VS: snel einde van embargo Vietnam Buitenland Spanje slaat handen ineen voor herbouw Liceu Uitwisselen diplomaten volgende stap Vietnam-VS Duitse bouwministerie schuldig aan fiasco kantoorgebouw Bonn Bij de les Washington klaagt Bosnische Kroaten aan Belgische vorst pleit voorzichtig voor amnestie Opnieuw doden bij geweld in Burundi WOENSDAG 2 FEBRUAR11994 De Spaanse koningin Sofia, beschermvrouwe van de stichting die het Gran Teatre del Liceu van Barcelona beheert, nam gisteren in gezel schap van haar dochter en de president van de Catalaanse deelregering, Jordi Pujol (rechts), een kijkje in de ruïne van het operahuis. FOTO EFE ANTONIO B Bij het repareren en lassen van de brand preventie-installatie is een vonk vrijgeko men die maandag het operahuis Gran Teatre del Liceu in Barcelona in lichterlaaie zette. De brandweer van de Catalaanse hoofdstad maakte dat gisteren bekend. Eer der was gezegd dat de brand was ontstaan bij het installeren van de decors voor een opera die gisteren in première had moeten gaan. Deze week komt de gemeenteraad van Bar celona in extra vergadering bijeen om een besluit te nemen over de herbouw van het theater. Er waren plannen om het Liceu vanaf volgend jaar ingrijpend te verbouwen en te restaureren om het weer in topvorm te hebben voor het 150-jarig bestaan in 1997. Het Liceu wil ook uitbreiden, waar voor rond het geheel ingebouwde theater aan de Ramblas huizen moeten wijken. Buurtbewoners zijn daar tegen, hetgeen ze gisteren nog eens kenbaar maakten toen koningin Sofia en haar dochter Christina een bezoek brachten aan het uitgebrande Liceu. Van het in 1847 gebouwde theater, dat qua pracht en praal zijn gelijke in de wereld nauwelijks kende en dat plaats bood aan 2.400 toeschouwers, bleven alleen de voorgevel en de ontvangsthal gespaard. Ge blakerde muren, verkoolde balken, nog smeulende asresten en verschoven binten boden een desolate aanblik. Politici, artiesten en rijke kunstliefhebbers beloofden een 'kunststukje' om het Gran Teatre del Liceu weer op te bouwen. „Onze droefheid is oneindig", schreef het Cata laanse dagblad La Vanguardia en, sprekend over de wederopbouw: Comencem (Cata laans voor 'laten we beginnen José Carreras, Montserrat Caballé en Pla- cido Domingo boden aan een benefietcon cert te geven. „Het is een tragedie voor lief hebbers van muziek en voor Barcelona. Ik hield van het Liceu", verklaarde Luciano Pavarotti. Carreras schrijft vandaag in het dagblad El Pais een 'groet' aan het theater waar hij zijn muziekloopbaan is begonnen. Inmiddels is onder architecten de discussie losgebroken over de manier van herbou wen en of het gebouw in de oorspronkelijke staat kan worden hersteld. Volgens de Cata laanse bouwmeester Oscar Tusquets zijn daarvoor niet voldoende vaklieden. Boven dien gelden nieuwe veiligheidsnormen. An dere architecten herinneren aan de geslaag de herbouw van de tijdens de oorlog ver woeste Semperoper van Dresden. Van het interieur van het historische Liceu is niets n FOTO EFE LLUIS CENE washington Na opheffing van het embargo is het aanknopen van diploma tieke relaties de laatste horde op de weg naar normale betrekkin gen tussen de Verenigde Staten en Vietnam. Normale betrek kingen met de regering in Hanoi maken het de Ameri kaanse regering mogelijk neteli ge kwesties als de mensenrech ten en de democratie in Viet nam aan de orde te stellen, zoals dat ook gebeurt in de con tacten met andere communisti sche landen, zoals China. