Weinig WAO'ers klussen er wit bij IPRUIMING etez Pensioenbreuk uit de wereld Vrije drugs droom van politiebazen Binnenland Lijsttrekker in Rotterdam ietnamezen moeten van Camer terug Er zit muziek in het leger Kamer heeft schoon genoeg van ruziënde politiebazen Drie maanden cel voor raadslid CP'86 Conflict GMD-personeel opgelost Het is Nu De Beste Tijd voor Een Perez Tapijt ÜIJDAC 28 JANUAR11994 "politie bevrijdt ontvoerde vrouw li burg De Tilburgse politie heeft gisterochtend vroeg een 42- trige vrouw bevrijd die de avond tevoren onder bedreiging met jen mes was ontvoerd. De vrouw was ongedeerd. De dader, de |2-jarige ex-vriend van de vrouw, werd bij de inval in het huis 1 tan de vrouw aangehouden. De man ontvoerde zijn ex-vriendin pen zij haar zoontje bij het kinderdagverblijf wilde ophalen. Het Ciotief ligt in de relationele sfeer, ind dij zakfNS overwegen invoering prestatieloon !t" atrecht De Nederlandse Spoorwegen overwegen het invoeren [an prestatiebeloning voor conducteurs en machinisten. Tien [rocent van hun salaris zou afhankelijk moeten worden van hun nzet, die vijf keer per jaar onaangekondigd wordt gecontroleerd R\loor een onafhankelijke instantie. Dat schrijven twee regio-di- E£"{ècteuren in een discussiestuk. NS willen hiermee de klantvrien- U1.. elijkheid vergroten. Het huidige systeem motiveert volgens de -directeurenonvoldoende. ^Hakenkruisen in afgebrand restaurant ooRNIn het Turkse restaurant in Hoorn dat gisteren uit- na >randde, heeft de politie hakenkruisen aangetroffen. Er zijn ook lanwijzingen van brandstichting gevonden en getuigen zouden a lebben gezien dat twee molotov-cocktails door de ramen naar p linnen werden gegooid. Desondanks gaat de politie nog niet uit i ran een aanslag met racistische motieven. „Er kunnen ook an- lere motieven zijn", aldus een woordvoerder. Het pand, waarin letTurkse en een Italiaans restaurant waren gevestigd, stond al r d; in'8e te koop. De schade loopt in de miljoenen. Tienertoer wordt TourTime itrecht De Nederlandse Spoorwegen stoppen na 25 jaar met Ie verkoop van Tienertoer. De NS stelt dat jongeren in hun va kantie niet meer vier dagen onbeperkt door Nederland willen eizen. De spoorwegen komen nu per 1 april met TourTime op Ie markt. Met deze kaart kan de jeugd tot 18 jaar zowel in Ne- lerland als in België vier dagen onbeperkt reizen binnen tien ziltlagen. TourTime kost 65 gulden. Uit eerste resultaten GAK-onderzoek blijkt: Twee op de duizend mensen die via het GAK een WAO- uitkering krijgen, frauderen daar 'wit' bij. Bij mensen met een werkloosheidsuitkering (WW) zijn dat er zeven op de duizend en bij de Ziektewet (ZW) anderhalf op de dui zend. Dat zijn de eerste uitkomsten van een nog lopend grootscheeps fraude-onderzoek bij het Gemeenschappe lijk Administratie Kantoor (GAK), dat de administratie voor dertien bedrijfsverenigingen doet. zoetermeer Het GAK raamt de schade door deze 'witte fraude' op ongeveer 21,5 miljoen gulden: 15 miljoen gulden bij de WAO, 5,3 miljoen bij de WW en 1,2 miljoen bij de Ziektewet. Iemand pleegt 'witte fraude' als hij een uitkering of studiebeurs ontvangt, 'wit' werk doet en dat niet opgeeft. Er is ook sprake van 'witte fraude' als iemand ten onrechte twee uit keringen tegelijk ontvangt. Het GAK is een eind op streek bij het doorlichten van alle 5,5 miljoen bij zijn verzekerde werknemers. Directeur handha ving O. Modderman zei dat gis teren in Zoetermeer op een congres over bestrijding en pre ventie van fraude. De premie-opgaven van de werkgevers werden vergeleken met de computergegevens over WAO, WW en Ziektewet. Vervol gens lichtte de computer daar 13.000 'onderzoekswaardige' constructies uit. Dossieronder zoek bracht voor een flink deel daarvan aan