'Rechtervleugel gaat mee' Tevredenheid troef bij slot Wereldraad Kerk Samenleving Twijfel bij Kerken over veroordeling van CD Europese onderscheiding voor restauratie Vorstkansen mager MAANDAG 31 JANUAR11994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 BUITENLAND KORT Nalatigheid VN De Europese rooms-katho- lieke bisschoppen beschuldi gen de Verenigde Naties en de Europese staten van nala tigheid ten aanzien van de oorlog in voormalig Joegosla vië. De teleurstelling hierover bij de mensen in de oorlogs gebieden is volstrekt begrij pelijk, vinden zij. De raad van Europese bisschoppen conferenties (CCEE), die sinds donderdag bijeen was in Mainz, roept in zijn slot verklaring de politici 'indrin gend' op om zich niet neer te leggen bij de huidige situatie. De raad eist verder van alle betrokken oorlogspartijen vrije doorgang voor hulp- transporten. De CCEE, waar in dertig voorzitters van na tionale bisschoppenconfe renties zitten, verzekert de bisschoppen van Kroatië en Bosnië van zijn 'volledige so lidariteit'. Condooms Italiaanse apothekers hebben gisteren geïrriteerd gerea geerd op een oproep van paus Johannes Paulus II om geen condooms en andere kunstmatige voorbehoed middelen te verkopen. „Ik ben met stomheid geslagen", zegt Franco Caprino, voorzit ter van de vereniging van apothekers. „Ik geloof, even als de meeste regeringen over heel de wereld, dat het gebruik van condooms enorm belangrijk is in de strijd tegen aids." Hij voelt niets voor een strenge more le code, waaraan apothekers zich volgens de paus zouden moeten onderwerpen. „Het is niet acceptabel om deel te nemen aan aanslagen op het leven of de integriteit van de individuele mens, op de voortplanting of de morele en geestelijke gezondheid van de mensheid", zo zei de paus tegen 250 Italiaanse rooms-katholieke apothe kers. Medelijden Paus Johannes Paulus II heeft de medewerkers van de Rota, de kerkelijke rechtbank die huwelijkszaken behan delt, er voor gewaarschuwd uit medelijden of naastenlief de de waarheid geweld aan te doen. Ook als een huwelijk grote problemen kent, moet een echtverbintenis niet te snel als ongeldig worden be schouwd, zei de paus in zijn jaarlijks audiëntie voor de Rota. De rechters moeten niet toegeven aan de verlei ding op basis van een ver keerd soort medelijden de ei sen van de kerkelijke wetge ving te verzachten. Uit de nieuwste uitgave van de 'Werkzaamheden van de Heilige Stoel' blijkt dat in 1992 van de 105 verzoeken om ontbinding van een hu welijk er 46 zijn ingewilligd. De meeste verzoeken om kerkelijke goedkeuring van een echtscheiding worden echter niet door de Rota, maar door de kerkelijke rechtbanken van de afzon derlijke bisdommen afge handeld. Abbé Pierre Abbé Pierre, de 81-jarige priester die bijna veertig jaar werkt onder de allerarmsten, is opnieuw de populairste persoonlijkheid in Frankrijk. Dit blijkt uit een opinie-on derzoek waarvan de resulta ten gisteren zijn gepubli ceerd in Journal du Diman- che. De geestelijke, die de af gelopen jaren regelmatig dergelijke lijsten aanvoerde, begon zijn campagne voor daklozen op 1 februari 1954. Sinds de schare zwervers in Frankrijk tot ruim 400.000 is gegroeid, is de bejaarde priester weer prominent in het nieuws. Nieuwe synodevoorzitter Hen'orinde Kerk optimistisch over Samen op Weg den haag anp Het ergste dat de nieuwe voorzitter van de hervormde sy node, ds. W.B. Beekman, zou kunnen overkomen is dat de Gereformeerde Bond de Hervormde Kerk zou verla ten. Beekman is daar echter niet bang voor. Hij verwacht dat het grootste deel van de rechtervleugel van de kerk meegaat in de Samen op Weg-kerk. ,,De Bond kent vele schakeringen. Sommigen zullen uit de Hervormde Kerk stappen, maar velen zullen 'hoe dan ook meegaan', zegt hij. den aan zijn gemeente in Rot- terdam-Charlois. De nieuwe synodevoorzitter heeft zich de afgelopen jaren doen gelden als een bevlogen en gematigd progressief syno delid en geducht Indiener van moties en amendementen. Hij is niet