Steffi droomt over leven zonder tennis Teenagers schaden imago tennissport Van Basten geeft niet op Sport Haarhuis en Eltingh in dubbeffinale MVV neemt verder afstand IONDERDAG 27 JANUARI 1994 IB ONDERWATER, C Van Leeuwen voorzitter BAVL ieiden Bart van Leeuwen is de nieuwe voorzitter van de Belan den Vereniging Amateurvoetbal Leiden, de BAVL. De praeses van eersteklasser UVS is de opvolger van John ter Beek, die niet .jneer herkiesbaar was voor deze functie. Van Leeuwen is geko men voor een jaar. Daarna is de bedoeling dat de clubs roulerend enmatctfte voorzittershamer gaan hanteren. Afgebro» (WRu)l Cor Gravenkamp tekent bij •idenCor Gravenkamp gaat minimaal nog twee jaar door bij Leidse korfbalvereniging Pernix. Het bestuur van de eerste- asser en de trainer/coach uit Rijnsburg zijn zo tevreden over et eerste jaar dat de verbintenis nu al werd verlengd. Graven- :amp krijgt volgend seizoen assistentie van Kees Zwanenburg, oud-speler van het Noordwijkse Fluks gaat de conditietrai- 62,60°fl'ngVerZOrgen- iGielissen weg bij Meerburg ^oeterwoude Gerard Gielissen verlaat Meerburg aan het einde r|van het seizoen. De trainer is bezig aan zijn eerste jaar bij de G Zoeterwoudse vierdeklasser. Het feit dat zowel het eerste als ,p tweede elftal in de onderste regionen van de ranglijst is te vin den, wordt als oorzaak genoemd van het korte dienstverband van de trainer, die afkomstig is van het Nootdorpse RKDEO. 'Eikelhof nieuwe trainer Tempo trainer/coach van 'empo. De Alphense korfbalvereniging en Eikelhof gingen een overeenkomst aan voor twee jaar met een optie voor nog een >a seizoen. De uit Amsterdam afkomstige Eikelhof volgt bij Tempo ElNico Oskam op. Oskam was drie jaar werkzaam bij Tempo en Realiseerde in de zaal en op het veld in totaal vier promoties. John McEnroe naar Ahoy' .Rotterdam De organisatoren van het ABN-Amrotennistoernooi, ;en iLPHEN aan den rijn Jan Eikelhof is de dat van 21 tot 28 februari in Rotterdam wordt gehouden, hebben de eerste van de drie beschikbare wild cards aan John McEnroe egeven. De 35-jarige Amerikaan, die zeven Grand-Slamtitels op ijn naam heeft staan, maakt dit jaar nog maar bij zeven of acht evenementen zijn opwachting. „Big Mac" heeft toernooidirec teur Wim Buitendijk laten weten ook in het dubbelspel te willen aantreden. Zijn partner is nog niet bekend. Ronald Koeman op de bank seviliaFC Barcelona is in de eerste wedstrijd van de kwartfinale in het Spaanse bekertoernooi tegen Betis niet verder gekomen dan 0-0 en moet nu voor eigen publiek een plaatsje in de halve eindstrijd zien af te dwingen. Trainer Johan Cruijff liet Ronald Koeman in Sevilla op de bank. De Nederlander ondervond nog enige hinder van de polsverstui- king die hij in de wedstrijd tegen Real Sociedad opliep. Doelman Zubizarreta en Guardiola kwamen evenmin in actie. De door spierpijnen geplaagde Deen Michael Laudrup bleef evenals de geschorste Braziliaan Romario in Barcelona achter. Bobby Robson naar FC Porto Lissabon Bobby Robson is de opvojger van Tomislav Ivic als ner van FC Porto. De Engelsman Robson, voormalig trainer onder meer de Engelse nationale ploeg en PSV, werd in de cember ontslagen bij Sporting, na de uitschakeling tegen Austria Salzburg in het UEFA-bekertoernooi. Vorige week was even rake dat hij bondscoach van Wales zou worden. Hij tekende bij Porto een contract tot medio 1995. Steffi Graf ging vlak voor de