I "S0LS0NIC8 Vrije tijd Cirkelbestrating leggen met mal Zazou Blijvertje Licht Verbeelding Natuurlijk MAANDAG 31 JANUARI 1994 ie? REDACTIEHENRIETTE VAN DER HOE NIEUWE CD'S POP/POPULAIR 'Heyyou!' - Youssou N'Dour (Virgin/Music Collection). Het CD-label Virgin weet zich geen raad met de Senegalese popzanger Youssou N'Dour. Aan zijn uitzonderlijke kwalitei ten twijfelt niemand. Maar of hij muzikaal nu dicht bij huis blijft of dat hij juist een zo 'westers' mogelijk album maakt, de door braak naar het grote publiek blijft uit. Twee jaar geleden deed Virgin N'Dour van de hand aan Sony. Daar maakte hij direct de mooi ste plaat van zijn loopbaan, 'Eyes open'. Maar ook dit keer werden geen grote verkoopsuc cessen geboekt. Intussen heeft Virgin klaarblij kelijk spijt gekregen van het af scheid van N'Dour. Het label komt met een zeer laaggeprijs de verzamelaar (speelduur 70 minuten) waarop 15 nummers zijn gezet, afkomstig van de drie CD's die de Senegalees voor Virgin maakte. 'Eyes open' is jammer genoeg in het geheel niet vertegenwoordigd op 'Hey you!' De vraag is waarom Virgin nu pas deze zet doet. Als 'Hey You' voor N'Dour de bal aan het rol len brengt, profiteert vooral So ny daarvan. Mosterd na de maaltijd dus maar niet voor het platenkopend publiek. 'Hey You', voorbeeldig samen gesteld door een redacteur van het Vox-magazine, laat hem in al zijn muzikale hoedanigheden horen: Op 'The Lion', een car navalesk lied dat is opgedragen aan het Senegalese voetbalelf tal, is de meertalige N'Dour een gangmaker, op 'Toxiques' een vlijmscherpe criticus en op 'Fe- nene' een swingende chanson nier. 'As time goes by* - Little Feat (WEA) Een verzamelaar van Little Feat met weglating van klassieker 'Time loves a heroe' kan na tuurlijk helemaal niet. Nog er gerlijker is deze blunder als wordt bedacht dat 'As time goes by' in feite niet meer is dan een flink opgetuige versie van de ge lijknamige verzamelaar uit 1986 waarop dit prachtlied ook al ontbrak. Kortom, WEA laat een dot van een kans liggen om een geweldige blunder recht te zet ten. Toch is 'As time goes by' de moeite waard. Behalve num mers uit de gouden jaren ze ventig van de groep dat was toen zanger Lowell George nog leefde staan er ook stukken op van de laatste twee CD's uit 1988 en 1990. De ontroerende afsluiter '20 million things' is af komstig van George's soloplaat 'Thanks I'll eat it here'. WK JAZZ The Solsonics: 'Jazz in the Pre sent Tense' (Chrysalis/ERG, EMI Music). JAZZ in the present tense The Solsonics is een band uit Los Angeles die een plaats pro beert te veroveren in de 'acid jazz' of 'dance jazz'-hoek van de popmuziek-markt. Geleid door basgitarist Jez Colin en slagwer ker Willie McNeil, hadden deze groep eind vorig jaar een stevige hit in de meer progressieve dis cotheken met de single stuk 'Montuno Funk', ook op deze cd te horen. The Solsonics klin ken op hun best als ze met luie, zwoele funkritmes aan de slag gaan, afgewerkt met een flinke dosis latin-feel, op zijn Cubaans of Mexicaans, een ritme dat vaak aan de vroegere War doet denken. Ook zijn er bijvoor beeld, zoals in het titelstuk, in vloeden van Wes Montgomery of, elders, kundig fluitwerk a la Herbie Mann terug te vinden, zodat er een interessante com binatie van oudere cross-over- muziek met hedendaagse funk en hiphop wordt geschapen. Een ander voorbeeld van het cosmopoliete karakter van deze dansmuziek is een reggae-ver- sie van trompettist Freddie Hubbards bekendste nummer 'Red Clay'. Voor een moderne dans-cd zijn opvallend weinig loops en samples gebruikt, wat de muziek directer doet klinken zonder dat het ten koste gaat van de ritmische spanning. Voor de 'echte' jazzliefhebber is er op deze cd misschien te wei nig te beleven aan improvisato risch kunnen, danslustigen kun nen hun hart ophalen aan deze 'coole' L.A.