Leiden 'Ophogen Roomburg is nodig' 'Ik werk hier natuurlijk liever in de Vijftig banen weg bij rechtenfaculteit Leiden heeft nog te weinig politie Onrust op longafdeling door reductie bedden TATERDAG 29 JANUAR11994 .971 11 Voortbestaan yt o Het voortbestaan van wo- I J ningbouwvereniging De Sleu tels staat maandag op het spel. Het bestuur stapt op als de leden tegen woningbouw aan de Vijf Meilaan stemmen. Kok yt A Kok Arjen van der Zee uit I Oude Wetering werd tweede op het Nederlands kampioenschap salade maken. 'Volgend jaar ga ik voor de titel'. Automobilist thuis opgepakt leiden De automobilist die gisteravond rond acht uur op de hoek Noordeinde/Kort Rapenburg een fietser aanreed, werd enige tijd later in zijn woning door de politie aangehouden. De man was na het ongeluk doorgereden maar zijn kenteken kon worden genoteerd. Bij zijn aanhouding bleek dat de man te veel gedronken had. De fietser kwam met de schrik vrij. Oproep aan Marokkaanse kiezers leiden De ambassadeur van Marokko in Nederland, M. Mehdi Alaoui, komt naar Leiden om zijn landgenoten op te roepen te gaan stemmen bij de raadsverkiezingen. Tot voorheen riep ko ning Hassan II van Marokko zijn landgenoten in Europa steeds op niet deel te nemen aan verkiezingen in het gastland. Het is de eerste maal dat de ambassadeur van Marokko deze oproep doet. De ambassadeur spreekt op een bijeenkomst die zondag 6 fe- baiari in het Leidse Volkshuis (aanvang 14.30) wordt gehouden. Ook burgemeester C. Goekoop en vertegenwoordigers van de politieke partijen zijn daarbij aanwezig. Voor de Turkse gemeen schap in Leiden wordt op zaterdagavond 5 februari in buurthuis 't Spoortje een politieke bijeenkomst gehouden (aanvang 20.00 uur). Timorstraat 30-kilometerzone leiden De Timor-, Bali- en Soembastraat worden op verzoek van de bewoners ingericht als 30-kilomelerzone. Op de kruisin gen van de stratén komen verkeersdrempels. De gemeente pakt het werk nu aan, omdat de straat toch aan herbestrating toe was. Het wegdek was door bouwverkeer stukgereden. Het herin- richten van Timorstraat en omgeving begint als het werk aan de kademuur van de Zijl klaar is. Bewoners Meerburg boos over besluit gemeente Leiden Onderzoek naar asbest in oud AZL-gebouw Het ophogen van de polder Roomburg is noodzakelijk om er huizen te kunnen bouwen. Die conclusie trekt de gemeente Leiden na diverse technische onderzoeken. Niet alleen voorkomt ophoging van de grond toekomsti ge problemen met rioleringen, de waterhuishouding en kabels. Ook is de kans op uitstroom van giffen uit de voormalige vuilstortplaats De Bult nihil. Bewoners uit de wijk Meerburg die zitting hebben in de werkgroep Room burg, zijn woedend over het besluit. leiden hans koenekooplijk niet op de zaak ingaan. „Het leiden caroline v Specialisten en ander personeel op de longafdeling van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden (AZL) maken zich grote zorgen over het voornemen om 16 van de 32 bedden van de afdeling te sluiten. Dr. P. Sterk en prof. dr. Dijkman hebben de Raad van Bestuur van het AZL in een brief gevraagd het plan naast zich ïer te leggen. Volgens de artsen staat de Leidse afdeling Longziekten in Nederland goed bekend en heeft de Raad voor Gezond heidsonderzoek zelfs verster- van de afdeling bepleit. Dver de voorgenomen halvering schrijven ze: „Door deze maat regel wordt Longziekten Leiden rm-t alleen -de kleinste aeademi Huis verkopen? Fick Makelaardij 071 -12 00 06 NVM Doezastraat 21, Leiden sche longafdeling in Nederland, maar dreigt tevens een afdeling verloren te gaan die met pa