De manipulaties van een fobie-therapeut E.- 'Ik heb er niets aan overgehouden' ZATERDAG 29 JANUAR11994 'Onzinzegt een RIAGG- woordvoerder over een samenwerkingsverband met de zich fobie-therapeut noemende Leendert van der Meer uit Hillegom. Het bestuur van de 'StichtingFobievriendenkring' - zijn geesteskind - dat zich financieel benadeeld voelde, daagde hem voorde rechter. Oud-medewerkers zijn bereid onder ede te verklaren dat hij zich uitgeeft als arts, tenvijl hij die bevoegdheid niet heeft. Zijn 'Benjamin-methode' blijkt plagiaat. Kortom: Leendert van der Meer is een omstreden man in de hulpverlening aan mensen meteen fobie. Leendert van der Meer: „Ik krijg gewoon de Zwarte Piet toegespeeld.' FOTO ARCHIEF UNITED PHOTOS DE BOER Boven: het logo zoals Leendert van der Meer dat voor zijn test samenstelde, daaron der zijn inspiratie-bron: het ontwerp van Kwee en Roborgh. U lieeft, recent nog ceutische industrie ui ontkennen ze dat. „Dat stond niet goi de producenten Leendert van der Meer is niet onder de indruk van de tegen hem opgesomde aantijgingen. Na in eerste instantie commentaar gewei gerd te hebben, geeft Van der Meer vervolgens toch uit gebreid antwoord op vragen die spelen. Hij heeft immers niets te verbergen. „Ik ben een oprecht, eerlijk en integer mens. Ik durf mezelf nog altijd recht in de spiegel aan te kijken. En wat u ook schrijft: ik ben de beste therapeut van Nederland." Uw Benjamin-metliocle is gepikt van meneer Roborgh. „Dat is niet zo. In de basis misschien. De houding bij de ademhaling is echter totaal anders. Die was bij Ro borgh helemaal verkeerd. En die Del Ferro heeft ook wel leuke dingen geschreven, maar waar het om gaat is dat ik een ervaringsdeskundige ben en zij niet. Ik ga met men sen als therapie de lift en de supermarkt in." Het Parool, gezegd dat de farma- lieuwe stichting steunt. Maar zelf in Het Parool. Het is logisch dat in de zijlijn staan zolang het pro- loopt. Dat zou ik ook doen. Maar als dat straks voorbij is komt het wel goed." Over dat proces gesproken: uw Benjamin-therapeuten hebben nooit geweten dat ze geld aan u afdroegen en niet aan de Stichting Fobievriendenkring. „Dat heb ik niet gedaan maar m'n zwager, Schotanus. Ik bemoei me niet met financiën. Hij zei: 'Met zo'n incor poration kan je leuke dingen doen'. Ik heb dat advies op gevolgd. Maar ik ben een slachtoffer van hem geworden. Ik ben ook een zaak tegen hem begonnen." U heeft aangifte gedaan? „Ik ben bezig iets te regelen met de belastingen. Zelf heb ik er niets aan overgehouden, alleen maar meer schulden. De opbrengst van de therapeuten ging naar Schotanus." U vertelde tegenover deze krant dat de RIAGG cliënten naar u door stuurde. De RIAGG echter zegt dat nooit ge daan te hebben. Ze vonden u 'obscuur en onbetrouwbaar'. „Dat is niet waar. Ze hebben wel degelijk mensen doorgestuurd." Hoeveel dan? „Dat zeg ik niet. Ik hou niet van natte vingerwerk." Vijf of vijftig, of nog meer? „Ik zeg het niet. Maar mijn nieuwe stichting heeft geen banden meer met de RIAGG" U zei dat u rond was met 'Vogelenzang' om een angst polikliniek te starten. Niet waar, volgens 'Vogelenzang'. „We zijn uit elkaar gegaan. Het is helemaal nog niet van de baan. Ze hebben een brief geschreven waarin staat dat we in de toekomst mogelijk kunnen samenwer ken. IK wilde niet omdat Vogelenzang het niet goed vond dat ik met m'n eigen therapeuten zou gaan werken. Vo gelenzang had er zelf maar één. Wat ze nu beweren is Er is aangifte tegen u gedaan wegens verduistering. „Dat heb ik gehoord ja. Maar ik heb nog geen recher cheur gezien hier. Als ik zo'n crimineel zou zijn waren ze al lang bij me geweest. Ik heb ook niets te verbergen. Kwee heeft juist z'n zakken gevuld, dat is een klare zaak. Ik wil niets meer met hem te maken hebben." Ugeeft zich uit als arts, zeggen medewerkers. „Onzin. Ik ben ervaringsdeskundige, ademhalingspe cialist. Ik heb me nog nooit als arts uitgegeven. Dat mag ook niet." Maar u gebruikt wel een psychologische test waarin uw cliënten wordt voorgehouden dat ze kunnen vertrouwen op uw discretie, omdat u gebonden bent aan een beroeps geheim. Hoe kan dit nu. U bent helemaal geen beroeps? „Ik voel me daar