Vrij baan voor de natuur Daders van verkrachting zijn nog altijd spoorloos 'Regio wordt vermorzeld' Onduidelijkheid over start bouw Touwbaan Regio DONDERDAG 3 FEBRUARI 1994 Gemeente Voorschoten presenteert groen-structuurplan De tuinbouw tussen Voor schoten en Leidschendam moet verdwijnen om zo de natuur vrij spel te geven. Voor de kassen moet een andere plaats worden ge zocht. Dat is een van de belangrijkste aanbevelingen van burgemees ter en wethouders van Voor- schoten. Die mening verkondi- i gen zij in het groen-structuur- plan 'Zeven sferen, een land schap'. Daarin zet het college uiteen hoe het landelijk gebied in Voorschoten, de parken en de plantsoenen er rond het jaar 2000 uit zouden r Het groen-structuurplan om vat in totaal 32 projecten waar- voor het college vijf tot twintig jaar wil uittrekken. Terwijl de eerste projecten volgend jaar al kunnen worden afgerond, kos ten andere projecten aanzienlijk meer tijd. Een van de redenen 1 voor het opstellen van het plan is het feit dat het bestemmings plan voor het landelijke gebied van de Papenwegse-, Duiven- voordse- en Veenzijdse polder aan herziening toe is. Als het aan het college ligt, is de bufferzone tussen Voorscho ten en Leidschendam even na de eeuwwisseling al het domein van reeën, bos-, zang- en roof vogels. Op de landgoederen van Duivenvoorde moeten tegen die tijd otters en ooievaars rondlo pen. In weidevogelgebieden, _JHS Het gebied tussen Leidschendam en Voorschoten moet zoals het terrein ten westen van de Dobbewatering, zijn niet- agrarische, vervuilende bedrij ven verdwenen. De waterkwali teit verbetert en daardoor ko men in de volgende eeuw in de Dobbewatering, Veenwatering, Schenk en Molenwatering weer ruisvoorn, baars en snoek voor. Uit de nota blijkt dat Voor schoten vergeleken met veel an dere gemeenten in de Randstad rijkelijk is bedeeld met groen. Er is in totaal 83 hectare openbaar groen op 22.200 inwoners. Dat is 37 vierkante meter per inwo ner. Er zijn veel strak gemaaide gazons, sierbomen en rozen. Naar de zin van het college heb ben wilde planten echter nog te weinig wortel geschoten in oe vers en bermen. Het college wil meer natuurlijke oevers, krui- denrijke bermen en plantsoe nen waarin vlinders zijn uitge zet. Volgens het college moeten alle plannen in goed overleg met de bevolking tot stand wor den gebracht. „Het gaat om een visie, een wensbeeld dat alleen met vereende krachten kan worden gerealiseerd. Daar is overeenstemming en eensge zindheid tussen burgers en het gemeentehuis voor nodig," schrijft het college in de nota. De groen-structuurnota ligt tot en met 31 maart ter inzage Muntenverzameling gestolen oegstgeest Onbekenden zijn gisteravond een woning aan de Rijnzichtweg via een raam aan de achterzijde binnengedrongen. Ze hebben in elk geval een muntenverzameling meegenomen. In een flatwoning aan de Karei Doormanlaan in Oegstgeest is ook ingebroken. De daders forceerden de voordeur. Uit de wo ning verdwenen kleding, golfstokken en een video. Autokrakers opgepakt oegstgeest De politie heeft vannacht in de Marelaan in Oegst geest vier mannen opgepakt die bezig waren auto's open te bre ken. In de omgeving van de Marelaan hadden de mannen een spoor van opengebroken auto's achtergelaten. De daders zijn 24-jarige Oegstgeestenaar, een 18- en een 21-jarige Zoetermeer- der en een 19-jarige Noordwijkerhouter. Meisje met klapperpistool 'bedreigd' voorschoten Getuigen belden gisteravond nerveus de Voor- schotense politie: ze hadden gezien dat een pizzabezorgster vanuit een auto werd bedreigd met een pistool. Het kenteken zette de politie op het goede spoor. Voorschoten had gister avond tot zo ver het toneel van een spannende politieserie kun nen zijn. Maar uit het onderzoek bleek echter dat de man die het meisje 'onder vuur' nam een vriend was. En het vuurwapen een klappertjespistool. Het meisje had de 'bedreiging' als grap opgevat. „Maar als er echt iets was gebeurd, waren we blij ge weest als getuigen het kentekennummer hadden opgenomen", aldus een politiewoordvoerder. Drie inbraken in Wassenaar wassenaar Inbrekers hebben gisteren op drie plaatsen in Was senaar toegeslagen. Woningen aan de Van