Asielzoekers niet aan de rand van het dorp IIIHHIRI BROOD BEST BIER 098 Voorschotenaar blijft spoorloos Regio Eifeltoren 'Iedere oudere moet terecht kunnen in Emmaus' Strandtenten Wassenaar aangesloten op riolering DINSDAG 1 FEBRUAR11994 Bekeurd wegens rijden door rood LEiDERDORP/zoETERwouDEAcht personen zijn gistermorgen op hel kruispunt Persant Snoepvveg-Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp bekeurd wegens het rijden door rood. Tevens laegen acht automobilisten een proces verbaal omdat zij een voorsor- teerstrook verkeerd gebruikten. Op hetzelfde punt werd tussen 07.00 en 08.00 uur een verlichtingscontrole gehouden. Vijf fiet sers en bromfietsers kregen een bekeuring omdat de verlichting niet in orde was. Dat overkwam ook 19 bromfietsers op de Euro- paweg in Zoeterwoude-Dorp. Leiderdorpse geschept door vrachtauto leiderdorp Hen 16-jarig meisje uit Leiderdorp is gistermiddag met hoofdletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De Leiderdorpse werd omstreeks kwart over vier op het kruispunt Persant Snoepweg en Van der Valk Boumanweg in haar woonplaats aangereden door een vrachtauto, die werd be stuurd door een 28-jarige man uit Nootdorp. Het meisje stak met haar fiets de kruising over en werd geraakt door de vracht auto. De fiets kwam onder de wielen terecht, maar het meisje bleef aan de voorkant van de vrachtwagen hangen. Wassenaar licht fietspadennet door wassenaar De gemeente Wassenaar trekt 35.000 gulden uit voor een fielspadenplan. Voor dat geld kijkt een ingenieursbu reau of het fietspadennet in het villadorp wel deugt. Onderzocht wordt of inwoners van Wassenaar op een veilige en prettige ma nier overal kunnen komen met hun rijwiel. Wassenaar wil de pa den verbeteren en waar nodig nieuwe paden aanleggen om het dagelijkse gebruik van de fiets te bevorderen. Het laatste fietspa denplan van de gemeente dateert van 1975. Verkiezingskoorts in Zoeterwoude zoeterwoude Met het oog op de komende gemeenteraadsver kiezingen zijn er in Zoeterwoude in februari twee discussie avonden met de lijsttrekkers van de drie politieke partijen, die de gemeente rijk is. Zij geven een toelichting op hun programma voor de raadsperiode 1994-1998. De eerste bijeenkomst wordt gehouden op 9 februari in de Eendenkooi in Zoeterwoude-Rijn- dijk, de tweede op 12 februari in het muziekcentrum in Zoeter woude-Dorp. voorschoten De verspreiding van het signale ment van de vermiste Hans Kooreman uit Voorschoten heeft weinig concrete tips opge leverd. Politiewoordvoerder Th. Meppelink: „Tot nu toe is er slechts één serieuze melding binnengekomen van iemand die zegt dat hij Kooreman ver moedelijk heeft gezien tijdens zijn vakantie in Oostenrijk. Maar als we af moeten gaan op die ene man, is dat een beetje weinig. We hebben Oostenrijk via de Centrale Recherche In formatiedienst weL op de hoog te gesteld van de vermissing." De 55-jarige Hans Kooreman uit Voorschoten is sinds 11 de cember spoorloos verdwenen. Die zaterdagochtend ontdekte zijn echtgenote rond half twaalf na het boodschappen doen dat haar man weg was. De auto, een rode Renault Espace, was ook verdwenen, maar Koore man had niets meegenomen. „Geen tas kleren in elk geval", aldus Meppelink. Sindsdien is niets meer van Hans Kooreman De familie heeft verklaard dat Kooreman geen persoonlijke problemen had. Meppelink: „Evenmin waren er moeilijkhe den op zijn werk. Dat maakt het ook zo vreemd. Er was geen en kele aanleiding om te verdwij nen. Ook hebben we geen re den om aan een misdrijf te den ken." De tipgever die zegt in Oos tenrijk een man te hebben ge zien die voldeed aan het signa lement van Kooreman, helpt de politie niet veel verder. „Als meerdere mensen dat konden verklaren, was het anders. Maar blijft het bij deze ene tipgever, dan is het wel erg mager. Deze persoon verklaart tijdens zijn