Leiden Zwijgende meerderheid negeert alle protesten Subsidie voor Leefbaar Zuidwest Doe iets aan die vreselijke Gene Pharming Leiden mag nu muizen fokken 'Groenwier' moet grond kunnen kopen Groep stemmers vergeten Bewoners Rijndijk komen in het geweer DINSDAG 1 FEBRUAR11994 Spoorloos a a Voorschotenaar I f Kooreman blijft spoorloos. Verpreiding van zijn signalement heeft geen resultaat opgeleverd. Kooreman wordt sinds 11 december vermist. Alphen-gevoel A C Henk Habermehl I 3 geeft een cursus Al- phenaar worden, „leder een kan het Alphen-ge voel krijgen", zegt de in Alphen geboren en geto gen cursusleider. Vervolg van voorpagina Een zwijgende meerderheid doorbrak gisteravond het protest van een kleine groep tegenstanders van bebou wing aan de Vijf Meilaan. Ze lieten tijdens de extra leden vergadering van woningbouwvereniging De Sleutels nau welijks iets van zich horen. Maar toen het op stemmen aankwam, kozen ze massaal voor het bouwplan. De groep huurders die de laatste maanden verwoede po gingen heeft ondernomen om het bouwplan tegen te houden kon de massaal opgetrommelde leden van woningbouwvereni ging De Sleutels niet overtuigen. Met name Henny Kwik (bewo- nersgroep 70) en Patricia Par don (voorzitter bewonersraad) haalden fel uit naar het bestuur dat onder meer van 'chantage' werd beticht. Pardon wees in dat verband op de vooraf door het bestuur gedane mededeling af te zullen treden als het bouw plan zou worden weggestemd. Ook Kwik vond dit dreigement niet op z'n plaats. „Ik vind het geen manier van optreden om te dreigen met opstappen." De tegenstanders hielden uit voerige betogen om op de slechte kanten van het bouw plan te wijzen. Voor huurwo ningen van 700 gulden per maand zou geen markt zijn („Wie wil er nou van een wo ning van 300 gulden per maand naar een van 700 gulden per maand?") en naar.de protesten („Het is onfatsoenlijk en arro gant om dan toch te bouwen") van onwonenden werd niet ge luisterd. Voorzitter Ted 'van der Valk deed op zijn beurt veel moeite om het bouwplan aan te prij zen. „Een aantal mooie flats op een schitterende locatie. De flats zijn niet te groot en niet te klein. Nu ligt er op die plek ruim 4.000 vierkante meter asfalt. Straks is de helft groen en de helft bebouwd." Hij wees de leden op het alge mene belang van woningbouw. „De Leidse democratie heeft besloten tot woningbouw. En als vereniging komen wij niet alleen op voor onze leden, maar ook voor woningzoekenden. Ons doel is de volkshuisvesting. Goedkoper bouwen kan niet. Niet in Leiden, niet in de polder en niet in de rest van Neder land. En met huursubsidie zijn deze woningen toch betaalbaar voor ouderen. Komen deze huurwoningen er niet dan wor den er koopwoningen of kanto ren gebouwd." De meeste leden hoorden het gekissebis tussen bestuur en te genstanders enigszins gelaten aan. Een groot deel was uit lou ter nieuwsgierigheid naar de Groenoordhallen gekomen. De vele kranteberichten en uitno digingen van beide partijen hadden hen nieuwsgierig ge maakt. Wat er tijdens de leden vergaderingen in oktober - een meerderheid stemde toen tegen het bouwplan - en november - een meerderheid stemde toen weer voor het bouwplan - is ge beurd was hen grotendeels ont gaan. Stemmen wilden ze best, maar in 'geleuter' hadden de meesten geen trek. Ze steunden het bestuur zonder omhaal van woorden, omdat „er toch wel wordt gebouwd." Een bomvol restaurant van de Groenoordhallen. Een grote meerderheid van de leden stemde in met het bouwplan voor de Vijf Meilaan. i FOTO LOEK ZUYDERDUIN Videorecorder buit inbraak leiden Bij een inbraak in een woning aan de Rijnsburgerweg zijn een fotocamera en een videorecorder buitgemaakt. De in breker heeft een bovenlichtje van de woning opengebroken. De' inbraak is tussen zondag en maandag gepleegd. Opmerkelijk is dat de bewoner al die tijd thuis was. Bestelwagen gaat in vlammen op leiden Bij een brand op het parkeerterrein aan de Kaasmarkt zijn gisteren enkele auto's beschadigd. Een klein bestelwagentje ging geheel in vlammen op. De oorzaak van de brand, die is ge blust door de brandweer, is nog onbekend. Auto's links en rechts van de bestelwagen, raakten eveneens beschadigd maar zijn nog bruikbaar. Dief in de kraag gegrepen leiden De politie heeft gistermiddag een haar bekende 30-jarige