Oekraïne en de pijnlijke prijs van de vrijheid Bevriezen van de AOW is niet nodig De scheve schaats van politiek en Elsevier Feiten Meningen WOENSDAG 2 FEBRUAR11994 Kiev. In de ogen van de oppervlakkige waarnemer lijkt de stad even luisterrijk als altijd. Statige gebouwen van rond de eeuwwisseling geven de straten e In tegenstelling tot Moskou ademt de stad geen verval uit. een jonge vrouw die dertig dol lar (zestig gulden) vraagt voor een roze angora trui, laat zich schoorvoetend overhalen tot een gesprek. „Ik heb een goede opleiding ge noten, weet u", is het eerste dat ze zegt. „Ik ben gediplomeerd bibliothekaresse, maar ik moet wel spullen verkopen om me zelf en mijn zoon een bestaans minimum te bieden." De trui heeft ze op een inkoopreis in Turkije gekocht. „Sommigen gaan naar Turkije, anderen gaan naar Rusland, omdat de goederen over de grens goedko per zijn. Dan nemen we baboe- sjka 's ('grootmoedertjes') in dienst om de spullen voor ons te verkopen. Als we alles eerlijk aan de staat zouden opgeven, zouden we over onze bijver dienste tachtig procent belas ting moeten betalen. Natuurlijk sjoemelen we. Maar de maffia laat zich niet afschepen, die moet ik een vijfde deel van mijn omzet afdragen. Viktoria ziet er moe uit. Ze is ongedurig. Ze verliest kostbare tijd door met mij te praten. „Het leven is geen lolletje, zoals u ziet. Toen ik voor het eerst op de markt stond, verborg ik mijn gezicht als er een bekende voor bij liep. Maar nu schaam ik me niet meer." Wat is er gebeurd met Oekraïne, ooit een van de meest welva rende delen van de oude Sov jetunie? Theoretisch zou het land tot de rijkste landbouwna- ties van heel Europa moeten behoren. Volgens Oekraïnse nationalisten is de republiek uitgemolken door Rusland. Bovendien valt het Oekraïne, dat sinds 1991 onafhankelijk is, bijzonder zwaar op eigen benen te staan, omdat de economie tijdens het communistische regime onder dwang geïntegreerd is in het Sovjet-systeem, dat nu is inge stort. Een ander probleem is dat Oek raïne voor zijn energievoorzie ning afhankelijk is van Rusland. Zaterdag werd bekend dat de kerncentrale in Tsjernobyl een reactor zal sluiten, omdat Oek raïne de uit Rusland afkomstige splijtstof niet langer kan beta len. Andere reactoren zullen volgen en de mogelijkheid be staat zelfs dat ze tegen 1995 al lemaal moeten sluiten. „We zijn van plan in Odessa een nieuwe olieterminal te bouwen, waar tankers uit het Midden- Oosten kunnen aanleggen. Dan beschikken we over een alterna tieve bron van energie", zegt Oles Sjevtsjenko, parlementslid voor de gematigd-nationalisti sche Oekraïnse Republikeinse Partij. Aanpassingsvermogen is nooit het sterkste punt van de nogal stugge Oekraïners geweest. Toen Gorbatsjov perestrojka en glasnost in de Sovjetunie intro duceerde, verwierf Oekraïne zich de bijnaam 'het land van de dinosaurussen', omdat het de hervormingen niet wilde ac cepteren. Nu het communisme met zijn basiszekerheden is weggevallen, hebben de Oekraï ners maar weinig ondernomen om het kapitalisme te bevorde ren. Het is hoofdzakelijk de maffia die van de beperkte eco nomische vrijheid heeft geprofi teerd. Misschien kan de nieuwe rege ring, die in maart wordt geko zen, Oekraïne uit het slop halen. Als de economische crisis aan houdt, bestaat het gevaar dat dit Europese land met een bevol king van 52 miljoen uiteenvalt. West-Oekraïne is vastberaden nooit meer onder de heerschap pij van het Kremlin te vallen. Maar Oost-Oekraïne en de Krim hebben een grote Russische be volking, die met lede ogen ziet dat het leven over de grens veel beter is en die niets liever wil dan een hereniging met Rus land. Ingewijden en de Amerikaanse inlichtendienst de CIA geloven dat een eventuele opdeling ge paard zal gaan met een nog grootschaligerbloedvergieten