Oekraïne dreigt Moskou over Krim Buitenland Japans jongetje mag Duivel heten Ontvoerde Mexicaanse generaal geeft teken van leven via krant Uitgebrand theater een van de juwelen van Barcelona Doden bij strijd Nicaragua Conservatieven Zuid-Afrika blijven tegen verkiezingen Totale mobilisatie Bosnische Serviërs Srebrenica: leven in een gevangenis DINSDAG 1 FEBRUAR11994 ePresse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Pre» DPA Deutsche Presse Agentur NPA Nederlandse Pers Associatie Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPl United Press in Saudi-Arabië krijgt wapens later Washington Saudi-Arabië is met het Amerikaanse ministerie van defensie en 5 wapenproducenten overeengekomen dat het koninkrijk miljarden aan bestelde wapens later zal ontvangen. Saudi-Arabië heeft door de gedaalde olieprijs en de kosten van de Golfoorlog een aanzienlijk financieel tekort en moet daarom onderhandelen over uitstel van betalingen. Topman bank Italië vast voor fraude milaan» De president-directeur Roberto Mazzotta van Cariplo, de grootste spaarbank van Italië wordt verdacht van corruptie bij onroerend-goedtransacties in de stad Pavia. Hij is gisteren gearresteerd. Ook vice-president Carlo Polli en twee andere be drijfsleiders zijn inmiddels onder verdenking van corruptie in de kraag gevat. Cariplo zou voor omgerekend ruim 1 miljoen gul den aan steekpenningen hebben betaald aan politieke partijen. VS steunen eisen Letland Washington De Verenigde Staten steunen de eis van Letland dat de Russische legereenheden zo snel mogelijk de Baltische re publiek moeten verlaten. Dat heeft de Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse zaken) gisteren gezegd na overleg met zijn Letse ambtgenoot. Er zijn nog steeds 15.000 Russen in Letland, dat in 1991 zijn onafhankelijkheid herkreeg. Radioactiviteit in vliegtuigwrak sankt gallen Op de bodem van het Bodenmeer in Zwisterland wordt naarstig gezocht naar een neergestorte Cessna. In het wrak van het toestel bevindt zich mogelijk radioactief cesium. Het vliegtuigje kwam vorige week maandag uit Praag en koerste aan op het vliegveld van Altenrhein. Boven het Bodenmeer ver dween de Cessna van de radarschermen. De politie van Sankt Gallen zei dat van twee Duitse zakenlieden die aan boord waren is vastgesteld dat zij zich bezighielden met de smokkel van ra dioactieve stoffen. President Algerije beëdigd algiers Generaal Liamine Zeroual (52) is gisteren voor een driejarig ambtstermijn beëdigd als zesde president van Algerije sinds de onafhankelijkheid van het land in 1962. Een van de eer ste beslissingen van de nieuwe president was de herbenoeming van de 63-jarige premier Malek. Zeroual blijft zelf minister van defensie. Banden Liechtenstein-Rusland vaduz Liechtenstein heeft sinds gisteren diplomatieke banden met Rusland. Het mini-vorstendom in de Alpen doet hiermee opnieuw een stap in de richting van enige onafhankelijkheid van Zwitserland waar het het buitenlandse beleid betreft. Zwitser land heeft lange tijd Liechtensteins internationale betrekkingen behartigd, maar onder prins Hans Adam II is het vorstendom de laatste tien jaar zelf steeds actiever geworden op het gebied van het buitenlandse beleid. Tatoeages op staatskosten verwijderen new delhi» Het Hooggerechtshof van de Indiase deelstaat Pun jab heeft gisteren de regering gelast financieel op te draaien voor de verwijdering van tatoeages op het voorhoofd van vier vrou wen, die het woord 'zakkenroller' aanduiden. De tatoeages wa ren in opdracht van politieagenten uit Amritsar aangebracht omdat ze geweigerd hadden mee te helpen aan het opsporen van Sikh-rebellen. De vrouwen waren gearresteerd omdat ze een toerist beroofd zouden