Files op A4 bron van overlast Hazerswoudse Oud-Hollandse lunch in Hazerswoudse molen Regio CDA Warmond wil beter naar bevolking luisteren 'Goedkopere huizen aan eigen inwoners verkopen' Kanjervalt twee keer in de prijzen jw. .AANDAG 31 JANUAR11994 Verkeer staat steeds vaker vast op snelweg res komt omdat Rijkswaterstaat maar beperkte mogelijkheden heeft om te bieden op de grond. „Dan bepaalt de rechter de prijs." Dergelijke procedures duren drie tot zes maanden. De verbreding moet in 1998 een feit zijn. Volgens Van Driel horen de problemen op de A4 dan tot het verleden. Maar ook hij ziet dan al een nieuw knel punt opdoemen: de corridor bij De nummers een, twee en drie bij de Zoeterwoudse sportvrouwen: Ellen de Geus (midden). Judith Straathof (links) en Annemarie Goemans (rechts). foto henk bo gelijklopend sportevenement elders in het dorp. Bij de man nen en in de categorie van de ploegen werden, bij gebrek aan uitschieters, alleen aanmoe- dingsprijzen uitgereikt. Die gin: gen naar het tweede team van de handbalvereniging Fair Play en naar de 16-jarige turner Koen van Leeuwen, die zichzelf neerzette als éen nieuw talent in de stand. Voorlopig maakt Zoeterwou- de zich op voor de verwelko ming van zn grootste talent. Op verschillende plekken in het dorp staan al borden om Jeroen Straathof, die woensdag of don derdag thuiskomt te begroeten. En tijdens de Olympische schaatsdagen zal het feest hele maal losbarsten. Het lokale café De Meester dat vorig jaar door de schaatser werd geopend, wordt dan geheel ingericht in wintersportsfeer. En er staat al een hele ploeg fans klaar om af te reizen naar Noorwegen. On der hen de ouders, de zus en de vriendin van Jeroen Straathof. Zij zoeken alleen nog slaap plaatsen. 'Kruithof geliefd bij zowel burgers als ambtenaren' zoeterwoude vervolg voorpagina Burgemeester A. Houdijk van Zoeterwoude zegt het overlijden van Kruithof nog nauwelijks te kunnen geloven. „Zo totaal onver wachts. Ik ben diep ge schokt." Hij heeft Kruithof leren kennen als een 'erg vriendelijk mens en een buitengewoon loyaal me dewerker'. „Hij was ge liefd bij zowel de ambte naren als de burgers. Kruithof laat een grote leegte achter." Volgens Houdijk heeft Kruithof zich 'buitenge woon moedig' aan de nieuwe taak gewijd die hij sinds eind 1991 had. Bij de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat, werd de gemeentesecreta ris tevens hoofd van de sector Middelen. Om effi ciënter te kunnen werken, werd het hele apparaat verdeeld in drie sectoren met elk een eigen hoofd. Voorheen bestond de staf uit vijf personen. Een on derzoek van een advies bureau wees begin jaren negentig uit dat de organi satie op het gemeentehuis ouderwets in elkaar stak en mede daardoor onza kelijk werkte. Op de aanwijzing van Kruithof als hoofd Midde len was aanvankelijk on der ambtenaren veel kri tiek. Sommigen meenden dat iemand met twee pet ten op niet goed kon func tioneren. Volgens burge meester Houdijk heeft de taakverschuiving uitein delijk goed uitgepakt. „Kruithof wist daarmee om te gaan." De komende tijd neemt J. Hulsbos, hoofd van de sector welzijn en burgerij de tEiken van Kruithof over. In verband met het over lijden van de gemeentese cretaris worden tot en met 6 februari geen politieke activiteiten gehouden. De presentatie van het verkie zingsprogramma van het CDA is uitgesteld naar woensdag 9 februari. Ter herdenking van de ge meentesecretaris vindt morgenavond in het ge meentehuis een buitenge wone raadsvergadering plaats. Deze begint om 20.00 uur. Sportcomplex De Meerhorst in Stompwijk wordt beveiligd te gen blikseminslag. Het gaat met name om voorzieningen aan de lichtmasten, waarvoor de ge meente Leidschendam een be drag van 22.000 gulden wil