Stranden Tijd koningshuizen iets teruggeven weer open Gemeentebestuur aan leiband centrale overheid IS iS E Prijskla Leiden Regio Maij-Weggen bezoekt Stationsplein Leiden ^sintratuin DONDERDAG 3 FEBRUARI 1994 LEIDEN/OEGSTGEEST Het gemeentebestuur loopt fei telijk al ruim een eeuw aan de leiband van de centrale over heid. De plaatselijke besturen zijn niet meer en niet minder dan uitvoerder van het rijksbe leid. Die ontwikkeling is begon nen in 1851 en sindsdien alleen maar sterker geworden. Pas de laatste jaren lijkt het tij zich te keren. Maar het leed is al ge schied. Immers. Wat is het ge meentebestuur nou helemaal en hoe goed voert het zijn taken uit? Actuele vragen, die onderzoe ker V. Veldheer uit Oegstgeest al geruime tijd bezighouden. Gis teren promoveerde de mede werker van het Sociaal Cultureel Oegstgeester onderzoeker: lokale besturen steeds minder herkenbaar Planbureau aan de Universiteit van Leiden tot doctor in de so ciale wetenschappen. In zijn proefschrift 'Kantelend Bestuur' heeft Veldheer de taken van ge meenten en de verhouding van die gemeenten met de centrale overheid in de periode 1851 - 1985 onderzocht. Hij heeft zijn bevindingen getoetst aan de be stuurspraktijk van de gemeen ten Schoonhoven en Leiden. De conclusies van onderzoe ker Veldheer bevestigen de uit slagen van meenteraadsverkiezingen. Het plaatselijke gemeentebestuur is niet herkenbaar meer. Noch door het uitvoeren van zijn ta kenpakket, noch als democra tisch gekozen orgaan. Het ge meentebestuur dat volgens de theorie het dichtst bij de burger staat is zo langzamerhand ver worden tot een administratie kantoor, dat de wensen van het rijk uitvoert. Maar er is hoop, denkt Veld heer. De laatste jaren is er spra ke van bestuurlijke wing. Het rijk decentraliseert ta ken. De gemeentelijke overhe den staan (nog steeds) het dichtst bij de burger, kunnen de taken het best uitvoeren èn de burger ziet wat een gemeente voor hem kan betekenen. In wetenschapstaal heeft dat de versterking van democratie. Daarnaast wil de overheid de laatste jaren doelmatiger wer ken. In deze tijd staat efficiënter werken in het bestuur gelijk aan schaalvergroting. Gemeenten grotere verbanden gaan opereren. Volgens Veldheer is hier spra ke van een schijnbare tegenstel ling. Schaalvergroting en meer democratie gaan ogenschijnlijk moeilijk samen. De oplossing van Veldheer sluit aardig aan bij de gedachten over het opzetten van nieuwe stadsprovincies, zoals bijvoorbeeld OOR in Rot terdam en ROA in Amsterdam, die zijn opgedeeld in deelge meenten. Veldheer stelt in zijn proefschrift voor de democrati sche verankering van het lokale bestuur neer te leggen bij een zogenoemde kerngemeente. Zij is democratisch gekozen en komt op voor de belangen van de gemeenschap. Bovendien moet ze gevrijwaard worden van al te grote bemoeizucht van de centrale overheid. De kerngemeente is tevens politiek verantwoordelijk voor het 'lokale agentschap', waar de beheerstaken worden onderge bracht. Ze nemen geen beslui ten, maar voeren ze slechts uit. Passen regelingen en richtlijnen toe en verlenen diensten aan de burgers. Zowel de kerngemeen te als een lokaal agentschap moet actief zijn op die terrei nen, die direct te maken heb ben met de leefsituatie van de burger. Veldheer noemt onder meer zorg, welzijn, cultuur, sport, huisvesting, leefomge ving, inrichting van de openba re weg, milieu en openbare vei ligheid. De onderzoeker baseert zijn opvattingen op een uitvoerige studie naar de ontwikkelingen van het gemeentebestuur in Nederland sinds de invoering van de Gemeentewet in 1851. Daaruit blijkt niet alleen een toenemende invloed van de rijksoverheid, maar ook een fa segewijze ontwikkeling in de ge meentelijke taken. Tussen 1850 en 1890 had het gemeentebe stuur vooral een ombuds- en beheersfunctie, in de periode van 1890 - 1940 vooral een soci