Diefstal Schiphol schrikbarend hoog Machtsstrijd leidt tot vertrek 20 miljoen van Rijk Woningtekort in grote steden stijgt 'Kwaliteit bestuurders neemt af Randstad Minister zwijgt over dekking verlies luchthaven Rotterdam Opknapbeurt Kalverstraat PvdA scoort hoog met 'vallende wethouders' Voorwaardelijke celstraf voor leadzanger popgroep WOENSDAG 2 FEBRUAR11994 Georganiseerde misdaad actief op luchthaven De diefstal en/of vermissing van hoogwaardige appara tuur uit vrachtloodsen op Schiphol neemt schrikbarende vormen aan. De georganiseerde misdaad heeft vorig jaar voor vele miljoenen guldens aan computers gestolen. enquête onder het bedrijfsleven op de luchthaven tracht de ma rechaussee nu een exact beeld van de diefstallen te krijgen. In de enquête worden bedrij ven tevens opgeroepen om sa men met de politie mee te wer ken aan misdaadpreventie. De uitkomsten van het onderzoek moeten nog worden geanaly seerd. De 'taakgroep integrale aanpak veel voorkomende cri minaliteit' van het driehoeks overleg moet over niet al te lan ge tijd met aanbevelingen ko- Vandaar dat het bedrijfsleven er bij de Koninklijke Marechaus see, belast met het politiewerk op Schiphol, heeft aangedron gen om maatregelen te nemen. Kr is inmiddels een 'taakgroep' gevormd uit het driehoeksover leg (Haarlemmermeer, het openbaar ministerie en mare chaussee) dat het probleem on derzoekt. In 1992 zijn er zeventig inbra ken of pogingen tot inbraak in vrachtloodsen op Schiphol ge registreerd. Vorig jaar zou dat aantal aanzienlijk zijn toegeno men, hoewel de officiële cijfers nog niet bekend zijn. Via een Volgens voorlichter Alec de Jong van de Koninklijke Mare chaussee is de georganiseerde misdaad actief op Schiphol. Hij spreekt zelfs van 'multinationa le criminele clubs'. De mis daadsyndicaten houden zich niet alleen bezig met de ont vreemding van spullen uit vrachtloodsen, maar ook met de diefstal van passagiersbagage. Als mogelijk wapen in de strijd tegen de misdaad denkt het driehoeksoverleg aan de vorming van publiek-private bewakingsdienst. De bewa kingsdienst zou onder de hoede van de marechaussee op Schip hol moeten opereren. Verwacht wordt dat het bedrijfsleven een financiële bijdrage levert. Sommige bedrijven beschul digen de marechaussee ervan te veel aandacht te richten op drugsmokkel en zakkenrollerij op Schiphol. Er zou te weinig mankracht zijn om de georgani seerde misdaad adequaat aan te pakken. Overigens ontkent de marechaussee dit laatste. den haag/rotterdam Door geen nachtvluchten toe te staan op een nieuwe luchthaven in Rotterdam, loopt het ex ploitatietekort nog eens met enkele tientallen mil joenen guldens op. Minister Maij van verkeer en waterstaat stelde gisteren tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer dat zonder nachtvluchten zes tot zeven jaar 'aanloopverlies' wordt geleden. Volgens haar zou dat mèt nachtvluchten vier jaar zijn. De Rot terdamse wethouder Linthorst berekende vorig jaar nog dat het exploitatieverlies zonder nacht vluchten jaarlijks kan oplopen tot zes miljoen gul den. Hoewel de minister vorige week met de NV Luchthaven Schiphol (exploitant van de luchtha ven) en de gemeente Rotterdam overeenstem ming bereikte over de dekking van de te verwach ten verliezen van een luchthaven zonder nacht vluchten, wilde zij de Tweede Kamer niet vertel len welke van de betrokken partijen de miljoenen guldens bijpast. De gemeente Rotterdam heeft tot nu toe steeds verkondigd dat zij geen cent wil meebetalen aan de verliezen. En de raadsfracties van D66, GroenLinks en PvdA lieten deze week weten daaraan vast te willen houden. De kwestie