Lenins in plakjes gesneden hersens goed bewaard 'In gelul kun je niet wonen' w m slik* HbL - Executies moeten corruptie afschrikken in China Feiten &Meningen Een en al show MAANDAG 31 JANUAR11994 .Kon Wat er ook in de nabije toekomst wordt beslist over het gebalmsemde li chaam van Vladimir Iljitsj Lenin, dat nog steeds in een glazen sarcofaag op het Rode Plein ligt opge baard, zijn brein waar aan de bolsjevistische re volutie ontsprong blijft voortbestaan. De hersenen zijn in 31.000 plakjes ge sneden, op glas gefixeerd en opgeslagen in kamer 19 van het Moskouse Her- seninstituut. Ze liggen daar achter 3 vergrendelde deu ren elk met metaal be slagen en uitgerust met een alarm. MOSKOU ANDREW HIGGINS THE INDEPENDENT Verderop de gang liggen schijf jes van Stalins hersenen opge slagen. Stukjes hersenweefsel van Vladimir Majakovski de revolutionaire dichter die zich zelf doodschoot worden in de aangrenzende kamer be waard. En als bewijs dat het in stituut met zijn tijd meegaat, wordt in een andere kamer het brein van de natuurkundige en voormalige dissident Andrei Sa- charov in microscopisch dunne plakjes gesneden. Maar de trots van de collectie is Lenin. „Geen enkel brein is zo grondig bestudeerd", zwijmelt de directeur, de 70-jarige Oleg Adrianov. Hij is al 32 jaar aan het instituut verbonden en er hangt nog steeds een houtsnede van een levendige, nadenkende Lenin aan de muur boven zijn bureau. Hij legt uit: „Ik heb veel aan Lenins hersenen te danken. Ik bedoel beroepsmatig, niet op het politieke vlak." Mozart Persoonlijk had hij liever de hersenen van Mozart onder zocht. Adrianov, bevrijd van de taboes waar zijn 3 voorgangers mee te kampen hadden, heeft onlangs de eerste resultaten van het onderzoek naar de hersenen van Lenin gepubliceerd in Suc cessen in de fysiologische weten schappen, het tijdschrift van de Russische Academie van Medi sche Wetenschappen. De be langrijkste conclusie van dit on derzoek luidt: Lenins brein was niets bijzonders. Hij had een grote voorhoofds- kwab en „een groot aantal bij zonder grote piramidale neuro- mr Het gebalsemde lichaam van Lenin ligt nog steeds in het mausoleum op het Rode Plein in Moskou. Zijn hersens zijn ergens anders opgeslagen. nen", maar volgens Adrianov kunnen we alleen maar specu leren over wat dat betekent. Nog laatdunkender is hij over Stalin: „Zijn brein levert hele maal niets op". Beduidend inte ressanter zijn volgens hem de hersenen van doofstommen. Dit was niet wat de Communis tische Partij wilde horen toen ze in 1926 de baanbrekende Duit se neuroloog Oskar Vogt uitno digde om te helpen bij de ont sluiting van de raadselen van Lenins genie. Tegenwoordig wordt het Herseninstituut niet langer geplaagd door ideologi sche poppenkast, maar door geldgebrek. De speciaal uit Oos tenrijk geïmporteerde micro scoop met video aansluiting is kapot. De hersensnijder, die speciaal voor het instituut werd ontwor pen, maar die het ook niet slecht zou doen op de vleeswa- renafdeling van een super markt, is krakkemikkig. Labora torium-medewerkers in witte jassen eten hun lunch temidden van jampotjes waarin hersen- fragmenten ronddrijven. Respect Maar wat er ook met Lenins li chaam en politieke reputatie gebeurt, zijn hersenen worden met respect behandeld. Ze wor den bewaard op de derde ver dieping in twee grote houten kabinetkasten, elk met tiental len uiterst zorgvuldig gelabelde laatjes. Rechter hersenhelft, blok 1-18, snede 1-35, leest het handschrift op een van de laatjes. Zo'n 1.000 plakjes zijn paars en zwart gekleurd voor onderzoek onder de micro