hebben in deze voor de Sikhs heilige stad. De voorverpakte snij-verse vleeswaren van Jac.Hermans komen voortaan van Stegeman. Dat betekent voor u hoge kwaliteit van Stegeman en de u al vertrouwde lage prijzen van Jac.Hermans. Stegeman Vers* Pak Leverkaas Voor de dichtstbijzijnde Jac.Hermans bel 02154-83333 Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 5 februari 1994 Geen nucleaire ontwapening bij steun voor seperatisme Oekraïne dreigt af te zien van nucleaire ontwapening wanneer Rusland het separatisme op het schiereiland de Krim aanmoedigt. De bevolking van de Krim, een auto nome republiek van Oekraïne, koos zondag de Russische nationalist Joeri Mesjkov met een overweldigende meer derheid tot president. Bill Clinton een verdrag over de vernietiging van de Oekraïense kernwapens. Verwijzend naar een mogelijke afscheiding van het schiereiland zei Kravtsjoek dat hij „iedere illegale stap" van de nieuwe Krim-president on geldig zal verklaren. Mesjkov won in de tweede ronde van de verkiezingen 72,8 procent van de stemmen, tegen 23,5 procent voor zijn rivaal, de gematigde parlementsvoorzitter Nikolaj Bagrov. Na zijn neder laag trad Bagrov maandag af als voorzitter van het parlement van de Krim, tot de verkiezin- SIMFEROPOL-KIEV AFP-DPA-Rtr De Oekraïnse vice-minister Ta- rassiouk (buitenlandse zaken) waarschuwde Moskou gisteren geen politieke munt te slaan uit de overwinning van de Russi sche nationalist. Indien Rusland dat toch probeert, zal Oekraïne het akkoord over ontmanteling van zijn kernwapens niet nako men, aldus Tarassiouk. De Oekraïnse president Leonid Kravtsjoek tekende twee weken geleden samen met zijn Russische en Amerikaanse ambtgenoten Boris Jeltsin en gen de belangrijkste politieke post van de republiek. De Oekraïnse autoriteiten maken zich grote zorgen over de opkomst van separatisten in de Krim, die de banden met Moskou willen aanhalen. In het begin van zijn campagne had Mesjkov opgeroepen tot aan sluiting bij Rusland maar hij matigde zijn standpunt, nadat hij de eerste kiesronde had overleefd. Zondag kondigde hij aan dat hij op 27 maart een re ferendum zal houden over de toekomst van de Krim. Op die dag worden ook verkiezingen voor de parlement van Oekraïne en de Krim gehouden. Rusland droeg het schierei land in 1954, ten tijde van de Sovjetunie, over aan Oekraïne. Ruim tweederde van de bevol king op de Krim is Russisch. tokyo AFP-Rtr Een Japanse vader mag zijn eerste zoon Akuma (duivel) blijven noemen, zo heeft een rechtbank in Tokyo beslist. Het bestuur van de stad had in tweede instantie geweigerd die naam in het geboortenregister in te schrijven. Ten onrechte vond de rechter. Het conflict over de voor naam houdt sinds vorige maand de gemoederen in Ja pan bezig. Een ambtenaar van de burgerlijke stand had aan vankelijk met de naam inge stemd, maar kwam daarvan terug na overleg met het mi nisterie van justitie. Het minis terie meende dat de naam on gepast was en dat het kind het risico liep bespot en gediscri mineerd te worden. „De naam Duivel is een mis bruik van het recht dat aan de ouders is gegeven om een voornaam te kiezen. Maar als zo'n naam eenmaal is geaccep teerd door de burgerlijke stand, zouden er wettelijke procedures moeten zijn om dat ongedaan te maken", oor deelde de rechtbank. De vader zei voor de recht bank „een nieuwe bladzijde in de geschiedenis te willen ope nen" en de naam bij volle be wustzijn te hebben gekozen. Hij meende dat zijn zoon daar door zou opvallen. „Niemand vergeet zo'n naam". mexico-stad dpa De oud-gouverneur van de Mexicaanse staat Chi apas, die begin januari werd ontvoerd door guer rillastrijders van het EZLN, het Zapatista Nationa le Bevrijdingsleger, heeft