-straatmuziek. Bruce Williamson: 'Big City Magic' (Timeless, distr.: Mu nich Records). Het meest opvallende aan het debuutalbum van multi-instru- mentalist Bruce Williamson hier is hij alleen op de altsaxo foon te horen is de hoge kwaliteit van zijn composities en zijn goede oor voor blaasar- rangementen. Hij speelt hier met twee groepen, waarin on der anderen Randy Brecker en een van zijn vroegere werkge vers, Art Lande (piano), in opge nomen zijn. Williamson slaagt erin om zes of zeven musici te laten klinken als een kleine Big Band met de nodige kleurcontrasten in het ensemblewerk. Aan de andere kant werkt de leider bijna uit sluitend met in de bop veel ge bruikte fraseringen, zodat, on danks de grote vakkundigheid waarmee alles gepresenteerd wordt, je het gevoel bekruipt al les al eerder gehoord te hebben. Het is een technisch uitsteken de cd in het hard- en neo-bop- genre met puntig blaaswerk van de leider, waarvan de potentiële consument zelf na beluistering moet uitmaken of de composi ties en arrangementen op zich origineel genoeg zijn om deze produktie te verkiezen boven de vele andere die in dit genre elke maand uitkomen. KV KLASSIEK Las mejores obras del Canto Gregoriano. Monniken van het klooster der benedictijnen van Santo Domingo de Silos (EMI). De absolute topper op de Spaanse hitlijsten en een van de raadsels uit de platenindustrie. Hoe is het mogelijk dat een dubbel-cd met gregoriaanse ge zangen Gloria Estefan en ande re prominenten uit de popwe reld wekenlang van de eerste plaats weet te verdringen? Het schijnt dat zelfs sociologen en psychologen zich daarover bui gen, maar belangrijker is dat de golf in bescheiden mate ook naar ons land lijkt over te slaan. Heel begrijpelijk, daar deze (midprice) uitgave twee essen tiële zaken combineert: sfeer en herkenbaarheid. Met nostalgi sche klanken zingt een benedic tijner monnikenkoor, in de na tuurlijke galm van een klooster kerk, ruim dertig traditionele gregoriaanse gezangen die zo danig gekozen zijn, dat elk er van een gevoel van herkenning oproept. Het contrast tussen de sublieme eenvoud van deze nog steeds schitterende muziek en onze van glitter, show en uit bundigheid overladen maat schappij doet de rest. EIgar: Vioolconcert, op. 61 - Introduction Allegro, op. 47. Kyoko Takezawa (viool), Sym fonie-orkest van de Beierse Ra dio o.l.v. Sir Colin Davis (RCA). Op de valreep nog even aan dacht voor een 'cd van de maand januari'. De Japanse Kyoko Takezawa behoort tot de grote beloften onder de opko mende talenten en demon streert dat wederom in het niet zo erg bekende vioolconcert van Elgar. Toch lijkt het, ondanks haar inzet en de begeleiding on der Colin Davis, of de uitvoering niet echt van de grond komt. Dat kan verschillende oorzaken hebben, maar ik houd het erop dat het Duitse orkest, zowel hier als jn het als toegift opgenomen Introduction Allegro, de sfeer van deze typisch Britse muziek niet helemaal aanvoelt. PK DINGEN Henriëtte van der Hoeven SPELLETJES DOE-HET-ZELF Bestrating is in de particuliere tuin steeds meer een toonzettend decoratief element! V Er is een indrukwekkend assortiment ste nen en tegels te koop die wat vormen en kleuren betreft een uitdaging voor de huii tuinier zijn. Naast het recht toe recht aan bestratingswerk staan fantasierijker schep pingen in de belangstelling, zoals bijvoor beeld