uit trekken. Aan de sporthal zelf hoeft veel minder te gebeuren, oïndat de constructie al voor het grootste deel bestaat uit een geaard staalskelet. Voor enkele aanpassingen aan de hal is een Sportcomplex beveiligd tegen bliksem bedrag van 3000 gulden nodig. Aanleiding voor het aanbren gen van bliksembeveiliging is de ervaring met de blikseminslag in het gemeentelijk sportcom plex aan de Kastelenring enige tijd geleden. De brand die ont stond. richtte grote schade aan. De verzekering vergoedde het bedrag, maar de premie ging voor het het jaar erop met 175.000 gulden omhoog. De ge meente Leidschendam wil geen risico's meer lopen en gaat daarom de drie gemeentelijke sportcomplexen: Kastelenring. Overdam en Meerhorst beveili gen. Alles bij elkaar kost dat 76.000 gulden. Dat geld haalt de gemeente uit een reservepotje voor sportaccommodaties. warmond liesbeth buitink Het CDA in Warmond pleit in zijn verkiezingsprogramma voor meer openheid van de po litiek. De christen-democraten lijken daarmee te reageren op aantijgingen die vorig jaar in PW-kringen klonken, dat het CDA te weinig inspraak zou dulden. „In een sterke gemeen te maakt het gemeentebestuur niet alleen de dienst uit", aldus het verkiezingsprogramma. De christen-democraten wil len zoeken naar 'nieuwe vor- maatschappelijke organisaties en het bestuur'. Ze willen de lo ketten in het gemeentehuis lan ger openhouden, vragen en klachten van Warmonders snel ler afhandelen en ook moeten bestuurders vaker de wijken be zoeken. In het programma pleit het CDA opnieuw voor een veiliger doorgaande route. Vooral aan de Herenweg tussen de Lock- horstlaan en het spoorwegvia duct kan wel wat verbeterd wor den. „De aansluiting van de Wasbeeklaan en het Oosteinde kan veiliger gemaakt worden door het maken vaan één over zichtelijke haakse T-kruising, in plaats van twee schuine aan sluitingen." De fietsers op de Oranje Nassaulaan moeten eveneens veilige voorzieningen krijgen. Warmond moet zich de ko mende jaren ook meer gaan profileren als recreatiegemeen te. Het CDA wil daarom onder zoeken of er een passantenha ven in de dorpskern kan wor den aangelegd, waardoor ook de Dorpsstraat als winkelstraat beter tot zijn recht zou komen. „Voor de dorpskern wordt ge streefd naar een concentratie van wonen, winkelen en re creëren. De Dorpsstraat zal een centrale functie vervullen tus sen de woonwijken en de recre atie in het plassengebied." Warmond heeft de laatste ja ren gekampt met ambtenaren die snel elders een baan von den. waardoor in het gemeente huis een overvloed aan vacatu res en ongedaan werk ontstond. Het CDA wil ambtenaren belo nen die zich inzetten voor de gemeente, 'met name functio narissen die moeilijk te vinden en te behouden zijn'. D66 Jacobswoude: Flessentrekker weer betrapt wassenaar Een 51-jarige Rotterdammer is zaterdagmiddag a gehouden in motel De Bijhorst in Wassenaar. Hij wilde zonder betalen vertrekken nadat hij in het etablissement had gedineerd en overnacht. De Rotterdammer bleek al eerder als flessentrek ker actief. Hij is in het verleden al opgepakt na soortgelijke prak tijken in Noordwijk en Wassenaar. De man heeft een proces-ver baal gekregen en is zaterdagavond weer vrijgelaten. Alphense Fietser mishandeld nrun» Een 19-jarige Alphenaar is in de nacht v zaterdag op zondag mishandeld op de Lupinesingel. Hij fietste rond half een in de richting van de Veldbloemweg en passeerde een man, die hem van de fiets trok. De Alphenaar viel met zijn hoofd op het wegdek en raakte even buiten bewustzijn. Toen hij bijkwam, kon hij ontsnappen. De fietser bleek diverse bloeduit stortingen in het gezicht te hebben. Forse buit bij inbraak alphen aan den run Inbrekers hebben een grote slag geslagen bij