aal-politieke functie en vanaf 1945 tot 1985 een plannings- en uitvoeringsfunctie. Deze bevin dingen komen overeen met de ontwikkelingen in de Leidse ge meenteraad, die Veldheer onder meer heeft onderzocht met be hulp van archiefmateriaal uit het Leidsch Dagblad. Jonge Leidenaar dankzij Duitse prins miljonair De stranden van Wassenaar, Katwijk en Noordwijk zijn weer open voor het publiek. Na een uitgebreide inspectie door het ministerie van Verkeer en Waterstaat konden de borden 'Verboden Toegang" op de boulevards en in bij de duin-opgangen worden verwijderd. Waarschuwings borden over hoe te handelen als men per ongeluk toch nog stuit op een zakje landbouwgif nemen hun plaats in. KATWIJK/NOORDWIJK. Het strand van Katwijk bood gistermiddag een rustige aan blik. Van 'giftoerisme' op grote schaal was zeker geen sprake. Een vader met vier kleine kin deren, een verliefd stelletje, een drietal verdwaalde toeristen op zoek naar schelpen en een paar die hun hond uitlieten, 5 het wel zo'n beetje. Al hield een helikopter van de po litie voor de zekerheid een oogje in het zeil. De stranden aan de Noord zeekust zijn vanaf 19 januari ge sloten geweest voor het publiek. Dat gebeurde naar aanleiding van het aanspoelen van duizen den zakjes landbouwgif, afkom stig van het Franse vrachtschip Sherbro dat in de nacht van 8 op 9 december voor de Belgi sche kust 88 containers verloor. Drie daarvan bevatten de zakjes met de bestrijdingsmiddelen APRON-Plus en Ridomil-plus. De gemeenten Katwijk en Noordwijk waarschuwen wan delaars die onverhoopt toch nog stuiten op zakjes gif om die niet aan te raken en direct con tact op te nemen met de politie. Bij inwendig gebruik kan het gif ernstige tot zeer ernstige gevol gen hebben. De mogelijkheid dat er nog zakjes aanspoelen wordt door Verkeer en Water staat klein geacht, maar niet ge heel uitgesloten. Waarvan acte. Gisteren spoel den er op het Zeeuwse Schou wen 44 zakjes met het gif aan. bijstaan. Beide wethouders hebben maanden in spanning gezeten over het doorgaan van de mil joenensubsidie. Maar nu het geld is toegezegd, is het werk voor het centraal station in volle gang. Uiteindelijk komen aan het Stationsplein een gloed- stationshal, een voet- n, een autotunnel, busstation en een spoortunnel speciaal voor bus sen. Het werk neemt enkele ja- Minister Maij-Weggen van Ver keer en Waterstaat bezoekt Lei den op dinsdag 15 februari. Zij zal dan het officiële startsein ge ven voor de ondertunneling van* het Stationsplein. Voor dit pro ject heeft het ministerie de ge meente Leiden een subsidie van 81 miljoen gulden in het voor uitzicht gesteld. De wethouders T. van Rij (PvdA/ruimtelijke or dening) en J. Walenkamp (CDA- verkeer) zullen Maij-Weggen LEIDEN HANS KOENEKOOP Remco Hoppezak is volgens ei gen zeggen in twee maanden tijd miljonair geworden. De 19- jarige geboren en getogen Lei denaar is eigenaar Face 2 Face International, misschien wel het snelst groeiende bedrijfje van Nederland. Nu nog gevestigd aan het Noordeinde, over een paar maanden verhuisd naar het monumentale pand Erato aan de Oude Singel nummer 14. Hoppezak verdient op dit moment bergen geld met de handel in hoogwaardige 'high tech' elektronica. Zijn verwach ting is dat hij aan het eind van dit jaar netto vijf miljoen winst heeft. Micro-chips vliegen dankzij zijn snelle zaken doen in grote aantallen naar zeven tien verschillende landen in de wereld. Afnemers zijn meestal grote bedrijven die zich goed willen beveiligen of de markt van spelcomputers willen ver overen. In Hong Kong worden de chips ontwikkeld, stroman nen in de diverse landen rege len de distributie. Hoppezak wordt bijgestaan door iemand met adellijk bloed. Zijn partner is namelijk nie mand minder dan prins Chris tian von Hohenzollern, de 25- jarige achterkleinzoon van de laatste Duitse keizer Wilhelm II. Geboren in Doorn, opgegroeid