SER denkt aan premie AOW voor 65-plussers Congres kan twijfels rond Brinkman niet wegklappen Binnenland 'CDA jaagt de kiezers zelf weg' 'Niet meer zwijgen over Sarajevo' Voor tien miljoen hasj weg uit politie-opslag Bonden verrast door vertrek Nederkoorn Minister Alders tegen nieuw Zestienhoven lAANDAG 31 JANUAR11994 hap- Koningin Beatrix viert vandaag haar 56ste verjaardag. Ze brengt de dag door in huiselijke kring. foto anp Kansen van Nordholt uiterst klein De kansen voor hoofdcommissaris Eric Nordholt de Amsterdamse politie om burgemeester van de hoofdstad te worden, zijn uiterst klein. Dat heeft vice-premier Wim Kok ge zegd. Kok: „De overstap van een geprononceerde positie bij de politie naar de politiek lijkt me erg groot. Zelfs voor een man als Nordholt", zei Kok tijdens een TV-uitzending van het Amster damse AT5. Dronken bromfietser op de snelweg den haAg De politie van Zoetermeer heeft gisterochtend vroeg een dronken bromfietser aangehouden, die midden op de snel weg reed. De 19-jarige man toerde over de A12 richting Den Haag en werd ter hoogte van Nootdorp in zijn kraag gegrepen. De dronkelap was naarstig op zoek naar zijn woonplaats Pijnac- ker. Hij heeft zijn roes uitgeslapen in een cel in Den Haag. Zaanse politie pakt bende overvallers zaanstad De politie van Zaanstad heeft 25 jongeren aangehou den die worden verdacht van een reeks overvallen en inbraken. De bende werkte in wisselende groepen en heeft in totaal ruim i kwart miljoen gulden buitgemaakt. De leden hebben tot nu 23 overvallen bekend in Heiloo, Purmerend, Diemen en Zaanstad. Daarnaast kwamen vier straatroven aan het licht, zes woning- én 27 bedrijfsinbraken en drie autodiefstallen. De ver dachten, allen tussen de 16 en 22 jaar, richtten zich vooral op wnkels, restaurants en supermarkten. Leeuwardenaar door hoofd geschoten Leeuwarden Een 43-jarige Leeuwardenaar is het afgelopen weekeinde van korte afstand door het hoofd geschoten. Een buurtonderzoek heeft volgens de politie nog niet veel opgele verd. Bij verschillende omwonenden was wel bekend dat vanuit de woning van het slachtoffer werd gedeald. De politie heeft nog geen verband tussen de schietpartij en deze drughandel weten te leggen. Vijftienjarigen brengen Hitler-groet assen» De politie van Assen heeft tegen twee 15-jarige jongens uit Assen en Elp proces-verbaal opgemaakt wegens discrimina tie. De jongens werden aangehouden voor het asielzoekerscen trum in Hooghalen waar zij discriminerende taal uitsloegen en de Hitler-groet brachten. De jongen uit Elp heeft intussen ook bekend drie maanden geleden hakenkruisen te hebben geschil derd in een fietstunnel in Assen. Brinkhorst Eurolijsttrekker D66 den haag Laurens-Jan Brinkhorst wordt de lijsttrekker van D66 de verkiezingen van het Europees Parlement in juni. Hij is erste uit de bus gekomen na de definitieve stemmingsronde onder de partijleden. De top van D66 had liever de huidige aan voerder in het Europarlement,' Bertens, opnieuw als lijsttrekker gezien. Bertens staat nu op nummer twee. 'Meerpremiebetalers houden AOW-premie betaalbaar' Als 65-plussers ook AOW-premie gaan betalen, blijft deze oudedagsvoorziening beter betaalbaar. Bovendien kan dan de AOW-premie omlaag, waardoor er op termijn 50.000 banen bij kunnen komen. Een nieuw kabinet zou een dergelijke maatregel daarom in elk geval moeten overwegen, zo staat in een advies waarover de Sociaal- Economische Raad (SER) zich momenteel buigt. haarlem sjaak smakman termijn bijna verdubbelen door de vergrijzing: er komen meer ouderen die AOW krijgen en minder jongeren die AOW-pre mie betalen. Een manier om dat in elk geval gedeeltelijk