Zuylen-Van Nijevelt- straat, de Fabriciuslaan en de Vinkelaan waren het doelwit. Aan de Vinkelaan trof de dochter des huizes de inbrekers bij thuis komst aan. Eén van de mannen sloeg in paniek het voordeur ruitje in en ontsnapte. De tweede insluiper nam via de achter deur de benen. Een zoektocht van de politie met honden leverde niets op. In de Van Zuylen-Van Nijeveltstraat drongen dieven door de achterdeur binnen. Ze namen een televisie, stereotoren en twee antieke klokken mee. Wat er uit de woning aan de Fa briciuslaan ontbreekt is nog niet duidelijk. voorschoten Ambachtszaal Voorschoten verrijkt met houten drieluik werk moest komen, met verwij zingen naar Voorschoten. Op een oproep om een kunstwerk tc maken reageerden 63 kunste naars. Uiteindelijk bleven er drie over die een schetsontwerp mochten maken. De commissie voor cultuur koos het ontwerp van Bos, een houten drieluik. De gemeente heeft 20.000 gul den beschikbaar gesteld voor het kunstwerk. De provincie vulde dit bedrag onlangs aan tot 26.600 gulden. Het is nog niet duidelijk wanneer Bos klaar is. De Haagse kunstenaar Loek Bos mag een kunstwerk maken voor de grote zaal van het monu mentale Voorschotense Am- bachts- en Baljuwhuis in de Voorstraat. In de Ambachtszaal, die wordt gebruikt als trouwzaal en vergaderzaal, hangen mo menteel twee geleende schilde rijen. De gemeente besloot vorig jaar dat er een 'eigen' kunst- PHILIPS KLEUREN TV 63 cm Blackline beeldbuis Hifi-Stereo Teletekst met een zeer uitgebreid geheugen zeer geschikt voor sateliet ontvangst On Sreen Display 60 voorkeuzezenders Sleeptimer Infrarood- afstandsbediening WIN 2999 NU VOOR bij de afdeling groen in het ge meentehuis. Op 23 februari wordt een informatie-avond ge organiseerd in het Bondsge- bouw aan de Leidseweg 100. De bijeenkomst begint om half ne gen. Schriftelijk reageren op de nota kan ook. Van elke reactie wordt een samenvatting ge maakt, die bij de nota wordt ge voegd en aan de gemeenteraad wordt aangeboden. In mei spreekt de raad zich erover uit. VRIJE TIJD Rommelmarkt In het Rode Kruisgebouw aan de Anthonie van Leeuwenhoek kade in Voorschoten wordt morgen een rommelmarkt ge houden. Vooral het aanbod van boeken en kleding is dit keer groot. De markt is van 10 tot 17 Dansavond Liefhebbers van stijldansen kunnen zaterdag 5 februari te recht in activiteitencentrum De Boschbloem aan B.S. van de Oyelaan in Voorschoten. De avond begint om 21 uur. Klaverjassen Drumfanfare Tamarco houdt zondag 6 februari een klaverjas- en sjoelmiddag in het clubge bouw aan de Splinterlaan in Leiderdorp. Het klaverjassen kost per koppel 10 gulden, sjoe len kan voor 3,50 per persoon. Aanvang 14 uur. Paragnost Paragnost Peter van de Hurk geeft 11 februari een paranor male demonstratie in de Eende- kooi in Zoeterwoude. De de monstratie begint om 20 uur. De Stichting Rudolf Steiner Peuterspeelzalen protesteert te gen het besluit van Voorschoten om geen subsidie te geven voor activiteiten in het dorp. De Rudolf Steiner kinderspeelzaal aan het Burgemeester de Kool plantsoen had voor 1994 ge vraagd om een bedrag van ruim 13.000 gulden voor het dekken van tekorten. Stichtingvoorzitter Van der Made vindt dat de peuterspeel zaal recht heeft op subsidie. „Onze peuterspeelzalen be- Speelzaal protesteert Rudolf Steiner krijgt geen subsidie staan al tfen jaar en hebben daarmee hun bestaansrecht be wezen. We voldoen aan alle cri teria voor huisvesting, hygiëne, opleidingen van de leidsters en herkomst van de peuters," schrijft hij in een officieel be zwaarschrift aan de gemeente. Van der Made wijst ook op de 'concrete behoefte onder een deel van de Voorschotense be volking aan een peuterspeelzaal die werkt vanuit de pedagogie van Rudolf Steiner'. „We heb ben dertig peuters en daarnaast is er permanent een wachtlijst." Voorschoten wil echter niet bijspringen omdat de Rudolf Steiner speelzaal niet valt onder de Centrale Stichting Kinderop vang Voorschoten. Dit is de eni ge centrale organisatie voor kin deropvang die volgens de ge meente in aanmerking komt voor subsidie. Het onderzoek naar de verkrachting van een 13- jarig Leiderdorps meisje op de Beukenschans, vandaag precies een maand