scoop. De overgrote meerder heid is echter melkachtig grijs en onbehandeld. Deze hersen- plakjes liggen geduldig té wach ten op nieuwe technieken die de mysteries van Lenins denk processen kunnen ontrafelen. Naast het raam, dat beveiligd is door een metalen luik met een hangslot, staat nog een kabinet- kast met veertien dikke, in groen leer gebonden boek werken met in de rechter bo venhoek de goudopdruk: Lenin. Ze bevatten wat ooit een van de gevoeligste staatsgeheimen van de Sovjetunie was een gede tailleerde fotografische kaart van de hersenen van Lenin. Het marxisme werd als een weten schap beschouwd en de rede als zijn instrument. En als zodanig was Lenins brein het ultieme wapen in de strijd tegen de bourgeoisie. De hersenen zelf zijn ver schrompeld en klein. Geen en kele dwarsdoorsnede is groter dan de vuist van een baby. Gro te delen van de linker hersen helft zijn beschadigd door een reeks beroertes en deze zijn in de foto's met zwarte inkt inge kleurd. Maar Adrianov wijst ge ruchten dat Lenins hersenen door syfilis zouden zijn wegge vreten als 'vuilspuiterij' van de hand. „Hersenen zijn net een watermeloen", legt hij uit. „Ze bestaan voor 95 procent uit wa ter." Vandaar de sterk geredu ceerde staat van Lenins brein. Genie „Eerlijk gezegd geloof ik niet dat hij een genie was", vervolgt Adrianov. Hij vermeldt een de tail dat ooit geheim was: Lenins hersenen wogen 1.340 gram, beduidend lichter dan het twee kilo zware joekelbrein van Rus sische dichter Toergenjev, maar zwaarder dan de nietige 970 gram van de Franse schrijver Anatole France. Lenin stierf op 21 januari 1924. Hij was al ziek vanaf de zomer van 1922, toen hij de eerste van tenminste vijf beroertes kreeg. Zijn laatste woorden, die hij sprak tijdens een rit in een arre stee bij zijn buitenhuis in dé buurt van Moskou, duiden niet op een onsterfelijk genie: „Bra ve hond". De lijkschouwing, die dezelfde dag werd gehouden, duurde ruim 4 uur. De vastge stelde doodsoorzaak: hersen bloeding. Na 2 maanden intern geruzie werd in maart 1924 aangekon digd dat de Communistishe Partij had besloten „alle metho des die de huidige wetenschap ter beschikking heeft te zullen benutten om het lichaam zo lang mogelijk te bewaren". Het staatsbegrafeniscomité werd prompt omgedoopt in het Co mité voor de vereeuwiging van de herinnering aan V. I. Oelja- nov (oftewel Lenin). Deze be slissing was deels geïnspireerd op farao Toetanchamon, wiens gemummificeerde overblijfse len kort daarvoor door Lord Carnarvon in Luxor aan de Nijl waren gevonden. In augustus 1924 werd het eerste Le- ninmausoleum op het Rode Plein geopend. Sterk water De partij raakte geobsedeerd met Lenins onsterfelijkheid. 'Lenin leefde, Lenin leeft en Lenin zal leven' luidde een fa- Jan, recht voor zijn raap, Schaefer Y HAAG CAREL GOSEUNG „Ie kunt wekenlang over het so cialisme lullen, maar als men sen al dertig jaar hun nek bre ken over een tegel bij de voor deur en jij bent de eerste die de gemeente opbelt en zorgt dat zij die tegel komen rechtleggen, dan ben je een goed bestuurder. Een goed politicus en een goed socialist." Jan Schaefer (53) zei de dingen recht voor zijn raap. Zoals een geboren Amsterdammer be taamt. In 1978 hing zijn geboor testad vol met plakaten 'Schae fer komt'. Jan had ervoor geko zen het Haagse Binnenhof, de Tweede Kamer, te verlaten om in Amsterdam als wethouder stadsvernieuwing aan de slag te gaan. 