Twijfel over haalbaarheid 'muziektempel' 'Ik ben niet ambitieus genoeg' Cultuur&Kunst 'Sneeuwman, pak me dan' best verkochte kinderboek in 1993 ia WOENSDAG 2 FEBRUARI 1994 Uitreiking Van der Hoogt-prijs 1993 K&O-voorzitter: 'Gemeente plukt geld weg voor Stadsgehoorzaal' Museum voor Humor gesloten MONTREAL ANP Het Museum van de Hu mor in Montreal heeft gis teren, waarschijnlijk voor goed, de deuren gesloten. Er blijkt onvoldoende be langstelling voor humor, want het bezoek aan het aan de lach gewijde muse um was gering. In de eerste negen maanden trok het museum, dat op 1 april 1993 werd geopend, 120.000 bezoekers. De mi nister van cultuur van Que bec, Liza Frulla, wees een verzoek om een overbrug gingssubsidie af. Daarmee is het einde voor 's werelds enige humormuseum onaf wendbaar. De collectie van het mu seum omvat een groot aan tal tv-Films en opnamen van in Canada bekende ca baretiers. De opening van het museum had al tot hila riteit en protest geleid. Een consortium uit de amuse mentsindustrie ontving 20 miljoen gulden aan over heidsgeld om het project te starten. Daartegen hebben de gevestigde musea zich fel verzet. Parijs wil Centre Pompidou tijdens renovatie openhouden PARUS RTR De Franse minister van cultuur, Jacques Toubon, hoopt dat het Parijse museum voor moderne kunst Centre Pompidou tijdens de komende renovatie open kan blijven. Het museum, een op vallend opengewerkt futuris tisch gebouw met een stalen en glazen frame, moet dringend worden opgeknapt. Minister Toubon verklaarde deze week dat deskundigen hebben geadviseerd het cen trum in het midden van de Franse hoofdstad achttien maanden te sluiten om de drin gend noodzakelijke reparatie werkzaamheden zo snel móge lijk te kunnen uitvoeren. Toubon wil de werkzaamhe den over een langere periode spreiden en slechts een afdeling per keer sluiten. Het zeventien jaar geopende centrum ont vangt acht miljoen bezoekers per jaar. Vooral de liften en air conditioningsystemen behoe ven reparatie. De kosten van de renovatie bedragen 130 miljoen guldeh. Het Centre Pompidou, dat derne kunst herbergt, is een van de drukst bezochte toeristische attracties van het land. Het boek 'Sneeuwman, pak me dan' van Carry Slee (1949) en Dagmar Stam (1945) is het best yerkochte kinderboek van 1993. De schrijfster en de illustratrice kregen gisteren, bij de feestelij ke start van de Nederlandse kinderjury, in Amsterdam de I/enz Kinderboekenprijs 1994 bverhandigd voor hun boek. i Van 'Sneeuwman, pak me jjan', geschreven voor kinderen bnder de zes jaar, werden bijna negentienduizend exemplaren verkocht. In 1992 won Carry DEN HAAG ANP [jet Theater Instituut Nederland pvijdt van 22 maart tot en met ttl september een reeks van ac tiviteiten aan de Nederlandstali ge toneelschrijfkunst van na de Borlog. Er worden lezingen en forumdiscussies georganiseerd )ver toneelschrijven in Neder- and en Vlaanderen. Een centra- e rol is weggelegd voor de Vlaamse schrijver Hugo Claus lan wie een tentoonstelling Ivordt gewijd. Op 9 en 10 april wordt een weekeinde gewijd aan de ont- Slee de Prijs van de Nederland se Kinderjury voor haar boek 'Verdriet met mayonaise', een boek voor tien- tot twaalfjari gen. Naamgever Venz is de ko mende drie jaar hoofdsponsor van de Stichting Nederlandse Kinderjury. Ook het twee na best ver kochte boek in 1993 staat op naam van de Amsterdamse schrijfster; van haar 'Met zon der jas', bedoeld voor kinderen onder de zes jaar, gingen meer dan tienduizend exemplaren over de toonbank. Op de twee de plaats staat Jurassic Park, het wikkeling