Actie tegen blad baas Storm zorgt voor hoog water in badplaatsen Randstad Kleine arrestantenbewaarder mag toch werken bij politie Hoogleraren moeten straks bijbaantjes gaan melden Qigen WK voor thuisblijvers 'Een fax voor een verse vlaai' Vriendelijke actie tegen slibstort in Braassem 14ZATERDAG 29 JANUAR11994 CHEF CERT VISSER. C Ze had meer dan genoeg ervaring en een pri ma mentaliteit, vond de selectiecommissie. Toch kreeg de vrouw die solliciteerde naar een baan als arrestantenbewaarder bij de gemeen tepolitie van Amsterdam, op 17 juli 1992 nul op het rekest. De reden: ze zou te klein zijn om door het luikje in de celdeur te kunnen kijken. Sinds enkele jaren is lichaamslengte voor geen enkele functie binnen de gemeentepoli tie meer een vereiste. Zeker niet bij vrouwen. De arrestanten bewaarders vormden een uit zondering. Onderdeurtjes van 1 meter 60 kun nen dat werk niet verrichten, zo meende de politie, de bewaarders moesten minstens 1 meter 65 zijn. Anders waren ze zelfs op hun te nen niet in staat om door het luikje de hele cel „In verband met de veiligheid van arrestanten, collega's en de betrokkene zelf is dat niet verantwoord", vond de politie. De gemeentelijke ombudsman Nora Salo mons 1 meter 59) nam de proef op de som en bleek tot verbazing van de politie uitstekend in staat alle hoeken en gaten van een cel te over zien, zonder dat ze daarbij haar nekspieren verrekte. De lengte-eis werd onmiddellijk met vijf centimeter verlaagd, naar 1 meter 60. Salo mons zelf zou officieel dus nog steeds een cen timeter tekort schieten. De sollicitante niet, maar die bedankte vriendelijk voor het aanbod om haar exacte lengte door de bedrijfsarts te laten vaststellen. „Op deze manier had ze er geen zin meer in", zegt de ombudsman. Extra controles door Hoogheemraadschap van Rijnland KATWUK/NOORDWUK Keuringsdienst van Waren overlegt met Openbaar Ministerie De Keuringsdienst van Waren gaat actie ondernemen te gen 'Spring', een blad dat onlangs voor het eerst huis aan huis, onder meer in deze regio, is verspreid. Dit tijdschrift 'dat het leven prettiger maakt', staat vol met positieve ar tikelen over voedingssupplementen. Volgens de dienst overtreedt het tijdschrift de wet omdat de aangeprezen preparaten niet staan geregistreerd als geneesmiddelen. vische Eva Pedersen tussen de vele andere artikelen over pro- dukten als Bio-Quinon Q10, Bio-Seleen of Bio-Antioxidant. De Keuringsdienst van Waren overlegt met het Openbaar Mi nisterie over maatregelen. Vol gens woordvoerder Roomans van de Keuringsdienst zal Spring, óf in eerste instantie worden gewaarschuwd óf er Wordt proces-verbaal opge maakt, want voor hem is duide lijk dat de wet door Spring wordt overtreden. De Consumentenbond heeft net als de Keuringsdienst grote bezwaren tegen het huis-aan- huisblad. „De claims die wor den gelegd in het blad zijn niet De produkten vallen onder de Warenwet. Volgens deze wet is het verboden eet- of drinkwaren aan te prijzen, waarbij je het laat voorkomen dat daarmee een ziekte te behandelen of te genezen is. Zelfs het maken van toespelingen op zulke eigen schappen is al strafbaar. Dat ge beurt volgens de Keuringsdienst van Waren wel in het tijdschrift. Bio-Marine is de redding ge weest voor mijn bloedsomloop, juicht een springende Scan dinavische politieman in het openingsartikel. Mijn oorsuizin gen verdwenen met Bio-Biloba, onthult de eveneens Scandina- gerechtvaardigd. De werking van Q10 (een coënzym