4 'Sleutels geen politiek instrument' c De Stemming Leiden Regio GroenLinks Leiderdorp bestuurt met lange adem Bomen van De Horsten vakkundig gesnoeid I |CHTERGROND Toekomst jongerenwerk onzeker ^ZATERDAG 29 JANUARI 1994 veerd voor bussen. Verder moe ten er in het hele dorp veiliger fietsroutes komen en dient aan dacht te worden besteed aan betere stallingsmogelijkheden bij de Winkelhof. Voor de par keergarage onder het winkel centrum moet daarentegen weer worden betaald. Over geld gesproken, Groen Links pleit voor het optrekken van de onroerend- zaakbelas ting (de vroegere onroerend- goedbelasting), in ruil voor la gere reinigingsrechten. Daar mee komen de lasten volgens de partij meer op de schouders van mensen die ze ook kunnen dragen. Voorts moet Leiderdorp vol gens de partij af van zijn 'bouw- ziekte'. „Natuurlijk zijn er wo ningen nodig, maar het enorme tempo waarin de laatste jaren is gebouwd kan worden terugge schroefd," aldus lijsttrekker C. Bos. Hij pleit er voor om de nieuwe wijk Leyhof in fasen te bebouwen. „Anders moeten we weer mensen van heinde en ver warm maken voor een woning om leegstand te voorkomen en zitten we over een paar jaar op nieuw met een tekort voor onze eigen bevolking." Andere items waarmee GroenLinks de kiezers wil trek ken zijn handhaving van de markt in het Oude Dorp, geen HSL en verbrede A4, een auto vrije verbinding tussen Santhorst en Winkelhof, een pleidooi voor een cultuurnota en een onderzoek naar multi cultureel onderwijs in Leider dorp. Spectaculaire zetelwinst zit er niet in, dus GroenLinks Leider dorp moet geduld oefenen. „Onze kracht ligt in de lange adem. Toegegeven, we hebben de afgelopen vier jaar in de raad geen echte successen geboekt, maar andere partijen willen nu dingen die wij jaren geleden al riepen. Dat is toch ook succes." De partij met de kleinste frac tie in de Leiderdorpse raad heeft haar verkiezingspogram- ma gepresenteerd. Het epistel heeft de naam 'Voor een eerlijke politiek' meegekregen, duidelijk refererend aan de ellende die de politiek het afgelopen jaar over zich heeft heen gehad. De partij is daar niet slecht uitgespron gen, denkt het bestuur. „Het weglopen van onze raadsleden uit de vergadering over de affai re-Buitenhof heeft veel positie ve reacties opgeleverd." GroenLinks gaat de komende verkiezingen dan ook in met een pleidooi voor een klachten commissie. Die moet klachten van burgers over de gemeente behandelen en met bindende uitspraken komen. Voorts vraagt de partij meer aandacht voor buurt- en welzijnswerk. Momenteel dreigen voorzienin gen te duur te worden, omdat de subsidies zijn achtergebleven bij de hogere kosten. Hierdoor haken met name de minder draagkrachtigen af. De Engelendaal moet volgens GroenLinks worden versmald. Twee van de huidige vier rijstro- worden gereser- Zuiniger met water bij kunstwerk Het water zal binnenkort weer rijkelijk vloeien over het kunstwerk bij winkelcentrum Noord-Hofland in Voorschoten. De gemeente wil in het blok basalt van kunstenaar Dirk Muller een water-circula tiesysteem aanbrengen. Daarmee moet er een eind komen aan de waterverspilling. Het water liep tot voor- kort rechtstreeks in het riool. Vorig jaar zomer trok Voorschotenaar E. Brusse bij de ge- rite aan de bel over het milieu-onvriendelijke kunstwerk. Hij pleitte voor zuiniger gebruik van water. De gemeente stelde een onderzoek naar de mogelijkheid om een water-circulatiesysteem in het kunstwerk aan te brengen. Daarbij wordt het water dat over het kunstwerk stroomt, opgevangen en weer gebruikt. In afwachting van dat onderzoek deed de gemeente de kraan dicht en staat het kunstobject nu al maanden droog. Het watercirculatiesysteem kost d,<?gemeente 10.200 gulden. Het jwaterverbuik wordt erdoor teruggebracht met 50 kubieke meter 'per jaar, wat een besparing van ongeveer 200 gulden betekent. Bouwplan Vijf Meilaan maandag aangevochten Het voortbestaan van wo ningbouwvereniging De Sleutels staat maandag op het spel. Ere-voorzitter J. de Geus heeft alle leden