het licht dat het om een bonafide samenloop van uitkeringen en loon ging. Onderzoek naar de aard van de WW-fraude bevestigde lang gekoesterde vermoedens van het GAK. In de helft van de ge vallen waarin de bedrijfsvereni gingen niet alleen WW maar ook een andere uitkering ver strekten, was sprake van fraude: mensen werkten naast hun uit kering 'wit' bij een uitzendbu reau. Het GAK overlegt met de Algemene Bond van Uitzendbu reaus (ABU) over een oplossing. Zowel de top-fraudebestrijder van het GAK, Modderman, als zijn collega bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, J. ten Wolde, spuide gisteren kritiek op de manier waarop maar liefst zes opsporingsinstanties zich op hetzelfde terrein bewe gen en langs elkaar heen wer ken. Zij pleitten voor samen werking. Ten Wolde denkt aan een landelijk korps waarin ook de milieu-inspectie opgaat. Modderman opperde de forma tie van drie korpsen: de FIOD (belastingfraude), de SIOD (uit keringsfraude) en de MIOD (milieufraude). met Hans Kombrink de Rotterdamse En dus toog gistermorgen staatssecretaris Hans Si- PvdA bij de komende gemeenteraadsverkiezingen mons van volksgezondheid naar de Rotterdamse voor al te harde klappen moet behoeden, liep al gemeentereiniging om straten te vegen in de Bos- eerder een dagje mee met de politie, foto anp polder. De voormalige Rotterdamse wethouder, paul stolk groep van 400 Vietnamezen g ijgt zes maanden de tijd vrij- illig terug te keren naar het herkomst. Daarna orden ze, desnoods met ge- eld, uitgezet. Dat heeft de Ka- gisteren besloten. De Viet- ezen zijn geschokt en bang. .Vietnam heeft beloofd de 'slui jetnamezen niet te vervolgen heeft een verdrag gesloten iet Nederland. Bij vrijwillige rugkeer kunnen de Vietname- leven ,n rekenen op opvang en de Internationale Or- inisatie voor Migratie (IOM) de UNHCR, de VN-organisa- vluchtelingen. Het gaat die als contractar- Centraal- of Oost-Eu- bpa werkten en vóór 1 augus- njaajis 1993 in Nederland een ver- Dek om toelating hebben inge- iend. In totaal vluchtten 375 ietnamezen in 1989 uit sjecho-Slowakije naar Neder- ind. Ze waren bang dat ze als gramjontractarbeiders zouden wor- ïn gediscrimineerd. De Stichting Inlia (Internatio- aal netwerk van lokale initia- ieven ten «behoeve van asiel- oekers), zet vraagtekens bij de :rugkeer. Veel Vietnamezen Tsjecho-Slowakije poli- ek actief geweest tegen het regime. Voor hen IE eeft het verdrag geen garanties hun veiligheid. 'Een onverkwikkelijke affaire ng dl elijk in ders "amersfoort Het Nederlandse leger houdt zijn tradities in ere. Al sinds de jaren dertig heeft het Nederlandse leger als enige ter we reld een fanfare op de fiets. Gisteren oefende om te kijken of de formatie ook bij harde wind de uit dertig militairen bestaande fanfare bij de overeind blijft. foto »appeter de jong Prins-Bernhardkazerne in Amersfoort. Wellicht Het is een onverkwikkelijke zaak dat publiciteit zoekende politiecommissarissen in het openbaar ruziënd over straat rQllen. De korpschefs Wiarda van Utrecht en Nordholt van Amsterdam moeten daar dan ook onmiddellijk mee stoppen. Dat vinden de Tweede Kamer en minister Hirsch Ballin van justitie. Wiarda en Nordholt moeten binnenkort op het matje komen bij hun burgemeester en bij de ministers van justitie en bin nenlandse zaken. PvdA-kamer- lid Stoffelen vindt dat Wiarda het 'heel bont' heeft gemaakt door met aanwijzingen over corruptie in het Amsterdamse korps 'te gaan uithuilen bij jour nalisten'. Volgens Stoffelen had Wiarda eerst intern een oplos sing moeten zoeken. „Dat roept steeds meer de vraag op, wie de hoofdcommissarissen nog in de hand heeft", aldus Stoffelen. Wiarda zei vorige week zater dag in een interview met NRC Handelsblad dat het Interregio