Zoeterwoude veiliger voor fietsers Mannelijk PvdA wil weer meeregeren in Leiderdorp Milde straf voor oplichter Zoeterwoudse weduwen Regio Drempels kopje kleiner Oostenrijkse inbreker is weer terug in Wassenaar Kluis bij bedrijf leeggehaald 'De mensen zijn zo dankbaar' i SieMatic SieMatic Keukencenter Leiderdorp WOENSDAG 2 FEBRUAR11994 Pad van Zuidbuurtseweg naar Blankaartweg Een 52-jarige inbreker uit Oos tenrijk die vorig jaar in Wasse naar actief was, is gisteren weer in het villadorp aangehouden. De man wordt verdacht van een aantal inbraken in Wassenaar zuid. Vorig jaar maakte hij het noorden van de gemeente on veilig. Na zijn aanhouding des tijds, werd hij op de trein naar zijn vaderland gezet. De politie l 5 kon de man inrekenen na een telefoontje van een buurtbewo- ner. Deze had de Oostenrijker 1 gezien in de Van Zuylen van Nijeveltstraat, waar hij zich ver- Z( dacht zou hebben gedragen. Volgens de politie komt zijn sig- |r nalement overeen met een in- breker die twee weken geleden J was gesignaleerd. De Oostenrij- ker zou verslaafd zijn aan gok- ken, en zijn buit het liefst beste- 0 den in Nederlandse casino's. Politiek spreekuur voor ouderen oegstgeest Ouderen in Oegstgeest die vragen hebben over de gemeenteraadsverkiezingen kunnen op 23 februari nöar een po litiek spreekuur. De lijsttrekkers van de vijf partijen die meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen, WD, CDA, D66, Progressief Oegstgeest en Leefbaar Oegstgeest, beantwoorden tussen 10.00 en 12.00 uur vragen in het gemeentelijk dienstencentrum aan de Lijtweg. Installateur onderuit met ladder wassenaar F.en 17-jarige jongen uit Dordrecht is gisterochtend gewond geraakt bij een val met een ladder tijdens werkzaamhe den in de fabriek van Menken/van Grieken in Wassenaar. De werknemer van een technisch installatiebedrijf stond op een ladder om bij een kabelgoot te komen en gleed plotseling onder uit. Hij liep nek- en rugletsel en vermoedelijk een gebroken arm op. Politieke avonden in Zoeterwoude zoeterwoude Er is een foutje geslopen in het bericht over de politieke avonden in Zoeterwoude, dat gisteren in deze krant stond. De tweede bijeenkomst wordt op 16 februari gehouden en niet op 12 februari, zoals stond vermeld. Plaats van handeling is het muziekcentrum in Zoeterwoude-Dorp. De eerste politieke avond is op 9 februari in de Eendenkooi in Zoeterwoude-Rijn dijk. Beide bijeenkomsten beginnen om acht uur. voorschoten Een freesmachine heeft giste ren korte metten gemaakt met de drie drem pels in het middenstuk van de Leidseweg- Noord in Voorschoten. Met de machine werd het asfalt van de drempels verhit en de zachte massa weggekrabt. De drempels zorgden sinds de aanleg in september voor grote be roering onder de bewoners. Vooral de men sen die het dichtst bij de verhogingen wonen, klaagden over trillingen in huis en scheuren in de muren. Andere bewoners waren juist blij met de obstakels, omdat ze zorgden voor minder verkeer op de Leidseweg-Noord. Ook werd er veel minder hard gereden. De tussen oplossing van wethouder Van de Poel om twee drempels te verlagen en er eentje weg te halen haalde geen meerderheid in de ge meenteraad. De meeste raadsleden vonden dat alle drempels weg moesten. De wegver smallingen blijven wel liggen. foto loek zuyderduin Zoeterwoude wil in de toekomst een nieuw fietspad aan leggen tussen de Zuidbuurtseweg en de Blankaartweg. Volgens wethouder A. Ringersma sluit deze toekomstige route perfect aan op het verkeerscirculatieplan Dorp- Zuid waarover de gemeenteraad zich op 24 februari uit spreekt. Uitvoering van dit plan kost zo'n 3,5 miljoen gul den. zoeterwoude brenda filippo In het plan loopt dwars door de wijk een 'veilige fietsroute' van de Blankaartweg naar de Loethe. ,,Zo kunnen scholieren vanaf de Blankaartweg veiliger naar onder meer de scholen aan de Westeindseweg komen", verklaart Ringersma. Volgens de wethouder beseft de gemeente dat ook de Zuidbuurtseweg een gevaarlijke oversteekplaats voor de schoolgaande jeugd is. „Daarom willen we die verbin ding over aantal jaren graag