Lansink 'gek met Indoor Leiden' 4 Tennis zit verlegen om amusement Engeland kiest voor Terry Venables uefa straft Bulgaarse club wegens omkoping Sport -E ,TERDAC 29 JANUAR11994 Nt'vobo geeft Ommen geen uitstel gWQLLEAls de volleybalsters van Etiflex/Ommen volgende week ponderdag een gerechtelijk speelverbod krijgen opgelegd, is de kans minimaal dat de volleybalbond de duels van de eredivisie- ploeg uitstelt totdat zo'n verbod is opgeheven. Dick Duurkoop, hfdelingshoofd topsport van de NeVoBo. durft niets met zeker heid te zeggen, „maar vanuit alle partijen bekeken, zal het er op Di?esTeerkomen' ^at er toc^ za'moeten worden gespeeld". Het zou de eerste keer zijn sinds de invoering van het competi- 1, Vintjevolleybal in Nederland in 1948, dat een ploeg een speelverbod _Étiflex, koploper in de eredivisie, moet twee dagen na het kort geding waarin de curator het speelverbod zal eisen, aantreden legen landskampioen en bekerhouder WC uit Vught. in decem- -fcer stonden die ploegen nog tegenover elkaar in de finale om de nationale beker, gewonnen door WC. Kdjitusland: Haarlemse volleybalweek vrlem Rusland is de vierde en laatste deelnemer van de 9e laarlemse Volleybalweek. Gistermiddag ontving de toernooilei- ing per fax de bevestiging van de komst van de Russen. Neder- ind, Italië en Duitsland waren reeds eerder gecontracteerd. Met )l39Xier ploegen uit de top 12 heeft de Haarlem Volleybalweek de sterkste bezetting ooit. De organisatie heeft van de deelnemende inden de garantie ontvangen dat de nationale selecties op volle tërkte zullen aantreden. Het toernooi vindt op 1 tot en met 4 (Ipeptember plaats, drie weken voor het WK in Griekenland. In /oorgaande jaren werd de Haarlemse Volleybalweek in april ge- ïouden. Morrison: boete voor neerslaan student 3wa city Profbokser Tommy Morrison is veroordeeld tot een loete van 310 dollar, zo'n 55Ó gulden, omdat hij op 7 december 1993 een student heeft neergeslagen. De 25-jarige Amerikaan, voormalig wereldkampioen zwaargewicht (WBO-versie), had op lat moment 2,4 promille alcohol in zijn bloed. Er volgt nog een civiele procedure, waarbij in de Verenigde Staten meestal hogere i-2 (6 bedragen in het geding zijn. Morrison kreeg in Iowa City op nri straat ruzie met een 20-jarige voorbijganger. Die herinnerde de 'ij* bokser op spottende toon aan zijn rol in de film Rocky. Morrison daar niet van gediend en reageerde met een rake klap.Mor- frison ging op 29 oktober 1993 in zijn titelgevecht tegen de toen 3j5 0 Mg onbekende Michael Bentt knock-out. d '- df Afgelaste duels opnieuw vastgesteld den haag Een aantal wedstrijden dat afgelopen weekeinde werd afgelast in de eredivisie, is opnieuw vastgesteld door de KNVB. Zondag 13 februari worden Sparta - Ajax en Dordrecht '90 - SC "eracles gespeeld. Roda JC - FC Groningen staat woensdag 9 ïaart op het programma. De op 2 maart vastgestelde wedstrijd Feyenoord - Heerenveen is een dag vervroegd, ook de voor 27 februari geprogrammeerde wedstrijd Feyenoord - FC Groningen is een dag eerder. Twee winstpartijen Rob Scholtes voorschoten De Voorschotense kunststoter Rob Scholtes heeft tijdens de eerste ronde van het biljart artisiek in Voorschoten zeges geboekt. In de eerste ronde was Scholtes de i de baas over Groen, in de tweede ronde zegevierde hij r 9 zelfde cij fers over De Vos. Botev Plovcliv een jaar uitgesloten De tuchtcommissie van de Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft de Bulgaarse club Botev .Plovdiv voor één seizoen uitge sloten van Europees bekervoetbal. De straf gaat in op het mo ment dat de club zich voor één van de drie Europese beker toernooien plaatst. Botev kreeg de straf omdat de UEFA bewezen acht dat Christo Danov, voorzitter van de club, getracht heeft een functionaris van de Europese bond om te kopen. Achtergrond van de omkopingspoging is de schorsing van Botev-speler Georgi Danov. Hij werd tot 31 