Australian Open naar het strand van Melbourne voor een wandeling. Ze werd stie kem gevolgd door een aantal fotografen. Toen de Duitse tennister dat in de gaten kreeg, werd het haar even te veel. Graf schold de achtervolgers de huid vol. „Ik was laaiend. Zelfs in je schaarse vrije tijd blijkt dat de mensen je in de gaten houden." Niet in haar droom, maar echt. De plek die ze uitkiest wordt be woond door mensen die niet weten wie Steffi Graf is. „Op een dag reed ik op een fiets langs het strand. Ik viel om en be landde in het zand. Ze wisten niet wie ik was en ze verstonden me niet, maar de mensen snel den toe en hielpen me over eind." Op de fiets geholpen worden in een vreemd land door iemand die nog nooit van Wimbledon heeft gehoord, dat is geluk voor Steffi Graf. Gezien haar financiële status zou ze in dure hotelsuites moe ten wonen, maar Graf gruwelt ervan. Ze is gaan houden van de arme mensen in de Domini caanse republiek en wil graag net als hen leven. Voor even dan. „Dat is fantastisch, een droom. Slapen op het strand en 's ochtends wakker worden en geen enkele opdracht hebben voor die dag. Het zijn de dagdromen van Graf, vooral tijdens een Grand Slam-toernooi zoals in Mel bourne. Ze mag dan een aantal dingen om haar heen hebben vernieuwd, voor de buitenwe reld schenkt ze oude wijn in nieuwe zakken. Ze wint simpel haar potjes, op een oervervelen- den en voorspelbare manier. Van een competitie is geen sprake in het vrouwentennis. Zeker niet nu Monica Seles al negen maanden uit beeld is vanwege de messteek in Ham burg (door een fan van Graf). Graf zou bij de mannen mee moeten doen, dat is wel zo leuk voor de andere tennissters. rob van der zanden Australië stond hoog op haar lijstje van favoriete bestemmin gen. Vanwege de ontspannen sfeer en de schijnbare anonimi teit die ze geniet in de straten van Melbourne, waar Jan Mo daal zich veel drukker maakt om cricket dan om tennis. Maar door het incident op het strand is ook 'Down Under" ver gezon ken. Steffi Graf, 24 jaar, kan de we reld om haar heen niet verande ren, al zou ze het graag willen. De Duitse heeft in 1994 een nieuwe start gemaakt, zegt ze. Doelend op haar veranderde outfit, haar nieuwe racket - waarmee ze nog harder kan slaan - en haar uitgedunde be geleidingsstaf. Maar het is een mislukte poging om af te reke nen met een vervelend seizoen waarin blessures en relletjes de boventoon voerden. Er is name lijk niets nieuws onder de zon. Niet op en ook niet naast de baan. Ze won alles wat er te viel - onder andere Grand Slam-toernooien - en al leen aan prijzengeld al incas seerde ze 26 miljoen gulden. Maar het geluk is niet te koop. Al weet ze wel hoe het voelt om gelukkig te zijn. In het blad 'Australian Tennis' gaf ze vorige week aan hoe haar droomwe- reldje eruit ziet. Grafs paradijs ligt ergens in de Dominicaanse republiek. Ze gaat er regelmatig naar toe om vakantie te vieren. Steffi Graf kwam in de finale door winst op de Japanse Date. Het aantal begeleiders om haar heen is kleiner geworden. De Graf-stal is ingekrompen, omdat ze nerveus werd van zo veel mensen om haar heen elke dag. Haar gescheiden ouders gaan niet meer samen mee op toemee. Peter is afgehaakt, moeder Heidi is wel in de buurt steeds. En verder houden zich alleen nog coach Heinz Gunt- hardt, een fitnesstrainer en een fysiotherapeut zich bezig met 's werelds r Zo nu en dan is Alexander Mronz, een