aangesloten bij één van de modaliteiten (richtingen) binnen de Hervormde Kerk. De synode koos ds. Y.C. de Groot (1954) uit Assen tot eerste as sessor (vice-voorzitter). De Groot, die met een vriend sa menwoont, is in het verleden bekend geworden door zijn ijveren voor de rechten van ho moseksuelen in de kerk. Beekman is afgelopen vrijdag in Lunteren gekozen tot voorzitter van de hervormde synode. De 37-jarige predikant uit het Frie se Koudum, opvolger van dr. G.H. van de Graaf, is de jongste synodevoorzitter in de geschie denis van de Nederlandse Her vormde Kerk. Beekman maakt sinds januari 1993 deel uit van het hervormd synodebestuur. De andere gekozen leden van dit moderamen waren niet be schikbaar voor herverkiezing. Voorzitter Van de Graaf (48) wil de zich na een bewogen syno deperiode weer helemaal wij- Beekman, die evenals zijn voorganger in een 'Bondsnest' is geboren, is op voorhand niet tegen het voorstel van de Bond om binnen de SoW-kerk een apart orgaan in te stellen waar de Bonders met elkaar kunnen overleggen. Hij ziet echter nog niet voor zich, hoe dit idee moet worden vormgegeven. De brief van negentien predi kanten van november vorig jaar waarin met afscheiding van de Hervormde Kerk werd gedreigd, als de nieuwe SoW-kerkorde zou worden aanvaard, heeft de nieuwe voorzitter koude rillin gen bezorgd. De predikanten staan naar zijn idee 'wel erg dicht' bij een losmaking van de kerk. Zij en andere tegenstan ders van de kerkorde beseffen zijns inziens niet hoe orthodox de kerkorde is, juist mede dank zij het voorwerk van de Bond. Beekman verwacht dat de jongste voorzitter van de her vormde synode niet ook de laatste zal zijn. De Samen op Weg-kerk, waarvoor in oktober vorig jaar voorlopig de naam Verenigde Protestantse Kerk is bedacht, zal langer dan vijf jaar op zich laten wachten, verwacht hij. Niet alleen Samen op Weg is voor Beekman een 'enorme' uitdaging. Hij wil ook veel aan dacht besteden aan de positie van de kleine gemeenten, die steeds moeilijker een predikant kunnen bekostigen, en aan de positie van de kerk in de mo derne samenleving. Hij meent dat de kerk de laatste tijd in een beter daglicht is komen te staan. Niet alleen in de media wordt positiever over de kerk gesproken, ook de oproep van minister Hirsch Ballin van justi tie aan de kerken om bij te dra gen aan versterking van het be sef van normen en waarden in Nederland wijst daarop. Beek man meent dat de kerk nog al tijd een groot deel van de cul tuur uitmaakt, al is ze 'gelukkig' af van haar 'triomfalistisch ge drag'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Emmen: J. Schuitema ker te Grijpskerk en Visvliet-Pieterzijl (part-time); te Oud-Beijerland: M. Aangeenbrug te Barneveld-, door de Generale synode tot pred. voor bui- tengew. werkz. (rector Theologisch Seminarium Hydepark te Drieber gen): H. de Leede, pred. voor buiten- gew. werkz. (vormingswerk IZB), wo nende te Amersfoort. Aangenomen: naar Haastrecht: mevr. W.J. Keuning, kandidaat te Leiden. GEREF.KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Pretoria (Die Vrye Geref. Kerke in Suid-Afrika): K.P.A. Moedt te Brunssum-Treebeek. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Klaaswaal en te Leer dam: B. van der Heiden te Hardinx- veld-Giessendam. Bedankt: voor Hamilton (Canada): C.A. van Dieren te Stolwijk. utrecht anp utrecht Europa Nostra/IBI - de Europese or ganisatie voor bescherming en behoud van het architectonisch en natuurlijk erfgoed in Europa - heeft een diploma toegekend voor de restauratie van de Gertrudiskapel in Utrecht. De organisatie eert daarmee de her inrichting van de kapel met behoud van haar oorspronkelijk karakter en de inspanningen om verval in de toekomst te voorkomen. De Gertrudiskapel bij de Mariaplaats is rond 1650 ontstaan, toen bij de verbouwing en samentrekking van een paar middeleeuw se huizen een verborgen kerkruimte werd in gericht. Daardoor kon de katholieke gemeen schap in Utrecht haar diensten blijven hou den. Na het