ethisch aan verbonden. Dat ik het niet doorvertel, bedoel ik. Mensen kunnen me vertrouwen. Ik heb nog nooit iemand onrecht aangedaan. Ik rij niet in een Rolls maar in een tweedehands autootje. Ik krijg ge woon de Zwarte Piet toegespeeld. U schrijft maar wat u wilt. Je wordt altijd overreden door een strontkar." Bedwinger èn uitbater van de angst RENS KOLDENHOF het. Begin 1990 kende vrijwel nie mand Leendert van der Meer, een doodgewone Hillegommer wonend in een doodgewoon rijtjeshuis ,Ln een doodgewone woonwijk. Een paar maanden later was de 32-jarige WAO-er een hot item in medialand. Landelijke dagbladen, damesbladen, de rod delpers, radio en televisie verdrongen elkaar op zijn stoep. Aanleiding voor alle aandacht was een artikel in Haarlems Dagblad van 29 maart 1990. Leendert van der Meer, sinds zijn puberteit fobiepatiënt, had een club op gericht voor mensen die gebukt gingen onder dezelfde kwaal. De Stichting Fobievrienden- kring zou een gat vullen dat de professionele hulpverlening niet kon dichten. Maar daar mee hielden de pretenties niet op. De club kon ook daadwerkelijk hulp bieden aa genoten. Een - naar zijn zeggen - unieke doo Van der Meer ontwikkelde ademhalingstech niek, de Benjamin-methode (vernoemd Van der Meers zoontje) hielp patiënten hun angsten te controleren. De patiënt die het van Columbus ontdekt. Een sprookje, bijna te mooi om waar te zijn. En het is dan ook niet waar. Rechtszaak In het najaar van 1993, drieëneenhalf jaar na de eerste berichten over Van der Meer, staan het bestuur van de Stichting Fobievrienden kring en de op non-actief gestelde ex-direc- teur Leendert van der Meer als kemphanen tegenover elkaar voor de rechter. De voorzitter en een bestuurslid, het Bent- veldse psychologenechtpaar M.Taams en M. Kwee, beschuldigen Van der Meer ervan de kas de afgelopen jaren stelselmatig te heb ben geplunderd. De stichting verkeert hier door in ernstige financiële problemen. Fail lissement dreigt. Men eist een voorschot op een definitieve schadevergoeding van 150.000 gulden. De uiteindelijke schade, die de stichting via een bodemprocedure wil ver halen op de voormalige directeur, schat de stichting op zeven ton. Rechtbankpresident C.A. Terwee-Van Hil- ten geeft de eisers maar voor een deel hun zin. De anderhalve ton schadevergoeding mag Van der Meer nog even op zak houden. Wel wordt de eerder door de stichting ge waagde beslaglegging op zijn woonhuis ge handhaafd, omdat de rechter het aanneme lijk acht dat bepaalde kosten ten onrechte aan de stichting onttrokken zijn. Terwee stelt in haar uitspraak verder dat Van der Meer voor grote verwarring heeft ge zorgd onder fobie-patiënten door in een brief te zeggen dat zijn Benjamin-methode Dood of tintelend gevoel in uw handt Duizeligheid Kortademigheid gevoel van flauw te vallen Hoofdpijn Snel vermoeid Onzeker gevoel Angsten Duizeligheid terwijl u zit of ligt Pijn op de borst Moeite met helder denken Nervositeit Licht gevoel in uw hoofd Hartkloppingen uitsluitend mag worden toegepast door een nieuwe Europese stichting die hij heeft opge richt: Van der Meer, ex-directeur van de stichting nadat hij enkele maanden eerder op non-actief gesteld werd door het bestuur, heeft een nieuwe organisatie opgericht: de Europese Stichting voor Angst- en Depressie- bes trijdi ng (ESAD). Dit klopt,niqf,, aldus,Terwee, en Van der Meer mag dit ook niet meer zeggen. De pre sident beveelt de Hillegommer de 1600 con tribuanten van de Stichting Fobievrienden kring die hij zijn brief toestuurde, een af schrift van het vonnis te sturen. Naast de aangespannen civiele procedure voor schadevergoeding, heeft het bestuur van de Stichting Fobievriendenkring in septem ber 1993 aangifte gedaan van verduistering bij het Politiekorps Holland Midden. Dit on derzoek naar vermeende malversaties is nog gaande. Plagiaat Het alleenrecht claimen op de behandeling met behulp van een bepaalde ademhalings techniek. Het is een sterk staaltje van de ver beeldingskracht van de bedenker van de Fo bievriendenkring. De kracht die hem van slachtoffer wist te verheffen tot bedwinger èn uitbater van de angst. De macht van de ver beelding. Maar die verbeelding betekent in het geval