gelden, lijkt muur vast te zitten. Ondanks aanvankelijk optimisme meldt de politie nu al weken dat er niets nieuws is te melden. „We zijn nog gegevens aan het bunde len, maar verder is er niets noemenswaardigs", aldus voorlichter R. Colijn van het korps Rijn en Braassem. Uit de stilte kan worden afgeleid dat het onder zoek op scholen in Leiderdorp en Leiden niets heeft opgeleverd. Een aantal weken geleden'to gen rechercheurs langs schoolhoofden met een compositietekening van een van de drie verdach ten. Indertijd waren de verwachtingen over het in de kraag vatten van de daders nog hoog gespan nen bij de recherche. „We krijgen ze wel te pak ken", zo werd midden januari hoopvol gemeld. Het leverde diverse namen op, maar tot nu toe nog geen dader. Colijn kon gisteren niet melden alle tips over de tekening inmiddels zijn nage trokken. De politie zoekt drie jongens van een jaar of ze ventien die op 3 januari bij het verenigingsge bouw van Con Bravura op klaarlichte dag de 13- jarige van haar fiets sleurden en verkrachtten. Ook over de aanranding van de 14-jarige op de Laan van Ouderzorg is nog niets bekend. Dit meisje werd enkele weken geleden door een man aangesproken, betast en bedreigd nabij de Hout kamp. Het slachtofer kon aan hem ontsnappen nadat ze hem een schop tussen de benen had ge geven. Bedrijfsleven waarschuwt politiek leiderdorp paul van der kopij ,Als er niks gebeurt, lopen we vast in deze regio". „Er moet een einde komen aan de be stuurlijke onzekerheid. Want dat is slecht voor het bedrijfsle ven." Met dergelijke noodkre ten openden vertegenwoordi gers van de Kamer van Koop handel en de samenwerkende arbeidsbureaus gisteravond een discussie over regionale samen werking. De verkiezingsavond in de Leiderdorpse Muzenhof werd georganiseerd door D66. Wie verwachtte dat de raadsleden uit Leiden en regio een eenslui dend antwoord hadden, kwam echter bedrogen uit. De tegen stellingen tussen stad en om melanden bleken sterk. Aan de ene kant stond D66- lijsttrekker P. Langenberg uit Leiden. Hij verwees naar de prachtige resultaten die krachti ge besturen in de regio's rond Milaan en Frankfurt boeken en waarschuwde dat Leidse regio 'dreigt weg te zakken in de Randstad, waar de grote steden zich wapenen door krachtig sa men te werken'. Langenbergs regio mag best groot worden. Zelfs Haarlem zou erbij kunnen, zeker wan neer de provincies Noord- en Zuid-Holland samengaan. Om dat de democraten een demo cratische regio willen, pleitte hij bestuur. rechtstreeks gekozen Aan de andere kant stond gis teravond het Oegstgeestse raadslid mevrouw B. van Oort- merssen, die waarschuwde voor 'één uniforme hap in zo'n re gio'. Een eigen identiteit, daèr wil ze vanuit haar 'kleine rand gemeente' graag aan werken: „En aan zelfstandigheid." Re gio's zijn haar al snel te groot: „Voor gemeenten aan de oost kant van Leiden is Alphen of Gouda toch wel een heel eind weg. Moeten we daar nu echt mee samenwerken?" Secretaris C.A. Broeksma van de Kamer van Koophandel vindt van wel. Of je nu de regio Leiden èn Duin- en Bollen streek neemt of de regio Alp hen/Gouda, het is hem allemaal te klein en te nietig: „Je kunt er geen vuist mee maken, haalt er geen subsidie mee binnen voor echt belangrijke zaken als een sneltram of rijksweg." En dus moeten al die regio's binnen twee jaar gaan samenwerken, eventueel aangevuld met een 'stukje Utrecht': „Anders wor den we vermorzeld door de krachtige regio's om ons heen." Volgens D. Visser, regionaal directeur van de overkoepelen de arbeidsbureaus, moeten we goed beseffen dat we een 'twee- de-keusgebied' zijn: „Geen en kel bedrijf noemt het als eerste keus als je vraagt waar ze het HiFi - Foto - Video - TV Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alpher. a/d Rijn, of- ik een ofsprook: tel. 01720-22100 liefst willen zitten." En düs moet het de mogelijkheden zo goed mogelijk uitbuiten en de problemen krachtig aanpakken. „Nu gebeurt dat onvoldoen de. Zo is de infrastructuur niet van deze tijd en kost het me een uur om van Alphen naar Lisse te komen. Voor het bedrijfsleven in Leiden en omgeving is geen spatje ruimte. In Alphen wel, maar daar werkt men niet mee