Weer gif op stranden Noordwijk en Katwijk Bacterie verspreidt zich Randstad Geen extra aantasting milieu door aanpassing vliegbanen Personeel Fokker gokt op 'kaasschaaf Vliegramp heeft vooruitgang in Bijlmer extra duw gegeven' Politie voelt zich 'beroerd' na diefstal van partij drugs Nordholt heeft negen onbetaalde nevenfuncties Ontslagen bij Ahrend SS DINSDAG 1 FEBRUAR11994 den haag anp De MRSA-bacterie is in het Haagse Westeinde ziekenhuis nu ook opgedoken op de afdeling in terne geneeskunde. Vorige week werd bekend dat de gevreesde ziekenhuisbacterie op de afde ling heelkunde was gevonden. In totaal zijn in het ziekenhuis zeven patiënten besmet. De bacil is niet gevaarlijk. Alleen mensen wier afweersysteem is verminderd, kunnen er ernstig riek van worden. Het ziekenhuis heeft een op namestop afgekondigd voor de afdeling interne geneeskunde. Eerder werd bekend dat ook het Sint Maar- tenstgasthuis in Venlo met het micro-organisme kampt. Drie patiënten en een personeelslid rijn besmet. De intensive-care-afdeling is sinds vrij dag gesloten en wordt grondig schoongemaakt. Het Westeinde ziekenhuis heeft de hygiëni sche maatregelen verder aangescherpt. Op alle afdelingen wordt nu verpleegd met mondneus- kappen. Patiënten en medewerkers rijn gewas sen met jodiumshampoo. Waar de eerste drager van de bacil de bacterie heeft opgelopen, is nog niet bekend. De MRSA-bacterie komt veelal via eerst in het buitenland behandelde patiënten de Nederlandse ziekenhuizen binnen. Rijkswaterstaai zet speuractie voort Verbazing over akkoord Rotterdams vliegveld Bij het CDA en de PvdA in de Tweede Kamer is verbaasd ge reageerd op het akkoord over een nieuw Rotterdam Airport, dat minister Maij van verkeer afsloot met Schiphol (de exploi tant van het vliegveld) en Rot terdam. Het akkoord komt er op neer dat een nieuwe luchthaven te exploiteren is zonder nacht vluchten. Er ontstaat dan welis waar een jaarlijks tekort van zes miljoen gulden, maar op grond van de vorige week gemaakte afspraak zouden de drie partij en daarvan elk een deel voor hun rekening gaan nemen. CDA-kamerlid Van Vlijmen: „Het is voor mij nieuw dat Schiphol kennelijk wil meebeta len aan exploitatietekorten." PvdA-kamerlid De Jong: „Als blijkt dat het rijk, Schiphol en Rotterdam er geld op toe moe ten leggen, worden we voor het lapje gehouden." De PvdA voelt weinig voor een nieuw vlieg veld, zeker als de Hoge Snel heidslijn (HSL) langs Rotterdam er komt. Omdat het kabinet komende vrijdag een definitief besluit lijkt te gaan nemen over het ver plaatsen van Zestienhoven, wil het CDA liever nog geen oordeel vellen over de (on) wenselijkheid van een nieuw Rotterdam Air- port ten noorden van de huidi ge lokatie. Van Vlijmen: „Bin nen de CDA-fractie is men over het algemeen toch van mening, dat we ja zouden moeten zeg gen." Ruim honderd man van Rijkswaterstaat speuren ook vandaag nog op de Nederlandse stranden naar zakjes met het landbouwbestrijdingsmiddel Apron Plus. Het was de bedoeling de actie 'Stofkam' gisteren af te ronden, maar de vondst van nog eens dik honderd zakjes heeft Rijkswaterstaat doen besluiten langer door te zoeken. In Noordwijk en Katwijk zijn gisteren opnieuw enkele tien tallen zakjes gevonden. ruswuk monica wesseling/anp Woordvoerder J. Huisman van de directie Noordzee van Rijks waterstaat hoopt dat vandaag alle stranden nog eens goed na gelopen kunnen worden zodaf vanavond de actie kan worden afgerond. „Maar als we vanmid dag opeens ergens flink wat zakjes aantreffen, gaan we mor gen gewoon weer door." De weersverwachting voor morgen is ongunstig: er wordt wind en regen verwacht. Daardoor