Zestienhoven komt vrijdag aan de orde in het kabinet. Pas na een kabinetsbesluit wil Maij tekst en uitleg geven aan de Kamer. Tegen standers van de nieuwe luchthaven, zoals minis ter Alders van milieu, vinden dat de aanleg van de hogesnelheidslijn een luchthaven bij Rotterdam overbodig maakt. Met de supersnelle trein is Schiphol vanuit Rotterdam ir reiken. Amsterdam De gemeente Amsterdam is begonnen met opknapbeurt van de bestrating rond en in de Kalverstraat. Alle asfalt maakt plaats voor sierbestrating. De vele winkelende bezoekers kun nen in de smallere Kalverstraat toch hun inkopen doen. De meeste werkzaamheden vinden gelijk te beperken. FOTO FOTOPERSBUREAU DIJKSTRA CDA-kamerlid: 1 duidelijkheid over werkwijze Legio Lease g* de DEN HAAG ALICE VAN SCHUPPEN CDA-kamerlid Vreugdenhil vindt het ongewenst dat er meer bedrijven komen die 8e gespecialiseerd zijn in het leasen van waardepapie- Y? ren. Legio Lease in Leiden is nu het enige bedrijf in ,r' Nederland waar mensen r onder andere loten, pre- "c mie-obligaties en aandelen kunnen leasen. Volgens Legio Lease le- Se vert dit een aanzienlijk be- 99 lastingvoordeel op. „De constructie-opzet van dit 1 bedrijfje staat me niet aan" ec zegt Vreugdenhil. Het ka- m merlid is bezig met een on- derzoek en gaat de kamer hier wellicht vragen over u stellen. Vorige maand publiceer- de deze krant een artikel wr over het Leidse bedrijf. Het Y' kamerlid is bang dat der- gelijke verhalen andere 1 wakkerschudden. el „Straks komen meer men sen op het idee om zo'n bedrijfje op te zetten en die vertrekken misschien wel met de noorderzon. Maar dit verwacht ik niet van Le gio Lease, dat bedrijf wil ik niet in twijfel trekken. De eigenaars lijken mij keuri ge heren", aldus Vreugden hil. Dorpsvereniging Vijfhuizen wil aanleg spottersheuvel Vanaf veertig meter hoogte kijken naar landende en opstijgende vliegtuigen. Als het aan de Vereni ging Dorp Vijfhuizen ligt, is dat binnenkort niet meer alleen voor de vogels weggelegd. De vereni ging pleit in een notitie aan de gemeente voor de aanleg van een grote spottersheuvel ten zuiden van het dorp, met uitzicht op de vijfde baan van Schiphol. Zo'n 'Big Spotters Hill' maakt nu al onderdeel uit van de plannen voor de Floriade, die de ge meente Haarlemmermeer in 2002 naar Vijfhuizen wil halen. Mocht de tuinbouwtentoonstelling echter naar een andere plaats gaan, dan wil de dorpsvereniging toch dat de heuvel er komt. Kabinet roept op tot sneller bouwen Minister Andriessen al weken op de hoogte van moeilijkheden (tCIIC PhUrtllin^ Het gedwongen vertrek van Fokker-topman Nederkoorn is het resultaat van een interne machtsstrijd. De suggestie dat minister An driessen (economische zaken) zou hebben meegeholpen Nederkoorn te tackelen, wordt door goed geïnformeerde bronnen met klem tegengesproken. De Tweede Ka mer heeft Andriessen vandaag schriftelijk opheldering gevraagd over de situatie bij Fokker. Een woordvoerder van Andriessen erkent dat de minister al weken op de hoogte was van de meningsverschillen in het bestuur van Fokker over nieuwe bezuinigingsplan nen. Die plannen leidden afgelopen week einde tot het opstappen van Nederkoorn nadat de Raad van Commissarissen, waar onder de regeringscommissaris, de Fokker topman had laten vallen. Nauw bij Fokker betrokken zegslieden stellen ook dat het vertrek van Nederkoorn het resultaat is van een bikkelharde interne machtsstrijd. Ook PvdA'er Vos, voorzitter van de kamercommissie van economische zaken, is die mening toegedaan. Op zijn ini tiatief is Andriessen om opheldering ge vraagd. Het Rijk bezit nu nog zo'n 11 procent van de aandelen, die