tiëntgebonden onderzoek we reldfaam verworven heeft." Af schriften van de brief zijn ver stuurd naar de ministeries van onderwijs en wetenschappen en volksgezondheid. Volgens AZL-woordvoerder D. Ketting maakt de beddenre ductie op cle longafdeling deel uit van een bezuinigingsplan, 'herprofilering' genaamd. Dit plan is een paar jaar geleden al vastgesteld. „In 1989 is besloten om 220 arbeidsplaatsen in het ziekenhuis te schrappen en dat moet dit jaar gerealiseerd wor den. Maar de Raad van Bestuur heeft nog helemaal geen defini tief besluit genomen over de af deling Longziekten. Het is dus nog niet zeker dat de klappen daar vallen." KINDEROPVANG De wijk- groep sociale vernieuwing in Leiden-Noord heeft 30.000 gul den uitgetrokken voor het reali seren van kinderopvang na schooltijd. De gemeenteraad trok al eerder eenzelfde bedrag uit voor dit doel, op voorwaarde dat de wijkgroep de andere helft zou bekostigen. Het staat nog niet vast waar de buitenschoolse kinderop vang een plek krijgt. Volgens de bewoners drukt de gemeente de bouw van huizen door zonder hun instemming. Zij willen juist niet dat de grond wordt opgehoogd en dat boven al de sloten en vaarten in de polder hun huidige waterloop behouden. De boze wijkbewo ners overwegen uit de werk groep te stappen die al twee jaar de bebouwingsplannen voorbe reidt. Wethouder T. van Rij (PVDA) van ruimtelijke ordening be grijpt dat de bewoners het jam mer vinden dat zij hun zin niet krijgen. ;,Maar het is technisch niet mogelijk de grondstructuur te laten zoals 'ie is. We willen niet dezelfde problemen als bij voorbeeld in Leiden-Noord, waar bij hevige regenval al gauw wateroverlast is." Dat de bewoners uit de werk groep willen stappen, betreurt de wethouder. „Maar ik denk eigenlijk dat ze zijn opgestookt. Want het is pertinent niet zo dat de gemeente niets doet met hun opmerkingen. Juist op ver zoek van de bewoners wordt de wijk niet ontsloten via de Wil lem van der Madeweg (parallel aan de rijksweg A4), maar via Meerburg." Tijdens een vergadering van de werkgroep Roomburg eerder deze week barstte de bom. Pla noloog J. Hoogstad toonde teke ningen van de wijk die volgens de bewoners wederom geen re kening hielden met de wensen van de buurt. J. Flippo die na mens de stichting Meerburg in de werkgroep zit, wil inhoude- ligt nogal ingewikkeld. Maar ik denk dat ik met mijn kwaaie ge moed nu onverstandige uitspra ken ga doen. Eerst wil ik maan dagavond afwachten. En moch ten we besluiten uit de werk groep te stappen, dan wil ik dat eerst fatsoenlijk aan wethouder Van Rij melden." Een onderzoek naar de uitstoot van verontreinigde stoffen uit de oude vuilnisbelt De Bult is onlangs door milieubureau Geologie afgerond. Duidelijk is nu dat ophogen van de grond de beste waarborg biedt tegen uitstroom via het grondwater van giftige zware metalen rich ting Roomburg. „En dat er gif richting Zoeterwoude stroomt, is ook niet waar", zegt Van Rij. Toch zal het nog lang duren voordat de bouw kan beginnen. Van Rij: „De onderzoeken verlo pen langzamer dan we willen. Het zal mij meevallen als eind 1994 de eerste paal de grond in kan. We onderhandelen nog al tijd met Den Haag over de loca tiesubsidie. En er moet nog een archeologisch vervolgonderzoek komen naar de Romeinse en Middeleeuwse resten die zijn gevonden." Metingen van de Amsterdam se stichting Raap hebben uitge wezen dat de grond in Room burg bulkt van- archeologische rijkdommen. De Rijksdient voor Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB) heeft Leiden geadvi seerd de vondsten in kaart te brengen en pas