dat in eén van de voedselpreparaten voorkomt) is omstreden", aldus P. de Klerk van de Consumen tenbond. De Consumenten bond overweegt een klacht in te dienen bij de Reclame Code Commissie. E. Kurver, directeur van het bedrijf Insight Media dat de ad vertentieexploitatie voor het blad doet, vindt Spring 'een keurig tijdschrift' en 'zeker geen reclamefiiik'. Kurver voelt zich niet verantwoordelijk voor de inhoud van het tijdschrift, maar de artikelen zijn volgens hem terdege onderbouwd. Kurver is overigens een be kende van de Consumenten bond. Hij is de uitgever van 'Test-Magazine', een tijdschrift waarvoor de bond in de vorige uitgave van de Consumenten gids waarschuwde. Dit blad heeft zich volgens de bond ver momd als een onafhankelijk consumententijdschrift, maar is in werkelijkheid een sluw recla meblad. steeg gisteren als gevolg van de zware noordwes ter storm tot boven het prikkel draad aan de onderkant van de duinen. Reden voor medewer kers van het Hoogheemraad schap van Rijnland om de kust strook in hun gebied regelmatig te controleren. In Katwijk voer de bovendien de politie op last van de gemeente extra surveil lances uit. Van gevaarlijke situa ties was overigens geen sprake. „In het jargon heet het, waar we nu mee te maken hadden, een middelbare stormvloed. Dat is in de ogen van het hoog heemraadschap niet bijzonder, dat komt eens in de tien jaar voor. We kunnen dit met gemak aan", aldus woordvoeder C. Meijer van het hoogheemraad schap. Hij meldde gistermiddag om half vijf dat het hoogste punt was bereikt. „Het water is blijven steken op 3.37 meter bo ven Nieuw Amsterdams Peil. Binnen nu en enkele minuten gaat het weer dalen." Bij het volgende hoog water is de ver wachting dat de noordwesten wind danig is afgezwakt. Geen reden voor paniek, is de boodschap van Meijer. „De Boulevard in Katwijk bijvoor beeld ligt op zes meter hoogte. Het water moet vér boven de vier meter stijgen, willen er ge vaarlijke situaties ontstaan. In ons gebied hebben we twee punten, waar statistisch gezien, De zee stond gistermiddag tot aan de Boulevard in Katwijk. Van een kritieke situatie was echter geen sprake. eens in de tienduizend jaar pro blemen kunnen ontstaan. De Boulevard van Katwijk en die OPROEP Het Centrum voor Humaan Geneesmiddel Onderzoek Zoekt vrouwen 18-40 jaar, die tegen vergoeding mee willen doen aan farmacologisch onderzoek. Voorwaarde: langer dan één maand GEEN gebruik van medicamenteuze anticonceptie (bv. de pil). Voor informatie: Centrum voor Humaan Geneesmiddel Onderzoek AZL-Rijnsburgerweg 10 tel: 071 -261915/268004 van Noordwijk. Kijk, dat zijn nog eens wat slagen om de Al is er geen sprake van ge vaar, volgens Meijer worden de duinen wél aangetast. Meijer: „Zodra we het strand opkun nen, zullen we de schade inven tariseren. Dat zal pas na het weekeinde worden, overigens. De schade wordt uiteindelijk hersteld na het stormseizoen, in april." Het strand blijft in ieder geval het weekeinde verboden i voor wandelaars. Rijks kan momenteel na melijk niet controleren of er nog zakjes landbouwgif aanspoelen. „Maandag gaan we weer met wagens het strand op en als er nog gifzakjes liggen, volgt dins dag een schoonmaakactie", al dus woordvoerder Van Rijn. Eigenaar C. Kruijt van hotel Noordzee, dat op het laagste punt van de Boulevard in Kat wijk ligt, genoot van het FOTO LOEK ZUYDERDUIN schouwspel. „Een mooi gezicht. Die woeste golven en daarnet was er ook nog een zonnetje