Meer gif in zee I 'Liever sterke regio met Westeinde Ziekenhuis besmet met levensgevaarlijke bacterie Randstad Haarlemse raad houdt prestigieus complex niet tegen Officier eist celstraffen tegen 'slechtst denkbare dienders' Raad Amsterdam wil bemoeienis met nieuwe burgemeester -fe DONDERDAG 27 JANUARI 1994 Bestuurders in regio sceptisch over plan grote gemeenten 134649 mtei ,00 De Leidse wethouder T. van Rij ziet het als een aardige tussen stap, de burgemeester van Lisse denkt dat het er uiteindelijk wel op zal uitdraaien: dat gemeen ten minimaal 30.000 tot 40.000 inwoners moeten tellen. De burgemeester van Warmond en een bestuurskundige van de Leidse universiteit zien daaren tegen niets in de uitkomst van de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) naar de mini male schaalgrootte van een ge meente. De burgemeester van War mond, mevrouw G.W. van der Wel-Markerink, vreest dat de af stand tussen burger en gemeen te al snel 'idioot groot wordt'. Bestuurders weten niet meer wat leeft en burgers raken stuk ken minder betrokken. „En dat zul je merken aan de opkomst bij verkiezingen." Bovendien betwijfelt ze of grotere gemeenten wel zo effi ciënt zijn. „Heb je als bestuur ders dan nog overzicht genoeg om grote lijnen uit te zetten? Krijg je niet juist stammenoor- je ambtelijke organisa tie? Natuurlijk, in een grote or ganisatie heb je meer functies en specialisaties in huis. Maar als wij in Warmond iets niet hebben, regelen we het wel met anderen. In prima samenwer- king." Bestuurskundige L.J. Roborgh van de Leidse universiteit on derschrijft het verhaal van de burgemeester. Onderzoek van zijn vakgroep toonde keihard aan dat schaalvergroting hele maal niet goedkoper is, zeker niet de eerste jaren: „Je zit dan met een soort dubbelbureau- cratie, met een centraal ambte lijk apparaat èn ambtenaren in de verschillende kernen." Dat grotere gemeenten meer bestuurskracht en draagvlak hebben, noemt de universitair docent 'in principe' juist. „De gedachte dat die bestuurskracht en dat draagvlak er bij een be paald aantal inwoners opeens Hoewel ook de Leidse wet houder Van Rij het plan voor grotere gemeenten niet ideaal vindt, zou hij het geen gek idee vinden wanneer hij in zijn regio met minder wethouders hoeft te onderhandelen: „Dan ben je eerder klaar, kom je nog eens ergens uit." Nu vindt hij de be sluitvaardigheid vaak ver te zoe ken bij regionale taken als volkshuisvesting, vuilverbran ding of muziekschool. Vandaar dat hij méér wil dan grotere gemeenten. De wethou der pleit ronduit voor een regio naal bestuur, dat je rechtstreeks kunt kiezen en dat grote lijnen uitzet voor een regio. Hij be treurt het dan ook dat het kabi net alleen hard werkt aan de re giovorming rond de drie grote steden. De rest van het land moet daardoor een beetje aan modderen, terwijl Van Rij het juist zo logisch vindt om het 'verstedelijkte gebied' van Lei den, Oegstgeest, Leiderdorp en Geen gevaren voor Nederlands kustgebied Het Franse containerschip Sherbro heeft behalve contai ners met de zakjes landbouwgif nog meer laadkisten met een giftige lading verloren. Rijkswaterstaat heeft hier geen ruchtbaarheid aan gegeven omdat die lading 'niet van belang was' voor het Nederlandse kustgebied. De dienst sluit uit dat die andere gevaarlijke lading het Ne derlandse zeegebied bereikt. ;Die lading was volgens J. Huis- fW .man van Rijkswaterstaat zo LgJ «zwaar, dat de containers, of de [eventueel vrijgekomen inhoud, onmiddellijk na het over- boordslaan moeten zijn gezon- 'ken. De gevaarlijkste lading die de Sherbro verloor was een vat het 2CfÖ liter zeèr giftig, 'brand- teren besL baar en explosief fenolhydraat. Rijkswaterstaat heeft gisteren tijdens de noordwester-storm nog enkele honderden zakjes landbouwgif op de stranden aangetroffen. De meeste zakjes vonden de opruimers langs de Noordhollandse kust. Wegens de hoge waterstand konden niet alle stranden worden afgezocht. Bij sectie op enkele tientallen dode zeevogels door het labora torium van de *Gezondheids- dienst voor Dieren in Deventer zijn geen sporen aangetroffen van het landbouwgif Apron Plus. In het zeehondencentrum van Pieterburen zijn twee zieke zeehondjes opgenomen, die mogelijk met het gif in aanra kingzijn geweest. Duitse vissers uit de deelstaat Schleswig-Holstein hebben gis- "*hiet i de beruchte gifzakjes ook hun werkgebied hebben be reikt. Het Nederlandse ministe rie van landbouw heeft gisteren opnieuw laten weten geen aan leiding te zien de visvangst op de Noordzee stil te leggen. Dit ondanks het dringende verzoek van een aantal milieuorganisa ties. Naar aanleiding van de gifaf faire hebben de transportminis ters van de vijf Noordzeelanden Torenhoog hotel in hart Rotterdam Rotterdam Het al met hoge gebouwen volgezette Rotterdam krijgt er een 115 meter hoge hoteltoren bij. Het 31 verdiepingen tellende gebouw komt te staan op de hoek van het Weena en het Kruisplein tegenover het prestigieuze Plaza-win kelcentrum. Het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam heeft dit giste ren bevestigd. In de spitstoelopende toren komt een 5-sterren- hotel en 16.000 vierkante meter kantooroppervlak. Wanneer de financiering rond is kan voor de zomer de eerste paal de grond in. Volgens directeur mevrouw Uyterlinde moet de Plaza Hotel toren qua uiterlijk iets anders worden dan de overige gebouwen op het Weena, zoals de glazen wolkenkrabber van Nationale Ne derlanden. Witgepolijst graniet en blauwgrijs glas en een slank karakter zijn de voornaamste blikvangers. Rotterdam heeft op dit moment nog geen 5-sterrenhotel. Pitbull-club gelast demonstratie af den haag De demonstratie die de Amerikaanse-Pitbull-terrier Vriendenclub voor 1 februari in Den Haag had aangekondigd gaat niet door. De vriendenclub ziet af van de demonstratie uit angst dat de politie van de gelegenheid gebruik maakt om niet je registreerde pitbulls op te sporen. Een woordvoerder van de organisatie heeft dit gisteren meegedeeld. De pitbull-liefhebbers wilden met de demonstratie protesteren tegen de Regeling voor agressieve honden die sinds februari vorig jaar in Nederland geldt. Racistische bekladdingen umuiden/terneuzen In Temeuzen en IJmuiden zijn in de nacht nsdag racistische leuzen en hakenkruizen aantal gebouwen. De bekladdingen zijn waar- het werk van White Power, een organisatie die in net westen en zuiden van het land verantwoordelijk is voor be kladdingen en het sturen van dreigbrieven aan buitenlanders. De hakenkruizen, kreten als Eigen Volk Eerst en de afkorting WP - die staat voor White Power - zijn in Temeuzen aangebracht op een zwembad, een kerk, een bushokje, een basisschool, het ge meentehuis en op een rotonde, aldus de politie. In IJmuiden gaat het om vier scholen. geklad op e schijnlijkv archieffoto hielco kuipers G.W. van der Wei-Markerink. Voorschoten (noord) één te la ten worden. Van de burgemeester van Lis- se, G.J. van der Kroft, hoeft er niet zo veel te veranderen. Hij vindt dat zijn gemeente, met ruim 21.000 inwoners, haar ta ken redelijk aankan. Wanneer het Rijk echter steeds meer en steeds zwaardere taken naar ge meenten overhevelt, kan hij zich voorstellen dat gemeenten wat groter worden. Een combi