Duitser die 143ste staat op de wereldranglijst, haar sparringpartner. Hij had ooit verkering met Steffi. Heel spora disch komt ook haar huidige vriend Michael Bartels kijken, maar hij heeft zijn eigen spor tieve besognes als Formule 3- coureur. Steffi en Michael heb ben voor dit jaar hun wedstrijd schema's aan elkaar aangepast om nog wat tijd voor elkaar te hebben. Het zijn allemaal veranderin gen, maar geen grote verande ringen. Er verandert pas echt iets rond Steffi Graf als ze stopt. „Wanneer dat is kan ik niet zeg gen, ik wil nog wel een paar jaar spelen. Als ik stop wil ik iets voor een goed doel gaan doen. Ik doe nu al iets voor dieren. La ter wil ik ook iets betekenen Jacco Eltingh en Paul Haarhuis hebben een nieuw succes be reikt in het dubbelspel. Op de Australian Open bereikten de wereldkampioen de finale door een dafgetkende overwinning op het Tsjechische duo Karei Novacek/Martin Damm: 6-1,6- 4.6-2. Zaterdag spelen ze de eindstrijd tegen Byron Black uit Zimbabwe en Jonathan Stark uit de Verenigde Staten. Hoewel Haarhuis tijdens de halve eindstrijd last kreeg van zijn rug, heeft hij er alle vertrouwen in dat hij de finale kan spelen. „Op setpoint in de tweede set verrekte ik een spiertje," aldus de 27-jarige Brabander. „Ik be sloot op het laatste moment om mijn opslag te veranderen en voelde opeens pijn." Na de wedstrijd liet hij zich verzorgen en vanavond gaat hij nog een keer op de behandeltafel. Haar huis: „Het ziet er niet ernstig uit. Mocht het vrijdag niet over zijn dan trek ik me terug uit de mixed dubbel." Haarhuis is daarin, samen met Natalia Medvedeva, de zus van Andrei Medvedev doorgedrongen tot de laatste vier. Haarhuis en Eltingh waren op het centre-court snel klaar met Novacek en Damm. In 74 minu ten was het karwei geklaard. Volgens de statistieken van de Internationale Tennis Federatie de 'snelste driesetter in de dub bel die ooit is gespeeld'. Haarhuis: „Je kunt zien dat Damm en Novacek twee echte singelaars zijn die samen dub belen. Ze moeten steeds afspra ken maken, omdat ze niet inge speeld zijn. Bij Jacco en mij gaat dat vanzelf. Wij kennen elkaar door en door." Voor Haarhuis is de Austra lian Open in financieel opzicht al geslaagd. In het enkelspel verdiende hij 25.000 gulden. Met de dubbels erbij komt hij nu op 110.000 gulden. Dat be drag kan nog oplopen tot 200.000 gulden. itylesk tMNucN Part'n vrouwentennis zit jaren 3r Iringend verlegen om nieuw ?puntei iloed. Maar de maatregel die de 'akbond van de vrouwen over- iros Tn veegt in te stellen, beperkt juist le toevoer van aanstormende epun" alenten. De Womens Tennis :n Association (WTA) wil de leef- m A| ijdsgrens voor de proftoemooi- t^en ?n verhogen van veertien naar eestien jaar. De WTA vindt dat man ïaar imago en dat van het vrou- ventennis wordt geschaad door le teenagers die voor hun twin- igste zijn opgebrand en zich te- ugtrekken. Er zijn voorbeelden e over en steeds dienen zich veer nieuwe 'teenage burnouts' aan. De jongste is Jennifer eleei Capriati. n tr Zij trok zich terug voor de Australian Open, met een elle- trefboogblessure zoals het officieel ?con heette. Maar iedereen weet in- lburjfniddels dat het op 13-jarige bren leeftijd gelanceerde talent volle dig aan de grond zit, geestelijk n d«en lichamelijk. Vader Stefano ii o| Capriati heeft in een interview idee^al uit de doeken gedaan dat het woord 'tennis' tegenwoordig