te voor komen is om ook 65-plussers AOW-premie te laten betalen, zo oppert de SER, een belang rijk adviesorgaan van werkge vers, werknemers en onafhan kelijke deskundigen. Een probleem is echter dat zo'n maatregel flink koop- Op dit moment betalen AO- W'ers over hun eerste 43.000 gulden bruto inkomen slechts 17 procent belastingen en pre mies tegen ruim 38 procent voor iedereen jonger dan 65. Dat komt voor een belangrijk deel omdat ze geen AOW-pre mie, momenteel ruim 14 pro cent, hoeven te betalen. Volgens diverse prognoses zal de AOW-premie op de langere krachtverlies voor ouderen met zich mee kan brengen. De vak centrales stellen in de SER ook als harde voorwaarde dat de netto AOW-uitkering gelijk moet blijven aan het netto-mi nimumloon. Voor de ouderen met een kale AOW kan het plan daarom zelfs nog iets opleveren, omdat de AOW-premie flink omlaag kan als er ruim twee miljoen premiebetalers (de AO- W'ers zelf) bij komen. Het net to-minimumloon stijgt daar door en daardoor ook de netto AOW-uitkering. Voor de AOW'ers met een klein aanvullend pensioen bete kent een dergelijke maatregel echter een grote aanslag op hun koopkracht: de iets hogere AOW compenseert bij lange na niet de AOW-premie die ze gaan betalen. Ook de met een riant pensioen leveren bij deze maatregel flink in. De maatregel is goed voor de werkgelegenheid, zo heeft het Centraal Planbureau berekend. Omdat de AOW-premie flink omlaag kan als de ouderen ook gaan meebetalen, daalt de col lectieve lastendruk en dat levert op een termijn van vier jaar 8.000 banen extra op en op een termijn van acht jaar zelfs 50.000. Als er overeenstemming wordt bereikt, zal de SER pas na de verkiezingen met het advies naar buiten komen. In de ver kiezingsstrijd zou zo'n voorstel direct worden afgeschoten, ver wacht men. Ouderenbond: De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen weigert de hand te pakken die Elco Brink man zaterdag uitstak naar de bejaarden na zijn verkiezing tot lijsttrekker van het CDA. Vol gens woordvoerder Lakeman is er niets wezenlijks veranderd in de opstelling van het CDA je gens de AOW'ers. De CDA-partijraad ging zater dag akkoord met de bevriezing van alle uitkeringen, waaronder de AOW, gedurende de komen de vier jaar. De 450 miljoen gul den die de partij op verzoek van de achterban uittrekt voor de 'krepeergevallen' onder de be jaarden, deed Lakeman af als een fooi. Aangezien er zo'n 700.000 bejaarden zijn met al leen een AOW-uitkering, komt het gebaar van het CDA neer op een eventuele maandelijkse ver hoging met dertien gulden en een paar dubbeltjes. „Dat doet denken aan de christelijke lief dadigheid in de vorige eeuw", aldus de woordvoerder van de ANBO. De bond zal zijn leden niet adviseren bij de kamerver kiezingen van 3 mei niet op het CDA te stemmen. „Dat soort adviezen geven we nooit. Maar in dit geval geloof ik ook niet dat het nodig is. Met het nu al bevriezen van de AOW voor de komende vier jaar jaagt het CDA de kieners weg", aldus La keman. Brinkman wees er zaterdag nog eens op dat het CDA alleen maar eerlijk heeft willen zijn door vóór de verkiezingen te zeggen hoe de vlag erbij hangt. In de komende kabinetsperiode kunnen de sociale uitkeringen, waaronder de AOW, niet waar devast blijven. Dat geld is hard nodig om banen te scheppen, aldus Brinkman. Hij zei niet bang te zijn voor de verkie zingsuitslag. Oud-minister van sociale za ken Jan de Koning zei dat ook in het begin van de jaren tachtig de uitkeringen werden verlaagd. Amsterdam Op de schouders van zijn vader volgt dit jongetje zondag de Auschwitz-herdenking Dordrecht anpcontainer die de politie afgelo