wordt de zoekactie bemoeilijkt. „Dus hopen we vandaag klaar te zijn." Het is moeilijk te zeggen of en waar er nog zakjes zullen aan spoelen, blijkt uit het verhaal van Huisman. Zo zijn gisteren in Zeeland dik vijftig zakjes aan getroffen terwijl de Zeeuwse kust voor die tijd voor deze vorm van vervuiling gespaard is gebleven. Ook het strand van Noordwijkse en Katwijk was al enkele dagen schoon. Noorwijk en Katwijk houden voorlopig het strand gesloten. Katwijk overlegt morgen met de GGD over te plaatsen waar schuwingsborden. De voorlicht ster: „Er kunnen altijd zakjes blijven liggen. Dan moeten mensen dus wel weten wat ze moeten doen. Vandaar dat we, zodra het strand weer open gaat, waarschuwingsborden willen plaatsen." Ontsnapt Volgens Rijkswaterstaat is de 'kraamkamer van de Noordzee' ontsnapt aan de gevreesde gif- golf. Langs de kust zijn al enkele dagen geen verdachte dode vo gels of ongebruikelijk veel dode De zeehondencrèche in Pie- terburen vreest dat mogelijk drie jonge en één volwassen zeehond in aanraking rijn ge weest met het gif. Alle vier rijn afkomstig van de Richel, een zandplaat tussen Vlieland en Terschelling. De drie jonge zee hondjes zijn opgenomen in de crèche. Ze vertonen ongebrui kelijke ziekteverschijnselen en 'vreemd gedrag'. Van deze die ren wordt bloed en urine onder zocht. Verder is tijdens het weekein de een volwassen grijze zee hond van ruim 200 kilo plotse ling bezweken. Volgens Lenie 't Hart was dit dier in uitstekende conditie en goed doorvoed. Er wordt naar het afgedreven dier gezocht. Als het wordt gevon den zal mogelijk sectie worden verricht. Volgens milieurapport van luchthaven Schiphol Het verlengen van de Kaagbaan en het tweezijdig aanvliegen op de Zwanenburgbaan zullen het milieu in de omgeving van Schiphol niet extra belasten. Vergeleken met de stand van zaken in 1990 leveren beide maatregelen in bijvoorbeeld Nieuw Vennep en Rijsenhout zelfs een aanzienlijke verbete ring van de situatie voor geluid en geurhinder op. Voor de regio Leiden zal er weinig veranderen wat betreft geluidsoverlast van vliegtuigen. Dit is de uitkomst van de milieu effect rapportage (MER) van de luchthaven Schiphol over de voorgestelde maatrege len. Volgens de rapportage zal het milieu rond Schiphol ook verbeteren zonder de maatrege len aan de Zwanenburgbaan en de Kaagbaan. Dit is het gevolg van het verdwijnen van lawaai erige toestellen, van een effi ciënter baangebruik en van het invoeren van nieuwe computer systemen. Dankzij de aanpas singen in de nabije toekomst aan de twee banen hoeft de Aal- smeerbaan 's nachts en buiten piektijden niet meer te worden gebruikt en zal het aantal extra vlieguren door vertragingen af nemen. Door vertragingen zijn in 1990 ongeveer 3900 extra vlieguren gemaakt. Zonder na dere maatregelen loopt dat aan tal door de groei van het lucht verkeer op tot 10.350 extra vlieguren. Dankzij het gebruik van de zuidelijke Zwanenburg baan wordt het aantal extra vlieguren teruggedrongen tot 8700. Schiphol kan voorts door de grotere landingscapaciteit ef ficiënter werken en meer volbe- laden vliegtuigen van de lange re Kaagbaan, die het minste ge luidsoverlast veroorzaakt, laten vertrekken. Dat aantal wordt geschat op 150 tot 300 vliegtui gen per jaar. Teneinde de milieu-omstan digheden verder te verbeteren is een groot aantal andere maatregelen onderzocht, zoals onder meer het apart afwikke len van lawaaierig vliegverkeer via de gunstigste baan, het ge bruiken van een steilere daal- hoek, het 'geknikt' aanvliegen, het toepassen van een verlaagd startvermogen en een verplaat sing van de landingsdrempels. Door de