Wallage: WW niet af van WAO més^ iiip Binnenland Remigratieregeling voor Surinamers haalt weinig uit IJsbeertjes mogelijk door moeder opgegeten 'Politie moet meer op het milieu letten' Nieuwe Waalbrug Vragen over ontbinding van IRT-team blijven Acties DAF-personeel voorlopig van de baan Kamer stemt met gemengd gevoel in met uitzending militairen 1 "Voor 50 Gulden Redt U een Kind van Lepra" Giro 50500 KSJiNm Bp Gééf om Lepra Kamer aanvaardt spijtbetuiging Bukman WOENSDAG 2 FEBRUAR11994 3 Iatrosoof tot drie jaar veroordeeld breda De rechtbank in Breda heeft gisteren een 35-jarige iatro soof uit die plaats veroordeeld tot drie jaar cel waarvan één jaar voorwaardelijk. De officier van justitie had drie jaar geëist. De rechtbank acht de man. die een praktijk heeft in Tilburg, schul dig aan de dood van een 2-jarige meisje. Zij overleed vorig jaar mei vermoedelijk aan de gevolgen van een hartafwijking. De ia trosoof. die elk medisch ingrijpen uit principe afwijst, had het doodzieke kind nooit doorverwezen naar een arts. 'Kies Kleurig' tegen racisme den haag De Stichting Nederland bekent Kleur start maandag een anti-racisme-campagne. Onder het motto 'Kies Kleurig' staan daarbij de komende verkiezingen centraal. Hoogtepunt van de campagne is een landelijke demonstratie tegen extreem rechts op 26 maart in Den Haag. Zeven jaar en TBS voor mishandeling den haag De rechtbank in Den Haag heeft een 19-jarige man uit die stad veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging. De man beroofde en mishandelde vorig jaar twee hoogbejaarde wouwen in hun woning in Wateringen. Om zijn vingerafdrukken uit te wissen, stichtte hij ook nog brand in het huis, waardoor de wouwen (79 en 81 jaar) ternau wernood aan de dood konden ontkomen. De man pleegde was op rooftocht gegaan om aan geld te komen voor drugs. Grote ravage na ongeluk met tankauto gieten De rijksweg N33 tussen de Drentse plaatsen Gieten en Rolde is gisteravond urenlang gestremd geweest door een grote ravage na een ongeluk. Een personenauto die op de linkerweg helft reed, kwam frontaal in botsing met een wachtauto. De olietank op de truck raakte los en scheurde open waardoor tweehonderd liter olie over de weg vloeide. De 49-jarige bestuur der van de auto was op slag dood. Een tweede personenauto kon de losgeraakte tank niet ontwijken en raakte zwaar bescha digd. De bestuurder bleef evenals de vrachtwagenchauffeur on gedeerd. Zes jaar cel voor doodsteken chauffeur loosdrecht» Een 34-jarige inwoner van Loosdrecht is gisteren door de Utrechtse rechtbank tot zes jaar celstraf veroordeeld. De man werd schuldig bevonden aan doodslag op zijn collega, een 67-jarige Hilversumse taxichauffeur. De rechtbank achtte bewe zen dat hij het slachtoffer ook had bestolen. De officier had acht jaar geëist. De dodelijke steekpartij zorgde vorig jaar augustus voor grote commotie onder taxichauffeurs in de omgeving. den haag npaVolgens Kooijmans zet de re geling ook voor de economische De remigratieregeling die de opbouw van Suriname weinig Nederlandse regering in 1985 in zoden aan de dijk, omdat de het leven heeft geroepen om te- mensen die er gebruik van ma- rugkeer van Surinamers naar ken meestal werkloos waren, hun geboorteland te bevorde- Met het Surinaamse Remigratie ren, blijkt te falen. Zeventig pro- Instituut is inmiddels overleg cent van de Surinamers die van geopend over beëindiging, dan de regeling gebruik heeft ge- wel aanpassing van de regeling, maakt, is na verloop van tijd Deze week is een delegatie weer naar Nederland gekomen, van het Surinaamse parlement Dat heeft minister Kooijmans in Nederland om over de we- van buitenlandse zaken gisteren derzijdse betrekkingen te spre- laten weten aan de Tweede Ka- ken. mer. Rotterdam