voldoende is om zijn inmiddels -jarige dochter aan het huilen te krijgen. Ze zal voorlopig geen 'acket meer aanraken, heeft hij :zegd. Bij Capriati liggen de zaken duidelijk. Monica Seles, een an dere topper die al bijna een jaar uit de competitie is, heeft een ;eldiger excuus. Ze werd vorig aar in april met een mes gesto- ;en door een geestelijk gestoor de toeschouwer. Haar mentale revalidatie vergt lange tijd en voorlopig is haar rentree ge- J pland voor maart. Maar er gaan al geruchten dat de 20-jarige Seles haar rustperiode nodeloos :n ze zou zelfs overwegen om het tennis even te vergeten. Ze heeft een vriend, een sportle raar die na het incident met het de dader overmeesterde. Volgens insiders is Monica voor ;rst in haar loopbaan bezig met een sociaal leven en tennis Jennifer Capriati: het voorlopig laatste voorbeeld van een vroeg afgebrand, j telt e Klassiek De WTA is geschrokken van het geval-Capriati en maakt zich te vens zorgen om Seles. Maar het fenomeen is niet nieuw. Capria ti en Seles zijn hooguit moderne voorbeelden, na de meer klas sieke gevallen van Tracy Austin en Andrea Jaeger. De vakbond denkt dat de grens van 16 jaar betekent dat de kans op geeste lijke wrakjes in het vrouwenten- afneemt. Dat is op zijn zachtst gezegd een naïeve ver onderstelling. De maatregel, die overigens nog moet worden besproken in een vergadering van de WTA, is bovendien erg kunstmatig. Dat geeft vader Capriati zelfs toe. „Als een meisje op haar vijfde de baan wordt opgestuurd dan moet je niet raar opkijken als ze op haar dertiende een ster is. Ze verslaat al haar leeftijdgenootjes en wil nieuwe uitdagingen, nieuwe doelen. Het zou vreemd zijn om dat te verbieden." Pam Shriver is voorzitter van de WTA en heeft er moeite mee een standpunt in te nemen, dat zegt ze eerlijk. „Je kunt tegen een wonderkind niet zeggen: je bent 14 jaar, je wint van een we reldtopper, maar dat mag niet. Ik heb er daarom moeite mee om de leeftijd te verhogen. Aan de andere kant wil ik er alles aan doen om de gevallen zoals Austin, Jaeger en Capriati te be perken." Shriver is 31, speelt nog als prof en stond zelf als 16- jarige in de finale van de US Open. Zij weet waarover ze praat, al is ze nooit ten onder gegaan aan haar eigen talent. Het wordt ook steeds gekker bij de wouwen. Vorig jaar won ene Martina Hingis het junio- rentoernooi van Roland Garros. Die jeugdkampioenen zijn doorgaans opgeschoten pubers van 16, 17 jaar die binnenkort de grote stap gaan maken. Maar meisje Hingis was 12 jaar toen ze in Parijs won en een paar maanden later op Wimbledon de finale verloor. Een ander ge val is Anna Kournikova, een jaartje jonger nog dan Hingis, toe maar. De Russische werd, net als Hingis, ook al ingelijfd door het grote managementbu reau IMG. Een ander veelbelo vend kindsterretje is de zwarte Venus Williams. Onmenselijk De onschuld en spontaniteit is er al snel af bij het prille geluk. Volgens een bekende manager in het circuit, Ion Tiriac, worden de bureaus dagelijks benaderd door ouders die hun zoon of dochter onder willen brengen. School is minder belangrijk dan tennis. De druk op de ranke schouders van de kinderen is onmenselijk. De ouders melken hun zoon of dochter uit en krij gen de rekening vaak jaren later gepresenteerd. Dat de talenten geestelijk en lichamelijk in de knoop komen is niet zo vreemd. De 'teen-ten nissers' moeten de eerste game nog winnen in het profcircuit maar ze hebben al contracten gesloten voor miljoenen dollars. Wat te denken van Jennifer Capriati die 13 jaar en 49 weken was toen ze debuteerde tussen de 'groten' (de pubers mogen aan een proftoernooi meedoen vanaf de maand waarin ze veer tien worden). 