bij", meldt hij. Angst heeft hij geen moment gehad. „Zo hoog staat het water nu niet. Ik heb het in mijn leven vier keer mee gemaakt dat het water de straat inliep. De laatste keer? Dat moet in 1953 zijn geweest. Of is het naderhand nou nog een keer gebeurd? Nee. water op de Boulevard, dat is zeldzaam heid." De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Martina Verheij die op 2 februari in Lisse haar winkel City Vlaai opent. Opnieuw ongeluk bij landing Fokker Fokker noemt een harde lan ding de oorzaak van het on geluk met een Fokker 100 van de KLM gisteren op Schiphol. Het vliegtuig kwam vermoedelijk door de storm stuiterend op de baan te recht. Daardoor schoot het uitgeklapte rechter landings gestel uit zijn borg en klapte weer naar binnen. De Fokker 100 raakte zwaar beschadigd. De Rijks luchtvaartdienst, de KLM en Fokker stellen een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk, waarbij overigens niemand gewond raakte. De vliegtuigbouwer gaat er niet vanuit dat er sprake is van een constructiefout. Twee keer eerder (op Schiphol en in Genève) ging het mis met het landingsgestel. Naar aan leiding van die incidenten is het landingsgestel versterkt. Gedurende enkele uren versperde het vliegtuig de Aalsmeerbaan. Daardoor kampte het luchtverkeer van en naar Schiphol gisteren ge ruime tijd met vertragingen. i kunnen zich vinden in ee hoogleraren i centen verplicht nevenactivitei ten te melden. Het algemeen bestuur van de VSNU, de ver eniging van universiteiten, is gisteren akkoord gegaan met de voorstellen die een adviescom missie heeft opgesteld. De gedragscode is ontwikkeld op verzoek van staatssecretaris Cohen van onderwijs. moeten voortaan beoordelen of de ge melde nevenactiviteiten toe laatbaar zijn. De belangen van de instellin gen mogen niet worden ge schaad en er moeten duidelijke afspraken over de vergoedin gen, de duur en de omvang van het 'bijklussen' worden ge maakt. kiezen er voor om zelf een gedragscode op te stellen, om te voorkomen dat ze regels krijgen opgelegd. WIE GEEFT l DE ZEKER HEID VAN EEN BETER PENSIOEN? W erkgelegenheid op Schiphol blijft op peil Het aantal werknemers op de luchthaven Schiphol is het afge lopen jaar gestabiliseerd in ver gelijking met 1992. In totaal werkten er in 1993 37.284 men sen op het luchthaventerrein. Ook voor 1994 wordt een stabi lisatie verwacht. De direct met de luchtvaart verbonden werk gelegenheid nam met 1160 toe. Na 1994 verwacht een groot deel van de bedrijven weer een lichte stijging van de werkgele genheid. De komende jaren zal er vooral behoefte zijn aan laag geschoold personeel. Conflict tussen KLM en vliegers AMSTERDAM» De KLM stuurt volgens de VNV bewust op een confronta tie aan. „De door de directie in gevoerde ingewikkelde en top zware organisatie heeft niet ge leid tot het gewenste beleid, liet is zinloos nog langer enorme bijdragen te storten in de bo demloze put die de directie lijkt te hebben gegraven. Eerst moet de organisatie worden aange pakt en vervolgens dient een cultuurverandering te worden doorgezet." De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) bereidt zich voor op een arbeidsconflict met de KLM. De vliegers zijn verbolgen over uitspraken van president-directeur Pieter Bouw tegenover de media dat zij niet voldoende zouden bijdragen aan de bezuinigingen binnen het bedrijf. De vliegers vinden dat zij de zwartepiet krijgen toe bedeeld voor het mismanage ment van de directie. Het idee