Dominee als touroperator Kerk Samenleving ZATERDAG 29 JANUAR11994 BUITENLAND KORT Sudan „Met afgunst kijken we naar wat het Westen voor Oost-Europa doet. Het doet niets voor Sudan, hoewel daar veel mensen sterven in de jarenlange burgeroorlog. Ook voor ons is vrede de eerste prioriteit." Ds. Eze- kiel Kutjok van de Sudanese Raad van Kerken probeert bij de vergadering van de Wereldraad van Kerken in Johannesburg de kerken te wijzen op de 'vergeten oor log' in zijn land. „Waarom bevechten de mensen el kaar al dertig jaar?", vraagt de presbyteriaanse predi kant zich af. „In het over wegend christelijke zuiden van Sudan is alles verwoest: stammen, dorpen en cultu ren, er is geen onderwijs, geen telefoon en geen ge zondheidszorg meer. Alles is weg." Homoseksualiteit De kerken in Zimbabwe staan achter de wet die ho moseksualiteit verbiedt. Volgens de bijbel is homo seksualiteit een zonde, zei ds. Murombedzi Kuchera van de Raad van Kerken in Zimbabwe op een perscon ferentie in Johannesburg. De regering heeft een bij eenkomst van de Zimbab waanse organisatie die op komt voor de belangen van homoseksuelen voor ko mende zondag verboden, zo maakte minister Dumiso Dabengwa van binnenland se zaken begin deze week bekènd. „Homoseksualiteit is een misdaad in Zimbab we." Hij kondigde aan dat de politie tegen de deelne mers zal optreden. Politiek De ropms-katholieke bis schoppen van Zuid-Afrika hebben priesters en reli gieuzen verboden een poli tieke functie uit te oefenen. De kerk speelt 'een belang rijke rol in het politieke le ven van een samenleving', maar dat betekent niet dat priesters politiek actief moeten zijn, schrijven de bisschoppen in een verkla ring. Ook de grote verande ringen in Zuid-Afrika recht vaardigen geen andere houding. De Rooms-Katho- lieke Kerk staat priesters en religieuzen niet toe een po litieke functié uit te oefe nen. Alleen als de plaatselij ke bisschop toestemming geeft, kan daarop een uit zondering worden gemaakt. In de jaren tachtig ontstond een conflict tusen het Vati- caan en de sandinistische regering in Nicaragua over de vier priesters die plaats hadden genomen in de re gering. Racisme Bijna 300 Europese parle mentariërs en vertegen woordigers van internatio nale joodse organisaties hebben zich op het terrein van het voormalige concen tratiekamp Auschwitz tegen racisme, vreemdelingen haat en antisemitisme ge keerd. Het is onaanvaard baar dat de 'spoken' van het verleden weer opdui ken, zei de Franse voorzit ter van de Europese afde ling van het Joods Wereld congres, Jean Kahn, bij een plechtigheid ter herdenking van de bevrijding van het kamp, 49 jaar geleden. „Je kunt de wind van haat en intolerantie weer voelen. In Auschwitz moeten alle aan vallen op huizen van emi granten, alle vormen van etnische zuiveringen, ver volgingen en discriminatie van mensen die anders zijn, worden veroordeeld", zei Kahn. JjZAT Drietour Reizen verkoopt geen zakelijk arrangementmaar een belevenis Over de succesformule van Drietour hoeft Van Midden niet lang na te denken. ,,Wij wonen in onze markt", zegt de dominee. ,,De Vries en ik kennen de kerken natuurlijk van A tot Z." De kracht zit echter ook in het produkt. „Onze reizen zijn altijd wel een paar honderd gulden goed koper dan die van concu- rerende organisaties. We kopen zo scherp mogelijk in en hoeven er als stich ting niets aan te verdie nen." LISSE/DRIEBERGEN De kosten worden zo laag mo gelijk gehouden. Van Midden, De Vries en de penningmeester van de stichting staan niet op de loonlijst. Ze kunnen slechts hun onkosten declareren. Het volledige 'apparaat' bestaat ver der uit drie full-time perso neelsleden op het kantoor in Driebergen, de gemeente waar de beide stuwende krachten achter Drietour elkaar destijds als collega-predikanten leerden kennen. De Vries is inmiddels met emeritaat en kan zich nu dus volledig richten op zijn aan vankelijke 'bijbaan' als inkoper