maken." Dorp-Zuid is een verouderde wijk tussen de eerder genoemde Blankaartweg en Loethe. Het college van B en W wil de woonwijk veiliger maken door eenrichtingsverkeer op de Zwetkade, Schenkelweg, Elout- straat en Jan van Banningstraat. Drempels moeten lagere snel heden afdwingen. Zo komt ter hoogte van de kruising Schen- kelweg-Schenkelstraat een lang plateau met een hoogte van vijf tien centimeter. De kruising Nieuweweg-Zuidbuurtseweg krijgt zo'n zelfde plateau. Op de Schenkelweg installeert de ge meente drie verplaatsbare drempels opdat de sporters tij dens de jaarlijkse wielerronde geen onoverkoombare obsta kels op hun weg vinden. Volgens Ringersma draait het hele plan Dorp-Zuid om meer verkeersveiligheid. „Nu dendert het verkeer vanaf de Nieuwe- weg met een veel te hoge snel heid de wijk in." Ringersma wil hierbij niet concluderen dat het huidige stenen plateau ter hoogte van de voetbal- en ten nisvelden niet voldoet. „Er blij ven altijd figuren die het een sport vinden om met hoge snel heid over zo'n plateau te vlie gen. Die geven er niet om dat de auto zowat uit elkaar ram melt." In de nieuwe situatie moet de automobilist vanaf de Nieuwe- weg voorrang geven aan al het verkeer op het kruispunt. Door het eenrichtingsverkeer kan de automobilist niet meer de Jan van Banningstraat inrijden. „Hij kan pas van de Zuidbuurtseweg afkomen via de Schenkelweg. We hopen dan te bereiken dat hij bij de Dokter Kortmann- straat linksaf slaat richting pro vinciale weg. Op deze manier wordt de woonwijk minder be last met doorgaand, en veelal hardrijdend verkeer", voorspelt Ringersma. Sommige bewoners waren in eerste instantie tegen het een richtingsverkeer. „Dit is een wijk met smalle straten en veel geparkeerde auto's. Het verkeer moet dus voortdurend op elkaar wachten omdat ze anders niet kunnen passeren. Dat remt de snelheid af. Met eenrichtings verkeer is die situatie voorbij. Mensen zagen de auto's al langs hun huizen voorbijvliegen. Maar drempels en versmallin gen moeten dat voorkomen", meent Ringersma. De gemeente wil de 'brand gang' tussen de tuinen van de Zwetkade en de Schenkelweg als speelterrein inrichten. Voor de bibliotheek komt een groen voorziening, omdat de wijk al zo weinig bomen heeft. Geen vrouwen op verkiesbare plaats zoeterwoude-runduk ri De klui§ van het bedrijf Novo Nordisk aan de Kopperwetering in Zoeterwoude-Rijndijk is in de nacht van zondag op maandag leeg- geroofd. De dieven namen 7500 gulden aan buitenlandse valuta en h 3200 gulden Nederlands geld mee. De daders kwamen het bedrijf - z: binnen na het openbreken van een tussendeur. In het kantoor von- d den de inbrekers de sleutel van de kluis, zodat het een koud kunstje K was om aan het geld te komen. Volgens een woordvoerder van de v' alarmcentrale waar het bedrijf op aangesloten is, was het alarm in- z geschakeld. Het is bij de politie niet bekend waarom het alarm niet n is afgegaan. s' Proletarisch winkelen in Voorschoten voorschoten Met een bomvolle kar met boodschappen langs de kassa zonder te betalen. Dat lukte gistermiddag een onbekende man en een vrouw in een supermarkt aan de Schoolstraat in Voorschoten. Het paar had voor 340 gulden aan levensmiddelen ingeslagen. Toen de twee moesten betalen, zei de man na lang zoeken dat hij zijn betaalpas in de auto had laten liggen. Ondertussen stopte de vrouw de spul len al in tassen. Toen de man naar zijn auto liep, rende de vrouw er met de tassen achteraan. Voordat de caissière het door had, waren beiden uit zicht verdwenen. den haag/zoeterwoude paul de vlieger Hij pikte de namen van de we duwen uit de overlijdensadver tenties in de krant. Vervolgens schreef hij de vrouwen een brief dat hij nog geld van de overle dene tegoed had en dat die re kening snel moest worden be taald. 