van het Neder landstalig drama na 1945. Een maand later, op 7 en 8 mei, wordt een weekeinde lang ge sproken over de Nederlandstali ge toneelschrijfkunst. De ten toonstelling 'Hugo Claus to neeldichter' wordt op 21 maart geopend. Op 27 maart wordt een speciale Hugo Clausdag ge houden met lezingen over het toneelwerk van de auteur. Claus zalop die dag in de Brakke grond in Amsterdam door Ischa Meijer worden geïnterviewd. De Vlaamse schrijver wordt op 5 april 65 jaar. boek van Gail Herman, waar ook meer dan tienduizend stuks van werden verkocht. Alle kinderen tussen de zes en zestien jaar kunnen dit jaar voor de zevende keer meedoen aan de Kinderjury. Elk kind mag zijn of haar stem uitbrengen op het boek dat hij of zij het mooiste vindt. Alle stemmen samen be palen welk boek de Prijs van de Nederlandse Kinderjury 1994 krijgt. De winnaar wordt op 15 juni bekendgemaakt. Vorig jaar deden ruim 27.000 kinderen aan de Kinderjury mee. Audi gastregisseur bij Toneelgroep Amsterdam AMSTERDAM ANP Pierre Audi, artistiek leider bij De Nederlandse Opera, is voor het komend seizoen als gastre gisseur aangetrokken bij To neelgroep Amsterdam. Audi zal Shakespears Timon van Athene regisseren. De voorstelling wordt gespeeld in het nieuwe Transformatorhuis in Amster dam-west. In het seizoen 1994/95 zal mogelijk ook de Duitser Jürgen Gosch .als regis seur worden aangetrokken. Aandacht Theaterinstituut voor N ederlandstalige toneelschrijfkunst Vera Mann met Pleuni Touw in Leidse schouwburg: Amsterdam Dichter Anna Enquist krijgt zaterdag 19 februari de Lucy B. en C.W. van der Hoogt-prijs 1993 uitgereikt in het West- Indisch Huis in Amsterdam. Ze krijgt deze onderscheiding van de Leidse Maatschappij der Nederlandse Letterkunde voor haar bundel 'Jachtscènes'. Op de bijeenkomst spreekt uitgever Theo Sontrop over Enquists werk. Ook treedt Fay Lovsky op. De uit reiking begint om 15.30 uur aan de Herenmarkt 93-97. Nieuwe cursussen bij K&O leiden In samenwerking met de Sociaal Pedagogische Dienst Leiden beginnen bij K&O deze maand twee nieuwe cursussen voor lichtelijk verstandelijk gehandicapten: dans-dramaen teke nen-schilderen. Dans-drama is een cursus van 12 dinsdagavon den die begint op 15 februari, tekenen-schilderen begint zater dag 5 februari al en wordt ook in twaalf lessen gegeven. Nadere inlichtingen bij K&O (telefoon 071-141141) of bij de consulent i Vrije Tijd en Arbeid van de SPD (071-155311). LVC begint nieuw cursusprogramma leiden» Een breed en afwisselend cursuspakket biedt het LVC de komende maanden, te beginnen in maart. Muziek, toneel, dans, fotografie en schildertechniek staan op het programma van het r Leids Vrijetijds Centrum. Inschrijven kan tot 11 februari. Inlich- k tingen: 071 -146449. Hoogtepunten uit de glasgeschiedenis leiden Kunsthistorica Geertje Huisman laat onder het motto 'Glas door de eeuwen heen' belangstellenden kennismaken met de eeuwenlange historie van glazen en gebruiksvoorwerpen. De I met dia's geïillustreerde lezingencyclus bestaat uit acht lessen op maandagavond in de Kapelzaal van K&O. Inlichtingen en/of inschrijving kan gebeuren bij de Leidse Volksuniversiteit, Oude Vest 45, telefoon 071-141141. Jimmy King in De Boerderij zoetermeer Little Jimmy King The Memphis Soul Survivors hebben de blues hoog in het vaandel staan. Vrijdagavond treden I zij op in De Boerderij aan de Voorweg in Zoetermeer. Aanvang: - 121.00 uur. In het voorprogramma staat 'One Way Trouble'. Vervolg van voorpagina De Stadsgehoorzaal als muziektempel, de muziekpro- grammering weg bij K&O, het K&O-Uitbureau