in Engeland en onlangs ver huisd naar Leiden. De prins richtte zeven jaar geleden Peop le International op, een een mansbedrijf dat ook in elektro nica handelde. ,,Het bedrijf een speeltje. Niet te verdienen, maai leiding. Als prins is maal erg lastig baan te vinden." In Leiden, een s Remco Hoppezak (I) en Christian von Hohenzollern: „We zouden best iets willen ondernemen om de gokverslaving te bestrijden." eel geld boeit, wil de prins opnieuw be- ik dat mijn generatie ginnen. „Maar Remco Hoppezak ziet hij de ideale partner. „Hij is jong en intelligent en heeft het juiste za kelijk instinct. Bovendien geloof moet zorgen dat de sche situatie verbetert. Onze voorouders hebben een rotzooitje van gemaakt." Hoppezak wil maar al graag. „Ik heb altijd veel geld willen verdienen zonder me uit de naad te hoeven werken. Dat is me nu gelukt. Hoewel ik het soms niet kan geloven, tenslotte ben ik pas negentien jaar. Ik als middel om dingen te berei- FOTO HIELCO KUIPERS denk dat ik zo'n beetje de jong ste 'selfmade' miljonair van Ne derland ben. Geld is mijn hob by. Niet zozeer om er heel veel van te hebben, ik zie het meer ken." Voor zichzelf heeft Hoppezak al een beetje gezorgd. Hij heeft een grote auto en een mooi huis kunnen kopen. Later, als Face 2 Face de miljoenen voor het op scheppen heeft, wil hij samen met prins Christian aan liefda digheid gaan doen. Vooral de prins is begaan met het lot van de medemens die het minder heeft getroffen. De dodelijke ziekte aids baart hem de meeste zorgen. „Ik ken in middels vijftig mensen die zijn gestorven aan aids. Vreselijk, we moeten deze ziekte te lijf gaan en ik wil graag het onderzoek naar de genezing financieel on dersteunen." Slechte naam Hij zou de toon willen zetten. Immers, de familie Van Hohen zollern heeft een slechte naam. „Ik word nog steeds herinnerd aan het feit dat mijn voorouders in 1914 de Eerste Wereldoorlog hebben veroorzaakt. Konings huizen hebben tot nog toe altijd alleen maar genomen van het volk. Het wordt nu tijd om terug te geven. Ik heb er geen enkele moeite mee om dat dicht bij huis te doen. Liefdadigheid be gint juist in je eigen omgeving. In elk land bestaat ellende." Voor Leiden hebben prins Von Hohenzollern en Remco Hoppezak ook humane plan nen. „Wij zouden hier best iets willen ondernemen om de gok verslaving te bestrijden. Een grote hal oprichten waarin alle maal computerspelletjes staan die in de eerste plaats meer ple zier leveren dan die stomme fruitautomaten, maar die ook nog eens leerzaam en niet ver slavend zijn. Ik denk dat we over twee jaar zoiets kunnen verwezenlijken." VRIJE TIJD Dialezing Venetië's pracht en praal is zon dag het onderwer van een diale zing bij de Werkgemeenschap De Ratel in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a. Aan vang 10.30 uur. Toegang 2,50 gulden. Rondleiding De Centrale Bibliotheek van Leiden verzorgt zondag om 14 uur een rondleiding. Er zal ook iets verteld worden over de historische panden waarin de bibliotheek is geves- tigd. Poëzie De 30+groep van het COC-Lei- den heeft de dichteres Elly de Waard uitgenodigd. Woensdag 9 februari vertelt ze over haar werk. Belangstellenden zijn om 20.00 uur welkom aan de Lan- gegracht 65. In principe hebben alleen Klaverjassen In Buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85 in Leiden is er zondag 6 februari klaverjas sen en sjoelen. De zaal is vanaf 12.30 uur open. Entree een gul den. Vandaag staan er nog acht statige platanen. Morgen of overmorgen zijn het er nog maar zes. Dan zijn twee van die machtige loofbomen met schilferschors verhuisd naar het Ankerpark. Arm Vrouwenkerkplein. Het is de prijs die betaald moet worden voor de bebouwing. Maar die twee bomen zijn nog minimumprijs. ÉÊÊk Want hoe vergaat het straks die andere zes platani cicerifoliP. Joost mag het weten. Als het aan de buurt ligt blijven