-av#o> Radiojournaal, 60 jaar beschaafd van toon Jubileumuitzending Rtv show WOENSDAG 2 FEBRUARI 1994 In een speciale jubileumuitzending staat de AVRO vanmiddag op Radio 1 stil bij het 60 jarig bestaan van het Radiojournaal. Om 14.00 uur wordt een documentaire uitgezonden van Han Engelman met historische opnamen. Om 14.30 uur komen prof. De Gaay Fortman, ex-premier De Jong en Gijs van der Wiel als oud-directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst aan het woord over de vermeende haat/liefde verhouding tussen de politiek en de media. Andere items in deze jubileumuitzending: Max Snijders, hoogleraar persgeschiedenis aan de Universiteit van Groningen en oud-Parool hoofdredacteur Sandberg gaan in discussie over 60 jaar journalistiek en wat ons nog op dat gebied te wachten staat. De AVRO was de eerste omroep met een eigen buitenlandse correspondentennet. Klaas Jan Hindriks verbleef lange tijd namens de AVRO in Washington, Coen Korver in Moskou en Rienko Wilton in Beiroet. Zij zijn tussen 15.30 uur en 16.00 uur te gast. Oud-medewerkers Joop van Zijl, Frits Thors en Piet Grotendorst komen naar de studio om herinneringen op te halen. De jubileumuitzending wordt besloten met een discussie over de ontwikkelingen bij de omroep in het algemeen en over de toekomst van AVRO Radiojournaal in het bijzonder. Deelnemers aan deze gedachtenwisseling: Radio 1 -coördinator Piet van Tellingen, AVRO- programmadirecteur Boudewijn Klap en eindredacteur Ab Visscher. Eindredacteur Ab Visscher (links) en Hans Engelman: „AVRO Ra diojournaal haalt het 75-jarig be staan foto'hans van weel Bij AVRO Radiojournaal houden ze zich al 60 jaar aan de feiten. Zelfs het on schuldigste spel met de waarheid wordt uit den boze geacht. Binnen de om roepvereniging werd er even gemakshalve van uit gegaan dat nergens ter wereld een actualiteitenrubriek een zo lang bestaan was gegund. Maar type rend genoeg wilde eindredacteur Ab Visscher dat gerucht op z'n waarheids gehalte getoetst zien, hoe dicht de werkelijkheid zonder twijfel werd bena derd. Intern bestond er nogal verwarring over. Er gingen stemmen op, als zou AVRO Radiojournaal zo niet de langst bestaande actualiteitenrubriek van de wereld dan toch zeker die van Europa zijn. Mooi hoor om jezelf zo naar buiten te brengen, maar dan moet je wel zeker van je zaak zijn. Stel je voor dat we ons als AVRO Radiojournaal zo hadden geprofileerd zonder een en ander te hebben nagegaan. Wat een blamage zou dat niet zijn geweest! Check, check, double check, daar komt het toch op aan in de journalistiek. Niet zomaar iets aannemen, ook niet als het over jezelf gaat." Presentator Dick Klees: „Ik mag graag een speels element toevoegen aan het nieuws en de actualiteiten.foto kastermans HILVERSUM GERARD VAN PUTTEN Vast staat in elk geval dat de eer ste uitzending van AVRO Ra diojournaal op 4 februari 1934 de ether in ging. Wie het Guinness Book of Records raadpleegt, wordt gewaar dat de actualiteitenrubriek Neerlands oudste ra dioprogramma is. Meer dan een kwart eeuw leent Hans En gelman zijn sonore geluid aan AVRO Ra diojournaal. De stem uit het verleden zal nog even in het heden doorklinken, maar nog dit jaar treedt de 55-jarige Engelman terug. Met weemoed, dat zeker. De pater familias wordt hij op de redactie genoemd. Zijn relatie met de actualiteitenrubriek is meer dan een beroepsmatige. Dat wordt ook duidelijk als hij verhaalt over een me dewerker van Radio Bremen die jaren gele den telefonisch het recht voor z'n omroep opeiste het oudste nieuwsmagazine in huis te hebben. De man werd, AVRO eigen, be heerst gecorrigeerd. Engelman: „Toen wij lieten weten dat AVRO Radiojournaal voor 't eerst op 4 februari 1934 werd uitgezon den, klapte het kaartenhuis dat Radio Bremen zo zorgvuldig had opgebouwd in elkaar." Ouderwets, maar tegelijkertijd modem. Degelijk. En vooral betrouwbaar. Dat is het AVRO Radiojournaal. Voor de volledigheid: na de Tweede Wereldoorlog heette het programma AVRO's Radiojournaal. Maar begin jaren tachtig gaf de toenmalige pro grammaleider Fons van Westerloo hoogst persoonlijk het nieuwsmagazine de oor spronkelijke naam