anprust niet te verstoren, de ruimte werd met infra-roodcamera's in De twee ijsbeertjes die in de- de gaten gehouden. Op een ge- cember zijn geboren in de Rot- geven moment waren de beer- terdamse diergaarde Blijdorp tjes niet meer op de monitor te zijn verdwenen. Ze zijn moge- zien. Moeder Katrien had zich lijk opgegeten door hun moeder teruggetrokken in een andere Katrien. Dat bleek gisteren toen ruimte. bezorgers de kraamkamer van Het is volgens een woord- de diergaarde inspecteerden. voerster van Blijdorp heel moei- Er bestond al langere tijd twij- lijk om ijsberen in dierentuinen fel over het lot van de tweeling te fokken. Zeker 60 procent van want er was sinds een maand de in gevangenschap geboren geen levensteken meer van ze beertjes sterft. Blijdorp heeft de vernomen. Mensen kwamen afgelopen jaren met succes zes niet in de kraamkamer om de ijsberen grootgebracht. Paniek in Senaat over dreigend faillissement woningcorporaties den haag npaVolgens de CDA-bewindsman heeft de angst voor financiële In de Eerste Kamer is grote pa- problemen bij enkele corpora- niek ontstaan over dreigende ties helemaal niets te maken faillissementen van woning- met zijn bruteringsoperatie. bouwcorporaties. Tijdens de Ook als niet zou worden gebru- behandeling van de VROM-be- teerd dan zouden die corpora- groting '94 heeft staatssecretaris ties die tegen hoge rentes Heerma geprobeerd die angst te veel geld hebben geleend op de ontzenuwen. kapitaalmarkt het moeilijk Senatoren van onder meer krijgen, zo legde Heerma uit. CDA, D66 en GroenLinks vroe- De suggestie van de Delftse gen zich af of het voornemen onderzoeker Conijn dat de soci- van Heerma om in één keer ale huursector een strop lijdt ruim dertig miljard gulden aan van 11,2 miljard gulden als ge bouwsubsidies aan de sociale volg van de brutering, verwees verhuurders uit te beialen (bru- Heerma naar het land der fabe- tering), niet zou kunnen leiden len. „Dat is een kromme rede tot een bankroet van sommige nering", zei de staatssecretaris woningbouwcorporaties. stellig. Milieudefensie boos over actie gratis vliegen den haag anp De vereniging Milieudefensie heeft gisteren woedend gerea geerd op een nieuwe actie waarbij klanten van bepaalde bedrijven kunnen sparen voor een gratis vliegreis. In Engeland is zo n spaaractie een groot suc ces en hebben het afgelopen jaar een half miljoen mensen een gratis vliegreis gemaakt. Onder meer Shell, Albert Heijn en ABN AMRO voeren onderhandelingen met de orga nisator, het Britse Air Miles In ternational. Hoe de actie er uit zal komen te zien, is nog niet duidelijk. Volgens Milieudefensie gaat de actie per 1 september in voor een periode van tien jaar. De organisatie, die volop campag ne voert tegen vliegverkeer en de uitbreiding van Schiphol, be nadrukt dat vliegen een belang rijke oorzaak is van het broei kaseffect en de afbraak van de ozonlaag.Alle milieumaatrege len die burgers nemen, worden in één klap teniet gedaan met zo'n belachelijke bevordering van het vliegverkeer", aldus Milieudefensie. den haag npa De politie moet meer dan nu op de handhaving van milieuregels en -wetten letten. Dat heeft mi nister Alders van milieu gisteren bij de behandeling van de milieubegroting in de Eerste Kamer gezegd. Alders is niet onder de indruk van de kritiek van een onder zoekscommissie die in het ge heime rapport 'Nous maintien- drons' (wij handhaven) stelt dat de milieuregels nu nauwelijks zijn te handhaven. Er zijn on voldoende gekwalificeerde ambtenaren, de regels botsen met elkaar en de wetgeving is soms vaag, onduidelijk of erg ingewikkeld. De Senaat wil net als de Tweede Kamer inzage in het rapport. Minister Hirsch Ballin van justitie is daar tegen, hij wil alleen de aanbevelingen