conflict tussen het aartsbisdom Utrecht en het Vaticaan over de benoeming van bisschop Cornel is Steenoven werd de ka pel de kerkgelegenheid van de oud-katholie ke parochie. Toen deze in het begin van deze eeuw aan het Willemsplantsoen de Gertru- diskerk liet bouwen, werd de kapel in eerste instantie voor andere doeleinden ingericht. Later kwam ze leeg te staan en raakte ze in verval. In de jaren tachtig werd besloten de kerk samen met de kapel en een nieuw te bouwen verbinding tussen beide gebouwen tot het kerkelijk centrum voorde oud-katholieken in Utrecht te maken. Dit was de aanleiding tot een grondige restauratie, waarbij onder meer de oorspronkelijke beschilderingen van de houten plafonds boven de galerijen in ere werden hersteld. foto anp De Raad van Kerken in Neder land twijfelt: moet er een op roep komen om niet op de Cen trumdemocraten te stemmen? Dit bleek afgelopen zaterdag in Utrecht tijdens de studiedag over racisme en migranten van de Raad samen met de Stichting Kerken en Multiculturele Sa menleving. „Dit is een beslissend mo ment en dat gegeven kunnen we niet negeren", zei een be zoeker die om spreektijd had gevraagd. „Maar waarom zijn we als Raad van Kerken dan bang om mensen op te roepen om niet te gaan stemmen op deze goddeloze partij? Ik wil van de Raad een stemadvies." Arriën Kruyt, voorzitter van de werkgroep allochtonen van de Raad van Kerken, sluit niet uit dat de Raad binnenkort met concrete uitspraken over de Centrumdemocraten naar de aangesloten kerken zal stappen. Hij voorziet voor de toekomst zeker meer activiteiten van de Raad om opkomend racisme de kop in te drukken. Maar voor een wat hij noemt 'ouderwets' stemadvies voelt hij weinig. „Je moet mensen over tuigen met argumenten en niet door simpelweg te zeggen dat ze iets niet moeten doen." Programma tegen geweld johannesburg «anp In Zuid-Afrika, het geweldda digste land ter wereld, heeft de Wereldraad van Kerken beslo ten een Programma ter Bestrij ding van het Geweld (PCV) op te richten. Het voorstel was af-, komstig van de methodisten bisschop Stanley Mogoba, de enige Zuidafrikaanse kerkleider die op Robbeneiland gevangen heeft gezeten. Met slechts één stem tegen ging het centraal co mitéakkoord met dit program- 'Uw knieën moeten er uitzien als die van een kameel, van al dat bidden' johannesburg. npa wimschruver Bisschop Desmond Tutu zei het vorige week zo tegen het Cen traal Comité (breed bestuur) van de Wereldraad van Kerken in Johannesburg: „Uw knieën moeten er uitzien als die van een kameel van al dat bidden voor ons." De Raad van Kerken in Zuid-Afrika was blij met de komst van de Wereldraad, maar is ook opgelucht dat afgelopen vrijdag de slotzitting plaatshad. Nu kan weer alle aandacht aan de situatie in eigen land worden gegeven. De Wereldraad zelf had een goed gevoel dat hij zich zo solidair kon tonen. Tevre denheid troef dus. Hoewel, enige - laten we zeg gen - verbazing was er toch wel onder de wereldraadgangers dat zo weinig Zuidafrikaanse kerk leiders hun gezicht hebben la ten zien tijdens de vergaderda- gen. Dat weerhield het Centraal Comité er echter niet van om de jarenlange solidariteit nog eens vet te onderstrepen met een hoopvolle verklaring over de nabije toekomst van Zuid-Afri ka, terwijl er ook afscheid werd genomen van de sancties. De internationale gemeenschap wordt nu opgeroepen het land ook economisch te steunen. Over het verloop van de ver gadering zelf overheerste even eens een tevreden gevoel. Er is een mooi lijstje van goede voor nemens voor de komende twee jaar opgesteld. Een greep: voor de volgende zitting van het Centraal Comité moeten er ver klaringen klaar zijn over aids, ontheemden, de groei van de wereldbevolking, terwijl er ook een nieuw programma zal wor den begonnen voor de strijd te gen geweld. Verder zal er een conferentie worden belegd over de relatie tussen geloof en cul turele context. De vaardige hand van de nieuwe secretaris-generaal, dr. Konrad Raiser, is ongetwijfeld debet