in een open brief gevraagd te voorkomen dat het bestuur opstapt. Dat kan alleen als ze vóór woningbouw aan de Vijf Meilaan stemmen. Voorzitter T. van der Valk heeft een 'redelijk vertrou wen' dat een meerderheid van de leden het bestuur zal steunt. LEIDEN ERNA STRAATSMA Van der Valk moet als bestuur der in de eerste plaats aan 'het belang van de volkshuisvesting' denken. Een belang, dat in druist tegen de wens van vele Zuid-Westers om een vrij uit zicht te houden. De geplande, door de politiek inmiddels goedgekeurde, bouw van vier woontorens op de middenberm van de Vijf Meilaan is een doorn in het oog van vele omwonen den. Zij vinden dat de woning bouwvereniging rekening moet houden met deze bezwaren en af moet zien van bebouwing. De ledenvergadering stemde in oktober tegen de bouw, in af wachting van een politiek be sluit. Een maand later bracht het bestuur de kwestie opnieuw in stemming dat toen een meerderheid aan voorstanders kreeg. De tegenstemmers von den het ondemocratisch dat het eerste besluit daarmee werd vernietigd en belegden een nieuwe ledenvergadering. Maandag vragen zij de leden om het 'ja' van november te schrappen. De voorzitter: „Wij moeten aan de volkshuisvesting denken, dus in een situatie als deze trap je door. Het is de provincie ge weest die voor het eerst heeft gezegd dat er in steden com pact gebouwd moest worden. De gemeentelijke politiek heeft vervolgens dat heel impopulaire besluit tot inbreiding overgeno men. Wij moeten dat politieke besluit volgen: we hebben geen keuze. Een woningbouwvereni ging is geen politiek instru ment." Directeur A.P. Lepelaar (I.) en voorzitter T. van der Valk van v wraakte flats aan de Vijf Meilaan. Ze hebben er vertrouwen ii lingbouwvereniging de Sleutels, met op de achtergrond een tekening van de ge lat een meerderheid van de leden het bestuur maandag zal steunen. FOTO JAN HOLVAST De Zuid-Westers die tegen het bouwplan zijn worden min of meer aangevoerd door Hennie Kwik. Een PvdA-er die niets moet hebben van de bouwplan nen van zijn partijgenoot Tjeerd van Rij (wethouder ruimtelijke ordening/volkshuisvesting). Hij deed deze week, namens de stichting leefbaar Zuid-West, een dringend beroep op zijn wijkgenoten (zijnde leden van De Sleutels) om tegen het bouwplan te stemmen: 'om voorkomen dat dit het begin van de sloop van een moo wijk'. Van der Valk: „De strijd woedt voort. Ik kan me overigens niet aan de indruk onttrekken dat Kwiks standpunt iets te maken heeft met Van Rij. De vèrstand- houding tussen die twee is nou niet zo goed." Directeur A.P. Lepelaar wijst er op dat Kwik namens de stich ting Leefbaar Zuid-West heeft gepleit voor meer ouderenwo ningen in de wijk. „De stichting heeft op de baricades gestaan om iets voor die ouderen in Zuid-West te doen. En nu wil hij de bouw van ouderenwoningen juist tegenhouden." Mocht een meerderheid van de leden het veto over het bouwplan uitspreken, dan stapt het bestuur op. Van der Valk: „Als je voor het doel waarvoor je werkt onderuit wordt gehaald, dan kun je niet verder. Dan is mijn lijn ook: 'meneer Kwik, word Voorzitter en neem zelf verantwoordelijkheid'. Besturen is ook: niet populaire besluiten nemen. Ik wil dan wel eens zien hoe Kwik dat doet." Van der Valk geeft toe dat er in de besluitvorming over het bouwplan wat 'schoonheids foutjes' zijn geslopen. „Ik heb onlangs een gesprek met de be wonersraad gehad en gezegd: in elke procedure sluipen schoon heidsfoutjes. Als ze vinden dat ik daarvoor het boetekleed moet aantrekken ben ik daar best toe bereid. De eerste verga dering, waar ik zelf niet bij ben geweest, is uiterst verwarrend verlopen. Na afloop dachten veel leden dat ze voor een 'nee' tegen het bouwplan hadden ge stemd, maar het was een besluit om nog even te wachten met een definitief besluit. Dat is een hardnekkig misverstand gewor den en dat is heel vervelend. Dat kun je het bestuur verwij- Maar na een excuus voor de onstane verwarring wil de voor zitter de leden nogmaals wijzen op het belang van