Personeel Borsumij angstig en woedend Toekomst zwembaden blijft onzeker Bouwbedrijf wil niet aan herstel natuur meewerken Baggerstort Braassem begint over paar dagen Nieuw jongerencentrum Stek wordt kleiner Rijn- en Veenstreek 'Een beminnelijk man die naar iedereen luisterde' Minima zwemmen gratis WOENSDAG 2 FEBRUAR11994 Zoeterwoude herdenkt secretaris Kruithof ZOETERWOUDE BRENDA FILIPPO In een buitengewone raadsver gadering heeft Zoeterwoude gisteravond afscheid genomen van gemeentesecretaris L. Kruithof. Afgelopen zaterdag overleed de 55-jarige Zoeter- woudenaar aan een hartstil stand. Samen met familieleden woonden zo'n vijftig belangstel lenden de avond bij. De diverse sprekers gaven vooral een ka rakterschets van Kruithof als de mens achter de ambtenaar. „Kruithof had altijd belangstel ling voor de mensen om hem heen. Hij was dan ook erg ge- zien bij degenen met wie hij tij dens zijn werk te maken kreeg. Kruithof was ook ambtenaar van de burgerlijke stand. Met zijn toespraken kreeg hij menig maal de handen op elkaar," be schreef burgemeester A. Hou- dijk. De fractievoorzitters van WD, CDA en Progressief Zoe terwoude (PZ) waardeerden Kruithof vooral als steun en toe verlaat in hun werk. ,,Deze be minnelijke man had een luiste rend oor voor iedereen," vertel de J. Berkouwer (CDA). Volgens WD-er H. van der Kooi zorgde Kruithof 'als een vader voor alle raadsleden'. „Hij stond ons in alles bij en was daarin absoluut onpartijdig." W. Ooijendijk (PZ) roemde Kruithofs 'nooit aflaten de inzet en zijn warme mense lijkheid'. Voor loco-secretaris J. Hulsbos is Kruithof een 'voor beeld'. „Hij zette zich helemaal in en cijferde zichzelf weg. Maar hij was ook een man van tot hier en niet verder. Op tijd zijn en afspraken nakomen, daar hechtte Kruithof bijzonder aan. Hoe vaak hoorden we hem niet zeggen: 'Kom, mensen, het is tijd, er is weer veel te doen van- Werknemers vrezen massaal ontslag Postvervoer in de VOC-periode benthuizen* Het reilen en zeilen van de Verenigde Oostindische Compagnie komt vrijdag 4 april aan de orde in een bijeenkomst van de Historische Kring Benthuizen. Spreker is drs. P.J. Moree, maritiem historicus en bezig met een proefschrift over het post verkeer tussen Nederland en Azië in de VOC-periode. De titel van zijn inleiding is 'Dieverij, troost en clandestiene post aan boord van schepen van de Verenigde Oostindische Compagnie'. De bijeenkomst is in het verenigingsgdbouw De Bron aan de Dorpsstraat 42. Aanvang 20 uur. Leimuidense ernstig gewond leimuiden Bij een aanrijding op de Dr. Stapenseastraat gisteren in Leimuiden liep een 72-jarige vrouw uit die plaats ernstig hoofdletsel op. Ze is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis eiden. De vrouw werd ter hoogte van de brandweergarage aan gereden door een bestelauto. Volgens de politie reed de chauf feur achteruit een inrit in en heeft de wouw, die op haar fiets voorbijreed, niet opgemerkt. Kassa's opengebroken, niets weg hazerswoude-runduk/koudekerk aan den run De inbrekers bij e bakker op de Da Costasingel in Hazerswoude-Rijndijk troffen het niet. Zij braken een kassa open, maar die was leeg. Om bin nen te komen werd de buitendeur opengebroken. Dat was de zelfde nacht ook het geval bij een snackbar aan-de Hoogewaard in Koudekerk. Vermoedelijk zijn de inbrekers gestoord bij hun werkzaamheden, want er is niets vermist.' Darters op dievenpad roelofarendsveenSigaretten en materiaal om mee te darten is gestolen uit bar/café 't Veen aan de Langeweg in Roelofarends- veen. De inbrekers hebben een deur aan de kant van de parkeer plaats opengebroken. Inbraak in woning alphen aan den run» Uit een woning aan het Haringvliet in Al phen zijn gisteravond een videorecorder, fototoestel en CD-spe- ler gestolen. De bewoner ontdekte rond twaalf uur de inbraak, maar de daders waren al gevlogen. Zij zijn via het openbreken van een draairaam aan de achterzijde het pand binnengekomen. Politie zet dronken man uit café alphen aan den run Een 43-jarige Alphenaar heeft vannacht