'In gelul kun je niet wo nen', werd zijn beroemdste uit spraak. Het werd een succes. In de hoofdstad werden in acht jaar tijd 70.000 woningen gereno veerd en 30.000 nieuwe ge bouwd. Dat er bij het gemeen telijk grondbedrijf 60 miljoen gulden zoekraakte onder het re gime van de PvdA-wethouder was bijzaak. Jan Schaefer was een self-made man. Bakkersjongen uit de Pijp. Grootgeworden tussen het ge wone volk. In 1971 kwam hij in de Tweede Kamer. PvdA-voor- man Den Uyl had hij tot op dat moment nooit ontmoet. In Den Haag baarde hij opzien. Zijn taalgebruik was anders. Zijn kledij, een Amerikaans hout- hakkershemd met opgerolde mouwen, een spijkerbroeken leren vest, ook. Volkshuisvesting werd zijn ter rein. Hij vond de term 'Biesheu velen' uit: met veel omhaal van woorden eigenlijk niets zeggen. Jaren later kwam zijn kompaan uit die dagen, Marcel van Dam, met een variant.Belubbereti Vier jaar lang runde hij als staatssecretaris mede het minis terie van volkshuisvesting in het kabinet-Den Uyl. In 1977 werd de formatie van een vervolg op die ministersploeg een misluk king. Het CDA koos voor de WD. En Schaefer kwam in de Kamer. Om daar na een jaar uit te stappen en te vertrekken naar Amsterdam. Acht jaar hield hij het daar vol. Om in 1986 de fout van zijn le ven te maken. Schaefer keerde terug in de Kamer. Daar was de sfeer in de PvdA echter al veran derd. De apparatsjiks hadden de macht overgenomen. Het vergaderen was tot hoogste goed verheven. „Een kooi vol grijze muizen", oordeelde Schaefer. In de fractie zaten ze niet meer te wachten op de bewoner van een bovenetage in de Pijp. In 1990 verliet Schaefer gefrus treerd de Kamer. Minister Dales (binnenlandse zaken) vroeg hem het nieuwe PvdA-troetel kindje, de sociale vernieuwing, te gaan leiden. Schaefer werd voorzitter van de zogenoemde interbestuurlijke projectgroep sociale vernieuwing. Een haast onmogelijke opgave. De sociale vernieuwing bestond alleen op papier. De project groep moest maar zien alle in stanties, en bestuurders die er iets mee te maken konden heb ben, op één lijn te krijgen. Na een jaar was het over voor Jan. Kort daarop bond hij de strijd aan met zijn eigen PvdA. De partij ging de verkeerde kant op met het tornen aan de WAO en het schrappen van de koppeling tussen lonen en uitkeringen. Schaefer vloog er in. Kwam met een initiatief voor de bundeling van alle progressieve krachten binnen en buiten de PvdA. Geen nieuwe partij, maar een brede beweging wilde Schaefer organiseren. Na een eerste bij eenkomst met wat sympathi santen in een Amsterdams café, volgde een diepe stilte. Er ge beurde niets meer. Jan Schaefer, de laatste echte arbeider in de PvdA, in de goe de zin van het woord, had de strijd kennelijk opgegeven. PvdA-leider Kok reageerde op zijn overlijden met: „Hij sprak de mensen aan." Dat deed taal die de PvdA al 1; Schaefer zeker. Hij sprak de taal meer spreekt, van de man in de straat. Een THE INDEPENDENT Het aantal doodvonnissen dat in China is uitge sproken toont een scherpe stijging tijdens de na dagen van de anti-corruptiecampagne: alleen al in september zijn ten minste 570 mensen ter dood veroordeeld. Waarschijnlijk wordt het nog gewoner om executies uit te voeren, nu de hoog ste rechter van China heeft opgeroepen met har de hand op te treden tegen de stijging van de ge welddadige criminaliteit. Het totaal aantal executies wordt geheim gehou den, maar uit onlangs door Amnesty Internatio nal geverifieerde cijfers zou blijken dat het in de tweede helft van vorig jaar met het in werking tre den van de anti-corruptiecampagne een flinke sprong heeft gemaakt. 'Lot november heeft Amnesty. 