een waarde vertegenwoor digen van 122 miljoen gulden. De afspraak is dat DASA dit pakket in 1996 overneemt. Wat de overheid er dan voor vangt, is echter afhankelijk gemaakt van de winst van Fok ker. Draait het bedrijf de komende jaren slecht, dan hoeft DASA aanzienlijk minder te betalen. Een woordvoerder van Andriessen noemt een lagere aandelenopbrengst voor de over heid 'speculatief. Hij erkent dat de moge lijkheid wel bestaat. „Maar het lijkt mij be ter het resultaat van Fokker te koppelen aan wat de vliegtuigmarkt doet, in plaats van aan personen." Hij wijst erop dat de op brengst van de aandelen wordt gebruikt om nieuwe vliegtuigen te ontwikkelen. Op de beursvloer in Amsterdam was Fok ker gisteren de gebeten hond. De vliegtuig fabrikant was procentueel de sterkste daler onder de hoofdfondsen. Bij een lage omzet - er gingen slechts 350.000 stukken over de toonbank - daalde Fokker een gulden tot 22,90 gulden. Sinds het begin van de Ne- derkoorn-affaire op maandag is Fokker in totaal met 1,60 gulden gedaald. Op 26 janu ari noteerde Fokker nog 25 gulden. Gene Pharming, het biotechno- logisch bedrijf in Leiden, heeft 20 miljoen gulden van het mi nisterie van economische zaken gekregen om door te kunnen gaan met het experiment rond de transgene stier Herman. Een woordvoerder van het bedrijf heeft dit vanmorgen bevestigd. Gene Pharming hoeft het kre diet niet terug te betalen als de experimenten met Herman geen geld blijken op te leveren. De stier heeft bijzondere erfelij ke eigenschappen. Zijn vrouwe lijke nakomelingen geven melk waarin stoffen zitten geneesmiddelen kunnen wi den gemaakt. Zo kunnen er de melk middelen worden ge haald om waarmee botbreuken en brandwonden beter kunnen worden genezen en kunnen er geneesmiddelen uit worden sa mengesteld die het afweerme chanisme versterken. Volgens een woordvoerder van Gene Pharming zal het nog enkele jaren duren voor duide lijk is of de (vrouwelijke) kinde ren van Herman de gewenste eigenschap hebben. Al die tijd wordt er geen cent verdiend. Economische zaken en het mi nisterie van landbouw en visse rij hebben al eerder geld gestopt in Gene Pharming. Hoeveel kon de woordvoerder van Gene Pharming vanmorgen niet zeg gen. den haag npa Het woningtekort in Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht neemt de komende ja ren fors toe. Reden daarvoor is het gebrek aan goede, niet ver vuilde bouwlocaties. Minister Alders (ruimtelijke ordening) en staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) doen daarom een dringend beroep op de ge meenten en provincies meer en sneller te bouwen. Dat schrijven de bewindslie den in een brief die ze gisteren naar de Eerste- en Tweede Ka mer stuurden. Ook bouwbedrij ven hebben aan de bel getrok ken. Ze hebben laten berekenen dat de komende vier jaar 14.000 banen op de tocht staan door de problemen: „Vooral de sub sidies voor bodemsanering en locatie-ontwikkeling schieten ernstig tekort. Als het Rijk die niet verhoogt, stagneert de helft van de geplande bouwproduk- 5 Zijn er in de vier grote steden 1 te weinig locaties beschikbaar 1 door tijdrovende procedures en 1 vervuilde bodems, in Gelder- land, Brabant en ook deze regio I ontstaan problemen doordat 1 men het niet eens kan worden over geschikte locaties. „Het is een vreemde proble- 1 matiek: het geld is er, de be hoefte aan woningen bestaat, de arbeidsmarkt biedt voldoen de vaklui om het werk te doen en de rentestand is zo laag, dat eerder meer dan minder ge bouwd kan worden voor het be- schikbare geld", zo stelde staatssecretaris Heerma giste ren in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn begroting. De bewindsman verwacht dat het woningtekort het autorijden stimuleert doordat meer men sen gedwongen worden buiten de grote steden te gaan wonen. Onderzoek: steeds meer wethouders moeten het veld ruimen LELYSTAD ANP LEIDEN CAROLINE V Prof. W. Derksen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Steeds meer wethouders wor den weggestuurd omdat zij slecht functioneren, frauderen of ruzie hebben met hun ach terban. In de periode 1986-1988 vertrokken 48 wethouders om 'politieke redenen', in 1990- 1992 moesten maar liefst 82 wethouders het veld ruimen. In de huidige raadsperiode moes ten 16 wethouders opstappen omdat zij hadden gefraudeerd: zij namen smeergeld aan, maakten reisjes of bouwden een huis op kosten van de samenle ving. Dat blijkt uit een onder zoek van prof. dr. W. Derksen, bestuurskundige van de Rijks universiteit Leiden. Een wethouder in Epe moest opstappen omdat hij een invali de-kaart had aangevraagd voor zichzelf, zonder invalide te zijn. Zijn collega in Aalsmeer werd weggehoond na het doodschie ten van een reiger in zijn tuin. In het eerste geval spreekt Der ksen van fraude, het tweede ge val typeert hij als 'simpel dis functioneren'. Ook in deze regio vertrokken twee wethouders na een politie ke rel: de positie van de Leider- dorpse wethouder H. Veldstra was niet meer te handhaven toen bleek dat de gemeente bouwgrond voor een veel te la ge prijs had verkocht. Wethou der G. van As in Alphen aan den Rijn verloor het vertrouwen van de raad om schimmige rede nen: hij zou zich te veel met het werk van zijn ambtenaren heb ben bemoeid. Meer waarschijn lijk is dat Van As slachtoffer was van een politiek machtspel. Kwaliteit Volgens Derksen heeft het stij gende aantal 'vallende wethou ders' in Nederland te maken met het gesloten karakter van de plaatselijke politiek en een gebrek aan kwaliteit van wet houders. „Binnen een gesloten cultuur kun bijvoorbeeld je makkelijker frauderen. Wat de kwaliteit van wethouders be treft: mensen zijn niet meer ge ïnteresseerd in de politiek. Dat betekent dat er steeds minder kandidaten voor een wethou- derspost zijn en dat gaat ten koste van kwaliteit." „Een andere factor die bij het ontdekken van fraude een rol speelt, is de toenemende kriti sche houding van de samenle ving. Burgers zijn ontevreden over het functioneren van lokale politici. Ook binnen het ge- meenthuis vraagt men zich meer en meer af of men het wel goed doet. Die onrust in de ei gen gelederen betekent dat veel minder met de mantel der lief de wordt bedekt." Ook de afnemende kwaliteit van de wethouders kan een ver klaring zijn voor het toenemen de aantal fraudegevallen, stelt Derksen vast. „Daarnaast zie je dat de burgers ook steeds vrijer met de regels omspringen en het zijn diezelfde burgers die wethouder worden. Over de Leiderdorpse fraude zaak zegt de Leidse bestuurs kundige: „Vaak zie je dat in een gemeente meer zaken fout lo pen. De gemeentesecretaris van Leiderdorp is ook weggestuurd en zo trekt de ene ramp de an dere aan. De cultuur op zo'n ge- LEIDEN ANP De PvdA scoorde met 31 vertrekkers in de afgelopen drie jaar het hoogste aantal 'vallende' wethouders. Een goede tweede vormde het CDA met 29. Op de derde plaats staat de WD met 20 afgetreden bestuurders. De grootste groep frauderende wet houders was lid van het CDA (8). Bij de PvdA zaten de meeste wethouders die na een conflict vertrokken: 10. meentehuis is al niet stevig en goede mensen hebben ook geen zin meer om op de stoel van een zwakke broeder te gaan zitten. Het is immers veel leuker om in een goed draaiend team te komen. Maar gelukkig