rond een uur een procesverbaal wegens lokaalwedebreuk gekregen. De man had een brief gekre'gen van een horecagelegenheid in de Van Nesstraat met de mededeling dat hij niet meer welkom was. De Alphenaar pikte dat niet en met een stevige borrel op ging hij toch naar het café, waar hij voor nogal wat overlast zorg de. De politie zette de man op straat. Geld en bomen gestolen Uit de kassa v i boekhandel aan de He renhof in Alphen is gisternacht 385 gulden gestolen. De buiten deur werd opengebroken. In dezelfde nacht werden twee bomen uit een tuin aan de Akkerwinde gestolen. De bewoner had de boompjes kort tevoren geplant. Ter nagedachtenis van de zaterdag overleden gemeentesecretaris L. Kruithof werd gisteravond een buitenge wone raadsvergadering gehouden in Zoeterwoude. foto ben de bruyn den haag/alphen aan de run persbureau cerberus Bouw- en containerbedrijf Jaap van Vliet BV wil voorkomen dat het een geriefhoutbos op het terrein aan de Steekterweg in Alphen aan de Rijn in oude staat moet terugbrengen. Daar om procedeerde Van Vliet deze week tegen de aanschrijving van de gemeente om betonnen platen weg te halen, een sloot te dempen en bomen te planten. De gemeente Alphen voert ge sprekken met Van Vliet over de verhuizing naar het industrie terrein. Daarom wil Alphen dat het bedrijf, dat zich bezighoudt met het repareren van heipalen, het terrein netjes achterlaat. Van Vliet zegt op zijn beurt dat alles er keurig uitziet. Sinds hij de grond in 1986 gekocht heeft, zou hij een grote hoeveelheid puin hebben afgevoerd en een De gemeente verwijt Van Vliet echter de sloot rond het bosje te hebben gedempt en een aantal bomen te hebben gekapt. Bovendien moeten de betonnen platen, die Van Vliet heeft gelegd, worden wegge haald om de natuur de kans te geven zich te herstellen. Advo caat Eenens ontkent dat zijn cliënt Van Vliet een sloot heeft volgestort of bomen heeft ge kapt. Het bosje zou sinds de aankoop van het terrein in 1986 niet veranderd zijn. Waarde als natuurgebied zou het niet heb ben. „De belangrijkste fauna bestond uit ratten en de flora uit onkruid, dat op en tussen het afval woekerde", aldus Een- De afdeling bestuursrecht spraak laat over enige tijd weten of Van Vliet het bosje in oude staat moet terugbrengen. Werknemers van het importbedrijf Borsumij in Roelo- farendsveen zijn angstig door de dreiging van zeventig gedwongen ontslagen. Het bedrijf wordt waarschijnlijk nog dit jaar overgeplaats naar het Duitse Emmerich, waar plaats is voor zeventig werknemers. Het personeel is bovendien woedend over de manier waarop het slech te nieuws in het bedrijf is gebracht. „Tijdens de kersttoe spraak, tussen neus en lippen door", aldus een werk neemster, die anoniem wil blijven omdat ze ontslag vreest. roelofarendsveen liesbeth BuiTiNK Mensen vergeten dat, als ze met eglantine weumans hun hele gezinnetje meeverhui zen." „Ze worden de ogen dichtgesmeerd, maar krijgen la ter toch ontslag", vult de vrouw aan. „Denk maar niet dat er iets zwart op wit komt." Gesprek Het personeel van Borsumij moest in gesprekken met de di rectie aangeven of het bereid is mee te gaan naar Emmerich. „Ze vroegen of we in principe bereid waren. Je kon alleen ja of nee antwoorden. Als iemand twijfelde begonnen ze meteen door te zagen: ja of nee. Maar de typistes bijvoorbeeld hebben hier een man die een baan heeft, die kunnen niet zo maar verhuizen", weet de man. De werknemers zijn bang dat de kleinste misstap tot gevolg kan hebben dat ze op straat staan. „Mensen durven niet met de pers te praten en al helemaal niet met de vakbond. Als je lid bent van de bond, verdwijnt je sollicitatie voor Emmerich meteen in de prullenbak", ver klaart de medewerkster. De mensen die wel mee mo gen naar Emmerich kunnen volgens een andere werknemer nog niet rekenen op behoud van hun baan. „Wat gebeurt er na anderhalf jaar, als de vesti ging daar is opgezet? In Duits land kun je heel wat gemakkelij ker collectief ontslag aanvragen. De meeste werknemers laten de ingrijpende sanering