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verweet Vietnam vorige week de men senrechten te beperken en af wijkende meningen niet te tole reren. Vietnam stemde onlangs in met een dialoog met de Vere nigde Staten en andere landen over 'zaken van wederzijds be lang, inclusief de mensenrech- Washington en Hanoi ruziën ook over een Amerikaans plan voor een 'Radio Vrij Azië'. De Vietnamese regering ziet zo'n radiostation als een terugkeer naar de tijd van de Koude Oor log die de Amerikaanse regering in staat moet stellen zich te be moeien met de interne zaken van Azië. Ook de wederzijdse eisen voor vergoeding van de schade in de oorlog, bij elkaar ongeveer een miljard gulden, kunnen nog het aangaan van een diplomatieke relatie bemoeilijken. Ameri kaanse functionarissen zullen na de viering van het Vietna mese nieuwjaarsfeest volgende week deze zaak met de autori teiten in Hanoi bespreken. Clinton achter visum voor Adams new york President Clinton heeft persoonlijk het besluit door gedrukt om de Noordier Gerry Adams, de leider van Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, een visum te verlenen. Bezwaren schoof hij terzijde. Clinton hoopte daarmee het vredesproces te bevorderen, aldus de New York Times vandaag. Adams kwam maandag voor 48 uur in New York aan om een conferentie over het Ierse conflict bij te wonen. Parlement Oekraïne achter akkoord kiev» Het parlement van de Oekraïne zal het kernwapenak koord dat vorige maand in Moskou werd getekend door de pre sidenten van de Verenigde Staten, Rusland en Oekraïne goed keuren. Het akkoord voorziet erin dat Kiev zijn kernwapens op geeft in ruil voor veiligheidsgaranties en financiële compensatie. Militairen naar zwarte woonsteden Johannesburg De Zuidafrikaanse president De Klerk en ANC- leider Nelson Mandela hebben gisteren een plan gepresenteerd dat een einde moet maken aan de anarchie in de townships Kat- lehong en Thokoza ten oosten van Johannesburg. Het plan voor ziet onder meer in het terugtrekken van de gehate mobiele een heid uit de woonoorden. Zij worden, vervangen door minder im populaire leger. Aanslag op journalisten in Algerije algiers In de Algerijnse hoofdstad Algiers is gisteren een Franse journalist vermoord. Zijn Australische collega raakte zwaarge wond. Volgens het staatspersbureau APS waren zij het slachtof fer van een „terroristische aanval", de officiële bewoording voor een aanslag door militante moslims Guy Coëme voor Belgische rechter brussel De afgetreden Belgische vice-premier Guy Coëme moet voor de rechter komen omdat hij ervan wordt verdacht steekpenningen te hebben aangenomen van de Italiaanse heli kopterfabrikant Agusta. Het Belgische parlement besloot dat gis teravond tijdens een zitting achter gesloten deuren. Referendum in Moldova chisinau» De Moldaviërs kunnen zich op 27 februari uitspreken over een mogelijke aansluiting bij het buurland Roemenië. Het referendum valt samen met de al eerder geplande parlements verkiezingen, zo is in de hoofdstad Chisinau bekendgemaakt. Het parlement van de voormalige Sovjet-republiek ging het af gelopen weekeinde akkoord met de vraagstelling of Moldavië 'een onafhankelijke staat moet zijn of zich moet verenigen dan wel herenigen met een andere staat'. De uitslag van het referen dum is niet bindend. Senaat VS wil aanpak Noord-Korea Washington De Amerikaanse Senaat wil dat Noord-Korea eco nomisch wordt geïsoleerd tot het zijn kernwapenprogramma staakt en instemt met inspectie van zijn nucleaire installaties. In een amendement op een regeringsvoorstel riep de Senaat presi dent Clinton gisteren op te proberen hiervoor de steun van de internationale gemeenschap te krijgen. Jeugd Rouen in opstand rouen Voorlopig blijft een stevig detachement oproerpolitie met overvalwagens en bewapening in de slaapstad Les Sapins van Rouen. Daar is al drie nachten lang gevochten tussen de jeugd en de politie sinds die er het afgelopen weekeinde een 18- jarige jongen doodschoot achter het stuur van een gestolen au to. Volgens de jeugd in de buurt was dat moord. Sindsdien is het in de wijk elke nacht tot botsingen gekomen: jongeren met ste nen tegen politie met wapenstok en traangas. Auto's worden in brand gestoken en winkels geplunderd. Franse vissers in de slag met politie lorientDuizend Bretonse