Leidenaar aangehouden. Hij had in een laboratorium aan de Langestraat een tas gestolen. Hij kwam daar binnen met een on bekende metgezel en vroeg het personeel 'óf in het laboratorium iets aan z'n gebit kon worden gedaan. Terwijl een medewerker voor hem ging informeren, zocht hij naar waardevolle spuHen. Hij nam de tas mee waarin een rijbewijs, paspoort, bankpas en een klein geldbedrag zaten. Aan de hand van een signalement kon de politie de dader achterhalen. Hij bleek enkele uren eer der ook een fiets op de Haarlemmerstraat te hebben gestolen. Bolkenstein begint WD-campagne leiden Frits Bolkenstein, fractieleider van de Tweede Kamer fractie van de WD, is volgende week dinsdag aanwezig bij het begin van de liberale verkiezingscampagne in Leiden. Bolken stein zal, evenals de Leidse lijsttrekker Alexander Geertsema, het woord voeren. De campagne begint 8 februari in grand café In den Leidschen Salon aan de Steenstraat. De bijeenkomst begint om acht uur. Blauwpoortsbrug twee uur afgesloten leiden» Het verkeer is gisteren lange tijd ontregeld door een me chanische storing aan de Blauwpoortsbrug. Tussen 9.15 en half twaalf kon het verkeer afkomstig uit de Steenstraat niet overste ken naar de Prinsessekade. Tijdens de maandelijke controle werkte de vergrendeling niet meer. Een niet-vergrendelde brug kan gaan wiebelen en wordt direct afgesloten voor verkeer. Een onderzoek is ingesteld naar de oorzaak. Expositie 'Adieu Parmentier' 'Adieu Parmentier' is de naam van de tentoonstelling over het gesloopte Parmentier-complex aan de Lammermarkt. Op de plaats waar nu appartementen verrijzen, stond vroeger deze textielfabriek. De Stichting In dustrieel Erfgoed in Leiden (STIEL) en de vakgroep Kunst geschiedenis en Archeologie De kans dat er muizen uit het laboratorium van het Leidse biotechnologiebedrijf Gene Pharming ontsnappen, is uiter mate gering. Het bedrijf hoeft daarom geen risico-analyse te laten doen. Dat heeft de Raad van State gisteren besloten. De dierenbescherming had er juist wèl om gevraagd omdat zij een andere mening is toegedaan. In het laboratorium van Gene Pharming aan de Archimedes- weg in Leiden worden muizen gefokt waarvan het erfelijk ma teriaal veranderd is. De dieren bescherming heeft hiertegen bezwaren. Een daarvan is dat muizen zouden kunnen ont snappen en in het wild met Subsidie voor de stichting Leef baar Zuidwest ligt in het ver schiet. Tijdens de afgeketste fu- siegesprekken met de concurre rende buurtvereniging Aktief heeft wethouder A. van Bocho- ve (CDA/welzijn) veel waarde ring gekregen voor de stichting. „Die heeft zich, door construc tief mee te werken aan de fusie, uitgetild boven het niveau van een ruziënd buurtclubje", meent de wethouder, die het spijtig zegt te vinden dat Aktief is afgehaakt. Van Bochove kan voorlopig niet meer doen dan Leefbaar Zuidwest jaarlijks vijfduizend gulden geven uit wat hij noemt een 'rommelpotje'. De subsidie verordening staat niet toe dat de gemeente aan meer dan één vereniging per wijk subsidie verstrekt. En voor Leiden Zuid west gaat die subsidie - een be drag van 20.000 gulden - sinds jaar en dag naar wijkvereniging Aktief. Maar de subsidieverordening voor wijkverenigingen moet op de helling, vindt Van Bochove. „Die bevat verouderde regels en werpt in gevallen als deze bu reaucratische blokkades op. Er staat bijvoorbeeld in dat burge meester en wethouders de des kundigheid van de vereniging moeten vaststellen. Nou, daar zijn wij niet voor." De VOS-gemeenteraad bleek gisteravond garant te staan v VOS speelt gemeenteraad na i pittige discussie met veel interrupties. van de Leidse universiteit heb ben de tentoonstelling over ar chitectuur, historie en sloop van de fabriek ingericht in de kunst historische bibliotheek aan de Doelensteeg 16. Op woensdag 9 februari om 17.00 uur wordt de expositie geopend door hoofd docent kunstgeschiendeis en archeologie Th.A.P. van Leeu- 'normale' muizen kruizen. Daarmee zouden dus de in het laboratorium gemaakte erfelijke eigenschappen in de vrije na tuur terecht komen. Gene Pharming heeft voor het fokkken en houden van de mui zen een vergunning moeten aanvragen en die aanvraag heb ben de dierenbeschermers aan gegrepen om bezwaar aan te te kenen. Maar de Raad van State vindt dat Gene Phanning er al les aan