een winkel in vlaaien te beginnen is ontstaan toen het me opviel dat steeds vaker op verjaardagen en feesten niet dé traditionele taarten en gebakjes werden opgediend, maar Limburgse vlaaien. Die ik overigens zelf ook erg lekker vind. Op een gegeven moment zie je dan ook dat er in de steden vestigingen komen van winkelketens die vlaaien verkopen. Nadat ik vorig jaar mijn baan in de hore ca kwijtraakte, ging ik er vanuit dat ik zo'n zaak kon gaan beginnen. De kansen op an der werk bij een baas zijn onder andere vanwege mijn leeftijd niet echt groot. Maar het bleek ook niet mogelijk om bij zo'n ke ten in te stappen. Die organisatie had zijn rayons gesloten voor buitenstaanders. Bin nen de regio Leiden kon alleen de eigenaar van de Leidse zaak nog andere vestigingen beginnen. Toen ben ik naar andere wegen gaan zoe ken. Zo stuitte ik op City Vlaai in Voorscho ten. Die zaak hoorde niet tot een keten, maar was opgezet door een Haarlemse groothandel. Met die groothandel heb ik een overeenkomst kunnen sluiten. Ik koop vlaaien bij hen in en daar staat tegenover dat ik de naam City Vlaai kan gebruiken en dat zij voor reclame en borden op de winkel zorgen. Verder ben ik niet aan een formule gebonden. De zaak is zelfstandig, ik kan ook artikelen van anderen voeren. Zo kan ik ook Belgische bonbons verkopen. Toen dat geregeld was leek het eenvoudig om te beginnen. Ik vond al vrij snel een pand. De financiering zou niet moeilijk zijn, kreeg ik te horen. Maar dat pakte anders uit. De bank wilde niet meedoen. Ze von den het ondernemingsplan onvoldoende om een krediet te verlenen. Maar omdat ik zelf wel overtuigd was van het succes, heb ik de zaak uiteindelijk met hulp van vrien den gefinancierd. Mijn geloof in de zaak heeft onder andere te maken met de ligging van de winkel. Op een heel goed punt in het centrum van Lis- se. Bovendien kreeg ik uit mijn omgeving heel veel enthousiaste reacties. Op het mo ment dat ik mijn plannen uitwerkte was er ook geen directe concurrentie. Sinds kort is die er wel. Toch ga ik er vanuit dat vooral de locatie - en natuurlijk de lekkere vlaaien - straks tot succes leiden. Die vlaaien worden iedere nacht vers uit Limburg aangevoerd. Iedere dag geef ik mijn bestellingen op en dan zorgt de groot handel die ook andere adressen bevoor raadt voor de aanvoer. Dat is ook de reden dat bijzondere vlaaien een paar dagen van tevoren moeten worden besteld door klan ten. Dergelijke vlaaien zijn duurder en die kan ik moeilijk inkopen als ik niet weet dat ze ook worden verkocht. Om van de zaak te kunnen leven moet ik wekelijks enkele honderden vlaaien verko pen. Dat is veel. Vond ik zelf ook. Maar toen ik bij anderen informeerde bleek dat het daar wel lukte. Dan moet het hier, na een aanloopperiode, ook lukken. Zeker als ook het bedrijfsleven de weg naar mijn zaak vindt. Want ik wil me met een bezorgservice op ondernemingen richten. Bij heel wat bedrij ven wordt, bijvoorbeeld met verjaardagen van personeel, regelmatig taart gegeten. Als ze om negen uur bellen of faxen kunnen ze rond koffietijd verse vlaai serveren." City Vaai, gevestigd aan de Meer en Hout straat 10 in Lisse, telefoon en fax: 02521- 19262. TEKST «RUDOLF KLEUN RUNSATERWOUDE RUUD SEP Billboards, brieven en adverten ties. Daarmee willen de actie voerders tegen de slibstort in het Braassemermeer sympathie winnen en uiteindelijk de stort stoppen. Dat is gisteravond be sloten tijdens een openbare ver gadering van