ze in al hun glorie staan, zo bleek in de werkgroep Maredorp/De Camp. Najaren palaveren had de buurt er gistermorgen nog wel eens een uurtje voor over om een lans te breken voor de bomen. Bouwen op het Vrouwenkerkplein is kennelijk niet zo'n groot probleem. Maar de aanvoer van bouwmaterialen en met name het inrijden van de hydraulische kraan, zorgt al weken voor hoofdbrekens. Hoe kom je met zo'n gevaarte op het achter de Haarlemmerstraat verscholen pleintje? Dat kost ten minste één boom, verzekerde aannemer Heembouw de gemeente. Die ene plataan die de kraan in de weg staat zou een jaartje moeten verhuizen, om vervolgens weer in de takels te worden teruggereden naar het plein. De buurtbewoners zijn daar niet blij mee. Want of de boom dat overleeft is de vraag. De gemeente zou ook kunnen besluiten de plataan tot het silhouet van een lantaarnpaal terug te snoeien. Maar dan valt 'ie weer zo uit de toon, vinden de buurtbewoners, 't Is kortom een heel probleem. Gemeente-ambtenaar B. Pauw had nog een andere oplossing. Er zou een gat gemaakt kunnen worden in de ruïneresten op het plein, waar de kraan gemakkelijk doorheen kan. Monumentenzorg is toch niet erg gecharmeerd van de ruïne, die een mengelmoesje van authentieke muurresten en replica is. Een gaatje in die muur en de plataan kan blijven staan. Maar daar moest de buurtvereniging eerst over vergaderen. Het blijft kortom een heel probleem. Die platanen moeten wel heel gelukkig zijn. Weinig levende wezens genieten die mate van bescherming. Het zijn ook niet zomaar bomen. In de Bomennota van de gemeente staan ze beschreven als 'bijzondere bomen'. En wat zijn bijzondere bomen? Dat zijn bomen die door kunnen groeien tot 'waardevolle bomen'. En dat nu staat weer bijna gelijk aan 'monumentale bomen'. Die bomen verdienen dus ook wel bescherming. Maar voor bomen in het algemeen doet men in Maredorp/De Camp altijd een goed woordje. Bij de bebouwing van de Pelikaanstraat zou volgens stedebouwkundige K. Farouzand een mooi plein kunnen worden aangelegd. Dat zou wel betekenen dat twee van de drie bomen moeten worden verplaatst. Niet naar het Ankerpark, maar gewoon naar de straatrand. „Wat komt daar voor terug", wilde een Sommige platanen vormen een obstakel voor de bebouwing van het Vrouwenkerkplein. Deze groene longen v aanvoer van bouwmateriaal. buurtbewoner weten. „Twee mooie, Leidse lantaarnpalen", antwoordde Farouzand. Het antwoord bevredigde niet. „Lantaarnpalen? Die groeien toch niet?" T erugploegbeleid De dienst parkeerbeheer ver spreidde onlangs een folder waarin duidelijk wordt gemaakt wat het parkeerbeleid van wet houder J. Walenkamp in de bin nenstad precies inhoudt. Een mooie blauwgrijze folder, voor zien van een overzichtelijk kaartje, waarin alles over par keertarieven, parkeervergun- ningen en parkeerplaatsen uit de doeken wordt gedaan. He laas is er in de legenda van het kaartje een enkel lettertje mis gegaan. In plaats van 'rode kop- meters', de meters dus met de roodgeschilderde kop waar ver gunninghouders niet mogen gaan staan, is er per ongeluk 'rode knopmeters' afgedrukt. Aangezien rode knoppen op parkeermeters geen bijzondere eigenschappen aangeven moest dit razendsnel worden veran derd. Een nieuwe folder druk ken kon kennelijk niet meer, dus werd de correctie er netjes met een stickertje overheen ge plakt. Bij de dienst parkeerbeheer bleek gisteren niet bekend hoe veel folders er zijn verspreid, maar waarschijnlijk hebben parkeerwachters en administra tief personeel in een gemeen schappelijke actie overuren moeten maken om wellicht dui zenden stickertjes in de folders te plakken. Kokospalm Hoogte 140 cm. Staat graag halfschaduw. Houdt van vochtige grond en regelmatig een sproeibad. Van 12.95 voor 3.95 HET GROENE WARENHUIS IH 01722-2241 ElKC d G E T S oe R S

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17