1.249 executies ge registreerd, 16 procent meer dan in heel 1992. Het werkelijke cijfer is hoger, omdat veel execu ties nooit ter ore komen van buitenlandse men senrechtenorganisaties. In de slechtste maand, september, werden 373 van de veroordeelden ook geëxecuteerd, velen nadat ze 'groepsshowveroordelingen' hadden bij gewoond die als afschrikking worden georgani seerd. In de aanloop naar de Nationale Dag o,» 1 oktober proberen de rechtbanken 'de boeken op te schonen' met grootschalige executies, wat be tekent dat de kans op een eerlijk proces of een hoger beroep zelfs nog kleiner is dan normaal. Onder de zaken waarover in de Chinese kranten is bericht waren: Half september werden 80 mensen in de pro vincie Jiangxi wegens diefstal en overvallen met gebruik van geweld ter dood veroordeeld; Op 25 september werden ongeveer 360 mensen in de provincie Hunan ter dood of tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Het officiële Dag blad van Flunan schreef dat „het geweervuur van gerechtigheid door de hele provincie werd ge hoord"; Dezelfde dag werden in Chongqing, in de pro vincie Sichuan, 32 mensen geëxecuteerd. De situatie blijft ernstig. Op 25 .november vonden in 17 verschillende steden in de provincie Henan 140 executies plaats. In sommige gevallen werden wekenlang foto's tentoongesteld van de 'showveroordelingen' als onderdeel van de anti- misdaadcampagnes van de plaatselijke overheid. In Chengdu, provinciehoofdstad van Sichuan, hebben minstens twee maanden lang foto's in een sportzaal gehangen van een veroordeling op 10 september. De doodstraf heeft een grote rol gesPeeld in Chi na's pogingen met harde hand op te treden tegen de corruptie, wat een groot probleem is geworden gegeven de haast om geld te verdienen onder de economische hervormingen. Door de inefficiëntie van de overheid, het belang van guanxi, of rela ties, en het grote aantal kwasi-officiële overeen komsten zijn steekpenningen de gewoonste zaak van de wereld geworden. Onlangs heeft het officiële nieuwsagentschap Xinhua laten weten dat in één provincie meer dan 300.000 functionarissen eenvijfde van het totaal waren betrapt op oneigenlijk gebrujk van gemeenschapsgeld. Het agentschap be schreef de machtsstructuur in de oostelijke pro vincie Anhui, een van de armste van China, waar functionarissen hun positie misbruikten om een luxueus leven te financieren, prostituees te beta len en een opleiding te bekostigen voor hun eigen kinderen en die van hun familieleden. Sommige van deze zaken gingen zelfs terug tot de jaren '50. Overigens werden tegen de meeste functionaris sen disciplinaire maatregelen genomen in plaats van dat ze werden vervolgd. In China worden doodvonnissen toegemeten voor veel niet-gewelddadige misdaden, zoals op lichting en fraude, waar in de meeste andere lan den geen doodstraf op staat. In de eerste 10 maanden van 1993 is de gewelddadige criminali teit echter met 17,5 procent toegenomen, moge lijk als gevolg van de kloof tussen arm en rijk die steeds wijder wordt. De president van het Opperste Volksgerechtshof, Ren Jianxin, hield vorig jaar een conferentie van rechters voor dat ze hard moeten optreden tegen „misdaden die de staatsveiligheid ondermijnen en overtredingen die de sociale orde verstoren". De conferentie kreeg te horen dat vorig jaar meer veroordeelde criminelen strenge straffen hadden gekregen, maar er werden geen cijfers gepubli ceerd. Rechter Ren vroeg de rechtbanken zich voor te bereiden op een 'golf van vervolgingen' wegens omkoping, oplichting en andere econo mische overtredingen. Volgens Amnesty blijft het niveau van de rechts praktijk onvoldoende: verdachten kunnen maan denlang worden vastgezet en verhoord, zonder dat zij recht hebben op een advocaat. Zij kunnen voor de rechtbank worden geleid zonder tijd te hebben gehad hun verdediging voor te bereiden. En advocaten worden zeer beperkt in hun recht het bewijs van de aanklager te weerleggen. In 1992 tekende China voor 63 procent van de exe cuties over de hele wereld. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET voriete slogan. Het brein werd twee jaar lang op sterk water ge zet. Niemand durfde het weg te gooien, maar tegelijkertijd wist niemand wat ermee te begin nen. Vogt bood de oplossing. Hij hielp in 1926 met de oprich ting van een klein laboratorium en 2 jaar later kreeg hij een groot stenen gebouw toegewe zen dat van een Amerikaans be drijf was geconfisceerd. Hierin werd het Herseninstituut geves- tigd. De oorspronkelijke theorie ach ter het werk van Vogt, die ge loofde in een rechtstreeks ver band tussen hersenstructuur en intelligentie, is sindsdien ver worpen. „Je kunt niet aan een dood brein zien of het van een man of een vrouw was, zelfs niet of het aan een chimpansee of aan een mens behoort", zegt Stephen Rose, hoofd van de hersen- en gedragsonderzoek groep van de Britse Open Uni versiteit. Maar hij benadrukt het belang van het werk van de Moskouse wetenschappers. Anders dan ij de frenologie de beruchte, door de nazi's misbruikte pseii dowetenschap die aan de hanc van de afmeting en vorm van <j schedel conclusies trekt over j aanleg en karakter hebben i de hersenonderzoekers in Mos kou ondanks sterke druk nooit hun medewerking verleend aai politieke of racistische zuiverin gen. Afgezien van een voetnoot in een door Vogt in 1929 in een Duits wetenschapsblad gepubl ceerd artikel werd er niets naai buiten gebracht over het ondej zoek naar de hersenen van Lel in, tot Adrianovs recente essay dat grotendeels is gebaseerd o| een geheim onderzoeksrappor uit 1967. Ondanks herhaalde pleidooien voor grotere open heid, werd iedere stap in deze richting door de Communisti sche Partij in de kiem ge smoord. „Ik begrijp niet waar om mijn leermeesters niets mochten publiceren", zegt Adrianov. „Dit land kent zoveel onzinnige geheimen." Geheim Lange tijd was het feit dat Lenins brein niets bijzonders was het allergrootste geheim. Zestig jaar hersenonderzoek aan het Moskouse Herseninsti tuut hebben bij de wetenschap pers vooral geleid tot een duize lingwekkend besef van de indi vidualiteit van elk brein. Toch zou Adrianov niet graag zien dat Lenins brein hetzelfde lot ondergaat als zijn lichaam. Lenins hersenplakjes moeten worden behouden. „Ze bevin den zich in een uitstekende conditie en kunnen in principe tot in lengte van dagen worden bewaard." Het waardevolst zijn volgens Adrianov de niet inge kleurde plakjes. „Er is nog zo veel werk te doen. Ze kunnen ii de toekomst worden onder zocht als de wetenschap nieuw methodes heeft ontdekt. Ik ge loof niet dat iemand ze ons wil afnemen." Waarschijnlijk zal Lenin in deze vorm nog geruime tijd voortle ven. Heeft Adrianov wellicht in teresse in de hersens van ,zeg, een Gorbatsjov of een Jeltsin? „Absoluut niet. We hebben ge noeg politici gedaan. Het zijn beslist niet de meest interessan te breinen." VERTALING: MARGREET HESLINGA STANDPLAATS LONDEN Sommige mensen, vooral anglofielen en Londense corres pondenten, denken dat Groot- Brittannië nog steeds het mid delpunt van de wereld is. Dit is echter niet zo. De tijd van de Manchester-broek is voorgoed voorbij, en al wat er over is ge bleven is show. Groot-Brittan- nië moet niet serieus worden