een inbraak in een woning aan de Alphense Bremstraat. Een te levisie, videorecorder, zestig cd's, twee fototoestellen, twee com puterspellen en een grote hoeveelheid spelletjes werden wegge nomen. De inbrekers kwamen binnen door de achterdeur te for- Woubrugse gewond bij aanrijding m run Een 57-jarige Woubrugse is gisteren aan haar hoofd gewond geraakt toen de auto waarin zij zat betrok ken raakte bij een aanrijding. De botsing had plaats op de krui sing Oranje Nassausingel en de President Kennedylaan. Een au to met achter het stuur een 61-jarige Woubruggenaar en naast hem de 57-jarige vrouw verleende geen voorrang bij het oprij den van de kruising. Een bestelwagen, bestuurd dooreen 47-ja- rige Alphenaar ramde de auto met de Woubruggenaren. De vrouw werd voor overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Inbrekers gepakt in Voorschoten voorschoten De Voorschotense politie heeft afgelopen vrijdag ochtend drie mannen aangehouden op verdenking van een s inbraken. De drie, een 17-jarige en een 22-jarige Hagenaar en een 26-jarige man zonder vaste woonplaats, zaten vanmorgen nog steeds vast. Een surveillerende politieman zag dat het drie tal zich vrijdag rond 10.30 uur in een auto ophield in de buurt van de Paganinidreef. Twee van de mannen stapten uit, en kon den vervolgens op heterdaad worden betrapt bij een poging tot inbraak. De mannen worden nog verhoord over andere inbra ken die de afgelopen tijd in Voorschoten zijn gepleegd. Informatie-avond over nieuwe wet wassenaar De gemeente Wassenaar houdt morgen een infor matie-avond over de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) die 1 april in werking treedt. De bijeenkomst heeft plaats in Wa- renar en begint om acht uur. Welzijnswethouder V. Wensveen zal uit de doeken doen welke gevolgen de nieuwe wet heeft voor gehandicapten en de zorgsector als de gemeente. Door de WVG krijgt de gemeente er een extra taak bij: de zorg en verantwoor delijkheid voor woningen, vervoer en hulpmiddelen voor gehan dicapten. Tot 1 april worden die zaken nog geregeld door het GAK en de GMD. Lezing over verwarmen aquarium si rijn In buurtcentrum Elckerlyc geeft J. van der Vlugt op dinsdag 1 februari een uiteenzetting c men van aquaria en terraria met verwarmingsmatten. Het buurtcentrum staat aan de Havixhorst 254 in Alphen aan den Rijn Rommelmarkt in Ridderhof koudekerk aan den run Een rommelmarkt wordt zondag 6 fe bruari gehouden in de Ridderhof aan de Kerklaan 20 in Kou dekerk aan den Rijn. Belangstellenden kunnen van 10.00 tot 17.00 uur terecht. Een partycentrum wordt molen De Rooie Wip in Hazerswoude- Rijndijk beslist niet, maar wel kunnen bedrijven buitenlandse relaties er een oud-Hollandse lunch aanbieden. „Daar is zeker belangstelling voor", zegt secre taris Gejus van Diggele van de stichting, die eigenaar is van de in binnen- en buitenland zeer bekende molen. De plannen .kunnen nu ver der worden uitgewerkt omdat molenmaker Verbij uit Hoog- made dit voorjaar begint met het opknappen van de uit onge veer 1570 stammende water molen langs de Gemeneweg. Overigens stond de molen in het begin op een andere plek, wat dichter bij de huidige spoorlijn. Daarna is De Rooie Wip verplaatst naar het Galgen veld, enkele tientallen meters verder. De stichting heeft behoorlijk aan de weg getimmerd om aan geld te komen. Een aantal acties leverde het streefgedrag van on geveer 100.000 gulden op. On der meer stelden beroeps- en amateurkunstenaars uit Hazers- woude en omgeving werk aan de stichting ter beschikking om dat op een veiling te verkopen. De rest van de benodigde 150.000 gulden moet komen van diverse subsidiegevers. „Het probleem is dat die subsi dies pas over enkele jaren in termijnen worden uitbetaald. Dus