dan in het voormalige Joegosla vië. Aangezien Oekraïne nog steeds over kernwapens be schikt, is dit een onthutsend vooruitzicht, niet alleen voor de republiek zelf, maar ook voor de rest van de wereld. De verkiezingen op de Krim, die afgelopen zondag de Russische nationalist Joeri Mesjkov aan de macht brachten, beloven weinig goeds voor Oekraïne. De voormalige Sovjetstaat, met de omvang en het inwo nertal van Frankrijk, is feitelijk bankroet. In maart spreken de inwoners van de Krim zich per referendum uit over de toekomst: blijven ze bij Oekraïne of zoekt het schiereiland aansluiting bij Rusland. Na de Kau- kasus en Joegoslavië lijkt ook Oekraïne het slachtoffer te worden van de entische versnippering in het oosten van Europa. goedkope importprodukten te verkopen in een wanhopige po ging om de eindjes aan elkaar te knopen. De produktie van de landbouw en industrie is inge zakt, de inflatie bedraagt 80 procent per maand (vergeleken met 16 procent in Rusland) en de koers van de tijdelijke Oek raïnse munt, de coupon, be draagt een de onmogelijke som van 35.000 coupons voor één dollar (twee gulden). Aangezien slechts een op de twaalf inwoners van Kiev toe gang heeft tot dollars (vergele ken met ongeveer de helft van de Moskovieten) en aangezien het gemiddelde maandsalaris in Kiev 400.000 coupons (elf dol lar) bedraagt (vergeleken met 150.000 roebel, oftewel honderd dollar, in Moskou), moeten de Oekraïners hun toevlucht ne men tot straathandel als ze niet willen verhongeren. De mees ten ervaren dit als een diepe vernedering. „Waar wilt u het over hebben? Over ons fantastische leven?", vraagt een oude vrouw met een paar mannenlaarzen in de aan bieding op een markt waar het aantal verkopers het aantal ko pers ver overtreft. Ze weigert een interview. Maar Viktoria, Russische hervormers wijzen gewoonlijk naar Oekraïne als af schrikwekkend voorbeeld van wat het land te wachten staat als het weigert de bittere pil van economische hervormingen te slikken. De Russische markt wordt dan misschien geteisterd door bijzonder pijnlijke groei stuipen, maar Oekraïne bevindt zich in zo'n benarde positie dat sommige burgers vrezen dat de staat zelf uiteen zal vallen. In de ogen van de oppervlakki ge waarnemer lijkt Kiev even luisterrijk als altijd. Voorname gebouwen staan temidden van ruime, besneeuwde parken en in tegenstelling tot Moskou ademt de stad geen verval uit. Toch is Oekraïne een econo misch rampgebied. Rondwan delend over de grote, drukke markt bij het sportstadium van Kiev zal een toerist zich mis schien afvragen wat het pro bleem eigenlijk is. Maar deze bazaar is een symptoom van de Oekraïnse ellende. Iedere zondag komen ze AOW-ersen natuurkundigen, pianisten en kinderartsen om tweedehands goederen en Moed kan CDA drie maanden voor verkiezingen niet ontzegd worden Janmaat en zijn partij vertolken de angst die veel mensen hebben voor alles wat nieuw en anders is. foto archief HAARLEM SJAAK SMAKMAN Moed kan het CDA in elk geval niet worden ontzegd. Drie maanden voor de verkiezingen meldden de christen-democra ten vorige week dat alle uitke ringen, dus ook de AOW, in de komende periode moeten wor den bevroren. Dat kost de 65- plussers met alleen AOW naar schattingeen kleine tien pro cent van hun besteedbaar inko men. Met het geld dat dat ople vert, wil het CDA extra banen scheppen. Banensolidariteit bo ven inkomenssolidariteit, noemde CDA-voorzitter Van Velzen dat. Nieuwe banen zijn hard nodig, daar is iedereen het over eens. Want als één ding de AOW be dreigt, dan is het wel dat in de toekomst steeds minder wer kenden moeten opdraaien voor het levensonderhoud van een groeiend aantal ouderen. Als vanaf 2010 de babyboom-gene ratie 65 wordt, gaat het hard. In 2030 zullen er 3,6 miljoen 65- plussers