verblijf van drie weken in Oos tenrijk iemand te hebben ge zien die 'wazig' rondliep. Na het zien van een foto van Koore man, zei hij echter er niet voor 100 procent zeker van te zijn dat het Kooreman was." De politie in Voorschoten heeft in het dorp al eens te ma ken gehad met een vermissing die overeenkomsten vertoont met het geval Kooreman. „Daarbij ging het om een man die de spanningen ontvluchtte en ruim een maand wegbleef. Na een paar dagen van huis te zijn, durfde hij zijn familie hele maal niet meer onder ogen te komen. Deze Voorschotenaar is uiteindelijk in Nederland gesig naleerd Na een gesprek met een politieman is de man uit ei gen beweging naar huis ge- Wethouder Kohlbeck zoekt geschikte locatie voor wisselwoningen Vervolg van voorpagina Wethouder Kohlbeck sluit niet uit dat de asielzoekers na een verblijf in de wisselwoningen hun verblijf in het dorp voortzetten in 'echte' huizen. Kohlbeck noemt in dit ver band de nieuw te bouwen woningen in de Broek- en Si- montjespolder. de gemeente Oegstgeest biedt natuurlijk niet overdreven veel mogelijkheden." De bestuurder wil voor dc bouw van de woningen, die zul len worden geëxploiteerd door de woningbouwvereniging Bui- tenlust, een versnelde ruimtelij ke-ordeningsprocedure volgen. Dat betekent dat" de inspraak mogelijkheden beperkt zullen zijn. „Enige snelheid is gebo den." Kohlbeck verwacht een gast vrije opstelling van 'zijn' dorp. Weliswaar heeft hij in het verle den een venijnig conflict met het ABP moeten uitvechten om In eerste instantie gaal Kohl beck echter op zoek naar een plek voor twintig wisselwonin gen. De wethouder heeft enkele locaties op het oog. Voorwaar den zijn een eenvoudig te reali seren aansluiting op de riolering en winkels in de directe nabij heid. Ook mogen de vluchtelin gen niet aan de rand van hel dorp komen te zitten. Kohlbeck: „We willen het er zo netjes mo gelijk uit laten zien, zowel voor de asielzoekers als voor de om wonenden. Maar het qua om vang beperkte grondgebied van ook particulieren een bijdrage te laten leveren aan de opvang van vluchtelingen maar het pensioenfonds zetelt niet in Oegstgeest. „De negatieve reac ties die mij hebben bereikt, wa ren in de meeste gevallen af komstig van buiten het dorp. Vanuit de Oegstgeester samen leving wordt zelden negatief ge reageerd op de komst van vluchtelingen." De asielzoekers die in het dorp zullen neerstrijken, zijn zogenaamde statushouders. Dat wil zeggen dat ze reeds tot Ne derland zijn toegelaten maar nog niet definitief zijn gehuis vest. Enige tijd geleden verzocht het ministerie van WVC Oegst geest de opvang van 28 asiel zoekers voor haar rekening te nemen. Aan dat verzoek is in middels voor een deel voldaan. Vooruitlopend op nieuwe ver zoeken, heeft de gemeente zich voorgenomen zestig vluchtelin gen op te vangen. Kohlbeck zegt 'aantallen die echt hout snijden' te prefereren boven 'al dat ge- millimeter met mensen die hulp nodig hebben Om de opvang in goede ba nen te leiden, wordt een spe ciaal projectteam opgericht. Daarin is de gemeente Oegst geest vertegenwoordigd, alsme de woningbouwvereniging Bui- tenlust en de Nationale Wo ningraad. De stichting Vluchte lingenwerk, die actief is in Lei den, Oegstgeest en Warmond, draagt zorg voor een nuttig tijd verdrijf van de 'nieuwe' Oegst- geestenaren. Kohlbeck, die na de verkiezingen niet meer te rugkeert in de gemeenteraad, wil het bewuste raadsvoorstel nog voor zijn afscheid hebben afgehandeld. Zijn verwachting is dat de wissel woningen er voor 1 juni staan. De voorschoten Voorschoten heeft straks Parijse allure, als de fractie van de PvdA de kans partij is op het idee gekomen om de enorme hoog spanningsmast voorstation 'Voorschoten Cen traal' om te toveren in een fleurig kunstwerk. Het stationsgebied is volgens de PvdA een prima plek voor kunst. Het idee past bovendien