van reizen. Van Midden - ver antwoordelijk voor de verkoop en het kantoor - moet voor deze 'uit de hand gelopen hobby' nog steeds tijd vrijmaken naast zijn eigenlijk taak in de ge meente. Hij is sinds 1990 predi kant van de Gereformeerde Kerk in Lisse. Vooral de vroege ochtenduren zijn voor Drietour. De computer waarop hij ook zijn preken maakt is het belang rijkste hulpmiddel voor de sales manager' Van Midden. Via een modem staat hij vanuit zijn werkkamer in de pastorie in verbinding met het kantoor in Driebergen. Hij heeft net een overspannen Israëlische tussen persoon aan de lijn gehad en stuurt nog gauw even een fax om de afspraken met de man te bekrachtigen. „Ik droom er wei eens van om alleen maar domi nee te zijn", zegt hij over het 'mooiste vak wat er is'. „Maar aan de andere kant moet ik er ook weer niet aan denken. Het is ontzettend boeiend om naast het ambt nog een bedrijf te lei den." Dominees zouden volgens Van Midden niet alleen de ker kelijke pagina's in de krant moeten lezen, maar ook de fi- nancieel-economische. „Het is heel belangrijk om te weten hoe een gulden verdiend wordt en hoe hard er vaak voor moet worden gewerkt." Voor zichzelf ziet hij het daarentegen als prioriteit om ondanks alle zake lijke beslommeringen 'wel do minee te blijven'. Huiskamer Het organiseren van reizen be schouwde Van Midden altijd al als een logisch uitvloeisel van zijn takenpakket. „Ik ben bij- De doelstelling van Drietour Reizen omschrij'ft dominee P.J. van Midden als 'oprecht ideëel'. „Wie een keer naar Israël of één van de andere landen uit het Oude- of Nieuwe Testament is geweest, leest de Bijbel met andere ogen. Déér is het ons om te doen." Maar dat wil niet zeggen dat de organisatie voor bijbelse vakantietochten die de gereformeerde Van Midden destijds met de hervormde predikant P. de Vries oprichtte, als een charitatieve instelling opereert. Er moet uiterst commercieel worden gewerkt om in de ingewikkelde reiswereld hefhoofd boven water te houden. En dan blijkt dat de dominees-in-zaken het bepaald niet slecht doen. De omzet van Drietour in Driebergen steeg van een ton - in het beginjaar 1984 - tot de huidige twaalf miljoen gulden. alleen maar dominee te zijn. Maar a voorbeeld altijd op stap geweest met catechisanten." Toen hij van zijn eerste gemeente Zalt- bommel naar Driebergen ver kaste, ontdekte hij dat zijn her vormde collega in dit dorp veel verder was dan hij. De Vries leidde de Stichting Hervormde Kampen en Reizen, met als sub titel 'Interkerkelijke Reisorgani satie' (IRO). Toen deze organi satie in 1980 opging in een nieuwe stichting - en de subtitel tot hoofdnaam werd gepromo veerd - werd Van Midden belast met het Israël-programma. In 1983 stapte hij er uit. „Ik was het niet eens met het beleid", vertelt hij daarover. „Voor mij was het belangrijk dat de IRO een simpele domineesclub zou blijven en geen Arke of Necker- mann moest worden, zoals het toenmalige bestuur voor ogen had." De Vries volgde Van Mid den korte tijd later en gezamen lijk gaven ze hun hobby op nieuw vorm met de oprichting van de 'Interkerkelijke Studie en Tour Ondernemening' (ISTO). Zo had deze stichting nog steeds geheten, als de IRO tegen deze afkorting geen bezwaar zou hebben gemaakt. ISTO lijkt teveel op IRO, kopten de kran ten naar aanleiding van de juri dische procedure die werd aan gespannen. En zo werd Drietours gebo ren. Een aanvankelijk piepklei ne reisorganisatie (Van Midden: 'We hadden geen stuiver'), die opereerde vanuit een huiska mer en werkte met een eigen handig gekopieerde gids, waar op de bestuursleden zelf .avond- aan-avond de adreswikkels plakten. Geadverteerd werd in het christelijke dagblad Trouw en in de televisiegidsen. „Ons geluk was dat we in dominees land konden beschikken over een enorm bestand aan vrien den en bekenden. Collega De Vries had verder 22 jaar ervaring in de organisatie van reizen naar Israël en kon