Bedrijven kunnen hulp van de Riagg inroepen 'Spijkerhard vastleggen wat natuurgebied is' 'Bankroof Flora goed voorbereid' Kalligrafie-manifestatie in Lisse Leiden Regio 'Suswachter' vrijuit 'Waarom wist raad niets af van superspeurders? Ik heb het te druk om bang te zijn' DUIN-EN BOLLENSTREEK. Ook milieugroepen zien niets in voorstellen Zuid-Holland PINSDAG 1 FEBRUARI 1994 Het Nederlandse Verluchters- en Calligrafengilde houdt op 12 maart een kalligrafie-manifesta tie in de Hobaho-hallen in Lis se. Prominenten op het gebied van middeleeuws monniken werk, moderne kalligrafie en Ja panse karakters zullen demon straties verzorgen. Verder zullen groothandels en speciaalzaken een grote verscheidenheid aan materialen, zoals perkament, penselen en pennen te koop aanbieden. De manifestatie duurt van 10-18 uur en toegang kost vijf grilden. Kinderen onder de vijftien jaar mogen onder be geleiding van een volwassene gratis naar binnen. „Kalligrafie is een soort kunst vorm", zegt M. Heemskerk van het Nederlandse Verluchters- en Calligrafengilde. ,,Het hoeft niet leesbaar te zijn, maar het moet wel mooi zijn. Op de ma nifestatie zal bijvoorbeeld ie mand aanwezig zijn die met zand op papier schildert. Ook zal iemand kalligrafie demon streren op een vlak van dertig tot veertig vierkante meter op de grond." Verschillende kalligrafie-ver enigingen zullen op de manifes tatie aanwezig zijn. „Elke ver eniging is weer ergens anders in gespecialiseerd", vertelt Heems kerk. „De vereniging Scriptorus houdt zich bezig met moderne kalligrafie. Dat wil zeggen dat zij niet werkt volgens de regels van de middeleeuwen. Verenigin gen die dat wel doen houden zich ook bezig met verluchtin gen, de kleine schilderwerkjes in de kalligrafie." Het Nederlands Verluchters- en Calligrafengilde telt nu 75 le den. „Als je lid wilt worden, moet je een proeve van be kwaamheid afleggen", aldus Heemskerk. Er moet duidelijk en spijkerhard worden vastgelegd welke delen van de Duin- en Bollenstreek als natuurgebied of beschermd gebied moeten worden be schouwd. Om achteruitgang van natuur en landschap tegen te gaan zijn er harde acties no- dig. Dat harde standpunt nemen de milieugroepen in de Duin en Bollenstreek in. Ze wijzen, net als alle gemeentebesturen, het bedrijfsleven en de bollen - wereld' de plannen van de pro vincie af, zoals die staan ver woord in de Nota Keuzevarian ten. Dat blijkt uit een notitie die het Milieu Overleg Duin- en Bollenstreek (MODB) - waarin alle milieugroepen zijn verte genwoordigd - naar gedepu teerde staten van Zuid-Holland heeft gestuurd. MODB vindt dat in de provin ciale plannen te weinig aan dacht is besteed aan natuur en landschap en eigenlijk uitslui tend is gekeken naar woning bouw en bedrijventerreinen met bijbehorende infrastruc- Ook moet er naar de mening van het MDOB extra bos wor den aangeplant bij de landgoe deren Leeuwenhorst, bij Keu kenhof en bij de binnenduin- rand bij Katwijk en Noordwijk. Deze extra aanplant is noodza kelijk om de recreatiedruk in de bestaande natuurgebieden te verminderen. Verder bepleiten de milieugroeperingen in hun notitie behoud van de graslan den in ondermeer de Hoog- eweg-, Elsgeest-, Boekhorst- en Roodemolenpolder. Het voorstel van Zuid-Hol land om tienduizenden huizen in de Duin- en Bollenstreek te bouwen voor Leidse woning zoekenden en voor de opvang van Noordhollanders, wijzen de milieugroeperingen resoluut van de hand. Volgens MODB wordt geen onderbouwing ge geven dat elders in Noord-Hol land geen ruimte zou zijn en worden bovendien locaties bij Leidschendam en Zoetermeer niet genoemd of overwogen. „Op deze manier wordt de be sluitvorming vertroebeld en krijgt de Duin- en Bollenstreek de hele verstedelijking over zich heen", aldus het MODB in zijn notitie. noordwuk/den h persbureau cerberus Een van de leden van de zoge naamde 