gedaan om het ontsnap pen van muizen te voorkomen. De proefdierverblijven zijn al leen toegankelijk via sluizen, schrobputjes en luchtroosters,, die zijn afgedekt met gaas. Ver der wordt van elke muis elk mo ment opgeschreven wat ermee wordt gedaan en waar hij of zij Het plan om de Hooglandse Kerkgracht autovrij te maken en de vergunninghouders als alter natief de Kaasmarkt te bieden om te parkeren werd gister avond aangenomen. Een voor stel vijftig extra agenten aan te stellen om de veiligheid op straat te verbeteren haalde het niet. De vrouwelijke afvaardi ging van de VOS-cursus (Vrou wen oriënteren zich op de sa menleving) maakte er gister avond in de raadszaal van het Leidse gemeentehuis tijdens de nabootsing van een echte ge meenteraadsvergadering een pittig onderonsje van. Wethouder Tj. van Rij, (PvdA) fungeerde als voorzitter en bur gemeester en K. de Vries zat op zijn gebruikelijke plaats als ge meentesecretaris. Maar verder bestonden college en gemeen teraad louter uit vrouwen die zich via de VOS-cursus op de gemeentepolitiek hadden ge stort. De nagespeelde gemeen teraad vormde het hoogtepunt van die cursus. De deelneem sters hadden zich goed voorbe reid: ze waren bij de verschil lende gemeenteraadsfracties 'in de leer' geweest om hun rol als CDA- of SP-raadslid of wethou der van verkeer met verve te kunnen vertolken. Van Rij maakte de nog wat onwennige vrouwen direct dui delijk dat het, met twee hete hangijzers op de agenda, een overzichtelijke maar tevens spannende vergadering kon worden. „Actuele zaken behan delen we niet en de ingekomen stukken hebben we maar onder de tafel gemoffeld. Die rare ho ge microfoons zijn voor inter rupties. Met name D66 inter rumpeert graag", gaf hij het startschot. De bijdragen van de pseudo- raadsleden bleken vaak kort en bondig. „U bent veel korter van stof dan de echte raadsleden", merkte Van Rij daarom bijna goedkeurend op. Maar de vrou wen dwaalden ook nog wel eens van het onderwerp af. Zo ver zandde het voorstel tot autovrij maken van de Hooglandse Kerkgracht al snel in een discus sie over het totale autoluwe be leid in de binnenstad. „Ik vind het wel een goed voorstel, maar laten we dan ook gelijk de ande re straten aanpakken. De bin nenstadbewoners kunnen hun auto's wel in de parkeergarages neerzetten. En doe op de Hoog landse Kerkgracht iets aan die vreselijke keien. Daar is nauwe lijks overheen te fietsen. Het lijkt me trouwens ook niet pret tig voor bejaarden", vond Joke Ligtvoet (D66). Repliek Wethouder Henny Jansen van verkeer diende haar van repliek. „Die kinderhoofdjes horen bij de oude binnenstad, die kun nen we niet gaan weghalen. Denk ook aan de toeristen. En je kunt daar best gaan lopen. Zet je fiets maar eens aan de kant", vónd ze. Voorzitter Van Rij vertaalde dat alert in een voorstel tot afsluiting voor-fiet sers, maar dat hoefde ook weer niet. Ali de Haas (WD) legde de nadruk op de bereikbaarheid van de binnenstad. „Parkeerga rages op de Aalmarkt en de Boommarkt, het inzetten van trams en trolleybussen. Daar mee krijg je een goede doorstro ming in de stad, en dat is goed voor het bedrijfsleven." Toen Van Rij het voorstel in stemming bracht wilde D66 nog amenderen, maar dat was net te laat. Waarna de democraten prompt tegenstemden en het voorstel nog maar nipt met vijf tien tegen dertien stemmen werd aangenomen. Het voorstel om de politie uit te breiden strandde op het prin cipe dat om die reden de onroe rend goedbelasting met vijftig De verordening kwam in de jaren zeventig tot stand op ini tiatief van het toenmalig PvdA- raadslid H. Kwik. „Het is een simpele regeling: er wordt één organisatie per wijk gesubsidi eerd en die krijgt 1,50 gulden per inwoner. Van dat geld doen heel wat buurtverenigingen al lerlei verschillende activiteiten." Maar de regeling blokkeert nu een subsidie voor Leefbaar Zuidwest, waarvan het voorma lig raadslid Kwik woordvoerder is. „De regeling stuit op zijn grenzen", zegt Van Bochove. Hij vindt dat er voor buurtwerk nieuwe subsidieregels moeten komen. In plaats van verenigin gen zouden projecten financiële steun van de gemeente moeten krijgen. Het D66-raadslid J. Hoekema vindt dat de bewoners van Groenwier 4 tot en met 8 de stukjes openbaar groen die ach ter hun tuinen liggen moeten kunnen aapkopen. Het