publi ceren voorzien van zijn com mentaar. PvdA-senator Zijlstra: „Ik wil graag zelf beoordelen wat de kwalificatie van dat rap port zou moeten zijn, want an ders is het bevoogdend Vol gens Alders is het rapport 'nau welijks serieus' te nemen. zaltbommel Aan de nieuwe Waalbrug bij Zaltbommel (de toren op de foto) wordt gestaag doorgewerkt. De nieuwe brug moet over drie jaar het einde betekenen voor een van de belangrijkste verkeersknelpunten van de A2. foto anp»ed oudenaarden De vele vragen over het ontbinden van het Interregionaal Re chercheteam Noord-Holland/Utrecht (IRT) zijn gisteren niet beantwoord in het geruchtmakende proces rond een grote XTC-bende gisteren voor het gerechtshof in Amsterdam. Het hof wees de verzoeken af van vrijwel alle advocaten die de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie Nordholt en hoofdofficier van justitie Vrakking als getuigen wilden horen. Het hof vond dat niet nodig omdat het voldoende is ingelicht over het IRT-onderzoek naar de XTC-bende. Het hof heeft Vrakking, Nordholt en de voormalige dagelijkse IRT-leider Lith eind vorig jaar verhoord toen het IRT plotseling werd opgeheven. De verklaringen waren eensluidend: een om streden opsporingsmethode, die aanleiding was geweest het IRT op te heffen, was niet in de XTC-zaak gebruikt. Ook de Am sterdamse officier van justitie mr. J. Wortel die actief was in het XTC-onderzoek verklaarde dat in de XTC-zaak niets onoirbaars was gebeurd. Bij de omstreden methode zou een criminele in formant zijn ingezet. Volgens Wortel is het IRT uiteengespat door 'een aaneen schakeling van misverstanden en irritaties' tussen recher cheurs uit diverse korpsen. „De werkmethodiek was de spreek woordelijke druppel die de emmer deed overlopen", aldus Wortel. Het hof heeft het verzoek van de advocaten afgewezen om de XTC-zaak aan te houden tot de onderzoeken van de rijksre cherche en de commissie-Wierenga naar het IRT en vermeen de corruptie in het Amsterdamse korps zijn afgerond. Het hof wil de XTC-zaak volgende week vrijdag afronden. Wet zal worden aangepast Tijdens behandeling XTC-zaak blijkt: De aanvullende WAO-uitkering van gedeeltelijk arbeids ongeschikten wordt niet gekort op hun WW-uitkering. Dat schrijft staatssecretaris Wallage (sociale zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. ziging indienen die het korten van de aanvullende WAO-uitke ring op de WW onmogelijk maakt. De wetswijziging geldt met terugwerkende kracht voor alle arbeidsongeschikten. In een interview met het weekblad Hervormd Nederland van deze week zei minister D'Ancona van WVC dat het ka binet eerst had moeten probe ren het aantal arbeidsongschik- ten terug te dringen in plaats van te bezuinigen op de WAO- uitkeringen. „Ik denk dat het beter was geweest als we daar- mee waren begonnen. We zit ten nu langzamerhand ook op die lijn, maar we hebben het proces omgekeerd. Begin vorig jaar besloot het kabinet de WAO-uitkeringen voor nieuwe gevallen te verla gen. D66 verzette zich daar fel tegen. D'Ancona geeft D66 ach teraf gelijk. Gedeeltelijk arbeidsongeschik ten ontvangen naast een WAO- uitkering ook WW. Volgens de letter van de werkloosheidswet moeten neveninkomsten op de WW worden gekort. Daartoe zou ook de aanvullende WAO- uitkering behoren. Wallage schat dat 20.000 tot 25.000 ge deeltelijk arbeidsongeschikten met een korting te maken kun nen krijgen. Eerder wezen de Federatie van Bedrijfsverenigingen (de uitvoerders van WAO en WW) en de Sociale Verzekeringsraad (toezichthouder en adviseur) de korting van de hand. Wallage volgt hen nu. De staatssecretaris had bij de WAO-herziening in de Eerste Kamer wel op het pro bleem gewezen, maar toen was het iedereen ontgaan. j gaat nu een wetswij- Bonden en directie