terug. „Waarschijnlijk", gist Visscher, „omdat hij het zonder 's beter vond bekken." AVRO Radiojournaal mag dan een ietwat conservatieve reputatie genieten, de ru briek heeft volgens Ab Visscher wel degelijk een constructieve bijdrage geleverd aan de vernieuwing van de radio. „De verkeersin formatie is hier uitgevonden", zegt hij, om maar een voorbeeld te noemen. „En AVRO Radiojournaal heeft altijd aandacht be steed aan de Financiële en economische berichtgeving. Nu pas is dat bij alle rubrie ken een geaccepteerde vorm van nieuws voorziening." „Om het gek uit te drukken", zegt Hans Engelman, „heetten wij vroeger de gentle- mensrubriek. Omdat wij altijd de beurs koersen brachten. Nu was er destijds een collega, die vond het maar niks om die beurskoersen op te lepelen. Die meende dat de luisteraars daar niet op zaten te wachten. Dus die man riep op een gegeven moment in de uitzending: 'dames en he ren, als u geïnteresseerd bent in de beurs koersen, belt u dan de AVRO'. Heeft-ie 's nachts tot drie uur aan de telefoon geze ten. Zelfs uit het buitenland werd gebeld." Engelman raakt op dreef, nu. AVRO Radio journaal mag dan oud van jaren zijn, 'zijn' rubriek liep dikwijls voorop en dat mag best gezegd worden, dunkt hem. „AVRO Radiojournaal was de eerste actualiteiten rubriek die met ochtenduitzéndingen kwam. Wij hebben de parlementaire ver slaggeving gestructureerd. Wij volgden als eersten de kamerdebatten. En als eerste ging AVRO Radiojournaal ook met be windslieden mee naar het buitenland. Vroeger was Luns als minister van buiten landse zaken een nogal reislustig type. Link van Bruggen werd dan gewoon opgeno men in de officiële delegatie. Daardoor hoefde hij niet ergens in de woestijn in- Saudi Arabië te staan, maar fnocht Link in een zijvertrek van het paleis van koning Khaled plaatsnemen. En na afloop van het bezoek kreeg hij als ieder ander delegatie lid van koning Khaled een gouden horloge cadeau." Maar er was meer. Hetty Lubberding was als enige Nederlandse omroepjoumalist in Kuwayt ter plaatse om melding te maken van de inval van Irakese legereenheden. En Wessel van Dijk deed vanuit Teheran maandenlang verslag van de islamitische revolutie. Oudgediende Hans Engelman weet ook te vertellen dat Dries van Agt in z'n tijd als premier zich deze gedenkwaardige opmer king veroorloofde: „Als je door omstandig heden niet in de gelegenheid bent het ka binetsberaad bij te wonen, kun je zondag altijd nog naaf AVRO Radiojournaal luiste ren. Dan hoor je wat je gemist hebt." Canard Ging het dan allemaal voorspoedig in die zestig jaar bij AVRO Radiojournaal? Werd elk bericht even zorgvuldig op betrouw baarheid gewogen? Toch niet. Er heeft wel ook wel eens een canard gekwaakt. Bij voorbeeld op de redactie van AVRO Tele tekst,'dienstonderdeel van het Radiojour naal. Visscher: „Ik kan me dat bericht nog wel herinneren over Powell, hoofd chefs van staven van de Amerikaanse strijd krachten. Ik weet niet wat of wie de bron was, maar in elk geval viel op Teletekst te lezen dat Colin Powell ergens in Enschede zou rondwandelen. De man verbleef el ders, dus ik weet niet hoe gauw we dat be richt eraf hebben gehaald. De status van AVRO Radiojournaal liet zich altijd afmeten aan het medewerkersbe stand. Tal van prominenten gaven in de loop van 60 jaar hun beste krachten aan het programma. Zo maar een willekeurige greep van namen: Marga van Arnhem, Henk van Hoorn (nu hoofd informatieve programma's bij NOS Radio), Joop van Zijl, Coen Korver, Klaas Jan Hindriks, Johan van Minnen, Hans Prakke, Klaas Samplonius, Heinze Bakker. En in een vroeger stadium Albert Milhado, bekend van de gesproken brief uit Londen en Herman Felderhof, be kend van het jaarlijkse défilé op Paleis Soestdijk. Bij het Radiojournaal heeft menige om roepjoumalist trouwens het vak geleerd. Met ingehouden trots meldt de 39-jarige Ab Visscher dat de rubriek door de jaren heen een kweekvijver voor Hilversum is geweest. Al heeft dat ook zo z'n nadelen. „Ga maar na", zegt Visscher, sinds vier jaar eindredacteur. „In 1989 begon de com merciële omroep. Prompt vloeide een kwart van het personeel af." Maar al wie opstapte, niet