cirkel- en waaiervormige plaveisel. Het leggen van een cirkel vraagt wel heel wat meer technische vaardigheid dan een recht en strak oppervlak. Een van de be kendste Nederlandse fabrikanten van sier bestrating lost dit probleem op door kant en-klaar pakket Nostalitstenen voor cirkel bestrating aan te bieden. Er kan niets mis gaan, want bij elk pakket (289 stenen, goe voor een cirkel met een diameter van 204 cm) wordt een papieren legmal geleverd. Die leg je op een goed voorbereid zandbei Op de mal staan de ronde startsteen en d< drie verschillende vormen Nostalitstenen tot en met de vierde ring op ware grootte afgebeeld. Je legt de stenen, te beginnen ii het middelpunt, eenvoudig in hun voorge tekende hokjes. Mocht je per abuis een verkeerde steen pakken, dan zie je dat meteen. De mal be vat bovendien de eventueel nog nodige aanwijzingen en een tabel waarin de aan tallen en benamingen (NI, N2, N3 en N4) staan vermeld. Vanaf de vijfde tot en met laatste, achtste ring is het verder, zonder hulp van de mal, een fluitje van een cent. Tijdens het leggen de stenen niet aanklop pen: gewoon op de papieren mal rangschi ken. Het papier is zodanig geprepareerd d het vrij snel verteert, wat nog kan worden bevorderd door de bestrating vochtig te houden. Als de mal verteerd is kunnen de voegen worden aangeklopt in het zandbet en gevuld (ingewassen) met zand. Het cirkelpakket wordt door tuincentra, e. op pallet (mag je houden) en geblisterd met de mal, thuis bezorgd. De prijs be draagt 120 gulden. Voor de volledigheid: wie een cirkel groter dan 204 cm wil maken, kan verder uitbou wen met 12 x 12 cm nostalitstenen die bij de leverancier los te koop zijn Meer informatie: De Hoorn/Nederhemer 041852433. Boemerang-barbecue Je hoeft er niet mee te wachten tot Valentijnsdag, zomaar een cadeautje, gewoon omdat je ie mand graag mag of waardeert is wel zo aardig. De bloemige geur Zazou is nu samen met een stukje zeep mooi verpakt te koop voor 19,95. (Flacon van 30 ml). Een fles van 50 ml kost een tientje meer. Meer informatie: 072661300. In het Verre Oosten wordt het klassie ke denkspel Go door miljoenen men sen beoefend. Internationale partijen worden op TV uitgezonden en bren gen stilte op straat. Ook in Nederland begint Go steeds meer spelers te krij gen. Sterker nog, ons land is het sterk ste westerse Go-land. Een kijkje in het Europese Go centrum te Amstelveen. Go is vermoedelijk zo'n 4000 jaar ge leden ontstaan in China of Tibet en behoort tot 's werelds oudste spellen. Aanvankelijk werd het in China alleen door intellectuelen gespeeld; wijsgeer Confucius heeft er zelfs over geschre ven. In de 7e of 8e eeuw waaide het spel over naar Japan waar het op bloeide en ook zijn huidige naam kreeg. Zeg in Japan echter niet dat je Go speelt, want dat wordt niet begre pen. Het woord 'go' heeft in het Japans na melijk 20 verschillende betekenissen, waaronder het getal 5. Als Japanners het spel bedoelen, spreken ze over I- Go. Naar schatting zijn in Japan zo'n 15 miljoen spelers. Een ander land waar Go intensief wordt beoefeiid, is Zuid-Korea, met zo'n 10 miljoen spe lers. Het actiefste land in de westerse wereld is Nederland, dat ongeveer 125 hoog geclassificeerde spelers telt. De Go Bond heeft ruim 1000 leden. Het is dan ook logisch dat in Neder land het Europese Go Centrum werd gesticht. Dat gebeurde vorig jaar in Amstelveen. Met de aanschaf van het gebouw en de inrichting ervan was een bedrag van 2,3 miljoen gulden gemoeid. Dit bedrag werd betaald uit een fonds dat werd ingesteld door de beroemde, nu 92-jarige Japanse Go- speler, Koaru