aan de wijze waarop er zaken gedaan kon worden. Hoewel Raisers optreden een stuk voorzichtiger is dan werd verwacht, heeft hij nog alle kre diet bij de staf in Genève die hem begin vorig jaar met open armen ontving na tropenjaren onder zijn voorganger, dr. Emi- lio Castro. Na een ingrijpende afslanking en reorganisatie is Genève in rustiger vaarwater gekomen. Bovendien is ook de financiële crisis voorbij. COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE B.M Essenberg, G.P. Arnold (adj), J Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R.D. Paauw, tel dag 9 30- 11.30 uur 071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82.2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353, Fax 02521 -19610. POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam. berichten 071 -323508 Redactie071-321921 ADVERT6NTIES ma.-vrij. van 08.30-17.00 uur Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij van 8.30-17.00 uur Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooruitbet (incl. BTW) peracc.giro autom bet. per maand 29,30 per kwartaal 85,55 ƒ84,55 per jaar 329,30 ƒ328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18.00-19.30 uur. zat 10.00-12.00 uur. Tel 071-143241 HET WEER Ver Het voorbije weekeinde leverde een vlotte opeenvolging van weerge- beurtenissen op. Na het korte win terse intermezzo van vrijdag moest eerst de kou uit het land worden opgeruimd. Die overgang zorgde zaterdag voor een waterkoude sfeer toen zachtere oceaan lucht over de koude laag aan de grond gleed en een neerslagproces op gang bracht. In onze regio viel geduren de de middag een kille motregen bij +3 graden, terwijl in Limburg nog een beetje sneeuw naar bene den kwam. In de avond zette de warmere lucht ook aan de grond door en met toenemende zuidwes tenwinden ging het kwik vlot om hoog naar 7 tot 8 graden, waarmee de zoveelste winterse speldeprik tot het verleden behoorde. Zondag gaf een veel vriendelijker beeld in een drogere luchtmassa uit het noordwesten. Bij tijd en wij le warenyr flinke opklaringen, waarbij je al kon merken dat de zon aan kracht begint te winnen. Bij een milde temperatuur van 9 gra den en een stevige westnoordwes tenwind was het heerlijk weer om je eens lekker te laten uitwaaien. De heldere lucht droeg bij aan een opzienbarende avondschemering met felle oranje en purperrode kleuren. De weersverbeteringwor gestimuleerd door een kleine keri van hoge druk, die vandaag bover Frankrijk arriveert en ook morgen nog sterk genoeg lijkt om het droi te houden. De wind neemt nog w verder af en komende nacht zou het hier en daar een graadje kun nen gaan vriezen. Een overgang naar typisch rustig winterweer met stralingsvorst zit niet in. De West-Europese hoge- drukcel voelt wel wat voor een ver bintenis met een erg koud winter: hoog boven Noordwest-Rusland maar een nieuwe IJslanddepressi steekt daar een stokje voor en d dagnacht valt de afkoeling boven ons land ten prooi aan een her nieuwde milde impuls vanaf de oceaan. Bij zuidwestenwinden en af en toe regen wordt het zachte winterverhaal weer voortgezet. Ook op wat langere termijn zijn d< vorstkansen magerte noemen. Woensdag zwiept een felle Atlanti sche storing al uitdiepend in de richting van West-Europa. De koe en uiteindelijke intensiteit van de ze snelle rakker zijn nog niet hele maal duidelijk, maar die zullen door de weerdiensten nauwlettem v/orden gadegeslagen. Elke ger t bi met Jnaar dam 'nlmeej niet tomc schij volgt de A wegf druk leiden Een s niet voerc HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Engeland en aan de Schotse oostkust af en toe zon en droog, el ders af en toe regen of motregen en toenemende wind. Morgen in zuidoost- Engeland eerst droog, ver der geruime tijd regen en veel wind. Later in het westen opklaringen, afge wisseld door regen- of ha gelbuien, mogelijk ook on weer. Maxima tussen 7 en 11 graden. België en Luxemburg: Af en toe zon en droog. Morgenmiddag van het westen uit toenemende bewolking en in de