college van burgeineester en wethou ders heeft onlangs een verzoek van een van de bewoners afge wezen. Omdat de grond de be stemming openbaar groen heeft is verkoop uitgesloten. Hoekema verzoekt het college in een brief van dit standpunt af te zien. „Als kabels en leidingen de verkoop niet in de weg staan zou de grond aan de bewoners kunnen worden verkocht. De functie openbaar groen is im mers de laatste jaren niet of nauwelijks tot zijn recht geko men. Als de grond in particulie re handen komt zal het onder houd vermoedelijk meer aan dacht krijgen, omdat de ge meente daar maar beperkte middelen voor heeft. Hel gaat om een zeer kleine strook groen zonder duidelijke functie." Volgens Hoekema kan met de verkoop van de grond een buf ferzone worden geschapen tus sen het scholencomplex Broek plein en de huizen aan de Groenwier. Dat is altijd een wens van de bewoners geweest. gulden moest worden ver hoogd. De meeste raadsleden vonden dat het Rijk de agenten maar moest betalen. Maar Van Rij maakte duidelijk dat de re gering daar niets voor voelt. En dus bleef het bij een achteraf bezien vrijblijvende discussie over de veiligheid in de stad. „De politie let alleen op de spul len van de winkeliers in de bin nenstad. Op de Marnixstraat lijkt het wel Bosnië op oude jaarsavond", vond de PvdA. Wethouder Lijda Otto van wel zijn vond dat er moest gestreefd naar een mentaliteitsverande ring. „Laten we bijvoorbeeld zelf van andermans spullen af blijven", stelde ze wat ongeluk kig, hetgeen haar op een wan trouwig „Hoe bedoelt U?" kwam te staan. Als de politie wordt uitgebreid zou dat voor de helft met vrou wen moeten zijn, gedeelte allochtone vonden de meeste partijen. Wethouder Van Rij stelde bij de afsluiting van de VOS-ge- meenteraad veel potentiële raadsleden te hebben gezien. „Nu kan het niet meer omdat de kieslijsten al zijn ingeleverd, maar zorg dat u over vier jaar in de echte gemeenteraad komt", gaf hij de leiden terwijl ze zelf elders bijvoor beeld op de lange latten staan. De WD signaleert evenwel een storend schoonheidsfoutje in de folder. Ze struikelt over de passage waarin wordt gemeld dat alle Nederlanders van zes tien jaar en ouder zijn gemach tigd om te stemmen'. „U ver geet hierbij dat ook Nederlan ders die minimaal vijf jaar in Nederland wonen voor de ge meenteraad mogen stemmen," zo stelt de WD in een brief aan het college. De liberalen willen graag we ten hoe dit foutje is ontstaan en eisen dat het wordt rechtgezet. Het is toch niet de eerste keer dat ook buitenlanders hun stem mogen uitbrengen bij de raads verkiezingen. Maar de gemeen te Leiden is er blijkbaar nog steeds niet aan gewend, zo con cludeert de WD. Om zo min mogelijk stem men van vakantie-gangers te verliezen, stuurde de gemeente onlangs een folder naar alle scholen in de stad. Hierin wordt ieder die op 2 maart krokusva kantie viert uitgelegd hoe be kenden via een volmacht na mens hun kunnen Het conflict tussen het bedrijf Diastatische Produkten en bewoners van de Rijndijk koerst bijna onvermijdelijk af op een zitting bij de Raad van State. Zowel het bedrijf als de omwonenden hebben be zwaar gemaakt tegen de ont werp hinderwetvergunning die de gemeente heeft afgege ven. De voorschriften in de nieuwe vergunning, met na me de beperking van de ge luidsoverlast, zijn volgens de omwonenden niet streng ge noeg. Maar volgens directeur J. Mooij betekent de vergun ning hel einde voor zijn be drijf „Die regels zijn de nek slag voor ons bedrijf. De ge- luidseisen die erin staan bete kenen dat de wagens van de leveranciers niet meer bij ons bedrijf kunnen komen. Dat is niet verenigbaar met ons be staan." De omwonenden daarente gen vinden dat de ontwerp- vergunning die de gemeente heeft afgegeven te 'vriende lijk' is voor het bedrijf. De ge- luidseisen zijn afgestemd op een bedrijf dat in een indus triegebied gevestigd is. „En dit bedrijf staat aan de rand van een woonwijk", zei een van de omwonenden tijdens de hoorzitting over de ver gunning. De afdeling milieu van de gemeente besluit deze week of de ontwerp-vergunning op grond van de bezwaarschrif ten wordt aangepast. Maar hoe die beslissing ook uitvalt: ten minste een van de partij en zal vervolgens de gang naar de Raad van State ma ken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11