voor het eerst een le vensteken gegeven. In een vraaggesprek met de krant La Jornada zei de gepensioneerde generaal Absalon Castellanos Dominguez dat hij door zijn ontvoerders goed wordt behandeld. Hij ontkende de aantijging van de Zapatista's dat hij een 'grootgrondbezitter en onderdrukker" is. De oud-gouverneur wordt vermoedelijk uitge wisseld tegen leden van het EZLN die door het Mexicaanse regeringsleger zijn opgepakt. Hoewel het overleg al diverse malen is aangekondigd, is er nog altijd geen datum vastgesteld voor de on derhandelingen tussen de guerrillastrijders en de door de regering aangestelde bemiddelaar. Ma nuel Camacho Solis. madrid-barcelona justin webster phil davison the independent „Het Liceu is geruïneerd maar zal niet ten onder gaan", zei de Spaanse vice-premier Narcis Serra zelf een Catalaan gisteren in Barcelona. Samen met de minister van cultuur, Carmen Alborch, had hij zich naar de plaats des onheils ge spoed. „Het zal op dezelfde plaats en in dezelfde stijl weer worden opgebouwd „Het is een van de juwelen van Barcelona", zei Alberto Mo ra, een 32-jarige fluitist en een van de 200 musici en andere ar tiesten die elkaar op de Rambla troostten terwijl het gebouw als een fakkel brandde. Operadiva Montserrat Cabal- lé, die in de afgelopen jaren on enigheid had met de artistiek directeur van het theater en sindsdien weigerde er op te tre den, was verontwaardigd. „Iedereen wist dat er een ramp kon gebeuren. Al sinds ik hier in de jaren zestig voor het eerst kwam, proberen ze iets aan het toneel te doen", zei ze geëmo tioneerd. Mora gaf toe dat het altijd ge vaarlijk was geweest. „Al vaker is er gewaarschuwd dat er iets dergelijks zou kunnen gebeu ren. Er was veel hout en er wa ren veel warme lampen", aldus Mora. Volgend jaar zou worden begonnen met een ruim 50 mil joen gulden kostend projekt om het gebouw te renoveren met het oog op een feestelijke her opening ter gelegenheid van het 150-jarige bestaan van het thea ter in 1997. Toen het Liceu in 1847 werd geopend, bood het plaats aan 3.500 toeschouwers, waarmee het het grootste theater ter we reld was. Het werd gefinancierd door de welvarende hogere Ca talaanse middenklasse en veel loges behoren nog steeds aan rijke families, die ze met hun ei gen meubels en kunstwerken inrichten. Het Liceu is door de jaren heen samen met de voetbal club FC Barcelona het sym bool geworden van het Cata laanse zelfbewustzijn en natio- Liceu te geven in plaats van ralitat, nu op veel plaatsen om nalisme. De Catalanen wacht- het Spaanse Liceo. Het Cata- de eerste plaats met het Castilli- ten na de dood van generaal laans was in de jaren van de aans, het Spaans. Franco in 1975 ook niet lang om Franco-dictatuur verboden, Het Liceu werd na brand- het theater weer zijn oorspron- maar ijvert onder invloed van stichting door een anarchist in kelijke Catalaanstaligê naamde regionale regering, de Gene- 1861 voor het eerst door brand Torenhoge rookkolommen stijgen op boven het beroemde operage bouw van Barcelona. Buiten wordt Montsenat Cabellé ge troost door Liceu-directeur Josep Caminal. Het theater zal snel wor den herbouwd, maar het negen tiende eeuwse karakter is voor goed verloren. FOTO'S EFE REUTER verwoest en binnen een jaar weer opgebouwd. Caballé op perde dat de Catalen het met behulp van de moderne tech nologie nu nog sneller moeten kunnen klaren. Maar het unieke negentiende eeuwse karakter van het gebouw is waarschijn lijk onherroepelijk verloren. Vijf Somaliërs omgekomen bij gevecht met VN MOGADISHU Rtr/AFP Zeker vijf Somaliërs zijn giste ren gedood bij gevechten tussen Amerikaanse militairen en ge wapende overvallers op een konvooi van diplomatenauto's. Vijftien