daarna te be sluiten of er woningen mogen komen. De arbeidsinspectie verricht een onderzoek naar de risico's van asbest in het gebouw van de fa culteit sociale wetenschappen aan de Wassenaarseweg. Mede werkers in het Pieter de la Courtgebouw (het voormalige AZL-hoofdgebouw) vrezen voor hun gezondheid omdat de kan kerverwekkende stof zich zou verplaatsen. De dienstcommissie van de faculteit stelt dat asbest zich verplaatst heeft van de hoge naar de verlaagde plafonds. Dat zou blijken uit metingen die in het voorjaar van 1993 zijn ver richt. Naar aanleiding van die gege vens heeft de commissie een verontruste brief gestuurd naar het college van bestuur van de universiteit. Daar is echter nooit op geantwoord. Uit onvrede over de gang van zaken heeft de commissie de Arbeidsinspectie ingeschakeld. Het college van bestuur heeft de universiteitsraad deze week toegezegd voor 'zeer kostbare' schoonmaakoperaties in juni van dit jaar geld beschikbaar te stellen. De beslissing daarover hangt af van het rapport dat de Arbeidsinspectie zal uitbrengen over het asbest dat is aangetrof fen boven de plafonds, in lei dingskokers achter de wanden en onder de vloeren. Mocht het onderzoek van de Arbeidsinspectie geen uitsluitsel geven over de gezondheidsrisi co's voor de 900 werknemers en 4700 studenten in het Pieter de la Courtgebouw, dan wordt TNO om een 'second opinion' gevraagd. Beheerders van de faculteit verklaarden in mei 1992 dat stu denten en werknemers geen ge vaar liepen omdat de kanker verwekkende vezels niet door de lucht zouden zweven. Asbest is in vaste vorm niet gevaarlijk, maar wel als losse deeltjes in de lucht. Deze deeltjes kunnen in geademd worden en longkanker veroorzaken. Raadslid wil Leidenaars uit duur huis bevrijden leiden se wijk Pancras ten tonele gevoerd die naar eigen zeggen te duur en te groot wonen. Van Middelkoop vindt het niet alleen belangrijk om deze groep Leidenaars 'te bevrijden' uit hun woning maar wil ook de doorstroming óp de wo ningmarkt bevorderen. Het raadslid dringt er bij burgemeester en wet houders op aan geld te zoeken en het overleg met de corporaties over deze kwestie te openen. Van Middelkoop vermoedt dat ook in andere delen van de stad Leidenaars te groot en te duur wo- Leidenaars die te duur wonen naar hun zin maar niet naar een andere goedkopere woning kunnen vanwege de verhuiskosten, zouden hulp van de gemeente en de woningbouwverenigingen moe ten kunnen krijgen. Dat meent het GroenLinks- raadslid Edith van Middelkoop. Zij heeft bij bur gemeester" en wethouders schriftelijke vragen in gediend na het zien van het televisieprogramma Kenmerk, eerder deze week, dat over woning nood ging. In de uitzending werden bewoners van de Leid- Reparatie Marepoortsbrug is een koude klus Het oranje zeil staat bol als 'de harde wind eronderdoor raast. Zandkorrels worden omhoog geblazen en springen voorbij gangers in de ogen. Onder de van de brug werken vijf metselaars gewoon door, alsof de storm hen geen parten speelt. En toch is de verbouwing van de Marepoortsbrug ver traagd door het weer. Deze Leidse brug, tussen Nieuwe Mare en Korte Mare, ,t nodig worden hersteld. Sinds het vorige onderhoud in 1974 zijn veel stenen verrot waardoor een grondige repara tie niet meer kon worden uitge steld. De hele boog van de brug is gesloopt. Door grote schotten in het water wordt de onderkant de brug van de rest van de wereld afgesloten. De wind wordt er door tegengehouden op de gedeeltelijk weer aan- egde boog ligt een oranje zeil een bittere strijd voert met de wind. De damwanden, die een maand