'Want anders zag hij zich genoodzaakt een deurwaarder in te schakelen', stond er nog bij. Gisteren stond de oplichter voor de rechter. De straf was mild: een maand voorwaarde lijk. De 38-jarige Zoeterwoude- naar verstuurde de brieven naar zijn rouwende plaatsgenoten in augustus 1992. Ten minste twee keer probeerde hij de truc, waarmee hij de nabestaanden respectievelijk 824,30 en 962,50 gulden afhandig probeerde te maken. De families schakelden de politie in omdat ze het zaak je niet vertrouwden. Via het in de brief genoemde bankreke ningnummer - de naam waar mee was ondertekend was vals - spoorde de poitie de afzender op- Of er meer Zoeterwoudena- ren post van de man hadden ontvangen, was volgens de offi cier van justitie niet duidelijk. „Het is immers heel goed denk baar dat meer mensen zo'n brief hebben gekregen, maar deze naast zich hebben neerge legd omdat ze in die droeve tij den wel andere zaken aan hun hoofd hadden", zei ze tijdens de rechtszitting. De Zoeterwoudenaar betuig de bij diezelfde zitting veel spijt voor zijn daden. Volgens hem - en ook het Leger des Heils dat een reclasseringsrapport over de man had geschreven - waren wanhoop en uitzichtloosheid de enige drijfveren voor zijn daden geweest. Hij wilde zich niet ver rijken, maar hoopte slechts op deze manier in aanraking te ko men met de politie die hem weer in contact met de Riagg had kunnen brengen. „Daar was ik weliswaar al onder be handeling vanwege de pijnen waaraan ik lijd, maar ik vond dat ze mijn klachten niet seri eus genoeg namen. Ik dacht dat dat wel zou gebeuren als ze zouden horen wat ik had ge daan." Omdat politierechter Van En gelen geloof hechtte aan het verhaal van de man, beperkte zij de straf tot een maand cel, geheel voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ze von niste daarmee overeenkomstig de eis van de officier van justi tie. Die zei eigenlijk een onvoor waardelijke gevangenisstraf voor zulke ernstige feiten op zijn plaats te vinden. Maar ook zij wilde rekening houden met de omstandigheden waarin de Zoeterwoudenaar verkeerde toen hij de brieven schreef. leiderdorp roy klopper Tegen alle partij-uitgangspun ten in, gaat de PvdA Leiderdorp met louter mannen op verkies- Ook qua prijs bieden wij u liet beste l.D. bare plaatsen de verkiezings strijd in. De PvdA-leden hebben na uitvoerige discussies besloten geen vrouw op een verkiesbare plaats te zetten. Volgens het be stuur zijn er geen vrouwen die de capaciteiten of ervaring heb ben om in de raad te gaan zit ten. Om die reden heeft het hui dige raadslid Mieke Holierhoek afgezien van een rol als lijstdu- Luisteren SieMatic keukens zijn zó perfect dat sommige mensen denken dat ze 'onbetaalbaar' zijn. Onze reactie: kijk eens rond in onze showroom. SieMatic heeft 42 keukenseries, op 18 verschillende prijsniveaus. Dus ook voor u maken wij graag een I.D., een Individueel Design, Ons com plete voorstel van een speciaal voor u ontworpen keuken. Van SieMatic. In elke prijsklasse top klasse. Kom even langs. Het SieMatic De partij wil koste wat het het kost een plaats in het volgende college. Trefwoorden: beter luis teren naar de burger, grotere veiligheid, plezierig wonen en goede voorzieningen. De PvdA Leiderdorp voerde de afgelopen vier jaar oppositie. Hoewel ze meent dat dit, bij voorbeeld via het opstellen van schaduw-begrotingen, wel wat heeft opgeleverd, wil de partij weer meedoen in het college. Dat is ook hard nodig, zo vin den de sociaal-democraten. „Er moet veel veranderen. licht op donkere plaatsen zijn de instrumenten die de PvdA hiervoor in haar programma aandraagt. Rijksweg Verder wordt een aantal punten aangedragen dat het wonen in Leiderdorp plezierig moet hou den. Geen verbrede rijksweg A4, geen hoge-snelheidslijn, hand having van de Heemtuin en de markt in het Oude Dorp. „We moeten eens af van de discussie over de markt. Dat geeft onno dige onrust. De markt aan de Hoofdstraat is nog altijd gewild, ook bij mensen in de Buitenhof. En er zijn wachtlijsten van marktkooplieden. Verplaatsen is dan ook absoluut onnodig," al dus lijsttrekker J. Hermans. Ten slotte wil de partij meer aandacht voor welzijn in de ge meente. Er moeten jeugdhon ken en 'hangplaatsen' voor jon geren komen en het ouderen werk moet worden bevorderd. Muziekonderwijs De PvdA wil evenwel ook snij den waar dit nodig is. Met name:, de bijdrage aan de streekmu- ziekschool