avond regen. Middagtempera- tuur vandaag ongeveer 7 graden, morgen enkele graden lager. In de Arden nen maxima rond 3 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en droog, ook hier en daar mist. Morgenmiddag in het noord westen toenemende bewolking, gevolgd door regen. Maxima rond 6 graden, mor gen aan de kust en in de zuidelijker stre ken rond 10 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 18 graden. Spanje: Zonnig, in het zuiden ook enkele wol kenvelden. Middagtemperaturen aan de Costa's rond 17 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, ook nu en dan wol kenvelden en mogelijk een bui. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 23 gra- Marokko: Westkust: Veranderlijk bewolkt en mo gelijk een bui. Maxima ongeveer 18 gra- Tunesië: Droog, zonnig en weinig wind. Maxima aan zee tussen 18 en 21 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig, in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Maxima rond 10 graden, aan de voet van de Py reneeën en aan de Cóte d'Azur rond 15 graden. In de Pyreneeën zonnig en vrij zacht, middagtemperatuur op 2000 me ter hoogte rónd +6 graden. In de Alpen overwegend zonnig en morgen zachter. Middagtemperatuur op 2000 meter hoogte morgen ongeveer +4 graden. Mallorcaen Ibiza: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Italië: Droog, overwegend zonnig en rustig weêr. Middagtemperatuur oplopend naar ongeveer 14 graden, in de Po-vlak- te maxima rond 8 graden. In de Alpen en Dolomieten middagtemperatuur op 2000 meter hoogte vandaag iets onder nul, morgen ongeveer +5 graden. Corsica en Sardinië: Droog en zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Griekenland en Kreta: In de nacht van zondag op vandaag op de Egeïsche Zee nog veel wind. Verder droog en overgang naar rustig en zonnig weer. Tamelijk koel met middagtempe ratuur aan zee tussen 10 en 13 graden, morgen plaatselijk iets hoger. Turkije en Cyprus: Vandaag aan het oostelijk deel van de Turkse zuidkust en op Cyprus nog regen- of onweersbuien. Verder droog, perioden met zon en minder wind. Maxima van 10 graden op de Dardanellen tot 16 op Duitsland: In de nacht van zondag op vandaag in het noorden veel wind. Vandaag overdag af en toe zon en in het noorden een en kele b'ui. In de Beierse Alpen en het Zwarte Woud boven 700 meter plaatse lijk wat sneeuw. Morgen droog en perio den met zon, ook hier en daar mist. Maxima in het laagland vandaag rond 6 graden, morgen enkele graden lager. Zwitserland: Zonnig, maar vandaag in het noorden enkele wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur op 2000 meter hoogte vandaag enkele graden on der het vriespunt," morgen ongeveer +4 graden. Oostenrijk: Zonnig, maar vandaag aan de noordzijde van de Alpen wolkenvelden en boven 700 meter plaatselijk wat lichte sneeuw. Middagtemperatuur op 2000 meter hoogte vandaag rond -4 graden, morgen enkele graden boven nul. |Mac toene Het i als 's staat dorp, Hoge onge mee. doen kunt op St' druki onge overl ding, vracl blerr schu die I ren. werk toelo op d Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN Fl DINSDAG 1 FEBRUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.19 Zon onder 17. Maan op 00.00 Maanonder09. Waterstanden Katwijk Hoog water 06.24 18.38 Laag water 01.50 14.27 Weerrapporten 30 januari 19 uur: Amsterdam onbew. Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Dublin Frankfurt Genève Helsinki innsbruck half bew licht bew. regenbui half bew. verand 8 -3 Klagenfurt licht bew Kopenhagen licht bew Las Palmas onbew. Lissabon half bew. Locarno onbew Londen licht bew. Luxemburg motregen Madrid onbew. Malaga half bew. Mallorca licht bew. Malta Parijs regen Rome onbew. Split rlietontv. Stockholm sneeuw Warschau sneeuw Wenen licht bew. Zurich licht bew Bangkok licht bew. Buenos Aires half bew./ Casablanca zwaar bev Johannesburg onbew. Los Angeles onbew. New Orleans New York TelAviv Tokyo bew licht bew BOES

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8