in het plan van de gemeente om overal in het dorp meer beef den neer te zetten. „Maar een beeld valt hier niet. En dat terwijl we een Eifeltoren midden op straat hebben staan," aldus lijsttrekker M..Breu- nesse. De 'Eifeltoren' moet volgens de Pvda hét vi sitekaartje worden van het stationsgebied. „We kunnen een kunstenaar vragen of hij er iets speels mee kan doen. Veel hoeft dat niet te kosten. De basis is er al", aldus Breunesse. FOTO LOEK ZUYDERDUIN het Zoeterwoudse progressieven willen buurt budget geven zoeterwoude Progressief Zoeterwoude (PZ) wil een proef in een buurt in Zoeterwoude waarbij bewoners een budget krijgen voor het op lossen van knelpunten. Met dat geld kunnen ze bijvoorbeeld de straat anders inrichten of meer doen aan het onderhoud van bomen en plantsoenen. Kortom, de burgers moeten meer verantwoordelijkheid krij- r hun directe woonom- haar verkie- gen Vrouw breekt been Een 35-jarige Sassenheimse heeft gisteren haar been gebro ken bij een ongeluk op de krui sing van de Van Duvenvoorde- straat en de Herenweg in War mond. Een automobilist uit Warmond reed de fietsende vrouw aan toen hij de Heren weg overstak. Volgens de politie verleende de man de fietsster geen voorrang. Bestuur verzorgingshuis zoekt geld voor dagopvang zoeterwoude brenda filippo Huize Emmaus in Zoeterwoude wil graag dagopvang verzorgen, maar heeft er nog geen geld voor. Dagelijks zou het verzor gingshuis zo'n tien tot twaalf 65-plusssers kunnen herbergen. De dagopvang is bedoeld voor ouderen die nog lang niet naar een verzorgings- of verpleeg huis hoeven, maar toch een beetje toezicht nodig hebben. In principe zou de opvang van tien uur 's morgens tot acht uur 's avonds 'open moeten zijn'. Momenteel heeft het verzor gingshuis alleen een zogeheten 'huiskamerproject'. Hierin ver maken bewoners van het huis of van de aanleunwoningen zich onder begeleiding van per soneel en vrijwilligers. In dit project vangt Emmaus alleen mensen op die eigenlijk in een verzorgings- of verpleeghuis ho ren, maar waar nog geen plaats voor hen is. Emmaus-directeur M. de Jong wil de dagopvang dolgraag realiseren. „Emmaus heeft er ruimte voor. Dat is het pro bleem dus niet", zegt De Jong stellig. Wie zal de dagopvang betalen?, is de vraag waar Emmaus mee worstelt. Volgens De Jong moet het geld mede uit de gemeentekas komen. „Dat betekent een herverdeling van het geld. Maar we zien dat poli tici steeds meer beseffen dat ouderen recht hebben op een speciale plaats in de samenle ving. Om dat te realiseren, moet er toch geld vrijkomen", meent Emmaus-bestuurslid W. Ko- walski. Samen met Emmaus wil de gemeente zich graag inzetten voor dagopvang, verzekert wet houder R. Hogenelst. „In de No ta Ouderenbeleid heeft de ge meente dat al aangegeven. Ik denk ook dat het te realiseren is. Wassenaar sluit de strandtenten aan de Wassenaarseslag aan op de riolering. Momenteel wordt afvalwater vanuit douchecabines en eettenten nog gewoon in de bodem geloosd. Met de aanleg, die 50.000 gulden kost, loopt Wassenaar vooruit op een wet die vol gend jaar juli ingaat, waarin dergelijke lozingen verboden worden. De eigenaren van de strandtenten moeten zelf overigens ook een steentje bijdragen. Bij elke strandtent moet een speciale pompin- stallatie komen, die voor eigen rekening is. Daarmee zijn de eige naren al akkoord gegaan. geving, stelt PZ in zingsprogramma. Om dat voor elkaar te krijgen, wil PZ verder in een plaatselijk weekblad een bon opnemen waarmee burgers schade aan straten of groen, kapotte lan taarns en dergelijke kunnen melden. De gemeente zou de mankementen dan binnen en kele dagen moeten verhelpen. Burgers moeten ook actiever bij beleidszaken betrokken wor den, vindt PZ. Bij belangrijke beslissingen moeten de inwo ners van Zoeterwoude om een referendum kunnen vragen. PZ stelt zich naar eigen zeg