'suswacht' of 'sus- ploeg', een intiatief van het Noordwijkse horacawezen, is gisteren vrijuitgegaan van mis handeling. Het potige lid (34) van de Noordwijkse ordedienst sloeg op 22 november een stomdronken en onwillige klant van de horeca-uitspanning 't Deurtje' knalhard met de vlakke hand in het gezicht. Later bleek dat de dronkaard z'n jukbeen had gebroken. Gisteren stond de 34-jarige dader uit Hillegom terecht bij de Haagse politierechter. Daar hoorde hij van officier van justi tie, mr. Rutgers, een boete van 750 gulden eisen. Maar politie rechter Scholten geloofde de verdachte dat deze de dronk aard niet 'met opzet' had mis handeld. Misschien had het re laas van verdachtes advocaat, mr. M. Roest, aan die opinie bij gedragen: „Sinds de invoering van de suswacht is de kleine cri- minalitiet in Noordwijk met on geveer veertig procent gedaald. Iemand die zoveel drinkt als het slachtoffer en amok maakt loopt natuurlijk het risico ietwat hardhandig te worden uitgezet. Dat heeft die dan aan zichzelf te danken", aldus de raadsman. Al met al vond de rechter Scholten het door de verdedi ging 'aannemelijk gemaakt dat de klap in het gezicht ter ont nuchtering en kalmering had gediend, niettegenstaande de uiterst vervelende gevolgen voor het slachtoffer'. Daarom sprak ze de Hillegommer vrij. leiden C.H. Goekoop wil weten hoe de paul van der Koou bestuurlijke controle op het re cherche-team is of wordt gere geld. Ook hoopt hij, eventueel vertrouwelijk, te worden inge licht over de aanpak en resulta ten van het IRT. Dat het interregionale team er al is, begreep het raadslid uit een interview van Haaglanden commissaris Brand. Die zei 27 januari iri de Volkskrant dat de korpsen 'zo snel mogelijk aan de slag zijn gegaan'. Het raadslid begrijpt best dat het IRT de acties niet aan de grote klok wil hangen: „Want dan schiet men zich in de eigen voet." Maar enige, vertrouwelij ke informatie zou nooit weg zijn: „Dat je weet wat er gaande is. Anders krijg je zo'n sfeer van: de politie gaat toch haar eigen gang." Hoekema benadrukt dat hij geen aanwijzingen heeft dat er iets mis is met het IRT in de- .Het Leidse D66-raadslid J. Hoe kema vindt het vreemd dat de gemeenteraad nooit heeft ge- 'hoord dat de politiekorpsen Hollands-Midden en Haag je landen (rond Den Haag, Delft J ep'£o^termeer) samen de geor- ganiseerde misdaad aanpakken in een Interregionaal Recheche Team (IRT). In Amsterdam werd zo'n IRT opgeheven na klachten over on toelaatbare werkmethoden, waarbij een informant werd aangespoord om strafbare fei ten te plegen teneinde tot de top van een misdaadorganisatie door te dringen. Om te voorko men dat dergelijke kwesties ook hier gaan spelen, lijkt het Hoe kema zinvol om de vinger aan de pols te houden. Vandaar dat hij van. burge meester èn korpsbeheerder VRIJE TIJD Bedrijven met werknemers in psychische nood kunnen voortaan een beroep doen op de Riagg. De hulpverlener biedt zijn diensten tegen betaling aan aan ondernemers in Leiden en omgeving. De Riagg denkt daarbij te gaan samenwerken met de bedrijfsgezondheidsdiensten. leiden caroline v Directeur J. Stelwagen van de Riagg Zpid-Holland Noord wil nieuwe mogelijkheid aanboren, omdat de vraag om hulp steeds groter wordt. De instelling, met vestigingen in Leiden, Alphen en Katwijk, heeft geen geld om die mensen te helpen. Samen werking met andere Riaggs en psychiatrische ziekenhuizen moet de mogelijkheden voor psychische hulp vergroten. De laatste vijf jaar is het aantal Riagg-cliënten met 21 procent toegenomen, vertelt Stelwagen. „We zoeken nu naar nieuwe wegen voor hulpverlening die ook door anderen kunnen wor den betaald. In dit geval kunnen bedrijven de kosten op zich ne- De Riagg in Leiden onder zoekt of er samenwerking tot stand kan komen met de Riaggs Kennemerland, Amstelland en Meerlanden, die vestigingen heeft in