vissers zijn gistermiddag slaags ge raakt met oproerpolitie in Lorient. Zeker twee politiemensen zijn daarbij gewond geraakt. Drie vissers werden gearresteerd. De vissers in Bretagne zijn woedend wegens het inzakken van de prijzen die zij voor hun vangsten krijgen. Ecuadoriaan wordt VN-Commissaris genéve De VN-ambassadeur van Ecuador, José Ayala Lasso, is gisteren benoemd tot de eerste Hoge VN-Commissaris voor de Rechten van de Mens. Zijn benoeming door Boutros Boutros- Ghali, de secretaris-generaal van de VN, zal volgende maand vrijwel zeker worden bekrachtigd door de Algemene Vergadering van de wereldorganisatie. Amerikaanse media: Clinton beslist al deze week Duitse rekenkamer spreekt HBG vrij van schuld President Bill Clinton heeft besloten het Amerikaanse handelsembargo tegen Vietnam op te heffen. Verwacht wordt dat hij dit besluit vrijdag openbaar zal maken, meldden de omroepmaatschappijen CBS en CNN giste ren. Functionarissen van het Witte Huis zeiden dat Clin ton formeel nog geen besluit over de politiek gevoelige zaak had genomen. Daarmee kreeg de president voldoende politieke ruggesteun om de economische banden met Hanoi te herstellen en het verzet van Vietnam-veteranen en familieleden van de 2.238 militairen die tijdens de Vietna- moorlog zijn verdwenen, te trotseren. Clinton kan de veteranen bo vendien wijzen op de bereid heid van Vietnam om aan de opsporing van de vermisten mee te werken. Admiraal Char les Larson, die met opsporing militairen is be- Het opheffen van het embargo dat in 1964 werd ingesteld te gen het communistische Noord-Vietnam en in 1975 tot geheel Vietnam werd uitgebreid is slechts een kwestie van tijd. De afgelopen twee weken werd een aantal obstakels voor het besluit uit de weg geruimd. In de eerste plaats viel de po litieke steun voor het embargo weg. Vorige week donderdag pleitte de Senaat in een motie voor opheffing van de sancties. last, was in januari in Hanoi en prees de Vietnamese bereidheid tot medewerking. Hij zei dat zijn werk zou worden verge makkelijkt, als de vroegere vij anden normale relaties zouden gaan onderhouden. Een rapport van de Ameri kaanse inlichtingendienst toon de vorige maand de valsheid aan van twee Sovjet-documen ten die twijfels opwierpen over het aantal door Hanoi vastge houden krijgsgevangenen. Te genstanders van opheffing van het embargo werd daarmee een wapen uit handen geslagen. Ten slotte liet het Amerikaan se ministerie van buitenlandse weten geen bewijzen te hebben gevonden voor de beschuldi ging dat minister Brown (han del) voor zijn toetreden tot de regering van Vietnam geld had ontvangen om voor opheffing van het embargo te pleiten. BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De Duitse Algemene rekenka mer heeft in een tussen- rappport vastgesteld dat de schade die het Rijnwater rond de jaarwisseling heeft aange richt aan een in aanbouw zijnd kantoorgebouw naast de Duit se Bondsdag in Bonn zo groot is dat sloop waarschijnlijk goedkoper is dan reparatie. Meer dan de helft van het fun dament van de zogenoemde Schürmann-Bau is door het binnenstromende water zwaar beschadigd. Dat meldt het Duitse boule vardblad Bild vandaag. Verder worden in het tussenverslag van de Rekenkamer de Bundesbau- direktion, een onderdeel van het ministerie voor bouwzaken, en het ministerie zelf mede ver antwoordelijk gesteld voor deze affaire. Minister Schwaetzer had de Bundesbaudirektion en de aannemers, voorop de Holland se Beton Groep uit Rijswijk, de schuld gegeven en met schade claims gedreigd. Zij zouden haar ministerie niet alleen niet op tijd hebben geïnformeerd, maar verder gegevens hebben achtergehouden en slecht heb ben gewerkt. De HBG heeft dit vanaf het eerste moment bestreden. Het concern zegt alle werkzaamhe den correct te hebben uitge voerd. „Wij kunnen met een ge rust geweten slapen", verklaar de woordvoerder Pronk. Op