komen de gemeenteraadsverkiezingen er weer aan: dan kun je als ge meente deels schoon schip ma ken." Saai Derksen is niet bang voor 'Itali aanse toestanden' binnen de plaatselijke politiek. „Daar is Nederland te saai voor. Veel zorgwekkender vind ik het dat mensen steeds minder geïnte resseerd zijn in de plaatselijke politiek. Weinig mensen zijn bereid politiek actief te worden en dat is jammer. Het is immers dé manier in onze democratie om je stem te laten horen. Daarnaast moeten politici ook meer naar de burgers luiste- Derksen vindt het op zichzelf geen probleem dat steeds meer wethouders het veld ruimen. „Zo werkt het nu eenmaal: als je niet functioneert, moet je op stappen. Doorstroming is goed. Niet alleen omdat te veel be stuurlijke kneuzen en te veel ge bakken lucht het tot wethouder brengen. Ook omdat veel wet houders veel te lang blijven zit ten. Wie sommige wethouders hun bestuurlijke prietpraat hoort verkondigen, beseft hoe goed een snellere doorstroming rijkste reden zijn geweest voor zijn agressieve gedrag tegenover zijn echtgenote. Volgens de zanger hebben onbekenden on der meer geprobeerd zijn auto op te blazen, omdat ze op het geld uit waren dat hij met de groep heeft verdiend. De artiest zei tegen politie rechter mr. A.C. van der Velde dat hij er zich van bewust is dat hij een fout heeft gemaakt. „Maar ik heb nog nooit iemand kwaad gedaan. Ik heb niet de bedoeling gehad mijn vrouw te mishandelen." De Leadzanger van de pop groep Boney M is dinsdag door de politierechter in Lelystad veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenis straf, omdat hij in augustus 1992 zijn vrouw in brand dreig de te steken. Volgens de zanger kreeg hij hevige ruzie met zijn echtgeno te, omdat zij gedreigd zou heb ben de naam Boney M te verko pen. De vrouw was indertijd of ficieel eigenaresse van de groepsnaam. Inmiddels heeft ze de eigendomsrechten van de groep aan haar man overgedra gen. De zanger werd zo kwaad dat hij zijn vrouw met een kan ben zine overgoot en dreigde haar in brand te steken. Een vriendin van de vrouw wist de verhitte gemoederen te sussen. De verdachte verklaarde tij dens de behandeling van zijn strafzaak dat hij in de afgelopen jaren meermalen met de dood is bedreigd. Dat zou de belang- Officier van justitie mr. W. Toekoen had vier weken voor waardelijke gevangenisstraf ge- eist. De vrouw heeft inmiddels de eigendomsrechten van de naam Boney M overgedragen aan haar man. Boney M boekte begin jaren tachtig wereldhits met num mers als 'By the rivers of Baby- Ion' en 'Ma Baker'. Na een lange periode van stilte treedt de groep nu weer regelmatig op in binnen- en buitenland. Nederlands-Belgisch experiment aan boord van space shuttle Lucht- en Ruimtevaartlaborato rium in Amsterdam. Het labora torium werkt in het project on der meer samen met Estec in Noordwijk, het Nederlands In stituut voor Vliegtuig- en Ruim tevaart, Stork en Fokker. amsterdam Aan boord van de space shuttle Discovery, die donderdag wordt gelanceerd, wordt een Neder lands-Belgisch experiment uit gevoerd. Het onderzoek moet leiden tot een voorspoediger af voer van overtollige warmte. Met behulp van een vloeistof- en dampsysteem zou het moge lijk moeten zijn warmte gemak kelijker over grotereafstanden te vervoeren. Het energiever bruik zou daardoor lager komen te liggen, aldus het Nationaal De bevindingen in de ruimte kunnen van belang zijn voor de techniek op aarde. „Apparaten worden steeds compacter ge maakt, zodat warmte-afvoer een probleem gaat vormen", al dus een woordvoerder van het laboratorium.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20