Iwamoto. Deze wil een deel van zijn fortuin besteden door het Go-spel wereldwijd te bevorderen. Het centrum wordt geleid door Rob Kok. Behalve voor het spelen van Go worden de beschikbare ruimten ook gebruikt door bijvoorbeeld bridge clubs. Het centrum geeft voorts on derdak aan Japanse culturele clubs, want in Amstelveen woont de groob ste Japanse kolonie van ons land. De 31 -jarige Kok was vroeger een fer vent en bekwaam schaker, maar heeft deze denksport vrijwel vaarwel ge zegd. De reden: „Voor mij is Go een spel waar veel meer inzit dan in scha ken." Go wordt gespeeld door twee perso nen. Beiden beschikken over ronde Op het gebied van Go is Nederland het actiefste land in het Westen. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER BABETTE STAPEL steentjes. De ene partij speelt met wit, de andere met zwart. In elke beurt zet een van de spelers een steen. Dit ge beurt op een vakjesveld dat is gecre ëerd door 19 horizontale en verticale lijnen. De stenen worden altijd op een van de 361 snijpunten geplaatst. Go is strijd om gebied. Wie met zijn stenen na afloop de meeste onbezette kruispunten heeft omsingeld, wint. Stenen van de tegenstander kunnen worden geslagen door ook deze te omsingelen. Eenmaal geplaatste ste nen blijven liggen. Wat is nu zo boeiend aan Go? Wat geeft het meer diepte dan schaken? Kok: „Een van de belangrijkste ver schillen is dat bij schaken vaak maar één zet de beste is. Bij Go zijn in be paalde situaties echter meer goede zetten mogelijk. Je kunt dus ook je in tuïtie gebruiken en je eigen stijl ont wikkelen." Kok wijst ook op het feit dat een spel letje Go begint met een leeg bord, dat daarna geleidelijk wordt gevuld. Er gaan tijdens het spel allerlei figuren ontstaan, zoals ketens, ladders, de bamboo joint en de grote paarde- sprong. Deze vormen maken dit toch abstracte spel heel visueel. Het spel is ook voortdurend in beweging. Als een speler in de ene hoek in de proble men komt, kan hij proberen om in een andere hoek winst te boeken. Een gemiddelde partij Go duurt 250 zet ten: vanwege het steeds in verschil lende hoeken spelen, omschrijft Kok een spelletje Go als 'vier partijen schaak tegelijk'. De spelregels van Go zijn eenvoudig, maar, het spel is moeilijk te doorgron den. Zo kan het plaatsen van de eer ste steen op een nog volkomen leeg bord invloed hebben op het spelver- loop. Kok herinnert zich zijn beginpe riode als een soort doolhof. „Je weet absoluut niet waar je moet begin nen." De beste manier om Go te leren spe len is door het veel te spelen en dan liefst tegen iemand die net iets sterker is. Maar waar vind je zo'n tegenspe ler? De Go Bond helpt. Want in de meeste van de aangesloten 27 clubs worden beginnerscursussen gegeven. Overigens is het bestaan van deze 27 clubs en een overkoepelende bond uniek: in geen enkel westers land be staat voor het Go-spel zo'n sterke in frastructuur. Kok wijst erop dat wie kennis maakt met Go ook een fascinerende wereld betreedt. Een wereld waarin de men sen gewoonlijk erg aardig zijn voor el kaar. Veel Go-spelers onderhouden vriendschappelijke relaties. Het is een wereld met eigen gebruiken. In het Amstelveense ceqtrum wordt de eerste partij van een belangrijk toernooi altijd gespeeld in de Japanse Kunwa-kamer, die men alleen zonder schoeisel mag betreden/Daar staat een massief houten Go-bord van 40.000 gulden met zwarte stenen van leisteen en witte van schelpen. Je leert ook dat men een steen altijd beet pakt tussen twee gestrekte vingers. Een krachtig geplaatste steen betekent meestal dat de tegenstander een ver keerde zet heeft