van de Benjamin-methode niets meer dan plagiaat. De methode is bijzonder effectief, dat wel. De gevreesde aanvallen van hyperventilatie, waaronder veel fobiepatiën ten gebukt gaan, kunnen er in combinatie met medicijnen door bedwongen worden. Maar dat was al het geval lang voordat de Hillegommer zichzelf tot ademhalingsthera peut uitriep. De Benjamin-methode is in feite een kopie van een ademhalingstraining die ontwikkeld werd door de Amsterdamse zangpedagoog Del Ferro. Drs. Michel Roborgh, schrijver van het boek Ik word ineens zo raar: over span ning en hyperventilatie, schrijft er bijvoor beeld al in 1987 over. Van der Meer moet dat werkje in zijn boekenkast hebben staan. Zijn vragenlijst om vast te stellen of iemand lijdt aan hyperventilatie en de pagina's lange in structies die de ademhalingstechniek uitleg gen, zijn letterlijk onderstrepingen incluis overgenomen uit het boek van Roborgh. Maar de fobiepatiënten die zich tegen beta ling laten behandelen door ademhalingsthe rapeuten die door Van der Meer zijn opge leid, lezen in hun instructie dat het gaat om de Benjamin-methode van ademhalingsspe cialist L. van der Meer. En dat is niet alles wat Van der Meer 'leent' van Roborgh. Nieuwe patiënten krijgen bij hun inschrijving een psychologische test voorgelegd. De Multimodale Anamnese Psy chotherapie staat boven het formulier ge drukt. Daar staat ook wie de bijbehorend vra genlijst heeft ontwikkeld. Het zijn de psycho logen M. Kwee en M. Roborgh. Maar Van der Meer verwijdert de laatste naam in ruil voor de zijne. Die van psycholoog Kwee uit Bent veld - door Van der Meer binnengehaald als bestuurslid - blijft staan. Alle door u verstrekte informatie valt onder het beroepsgeheim en wordt daarom strikt vertrouwelijk behandeld, staat er geruststellend onder de vragenlijst. Dat Van der Meer geen beroeps is, blijft een geheim. Sterker nog. Van der Meer stelt zich regelmatig voor als 'arts'. Oud-medewerkers van hem zijn bereid dat onder ede te bevesti gen. Luchtballonnen Niet alleen het verhaal achter de Benjamin methode is een luchtballon. Zo beweert de Hillegommer herhaaldelijk klanten doorge stuurd te krijgen van het RIAGG Zuid Kenne- merland. „Onzin", zegt RIAGG-woordvoer- der I. Kraus. „We hebben na de artikelen in de krant contact gehad met Van der Meer. Hij maakte op ons een onbetrouwbare en obscure indruk. Daarom zijn we niet met hem in zee gegaan. Wij hebben geen enkele cliënt naar hem toegestuurd." Begin 1993 zoekt Van der Meer de publici teit met plannen voor een angstpolikliniek. Die kliniek wil hij samen met Psychiatrisch Centrum Vogelenzang op poten zetten. Th. Willemse voerde het overleg namens het psy chiatrisch ziekenhuis. „Wij werden overrom peld door dat bericht. Het was veel te voor barig. Van der Meer had veel meer haast dan wij. Hij haakte af toen we vroegen of we eens mochten kijken naar zijn behandelingsme thode. Op dat verzoek heeft hij nooit gerea geerd." In oktober 1991 meldt Van der Meer dat er ook interesse voor zijn behandeling bestaat onder in Japan wonende en werkende bui tenlanders. Met een 'grote Nederlandse bank' en met steun van 'de farmaceutische industrie' zegt hij op zoek te zijn naar een ge schikt pand. Hij reist naar Japan. „Als mijn behandeling bij die buitenlanders aanslaat, ga ik in die ruimte ook Japanners behande len." En: er ligt - meldt hij - ook al een uitno diging uit Ontario (Canada) klaar. Hij komt er nimmer meer op terug. Soms nemen zijn verhalen kolderieke pro porties aan. Zoals over zijn ontmoeting met een aantal Japanse wetenschappers, dat deelnam aan een symposium in België en tij dens het weekend psycholoog Kwee bezocht. Bij een etentje in Les JumeaiLX in Bennebroek was Van der Meer ook uitgenodigd. Een paar dagen later doet een lokaal weekblad verslag. Japanse profs in de leer bij fobietherapeut Van der Meer, luidt de kop boven een groepsfoto. De reis naar Japan heeft zoveel stof opgewor pen dat naar aanleiding daarvan nu een groep professoren naa men om met Leendert dachten Het is m; Nederland is gekc an der Meer van ge wisselen, noteert de verslaggeve hoe je het bekijkt. dood of tintelend gevoel stijve, moeilijk te op« O lunden