samen. Daar concurreert men juist mee. En als er ergens wo ningen moeten komen, zetten gemeenten direct muren om hun grondgebiedje." „Wij niet hoor", vond D66- lijsttrekker E.J. Grootaarts uit Leiderdorp. „Na de nodige dis cussies stemden wij ermee in dat onze Boterhuispolder wordt bebouwd." Nee, als de andere regiogemeenten nu wat minder zouden 'navelstaren', zou het er in de regio een stuk beter uit- En dat had het Leiderdorpse raadslid niet moeten zeggen: „Ook wij zoeken naar het maxi maal haalbare", antwoordde zijn Oegstgeester collega. „Ook wij zien dat er woningbouw moet komen. We vragen ons wèl af hoe snel het moet." Volgens E. Meelis van de Werkgroep Milieubeheer Leiden moet niet te snel worden ge zegd dat regiovorming dè op lossing is. Eerst moeten ge meenten de problemen op een rijtje zetten, voor ze op zoek kunnen naar pasklare oplossin gen. Volgens de secretaris van de Kamer van Koophandel kun je zelfs de vorm van een regio aanpassen aan de problemen. Met andere woorden: als je vindt dat er een rijksweg van Katwijk naar Alphen moet ko men, moeten de gemeenten rond die weg in één regio zitten. Volgens de Leidse projectontwikkelaar Atrium gaat medio maart de eerste spade de grond in voor het nieuwe bedrijvenpark aan de Touw baan in Leiderdorp. De gemeente Leiderdorp daarentegen verwacht dat het nog wel even kan duren. Zij heeft nog niet eens een definitief bouwplan gezien. Volgens woordvoerder A. Bakker van Atrium Vastgoedontwikkeling is de gemeente akkoord met de bouwplannen. Op het gemeentehuis wordt hiervan opgekeken. „De welstandscom missie heeft de eerste tekeningen afgekeurd. Daarna is er weliswaar nog overleg geweest, maar we hebben geen definitief nieuw bouw plan gezien," aldus een voorlichtster. Na indiening van de plannen duurt het nog wel een tijdje voordat de welstandscommissie een uitspraak doet. Een bouwstart in maart zou dan ook wel eens erg optimistisch kunnen zijn, zo bevestigt de gemeente. Atrium heeft inmiddels de meeste kavels op het oude Verto-terrein tussen de Zijldijk en de Touwbaan verkocht. Zo'n twintig bedrijven zijn gestrikt, waaronder Kwik-Fit, Brezan, Breede- veld en een auto-wasplaats. In eerste instantie levert dit zo'n 85 arbeidsplaatsen op, op lange termijn denkt Atrium dat de firma's werk bie den aan zo'n 145 mensen. De meeste bedrijven bouwen op kavels tot zo'n 200 vierkante meter. Momenteel zitten er nog wat flinke gaten van zo'n 600 vierkante meters per stuk op het terrein. Deze stukken grond worden kaal opgeleverd, voor een prijs van zo'n 150.000 gulden. „Voordeel is dat be drijven daarvoor zelf een bouwplan kunnen ontwikkelen," aldus woordvoerder A. Bakker. Atrium is voor een van deze omvangrijke ka vels in onderhandeling met een grote bouw markt, maar wil verder nog geen bijzonderhe den melden. „Daarvoor zijn de onderhandelin gen nog niet ver genoeg gevorderd," aldus Bak ker. Volgens de zegsman krijgen Touwbaan en Zijldijk een heel wat fraaier aanzien als het nieuwe bedrijvenpark er eenmaal staat. „Bin nenkort komen we met tekeningen naar buiten en kan iedereen zien hoe het er gaat uitzien." Vast staat dat de hoogte van de bedrijfspanden niet boven de 6,5 meter uitkomt. Aan de oorspronkelijke bouwplannen is vol gens Bakker nogal wat veranderd op voor spraak van de gemeentelijke welstandscom missie. Hij verwacht dat de nieuwe schetsen wel de goedkeuring kunnen wegdragen. „Dan kunnen we in de loop van maart beginnen." Het nieuwe terrein wordt volgens Atrium ontsloten door vier nieuwe straten. Twee wor den aangesloten op de Touwbaan, de andere komen uit op de Zijldijk. Nieuwe aan- en af- voerwegen zijn volgens Bakker hard nodig om dat hij verwacht dat het terrein een grote pu bliekstrekker wordt. „Er komen hier eigenlijk alleen maar bedrijven die zich op de individue le consument en richten." Volgens de gemeente is de kwestie van de wegen evenmin geregeld. „Atrium zal de grond voor de wegen van ons moeten kopen. We heb ben maanden geleden een aanbieding gedaan, waarop we nog niets hebben gehoord." Waar nu nog touwen en katrollen liggen als aandenken a publiekstrekker moet worden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19