mensen raakten ge wond. De schietpartij in de So malische hoofdstad Mogadishu is het bloedigste incident sinds de instelling van een staakt-het- vuren vorig jaar oktober. Twee auto's met Amerikaanse diplomaten waren met een mi litaire escorte op weg naar het vliegveld toen ze in het zuiden van de stad werden beschoten. De Amerikanen vuurden met zware wapens terug, maar stop ten niet. Geen van de Amerika nen raakte gewond. Schoten bij herdenldng van Khomeini nicosia ap Bij het graf van wijlen de Iraan- se ayatollah Ruhollah Khomeini ten zuiden van Teheran zijn vanmorgen verscheidene scho ten gelost terwijl president Has hemi Rafsanjani een rede hield ter gelegenheid van de 15e ver jaardag van de islamitische re volutie. De schoten vielen in de wes telijke hoek van de graftombe van Khomeini op de gbegraaf plaats Baheshti Zahra. IRNA gaf geen verdere bijzonderheden en het was onduidelijk of ie mand door de kogels was ge raakt. In Iran zijn vandaag 10 dagen durende festiviteiten begonnen voor de herdenking van de te rugkeer van Khomeini uit bal lingschap in 1979, kort waarna de pro-Westerse monarchie van shah Mohammed Reza Pahlavi omver werd geworpen. AAAKIAr.l IA n»r managua rtf Bij gevechten tussen het Nicaraguaanse leger en rechtse guerrilla strijders zijn het afgelopen weekeinde 16 doden gevallen. De ge vechten duiden erop dat de rebellenleider José Angel Talavera, be ter bekend als 'de Jakhals', weer in het land is, aldus een militaire woordvoerder. Talavera en zijn bende bestrijden de regering van president Cha- morro omdat zij zich niet houdt aan beloftes jegens de oud-strij ders uit de burgeroorlog in de jaren '80. De rechtse contra's en de linkse sandinisten zouden land en steun van de overheid krijgen. Vorig jaar augustus nam Talavera 38 leden van een vredescom- missie van de regering gevangen toen die hem trachtte over te ha len zijn wapens neer te leggen. Uit vergelding gijzelden linkse san dinisten de leiders van de rechtse coalitie UNO. Toen Talavera am nestie afwees werd hij verjaagd naar het naburige Honduras. PRETORIA AFP-DPA Een nieuwe poging van de Zuidafrikaanse regering en het Afrikaanse Nationaal Con gres (ANC) om de conservatieven, verenigd in de Vrijheidsalliantie, over te halen deel te nemen aan de algemene verkiezingen van 27 april, is mislukt. De besprekingen, giste ren in Pretoria, werden al na veertig minu ten afgebroken. Het belangrijkste obstakel is de eis van de Vrijheidsalliantie om afzon derlijk verkiezingen te houden in de toe komstige provincies in Zuid-Afrika. De voorzitter van de Vrijheidsalliantie, waarin zwarte en blanke groeperingen zijn vere nigd, deelde opnieuw mee dat de boerenor- ganisaties van plan zijn een eigen staat te vormen. Generaal Constand Viljoen zei dat een dergelijke 'boerenstaat' nog voor de al gemene verkiezingen wordt gesticht. Zijn belangrijkste alliantiegenoot, Inkathaleider Mangosuthu Buthelezi, heeft gedreigd de verkiezingen, die een definitief einde moe ten maken aan de apartheid in Zuid-Afrika, te boycotten. De partijen van de Vrijheids alliantie eisen een opdeling van Zuid-Afrika in etnische gebieden. Zowel de blanke rege ring van president De Klerk als het ANC is daar tegen. Zij menen dat daarmee de apartheidspolitiek wordt voortgezet. :r-AFP-DPA-ANP De militaire leiding van de Bosnische Serviërs heeft giste ren een algemene mobilisatie afgekondigd. Via radio en televi sie werden alle weerbare en dienstplichtige mannen en vrouwen opgeroepen zich be schikbaar te stellen voor het front of voor verplichte tewerk stelling. De maatregel draagt het motto 'Alles voor de verde diging en de wederopbouw'. De afgelopen dagen werd in rest-Joegoslavië (Servië en