geleden nog in het water stonden, zijn weg. In de vieze moerassige grond hoeft niet meer gewerkt te worden. De metselaars verrichten hun werkzaamheden nu vanuit gro te platte schuiten onder de brug. Door vier bouwlampen ieder 1000 Watt wordt de ruimte onder de brug sfeervol verlicht. De bouwers zitten op hun knieën met troffel in de hand. Ze smeren cement om grote blokken, die later als aan legplaats voor boten gaan func tioneren. Een verlaten steen uit 1785 herinnert nog aan het eer ste onderhoud uigevoerd door Antonie van de Heuvel. In 'maart moet de laatste steen worden gelegd. Volgens Door vier bouwlampen van ieder 1000 Watt wordt de ruimte onder de Marepoortsbrug sfeervol verlicht. In maart zijn de metselaars klaar. de planning had de brug in de cember al opengesteld moeten zijn voor het verkeer. Maar door slecht weer en vorst zijn de ver bouwingen ernstig vertraagd. Ook al maken de bouwvakkers een stoere indruk, de harde wind laat ze niet koud. „Ik werk hier natuurlijk liever in de zo mer", geeft metselaar Bram Oly toe. „Het i£" allemaal priegel- werk, dus echt warm krijg je het er niet van. Maar we hoeven niet meer met lieslaarsen aan tot onze borst in het water te staan. Dat was pas echt koud." Ondanks het slechte weer vindt hij de verbouwing een 'uitdagende taak'. Het is voor de metselaar de eerste keer dat hij is betrokken bij een hele ver bouwing. „Vroeger deek ik er al leen maar kleine onderdeeltjes van. Tsja en dan is dit toch leu ker." De Marepoortsbrug is oor spronkelijk gebouwd voor paard en wagen. In rpodernere tijden zijn daar ook de zware tienton ners over gaan rijden. Een be schadigd wegdek was het ge volg. Natuurstenen van 300 kilo per stuk moeten nu het slechte wegdek verstevigen. De stenen komen uit België. In eerste in stantie zouden er negen vervan gen worden, maar toen de met selaars eenmaal de brug had den blootgelegd bleek dat ze er FOTO LOEK ZYUDERDUIN zeker dertig moesten vernieu wen. In het begin van de werk zaamheden wilden buren nog weieens klagen. De metselaars werken vanaf 's ochtends 7.30 uur. Vooral bij de sloop van de boog klaagden veel mensen. Omwonenden hoeven echter nog maar even door de zure ap pel heen te bijten. Over ruim een een maand vertrekken Bram en zijn maten. Groenbijdrage in Zuid-West fors omlaag leiden erna straatsma De 'groenbijdrage' die huurders in de omgeving van de Van 's Gravensande- straat betalen, gaat in juli fors omlaag. De maande lijkse bijdrage van veertien gulden wordt ongeveer een tientje minder. De gemeen te neemt het onderhoud van het groen over. Woningbouwvereniging De Sleutels komt met dit besluit tegemoet aan de wensen van haar huurders in Zuid-West. Zij klagen sinds 1991 over de hoge kosten van groenonder houd. In dat jaar werd het openbare groen ingrijpend opgeknapt en een huurver hoging van veertien gulden per maand doorberekend. De groenbijdrage kan omlaag omdat de gemeente een groot deel van het on derhoud overneemt van De Sleutels. De woningbouw vereniging houdt een kleine strook, tot twee meter van de fiats, over. Voor het on derhoud van deze strook moeten de huurders een kleine bijdrage blijven beta len van zo'n vier of vijf gul den per maand. Hoofd al gemene zaken van De Sleu tels, Jos Stikvoort: „De pre cieze bedragen zijn nog niet vastgesteld." De groenbijdrage in de omgeving van de Van 's Gravensandestraat is erg hoog omdat- de woning bouwvereniging in deze buurt veel groen heeft. Veel groen beschouwt de corpo ratie echter als 'openbaar groen', die ook ten goede komt aan niet-huurders. Stikvoort: „Het onderhoud