bogen op een hele goede naam", zo kijkt Van Midden terug op deze beginpe riode. Het pakket van twintig trips naar Israël waarmee het prille Drietour begon, is inmiddels uitgegroeid tot een breed aan bod van bijbelse-, culturele- en natuurreizen. Ook reizen voor gehandicapten zijn in het pro gramma opgenomen. De orga nisatie is in Nederland inmid dels dé specialist voor vakanties naar het Heilige Land. Andere landen uit de Drietour-top vijf zijn Turkije, Griekenland, Indo nesië en Egypte. Van Midden: „In het verleden brachten we alleen reizen naar bijbelse lan den, maar langzamerhand breid je dat toch uit. Er zijn nu een maal mensen die het na verloop van tijd allemaal wel gezien hebben, of die niet elk jaar een flink bedrag kunnen uittrekken voor een dure reis." Maar zelfs de cultuur- of natuurreizen ken nen altijd wel kerkelijke ele menten. „We blijven tenslotte dominees." Een belangrijk ken merk is bijvoorbeeld de dage lijkse avondsluiting en de kerk dienst op zondag." Gelijkgezinden Drietour handelt in feite in twee produkten. Op de eerste plaats is daar het aanbod in de gids, waaruit een keuze kan worden gemaakt. Maar nog belangrijker is in feite de handel in complete groepsreizen. „Iedereen kan bij ons zo'n pakket kopen", zegt Van Midden. Dat gebeurt bij voorbeeld door andere reisorga nisaties, maar ook door geeste lijken die met een groep ge meente- of parochieleden op stap gaan. „Het reizen in een groep van gelijkgezinden heeft natuurlijk als voordeel dat je het karakter van de tocht daarop kunt afstemmen. Gereformeer de Bonders zullen anders op reis gaan dan Rooms-Katholie- ken. En als er een pastoor mee gaat als reisleider krijg je een heel ander pelgrimage-karakter dan wanneer een dominee de touwtjes in handen heeft. Ka tholieken zullen veel meer de heilige plaatsen aandoen, ter wijl protestanten langer bij het Meer van Galilea zullen blijven hangen." Een drijfveer voor zijn be moeienissen met Drietour noemt Van Midden het besef dat hij zijn 'cliënten' geen zake lijk arrangement verkoopt, maar een belevenis. „Als je suikerbie ten verkoopt heb je een weinig emotioneel produkt in handen. Maar voor een reis naar Israël - om maar eens wat te noemen - moet door mensen vaak jaren worden gespaard. Dat geeft een extra verantwoordelijkheid om aan de hoge verwachtingen te voldoen." Van belang is voor de dominee Van Midden ook dat hij mensen met deze reizen 'spirituele ervaringen' laat op doen. „Dat geldt voor mensen die zich beschouwen als actieve gemeente- of parochieleden, maar vaak ook voor mensen die geen barst meer aan het geloof doen. Die worden dan toch 'op gepikt' door de rest van zo'n groep." Pastoraat en incest De klacht dat de bijbel vooral een eenzijdig mannen- boek is, was bekend. Maar of het Oude Testament ook tot incest zou kunnen aanzetten? Een proef op de som is Genesis 19 vers 7 en 8: „...en hij zeide: Mijn broeders, doet toch geen kwaad; zie toch, ik heb twee dochters, die met geen man gemeenschap hebben gehad: laat mij die tot u naar buiten brengen en doet met haar zoals goed is in uw ogen: alleen doet deze mannen niets, want daartoe zijn zij onder de schaduw van mijn dak gekomen." Willy van Hoeve-de Jager (56) noemt veel meer voor beelden in haar boekje 'Pastoraat en Incest'. De uit 01- denzaal afkomstige theologe studeerde vorig jaar af op genoemd onderwerp. Ze laakt de seksuele moraal in het Oude Testament en de visies op de vrouw bij BOEKBESPREKING Paulus en diverse kerkvaders. Dat heeft volgens haar in de kerk maar al te gemakkelijk tot 'incestbevordering' geleid. Ze wenst evenmin te verhelen dat de bijbel zich op essentiële plaatsen helder uitspreekt tégen incest. Zoals blijkt uit het incestverbod in het Oude Testament (Leviticus 18 vers 24-30), de onbaatzuchtige liefde tot de naaste zoals verwoord in 1 Corinthiërs 13 en zeker ook uit de houding van Jezus ten opzichte van vrou- Willy van Hoeve