natie van de drie 'straatwegge meenten', Sassenheim, Lisse en Hillegom, lijkt hem dan geen onlogisch idee. Immers, ze vor men samen een flinke gemeen te en hebben altijd goed samen gewerkt. Zo hadden ze een ge zamenlijk gas-, water- en elek triciteitsbedrijf. Als ook andere gemeenten groter groeien, zou dat de sa menwerking in regio's verge makkelijken: „Want je praat al tijd plezieriger met gelijkwaar- digen. Dan hoeft niemand zich overvleugeld te voelen." De Warmondse burgemeester betwijfelt of de VNG de studie naar de minimale grootte van gemeenten doorzet. „De leden, de gemeenten in Nederland, bepalen het beleid. En ik vraag Nederland, België, Engeland, Duitsland en Frankrijk gisteren de veiligheid bij transporten over zee drastisch te verbeteren. Ze zullen daartoe samen een aantal voorstellen uitwerken en vervolgens druk gaan uitoefe nen op de overige landen van de Europese Unie en de Inter nationale Maritieme Organisa tie (IMO) van de Verenigde Na ties om die voorstellen over te nemen. Dat zijn ze gisteravond in Parijs overeengekomen. De vijf bewindslieden denken aan het verscherpen van de re gels voor het zeevast sjorren van dekladingen en het toezicht op de naleving ervan. Ook wordt gedacht aan een totaal verbod op het vervoeren van gevaarlij ke stoffen in containers of vaten aan dek of deze van zendertjes te voorzien. Daarnaast bestuderen de vijf ministers de mogelijkheid om een Europees garantiefonds in te stellen dat bij ernstige ram pen de eerste financiële klap pen op kan vangen. Tenslotte wordt de mogelijkheid bekeken om schepen met ladingen olie of chemicaliën verplichte vaar routes op te leggen. Discussie-avond Thijs Wöltgens, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Ka mer, is 31 januari te gast bij zijn partijgenoten in Wassenaar. Tij dens een openbare discussie avond zal Wöltgens met het pu bliek van gedachten wisselen over de verkiezingen. De bijeen komst wordt gehouden in het Dorpscentrum aan de School straat 6 in Wassenaar en begint om 20.00 uur. De Haarlemse gemeenteraad heeft gisteravond zijn fiat gege ven aan de bouw van het presti gieuze Enschede-complex in de binnenstad van Haarlem. De coalitiepartijen CDA, WD en D66 stemden in met het totale voorstel van het college voor de nieuwbouw. Het complex zal verrijzen op het voormalige terrein van Drukkerij Enschede, dat vlak achter de Grote Markt ligt. Het plan behelst de bouw van een nieuwe stadsschouwburg, een deel van de rechtbank, winkels, horecavoorzieningen, een on dergrondse parkeergarage en een hotel of woningen. Ook is de bouw van het nieuwe theater Toneelschuur, grenzend aan het terrein, in het project opgeno- Oppositiepartij PvdA diende tijdens de behandeling een amendement in. Daarin werd voorgesteld om de huidige Stadsschouwburg aan het Wilsonplein sober op te knap pen. Op het middenterrein van het Enschede-complex, waar ruimte is gereserveerd voor de schouwburg, zou dan het thea tergedeelte van de Toneel schuur kunnen komen. Het complex wordt volgens de PvdA door deze wijziging minder hoog. Het amendement werd echter niet aangenomen. Met de bouw van het Ensche de-complex is een bedrag van tientallen miljoenen guldens gemoeid. Nu een meerderheid van de raad het voorstel steunt en de invulling van het complex in grote lijnen vaststaat, kan het college een overeenkomst aan gaan met projectontwikkelaar MBO. Onder de Haarlemse bevol king bestaat grote weerstand te gen de bouw van het Enschede- complex. Met name de voorge stelde bouwhoogte is velen een doorn in het oog. Tegenstan ders vrezen een aantasting van het silhouet