Haarlem en Alkmaar. Deze Riaggs zijn al begonnen met 'bedrijfszorg bv'. Dat bete kent dat werknemers die ziek zijn en psychische problemen hebben door de bedrijfsarts worden doorverwezen naar specialisten van de Riagg. Volgens Stelwagen heeft meer dan 30 procent van het ziekte verzuim van werknemers te maken met werkstress, arbeids conflicten en persoonlijke moeilijkheden. In Kennemer land en Amstelland slaat deze nieuwe vorm van bedrijfszorg erg aan. „Wij onderzoeken nu in de Leidse regio of bedrijven zijn geïnteresseerd. De bedrijfs gezondheidsdienst is positief. En ook verzekeraars hebben be langstelling." Het afnemende aantal bed den in psychiatrische zieken huizen is voor de Riagg aanlei ding om de banden met de zie kenhuizen Endegeest in Oegst- geest en Langeveld in Noord- wijkerhout aan te halen. Stelwa gen: „Minder bedden voor op name betekent dat steeds meer mensen thuis blijven tijdens een behandeling voor een psy chiatrische stoornis. Bovendien is het deel van het beleid om opname zoveel mogelijk te voorkomen. Samenwerking tus sen psychiatrisch ziekenhuis en Riagg is daarom zinvol." Vorige week maakte de Riagg bekend dat in 1996 in Alphen een nieuw psychiatrisch cen trum wordt geopend. Dat ge beurt in samenwerking met psychiatrisch ziekenhuis Lange veld. In het centrum worden straks alle vormen van psychia trische hulpverlening bij elkaar gebracht: van Riagg-hulp tot een kliniek met 24 bedden. Stel wagen: „Wij hebben ook plan nen voor dergelijke centra in Leiden en de Bollenstreek." Samen met Endegeest wil Stelwagen bovendien een cen trum realiseren waar ouderen met psychische problemen te recht kunnen voor een eerste diagnose. „Met Langeveld en Endegeest willen we bovendien nieuwe dagactiviteiten-centra ontwikkelen. Ook willen we een centrum voor psychotherapie, bedoeld voor mensen die zijn opgenomen." Volgens de Riagg-directeur is de samenwerking met andere hulpverlenende instellingen Directeur Stelwagen van het Riagg-Zuid-Holland Noord: „De laatste vijf jaar is het aantal Riagg-cliënten met 21 procent gegroeid." FOTO HIELCO KUIPERS uniek in deze regio. „Je ziet toch het eigen belang staat meestal ook vaak dat instellingen elkaar voorop. Wij willen vliegen proberen af te vangen: ken." Expositie De openbare bibliotheek Voor schoten exposeert tot en met 3 maart olieverf- en aquarelschil derijen over de zee van Frans de Stopelaar. Naast de expositie van de kunstwerken wordt er poëzie over dit onderwerp ten toongesteld. Kampeerkampen De Christelijke Kampeervereni ging zoekt deelnemers tussen de 8 en 19 jaar uit Leiden voor zomerkampen. Er zijn kampen op Terschelling, de Veluwe en in het plaatsje Wiltz in Luxem burg. Voor inschrijvingen zijn op dinsdag 8 en woensdag 9 fe bruari medewerkers van LCKV bereikbaar op het telefoonnum mer 071-127827. Lunch De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Leiden, gaat donderdag 3 februari om 12 uur lunchen bij de Gastro noom. Daarna komt R. van der Zalm vertellen over bollen en bloemen. Zij is bekend van haar artikelen in het tijdschrift 'Onze Eigen Tuin'. Carnaval De carnavalsvereniging De Leidse Hutspotten houdt op za terdagmiddag 5 februari in het Antonius Zalencentrum een middag voor ouderen. Deze middag begint om 14 uur. H. Choufoer en Nico Mussee ver zorgen de muziek. Tevens is er Bingo De Spoorbumpers spelen 6 fe bruari bingo in het buurthuis 't Spoortje. Vanaf 14 uur kan ie dereen meedoen aan de Ber- hardkade 40 in Leiden. Uitkering De werkgroep UGO (uitkerings gerechtigden en ouderen) houdt op woensdag 9 februari een themamiddag over de ef fecten van de nieuwe Algemene Bijstandswet voor de groepen met de laagste inkmens. De bij eenkomst begint om 14 uur en is in het gebouw van de wijkver- eniging Aktief, Berlagestraat 2 in Leiden. Sleutel Wethouder Van Rij overhandigt donderdag 10 februari de