concludeert evenwel dat deze laatste bijbelpassages over het algemeen te weinig invloed hebben gehad om meisjes en vrouwen in christelijke milieus tegen seksueel misbruik te beschermen. Zowel in haar directe omgeving alsmede in het pastoraat heeft ze herhaaldelijk te maken (gehad) met de gevolgen van incest. De verwerking van hun incestproblemen is in veel gevallen ernstig belemmerd door een godsdiensti ge opvoeding en geloofscrises. Van Hoeve wil daar dui delijk over zijn: „Ik wil de incestdaders uit godsdiensti ge milieus van een dubbele misdaad beschuldigen: zij hebben naast het kind ook God en het geloof verkracht. Ze hebben God, bijbel en theologie misbruikt om een alibi te hebben voor hun afschuwelijke misdaden en daarmee hun slachtoffers naast het incesttrauma ook nog een godsdiensttrauma bezorgd. Deze voelen zich ook nog eens door God en de kerk in de steek gelaten." Pastoraat en Incest Willy van Hoeve-de Jager. - Gorinchem Theologische Uitgeverij Narratio, 1993. ISBN 90 5263 101 8. Prijs 25,00 gulden. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck AU5 'IEDERBGf VOORKJEMBNS ZULK er 60e.DE HAP A US u ZOO EJGT&R. U1TZ EN vercpACHre. f IfJceR-PAAP. COLOFON Uitgave van Dagbladuitgever^ Damiate bv. DIRECTIE BM Essenberg, C P Arnold (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adi). OMBUDSMAN: R D. Paauw, tel dag 9 30- 11.30 uur 071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. REGIOKANTOOR Fax 02521-19610 ïnties 071 -323508 Fam berichten 071-323508 Redactie 071-321921 ruitbet. (incl BTW) eraccgiro autom.bet ƒ29,30 85,55 84,55 329,30 328,30 HET WEER De rust keert weer G Ibi Nederland heeft een dagje van de winter mogen proeven. Het was vooral de intensiteit van de kou-m- val, die indruk maakte. Tot vorst kwam het nauwelijks, maar de wind voelde bitterkoud aan. Menig fietser heeft dat aan den lijve on dervonden. De thermometer wees vrijdagmiddag +3 graden aan, maar tijdens striemende hagel- en sneeuwbuien en hevige rukwinden werd een 'wind chili' temperatuur van -10 tot-15 graden gevoeld. Het begon al op donderdag avond. De nog boven het zuidoos ten van het land aanwezige warme lucht van +10 graden werd bij de kraag gevat door een snel opruk kend koufront uit het noordwesten. Daarbij deed zich ter hoogte van de straalstroom boven Nederland een complicatie voor. Er bevond zich hier een zogenoemde, 'jet streak': een vernauwing, waar de hoogte- storm doorheen moest. De snel wegstromende lucht op 5 tot 10 ki lometer hoogte moest vanaf de on derste luchtlagen worden aange vuld. De toch al harde wind trok hierdoor verder aan tot stormkracht met aan de Hollandse en Zeeuwse kust weldra winstoten van 100 tot 125 kilometer per uur. Boven onze regio begon zich tegelijkertijd een buienfront te vormen met onweer. In Leiden werden twee ontladingen gezien; verder naar het oosten en zuiden activeerde het front. Voor nacht. winterse begrippen wa: stevig. In het oosten van het land kwam op sommige plaatsen 201 40 millimeter omlaag tegen slechts 3 millimeter in Haarlem. I LEIDEI De buienlijn trok vrijdagmorgen verder Europa in, vergezeld v windstoten die moeiteloos orkaan kracht bereikten. Bij ons heerste toen een tijdelijke luwte, i de neerslagradar diende zich rond - 13.00 uur een hele buientrein a, die tussen het Noordzeekanaal en de Rijnmond landinwaarts toog, vergezeld van horizontale vlagen hagel en sneeuw. Als het even op klaarde waren de machtige stapel wolken te bewonderen in glashel dere poollucht. De bekende bloem ti koolstructuur vervaagde, omdat de heef wolken bij een 1500-metertempe- ratuur van -9 graden grotendeels verijsden; een echte arctische bui- enlucht. Vandaag is de rust terug gekeerd en zijn de scherpe kantjes r van de kou er weer af. Een warmte| f front brengt vanmiddag en van avond wat regen of natte sneeuv en morgen ligt de temperatuur weer op het vertrouwde niveau v de laatste weken. De