van de Haarlemse binnenstad, dat al eeuwenlang wordt gedomineerd door de Grote Kerk aan de Grote Markt. archieffoto me af of wij dit willen. We kij ken toch niet alleen naar getal letjes, we bekijken tegenwoor dig toch ook hoe een regio sa menwerkt. En of je misschien beter kunt toewerken naar een sterke regio met zelfstandige ge meenten in plaats van naar sterke gemeenten. Project tegen overlast op Amsterdam CS gaat door amsterdam anp De Nederlandse Spoorwegen;" zetten hun drastische aanpak van overlast op het Centraal Station in Amsterdam voort. Het veiligheidsproject dat vanaf 20 december een maand lang werd uitgevoerd, is succesvol, gebleken. Dat heeft G. Jansen van de NS gisteren meegedeeld. De spoorwegpolitie heeft; sinds het begin van de actie 26; mensen op heterdaad betrapt op zakkenrollerij of diefstal. In totaal zijn 142. mensen, 'randfi guren die voor overlast zorg- den', het station uitgezet. Zij mogen zich gedurende een be- paalde periode, variërend van 24 uur tot drie maanden, niet; meer laten zien op het CS. Het; aantal aangiften bij de spoor-1 wegpolitie is met zestig procent! gedaald, aldus Jansen. Het project wordt nu voor on-; bepaalde tijd voortgezet, op; langere termijn zo mogelijk met*- minder mankracht. „We heb-:* ben nu natuurlijk een inhaalslag gehad", aldus Jansen. Deü Spoorwegen onderzoeken of.; het project kan worden uiige--1 breid naar andere stations als station Amstel en Duivendrecht.^ Sinds december is er op CS ex-> tra spoorwegpolitie aanwezig. Tussen januari en oktober-: 1993 deden 1.676 reizigers aan-T gifte van diefstal. In januarffi klaagden 48 mensen dat ze wer-]' den lastiggevallen door bijvoor-- beeld junks of zwervers. In no-4 vember was dat aantal gestegen tot 157. Per dag komen 140.000 mensen op het station. den haag anp In het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag is de MRSA-bacterie aangetroffen op de afdeling heelkunde. Het ziekenhuis pro beert met man en macht de bacterie te verdrijven. Die is echter amper met antibiotica te bestrijden en kan levensgevaar lijke infecties veroorzaken. Dit heeft medisch-directeur R. Bak ker, gisteren bevestigd. Uit voorzorg heeft het zieken huis een aantal operaties uitge steld en enkele patiënten naar huis gestuurd. „We moeten voorkomen dat de bacterie zich verspreidt en onze operatieka mers binnenkomt. Het is een enorme klus om hem daar weer uit te krijgen", aldus Bakker. Artsen stuitten op 7 januari bij toeval op de bacterie tijdens een onderzoek bij een patient van de afdeling heelkunde. „We hebben toen meteen de patiënt geïsoleerd en hebben direct on derzocht of meer mensen be smet zijn geraakt met het virus. Voor zover nu bekend, is de bacterie bij een paar gevonden maai- niemand is er ziek van geworden", zegt Bak ker. De medisch-irecteur weet niet wanneer hij het sein veilig kan geven omdat de onderzoe ken nog lopen. Waar de besmette patiënt de bacil heeft opgelopen, weet het ziekenhuis nog niet. De MRSA- bacterie duikt regelmatig in Ne derlandse ziekenhuizen op. De bacterie komt veelal via in het buitenland behandelde patiën ten de Nederlandse ziekenhui zen binnen. Na de vliegramp in Faro in Portugal bleken zes slachtoffers de bacil bij zich te dragen. De besmetting leidde toen tot een opnamestop in het Pasteur-zie kenhuis in Oosterhout. Recent werd het Scheperszie kenhuis in Emmen met de bac terie geconfronteerd. Eind vorig jaar kon er twee weken niet worden geopereerd en moesten afdelingen worden gesloten. Het ziekenhuis zegt hierdoor een schadepost van enkele hon derdduizenden gulden te heb ben opgelopen. amsterdam