januari 1998 geschorst omdat hij op 29 september in de UEFA-bekerwedstrijd tegen Olym- piakos Piraeus na uit het veld te zijn gestuurd een grensrech ter in het gezicht had gespuwd. Botev tekende beroep tegen de schorsing en nam contact op met een lid van de beroepscommissie van de UEFA, die in Piraeus als waarnemer was opgetreden. Als tussenpersoon trad tolk Dimitar Christolov op, die telefonisch contact op nam met Mariano Delogu, de waarnemer. In dat gesprek liet Christolov meerdere malen weten dat de „grote president" wenste dat Delogu aanwezig zou zijn bij de behandeling door de beroepscommssie. De voorzitter van Botev zou alle kosten op zich nemen. De UEFA beschouwt die handeling als een poging tot omkoping omdat volgens de reglementen alle kosten van de leden van de beroepscom- tmissie door de Europese bond worden gedragen, juis v uidi 'Op dit soort wedstrijden leid je de paarden op ROB ONDERWATER. C Zijn (werk)dag begon om een uurtje of acht in de ochtend, duurde tot even na zessen, was dus lang, maar goed besteed. De eer ste volledige dag van In- door Leiden verliep voor Jos Lansink naar wens. Vooral in de laatste en zwaarste rubriek, tot 1.40 meter. Lansink ging tot twee keer toe foutloos rond en werkte eveneens twee maal de ingesloten barrage zonder problemen van be tekenis af. Een derde plaats (met Libera) en een zeven de (met Easy Jumper) wa ren het resultaat. leiden gert jan onvlee Een eerste plek zat er voor hem dus niet in. Die was voor Albert Zoer met Don Camillo, voor Rob Ehrens op Dante. Maar om die overwinning ging het Lan sink ook niet direct. Natuurlijk is het leuk meegenomen als hij morgen een van de finales win nend afsluit. Maar het is de rui ter uit Weerselo dezer dagen bepaald niet in de eerste plaats om één van de drie winterkam pioenschappen van de Nationa le Federatie voor Springruiters te doen. „Indoor Leiden staat toch vooral voor opleiden en te rugbrengen", meldde Lansink direct nadat hij met Bollvorm's Libera de 21 sprongen over maximaal 1.40 meter foutloos had volbracht. De ruiter die in 1992 met het Nederlands team in Barcelona de gouden medaille veroverde (op de rug van Egano) is met maar liefst zeven paarden naar de Groenoordhallen gekomen. Vijf redelijk jeugdige viervoeters en twee meer ervaren paarden (dezelfde Egano en Easy Jum Jos Lansink maakt zijn paard Liberia gereed voor de wedstrijd. per) die terugkomen van bles sures en een operatie. „Een concours hippique als Indoor Leiden is misschien wel belangrijker dan de grote inter nationale evenementen", dicht Lansink aan 'Leiden' grote waarde toe. „Natuurlijk spreken die internationale concoursen veel meer aan. Maar dat neemt niet weg dat je als ruiters niet zonder nationale topwedstrij den kunt. Hier leg je de basis, op dit soort wedstrijden leid je paarden op. Kun je veel te we ten komen over de kwaliteiten van een paard." Lansink die dit seizoen met Libero H al drie wereldbeker wedstrijden (in Oslo, Helsinki en Amsterdam) op zijn naam schreef, zegt dan ook zonder overdrijven 'gek met Indoor Lei den' te zijn. En stelt dat ieder een in de springwereld er zo over zou moeten denken. De ruiter die nu voor de derde maal naar Leiden is getrokken: „Een schitterende accommodatie, al les onder één dak, een hele goe de ondergrond en mooi ge bouwde parcoursen. Wat wil je nog meer?" foto loek zuyderduin Namens de organisatie kan wedstrijdleider Bert van Wan- rooij daar wel een antwoord op verzinnen. „Publiek", weet Van Wanrooij, tegelijkertijd de be paald niet goed gevulde tribu nes beziend. Van Wanrooij haast zich daarbij te stellen dat pas op zondag de balans werke lijk kan worden opgemaakt. „Welk concours hippique je ook neemt, nationaal, maar ook in ternationaal: in de aanloop naar de finaledag is het nooit echt druk. Wat dat betreft is Leiden niet uniek. De eerste dagen is het sport voor de sport. Op de laatste dag is het