nale Rechercheteam Noord- Holland Utrecht (IRT) vorig jaar is ontbonden wegens corruptie in de top van het Amsterdamse politiekorps. Een ziedende Nordholt haalde daarop tijdens een persconferentie fel uit "naar Wiarda. Volgens Brouwer van Groen links was de persconferentie van Nordholt afgelopen zondag 'een vertoning die had moeten worden voorkomen'. CDA- woordvoerder Van der Heijden kritiseert vooral de burgemees ter van Utrecht en de waarne mend burgemeester in Amster dam die hun korpschefs 'blijk baar ongehinderd' naar buiten laten treden over zaken, waar voor zij zelf de verantwoordelij ke personen zijn. Volgens mi nister Van Thijn (tot vorige week burgemeester van Amster dam) mogen politiebazen best in de publiciteit treden, maar in dit geval zijn de vertrouwensre laties binnen het gezagsappa- raat geschonden. „En dat is zeer ernstig", aldus Van Thijn. PvdA, WD, D66,'Klein Rechts en GroenUnks vinden dat de volgende week in te stellen commissie van wijze mannen die opheldering moet verschaf fen over de bestuurlijke intriges rond het IRT, niet binnen zes maar al binnen vier wekm met conclusies moet komen. Vol gens deze partijen leiden de aan het licht gekomen strubbelin gen binnen het IRT en de nu bestaande onduidelijkheid over wat ervan klopt en wat niet tot een crisis over het gezag van de politie: de bevolking dreigt de politie steeds minder serieus te D66-woordvoerder Kohn- stamm vindt dat zo snel moge lijk een einde moet komen aan de 'rondziekende kwestie'. Van Thijn en Hirsch Ballin denken langer nodig te hebben om in de zaak 'de onderste steen bo ven te krijgen'. Pas dan zal de Kamer ook conclusies trekken over de verantwoordelijkheid van Hirsch Ballin voor de ont stane malaise bij het IRT. Van Thijn vindt dat niets in de doof pot mag verdwijnen. De integri teit van de politie staat voor hem voorop. ...Het is bizar. Drie dagen na mijn vertrek uit Am sterdam hebben we een politie- rel met een omvang en een on verkwikkelijkheid zoals ik die nooit eerder heb meegemaakt", aldus Van Thijn. lijsttrekker van roenLinks zendt üle leden brief jjsttrekker Mohammed Rab- heeft alle leden van Groen- inks een brief gestuurd waarin )ij zijn standpunt over de Rush- lie-affaire uitlegt. Dat zei hij psteren op een persconferentie. )e uitspraken van Rabbae in WC Handelsblad leidden tot to n twintig opzeggingen. In het gewraakte interview zei labbae dat hij een via de rech- er afgedwongen verbod van De )uivelsverzen een democrati- iche weg zou vinden. Gisteren hij weten dat wat hem be- :ft vrijheid van meningsuiting peiler van de democratie is dat het verbieden van boe- of publikaties in principe •njuist is. Rabbae zei dat hij de reacties de GroenLinks-leden 'zeer !heus' neemt en dat hij zich 'aliseert onvoldoende duidelijk zijn geweest. Rabbae zegt dat lij niet anders heeft willen zeg- ïn dan dat in een democratie Heen de rechter een menings- 'erschil tussen mensen kan be slechten. „De overheid heeft in 'n geval niets te zeggen. 'Al leen de rechter kan in zo'n geval 'slissen." De Arnhemse politierechter heeft gisteren het Arnhemse raadslid Faber van de Cen t-rum Partij '86 veroordeeld tot drie maanden cel wegens ver boden wapenbezit. De 21-jari- ge man heeft volgens de rech ter bovendien vorig jaar een pistool aan de Arnhemse lijst trekker van zijn partij over handigd. Die moest zich aan vankelijk ook gisteren verant woorden voor verboden wa penbezit, maar wegens een fout in de dagvaarding werd zijn zaak aangehouden tot 17 februari. Het raadslid moet sa men met lijsttrekker Kusters ook nog voorkomen wegens mishandeling. Tegen vier aanhangers van de extreemrechtse partij wer den gisteren celstraffen tot zes maanden geëist wegens mis handeling en