anp Diefstal van in beslag genomen spul len, te hoge en valse declaraties, prosti- tutiebezoek tijdens diensttijd, verstrek ken van pillen aan jupks in ruil voor in formatie. Praktijken die volgens de ontslagen 32-jarige politieman regel matig voorkwamen en mogelijk nog steeds gebeuren op het politiebureau Nieuwmarkt in Amsterdam. De voormalige politieman stond gis teren samen met twee geschorste ma rechaussees die gedetacheerd waren aan het bureau, terecht voor de recht bank in Amsterdam. De officier eiste tegen hen wegens onder meer diefstal en verduistering straffen van 18 maan den en 18 maanden waarvan 6 voor waardelijk. In een brief aan de rechtbank liet de politieagent weten dat hij op het bu reau Nieuwmarkt constant geconfron teerd was met collega's die strafbare feiten pleegden. „Je komt in een krin getje waarin dat soort dingen gebeu ren. Ik ben zo stom gewees't ook wat in m'nzak te steken." Volgens politiewoordvoerder Klaas Wilting is er na de arrestaties een on derzoek ingesteld op het bureau, waar bij geen onregelmatigheden meer zijn ontdekt. Officier van justitie A. van Capelle zag in de suggestie dat er nog meer aan de hand is aanleiding om in een over donderende aanklacht foute politie- te waarschuwen. „Als ze in handen van het Openbaar Ministerie vallen, gaan ze voor de bijl. Dit is ten hemel schreiend. Een schandelijk mis bruik van het vertrouwen van korpslei ding, burgemeester en publiek." Het drietal dat gisteren terecht stond, heeft naar eigen zeggen twintig tot dertig keer spullen meegenomen uit auto's die waren opengebroken: zonnebrillen, cd's, leren jacks en cas setterecorders, traangas en patronen. Ook werden in hun kastje op het bu reau methadonpillen gevonden en bij een van hen thuis in beslag genomen alarmpistolen. De officier noemde de drie 'een ben de'. „Ze gingen systematisch te werk, namen goederen uit opengebroken au to's mee, keken of er aangifte werd ge daan en drukten de spullen achterover. Het zijn de slechtst denkbare dienders die je je voor kunt stellen." Tegen de twee marechussees eiste hij 18 maan den cel waarvan zes voorwaardelijk en 18 maanden onvoorwaardelijk. Uit spraak 9 feburari. amsterdam De gemeenteraad van Amsterdam wil tijdens een besloten vergadering praten over het lijstje met kandidaten voor het burgemeesterschap dat door de vertrouwenscommissie wordt opgesteld. Een motie van die strekking werd gisteren tijdens de raadsvergadering ingediend en ondersteund door Groenlinks, de PvdA, D66, CDA, De Groenen en Eco 2000. De WD en de Centrumdemocraten stemden tegen. Door achter gesloten deuren over de belangrijkste kandi daten voor het burgemeesterschap te praten, hoopt een meerderheid van de gemeenteraad een zó groot mogelijke invloed te hebben op de benoeming. Het is echter zeer on waarschijnlijk dat de commissaris van de koningin J. van Kemenade toestemming geeft. Na de benoeming van Van Thijn tot minister van binnenlandse zaken, hamerde Van Kemenade bij de fractievoorzitters op het belang van ver trouwelijkheid. Onder meer om die reden mag de vertrou wenscommissie volgens de commissaris niet te groot zijn en mogen de leden daarvan niet eens over de kandidaten pra ten met hun fractiegenoten. Als de namen in een te brede kring bekend worden, vreest Van Kemenade dat al bij voorbaat een aantal 'zwaargewich ten' niet solliciteert. De commissaris heeft al gedreigd de procedure af te breken en onmiddellijk een advies uit te brengen aan de minister, zodra hij denkt dat er sprake is van een lek op het stadhuis.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21