genomen. Dat de politiek uitsluitend ver maak is, is genoegzaam bekend. In het Lagerhuis mogen de poli tici elkaar vakbekwaam uit schelden, maar wie een regering wil zien vallen, moet toch naar Italië. Er is zelfs een partij die bepleit van het Lagerhuis een rondtrekkend circus te maken, opdat op de plek ervan een pretpark kan worden gebouwd. Dat ook misdaad deel uitmaakt van de amusementsindustrie, is misschien minder bekend. Maar sommige criminelen in dit land hebben haast nog meer verstand van de show-bussi- ness. Neem bijvoorbeeld de jongens die enige tijd geleden bij onze buren inbraken. Ze namen na tuurlijk wat elektronica mee, maar gingen niet weg voordat ze hoogwaardig entertainment aan de buurt hadden geboden. In een van de kastjes hadden zij namelijk een dikke stapel eroti sche foto's gevonden van de buurvrouw, een dame van het type Thatcher. Zij hadden het slachtoffer met die foto's kun nen chanteren, rriaar nee, dat zouden alleen humorloze ma- fiosi in hun hoofd halen. In plaats daarvan verdeelden zij de foto's in een groot aantal pak ketjes, en stopten ze in een en velopje. Vervolgens legden zij voor elke deur in de straat zo'n envelopje, zodat de volgende morgen in een dertigtal gezin nen het ontbijt een hilarische gebeurtenis werd. De meeste Britse kranten doen zelfs geen poging om iets an ders dan vermaak te bieden. The Sun had vorig jaar een voorpagina gewijd aan het feit dat een bekende actrice, Gillian Taylforth van de serie EastEn- ders, 'orale seks' had bedreven met haar vriend in d>ens Range Rover. Een interessant verhaal, Kaï politii Nordl dams Dr< Haag De di ker. f Za: Zaan woni dach wnk Lei LEEUV weel buui verd zo leek het. Alleen, volgens vrouw Taylforth en haar vriend was.het niet waar, en zij beslo ten de krant vóór het gerecht te slepen. In de rechtbank: opnieuw een leuke show. Op eigen verzoek nam de actrice nog een keer met haar vriend plaats op de voorbank van een Range Rover, die voor de gelegenheid achter het gerechtsgebouw werd ge parkeerd. Doel was te bewijzen dat de gesuggereerde handelin gen, tamelijk moeilijk uitvoer baar waren, maar en passant werd een leuke act opgevoerd i voor jury, rechter en pers. De volgende dag verschenen dan ook uitermate geestige foto's in de dagbladen, die de verkoop cijfers van Range Rover geen J schade kunnen hebben berok- kend. Omdat de rechtzaak nu toch in een show was veranderd, achtte de verdediger van The Sun het nuttig een videofilmpje af te draaien die van de actrice was geschoten op een privé-feestje (Groot-Brittannië kent natuur lijk geen privacy-wetgeving). Het filmpje toonde haar in licht beschonken toestand met een Duitse worst in de mond, waar mee de advocaat maar wilde bewijzen tot wat ze zoal in staat Het laatste bedrijf was ook sterk. De actrice werd in het on gelijk gesteld en veroordeeld tot betaling van de proceskosten ad anderhalf miljoen gulden. Bij het horen van het vonnis zeeg ze ineen, en half bewusteloos moest ze op een brancard naar het ziekenhuis worden ge troond. De volgende dag: foto's van de ingestorte actrice en - in The Sun - nog een keer die met de Duitse worst. De kwaliteitskranten spraken schande van de anderhalf mil joen gulden, geld dat voorna melijk was bestemd voor de diepe zakken van de advocaten. Maar een van die advocaten sloeg de spijker op de kop, toen hij zei: „Als rechtzalen verande ren in theaters, hebben de hoofdrolspelers ook recht op het salaris van echte sterren." CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Br

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2