nieuwe plannen voor Schiphol zal de overlast in diverse gemeenten verminderen. Voor de regio Leiden verandert er weinig. FOTO MARTIJN DE JONCE Amsterdam wil vrouw als burgemeester amsterdam npa De Amsterdammers hebben ge sproken: de nieuwe burgemees ter van de hoofdstad moet een vrouw worden. Dat bleek gister avond uit de vele reacties tij dens een hoorzitting voor de bevolking van Amsterdam. Niet alleen de insprekers die hier voor naar het stadhuis waren gekomen, maar ook een kleine meerderheid (52 procent) van de driehonderd mensen die bel den, spraken zich uit voor een De meest geponeerde wens dat het een vrouw moet zijn. werd gevolgd door de vraag om aandacht voor leefbaarheid en veiligheid en een 'echte Amster dammer'. De nieuwe burge meester moet vervolgens boven de partijen staan, een PvdA'er rijn, sociaal bewogen en hart voor buitenlanders hebben. Pas op de achtste plaats kwam de wens voor een mannelijke bur gemeester. Er kwamen ook leuke reacties binnen. Zoals het voorstel een werkloze als burgemeester aan te stellen, „want dan wordt er tenminste weer iemand aan een baan geholpen." Ook werden genoteerd een Ajax-fan als bur gemeester, of een spiritueel Trio steelt 200 tasjes in cafés amsterdam anp De Amsterdamse politie heeft drie mannen gearresteerd die ervan worden verdacht dat rij in anderhalf jaar 200 handtasjes hebben gestolen van cafébezoe kers. De politie heeft becijferd dat de 200 slachtoffers in totaal voor circa 100.000 gulden zijn benadeeld. Het geld werd onder meer verkregen door het verzil veren van in de tasjes aange troffen giro- en bankcheques. Volgens de woordvoerder is de buit geheel opgegaan aan het uitgaansleven en drugs. Twee verdachten, broers van 36 en 29 jaar oud. zijn inmid dels voorgeleid aan de officier van justitie en in bewaring ge steld. De derde verdachte zat al in bewaring wegens andere strafbare feiten. Meer arrestaties worden niet uitgesloten. amsterdam voorpagina Fokker besloot eind vorig jaar dat de kostprijs van de vliegtui gen de komende jaren met 30 procent omlaag moet. De vlieg tuigbouwer kampt met tegen vallende verkopen. Geruchten over ontslagen, tussen de 500 en 1200, deden hardnekkig de ronde. De centrale onderne mingsraad gokt nu dat Van Dui nen in plaats van de botte bijl de kaasschaaf zal hanteren. DASA lijkt volgens ingewijden echter vast te houden aan een harde sanering. De Duitsers hebben een meerderheid in de raad van commissarissen. Ver moedelijk hebben de Duitsers met Van Duinen en de Neder landse commissarissen afspra ken gemaakt over de te volgen weg. In ruil daarvoor hebben zij Nederkoorn laten vallen. Het is niet bekend wanneer de nieuwe raad van bestuur het sanerings plan op tafel legt. Bij de Industriebond FNV be staat de vrees dat de sanering even hard of nog harder dan onder Nederkoorn uitvalt. Bo vendien vreest de bond-voor een toename van de macht van DASA binnen Fokker. Volgens bestuurder Van Bers werd Ne derkoorn er ten onrechte van beschuldigd de integratie met DASA versneld door te drukken. „Daar heb ik nooit signalen van opgevangen", aldus Van Bers. „Nu Nederkoorn weg is,.en de plaats van bestuursvoorzitter open is, valt te vrezen voor een toename van de Duitse invloed. Kijk maar naar stuurslid Volk. En dat kan nooit de bedoeling geweest zijn van diegenen die Nederkoorn heb ben weggestu urd De Unie BLHP betreurt het vertrek van Nederkoorn ten zeerste. De Unie wil niet specu leren over de toekomst. „Het is jammer dat Nederkoorn in deze belangrijke tijd opstapt", zo zegt bestuurder M. Lander. „Niet alleen staat de markt en daarin de positie van Fokker onder druk, ook de verdere