sport voor de toeschouwers. Dan is er ook de echte spanning. Worden de winnaars bekend." En druk zal het ook morgen in de Leidse Groenoordhallen moeten zijn. Want Indoor Lei den mag dan in de afgelopen tien jaar een uitstekende naam hebben opgebouwd, ruiters mogen dan heel graag naar de hallen van André de long toe trekken, het moet financieel al lemaal wel rond te breien zijn. Van Wanrooij: „De begroting van Indoor Leiden is in vergelij king met andere, internationale evenementen, niet overdreven hoog, zo'n tweeëneenhalve ton. Maar toch kost het ons grote moeite om 'm rond te krijgen. En het is niet de bedoeling dat dit evenement te veel gaat kos ten. Het houdt natuurlijk een keer op." 't Is duidelijk. Van Wanrooij en de zijnen zullen vandaag en (vooral) morgen nadrukkelijk de toeschouwersaantallen in de gaten houden. Om aan het eind van het evenement 'scherp de balans' op te kunnen maken. Zoals Jos Lansink en zijn col lega's dat dan ook zullen doen. Evenals dat voor een concours hippique in zijn algemeenheid geldt, gaat immers ook voor paarden op dat de kwaliteit van het dier pas op de laatste dag goed kan worden bepaald. Lan sink: „Mindere paarden leveren op de eerste dag hun beste prestatie, om vervolgens weg te zakken. Goede paarden verbe teren tijdens het evenement. Presteren op de laatste dag het best." Terry Venables is zoals ver wacht benoemd tot bondscoach van het Engelse voetbalelftal. Venables (51) is de opvolger van de na de mislukte WK-kwalifi- catie opgestapte Graham Tay lor. De nieuwe bondscoach was als trainer werkzaam bij Crystal Palace, Queen's Park Rangers, Barcelona en Tottenham. Bij de laatste club werd hij in mei ont slagen.' Graeme Souness heeft giste ren ontslag genomen als mana ger van Liverpool. Met de be kendmaking door de club kwam een einde aan een driejarig, over het algemeen teleurstel lend, dienstverband. Souness trad in april 1991 aan als manager op Anfield Road waar hij ook jarenlang als speler actief is geweest. Het ontslag kwam drie dagen na de onthut sende nederlaag van Liverpool in de replay van een wedstrijd voor de Engelse beker tegen de eerste-divisieclub Bristol City. Vooruitlopend op een ge sprek tussen Ruud Gullit en bondscoach Dick Advocaat heeft Rinus Israel donderdag avond in de Italiaanse beker wedstrijd Inter-Sampdoria (1-1) de ex-aanvoerder van het Ne derlands elftal onder de loep ge nomen. Gullit. die in de laatste minuut met een kopbal het doelpunt scoorde dat Sampdo- ria in de halve finale bracht, maakte een goede indruk op de Amsterdammer, vooral in de tweede helft. „Gullit is niet meer de Gullit van voor zijn blessures." aldus Israel, „maar hij speelde beter dan in zijn laatste wedstrijden in het Nederlands elftal. Hij lijkt me fitter en sneller." Israel con stateerde tevens dat Gullit bij Sampdoria weinig verdedigend werk hoeft op te knappen. „Hij heeft een volkomen vrije rol." Advocaat, die deze week met het Nederlands jeugdelftal voor spelers tot achttien jaar op de Canarische Eilanden verbleef, zal Gullit binnenkort ook gaan bekijken en dan zal er tevens een gesprek plaatsvinden, waar in Gullit zijn bereidheid moet uitspreken om weer voor Dick Advocaat en het Nederlands elf tal te spelen. De kans dat Frans van Rooy de gelederen van Vitesse komt versterken lijkt uiterst gering. De middenvelder van Standard Luik kreeg gisteren namens een Japanse club een aanbod dat naar eigen zeggen „formidabel" is. Van Rooy wil de deur naar Arnhem echter niet direct op slot gooien en heeft Vitesse om meer bedenktijd gevraagd tot dat hij weet hoe serieus de inte resse uit de J-League is. Terwijl Vitesse in eerste in stantie een definitief antwoord eiste vóór het weekeinde, heeft de clubleiding hem toch enige speelruimte gegeven. „Hij heeft ons netjes geïnformeerd dat er een Japanse club met hem wil praten en wij hebben hem tot dinsdag de tijd gegeven," aldus