praten vandaag door ling vrachtwagens bouwt. Daar om wil DAF dat er bijvoorbeeld de ene week drie dagen gewerkt wordt en de andere week zes dagen. DAF wil de komende twee jaar tien procent op de kosten besparen door personeel anders in te schalen. Ook wor den nieuwe gedwongen ontsla gen niet uitgesloten als bezuini gingen niet worden gehaald. De vakbonden willen best praten over flexibeler werken, maar wel onder voorwaarden. „DAF mag van ons 24 uur per dag open zijn, maar we willen niet dat het personeel als een soort uitzendkracht wordt ge bruikt en de hele week thuis moet zitten wachten op een te lefoontje dat ze aan het werk moeten", aldus Antonis. Vol gens de bonden moet personeel meer ATV-dagen opnemen in rustige tijden. Ook kan er fors op materiaal worden bezuinigd. De directie van DAF heeft acties kunnen voorkomen van boze werknemers. De verlenging van de werkweek van 36 tot 38 uur zonder loonsverhoging en de zaterdag als normale werkdag zijn van de baan. Vakbonden en DAF-directie praten vandaag verder, maar de bonden ver wachten nog geen akkoord. De 2.300 DAF-werknemers die na het faillissement vorig jaar aan de slag konden blijven, zijn deze week furieus dat DAF opnieuw wil snijden in de ar beidsvoorwaarden. En dat ter wijl er het afgelopen jaar zelfs een kleine winst is gemaakt. DAF wil bezuinigen en houdt tegelijk hard vast aan afspraken over flexibèl werken. Volgens directeur sociale zaken H. Wag- ter is dat nodig, omdat het 'nieuwe' DAF alleen op bestel- Tijdens het overleg in de Tweede Kamer luistert minister Ter Beek naar de chef Defensiestaf, generaal Van der Vlis. foto anp toussaint kluiters De inzet van ruim 1.200 man extra Nederlandse troepen in Bosnië is 'nuttig en nodig', maar de operatie is wel gevaar lijk. Zeker nu de Servische com mandanten in Bosnië zich op maken voor de strijd en de Kroaten een nieuw offensief zijn begonnen. De Kamer staat met gemengde gevoelens achter de uitzending van militairen naar het voormalige Joegoslavië. PvdA-kamerlid Van Traa zei gisteren in een emotioneel de bat: „Mij wordt steeds voor de voeten geworpen of de PvdA de operatie nog steeds steunt als de eerste slachtoffers zijn geval len. Ook dan sta ik voor die ver antwoordelijkheid! Geen koude voeten als ik op Schiphol moet arriveren voor het afhalen van body-bags (plastic zakken met stoffelijke overschotten, red.)". Van Traa verwijst naar de dis cussie in andere Europese lan den over het terugtrekken van militairen uit Bosnië: „Mijn eindoordeel is gemengd, omdat wij als Nederland toch een beetje tegen de stroom oproei en". Minister Ter Beek zit met zijn militaire staf in het parlement om de kamerleden te vertellen over de operatie Dutchbat, het beveiligen van de moslim-en claves Zepa en Srebrenica door het eerste infanteriebataljon van de Luchtmobiele Brigade en ondersteuningstroepen. Ter Beek: „Ik ga ervan uit dat wij onze taak kunnen uitvoeren, maar als dat met geweld wordt verhinderd, kunnen wij altijd een beroep doen op steun uit de lucht. Dat is een belangrijke waarborg voor de veiligheid". Van Traa en het WD-kamer- lid Blaauw willen weten of het Nederlandse bataljon wel vol doende voor zijn taken is uitge rust. „Waarom gaan er niet een paar dingen met kanonnen mee?", waagt Van Traa. Blaauw wil weten wat er waar is van be richten dat de geschutskoepels van sommige voertuigen niet kunnen draaien. „Sporen de doelen met de middelen?" GroenLinks-kamerlid Sipkes prijst de moed van de uit te zenden militairen. CDA-kamer- lid De Kok wil geen angst kwe ken: „Op een gegeven moment moet je ophouden over onvei ligheid te spreken. Daarmee vergroot je alleen maar de on rust onder de militairen en fa milie". Vooralsnog loopt de uitzen ding van de 1.200 Nederlanders