echter angstig en gelaten over zich heenkomen. „Het is heel speci fiek werk. De meesten zijn ou der dan veertig, hebben vaak hun school niet afgemaakt om dat ze al jong hier konden wer ken. Die kunnen niets anders doen dan meegaan." Contacten met de vakbond durven de werknemers niet te onderhouden. „Iedereen gelooft dat ze op straat staan als ze wat tegen de bond zeggen. Dat regi me heerst hier al jaren. Borsumij was vroeger de Bor neo Sumatra maatschappij en dat koloniale zit er in geramd", verklaart de werkneemster cy nisch. Hoewel het bedrijf 130 werk nemers telt, is er geen onderne mingsraad. „Als er een onder nemingsraad was geweest, was dit misschien niet gebeurd. Er zijn wel eens pogingen gedaan om een raad op te zetten, maar de directie heeft dat altijd te gengehouden. En daardoor durfden mensen zich niet kan didaat te stellen, want zouden ze worden ontslagen, dachten 'Schuilhut' voorlopig niet naar andere plek alphen aan den r De Schuilhut in het Alphense Zegerslootgebied blijft voorlo pig op dezelfde plaats staan. Niettemin moet de gemeente uitzien naar een andere locatie. In de tussentijd stelt Alphen een 'contactfunctionaris' aan. Die bemiddelaar moet de proble men tussen omwonenden en jongeren oplossen. De bemid delaar moet ervoor zorgen dat er enig vertrouwen ontstaat tus sen de buurtbewoners en de jacobswoude De slibstort in het Braassemer- meer wordt niet eerder dan aanstaande vrijdag of maandag hervat. De bv Baggerdepot Zuid-Holland heeft de komende dagen nodig om de stortlocatie in te richten. Pas wanneer een ponton is verankerd boven de voormalige zandwinput in de Braassem, kan de stort begin nen. Vanaf vandaag heeft Bag gerdepot toestemming om ver ontreinigd slib in de plas te dumpen. De slibstort heeft bij na twee jaar stilgelegen. De Stichting tot behoud van het Braassemermeer is inmid dels druk bezig om het eerste baggerschip een warm welkom te bereiden." Op welke manier de eerste schuit zal worden ont vangen, willen de actievoerders nog niet zeggen. Afgelopen vrij dag besloot de stichting zich te zullen beperken tot vriendelijke acties. Dat betekent dat de stichting in ieder geval geen blokkades meer zal organiseren. De officiële acties zullen zich beperken tot het plakken van posters, het plaatsen van adver tenties en het verzenden van boze briefkaarten. Baggerstort in het verleden. Vrijdag of maandag begint het dumpen van slib opnieuw. archieffoto ben de bruyn hazerswoude-c ten. Nieuwbouw voor het Hazers- woudse jongerencentrum Stek is in principe haalbaar. Maar de jongeren zullen zich wel tevre- uen moeten stellen met een aanmerkelijk kleinere ruimte dan ze nu hebben en het jonge rencentrum moet worden neer gezet als aanbouw aan de sport hal. Daar staat tegenover dat de [jongeren de huur van hun nieu we onderkomen straks bijna volledig gesubsidieerd krijgen. jongerencentrum- i' 470.000 gulden kos- Burgemeester en wethouders kiezen voor de goedkoopste op lossing voor een nieuw Stek. De belangrijkste reden voor die spaarzaamheid is dat het jonge rencentrum niet in staat is om huur te betalen voor de ruimte. In de exploitatie-opzet voor het nieuwe pand komt het jonge rencentrum jaarlijks ruim 28.000 gulden tekort. De huur voor dit gebouw zou op ruim 29.000 gulden komen. Die moet de gemeente bijna volledig voor haar eigen rekening nemen. Voor burgemeester en wet houders is dat subsidiebedrag wel acceptabel. Ook de stichting jeugd-, jongeren- en buurtwerk (JJB) in Hazerswoude-Rijndijk krijgt haar volledige huur ge subsidieerd. In dat geval gaat het om een bedrag van 55.000 gulden. Een onderzoeksbureau had jongerencentrum op een rijtje gezet. Het meest luxe gebouw, een centrum ongeveer even groot als het huidige onderko men, gebouwd op dezelfde plek aan de Dorpsstraat, komt op bijna 1,1 miljoen uit. In de vari ant waar B en W voor kiezen, is plaats voor ongeveer honderd bezoekers, tegenover driehon derd in het huidige pand. Dit gebouw kan worden betaald van het geld dat de gemeente de afgelopen jaren opzij