pen donderdag op een indu strieterrein in 's-Gravendeel in beslag nam. De opslagloods waarin de hasj was opgeborgen, was niet elektronisch beveiligd. Volgens de politie hebben de daders, van wie elk spoor ont breekt. het toegangshek bij de opslagplaats vernield, en vervol gens de softdrugs op een vrachtwagen meegenomen. Uit een opslagplaats van de po litie Zuid-Holland Zuid in Dordrecht is zaterdagnacht een eerder in beslag genomen partij hasj van vijfduizend kilo gesto len. De softdrugs hadden een straatwaarde van ongeveer tien miljoen gulden. De hasj zou vandaag worden vernietigd. De hasj was afkomstig uit een amsterdam vervolg voorpagina Vakbonden en politici zijn ver rast door het gedwongen ver trek van topman Nederkoorn bij Fokker. Hoewel de proble men rond de reorganisatie be kend waren, had niemand een dergelijke afloop verwacht. WD-woordvoerster Rempt hoopt dat het vertrek van de topman leidt tot een betere ver houding tussen Fokker en de rijksoverheid. De raad van commissarissen heeft zich vorige week nog eens over de problemen bij Fokker gebogen. Nederkoorn slaagde er niet in zijn voorstellen tot ver andering van de topstructuur van het bedrijf aan de raad te verkopen. Hij was niet bereid een compromis te sluiten en verbond zijn lot aan het plan. Daarmee tekende hij zijn eigen doodvonnis. De vier Nederlandse commis sarissen stemden tegen het voorstel van Nederkoorn. De vijf Duitsers probeerden nog op een compromis te bewerkstelli gen, hetgeen niet lukte. Top man Jürgen Schrempp van DA- SA wilde er geen halszaak van maken, en liet Nederkoorn val len. De opstelling van de Duitsers is des te opmerkelijker daar Schrempp en Nederkoorn de architecten zijn van de overna me van Fokker door DASA. Sa men klaarden zij deze klus en legden naar eigen zeggen de ba sis voor een nieuwe Europese vliegtuigindustrie. Minister Andriessen van eco nomische zaken was indertijd fel tegenstander van de overna me van Fokker. Hij ging pas na een jaar lang onderhandelen, onder druk van de vakbonden en de centrale ondernemings raad. door de knieën. Het lijkt erop of Andriessen nu zijn gram heeft gehaald. Ook de over heidscommissaris stemde tegen Nederkoorn. De raad van commissarissen van Fokker komt vandaag in Amsterdam opnieuw bijeen. Volgens het officiële perscom muniqué stapt Nederkoorn om persoonlijke redepen op. DASA-woordvoerder Poppe bevestigt dat de commissaris sen vandaag opnieuw bijeenko men. Hij gelooft niet dat het vertrek van Nederkoorn de goe de verhouding tussen DASA en Fokker zal verstoren. „Het gaat in onze industrie om structuren en niet om personen." Kabinet besluit vrijdag in Amsterdam waar minister van in Auschwitz en het voormalige binnenlandse zaken Van Thijn Joegoslavië. herinnerde aan de volkerenmoord foto anp cor mulder Minister Alders van milieu vindt het niet nodig dat er een nieuwe luchthaven bij Rotterdam komt zolang de noodzaak daarvan niet is aangetoond. Het afgelo pen weekeinde bereikten minis ter Maij van verkeer en water staat, Schiphol en de gemeente Rotterdam overeenstemming over de exploitatie van een nieuw Zestienhoven. Het kabi net neemt waarschijnlijk vrijdag een besluit. Op het vliegveld wordt niet 's nachts gevlogen. Met die af spraak hopen de gemeente Rot terdam, minister. Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) en de exploitant, de Luchthaven Schiphol, de aanleg van het nieuwe vliegveld door het kabi net te loodsen. Volgens een woordvoerster van het ministerie van VROM gaat het niet alleen om de vraag of wel of geen nachtvluchten worden uitgevoerd, maar spelen bij de definitieve afweging van het kabinet ook de keuze van de baan, woningbouwlocaties en geluids- CD trekt veel stemmen weg bij het CDA belangrijke rol. Maij-Weggen moest deze week van het kabi net onderzoeken of de partijen bereid zijn het vliegveld zonder nachtvluchten te exploiteren. Nu die bereidheid er is, wordt het exploitatievoorstel deze week door Verkeer en Water staat nagerekend. De overheid wil niets meebe talen ana het vliegveld. Provin ciale Staten van Zuid-Holland zijn tegen een nieuw Zestienho ven, tot grote woede van de ge meente Rotterdam. Die had na een jarenlang politiek steekspel in april 1992 gekozen voor een nieuwe luchthaven. Als het ka binet vrijdag akkoord gaat met de aanleg kan de eerste paal in 1997 de grond in. DAF eist straatverbod vredesactiviste EINDHOVEN ANP Niet de PvdA, maar het CDA zal bij de komende verkiezingen de belangrijkste 'stemmenleveran- an de Centrumdemocra ten worden. Volgens een onder van de Universiteit van. Amsterdam en het NIPO heeft een kwart van de nieuwe CD- stemmers bij de vorige verkie zingen nog op het CDA ge stemd, terwijl vijftien procent op de PvdA stemde. Eveneens vijftien procent stemde eerder op D66. Het onderzoek maakt een einde aan het verhaal dat Centrumdemocraten hun aanhang vooral vinden in de achterstandswijken in de grote steden, waar steeds meer mi granten komen en de 'oude be woners' veelal het gevoel heb ben dat ze door de politiek, ook door de bezuinigingen op de uitkeringen, in de steek worden gelaten. In die wijken wonen vooral (voormalige) PvdA-stem- tners. Volgens het onderzoek i de Centrumdemocraten vooral meer aanhang op het verstedelijkte platteland en in kleinere steden, waar het CDA veel sterker is. Het merendeel van de CD-stemmers woont momenteel niet meer in de gro te of middelgrote steden als Lei den en Haarlem. wilfred scholten Begeleid door speciaal voor hem gecomponeerde marsmu ziek heeft Elco Brinkman afge lopen zaterdag dan eindelijk ge kregen waarop hij twee lange jaren heeft moeten wachten: het politiek leiderschap van het CDA. Of daarmee ook de kritiek op Brinkman verstomt, valt nog te bezien. De partijtop deed er in ieder geval van alles aan om met de twijfel rond de nieuwe lijsttrekker af te rekenen. In een bijna perfect geregisseer de show probeerden de chris ten-democraten de zo gewenste eenheid uit te stralen. Zelfs par tijgenoten die nog wel eens wat kritische noten over Brinkman hadden gekraakt, verschenen in een video-clip waarin onvoor waardelijk vertrouwen in de nieuwe eerste man werd uitge sproken. Het woord 'vertrou wen' stond dan ook centraal op het CDA-congres, als een be zweringsformule om alle twijfel en onzekerheid over de nieuwe lijsttrekker bij voorbaat de kop in te drukken. Zo deed scheidend partijleider Lubbers een poging de voor naamste kritiek op zijn opvolger té pareren als zou hij weinig in houd hebben, christendemo cratische bezieling missen en niet capabel zijn voor het pre mierschap. Lubbers beklem- Elco Brinkman is zaterdag in de Rotterdamse Doelen gekozen als baas even wachten tot na de verkiezingen op 3 mei of hij ook de baas van d( Ook Brinkman zelf deed, nadat hij geëmotioneerd het lijsttrek- toonde de elf jaar lange be- stuurservaring van de nieuwe leider. „Een man met inhoud en kersohap had aanvaard, zijn actie", aldus Lubbers. Goed, hij best de twijfel weg te had naast successen ook neder lagen geleden, maar hij had tenminste hard 'gewerkt en ge sjouwd' en zijn nek uitgestoken. „Hij staat voor ons en wij staan voor hem." hem ongekend diep gravende en vooral lange rede probeerde hij zijn sceptici te overtuigen van zijn christende mocratische gedrevenheid en inhoudelijke