woningbouw. Lepelaar benadrukt ook dat het meningsverschil om 'meer gaat dan vier woontorentjes alleen.' „We hebben de afgelopen we ken geprobeerd zoveel mogelijk leden te bereiken en er zijn ge lukkig toch veel mensen die be seffen dat er meer belangen op het spel staan. Om zoveel mo gelijk leden naar de vergadering te krijgen hebben we ouderen aangeboden voor het veroer te zorgen en daar komen heel veel reacties op. Dat is hartverwar mend. Want 't spant er maan dag om, het gaat om de vereni ging" WASSENAAR MONICA WESSEUNG De bomen van landgoed De Horsten langs de Rijksstraatweg in Wassenaar zijn niet ondes kundig gesnoeid. De modernste inzichten over boomverzorging zijn nagevolgd. Onvrede en zor gen over de overlevingskansen van het groen zijn onnodig. Dat schrijft de stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Hol land aan de raad van de ge meente Wassenaar. Enige tijd geleden zijn de bo men van landgoed De Horsten, eigendom van prinses Juliana, gesnoeid. De directe aanleiding voor de, behoorlijk rigoureus uitgevoerde, snoeibeurt. was een vallende tak. Vanuit de vrees dat die tak de eerste van een reeks zou zijn, heeft de be heerder daarop alle bomen langs de weg ingrijpend gekort wiekt. Een aantal burgers heeft zich hierover ontzettend boos gemaakt. De Rijksvoorlichtings dienst kreeg boze burgers aan de lijn en ook de natuurbe schermers zijn 'gemobiliseerd'. Natuur- en landschapsbeheer Zudi-Holland en de afdeling milieubiologie van de universi teit vinden de onrust ten on rechte. De bomen zijn ontstel lend kaal, maar dat is slechts tij- delijk. De biologen geven de beheer der zelfs groot gelijk dat hij de bomen meteen flink heeft ge kortwiekt. Het werk aan de bo men veroorzaakt nogal wat overlast voor het verkeer „en door flink te snoeien voorkom je dat er snel weer moet worden ingrepen." VRIJE TIJD Spanning Het Leidse Volkshuis s februari met een cu spanningstechnieken. Ademha lingstechnieken en lichaams houding komen aan bod in de ze cursus van 6 lessen. Deelna me kost 45 gulden. De eerste les is op 17 februari van 9.30-10.45 uur. Voor informatie: Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33a, Leiden. Tel. 071-149180. POLITIEKE RUBRIEK^— Normaliter buitelen in verkiezingstijd spraakmakende citaten van politici over elkaar heen in de krantekolommen. De Leidse raadsleden lijken hun kruit echter liever nog even droog te houden. Overigens is niet uitgesloten dat ze niets hebben te melden. Tijdens de begrotingsbehandelingen, eind vorig jaar, was hun profileerdrift al nihil, ondanks alle voorradige ingrediënten om het wat duffe 1993 met een politiek spektakelstuk af te sluiten. en verklaring voor de i aanhoudende windstilte is dat de college-onderhandelingen reeds zijn begonnen. De PvdA probeerde enkele weken geleden al een akkoord te bereiken met D66 en GroenLinks. Die poging liep op' niets uit maar het CDA, nu nog collegepartij, is gewaarschuwd en zal z'n huidige coalitiepartners GroenLinks en PvdA met argusogen volgen. Bij D66 genieten ze in stilte van dit alles. De democraten, die afstevenen op een overwinning, hebben hun bijwagens straks voor het uitkiezen. Zelfs een verbond met natuurlijke vijand CDA behoort tot de mogelijkheden, nu de PvdA de christen-democraten heeft verraden nog voordat ook maar een haan het in z'n kop kreeg om te kraaien. in een situatie waar alles nog mogelijk is, is het niet verstandig om op welke lange teen dan ook te trappen. En dus speelt iedereen op safe: kleppen dicht, vriendelijk blijven lachen en wie je ook uitnodigt voor een I door: Aad Rietveld Van Bochove horendol van welzijnsfusie borrel: meegaan. De gemeente-ambtenaren hebben het werk van raadsleden inmiddels overgenomen. Terwijl raadsleden hun duimen lam draaien dat extreem-rechts geen zetel haalt bij de verkiezingen, slaat gemeentesecretaris Klaas de Vries spijkers met koppen met zijn visie op de omgang met CD'ers. Politie en parkeerwachters vegen de vloer aan met de jongste versie van het plan voor de autoluwe