in de Stadsgehoorzaal, een 'grand café dat de hele dag open is, maar vooral: een multi-functioneel centrum aan Bree- straat en Aalmarkt, passend in het Sleutelplan. Dat is in het kort de essentie van de plannen die wethouder Koek (cultuur) gisteren presenteerde. Maar de Leidse volksuni versiteit K&O twijfelt aan de haalbaarheid. Er is jarenlang gesleuteld om van de in verval rakende Stads gehoorzaal een muziektempel van niveau te maken. Als de plannen die de gemeente giste ren naar buiten bracht allemaal doorgaan, dan zal de Stadsge hoorzaal vanaf 1996 inderdaad een 'bruisend muziekcentrum' worden. Tegelijkertijd houdt de ge meente overigens vast aan de multifunctionele status van de concertzaal. Om het geheel ex ploitabel te maken, zullen aller lei commerciële activiteiten aan de Breestraat mogelijk moeten blijven. Ook wil de gemeente dat de Stadsgehoorzaal een po dium is voor evenementen waar Leiden nu niet aan toekomt. Grote popconcerten, waar in het LVC geen plaats voor is, moeten in de Stadsgehoorzaal worden gegeven. Tevens moet de zaal plaats bieden aan lichte muziek, jazz en moeten ama- teur(muziek)verenigingen hier kansen krijgen. Voor de programmering wil de gemeente de huidige K&O- directeur Tjitte Weber aantrek ken. Hij wordt in de ogen van wethouder Koek de artistiek di recteur die zoveel mogelijk mu zikale evenementen naar Lei den haalt. Weber heeft een grote deskundigheid op klassiek gebied. Het zou zonde zijn om dat te verspelen. Hij heeft ook de organisatorische en commu nicatieve kwaliteiten om andere muzikale evenementen te orga niseren," aldus Koek in een toe lichting. De wethouder is ervan over tuigd dat als de plannen gestalte krijgen de Stadsgehoorzaal veel meer aan het publiek te bieden heeft dan nu het geval is. „Lei den gaat heus niet proberen om het publiek dat nu naar Amster dam en Den Haag gaat in de Stadsgehoorzaal te bedienen. We houden ons aan de Leidse maat. Maar wel zullen er meer concerten worden gegeven, komt er samenhang in de pro grammering. De Stadsgehoor zaal zal een eigen seizoen heb ben, zoals een schouwburg dat heeft." Uit-bureau Om de plannen van de grond te krijgen moet niet alleen de mu- ziek-organisatie van K&O wor den losgekoppeld, maar zal ook het Uit-bureau, nu nog geves tigd in het K&O-gebouw aan de Oude Vest, in de Stadsgehoor zaal worden ondergebracht. „In die zin is de Stadsgehoorzaal straks dagelijks bereikbaar. Niet alleen om kaartjes voor concer ten te kopen, maar ook voor produkties op andere Leidse podia zoals de schouwburg. Stadsgehoorzaal zal een eigen seizoen hebben, zoals een schouwburg Wethouder H. Koek van cultuur: „De dat heeft." Ook voor evenementen buiten Leiden kan het publiek bij het Uit-bureau in de Stadsgehoor zaal terecht. En men kan er in formatie krijgen over cursussen die K&O geeft." Koek hoopt met deze split sing in de huidige functies van K&O (het organiseren van con certen èn het geven van allerlei cursussen) 250.000 gulden te kunnen overhevelen van K&O naar de Stadsgehoorzaal. Dat de wethouder zich hier mee 'rijk rekent' valt te lezen in een rapport van het onder zoeksbureau van Hoite Detmar over de 'knipoperatie' bij K&O. Het rapport, gemaakt in op dracht van de gemeente, con cludeert dat voor de activiteiten die overgaan naar de Stadsge hoorzaal de bij K&O verdwij nende formatie niet voldoende zal zijn. „Immers met name op secretarieel vlak, maar ook op stafniveau wordt winst geboekt door het gezamenlijk uitvoeren van voornoemde activiteiten. Splitsing zal dus altijd leiden tot extra