moeten we nu de rest van het geld lenen om nu al met het opknappen te kunnen begin nen", merkt Van Diggele op. Overigens is de Hoogmadese molenmaker al in het najaar bij de molen aan het werk geweest. Zo zijn de wieken 'ontlat'. „De wieken zijn zp slecht dat we bang waren dat er bij een flinke storm stukken af zouden waai en. Vandaar dat die latten zijn weggehaald. Ook draait de mo len uit voorzorg al geruime tijd niet meer", legt de stichtingsbe stuurder uit. De stichting nam de molen enkele jaren geleden over van eigenaar R. Kelly, die nu beheerder van het Hazers woudse monument is. Het is de bedoeling dat, als de molen weer in oude luister is hersteld, twee vrijwillige mole naars De Rooie Wip draaiende zullen houden. „Op zaterdag kunnen bezoekers dan terecht praatje te maken met de twee vrijwilligers als ze wat over de molen willen weten." De gemeente Jacobswoude moet premie- en goedkope vrije sectorwoningen kopen en ze vervolgens weer verkopen aan woningzoekenden in het dorp. Met die leus gaat D66 de ko mende gemeenteraadsverkie zingen in. De democraten willen men sen van buiten Jacobswoude zoveel mogelijk weren. Op die manier denkt D66 de druk op de woningvoorraad te verlich ten. Volgens D66 de cobswoude meer duurdere vrije sector woningen worden ge bouwd. Zo komen er goedkope huizen vrij. Als het aan de democraten ligt, komt er voor de inwoners van Jacobswoude meer ruimte om te wandelen, te spelen en elkaar te ontmoeten. De bevol king heeft volgens D66 nu te weinig bewegingsvrijheid. Fiet sers en wandelaars maken ge bruik van dezelfde smalle pa den en in de dorpskernen zijn te weinig open ruimtes. De ge meente zou volgens D66 niet al leen minder dicht moeten bou wen, ook zou zij terreinen moe ten kopen voor de aanleg van wandelpaden. Jacobswoude kan volgens D66 ook meer klein schalige bedrijven gebruiken, zoals winkeltjes, horeca-gele- genheden en ambachtelijke be drijfjes. Dat betekent niet alleen meer voorzieningen, maar ook zijn ze goed voor de werkgele genheid en de levendigheid in de dorpen. Om de burgers meer bij het gemeentelijke beleid te betrek ken, wil D66 onder meer voor stellen om een keer per jaar een bijeenkomst te beleggen waar inwoners van Jacobswoude van gedachten kunnen wisselen met raadsleden. Het nieuwe ge meentehuis moet volgens de democraten niet in Rijnsater- woude komen, maar in een van de grote kernen van Jacobswou de. Maar waar het ook komt. el ke kern zonder gemeentehuis moet volgens D66 een gemeen telijk loket krijgen waar de bur gers enkele uren per week te recht kunnen. FOTO JAN HOLVAST Leiderdorp. Of zoals woord voerder R. van Rees van de lan delijke politiediensten (de vroe gere algemene verkeersdienst) in Driebergen zegt: „Met elk knelpunt dat je oplost, roep je weer nieuwe op. Dat zagen we bijvoorbeeld bij Rotterdam, toen de tweede Van Brie- nenoordbrug openging. Toen het daar kon doorstromen, liep het verkeer verderop vast." Straathof weer de beste van Zoeterwoude Beter had het niet gepland kun nen zijn. Precies op de dag dat hij zich plaatste voor de Olym pische Winterspelen werd Jeroen Straathof voor de derde keer op rij uitgeroepen tot sportman van het jaar in Zoe terwoude. Dat hij nog altijd meeleeft met wat er gebeurt in zijn geboortedorp, bleek zater dagavond toen hij aan de tele foon in Davos onmiddellijk in formeerde wie met hem in de prijzen waren gevallen. Bij de vrouwen was dat heel verras send tri-atlete Ellen de Geus, in de categorie van de ploegen werd ditmaal geen hoofdprijs uitgereikt. Aardigste moment in zalen complex Don Bosco, waar de sportprijzen van Zoeterwoude jaarlijks per traditie op de laatste zaterdag van januari worden uitgereikt, was het be dankje van moeder Gré Straat