sleu tels van de stad aan prins Na- turo. Met de boerenblaaskapel Ut' Klapstuk loopt de prins met gevolg door de stad naar het stadhuis en na de ontvangst van de sleutels rond 20 uur weer te rug naar het Antonius Zalen centrum. Minister Pronk Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking bezoekt za terdag 12 februari Leiden Noord. Hij gaat met ouderen in de wijk praten over de veilig heid op straat, huisvesting voor allochtonen en autochtonen, zorg op maat en eventuele an dere problemen die door oude re wijkbewoners worden aange roerd. Wethouder De Vreeze leidt de discussie in De Ronde dans, Julianastraat 74. den haag/valkenburg 'Zoek nieuwe plek voor bedrijf ook deze vergunning te vernie tigen. Volgens omwonende M. Adams geeft het bedrijf zoveel overlast dat eigenlijk naar een nieuwe locatie gezocht zou moeten worden. Burgemeester Sinke zegt dat de vergunning was vernietigd omdat een geluidsvoorschrift onduidelijk was geformuleerd. Daarom was geen reden de nieuwe vergunningsaanvraag te weigeren. persbureau cerberus Twee omwonenden van het be drijf van F.M. Lubbe in Valken burg zijn stomverbaasd dat de gemeente opnieuw een vergun ning heeft afgegeven voor de herstelwerkplaats voor boten en buitenboordmotoren terwijl de Raad van State die vergunning eerder vernietigd heeft. De om wonenden hebben gevraagd Chef-beveiliging Flora gewoon aan werk rijnsburg monica wesseling "Nee hoor, ik heb prima gesla pen. Nergens last van. Nou heb ik het ook heel druk gehad gis teren. De politie, het opvangen van de collega's en alle dingen regelen. Misschien word ik later nog bang. Dat kan. Daar ben ik niets te groot voor". Doodnuchter kijkt chef-be veiliging P. van Egmond terug op de bankoverval op de ABN- Amro in de Rijnsburgse bloe menveiling Flora. Gisteren drongen drie mannen het filiaal van de ABN-Amro binnen en gingen er met een zak geld van door. Een van de overvallers heeft in de vlucht op een bewa ker van de veiling geschoten, de man raakte daarbij niet ge wond. Het is de derde keer dat vei ling Flora door een overval ge troffen wordt. „Drie keer in vijf tien jaar. Dat valt allemaal nog wel mee", zegt voorlichter P. Kralt. Van Egmond werkt al een aantal jaren bij de veiling en alle drie de overvallen bij Flora, Leeft van Egmond ook van na bij gezien. „Je went er nooit aan, al was de eerste keer de schrik wel het grootst". De beveiligingsman (33) heeft ;gisteren niet, zoals hij het zelf uitdrukt 'de held willen uithan gen'. „We dragen geen vuurwa pen en kunnen dus niets uitha len tegen gewapende overval lers. De zorg voor de veiligheid van de medewerkers en onszelf Is het belangrijkst." Afstand Van Egmond reed op het mo ment van de overval samen met een collega in de surveillance wagen over het terrein. Zodra het bericht doorkwam dat er een overval was, zijn ze op veili ge afstand van de ingang gaan staan. Toen de overvallers uit het hoofdgebouw vluchtten, is Van Egmond er achteraan ge gaan. Zelf nuanceert hij dit. „Achteraan gaan klinkt zo wild- west-achtig. We zijn ze gewoon gevolgd." De mannen vluchtten na de overval een weiland in. „En toen viel een schot. Dat was wel eng. We zijn snel gaan lig gen achter de auto. Toen we weer opkeken waren ze weg." Van Egmond vindt het eigen lijk niets bijzonders wat hij ge daan heeft. "We hebben ge woon de instructies gevolgd." Die nuchterheid is kenmer kend voor de meesten die dins dagmorgen tegen zevenen het veilingterrein opkomen. In de mijnzaal is het een dag als alle dagen. Met strakke koppen, de ene bak koffie na de andere achterover slaand en met een sjekkie in de mondhoek, zijn de kopers alleen maar geïnteres seerd in wat er voor de klok komt. Groothandelaar Van Nieuw koop uit Rijnsburg is er ook weer gewoon hoewel de overval direct onder zijn neus werd ge pleegd. Hij was op dat moment in de Rabobank recht