gen 'bescheiden' op in haar ver kiezingsprogramma. „We zullen in de toekomst nog meer dan nu een zuinig beleid moeten voeren. De gemeente krijgt steeds meer uitvoerende taken, zonder dat het Rijk daarvoor voldoende geld voor beschik baar stelt", aldus PZ. De partij wil dan ook 'open kaart spelen' over het feit dat de lasten voor de burgers de komende jaren steeds verder zullen stijgen. PZ wil alleen beloven om te probe ren die stijging zo beperkt mo gelijk te houden. Zelfstandig heid van de gemeente Zoeter woude is bepalend voor de koers van PZ, ook in regionaal verband. De progressieven heb ben dan ook geen behoefte aan een zelfstandig regionaal be stuur. PZ blijft zich verder ver zetten tegen bebouwing of de aanleg van een TGV-spoorlijn in het Groene Hart. Nieuw fietspad tussen Wassenaar en Valkenburg Wassenaar legt een fiets/voet pad aan naar Valkenburg. Het pad gaat de gemeente 225.000 gulden kosten. Het eerste stukje - tussen de De Lignestraat en de Hogenboomseweg - ligt er al sinds 1989. Het gedeelte naar de grens met Valkenburg wordt aangelegd langs de Zijlwatering. Langs het fietspad komen ban ken, picknicktafels en beplan ting. De werkzaamheden begin nen in het voorjaar. Het is de bedoeling dat het pad aansluit op een provinciaal fiets/voet pad naar het toekomstige recre atiegebied 'Valkenburgse Meer'. Het huiskamerproject in Huize Emmaus in Zoeterwoude. Bewoners v Het is echter ook de bedoeling dat ouderen die niet Emmaus wonen, i het verzorgingshuis en de aanleunwoningen worden er beziggehouden. r terecht kunnen. Maar we moeten met Emmaus en verzekeraar Zorg en Zeker heid praten over een verdeling van de financiële lasten. Want de gemeente kan niet alleen voor het benodigde geld zor gen", aldus Hogenelst. Volgens de wethouder is dagopvang in Zoeterwoude een 'noodzaak'. „Er is een duidelijke vraag vanuit de bevolking. Dat hebben de huisartsen en thuis zorg Midden-Nederland aange geven tijdens hoorzittingen over het te voeren ouderenbeleid," vertelt Hogenelst. Hij verwijst ook naar de twee kamers voor tijdelijke opvang in Emmaus die bijna altijd vol zijn. „Dan gaat het niet altijd om mensen die tijdelijk extra zorg nodig hebben na een ziekenhuisverblijf. Vaak zijn er verzorgers die de zorg voor een oudere even niet meer aankunnen, die even moeten uitblazen. Dan wordt aan Emmaus gevraagd of de oudere daar toch terecht kan." Hogenelst benadrukt dat de dagopvang een 'flexibel sys teem' moet zijn. „Je moet in spelen op de vraag van de part ner of familieleden die voor een oudere zorgen. De een wil graag opvang voor een paar uurtjes per week, de ander voor meer. Dat moet allemaal kunnen", besluit Hogenelst. Bestuurslid Kowalski denkt dat op dit moment 'her en der familie inspringt' als een oudere thuis problemen krijgt. „Maar ik vermoed ook dat veel ouderen niet willen dat de buitenwereld van hun problemen afweet. Ze laten hun verdriet niet zien. omdat ze denken dat ze anders direct in Emmaus belanden. Daarom moet de dagopvang er komen. Nu is er geen tussen weg. Iemand zit of eenzaam thuis, of in een verzorgingshuis als Emmaus. Door dagopvang kunnen ouderen nog jaren thuis FOTO HENK BOUWMAN blijven wonen", aldus Kowalski. Kowalski ervaart dat Emmaus momenteel verandert van een verzorgingshuis in een alge meen zorgcentrum voor oude ren. „Iedere oudere moet er te recht kunnen voor elke vorm van zorg." Dat is ook de reden waarom het pas opgerichte 'Ou deren Infopunt Zoeterwoude' in Emmaus is gevestigd. Telefo nisch kunnen Zoeterwoude- naars vragen stellen aan twee vrijwilligsters op dinsdag- en donderdagmorgen van tien tot twaalf uur. De dames verwijzen de ouderen vervolgens door naar de juiste instantie. DAGVERSE HOLLANDSE MAGERE LITERPAK ELDERSjUJT OVENVERS WIT OF BRUIN KRAT 24 FLESJES 1##^

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14