gedaan. De bekendheid van Go blijft stijgen. Rob Kok: „Acht jaar geleden had één op de tien mensen van Go gehoord, maar tegenwoordig is dat net omge keerd." Een nieuw en heel opmerkelijk type barbe cue is Wavecue, gemaakt van betonstenen j in knievorm (Boemerang). De stenen heb- j ben door toevoeging van natuurlijk split j e.d. een attractief, kleurig uiterlijk. De Wavecue is een snel te monteren barbe r cue met een vuurkorf van vijftien Boeme- rangstenen, in drie rijen van vijf stuks in el kaar hakend binnen een voetplaat met steunvorm geplaatst. Niet liggend, maar o[ hun kant, zodat binnen de zijwangen en onder het rooster een hol-welvende ruimte ontstaat waarin houtskool wordt gelegd. D j zijwanden (groen van kleur) zijn roostervo: j mige stalen platen die met bouten en vleu gelmoeren aan de steunvorm worden be- vestigd. Aan de bovenkant worden ze met stangen en vleugelmoeren verbonden, en op de stangen ligt het rooster. Dit kan op el ke gewenste afstand ten opzichte van het vuur worden geplaatst. De Wavecue wordt geleverd als bouwpak ket. Dit kan in een oogwenk worden ge monteerd. Er is geen gereedschap bij nodif en de Boemerangs worden ook niet gemet seld. Prijs 290 gulden, inclusief een set barbecue-vleesvorken en een montage handleiding. Meer informatie.: De Hoorn/Nederhe- mert, 041852433. Behang met sierrand De sierrand die vroeger na het behangen aan de bovenkant werd geplakt is al weer enige tijd terug. Sierranden dienden toen voornamelijk om onregelmatigheden aan de bovenkant van de behangbanen te ver doezelden. Nu hebben ze een decoratieve functie. Die randjes werden tot nu toe los van de behangrollen verkocht. Fabrikant Wandvisie 2000 levert nu bij elke rol van de nieuwe Duo Collection een sierrand, 2,5 meter lang, in de geblisterde rol meever- pakt. De collectie omvat 24 dessins hoogwaardig duplexbehang van zo rond de 25 gulden pe rol. Lichtbestendig en afwasbaar. Een rol behang is goed voor vier banen van 53 cm breedte en de lengte van de meegewikkeldf sierrand is dus royaal voldoende. De Duo Collection is in zo'n 1200 winkels ii Nederland te koop. Een blijvertje in de badkamer, is het hoekplancet of de stang met plankjes die in een hoek kan worden gemonteerd. Er een beetje tussenin zit wat fabrikant Tiger de organiser noemt. Hier kun je precies op kwijt wat je bij het douchen nodig hebt. Prijs 19,95. Meer informatie: tel. 040855455. Meekleurende brilleglazen zijn er nu ook in kunststof. Ze zijn ontwik keld door Essilor. De Transitions Plus-glazen zijn er voor bijziende, verziende en leeftijdsverzienden. Het grote voordeel van kunststofgla zen is-dat ze heel licht zijn en tegen een stootje kunnen maar vooral dat ze egaal kleuren. Meekleurende glazen kosten rond de 100 gulden meer dan gewone kunststofglazen. Meer informatie: 0836021911. Met verbeelding kom je verder dan met kennis", een uitspraak van Einstein die de ontwerpers kan Kipling ter harte hebben genomen, want hun tassen hebben altijd net iets meer dan een gewone tas. En ze geven het door, want hun hun serie XYZ (reis- oeken- en schoudertassen, etuis en rugzakken) ze ook voorzien van deze tekst. Modieuze tassen in nylon mokka, rood, zwart en groen) en kunstleer. Deze boekentas, coalition, kost 135,- Meer informatie: 0206817812. Zo krijgt alles een natuurlijk kleurtje; koffie, thee, soep, beschuit enz. verpakt of niet verpakt, in transparante dozen. Ten overvloede staat er in zwarte letters opge drukt wat er in zit. Prijs vanaf 8,95. Meer informatie: Mepal/Coppia tel. 0573057233.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10