hof. Nadat ze de prijs voor haar zoon had opgehaald (een teke ning van een schaatser en een enveloppe met inhoud) beken de ze dat ze „nog nooit zo in de zenuwen had gezeten als die middag." Natuurlijk willen zij en haar man Kees straks heel graag naar Noorwegen om hun 'kanjer' aan te moedigen bij zijn Olym pische race op de 1500 meter. Maar ze besefte nu al dat het niet gemakkelijk zou gaan. „Kaartjes zullen het probleem niet zijn, maar er is nergens een slaapplaats te vinden. En de kosten zijn ontzettend hoog. Het is niet leuk dat het allemaal zo verschrikkelijk veel moet kosten voor een gewone bur ger", vertelde ze aan de Zoeter woudse bugemeester Houdijk die de prijzen uitreikte. Die had duidelijk plezier in zijn taak. Na een week waarin hij zich „alleen maar zorgen had moeten maken over de zelfstandheid van Zoeterwou de", vond de eerste burger het een openbaring te zien en te horen welke sporttalenten zijn gemeente rijk is. Dat gold dan vooral voor El len de Geus, een 34-jarige be- wegingsagoge van Swetterhage die haar eerste triathlon (38 kin zwemmen, 180 km fietsen en een marathon lopen) bij het NK in Almere in 12 uur en 30 minu ten voltooide. Daarvoor en vooral voor het doorzettingsver mogen dat ze anderhalf jaar had getoond door elke dag na een fulltime taak t te trainen, werd ze tot sportvrouw van 1993 benoemd. De winnares van vorig jaar, schaatsenrijdster Judith Straathof (nicht van Jeroen) werd nu tweede, derde werd paardrijdster Annemarie Goemans. Daarmee was de officiële prij- zenkoek op tijdens de uitreildng die wat minder druk werd be zocht dan anders, vanwege een Elke dag lijken de files lan ger te worden op rijksweg <A4 bij Leiden. Wie geregeld met de auto van Leiden naar Den Haag of Rotter dam moet kan daar over meepraten. Maar het zijn niet alleen geïrriteerde au tomobilisten die dat ver schijnsel opmerken. Ook volgens de politie is het op de A4, één van de drukste wegen van Nederland, het afgelopen half jaar een stuk drukker geworden. leiden «rudolf kleun Een sluitende verklaring is daar voor, zegt politiewoord voerder Chr. van Egmond van het korps Hollands Midden. „Maar we zien ook de drukte toenemen op de toevoorwegen. 's geen uitzondering meer als 's morgens het verkeer vast staat bij Kamsteeg in Leider dorp, op de Stierebrug en op de Hoge Rijndijk. Dat brengt veel ongerief en overlast met zich mee. Maar wat kun je er aan doen? Er is geen alternatief, je kunt ze moeilijk de andere kant opsturen." Een van de gevolgen van de drukte is bovendien dat als er ongelukken op de A4 zijn de overlast groot is. „Bij een aanrij ding, zoals laatst toen die vrachtauto kantelde, ontstaat :n grote chaos." Een verklaring voor de pro blemen op de A4 zou kunnen schuilen in de werkzaamheden die Rijkswaterstaat laat uitvoe- Bij Zoeterwoude wordt ge werkt aan de aansluiting van de toekomstige Sll naar Alphen op de snelweg. De weg is er wat De A4, dagelijks files en bij een aanrijding grote chaos. verlegd en er geldt een maxi mumsnelheid van 70. „Maar", zegt projectleider A. van Driel, „in theorie is de capaciteit van de weg niet verminderd." Maar ook hij kent het verschijnsel dat automobilisten nogal eens abrupt inhouden op dergelijke punten, hetgeen ook tot vertra ging kan leiden. Iets verderop, voorbij Zoeter woude, zijn de voorbereidingen gaande voor de verbreding van de weg tot drie banen. Een deel van de zandlïchamen is al aan gebracht. De verdere uitvoering van het project is afhankelijk van de onteigening van terrei nen en van de aanpassing van bestemmingsplannen. De onteigeningsprocedures kun nen volgens Van Driel elk mo ment beginnen. Hij verwacht dat het vervolgens tot procedu-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9