binnenstad. Raadsleden zwijgen in alle talen omdat ze het stuk nog niet uit hebben. André de Jong kapittelt de PvdA-wethouders Hennie Koek i Tjeerd van Rij (PvdA) vanwege hun getreuzel met Stadsgehoorzaal en Groenoordhallen en topambtenaar Norbert Smulders haalde zelfs de voorpagina van een ochtendblad vanwege vermeend dubieuze praktijken met een Amsterdams grachtenpand. PvdA-raadslid Auke de Vries is al die ambtelijke mondigheid zat. Hij eiste deze week in de raad op hoge toon dat het college ambtenaren het zwijgen oplegt. Niet zij maar hij moet de boventoon voeren, niet zij maar hij moet op de voorpagina. Doe dan, Auke. Maar in godsnaam geen koffieshops en foto's van criminelen. Verkiezingstijd is forum-tijd. Raadsleden scholen deze maanden om de haverklap samen achter brede tafels in rokerige zaaltjes om ten overstaan van publiek de meest uiteenlopende onderwerpen te bespreken. En verkiezingstijd is stunttijd: PvdA'ers doen dezer dagen een aanval op een record hometrainen voor raadsleden. Zodat de kiezer weet hoe fit die mensen zijn aan wie zij de behartiging van hun belangen overlaten - en of ze redelijkerwijs geacht kunnen worden de vier jaar vol te maken. Maar verkiezingstijd is ook i-tijd. Wat politieke partijen ambtenaren en wethouders overlaten - het produceren van notities en nota's over van alles en nog wat - dat doen zij nu zelf. Niet in de hoop dat u als kiezer die boekwerkjes bij het secretariaat van de partij komt ophalen, maar in de verwachting dat als een raadslid een mening verkondigt, dat ook de kolommen van de krant haalt. Zo produceerde D66 een notaatje over de vermeende saaie Leidse zondagen en schreef WD'er Gerard Bakker zijn vingers blauw aan een rapport over de auto in de binnenstad, een zaak waarover het liberale standpunt uit en te na bekend is. De democraten voegden daar laatstelijk aan toe: een nota over kringloopwinkels. Auteur Hans de Goede heeft de essentie van recycling goed begrepen. Je gebruikt iets en als je dat gedaan hebt gebruik je het nog een keer en zo mogelijk nog een keer. De Goede doet dat met zinnen. Dat begint al op bladzijde 1. Daar kronkelt dezelfde zin in drie i de pagina. „D66 is van mening dat er ruimte is voor meer kringloopwinkels, kringloopbedrijven en kringloopactiviteiten in Leiden", schrijft hij. En evpn later: „Wat D66 betreft blijft het niet bij één bedrijf. Er is onzes inziens plaats voor meerdere bedrijven in Leiden." En even verderop: „Er is plaats voor meerdere kringloopwinkels, kringloopbedrijven en kringloopactiviteiten in Leiden." De democraat is een meester in het op verschillende manieren formuleren van dezelfde zin. En hij doet het niet alleen waar het gaat over de ruimte voor meer kringloop - een bewering die verderop nog in verschillende verschijningsvormen terugkeert. Slim hoor! Zo krijgt zo n nota wat body. Als De Goede het nog slimmer wil aanpakken drukt hij zijn volgende nota af op kringlooppapier. Dat is wat dikker en dan lijkt het nog Het bestuur van het SKIL had zich de moeite van het verzet en de lobby bij de politieke partijen kunnen besparen. Het is al maanden duidelijk dat de verantwoordelijke wethouder A. van Bochove (CDA) niet van plan is 270.000 gulden beschikbaar te stellen voor het in goede banen leiden van de fusie en bezuinigingen tot een bedrag van 570.000 gulden van tafel te halen. En alle keren dat er over de fusie en de bezuinigingen werd gesproken stond de gemeenteraad en bloc achter de wethouder. het SKIL op de rem ging staan bij de fusie. Dat gebeurde vorig jaar ook een aantal keren. Steeds eiste het bestuur van de sociaal culturele instelling meer geld. En steeds zei een consequente Van Bochove dat er niet meer geld kwam. Waarop het SKIL de fusiegesprekken hervatte. In december vorig jaar liet de stichting de eis van extra geld vallen, om die een maand later opnieuw aan de orde te stellen. Van Bochove moet in de loop van de tijd weieens dol zijn geworden van het SKIL. Hij reageerde hoe langer hoe kribbiger als hem in de gemeenteraad