racistische uitla tingen. De vier zouden op 16 oktober na een bijeenkomst van hun partij in het centrum van Arnhem een man met een donker uiterlijk hebben mis handeld en hem hebben uit gescholden voor 'vuile kanker neger'. SS-methoden, oordeelde of ficier van justitie Leeman. Eén van de verdachten gaf toe een knietje te hebben gegeven. Een ander had het slachtoffer met zijn paraplu geslagen. De politie die die bewuste avond in uniform en burger de groep in de gaten had gehouden, ging onmiddejlijk na de mis handeling over tot arrestatie. De directie van het Gemeen schappelijk Administratie Kan toor (GAK) en de onderne mingsraad van de Gemeen schappelijke Medische Dienst (GMD) hebben een akkoord be reikt in hun conflict over de uit plaatsingvan GMD-personeel. De rechter stak daar onlangs een stokje voor, omdat de ruim duizend GMD'ers geen volledi ge informatie hadden toen zij moesten kiezen waar zij in de toekomst wilden werken. Het geding was door de onderne mingsraad (OR) aangespannen. De detachering volgt op de samenvoeging van GAK en GMD. Het GMD-personeel gaat deels naar het GAK en deels naar de bedrijfsverenigingen die zelf hun administratie voeren. Volgens de rechter moesten de GMD'ers ten onrechte een on herroepelijke keuze maken ter wijl ze toen nog niet wisten dat de zelfadministrerende bedrijfs verenigingen hun ziektewet- werk zouden kwijtraken. Daar door is het onzeker geworden of de GMD'ers wel aan het werk kunnen blijven. OR en directie hebben nu af gesproken dat er adviesaanvraag over de operatie komt en dat de betrokkenen op nieuw mogen aangeven waar ze willen werken. Om de operatie niet onnodig lang op te houden, gaat de detachering ondertus sen wel door. De GMD'ers krij gen echter de garantie dat ze mogen terugkeren als het ze niet bevalt. Volgens OR-voorzit- ter J. Nypels heeft de raad met dit akkoord 'alles gewonnen'. Hij laat definitieve goedkeuring afhangen van een vergadering met de achterban, komende dinsdag. De Tweede Kamer wil de pensioenbreuk definitief uit de wereld helpen. De wijziging van de pensioen- en spaarfondsenwet waarbij een werknemer straks bij verande ring van baan zijn opgebouwde pensioen kan 'meenemen' naar zijn nieuwe werkge ver, moet van de Kamer met terugwerkende kracht gaan gelden. Wie altijd bij zijn eerste baas blijft, kan een pensioen opbouwen van maximaal ze ventig procent van het eindsalaris. Dat is als regel ook het hoogste salaris dat hij in zijn loopbaan heeft verdiend. Iemand die daar entegen in zijn carrière regelmatig van baan verandert, bouwt als het ware een aantal deelpensioenen op die steeds recht geven op een bepaald percentage van het in elke afzonderlijke baan verdiende 'eindsalaris'. Omdat die eindsalarissen in die afzonderlij ke banen niet zo hoog zijn als het eindsala ris van de laatste baan (want salarisverbete- ring is immers een belangrijke reden om van baan te veranderen), is de optelsom van die deelpensioenen lager dan het pen sioen van de werknemer die altijd bij de zelfde baas is gebleven. Die zogeheten 'pensioenbreuk' wordt algemeen gezien als een rem op het veranderen van baan en daarmee als rem op de dynamiek van de ar beidsmarkt. Na vele jaren praten behandel de de Kamer gisteren een wijziging van de pensioenwet waarbij de werknemer zijn op gebouwde 'deelpensioen' kan meenemen naar zijn nieuwe baas. In feite gaat het om een wettelijke verplichting aan de pen sioenfondsen om de opgebouwde pen sioenaanspraken van elkaar over te nemen. Een werknemer die van baan verandert, kan daardoor rekenen op een hoger pen sioen. De pensioenfondsen dragen de aanspra ken vaak reeds op vrijwillige basis over aan elkaar, waardoor voor vier van de vijf men sen die van baan veranderen de pensioen