zijn, twee keer zoveel als nu. Dit jaar kost de AOW naar schatting 33 miljard gul den en daar komt de komende jaren elk jaar twee miljard bij. Hoe meer mensen er werken, des te groter is het draagvlak voor de uitkeringen. Als er niet meer mensen aan de slag gaan, staan er in 2030 tegenover hon derd werkenden 140 mensen met een uitkering. Nu is die ver houding nog honderd tegen ruim tachtig en dèt wordt al als een groot probleem gezien. De vraag is vervolgens hoe je meer werk moet scheppen en wie daarvoor offers moeten brengen. I let CDA kiest voor een marktbenadering: maak ar beid goedkoper, dan neemt de vraag ernaar toe. De loon(kos- ten)matiging in de jaren tachtig heeft honderdduizenden banen opgeleverd, zo riep oud-minis ter De Koning van sociale zaken het afgelopen weekeinde in her innering, en dat kunstje moeten we de komende jaren zien te herhalen. Op de directe salarishoogte in het bedrijfsleven heeft de poli tiek weinig invloed: dat is een zaak van werkgevers en werkne mers. Op de inkomens van de ambtenaren, trendvolgers en de meeste uitkeringsontvangers echter des te meer. Als die op de nullijn worden gezet, kunnen belastingen en sociale premies omlaag. Dat verlaagt de ar beidskosten voor de werkgever en maakt loonmatiging gemak kelijker omdat werknemers van hun bruto-salaris meer netto overhouden. Het hele mecha nisme laat zich samenvatten als het overhevelen (of beter: laten zitten) van geld bij het bedrijfs leven ten koste van de inko mens in de collectieve sector. Het bedrijfsleven maakt dan ren en neemt meer mensen Minder waard In de jaren tachtig is dat volop gebeurd, vooral bij de uitkerin gen. Het minimumloon en het daaraan gekoppelde sociale mi nimum werden jaar op jaar minder verhoogd dan de lonen in het bedrijfsleven, bevroren of zelfs verlaagd. Onder de eerste twee kabinetten-Lubbers wer den de bijstand en de AOW on geveer vijftien procent minder waard. Met de PvdA in de regering werd aanvankelijk de koppeling tussen lonen en uitkeringen hersteld, maar die hield maar een jaar stand. Sindsdien wordt van jaar tot jaar bekeken of de verhoudingactieven-inactieven dat wel toelaat. Dit jaar niet: de uitkeringen worden bevroren. En, zo schat het CDA, dat zal de komende vier jaar niet anders zijn, dus laten we dat alvast maar in het verkiezingspro gramma zetten. Bij de PvdA is het in feite niet anders: die wil de zaak van jaar tot jaar bekij ken. Maai' gezien de vooruit zichten zit het er dik in dat ook de sociaal-democraten de uit keringen vier jaar lang (moeten) bevriezen. Met het hardop zeggen dat ook de AOW'ers 'banensolidariteit' moeten betonen, heeft het CDA de kwestie eigenlijk voor de eer ste keer echt hard op tafel ge legd: moet je voor de AOW geen uitzondering maken? Heeft niet de huidige generatie ouderen met zuinigheid en vlijt de huidi ge welvaartsstaat opgebouwd? En hebben ze dus geen recht op een welvaartsvaste AOW? Het dilemma voor het CDA is, zegt woordvoerder Wester, dat ontzien van de AOW betekent dat je andere uitkeringen extra moet korten om toch aan je be zuinigingsbedrag te komen. „En een bijstandsmoeder heeft heel wat meer moeite om rond te komen dan een bejaard echt paar", denkt hij. Die stelling wordt ondersteund door een re cent onderzoek van FNV en KonsumentenKontakt naar huishoudens op en rond het minimum: gezinnen met kinde ren zitten in grote financiële problemen, de meeste bejaar den zien daarentegen wèl kans om uit te komen. Een koppeling van de AOW aan de lonen kost al snel veel geld: het gaat hier immers om de helft van het aantal uitkerings ontvangers en om verreweg de grootste post in de sociale ze kerheid. Als de lonen in het be drijfsleven de komende jaren met één procent stijgen en de AOW houdt daarmee gelijke tred, dan kost dat de komende