mr. G.B.J. Hilter- mann. Een instituut, zo wordt op de redac tie geroepen. Een monument. Wie groeide niet op met De Toestand in de WereldAb Visscher in elk geval wel: „Stoofpeertjes, aardappelen, sudderlapje met Hiltermann op de achtergrond. Eten en vooral zwijgen, zo was het vroeger toch." Radio maken betekent de klok in de gaten houden. Alle items moeten tot op de se conde kloppen. Dat luistert nauw. Te veel zendtijd voor het ene onderwerp betekent onherroepelijk dat een ander thema min der recht wordt gedaan. Op geheel eigen wijze heeft Hiltermann de dreiging van een aanval op z'n spreektijd ooit als volgt afge slagen: „Iedereen kent mij, u hoeft mij niet aan te kondigen." En Hiltermann sprak onverdroten verder. En zo lang het nog kan, bespreekt de bijna tachtiger nog steeds wekelijks de toestand in de wereld. „Het commentaar blijft ook na het afscheid van Hiltermann", belooft Visscher, „want dat hoort op de zondag middag bij het Radiojournaal." Vroeger had Hiltermann aan een paar tref woorden genoeg om zijn commentaar op de seconde af in te spreken. Nu, op jaren geraakt, leest GBJ zijn tekst van papier. De commentator is gewend er in de omroep- cel gekleed als heer uit te zien, soms houdt hij zijn hoed op. Maar anderzijds pleegt Hiltermann er ook zijn gemak van te ne men. Het commentaar mag niet al te bekneld uit z'n mond komen, vandaar ver moedelijk dat hij zijn broekriem geregeld losgooit en zelfs de pantalon ontkrioopt. IJdelheid Sinds 1 januari 1993 presenteert de 46-jari- ge Dick Klees AVRO Radiojournaal. Hij deed microfoonervaring op bij Radio Vero nica, was nadien eindredacteur bij de We reldomroep en bij het NOS-programma Met het Oog op Morgen. Maar de micro foon bleef Klees roepen, zoals hij het zelf uitdrukt. „Ik denk dat mensen die bij de radio werken ook graag gehoord willen worden. Ik althans wel. Natuurlijk heeft dat te maken met een belangrijke portie ijdel- heid." Journalistieke aanleg en een goede micro- foonstem gaan niet altijd samen, zegt hij ook, maar zonder onbescheiden te willen doen meent Klees te kunnen zeggen dat hij zowel met het een als met het ander is uit gerust. Hij mag graag het serieuze karakter van de uitzending doorbreken met een olijke, in elk geval als zodanig bedoelde op merking. Zo wil hij de weerman, als het hem uitkomt, wel eens aankondigen met de vraag: „En blijft het een goedkoop stookseizoen?" AVRO Radiojournaal, 60 jaar beschaafd van toon. Stemmen die niet des AVRO's zijn, mensen die niet dat specifieke ge boetseerde geluid van de omroep kunnen uitdragen, komen niet voor de microfoon. Zegt eindredacteur Ab Visscher. „In de persoon van Dick Klees hebben we een presentator in huis gehaald die een speels element aan de soms saaie berichtgeving weet toe te voegen. Maar Dick weet waar hij het over heeft, hij dreunt niet alleen maar teksten op, hij is te allen tijde in staat in te spelen op wat z'n gesprekspartner zegt. Dick weet waarover hij het heëft. En Dick heeft een keurige stem. Dat moet bij de AVRO." Even terug naar zondag. Het was vroeg dag voor coördinator Wolter Blom. Die morgen zat hij al om 9 uur achter zijn bureau om als eindredacteur van de dag de zondaguit zending voor te bereiden. Zijn bed heeft hij niet lang gezien; 's nachts om twee uur verliet hij het pand aan de Hilversumse Schuttersweg, alwaar het Radiojournaal anderhalfjaar geleden onderdak vond, na dat de AVRO een deel van het studiocom plex aan de 's Gravenlandseweg had ver huurd aan Cinevideo. Om half twee was Blom nog aan het monteren. En samen met bureauredacteur Roelf van Til pleegde hij ook telefoontjes naar Suriname om een tweegesprek te organiseren tussen vice- president Ajodhia en de president van de Centrale Bank van Suriname. De gedachte om de heren te bellen was woensdag ge rijpt tijdens de vergadering van de zondag ploeg (Blom: „We rouleren, in totaal wer ken bij AVRO Radiojournaal 29 mensen."); een en ander in verband met het bezoek van Lachmon aan Nederland. Van Til: „Voor een gulden had de Suri naamse regering een brug gekocht, die als overkapping van de Bergse Maas had ge diend. Maar de deviezen ontbraken om