breuk al is geheeld. Door de wetswijziging komen er nu ook wettelijke rekenregels die de pensioenfondsen in dergelijke gevallen moeten toepassen. Daarop heeft de Stichting van de Arbeid, het hoogste overlegorgaan van werkgevers en werknemers, gewacht. Maandag besluit de stichting tot een aanbeveling om op grond van die rekenregels de waarde-over- dracht ook toe te passen bij veranderingen van baan in het verleden. De al opgelopen pensioenbreuken worden daarbij ook ge heeld, zoals de Kamer gisteren ook zei te willen. De praktijk leert dat zo'n aanbeveling van de Stichting van de Arbeid wordt opgevolgd in onderhandeling over CAO's, die ook be palingen over pensioen kunnen inhouden, en in besluiten van besturen van pensioen fondsen. De vrijwillige afspraken tussen de pensioenfondsen hebben veelal betrekking op de periode na 1987, omdat met ingang van dat jaar wettelijke belemmeringen zijn weggenomen om vrijwillige waardeover dracht mogelijk te maken. De aanbeveling waarmee de Stichting van de Arbeid maan dag komt, geldt ook nog voor de periode vóór 1987. Toch waarschuwt een woordvoerder van de Stichting van de Arbeid voor overspan nen verwachtingen. Zo heeft een werkne mer niets aan de aanbeveling, als de voor malige werkgever inmiddels failliet is. Instellingen vrezen toename van aantal verslaafden den haag PERZISCHE TAPIJTEN Mooiste tapijten! Grootste voorraad! Laagste prijzen! Nepali Bid jar Karskazak Heriz Kaskay Normaal^L85üU Nu 1.470,- Normaa 1 Nu 890,- Normaul^fjoT Nu 2.495,- Norniaal^L6WT Nu 1.280,- lapijtc- rijz. Heroïne en cocaïne, XTC-pillen of speed, gewoon te koop bij een staatswinkel. Het personeel waarschuwt voor de verslaven de gevaren van het gebruik, maar levert het spul wel ge woon. Deze nachtmerrie van vroeger is tegenwoordig een wensdroom van moegestreden politiebazen en rechters. De verslaafdenzorg is niet blij met de recente noodkreten van de wetshandhavers, al zien ze ook daar wel de voordelen van zo'n systeem. Legalisatie van verdovende middelen zal de prijzen enorm doen dalen en de daaraan verbonden 'kleine cri minaliteit' verminderen. Dat scheelt de politie een hoop werk en zal het aantal gedetineerden in de gevangenissen met tien tallen procenten doen dalen. De politiek, die zich interna tionaal onder vuur genomen voelt wegens het lankmoedige beleid, durft een aanzienlijke versoepeling niet aan. Voorzich tig spreekt de PvdA in het ver kiezingsprogram over het be schikbaar stellen van heroïne aan de krepeergevallen die veel maatschappelijke overlast ver oorzaken. D66 is 'niet erg voor legalisering', maar wil wel expe- Het CDA vindt le gale drugs 'absoluut niet' be spreekbaar, en de WD wil ver dovende middelen alleen ver strekken onder rfiedisch toe zicht. Opmerkelijk is dat ook de in stellingen die' dagelijks in con tact staan met de junks niet en thousiast zijn over een geheel vrije drugsmarkt. Experimente rende jongeren komen dan, denken zij, te gemakkelijk in aanraking met het verderfelijke spul. Het aantal verslaafden zal toenemen. De kleine criminali teit zal maar beperkt verminde ren, terwijl (gewelds)delicten onder invloed van drugs zullen toenemen. „Er zouden veel extra ver slaafden bij komen", zegt woordvoerder Van Brussel van de Amsterdamse GGD, „het is bewezen dat zowel coke als he roïne snel verslavend is. Aan in dividuen zou ik in bepaalde omstandigheden wel heroïne willen verstrekken. Zoals aan oudere junks die al twintig jaar gebruiken. Ze zijn er vaak wel erg slecht aan toe." Woordvoer der Minjon van de Jeilinekkli- niek in Amsterdam voegt daar aan toe dat aan het gratis ver strekken een soort terugkeer project in de maatschappij moet worden gekoppeld.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3