in tegratie van Fokker binnen DA SA is aan de orde. Speculeren over voor- en tegenstanders van harde en zachte maatregelen heeft volstrekt geen zin." De Unie vreest dat het perso neel hoe dan ook het kind van de rekening wordt. Lander denkt wel dat de centrale on dernemingsraad op het verkeer de paard heeft gewed. Woningcorporatie Nieuw Amsterdam blikt terug op turbulent decennium leiden saskia belleaaannaar de vernieuwing van de Bijlmer: sloop van de flats Ge- renstein, Geinwijk en een aantal parkeergarages, verplaatsing van een compleet winkelcen trum en de verlaging van de verhoogde weg Bijlmerdreef. „Een operatie die voor het eerst perspectief biedt op een betere toekomst", zegt Grotendorst. „De sloop van flats trekt steeds de meeste aandacht. Je moet ze zien als een symbool, een sig naal aan de bewoners: 'De tijd van praten is voorbij. We gaan het nu echt doen'." Er rijn nog meer redenen om feest te vieren, zegt de directeur. Dit jaar komen er flatwachten in tien flats. Een aantal gebou wen wordt verbeterd door de lugubere binnenstraten aan te pakken en in de 'dooie onder bouw' winkeltjes te vestigen. Ajax bouwt een nieuw stadion, MGM overweegt een megabio scoop in de Bijlmer te bouwen. Grotendorst, met een wrang lachje: „Er is nu geld en aan dacht voor de wijk. Er wés al veel in de steigers gezet. De vliegramp gaf de voortgang een extra duw. Is er tenminste ook nog iets goeds uit voortgeko men. Voor die tijd had ik het ge voel dat burgemeester Van Thijn de Bijlmer niet zag liggen en ook landelijk was er weinig belangstelling." Hij zal de laatste ziin om te ontkennen dat de Bijlmer een lastige wijk is, maar blijft kla gende bewoners onvermoeibaar wijzen op de verbeteringen. „Dan zeg ik tegen zo'n bewo ner: "Weet je nog zes jaar gele den? Toen halve flats leegston den en junks de boel bevuilden? Nu zitten ze tenminste in het trappenhuis te schijten." toriumonderzoek enige mon sters zijn genomen. Het ver kleint het risico dat het waarde volle spul nieuwe criminele ac ties uitlokt. De Afval Verwerking Rijn mond (AVR) beschikt over een speciale oven, die chemische stoffen bij extreem hoge tempe ratuur verbrandt. Het traject is zo ingericht, dat de politie tot Hij gelooft niet in de Bijlmer, maar is ook geen Bijlmer-hater. „Ik ben het perfecte voorbeeld van de tussenweg. Ik haat de vervuiling, de slordigheid en de verwaarlozing die er zo makke lijk insluipt. Tegelijkertijd vind ik het fantastisch dat hier zoveel vogels van diverse pluimage sa menleven zonder dat de pleuris uitbreekt." Dertienduizend woningen beheert Rene Grotendorst als directeur van de woningcorpo ratie Nieuw Amsterdam. Geen gewone woningen in een gewo ne wijk. Nieuw Amsterdam ze telt in de Bijlmermeer, alge meen gezien als dè probleem wijk van Nederland. De corpo-. ratie viert deze weken het tien jarig jubileum. Geen uitzonder lijke mijlpaal, ware het niet dat andere woningbeheerders in nog geen honderd jaar worden geconfronteerd met hetgeen Nieuw Amsterdam tijdens één turbulent decennium over zich heen kreeg. Leegstand die in een bepaalde periode opliep tot 24 procent, verkrotting van nog geen dertig jaar oude huizen, criminaliteit, drughandel. Een vermogenstekort van 140 mil joen gulden, huurders van meer dan zestig verschillende natio naliteiten, een PTT die uit angst voor lijf en leden van de postbe- stellers 's avonds geen pakketjes meer in de wijk wil bezorgen, een op handen zijnde sloop van twee flatgebouwen en tot over maat van ramp een vliegtuig dat uitgerekend hier moest neer storten. „Het enige dat de Bijlmer mist", vindt bewoner Henno Eggen- kamp, „is een oude