kwaliteiten. Veel an het CDA. Brinkman moet nog BV Nederland wordt. foto anp paul stolk bijbelse verwijzingen en zelfs een rondje door de wereld. Het CDA-kader was het van hem tot dusver niet gewend. En ook in zijn verhaal het herhaaldelijk te rugkerende, bijna bezwerende woord 'vertrouwen'. Opvallend was ook de duidelij ke accentverschuiving in de campagnestrategie. De forse kritiek op zijn mannetjesmake rij had zijn effect niet gemist. Elco Brinkman is de nummer één van het CDA, maar sinds kort met een sterk 'team' om zich heen. Lubbers en de lijst trekker stonden lang stil bij de capaciteiten van de nummers twee tot en met vijf: staatssecre taris Van Rooy, minister Hirsch Ballin, kamervoorzitter Deet- man en staatssecretaris Heer- ma. Brinkman moet het samen met hen gaan doen en minder op zijn eigen houtje, zo luidt de boodschap. Gênant De cruciale vraag is natuurlijk of de grote groep aarzelende CDA- kiezers na het congres overtuigd is en het afgesmeekte vertrou wen geeft aan de nieuwe eerste man. De partij staat immers in de opiniepeilingen op een ver lies van zestien zetels. Is de schade met deze show teniet gedaan? Want er is meer dan twijfel over de lijsttrekker. Een dag voor het applauscongres was de CDA- partijraad, die inhoudelijk meer heeft in te brengen, minder eensgezind. Afgevaardigden van de plaatselijke afdelingen waren ronduit verbijsterd over het voorstel om extra te bezuinigen, waaronder het bevriezen van de AOW-uitkeringen. Een gênant toneelstukje van een quasi-bezorgde kamer- kringvoorzitter en een emotio nele Brinkman, die de nood zaak van deze pijnlijke maatre gel uitlegde, bezwoer de kritiek niet. Alleen een harde toezeg ging van de partijtop om 450 miljoen gulden te garanderen voor steun aan bejaarden met nauwelijks of geen pensioen, kon het partijkader over de streep trekken. De schade voor het CDA was toen al een feit en menig partijraadslid vroeg zich wanhopig af hoe dit genuan ceerde compromis in de verkie zingscampagne in vredesnaam is te verkopen. De andere partijen kunnen nog garen spinnen bij dit gehannes. Over die partijen liet de kersver se CDA-lijsttrekker zich overi gens met geen woord uit. Hij hekelde alleen het individualis me, daarmee afstand schep pend tot WD en D66. Maar dat was niets nieuws en bovendien niet kwaadaardig. Over de PvdA geen woord. Nee, ook geen 'ge hakketak op personen', zei Brinkman. „Haat de kiezers maar spreken. Wij vertrouwen op hun inzicht, op de bestuurs- ervaringen het realiteitsbesef van onze beweging." Brinkman als staatsman. Vredes-activiste M. Moors uit Geldrop mag een jaar lang niet op een weggetje achter het terrein van DAF Trucks in Eindhoven ko men. Voor elke overtreding van dit straatverbod geldt een boete van 250 gulden. Dat heeft de rechtbank in Den Bosch vorige week be paald in een door DAF aan gespannen kort geding. „Die vrouw is een recidi- viste. Ze is al jarenlang be zig. De bewakingsdienst werd er compleet gestoord van", zegt een woordvoer der van DAF. Moors gaat vaak samen op pad met Cees Koning die landelijke bekendheid kreeg toen hij met een bijl inhakte op ge vechtsvliegtuigen op de luchtbasis in Soesterberg. Moots heeft in het verle den meerdere malen actie gevoerd tegen DAF Special Products, de militaire poot van het voormalige DAF- concem. Het huidige DAF Trucks heeft echter geen binding meer mei DA1 Special Products, maar daar trekt Moors zich niets van aan. DAF heeft voorafgaand aan het kort geding video camera's opgehangen bij het hek Dat leverde in twee gevallen beelden op van Moors, terwijl ze een hek doorknipte.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3