Smit Tak te betalen voor het transport. Nu wisten we dat het Lachmons harteWens was om die brug naar Suriname te krijgen. We zijn een beetje gaan vissen bij de am bassade en kregen het gevoel dat er wat in de lucht hing. Uiteindelijk was een tele foontje naar vice-president Ajodhia gepoeg voor de ene helft van het verhaal en een belletje naar de president van de Centrale Bank voor de andere helft. We hebben de twee met elkaar laten communiceren en de zaak kwam rond. Zie je het voor je dat Kok en Duisenberg dergelijke kwesties in een radioprogramma gaan bespreken?" Dlusies Op grond van bijna 40 jaar omroep-erva- ring („Ik was ook lange tijd freelancer") formuleert Hans Engelman de volgende uitspraak: „Niet dat we hier in een droom- fabriek zitten, maar radio maken betekent 2 illusies scheppen. Roelf van Til bewees dat zondag nog maar c eens. Daags tevoren sprak hij de Leidse be- stuurskundige Hoetjes. Het interview duurde welgeteld 17 minuten, maar de band werd ingekort tot 6 minuten. „Hoetjes herhaalde zich nogal eens. Het nogal chaotisch verlopen gesprek hebben g wij zodanig gemonteerd dat er een ge- zi stroomlijnd interview is ontstaan. Zonder g> dat er ook maar iets aan de essentie van Zl het gesprek verloren is gegaan. Laten we [j zeggen dat we Hoetjes een faceliftje heb- ben gegeven, zodat bij de luisteraars de in- v\ druk is gewekt dat hij de gave van het w woord heeft." Het belang dat de AVRO aan het Radio- journaal hecht is groot. Ook in geld uitge- n drukt. Ettelijke miljoenen trekt de Algeme ne er jaarlijks voor uit. Het precieze bedrag D' wil eindredacteur Visscher niet noemen. „Als zendercoördinator van Radio 1 wilde Piet van Tellingen dat ook zo graag weten, v( maar bestuur en directie hebben gezegd: re dit zijn AVRO-cijfers." N AVRO Radiojournaal, hoe lang nog? Als het aan Visscher en zijn ploeg ligt, haalt de ru- briek ook de 75 jaar nog wel. Zeker, tot een n; bepaalde vorm van samenwerking met col- c< lega's van andere omroepen zijn ze best m bereid. Uiteindelijk voelen deze dames en dl heren van de AVRO zich bij de NCRV best thuis. Maar eens AVRO altijd AVRO, dat g) wel. Toen de medewerkers van het Radio- Ni journaal destijds hun intrek namen in het pand aan de Schuttersweg, heetten NCR- Dl V'ers hen van harte welkom met de woor- den: hier zullen jullie je wel snel NCRV'er voelen." Het is er niet van gekomen. De NCRV'ers p zetten vlaggetjes van hun omroep op de bureaus van de AVRO'ers. Maar die aarzel den niet om AVRO-baniertjes ernaast te posteren. En dë ruimte werd volgeplakt met AVRO-stickers óm elk misverstand uit de weg te ruimen. g, Baas in eigen huis, ook al is dat eigendom in van een andere omroep. Met de intentie )c tot samenwerking, wat iets anders is dan samengaan. Ab Visscher zet zich namens de AVRO aftegen het plan-Van Tellingen k om een piekurenredactie op Radio 1 te for- dj meren met omroepjournalisten van alle be gezindten. Na zestig jaar Radiojournaal n laat de eindredacteur de feiten er niet om liegen. „De NOS vraagt: wil je geld inleve ren, dan maken wij voor 28,5 miljoen gul- jij den een actualiteitenprogramma op de U piekuren. En dan mogen wij het zeker op m de daluren uitzoeken. AVRO, KRO, TROS en EO, kortweg AKTE, zijn mordicus tegen r( dit plan. Ik zie die piekurenredactie er dan jf ook niet komen. En terecht! Een onderzoek heeft als resultaat opgeleverd dat 92 pro- )a cent van de luisteraars tevreden is met Ra- dio 1. Moetje dan tot ingrijpende verande- n ringen overgaan omdat 8 procent niet he- tv lemaal tevreden is? Van Tellingen, de zen- 'a dercoördinator van Radio 1 heeft gezegd dat de radio niet meer serieus wordt geno- Je men. Wie dat zegt neemt de luisteraars niet serieus. Wij willen best samenwerken, n Met de NCRV en met de KRO, in AKN-ver- band, zoals bij de televisie, dat is onze eer- ste optie. Met drie mensen kun je beter iets afspreken dan met negen. Werken in de n, gezamenlijkheid prima, deden we vroeger ie ook al. Maar dan wel onder het label Ra- U diojoumaal, anders ben je bezig de identi- le teit van je omroep te verkwanselen." 'h

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12