boom of De politie is bestolen en dat voelt zacht gezegd beroerd, moppert woordvoerder P. Wal- theer van de Dordrechtse poli tie. Hij oordeelt niet mild over zijn eigen politiekorps Zuid- Holland Zuid. waar dit weekein de vijfduizend kilo hasj uit een onbewaakte politieloods werd ontvreemd. Voor tien miljoen gulden illegale handel ligt weer op straat. - De hasj was donderdag in be slag genomen in 's Gravendeel en lag opgeslagen in een contai ner, die door dieven brutaalweg op een vrachtwagen is geladen. Het is beleid van de politie en justitie om het goedje zo snel mogelijk te vernietigen. Vooral bij grote partijen gebeur, dit meestal nog op de dag van in beslagname, nadat voor labora- i de de i bo venop de drugs kan blijven staan, zegt woordvoerder M. de Bree van AVR. En dat moet ook van Justitie. „Degene die de drughandel on derzoekt", meldt A. Tempelman van het ministerie, „heeft de verplichting de goederen tot dat moment van verbranden zo goed mogelijk tegert diefstal te beschermen. Hoe dit laatste wordt ingevuld, mogen de korp sen zelf weten." amsterdam Hoofdcommissaris E. Nordholt van de Amsterdamse politie houdt er negen nevenfuncties op na. Het gaat in alle gevallen om onbetaalde bezigheden die niet botsen met zijn werkzaam heden als korpschef. Het college van B en W van de gemeente Amsterdam schrijft dit in antwoord op schriftelijke vragen die het WD- raadslid A. van der Stoel had ge steld. De vragen van het raads lid werd ingegeven door het eind vorig jaar via de media uit lekken van commerciële neven activiteiten van vier politiecom- Zij vormden het bestuur van een stichting die als paraplu fungeerde voor de ex ploitatie van een hotel, een stu diecentrum en het zogenaamde Risico Advies Centrum dat be veiligingsadviezen verstrekt. Bovenop dat nieuws, kwam de onthulling over Transpol, een organisatie die wordt geleid door de korpschefs van de drie grote steden. Transpol heeft minstens een keer op commer ciële basis een cursus fraude- onderkenning gegeven aan per soneel van verzekeringsmaat schappij Centraal Beheer. De opsomming vereist op het mo ment niet dat er maatregelen worden getroffen, aldus het col- lege. De Bijlmermeer, door iedereen gezien als de probleemwijk van Nederland. Bij een dorpspomp elkaar kunnen gebrek daaraan zocht vond Eggenkamp een alter natief in METRO: „Mijn Eigen Televisie en Radio Omroep". Zijn manier om de mensen dichter bij elkaar te brengen. Niet dat zijn filosofie door ie dereen even goed werd begre pen. „Het was mijn bedoeling om de radio aan iedereen 'te ge ven'. Zonder voorwaarden voor af en zonder censuur. Daar zijn we heel snel van teruggekomen. In de praktijk bleek dat de meeste mensen er zaten om plaatjes te draaien en hun eigen ego te strelen. Er zaten weinig mensen bij die echt wilden communiceren."Maar opge ven? Nooit, zegt Eggenkamp. „Ik ben op mijn manier bezig FOTO ANEFO een beetje cement op diverse delen van de samenleving te smijten." Dat doet Nieuw Amsterdam ook, zij het op een geheel ande re manier. Dit jaar wordt een aanvang gemaakt met de eerste concreet zichtbare stap op weg amsterdam Bij de stoelenfabriek van kantoorinrichter Ahrend in Zwanenburg komen 54 van de 230 werknemers op straat te staan. Het personeel kreeg het collectieve ontslag maandagmiddag aangezegd door de onlangs aangetreden nieuwe directie. Ahrend verwacht dat de net towinst over 1993 niet lager zal zijn dan die van 1992 toen netto f 6,9 miljoen werd verdiend. Over de eerste helft van dit jaar zag Ahrend de nettowinst sterk dalen van f 11,3 miljoen naar f 7,2 mil joen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17