naar de stand van zaken rond het SKIL werd gevraagd. Nadat het stichtingsbestuur deze week besloot om de fusiegesprekken te hervatten zei hij: „Het was maar goed dat ik bij die gesprekken zat en niet een „We wilden kijken of er bij de gemeente nog iets te halen viel." Met dat argument staakte de stichting voor Sociaal Kultureel Werk in Leiden (SKIL) twee weken geleden de fusiegesprekken met de Stichting Welzijn en de Vrijwilligerscentrale. Om al snel tot de ontdekking te komen dat de gemeente niet van plan is een cent extra te steken in de nieuwe welzijnsorganisatie voor Leiden. minder geduldige wethouder." De verhouding tussen gemeente en SKIL werd er door het herhaalde vragen om meer geld niet beter op. De wethouder maakte de sfeer er ook niet beter op door scherpe kritiek aan het adres van bestuur en directie van SKIL. Van Bochove noemde de stichting een onontwarbare kluwen, waarin niet duidelijk zou zijn wie de verantwoordelijkheid draagt. Hij beschuldigde het bestuur ervan 'subsidieverslaafd' te zijn. Hij verweet het bestuur onjuiste informatie te verspreiden, onder meer over tekorten op de begroting en over de vakaturestop. En ten slotte dreigde hij deze maand het SKIL-bestuur aan de kant te schuiven en het club- en buurthuiswerk eigenhandig de fusie in te loodsen. Het SKIL praat weer over de fusie en heeft zelfs de verwachting uitgesproken dat het nu snel voor elkaar komt. Van Bochove zegt behoefte te hebben aan een time-outom weer te komen tot normale overlegverhoudingen met directie en bestuur van SKIL. Maar of dat nog lukt is zeer de vraag. Er is veel oud zeer bij beide partijen. PvdA'er Ron Hillebrand is er in elk geval niet gerust op. Volgens hem is er nog steeds grote onrust onder de 160 werknemers van SKIL en is de informatie die zij van bestuur en directie krijgen 'gebrekkig'. „Dat ze weer meedoen is geen reden om achterover te leunen en te zeggen: het karretje rolt Hillebrandt riep de wethouder op zelf informatie te geven aan het SKIL-personeel over de stand van zaken bij de fusie. Hij zou dat beter kunnen doen dan directie en bestuur. Van Bochove ging gretig op die vraag in, maar werd door de commissie welzijn rap teruggefloten. „IJ kunt nu maar beter geen toelichting geven. Daar hebben wij op dit moment helemaal geen behoefte aan", zei WD'er P.j. Vonk. Hij was niet de enige die vond dat Van Bochove nu maar beter zijn mond kan houden. De raadsleden waren veel te bang, dat de CDA'er weer kritiek zou spuien op het SKIL en daarmee weer de fusiebesprekingen in het slop zou helpen. Van Bochove begreep de hint en zweeg. Het open jongerenwerk (OjW) in Voorschoten is er nog altijd niet zeker van dat de problemen rond de huisvesting worden opgelost. Pas over een week of drie denkt het gemeentebestuur dui delijkheid te hebben of het jongerenwerk levens vatbaar is. Kortom, de toekomst van het OJW is onzeker. Wethouder Breunesse wil op zeer korte termijn weer met het bestuur van het OJW om de tafel gaan zitten. Ook wordt contact opgenomen met de advocaat van de buurtbewoners die het huidige - tijdelijke - jongerencentrum aan de Prins Bernhardlaan weg willen hebben. Onder tussen wil het college ook kijken of er geen ande re noodhuisvesting te bedenken is. Breunesse geeft toe dat de kans hierop wel erg klein is. Vol gens Breunesse is de locatie bij zwembad Het Wedde nog niet uit beeld verdwenen, ook al ver leende de Raad van State vorige week geen toe stemming om via een zogeheten 'artikel 17 pro cedure' snel met de bouw van een jongerencen trum bij Het Wedde te kunnen beginnen. „Wat mij betreft zit het er ook nog in dat we aan de raad vragen om een artikel 19-procedure te star ten." Dat betekent dal de grond definitief voor het jongerenwerk wordt bestemd. Vorig jaar wilde de gemeenteraad dat niet, omdat het jongeren werk zich eerst zou moeten bewijzen gedurende een proefperiode van twee jaar. Het was de be doeling om de jeugd te huisvesten in verplaatsba re units.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13