kabinetsperiode een dikke 3,5 miljard gulden. Dat geld extra besparen op bijvoorbeeld de bijstand - die toch al wordt be vroren - lijkt niet erg rechtvaar dig. Kale AOW Maar met een bevriezing van de AOW nadert voor veel bejaar den een financieel zorgelijke le vensavond. In tegenstelling tot wat veel mensen denken, heb ben van de huidige bejaarden maar weinigen een behoorlijk aanvullend pensioen opge bouwd. In 1990 moest meer dan een op de drie bejaarden het doen van een kale AOW en moesten nog eens twee van de tien het doen met minder dan 300 gulden netto aanvullend pensioen per maand. In de toekomst wordt dat wel iets beter, maar niet echt veel. Hoewel de pensioenbreuk sinds enige tijd goeddeels is gerepa reerd, krijgt een aanzienlijk deel van de huidige werknemers daar straks toch nog mee te ma ken. Verder krijgt bijna nie mand uiteindelijk een volledig pensioen. In theorie kan ie mand in veertig jaar een pen sioen opbouwen van zeventig procent van het laatstverdiende loon, maar in de praktijk haalt bijna niemand dat. Volgens de Pensioenkamer kan ook met de reparatie van de pensioenbreuk maar tussen de dertig en veertig procent van de huidige deelne mers aan de pensioenfondsen uiteindelijk aan die zeventig procent komen. In de praktijk zal dat percentage lager zijn. Daarmee blijft de AOW de hoeksteen van de oudedags voorziening. Een hoeksteen die overigens ook de werkgevers niet graag zien aangetast. En dat niet om een sociale, maar om een financiële reden. De werkgeversorganisatie NCW liet vorig jaar in de nota 'Pensioen in beweging' weten dat 'de overheid - en niemand anders - verantwoordelijk is voor het in standhouden van een goede AOW'. De achterliggende ge dachte is dat pensioenpremies arbeidskosten zijn en dat werk nemers veel over hebben voor een financieel zorgeloze oude dag. Verlaging van de AOW be tekent dat de aanvullende pen sioenen hoger moeten worden om toch aan die 70 procent te komen, en dat betekent hogere pensioenpremies en dus weer juist hogere arbeidskosten. Premie heffen Als bevriezing niet wenselijk is, wat dan wel? Werkgevers en werknemers studeren momen teel op een al vaak genoemde variant: het heffen van AOW- premie op de pensioenen. Dat zou ongeveer zes miljard gul den per jaar opleveren, die kan worden gebruikt voor verlaging van de AOW-premie met een kleine drie procent. Goed voor de werkgelegenheid, zo heeft het Centraal Planbureau al be rekend: op termijn levert dat 50.000 banen op. Het nadeel is echter dat vooral de bejaarden met een kale AOW of een heel klein pensioentje door die premiebetaling onder het sociaal minimum zakken - met als gevolg een door veel ou deren ongetwijfeld als vernede rend ervaren gang naar de soci ale dienst voor aanvullende bij stand. De vakcentrales hebben daarom al geëist dat de AOW netto gekoppeld blijft aan het minimumloon. Gebeurt dat, dan blijft van de bezuiniging niet veel over: in feite alleen de AOW-premie die wordt geheven over de aanvul lende pensioenen en andere in komsten (zoals uit eigen vermo gen). Het heffen van AOW-pre mie over het bovenminimaJe pensioen-inkomen zou overi gens nog altijd bijna drie mil jard gulden per jaar opleveren. Dat is weliswaar een stuk min der, maar heeft als grote voor deel dat de lasten meer terecht komen op de sterkere schou ders. En het zou ook een bevrie zing van de AOW (voorlopig) overbodig maken. ROTTERDAM PIM FORTUYN MEDEWERKER Afgelopen week publiceerde het weekblad Elsevier de letterlijke weergave van zijn gesprek met drs. Hans Janmaat, leider van de Centrumdemocraten. Ik tui melde van verbazing bijkans van mijn stoel, Janmaat heeft inderdaad die lelijke en onsma kelijke dingen gezegd over mi nister Hirsch Ballin en staatsse cretaris Gabor, zoals hij het pa tent blijkt te hebben op de angst