tegenover de overvallen ABN-Amro. „De juffrouw van de Rabo hoorde la waai en heeft meteen de zaak dicht gegooid. Het gebeurde al lemaal razendsnel dus later kom je er pas achter wat er De drie mannen die gisteroch tend het filiaal van de ABN/Am- ro in de Rijnsburgse bloemen veiling Flora beroofden, moeten hun overval uitstekend hebben voorbereid. Dat blijkt volgens de politie uit de manier waarop ze de overval hebben gepleegd en het feit dat ze verschillende - waarschijnlijk alle gestolen - au to's klaar hadden staan om te ontkomen. De drie mannen reden rond negen uur met een auto het hek stuk op het landweggetje aan de achterzijde van de veiling. Via het gat in de omheining renden ze het Flora-terrein op, drongen de bank binnen en bedreigden het personeel met een vuürwa- pen. Dat gaf hun een zak met geld mee. Hoe groot de buit precies was, kan de politie nog steeds niet vertellen. Na de overval vluchtten de mannen via de weilanden te voet naar de rijksweg A44, die achter de veiling loopt. Daarbij werden ze op de hielen gezeten door een beveiligingsambte van Flora. De man staakte zijn ach tervolging nadat eèn van de overvallers een schot op hem had gelost. De overvallers vluchtten in een tweede wagen, die langs de A44 klaar stond. Een inderhaast gewaarschuwde helikopter van de politie slaagde er in hen te volgen tot een carpoolplaats in Oude Wetering. Daar stapten ze in een derde wagen, waarmee ze definitief ontkwamen. De he likopter verloor ze na de car poolplaats namelijk uit het oog. Voor de veiling Flora is de overval reden om de beveiling in het gebouw nog een keer kri tisch te bekijken. „Dat is trou wens een punt dat geregeld hoog bij ons op de agenda staat", aldus Flora-woordvoer der P. Kralt. „De bank is echter nooit 100 procent te beveiligen. Dergelijke harde, bewapende types hou je nooit helemaal te- ,gen, wat je ook verzint." ABN/Amro wil geen enkel com mentaar geven op de bankroof. Veilingen willen af van contant geld gen in Nederland: „Het gebruik van contant geld moet verder worden teruggedrongen." De enigen die nog direct afre kenen zijn de straathandelaren. „Dat zijn de kleine, impulsieve kopers. Die komen ineens op de veiling, betalen contant en wil len hun bloemen nog dezelfde dag aan de man brengen. Qua omzet gaat het om een zeer kleine groep." Met een auto hebben de overvallers gisteren een gat gereden in de omheining bij Flora. De wagen werd vervolgens achtergelaten. FOTO DICK HOCEWONINC gaande was". Van Nieuwkoop heeft nog wel even EHBO gege ven aan een jongen die kranten rondbracht en licht gewond raakte toen de overvallers met kracht een deur openduwde. Laconiek In de kantine was gisteren in elk geval de overval het gesprek van de dag. Beheerder Mart van der Gugt had het er druk mee. „Ik heb het eigenlijk alleen van ho ren zeggen. Ik was gewoon hier toen het gebeurde. Gisteren heb ik heel vaak het verhaal moeten vertellen. Dat werd in de loop van de dag steeds mooier. Je moet er toch wat van maken." Bloementeler Dirk van Kam pen uit Noordwijkerhout rea geert laconiek „Wij zijn hier vroeg. Toen de overvallers kwa men, waren wij al weg". Een collega van hem vult aan: „De directeur zegt dat het slechts een incident was. Wat zouden wij ons er dan druk om maken? Bij de ABN/Amro zijn ze niet bereid over de overval verslag te doen. De twee meisjes die aan het werk waren toen het drietal zijn slag sloeg, werd vanmorgen opgevangen door een speciale 'opvang-deskundige'. De bloemenveilingen in Neder land willen de risico's voor overvallen verder terugdringen door onder meer een belasting in te voeren van handelaren die met contant geld betalen. Dit komt vandaag aan de orde tij dens een vergadering van de di recteuren van bloemenveilin gen. J. van Doesburg van de Vereniging van Bloemenveilin-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13