directeur Rein Papenburg. „Hem voor het blok zetten heeft geen zin. Nieuwe onderhande lingen? Nee, we hebben onze aanbieding neergelegd en hij moet alleen nog 'ja' of'nee' zeg gen". Of de Brabander dinsdag al uitsluitsel kan geven is echter de vraag. „Het kan een aantal dagen duren, maar ook een aantal weken. Dat heb ik Vitesse ook verteld. Ik wil ze zeker niet aan het lijntje houden. Maar ik wacht wel net zo lang als nodig is. Ik zou stom zijn als ik niet op zo'n fantastische aanbieding zou wachten. Op zo'n bod zou volgens mij iedereen wachten," aldus Van Rooy die niet wil zeg gen om welke club het gaat. Waarom het zo lang duurt kan ook Van Rooy niet verkla ren. „Ik moet gewoon afwach ten. Er is ook nog niets beslist. Als het met deze club niets zou worden en Vitesse is nog steeds geïnteresseerd, dan kom ik graag naar Arnhem. De bedra gen die ik bij die andere club kan verdienen zijn echter van een hele andere orde. Boven dien kan ik daar voor twee of drie jaar terecht terwijl Vitesse mij alleen voor een half seizoen wilde huren. De keuze is daar om niet zo moeilijk," zegt de linkspoot die intussen nog steeds met de tweede garde van Standard moet trainen en spe len. De Belgische selectie gaat ter voorbereiding op het wereld kampioenschap voetbal op hoogtestage. Bondscoach Van Himst belegt vanaf 23 mei een tiendaags trainingskamp in het Zwitserse Ovronnaz. Getraind wordt 1500 meter boven de zee spiegel, geklommen tot een hoogte van meer dan 2000 me ter. Voor de Belgen is Ovronnaz bekend terrein, ook voor het Gullit: goede indruk. foto archief WK van 1986 in Mexico werd deze locatie gekozen. Door de hoogtestage wordt de Belgische bekerfinale een week vervroegd, van 29 naar 22 mei. Na terugkeer uit Zwitser land spelen de Belgen twee oe fenwedstrijden, op 4 juni tegen Tunesië en op 8 juni tegen een nog nader te bepalen tegen stander. Op 10 juni vliegt het gezelschap naar Canada, op 12 juni is een oefenwedstrijd in Montreal voorzien. Mexico is voorlopig de enige kandidaat tegenstander. België vertrekt vervolgens naar Daytona Beach, Florida. Oud-topsporters steunen Top Support den bosch anp Vijftien deels voormalige topsporters hebben hun medewerking toegezegd aan de stichting „Top Sup port", een initiatief van PSV-doelman Hans van Breukelen en oud-wielren ner Maarten Ducrot. Top Support wil jonge atleten in de gelegenheid stellen hun sport op een uiterst profes sionele manier te bedrijven. De stichting, die op 25 fe bruari officieel naar buiten treedt, wordt gesteund door Henk Lubberding. Gerard Nijboer, Gerard Kemkers, Elly van Hust, Conny van Bentum, Mildred Muis, Ro bert de Wit, Axel Koenders, Hans Koeleman, Theo Meijer, Michiel Schapers, Nico Rienks en Ria Stalman. In het bestuur hebben onder anderen Hein Verbruggen, voorzitter van de Internationale Wiel- ren Unie (UCI), en oud-at leet Jos Hermens plaatsge- melbourne» rob v Courier: afstand van de circusachtige toestanden. Het tennis wordt binnenkort weer leuk. Opvliegende coaches langs de baan. Vi deo-clips tussen de games door. Spelers met een microfoontje om zodat de dis cussie met de umpire te volgen is. En vooral veel muziek en rook rond het cen tre-court. De ideeën zijn er, nu de uit voering nog. In de afgelopen twee weken werd weer eens duidelijk hoe deze sport verlegen zit om amusement. Het aantal duels op de Australian Open dat het predikaat 'wedstrijd van de geeuw' verdiende was niet meer te tellen. Het is geen toeval dat juist in Melbourne de afgelopen weken de discussie over de sport nieuw leven werd ingeblazen. Thomas Muster zei het keihard. „Men sen die naar.een basketbal wedstrijd gaan zijn beter af dan mensen die naar tennis gaan." Inderdaad. Als Michael Jordan een dunk maakt, gaan de toeschouwers uit hun dak. Als Goran Ivanisevic een ace slaat, hoort men op de tribune de men sen gapen. Boring I Volgens de Oostenrijkse nummer tien van