voor alles wat nieuw en anders is. Janmaat wil Nederland terug brengen tot het formaat van de burgelijke huiskamer in de ja ren vijftig, toen het leven, vooral op het land, nog goed en uiterst overzichtelijk was. Een heilloze opgave in een wereld van snelle veranderingen, van zeer gea vanceerde technologie en com municatie en van het bij elkaar op de lip zitten. Of we het nu leuk vinden of niet, we zijn op weg Europea nen te worden en het wereld burgerschap ligt in het ver schiet. Dat maakt sommige mensen angstig, heel angstig, met name die mensen die wat minder kansen hebben en voor wie het wereldburgerschap een ware nachtmerrie is. Janmaat en zijn partij vertolken die ang sten. Op zichzelf is daar niets op te gen. Waar alles op tegen is, is dat zij voor deze onvermijdelij ke veranderingen steeds zonde bokken weten aan te wijzen die eerdter het slachtoffer van deze veranderingen zijn dan de aan stichters. De aanstichters zijn mensen zoals ik. Blank, goed opgeleid, snel en met grote in teresse voor alles wat nieuw en internationaal is. Maar wij mo gen blijven van Janmaat en die anderen, Turken, Marokkanen, asielzoekers en andere gedwon gen reizigers, die moeten er uit. Janmaat verwoordt dat helder, zo helder dat ze het zelfs in de kroeg begrijpen. De politiek ver woordt dat allemaal wat om- floerster, maar ook daar is de liefde voor de rondreizende be volking aanzienlijk bekoeld. Zi geuners hebben het hier altijd moeilijk gehad en die driehon derd Vietnamezen, van wie de meesten zich hier met hard werken een bestaan opbouwen, die flikkeren we er onder leiding van die emotioneel gemankeer de mannetjesputter Kosto, de staatssecretaris van justitie, ge woon uit. Mijn verbazing betreft echter het feit dat Janmaat er helemaal niet zo.happig op was om zijn uitspraken over Hirsch Ballin en Gabor te doen. De journalisten van Elsevier trokken vooral de uitspraak over Hirsch Ballin als het ware uit zijn mond, door hem er op te wijzen dat zoiets zou sporen met zijn verkie zingsprogramma. Mannetje Janmaat liet dat niet op zich zit ten en was toen wel bereid uit te pakken. De hele sfeer van het interview was rellerig, een sfeer waarin gemakkelijk onbezonnen din gen gebeuren. Een onvolwassen vertoning van Janmaat, maar ook van de Elsevier-journalis- ten. Justitie gaat nu Janmaat voor deze uitspraken vervolgen, maar aanzetten tot uitlokking van een misdrijf is ook straf baar. De journalisten van Else vier maken zich minstens schuldig aan uidokking, dus als Janmaat zonodig voor de rech ter moet worden gesleept, dan ook de journalisten van Elsevier. Dan laat de rechtsstaat zien dat het hem menens is met het grondbeginsel van die rechts staat: gelijke monniken gelijke kappen. Over de reactie van de politiek, en met name de WD-er Bolke- stein, op al dit tumult, kunnen we kort zijn. Kamerbreed wordt verklaard dat Janmaat zich bui ten de politieke discussie plaatst met deze uitspraken. Dat is een grote vergissing en duidt op een even grote minachting voor het volk van Nederland. Het zijn niet de politici, maar het is het Nederlandse volk dat bepaalt waar het politieke debat over gaat. Zo simpel ligt dat. Laten we overigens maar eens ophouden met het doodzwijgen van Janmaat en zijn partij en het vervolgen door Justitie. Be ter is het de politieke discussie met hen aan te gaan en dan vooral over de oorzaken van ra cisme en vreemdelingenhaat in ons land. Dan laten we zien te leven in een volwassen demo cratie, die ook met abjecte op vattingen weet om te gaan. Ik doe dat in het bestek van een column, een politicus moet dat in een debat van enkele maan den toch ook wel lukken. Een fluitje van een cent, dames en heren politici, zeker in een geë mancipeerde samenleving.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2