volgens Defensie op rolletjes. De eerste 114 kwartiermakers zijn gisteren per schip vertrok ken naar Split, 8 februari volgt de eerste gevechtseenheid per vliegtuig, morgen arriveren de 21 verkenners in Zepa. Ter Beek: „De militairen vertrekken toereikend bewapend, goed ge traind en uitstekend gemoti veerd. Nog deze maand kan de eerste compagnie operationeel zijn in Srebrenica". Voor discussies over eventue le terugtrekking van blauwhel men voelt Ter Beek niets. „Onze taak is buitengewoon zinvol. Je terugtrekken betekent dat de zwaksten de prijs betalen, het betekent ook het morele failliet van de internationale gemeen schap." Nederland heeft van VN-secre- taris-generaal Boutros Ghali het verzoek gekregen de chef-staf te leveren voor de VN-wedes- macht in Bosnië. De chef-staf is de rechterhand van de Britse generaal Rose die het bevel voert over de VN-troepen in Bosnië. De functie komt op 1 maart vacant en geldt voor één maand. Ter Beek zei er niet bij of hij al iemand op het oog had voor de benoeming. Zeprastichting Amsterdam den haag npa De Tweede Kamer neemt ge noegen met de spijtbetuiging van minister Bukman van land bouw. De CDA-minister pro beerde begin januari een verho ging van de gasprijs voor tuin ders te voorkomen uit wees voor 'stemmenverlies voor het CDA. Een motie van afkeuring, die had moeten leiden tot het aftreden van de minister, kreeg alleen steun van GroenLinks. Lubbers erkende gisteren in de Kamer dat Bukman als 'die naar van de Kroon' het aanzien daarvan heeft geschaad door partijbelangen te laten prevale ren boven het algemeen belang. Bukman had zijn CDA-collega van economische zaken An- driessen in een vertrouwelijk briefje laten weten dat verho ging van de gasprijs moest wor den uitgesteld, omdat het de CDA-aanhang onder de tuin ders kon bedreigen. Lubbers zei daar gisteren over: „Een dienaar van de Kroon wordt verondersteld de partij-jas even aan de kapstok te hangen. Publikatie van dergelij ke stukken schaadt het aanzien van de Kroon en de politiek". Lubbers meent dat het uitge lekte briefje een beeld oproept dat staatsrechtelijke onjuist is. Met tegenzin ging de premier in op het verzoek van GPV-kamer- lid Van Middelkoop om de Tweede Kamer vertrouwelijk in zage te geven in de rest van de brief. De 'amice-brief zou vol gens Lubbers namelijk vooral zakelijke argumenten tegen ver hoging van de gasprijs voor tuinders bevatten. Uit het debat werd duidelijk dat de aanvankelijke voorgeno men verhoging van de gasprijs voor tuinders beperkt kan blij ven. Op dit moment betalen tuinders tien cent per kubieke meter minder dan andere be drijven. Het kabinet wil dat ver schil verkleinen of wegwerken Meevaller helpt minister Kok om tuinders aan te sporen het energiegebruik te verminderen. Premier Lubbers zinspeelde gisteren op de mogelijkheid dat tuinders straks evenveel of bijna evenveel gaan betalen als de rest van het bedrijfsleven. De verhoging blijft misschien be perkt doordat de gemiddelde gasprijs als gevolg van de lage olieprijs kan dalen. Een kamer- minderheid van PvdA, D66 en GroenLinks vindt dat de tuin ders hetzelfde gastarief moeten betalen vanwege het milieube- lang. den haag npa Minister Kok (financiën) heeft de afgelopen jaren het geluk ge had dat er steeds financiële meevallers optraden. Zo kon den in de begrotingen niet con creet of onvoldoende ingevulde ombuigingen worden opgevan gen. Dat stellen de onderzoe kers De Haan en Van 't Hag in het blad Openbare uitgaven van het Instituut voor onderzoek van overheidsuitgaven (IOO). Kok heeft het volgens de onder zoekers wel beter gedaan dan zijn voorganger. Onno Ruding. Bewindslieden houden zich on der Kok meer aan de afspraken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3