'Jenny', of eigen lijk haar managementbureau, sloot een overeenkomst af met Diadora waarbij ze tien miljoen Nederlandse guldens ontving zonder dat ze ook nog maar iets had bewezen op hoog niveau. Daar kon een andere Diadora- klant, Marco van Basten, nog een puntje aan zuigen. De bureaus denken de nieu we Steffi Graf te hebben gevon den en dagdromen over gouden bergen. Maar ze kleunen ook wel eens mis, zoals in het geval Cpariati, die buiten haar olym pische goud van 1992 nog nooit een grote prijs pakte. De waag is of ze dat ooit zal doen. Richard Williams is de vader van Venus en Serena, twee su pertalenten uit Amerika. Hij is eerlijk als hij het heeft over zijn dochters en het geld dat hij denkt te kunnen verdienen. „Toen ik ontdekte hoe veel geld er in het tennis kan worden ver diend, was ik er met mijn vrouw snel uit. Het beste dat we voor onze kinderen kunnen doen is ze tennis leren, zei ik." Williams nodigde zelf de grote manage mentbureaus uit om eens naar zijn dochters te komen kijken. Trappelen De meiden Hingins, Williams, Kournikova staan te trappelen van ongeduld. Ze willen de gro te toernooien spelen, zich me ten met de top. Liefst zo snel mogelijk. Want die junioren- toernooien leveren te weinig publiciteit op. De Grand Slams, daar moet het gebeuren. Want daar komt de kleding- en racketsponsor aan zijn trekken (lees: aan zijn publiciteit). Maar de WTA wil daar een stokje voor steken. Bang dat jie meisjes over vijf jaar zijn afge brand. De bezorgdheid van de vakbond zal niet worden ge deeld door de grote sponsors. En zij bepalen indirect nog steeds wat er gebeurt. Daar zal de WTA woeg of laat ook wel achterkomen. MW heeft gisteravond de kloof met de degrada tiezone op zes punten gebracht. FC Groningen, dat deze maand uitverkoop houdt, werd in De Geusselt met 2-0 verslagen. Reijners en Lanckohr sloegen al voor rust de bressen in het noordelijke catenaccio. Trainer Vonk van de degradatiekandidaat kon in het diepe zuiden andermaal uitroepen dat hij dringend versterkingen nodig heeft. Het bestuur luistert niet naar hem en blijft uitverkopen. Blaauw (naar Emmen), Van Kessel (FC Utrecht) en Djurovski (nog onbekend) vertrokken reeds. De contracten van de dure routiniers Olde Rie- kerink en Roossien werden opgezegd. Het was niet verwonderlijk dat de Groningers met weinig moreel naar Limburg afzakten. On derweg lazen ze in het voetbalweekblad VI een relaas uit de mond van Djurovski dat hun trai ner er geen pepernoot van kan. npa-verslaggever Zolang Marco van Basten niet fatsoenlijk tegen een bal kan trappen, wilt de geblesseerde aanvaller van AC Milan een groot deel van de week maar met promotionele activiteiten. Dinsdag was hij in Parijs om re clame te maken voor de naar hem genoemde kledinglijn van zijn Italiaanse sponsor, gisteren verbleef hij de hele dag bij de amateurvereniging BFC in Bus- sum. Zijn sponsor gebruikte het veld van de club om er de nieu we reclamefilmpjes en -foto's te schieten. Als dank deed Van Basten enkele oefeningen met een pupillenteam. Die behelsden vooral het af werken op het doel. Iets dat de 29-jarige international al in