actievoerders te gen de stort van verontreinigde bagger in het meer. Vijftig bezoekers waren voor de actievergadering naar Het Schoolhuis in Rijnsaterwoude gekomen. De aanwezigen werd gevraagd naar goede ideeën om de slibstort, die op 1 februari weer van start gaat, te stoppen. Voor het beste idee had de stichting tot behoud van het Braassemermeer een beloning van duizend gulden in het voor uitzicht gesteld. Die werd overi gens niet uitgereikt omdat de uiteindelijke winnaar de be denker van de zachte acties het geld direct beschikbaar stel de voor de acties. Onder de bezoekers van de vergadering bevonden zich vier geüniformeerde politiemannen. „Mogelijk dat daardoor mensen die ideeën hebben voor hardere acties hun mond hielden", ver moedt voorzitter Eric Bosch van de stichting tot behoud van het Braassemermeer. Hij kan zich voorstellen dat door de zachte lijn die de stichting nu heeft ge kozen de jongere aanhangers gefrustreerd raken. „Het kan ge beuren dat die nu op eigen houtje harde actie gaan voeren. Maar wij kunnen en willen dat niet voor onze rekening ne men", aldus Bosch. De stichting beschikt op dit moment over een budget van ongeveer 10.000 gulden voor acties. Met de verkiezingen in het vooruitzicht moet het mo gelijk zijn om daarmee de poli tiek zo te bewerken dat er op een nette manier snel een eind komt aan de stort, hoopt de stichting. 'Thuisblijvers zijn beter af.' On der dat motto creëert de Jaar beurs in Utrecht gedurende het WK-voetbal (17 juni-17 juli) een sfeertje dat naar eigen zeggen niet onder doet voor the real thing' in de Verenigde Staten. Alle wedstrijden worden live vertoond op een beeldscherm van honderd vierkante meter. Artiesten uit binnen- en buiten land en coryfeeën uit de Sport wereld zorgen voor de juiste sfeer en spanning. Plaats van handeling is de pas geopende Prins van Oranjehal, die per wedstrijd plaats biedt aan een ongeveer tienduizend De Jaarbeurs rekent in totaal op meer dan honderddui zend voetballiefhebbers. Rekening is gehouden met het nachtelijke tijdstip van veel wedstrijden. De eerste wedstrijd van Oranje bij oorbeeld, op 20 juni tegen Saudi-Arabië van Leo Beenhakker, begint om 01.30 uur Nederlandse tijd. Extra nachttreinen zorgen ervoor dat bezoekers die geen gebruik ma ken van een van de hotels tot diep in de nacht naar huis kun- Kaarten (10 gulden per keer) worden aangeboden via de lan delijke voorverkoopadressen en via speciale winkelacties van de sponsors. Rotterdam krijgt snellere trams ROTTERDAM ANP De regio Rotterdam krijgt een nieuw netwerk van snelle en comfortabele tramlijnen. De zo geheten TramPlus zal gaan rij den over een vrije baan en moet volgens het Rotterdamse ver voersbedrijf RET een geduchte concurrent worden van de auto. In 1996 moet de eerste TramP- lus-tram over de nieuwe Eras- musbrug naar de Kop van Zuid rijden. In 2010 zal het netwerk 14 lijnen omvatten naar Vlaar- dingen, Schiedam en Ba- rendrecht. Op 22 februari wordt het plan Het ligt in de bedoeling dat in de volgende eeuw geen 'gewone trams' meer in Rotterdam rij den, maar alleen nog de TramP- lus. Dit voertuig, een fabrikant wordt nog gezocht, krijgt een gelijkvloerse in- en uitstap op de perrons. De tram heeft een maximumsnelheid van 25 kilo meter per uur in plaats van de 18 kilometer van de oude tram stellen. Het nieuwe systeem kan maximaal 6.000 mensen per traject per uur in één richting

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15