formatie." Weggeplukt Voorzitter Bob Hagentan van de stichting Leidse Volksuniversi teit K&O beaamt dat er nogal wat haken en ogen zitten aan het gemeentelijke plan. ,,K&0 heeft met haar 15.000 leden een duidelijke publieksfunctie. En dat moet zo blijven. In grote lij nen hebben we het overhevelen van de muziekprogrammering van K&O naar de Stadsgehoor zaal geaccepteerd. K&O wil die rol graag vervullen. Maar tege lijkertijd wil K&O haar aantrek kingskracht blijven behouden, het publiek blijven binden. Daarvoor moet er genoeg arm slag zijn, genoeg geld. Voorts moet K&O haar rol als kweekvij ver voor jong muzikaal talent handhaven. En op het Uit-bu reau in de Stadsgehoorzaal moet K&O herkenbaar aanwe zig zijn." Hageman benadrukt vooral de financiële situatie. Volgens hem is het onbestaanbaar dat de gemeente 250.000 gulden bij K&O weghaalt ten behoeve van de Stadsgehoorzaal: „Om als volwaardige publieksorganisatie te blijven bestaan, kan de ge meente hooguit 150.000 gulden naar de Stadsgehoorzaal over hevelen. Ik heb -het onprettige gevoel dat uit alle hoeken en ga ten geld voor die Stadsgehoor zaal moet worden weggeplukt en dat K&O een van die bron- Wethouder Koek zegt zich ook sterk te maken voor behoud van de publieksfunctie van K &0: „Die relatie moeten worden gekoesterd. Dat kan in de nieu we organisatie," aldus de wet houder. De Wereld van Anne Frank naar St. Petersburg AMSTERDAM ANP Minister D' Ancona van WVC opent op 8 februari in de Kin derbibliotheek van St. Peters burg de tentoonstelling De we reld van Anne Frank 1929-1945. De expositie over de geschiede nis van de familie Frank was in 1985 voor het eerst te zien in de Westerkerk in Amsterdam. Daarna maakte zij een tournee langs meer dan dertig landen. De tentoonstelling is in ruim driehonderd steden door meer dan 4,5 miljoen mensen be zocht. De tentoonstelling in St. Pe tersburg is georganiseerd door de Anne Frank Stichting in sa menwerking met ,de afdeling Cultuur van de gemeente St. Petersburg en de Rudomino Bi bliotheek in Moskou. Met steun van het ministeriq van WVC zal deze bibliotheek in 1994 een nieuwe Russische editie uitge ven van Het Dagboek van Anne Frank. Het boek verscheen in 1961 tijdens de dooi onder Chroetsjov in een kleine oplage, maar is sindsdien niet meer herdrukt. Weer zijn alle ogen op haar gericht: Vera Mann, 30, klein, sprankelend en een (bijna) volbloed Antwerpse. Na haar succes in 'Les Misérables' en de hit voor de serie Vrou wenvleugel is ze nu te zien als tegenpool van Pleuni Touw in de muzikale komedie 'Little Voice'. Zelf heeft ze meer van de 'Schreewlelijk' dan van het introverte meis je dat ze speelt. Het zachte Vlaams heeft ze ingeruild voor Deelders tongval. Ze praat al leen nog maar Rotterdams en een ster is ze niet: 'pleurt op hé'. „Ik een ster?" Ze kijkt alsof we het niet gekker hadden kunnen verzinnen. „Alsje blieft niet. Zolang ik nog met de trein naar huis moet en mijn eigen afwas doe, ben ik geen ster." Toch is Vera Mann (30) naast Pleuni Touw dé ster van 'Little Voice', een kome die met scherpe randjes, geschreven door Jim Cartwright, vertaald door Jules Deelder en geregisseerd door Jos Thie. Vera Mann, geboren in Genk en getogen in Antwerpen, mag dan misschien nog geen echte ster zijn, ze is wel hard op weg er een te worden. Na een talenstudie en een oplei ding aan de Antwerpse kleinkunst-acade- mie kreeg ze nauwelijks zeven jaar geleden haar eerste rolletje in 'My fair lady' van het Ballet van Vlaanderen. Daarna volgde 'Me and my girl', de titelrol van 'Evita', de 'West Side Story' en nog