Montenegro) jacht gemaakt op Bosnisch-Servische vluchtelin gen. Politie van deze buurstaten leverde de vluchtelingen uit aan de Servische autoriteiten in Bosnië. Volgens het Hoge Com missariaat voor Vluchtelingen van de Verenigde Naties (Unh- cr) worden Servische vluchtelin gen uit Bosnië geronseld voor het leger in Bosnië. Volgens westerse waarnemers heeft de mobilisatie een tweele dig doel. Enerzijds dient zij om beter te kunnen optreden tegen mogelijke luchtaanvallen van de NAVO in Bosnië. Anderzijds kan ze de voorbereiding zijn voor een groot voorjaarsoffensief te gen de moslims en hun encla ves in de door de Serviërs be heerst gebied. den haag thieu vaessen correspondent Bomen zijn vrijwel verdwenen uit het straatbeeld van het ka potgeschoten Srebrenica in Bosnië-Hercegovina, waar het 's nachts hard kan vriezen. Mis schien is het brandhout net ge noeg om de winter door te ko men. Misschien ook niet. Veel kunnen de 45.000 moslims in Srebrenica er in ieder geval niet aan veranderen. Hun stad is veranderd in een gevangenis, bewaakt door Servische troepen en bevoorraad door humanitai re hulporganisaties. Houthak ken aan de rand van de enclave is een levensgevaarlijke onder neming. De situatie die de Nederlandse luchtmobiele brigade zal aan treffen in de stad, is minder rampzalig dan de toestand waarin de Canadese VN-militai- ren een jaar geleden terecht kwamen. Toen was het staakt- het-vuren uiterst broos. Er was geen drinkwater, te weinig voedsel en nauwelijk medicij nen. Bouwmaterialen om de meest noodzakelijke reparaties uit te voeren, kwamen niet door de Servische linies. Inmiddels zijn de scholen weer open, waardoor tenminste de kinderen worden beziggehou den. Buitenlandse hulporgani saties hebben een voorziening voor drinkwater op poten gezet, en Servische strijders laten in redelijk mate voedselhulp en bouwmaterialen passeren. Hulpverleners noemen de mili taire situatie 'rustig', dat wil zeggen per week niet meer dan 250 kleinere schendingen van het staakt-het-vuren. Dagelijks vallen 'slechts' drie mortiergra naten op het stadje. Maar Srebrenica heeft zijn sfeer van wanhoop behouden. De mensen slenteren dag in dag uit door de straten in de weten schap dat de Serviërs ieder mo ment kunnen besluiten de duimschroeven weer aan te draaien. De voedselvoorraad is slechts toereikend voor één week. Het hoge aantal abortussen toont de moedeloosheid aan. „Het is een groot probleem. In deze omstandigheden willen mensen wel seks maar geen kinderen. Soms laten vrouwen hun pasgeboren kind zelfs er gens achter of doden ze hun ba by", zegt Laurence de Barros Duchene, medewerkster van Artsen zonder Grenzen. Voor een abortus wordt betaald met sigaretten, het courante betaal middel in de enclave. Volgens De Barros Duchene vergaat het Zepa, waar Neder landse soldaten Oekraïense col lega's gaan aflossen, iets beter. Daar is bijvoorbeeld geen tekort aan medisch personeel. Het ernstigst noemt zij de situatie in Gorazde, de derde moslim-en clave in het oosten van Bosnië. In drie maanden tijd hebben slechts zes konvooien de stad van 65.000 mensen kunnen aandoen. Rond de enclave zijn geen VN-militaircn gestatio neerd. Er wordt dagelijks ge vechten. Het is vrijwel onmogelijk dit 'veilige gebied' te bereiken. Sommigen wagen nog wel eens de voettocht van negen uur naar Zepa, dwars door Servi sche linies. Daar willen de Oek raïense VN-soldaten af en toe wat zwarte handel drijven, in te gen stelling tot de striktere Ca nadezen in Srebrenica. Andere waaghalzen proberen naar Tuzla in het noorden te komen, een tocht van zeven dagen. Van de meesten wordt in Srebrenica nooit meer iets vernomen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5