komende da gen blijft het wat wisselvallig, i de grootste depressie-activiteit lijkj nu achter de rug. Wellicht volgt e komende week een overgang naa. rustiger weer met lichte vorst in de een Spec niet dorp „On. 1 ader heef polii srefei PO''1 zich i weg HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Veel bewolking en vooral op zondag perioden met regen. Zaterdag in het bin nenland eerst nog droog en helder. Maxima langs punt, in het binnenland matige tot strenge vorst, later zachter. Zondag langs de kusten kouder. Zaterdag op de meeste plaatsen droog en brede opklaringen. Zondag toe nemende bewolking, al gevolgd door s graden onder nul". In het zuiden tijdelijk zachter maar zaterdag overdag nog matige tot strenge Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig met zaterdag perioden met regen, in Schotland voorafgegaan door sneeuw. Zondag van het westen uit op klaringen en een enkele winterse bui. Maxima ongeveer 8 graden, in Schot land zondag rond 4 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, zaterdag ook af en toe zon. Vrijwel overal droog maar op zondag nu en dan regen. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden, in de Ardennen wat lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, naar het zuiden toe pe rioden met zon. Droog. Kans op mist. Zondag in Bretagne en Normandië be wolkt en af en toe toe regen. Maxima in het westen rond 9 graden, naar het oos ten toe kouder tot enkele graden boven Spanje: Overwegend zonnig. Middagtemperatu- ren aan de Costa's van 15 graden bij Barcelona tot 19 plaatselijk ten zuiden van Benidorm. Canarische Eilanden: Droog en vooral in het zuiden flinke zon nige perioden. In het noorden later meer wolkenvelden. Maxima aan de zuids- tranden ongeveer 22 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog. Er staat een stormachtige Mistral. Maxima meest tussen 5 en 10 graden. In de Pyreneeën zonnig en temperatuur op 2000 meter iets onder nul. In de Alpen eerst nog veel wind en wolkenvelden maar bijna overal droog. Later minder wind en op klaringen. Temperatuur op 2000 meter eerst -12 graden, zondag oplopend naar Mallorca en Ibiza: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Italië: Perioden met zon en geleidelijk droog. Zaterdag in het zuiden nog wolkenvel den, kans op een bui en veel wind. Maxi ma ongeveer 5 graden in het noorden en langs de Adriatische kust, aan de west kust en op Sicilië ruim 10 graden. In de Alpen en Dolomieten overwegend droog, perioden met zon en koud met eerst nog Duitsland: Opklaringen, afgewisseld door stapel wolken. In het oosten van Duitsland nog kans op een bui, elders droog. Zondag meer bewolking, In het noorden en mid den gevolgd door regen. In de Beierse Alpen koud met op 1500 meter hoogte temperatuur ongeveer -10 graden, zon dag minder koud. Zwitserland: In het noorden wolkenvelden, ook nu en dan zon en vrijwel overal droog. In het zuiden perioden met zon. Vooral zater dag in de bergen veel wind en het wordt dan koud: de temperatuur op 2000 me ter daalt naar -13 graden, zondag loopt f en toe zon en za terdag alleen in het oosten nog kans op sneeuw. Koud met temperatuur op 2000 meter ongeveer -14 graden, zon dag zachter. Hongarije: Af en toe zon en kans op een winterse bui Zaterdag waait er een koude noor denwind. Maxima enkele graden boven Zi Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN ZONDAG 30 JANUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.22 Zon onder 17.19 Maan op 21.43 Maan onder09.08 Waterstanden IJmuiden Hoog water 05.25 17.36 Laag water 00.55 13.20 MAANDAG 31 JANUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.21 Zon onder 17.21 Maan op 23.04 Maan onder09.31 Waterstanden IJmuiden Hoog water 06.06 18.21 Laag water 01.30 14.05 Weerrapporten 28 januari 19 uur: w 13 15 9 0.1 nnw5 15 2 02 £1vc£ H£B AU£ </PP£N //V D£ So£P &££>AAA/.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12