heeft gezet voor de nieuwbouw van het Stek. Overigens is het ge meentebestuur niet van plan om het jongerencentrum zo maar een nieuw pand aan te bieden. In de afgelopen jaren heeft het centum behoorlijk verlies geleden. Volgens B en W komt dat voor een belangrijk deel doordat het bestuur volle dig uit jongeren bestaat. Hier door haken de ervaren mensen steeds na een paar jaar af. Bur gemeester en wethouders vin den dat daarin verandering moet komen wanneer de jonge ren een nieuw onderkomen krijgen. Het is de bedoeling dat de gemeenteraad nog voor de zomer een definitief besluit neemt over de nieuwbouw van het Stek. Alle Alphenaren met een mi nimum inkomen kunnen een gratis abonnement krijgen voor zwembad De Hoorn. De passen worden vanaf 7 tot en met 31 maart uitgereikt. Naar schatting komen 1500 Al phense gezinnen voor de kaart in aanmerking. De kos ten voor de gemeente zijn ge raamd op één ton. Tot nu toe kwamen alleen Alphenaren met een mini mum uitkering in aanmerking voor een gratis kaart. Vanaf 1 januari van dit jaar komt ech ter iedereen die rond moet komen van een minimum in komen in aanmerking. Het aantal mensen dat een gratis kaart kan krijgen, is daardoor dit jaar ruim vier keer zo groot als voorheen. Het verstrekken van de kaarten is een onderdeel van het minimabeleid van Al phen. Volgens de gemeente zou het niet eerlijk zijn alleen aan uitkeringsgerechtigden een kaait te verstrekken. Bo vendien is dat strijdig met het algemeen bestuursrecht. De toekomst van de Alphense zwembaden blijft in ne velen gehuld. Een groot deel van de raad heeft nog geen keuze gemaakt tussen het opknappen van de zwembaden De Hoorn en De Dillen of de bouw van een nieuw 'combi-bad'. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de commissie recreatie. Eind deze maand moet de gemeenteraad een definitief besluit ne men over de zwembaden. 'Burgemeester en wethouders hebben een duidelijke voorkeur voor de bouw van een nieuw combi-bad, een zwembad dat gedeeltelijk open en gedeeltelijk overdekt is. Volgens de optimistische berekeningen van B en W moet het mogelijk zijn om zo'n bad neer te zetten voor 14,1 miljoen gulden. Opknappen van de twee bestaan de baden kost volgens diezelfde berekeningen 7,6 mil joen. En dat is volgens iedereen geld weggooien. Want ook na die forse investering heeft Alphen 'alleen maar' twee verouderde zwembaden. Maar gaat zo'n combi-bad niet veel meer kosten en kan het opknappen niet aanmerkelijk goedkoper? Op 'die essentiële vraag kwam ook gisteren geen bevredi gend antwoord. Wethouder W. de Jong (PvdA/recrea- tie) kwam niet verder dan de verzekering dat de bereke ningen waren uitgevoerd door een gerenommeerd on derzoeksbureau. Daarmee liet niemand zich overtui gen. Alleen de eigen partij van De Jong staat vierkant ach ter het voorstel. Maar de PvdA roept dan ook al jaren dat er in Alphen een combi-bad moet komen. Het CDA ziet ook veel heil in het voorstel van B en W, maar heeft nog wat kleine bedenkingen. Hoe gaat het nieuwe bad van 14 miljoen er uit zien en voldoet dat bad aan de ei sen die de verschillende gebruikers stellen, wilde W. Schramp-Tijssen wéten. Het opknappen van de twee baden heeft voor de christendemocraten afgedaan als serieus alternatief. Anderhalf jaar geleden besloot de gemeenteraad al eens om juist wel die bestaande baden aan te passen aan de nieuwe eisen voor veiligheid en hygiëne. Toen ging de raad ervan uit dat die klus voor 'slechts' 3,6 mil joen te klaren was. Dat de berekeningen nu zo veel ho ger uitkomen, komt doordat nu ook rekening is gehou den met al het achterstallig onderhoud dat moet wor den aangepakt. Dat is precies waar de tegenstanders van een combi- -bad hun pijlen op richten. Als je je nou gewoon be perkt tot het strikt noodzakelijke, dan zijn de twee ba den voor een zacht prijsje weer op te knappen, betoog den D66, GroenLinks, SP en RPF/GPV. Volgens J. Bos man (GroenLinks) moet 2,8 miljoen zelfs al toereikend zijn. En zo'n nieuw nieuw bad kan volgens de pessimis ten weieens 