daarvan dient voor reke ning van de gemeente te komen, ook al is en blijft de grond van ons." Bewoonster P. Pardon betreurt het dat de woning bouwvereniging pas na drie jaar terugkomt op het in re kening brengen van de ho ge groenbijdrage. „Het is een beetje scheef dat het drie jaar duurt voor ze ons gelijk geven. Maar in die drie jaar hebben we wel te veel betaald." De Leidse rechtenfaculteit schrapt de komende twee jaar vijftig arbeidsplaatsen. Ge dwongen ontslagen worden daarbij niet uitgesloten. De rechtenfaculteit moet evenals veel andere Leidse fa culteiten de komende jaren de broekriem flink aanhalen. Rech ten krijgt de komende twee jaar 4,3 miljoen gulden minder: een daling van ongeveer 15 procent. Een onderzoekscommissie concludeert in een eindrapport dat de faculteit 50 van de 350 plaatsen moet schrappen. Uit gangspunt in het rapport is dat het onderwijs weinig schade mag lijden door de bezuinigin gen. De grootste klappen moe ten bij het onderzoek vallen. Dat betekent dat een weten schappelijk medewerker drie dagen aan onderwijs moet be steden en twee dagen voor on derzoek mag reserveren. De grootste vakgroep binnen de rechtenfaculteit. burgerlijk recht, zou 5 plaatsen van de 21 kwijtraken. Het ondersteunende personeel zou 12 plaatsen moe ten inleveren. Op 16 februari in formeert het faculteitsbestuur het personeel over het bezuini gingsplan. leiden monica wesseung Het district Leiden /Voorschoten van de politie heeft nog steeds te weinig mensen. Er wordt bij de verdeling van mankracht on voldoende rekening gehouden met de problemen van een grote stad. Van de 25 man extra politie die voor 1994 in Hollands Mid den te verdelen zijn, moeten er 15 naar Leiden. De dorpen op het platteland krijgen onevenredig veel politiemensen toebe deeld. Dat vindt burgemeester P. Cannegieter van Voorschoten. Hij is het niet eens met de verdeling van de 25 man zoals gisteren is vastgesteld door het regionaal college, het college van alle bur gemeesters van de 35 Hollands Midden-gemeenten. Op grond van die verdeling krijgt Leiden/Voorschoten vijf man extra. Leiden heeft van begin af aan te weinig mensen toebedeeld gekregen, vindt Cannegieter. Op grond van de landelijke gehan teerde rekenmethode had Leiden/Voorschoten er meer moeten hebben dan de 232 die ze heeft. Omdat Hollands Midden voor een groot deel bestaat uit plattelandsgemeenten met kleine bu reaus en lange aanrijtijden, hebben de dorpen extra mensen toebedeeld gekregen. Cannegieter vindt dat de rekenmethode strikt moet worden gehanteerd. Die methode kent aan stadsdistricten extra mensen toe omdat de bestrijding van de criminaliteit en handhaving van de openbare orde in een stad meer mensen vraagt. Overigens is in de ogen van de Voorschotense burgemeester ook de Bollen streek-zuid te karig bedeeld. Er zijn dit jaar 25 man extra te verdelen. Daarvan worden er in elk geval twee aan de korpsrecherche toegedacht en vier gaan er naar de meldkamer. Cannegieter wil de overige 19 verdelen over Leiden/Voorschoten en de zuidelijke Bollenstreek (4 erbij). „Dan zitten alle districten op hun sterkte, behalve Leiden/Voorscho ten. Die blijven met ruim negen man tekort zitten, maar dat zij zo. Die 15 mogen allemaal naar Leiden. Ik preek hier niet voor eigen parochie." De werkelijke verdeling is meer versnipperd. In deze regio krij gen de districten Bollenstreek-zuid en -noord er elk twee man bij en gaat er een naar Rijn en Braassem. Leiden/Voorschoten kan rekenen op vijf man extra, Rijn- en Aarlanden drie.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11