de wereld staan in het jaar 2020 al leen nog maar twee bomen van kerels foto •archief tegenover elkaar op de baan. De één slaat de ander om de oren met aces en na anderhalf uur mag de toeschouwer weer naar huis. Het toekomstbeeld van het tennis ziet er niet best uit. Muster staat niet alleen in zijn kritiek. De Association of Tennis Professionals (ATP) hield onlangs een forum en kwam tot de conclusie dat de sport op dood spoor zit. ATP-president Mark Miles no digde alle geledingen van de sport uit, van spelers tot sponsors, van tv-bazen tot trainers. Tot maatregelen kwam het (nog) niet, wel tot suggesties. Luke Jensen is dubbelspeler en één van de meest excentrieke tennissers uit het circuit. Met een maf zonnebrilletje, basketbalschoenen en haren tot ver over zijn schouders geeft hij de sport samen met zijn broer Murphy (The Jensen Bro thers) een beetje kleur. Hij vindt dat het tennis fout bezig is. Hij liet dat op het ATP-forum weten en herhaalde zijn kri tiek op Flinders Park afgelopen week. „Welk kind wil zich in deze tijd kleden als een tennisser? De jeugd van tegen woordig wil een mountainbike, gekke, kleurige shorts en dito schoeisel." Jensen wil rock arid roll-tennis. Een beetje in de stijl van Agassi, de laatste entertainer in het wereldje na het af scheid van de artiesten Noah, McEnroe en Connors. Jensen: „Een ace is een hoogtepunt in het tennis. Als zo'n klap is gemaakt moet er een oorverdovend la waai in het stadion losbarsten, als bij een home-run in baseball. Zo indrukwek kend dat de toeschouwers niet kunnen wachten tot de volgende ace komt." Muziek De Amerikaan Jensen denkt ook aan muziek tussen de games door en inter views met de spelers na afloop door het publiek. Jensen wordt een beetje uitgela chen door de huidige generatie. Ivan Lendl: „Als Jensen zijn zin krijgt, breng ik mijn oordopjes wel mee." En over de coaching op de baan: „Mijn coach mag de handdoek dragen en hoeft verder niets te zeggen." Ook Jim Courier heeft afstand geno men van de circusachtige toestanden. „Tennis is traditie en de mensen die op de tribune zitten komen voor een wed strijd. Men moet niet te veel tornen aan de oorsprong van deze sport." Wat de andere „lolbroeken" als Stefan Edberg en Pete Sampras ervan vinden laat zich raden. Ondanks het gebrek aan amusement op de baan scoort het tennis nog steeds goed als het gaat om reclame- en tv-in- komsten. De ATP. organisator van de alle mannentoernooien behalve de Grand Slams, haalde vorig jaar 94 miljoen gul den binnen. Dat was veertien miljoen meer dan het jaar daarvoor. Ook het prijzengeld steeg. De spelers kregen twintig procent meer en verdeel den samen 104 miljoen gulden. Er waren 230 spelers die een ton of meer verdien den. Het lijkt dus goed te gaan met deze sport. Maar ondanks alle mooie cijfers is de populariteit van het tennis tanende. Dat blijkt uit dalende kijkcijfers en da lende verkoop van tennisartikelen. De ATP liet uitrekenen dat in '93 de racket- en kledingverkoop daalde met twintig tot dertig procent. Al P-directeur Mark Miles luidde de noodklok: „Wij denken dat de jeugd niet zo in tennis is geïnte resseerd". Revolutionair Daar zal het tennis aan moeten werken. En de spelers vooral. Zij krijgen te veel geld in verhouding tot wat Jan Publiek krijgt te zien. Misschien zijn de ideeën van Luke Jensen een beetje te revolutio nair. Maar het tennis kan beginnen met enkele ingrepen die het spel aantrekke lijker maken. Het voetbal schafte de te rugspeelbal af. Het tennis zou de tweede service af kunnen schaffen. Ook zou op de stand deuce het volgende punt beslis send moeten zijn voor de game. Om nog maar te zwijgen van die ellenlange pau zes tussen de games. Tennis kan heel wat vlotter worden gemaakt. Zonder de sport geweld aan te doen. En. voor de spelers belangrijk, zonder te korten op de'salarissen'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23