kerstavond, toen de Rijn ver buiten zijn oevers was getre den, liep de 25 meter onder de grond gelegen betonnen schotel die het gebouw tegen Rijnwater moest beschermen, vol. Ruim 40 meter afdichting ontbrak. Monteurs die door het vol laten lopen van de kelders voor te gendruk wilden zorgen, rea geerden te laat. Bewakers van het aannemersbedrijf meldden krakende geluiden en bewegin gen diep onder de grond: het water drukte de betonnen bad kuip naar boven. Op enkele plaatsen kwam het fundament 70 centimeter naar boven, overal ontstonden tussen de tien tot twintig centimeter bre de scheuren. De kantoorflat, waarvoor on geveer 900 miljoen gulden was uitgetrokken, was oorspronke lijk bedoeld voor de leden van de Bondsdag, maar nadat was besloten dat regering en parle ment verhuizen naar Berlijn, werd naar een nieuwe bestem ming gezocht. washington Serviërs nog altijd gevangenen kampen hebben, ondanks inter nationale oproepen deze te slui ten. De Amerikanen wijzen de Serviërs opnieuw aan als de be langrijkste verantwoordelijken voor het uitbreken van de oor log. Met steun van Belgrado en milities uit Servië gaan de Bosnische Serviërs nog altijd door met de zogenoemde etni sche zuiveringen. De mannen die vorige week in het midden van Bosnië een Britse hulpverlener vermoord den, waren waarschijnlijk muja- hedin, islamitische vrijheids strijders uit Zuid-Azië en het Midden-Oosten. Drie verdach ten van de moord op de Brit zijn maandag gedood bij een schietpartij. Drie anderen wor den vastgehouden in de stad Zenica, waar de moord plaats had. De verdachten beschikten over paspoorten uit Nederland, Pakistan of Groot-Brittannië. De Bosnische Kroaten zijn schuldig aan enkele van de wreedste schendingen van de mensenrechten. Dat schrijft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in zijn jaar lijkse overzicht van gruwel daden in de wereld. Volgens het rapport namen vorig jaar regu liere troepen uit faoatië deel aan de gevechten in Bosnië. Alle drie de strijdende partij en in Bosnië-Hercegovina ma ken zich schuldig aan grove wreedheden. De Bosnische Kroaten hebben zich vooral in Mostar ernstig misdragen. „Ze hebben Mostar afgesloten en aangevallen, en hebben de moslim-bevolking geterrori seerd, gevangen genomen en verkracht", aldus het rapport, dat spreekt van 'de meest extre me schendingen' van vorig jaar. Het Amerikaanse ministerie zegt verder dat de Bosnische 'Arme Britse kinderen zijn slechter af dan Oliver Twist' Mogadishu Onder invloed van hulp uit streng-islamitische landen en uit afkeer tegen de losse westerse levensstijl kleden steeds meer Somali's zich in traditionele islamitische dracht. Zo ook deze weesjes die lessen volgen op een koranschool in de hoofdstad Mogadishu. FOTO AP GREG MARINOVICH londen Rtr Vele duizenden Britse gezin nen kunnen hun kinderen niet eens het al zeer magere dieet geven dat de armen in de 19de eeuw hadden. Dit zegt de Brit se liefdadigheidsorganisatie NCH Action for Children (AfC) in een gisteren gepubliceerd rapport. Aan het begin van een bege leidende grote campagne zegt AfC dat kinderen in gezinnen die van uitkeringen afhanke lijk zijn, nauwelijks beter af zijn dan 100 jaar geleden. On derzoekers zeggen dat een di eet in een werkinrichting in 1876, bestaande uit brood en gruwel (dunne soep), vlees en aardappelen, vandaag 13,50 gulden per week per kind zou kosten. Dat is rond 30 procent meer dan het gemiddelde van tien gulden dat de staat nu ver strekt voor een week voedsel. De Britse boulevardbladen, die de Conservatieve regering meestal steunen, spraken dan ook verontwaardigd van een 'schandaal van 1,5 miljoen Oli ver Twists'. Oliver Twist is dc hoofdpersoon in de gelijkna mige roman van Charles Dic kens die het waagde in een werkinrichting om extra voed sel te vragen. Volgens directeur Tom White van AfC leeft een op de vier kinderen in Groot- Brittannië in