20 in plaats van 14 miljoen gaan kosten. De toekomst van de zwembaden ligt waarschijnlijk in handen van de WD. Die partij is op zich een warm voorstander van een combi-bad. Maar de liberale ex- -wethouder G. van As kon zich niet aan de indruk ont trekken dat de gepresenteerde kosten wel erg in de richting van dat combi-bad zijn gemanipuleerd. „Is het geen lokkertje om ons voorbij het point of no return te voeren?" vroeg hij zich af. Want als de raad eind deze maand besluit tot de bouw van een combi-bad, dan is er geen weg terug meer. Op 1 oktober wordt de nieuwe zwembadwet van kracht. Zijn er op dat moment geen plannen om de be staande baden op te knappen, dan moeten die op niet al te lange termijn dicht. Onafhankelijk van de vraag of het combi-bad er uiteindelijk wel of niet komt. Goede kansen voor Alphens bos Het plan om ten zuiden van Al phen een bos van honderd hec tare aan te leggen, lijkt een goe de kans te maken. Burgemees ter en wethouders stellen voor het initiatiefvoorstel van vier ge meenteraadsleden op te nemen in de gemeentelijke toekomstvi sie. Uit een eerste onderzoek blijkt dat er geen zwaarwegende bezwaren tegen de aanleg van het bos zijn. Het bos is nog niet opgeno men in het ontwerp-streekplan waarin is vastgelegd wat er in het gebied ten zuiden van Al phen mag gebeuren. De provin cie staat echter positief tegen over het Alphense idee. B en W hebben de provincie dan ook inmiddels verzocht het bos als nog in het streekplan op te ne- De aanlegkosten worden be groot op ongeveer zes miljoen gulden. De verwachting is dat het Rijk een flink deel van de kosten voor zijn rekening wil nemen. Maar ook de gemeente zal een aardige duit in het zakje moeten doen. Voor het onder houd komt daar naar schatting nog eens 93.000 gulden per jaqr bij. Voor B en W zijn die kosten echter geen reden om de plan nen op voorhand in de prullen bak te gooien. jongeren die gebruik maken v de schuilhut. Op dit staan de twee partijen nogal vij andig tegenover elkaar. De om wonenden voelen de aanwezig heid van de jongeren als een bedreiging. Gemeente bezuinigt 162.000 gulden op stadsbussen De gemeente Alphen aan den Rijn bezuinigt komend jaar 162.000 gulden op het stadsver voer. Dat is bijna 30.000 gulden meer dan de korting die door het Rijk wordt opgelegd. Het grootste deel van de bezuini ging wordt bereikt door lijn 76 in de ochtend- en avondspits om het uur te laten rijden. Nu maakt deze bus tijdens de spits nog ieder half uur ritjes. Het halveren van deze lijn tij dens de spits brengt eigenlijk al genoeg geld in het laatje: 138.000 gulden. Daarnaast wil len burgemeester en wethou ders echter ook bezuinigen op de lijnen 78 en 79. Bij bus 79 vervallen met ingang van 29 mei, wanneer de nieuwe dienst regeling ingaat, de extra koop- avondritten. Ten slotte wordt in de avond een aantal ritten van lijn 79 een half uur verschoven. Daardoor wordt het mogelijk om wat ritten van bus 78 te la ten vervallen. De gemeente krijgt de ko mende jaren met nog meer be zuinigingen op het stadsvervoer te maken. Tot 1998 vermindert het Rijk zijn bijdrage met jaar lijks vier procent. Doordat Al phen dit jaar extra bezuinigt, hoeft er volgend jaar aanmerke lijk minder in de dienstregeling van de stadsbussen te worden gesneden. Allochtonen bouwen huis van bewaring in Alphen Het arbeidsbureau in Alphen begint in samenwerking met de gemeente een scholingsproject voor allochtone jongeren voor de bouw van de nieuwe gevan genis. Dit naar aanleiding van vragen van de stichting voor Marokkaanse jongeren Shabab. Deze stichting vroeg begin december de gemeente Marok kaanse jongeren een baan aan te bieden bij de bouw. De nieu we gevangenis biedt aan onge veer 250 mensen werk in uit eenlopende functies. Hoe het scholingsproject in elkaar steekt, is nog niet bekend. Eerst moet een directeur van de ge vangenis worden benoemd, die dan overleg gaat voeren met het arbeidsbureau en de gemeente. Dat zal waarschijnlijk in maart gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19