geen tijden meer heeft gedaan. De gekwetste rechterenkel houdt hem nu bijna een jaar aan de kant. De oud-Ajacied liep de deur plat bij chirurgen en specialisten, maar de pijn bleef. Zelfs een rustig partijtje zaalvoetbal met enkele vrien den, afgelopen week in Alk maar, is momenteel nog te veel voor hem. De volgende dag was hij nauwelijks in staat zijn schoen aan te trekken. Schoeisel Van Basten heeft echter zijn hoop gevestigd op aan hem aangepast schoeisel. Bij het be drijf van de Utrechtse orthope dist Floor Schrijver werd een schoen met onder meer een speciale zool ontwikkeld. Die moet de chronische pijn ver lichten, al verwacht Van Basten niet meteen wonderen. „Het helpt, maar niet genoeg om weer meteen aan topvoetbal te denken", aldus de geplaagde centrumspits, die desondanks nog steeds in een terugkeer ge looft. „Aan stoppen denk ik zeker niet. Daarvoor vind ik mezelf te jong. Ik ben nog ambitieus en hou nog te veel van het spelle tje. Ik voetbal nu eenmaal héél graag. Vanaf de kant toekijken is niets voor mij. Af en toe doet het heus wel pijn dat ik niet kan spelen, maar ik probeer positief te blijven denken. Ik ga er nog altijd vanuit dat ik terugkom". Of dat werkelijk zal lukken, is eind volgende maand wellicht iets duidelijker. Van Basten brengt dan weer een bezoek aan de Belgische chirurg Mare Martens, die hem sinds decem ber 1992 drie keer opereerde. „In de kranten heb ik al weer gelezen dat ik dan een definitie ve beslissing neem over mijn toekomst als profvoetballer. Zo is het niet. We gaan gewoon kij ken wat de voorgeschreven drie maanden rust hebben opgele verd. Naar aanleiding van het onderzoek zal mijn verdere trai ningsprogramma worden sa mengesteld". Meevaller Een streefdatum voor zijn co meback heeft Van Basten niet meer in gedachten. Hij zou graag mee willen naar het we reldkampioenschap in de Vere nigde Staten, „maar als ik dat haal is het een meevaller", weet de Utrechter, die zeer teleurge steld was toen hij hoorde dat de onderhandelingen tussen de beoogde bondscoach Johan Cruijff en de KNVB waren mis lukt. Van Basten zal nooit er kennen dat hij nu minder ge motiveerd aan zijn herstel werkt, maar hij geeft wel toe dat het meegaan van zijn vroegere leermeester 'de slagroom op de pudding' had betekend. „Ik wil nu niet de aanval ope nen op Dick Advocaat, begrijp dat goed. Maar als ik Oranje zie spelen, constateer ik steeds weer dat de mogelijkheden van het elftal niet optimaal worden benut. Het huidige rendement is te laag; uit deze ploeg is veel meer te halen. Ik denk dat Cruijff als geen ander daartoe in staat is". „Er wordt vaak gezegd dat het Nederlands elftal net zo speelt als Ajax. Dat is onzin. Bij Ajax is het aannemen en spelen. Bij Oranje gaan ze eerst lopen met de bal en dan zijn rr geen af- speelmogelijkheden meer. Het zijn kleine tactische zaken die niet kloppen bij Oranje. De rol van Bergkamp bijvoorbeeld. Hij is nu een soort vrije aanvaller, maar staat vaak nog te diep. Bij dat doelpunt van Rijkaard tegen Tunesië deed hij het wel goed. Daardoor kreeg Frank ook de ruimte om op te komen en te scoren. In dat soort kleine din getjes is Cruijff heel sterk. Hij kan dat als geen ander duidelijk maken. Maar zie dit niet als een aanval op Oranje. Ik ben ook niet boos omdat Cruijff geen bondscoach is geworden. Ik wil alleen maar meedenken".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25