een aantal musicalpro- dukties, tot ze in 1991 door Joop van den Ende werd gevraagd voor een van de vrou welijke hoofdrollen van 'Les Misérables'. Wie Vera Mann zegt, zegt ook de RTL 4-se- rié 'Vrouwenvleugel', waarvoor ze de titel song 'Nog een kans' zong, waarmee ze een hit scoorde. Spontaan Maar van de spreekwoordelijke allures valt niets te merken: spontaan, open, zichzelf relativerend en even makkelijk overschake lend van plat-Antwerps, via netjes Vlaams en gewoon Nederlands naar het voor Little Voice vereiste plat-Rotterdams: 'Kommie kijke dan?'. „Ik ben eigenlijk een beetje lui," zegt ze, niet echt als verklaring van die snelle carriè re. „Ik heb niets gepland. Ik Iaat alles maar op me afkomen, en het gekke is: het kömt ook op me af. Het is niet eens dat ik zo no dig moet. Ik ben met Les Misérables voortij dig gestopt omdat ik het zat was, iedere keer weer hetzelfde. Je merkt dat je mecha nisch gaat spelen. Je kunt in zo'n langlo pende produktie niet constant op zuivere emotie blijven spelen. Dan ga je iedere avond kapot naar huis." „Ik heb in Ecuador de hoogste toppen beklommen, maar de top van de showbusi ness zal ik met die instelling waarschijnlijk wel niet halen. Ik denk dat ik daarvoor niet ambitieus genoeg ben. Goed dan maar geen ster. Ik moet het wel leuk blijven vin den." Daarom zit ze nu als 'Schreeuwlelijk' in haar bovenkamertje een relatie op te bou wen met haar overleden vader door diens platencollectie grijs te draaien, terwijl bene den haar kijvende moeder half gek wordt van dat kind dat nooit wat zegt. Maar dat kind zingt wel de sterren van de hemel, en alles wat haar vader ooit op plaat gekocht heeft: van Shirley Bassey tot Edith Piaf, van Anneke Grönloh tot Billy Holiday. Tot moeder het grote geld ruikt, en dan be gint de ellende. Een moeder/dochter-relatie in een volksbuurt waar de spetters van af vliegen. De moeder is Pleuni Touw. Een sterk ka rakter in een dominante rol. „Ze is fantan- tisch," vindt Vera Mann, „en heel collegiaal. Geen actrice die alleen op het podium staat, je speelt altijd mèt haar. Het is zó'n vakvrouw. Ik raak nogal snel onzeker als het tegenzit, als ik vaak onderbroken wordt. Pleuni niet, die gaat door, al moet ze het honderd keer doen. Dat sterkt mij enorm. Ik moet ook zeggen dat Jos Thie een geweldi ge regisseur is. Hij laat je heel veel tijd en ruimte om te zoeken, maar hij geeft wel precies aan waar je uit moet komen, en wanneer je op de verkeerde weg zit." „Ik wil gewoon nog heel veel leren. Ook op het gebied van acteren. Ik ben voor me zelf nog niet goed genoeg. Ik zou het ook vreselijk vinden als de mensen hier na af loop naar me toe zouden komen en zouden zeggen, goh, wat heb je mooi gezongen. Want je staat daar wel veel meer te doen. 'Little voice' is op 12 februari in de Leid se schouwburg te zien. Vera Mann (tweede van rechts) met (vlnr) Pleuni Touw, Hugo Metsers, Maja van den Broecke en Hans Breetveld in 'Little Voice: „Ik zou het vrese lijk vinden als de mensen hier na afloop naar me toe zouden komen en zouden zeggen, goh, wat heb je mooi gezongen. Want je staat daar wel veel meer te doen." foto covert de croos Nel Kars speelt vrouw Willem II Apeldoorn In de toepasselijke ambiance van Paleis Het Loo in Apeldoorn speelt Nel Kars deze en volgende maand een aantal voorstellingen van 'De Russische Oranje', een toneelstuk van Ton Vorstenbosch over het leven van Anna Paulowna. Deze was de echtgenote van Willem II. Anna Pauwlona herleeft, in de persoon van actrice Ne Loo.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25