armoede. ACHTERGROND BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT De bestraffing van collaborateurs geldt als één van de meest gevoelige punten uit de Belgische politieke geschiedenis, waarover Walen en Vlamingen vaak verbitterde conflicten hebben uitgevochten. De politieke partijen uit beide landsdelen lijken ook dit keer lijnrecht tegenover elkaar te staan: terwijl de Vlaamse partijen de oproep van Albert verwelkomden, hebben de grote Waalse partijen laten weten niets te voelen voor een amnestieregeling. De Waalse socialistenleider Eerdekens zei dat zijn partij 'gekant was en blijft tegen amnestie'. Ook de oppositionele Waalse liberalen voelen er Albert verpakte zijn pleidooi voor amnestie in een citaat van zijn vorig jaar overleden broer Koning Boudewijn, die ter gelegenheid van 50 jaar bevrijding graag een amnestieregeling had gezien. Een eerder pleidooi van Boudewijn daartoe in 1990 Koning Albert II van België heeft gisteren heel voorzichtig gepleit voor een amnes tieregeling voor ettelijke duizenden colla borateurs die na de Tweede Wereldoor log werden gestraft met de intrekking van pensioen-rechten en inbeslagname van eigendommen. De Belgische vorst deed zijn oproep tot een 'nationale verzoening' in een nieuwjaarstoespraak. bleek overigens aan dovemansoren gericht. Premier Dehaene hield zich ook dit keer op de vlakte, en zei dat de wens van de vorst 'de regering niet onverschillig kan laten'. Enkele tienduizenden Belgen zijn na de Tweede Wereldoorlog wegens collaboratie gestraft met boetes, verlies van 'burgerrechten' en de Belgische nationaliteit, verlies van pensioen en/of inbeslagname van eigendommen. De harde repressie, waarbij ook bijna 250 doodvonnissen werden voltrokken, heeft diepe littekens achtergelaten. Veel collaborateurs mogen nog steeds niet stemmen en hebben een strafblad waardoor ze geen overheidsbaan kunnen krijgen. De repressie kreeg een Waals-Vlaamse ondertoon door het verschil in collaboratie in beide landsdelen. Beide bevolkingsgroepen kenden een kleine groep openlijke facisten. Maar terwijl in Wallonië meer economisch getinte collaboratie plaatsvond, koos een deel van de Vlamingen uit politieke redenen de kant van de Duitse bezetters. Sommige radicale Vlamingen die streefden naar onafhankelijkheid vonden dat met de Duitsers moest worden samengewerkt om voorgoed van de Belgische staat verlost te raken. Waalse politici schilderen de amnestie sindsdien af als een eis van extreemrechtse separatisten. bujumbura-brussel» Bij ongeregeldheden in de Bu rundese hoofdstad Bujumbura zijn ten minste 80 doden geval len. Dat meldde Jean Ngendan- ganya, de Burundese ambassa deur in België, gisteren. Hij vroeg de Belgische regering en de Europese Unie extra huma nitaire hulp voor zijn land. Volgens Ngendanganya doet het leger, dat voor het grootste deel uit Tutsi's bestaat, er niets aan om het geweld tegen te gaan. Diplomaten in Bujumbu ra vrezen dat de soldaten op nieuw een greep naar de macht zullen doen in het Centraalafri- kaanse land. Politiemannen vuurden giste ren in de lucht terwijl Tutsi's barricades in de hoofdstad op wierpen om het verkeer te be lemmeren. De gevechten tussen de Tutsi- en Hutustam braken een dag daarvoor uit, nadat vijf van de zeven opperrechters werden ontslagen. De ontslagen leden zijn Tutsi's. Het Burundese Hoogge rechtshof discussieerde weken lang over de vraag of de voor malige minister Ntaryamira (landbouw) op rechtmatige wij ze tot president is benoemd. Hij werd op 13 januari door het parlement aangesteld omdat de situatie in Burundi geen nieuwe verkiezingen zou toestaan. Ntaryamira is de opvolger van Melchior Ndadaye die in okto ber bij een mislukte staatsgreep door het leger werd vermoord. Ndadaye was de eerste Hutu die na democratische verkiezingen staatshoofd werd van het land.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9