duizeligheid afwezig gevoel kortademigheid O prop in de keel gevoel vin (lauw te vallen O koude, bleke hinden hoofdpijn moeite met praten snel vermoeid O ongelukkig gevoel onzeker gevoel o gejaagdheid O gevoel te veel te aden duizeligheid terwijl u zit ademnood, vooral 'j i of lig» flauwvallen pijn op de borst O vaak urineren moeite met helder denken dood of tiotelend gevi O licht gevoel in uw hoofd .hartkloppingen tintelende tong Verdwijntruc Kwee, behalve mede-auteur van de psycho logische test dus ook bestuurslid van de Stichting Fobievriendenkring, noemt de ge heimzinnigheid over de Benjamin-methode zoals Van der Meer die ten toon spreidt te genover 'Vogelenzang' begrijpelijk. De me thode bezorgt Van der Meer volgens Kwee vanaf 1 januari 1992 een vorstelijk inkomen. Vanaf de oprichting in het voorjaar van 1990 heeft de Hillegommer een landelijk netwerk van therapeuten opgericht. Het gaat om ex- fobiepatiënten, die door Van der Meer zelf zijn opgeleid. Hun consulten zijn niet gratis. Iedere sessie kost de patiënt 75 gulden. Van der Meer krijgt daar 25 gulden van. De therapeuten zelf denken dat dat geld in de kas van de Stichting Fobievriendenkring komt. Maar dat is niet het geval. Van der Meer heeft op advies van zijn zwager N. Schotanus een eigen stichting opgericht: de Stichting Fobievriendenkring Inc. Het is een voorbeeld van een zogenaamde Delaware Corporation Nederland staat het als één van de weinige Europese landen ondernemingen toe om hier onder buitenlandse vlag te ope reren. Op die manier kan de in Nederland vereiste kapitaalstorting van 40.000 gulden worden omzeild. Het geld dat de therapeuten storten blijkt op de bankrekening van deze incorporation terecht te komen en niet op de bankrekening van de Stichting Fobievriendenkring. Wan neer de grote verdwijntruc in de zomer van het vorig jaar duidelijk wordt, komt het tot een confrontatie tussen Van der Meer en 'zijn' therapeuten. Hij wordt door het bestuur op non-actief gesteld en neemt daarop op staande voet ontslag. Enkele dagen later richt hij een nieuwe stichting op. De Europese Stichting voor Angst en Depressiebestrijding (ESAD). De Stichting Fobievriendenkring blijft achter met een torenhoge schuld. Inmiddels is er naast de ESAD en de Stich ting Fobievriendenkring nog een nieuwe ver eniging opgericht en wel door hulpverleners bij fobische klachten. ReBio, de naam zegt het al, spiegelt fobische klanten een nieuw le ven voor. Elf zelfstandige ademhalingsthera peuten zullen ze daarin, tegen een geringe vergoeding, bijstaan. „De therapeuten in de ze vereniging waren tot voor kort als Benja min-therapeuten verbonden aan de Stichting Fobievriendenkring", aldus een persbericht. Het loon van de angst blijft aanlokkelijk. Behandelcentrum De manier waarop Van der Meer zijn nieuwe stichting promoot, roept een sterk gevoel van déja vu op. Via een reclamebureau stuurt Van der Meer begin deze maand een officieel persbericht rond waarin hij laat weten een behandelcentrum voor fobiepatiënten te hebben opgestart in een pand in Hillegom. Voor 50 gulden per nacht kunnen fobiepa tiënten dag en nacht begeleid worden door deskundige therapeuten. De farmaceutische industrie zal het project sponsoren, zegt Van der Meer. Navraag bij de drie producenten van de anti-paniekpillen waar Van der Meer mee werkt, leert anders. Geen van de produ centen wil ook maar iets met de ESAD te ma ken hebben. In afwachting van de uitslag van de bodemprocedure tegen Van der Meer zijn ook de sponsorbanden met de Stichting Fo bievriendenkring op een laag pitje gezet. De ESAD. Een nieuwe luchtballon, weer met graagte opgelaten door Leendert van der Meer. In Avenue van deze maand bijvoor beeld. Eén citaat in dat artikel trekt de aan dacht: „Met een fobie leer je liegen, bedrie gen en manipuleren." Van der Meer zegt het. Links een passage uit de vragenlijst van Leendert van der Meers 'Benjamin-methode', rechts hetzelfde gedeelte uit Michel Roborghs boek 'Ik word ineens zo r, ning en hyperventilatie'. De formuleringen zijn niet alleen letterlijk overgenomen door Van der Meer, hij houdt ook exact dezelfde volgorde aan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 33