is de PvdA een doorn in het oog. „Jaarlijks betalen we vier ton voor 400 leerlingen, 1000 gulden per leerling. Dat is te gek. Het muziekonderwijs moet terug naar de basisscho len, dan kunnen er meerderen van profiteren", aldus Hermans. Op het gebied van centen heeft de PvdA de aloude wens van een hogere onroerend- zaakbelasting weer van stal ge haald. In ruil daarvoor moet de reinigingsheffing omlaag, zodat de gemeentelijke belastingen zwaarder drukken op de schou ders die het kunnen dragen. Man stuurde vrouwen valse rekeningen Allereerst moet de gemeente beter luisteren naar de mening klachtencomissie komen, sa mengesteld uit raadsleden. Ver der moet de raad gelegenheid krijgen geregeld te overleggen met belangenverenigingen in de gemeente. „Op die manier houden we meer voeling met wat er speelt." Tweede item is de veiligheid en dan vooral in het verkeer. Minirotondes, ontsluiting van de nieuwe wijk Leyhof op de provinciale weg S5 en meer Tweede cirkelbus rijdt door Voorschoten Het is nog even wennen aan de nieuwe cirkelbus, die gisteren in Voorschoten voor het eerst reed. De opstap is iets hoger dan bij de oude vertrouw de bus. En het dak is juist weer lager. „Ik moet helemaal krom staan", schatert een passagiere bij het uitstappen, terwijl haar kapsel wordt platge drukt. Maar het maakt de ouderen niet uit. Ze zijn allang blij dat de bus hen overal in het dprp brengt waar ze willen zijn. En nu er twee cirkel- bussen zijn, kunnen ze ook naar bestemmingen buiten Voorschoten: de verpleeghuizen Zuyd- twijck in Leiden en De Prinsenhof in Leidschen- dam. Het openbaar vervoer binnen de dorpsgrenzen van Voorschoten is een ramp voor ouderen. Vooral voor de mensen die slecht ter been zijn. Naar het winkelcentrum, de bibliotheek of een klaverjasmiddag gaan is dan een hele opgave. En een taxi kunnen veel ouderen niet betalen. Voor die mensen is de Voorschotense cirkelbus een uitkomst. De bus zat de afgelopen drie jaar zo vol, dat er een tweede moest komen. Dankzij spon sors en de gemeente kwam het nieuwe busje er. Vrijwilliger Ami Goddijn (62) zit achter het stuur van de nieuwe aanwinst. Hij vindt hem lek ker rijden. „Goeie vering." Bij het in- en uitstap pen helpt hij de ouderen. Wie moeilijk loopt, krijgt een arm. Goddijn, die met de VUT is, doet het werk graag. „De mensen zijn er zó mee gehol- - pen." Plotseling mindert hij vaart. „Die drempels i overal zijn vreselijk. Als je iets te hard rijdt, vlie gen de mensen tegen het plafond." Mevrouw de Graaf 'van de moorkoppen' stapt in. Onlangs nog trakteerde ze de chauffeurs op gebakjes bij de koffie. Nu gaat ze klaverjassen in het Cultureel jy Centrum, voor de competitie. Soms krijgen de chauffeurs - de meesten zijn zelf aardig op leeftijd j] - na afloop van de rit een mandarijntje of een ji reep chocola in de* hand gedrukt. „De mensen j zijn zo dankbaar. Ze willen iets terugdoen", aldus Goddijn. Iedereen van zestig jaar of ouder kan voor een i tientje per maand onbeperkt meerijden met de i Cirkelbus. Wie mee wil, moet zich van tevoren l opgeven bij de Stichting Gecoördineerd Oude- renwerk. Volgens coördinator Elize van der Kraats worden er soms best uitzonderingen gemaakt j voor mensen die nog geen zestig zijn. „Natuurlijk mag iemand die wat jonger is en wat mankeert ook mee. Maar we moeten ervoor zorgen om j< geen concurrent te worden van taxibedrijven. Dat jj zou oneerlijk zijn." De cirkelbus rijdt van maan- dag tot en met vrijdag, van 9.00 tot 17.00 uur. Bij t bijzondere evenementen, zoals een kerstconcert, rijdt de bus ook 's avonds of in het weekeinde. p keukenideeênboek ligt voor u klaar Meubelplein 9, Leiderdorp, tel. 071-412615 (T etage Mijnders Meubelen) Openingstijden, ma. 13.00-17.30, di. t/m vrij. 9.30-17.30, zat. tot 17.00 uur, do. avond koopavond De tweede cirkelbus in Voorschoten. Het was even wennen want de opstap is iets hoger dan bij de oude ver- J trouwde bus. En het dak is juist weer lager. foto hielco kuipers Alle SieMatic keukens kunnen kookklaar geïnstalleerd worden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18