Leiden Bomen krijgen een prijskaartje Jeugd Verenigde Naties in Den Haag Zwervend glas verdwijnt Woningen boven winkels met honderd uitbreiden iii/ajll yanLeest Lijsttrekkers in debat over de 'zwakkeren' PvdA krijgt herkansing DONDERDAG 27 JANUAR11994 Magazijn yi q Leiderdorpers heb- I O ben plannen voor een parkeermagazijn in de Hoofdstraat. Dit compu tergestuurde systeem par keert de auto's zelf in een chef henny van ecmond, C Kunstwerk yt q Het door sommigen I 27 verafschuwde kunstwerk van Ernst Ha- zenbroek komt toch op een opvallende plaats in Alphen te staan. Leiden hanteert lange lijst met monumentale exemplaren Leiden is een nieuw bestand rijker. Er bestaat vanaf he den een heuse lijst met monumentale en waardevolle bomen. Zo'n tweehonderd bijzondere exemplaren prij ken op de lijst, die is samengesteld door ambtenaren van de gemeente Leiden op basis van eigen speurwerk en aanmeldingen van burgers en instanties. De monumen tale status betekent dat deze bomen in principe niet ge kapt mogen worden. leiden hans koenekoop Natuurlijk kan ziekte of ouder dom alsnog het doodvonnis vel len over monumentale beuken, eiken, kastanjebomen, ceders, moerbeibomen, venijnbomen en moerascypressen, die blij kens de lijst hun wortels in Leidse bodem hebben. Staat een boom met bijzondere sta tus echter een bouwplan in de weg, dan zal het voortaan veel moeite kosten een kapvergun- ning te krijgen. Niet alleen mogen in die ge vallen burgers bezwaar maken tegen het kappen, de boom krijgt ook een prijskaartje. De gemeenteraad mag dan alleen besluiten de boom omver te ha len als er voor die prijs elders in de stad andere bomen terugke- Roemeense bedelaarster opgepakt leiden Een 25-jarige Roemeense is gisteren door de politie op gepakt omdat ze met haar kind zat te bedelen in de Steenstraat. Bedelen is officieel verboden. De vrouw is afkomstig uit het asielzoekerscentrum aan de Flevoweg. Geldbedrag buitgemaakt bij inbraak leiden Bij een inbraak in een woning aan de 2e Binnenvest- gracht is gisteren een bedrag van 3500 gulden buitgemaakt. Om de bovenwoning binnen te komen werd een raam ingeslagen. Bekeurd voor rijden op busbaan leiden Bij twee verkeerscontroles op de Schipholweg zijn giste ren en vanochtend in totaal 75 bonnen uitgeschreven. De auto mobilisten zijn bekeurd omdat ze over de busbaan reden. De controles werden gehouden in de ochtendspits. Parkeermeters gestolen leiden De afgelopen dagen zijn in totaal vijf dubbele parkeer meters gestolen op de Langebrug, Boommarkt en het Stations plein. Gisteren hield de Leidse politie twee mannen van 19 en 33 jaar aan, die op heterdaad werden betrapt bij het monteren van een meter op het Statiopnsplein. De gestolen meters zijn in to taal 6300 gulden waard. Auto op Oude Vest te water leiden. Een auto op de Oude Vest is vannacht in het water gere den. Het voertuig stond vermoedelijk niet op de handrem en is door de harde wind het water in geduwd. Cursus Leidse geschiedenis leiden In het Volkshuis aan de Apothekersdijk start begin febru ari een cursus Leidse geschiedenis. In zeven lessen wordt inge gaan op het leven van de gewone Leidse mannen en vrouwen vanaf de middeleeuwen tot nu. De cursus worden gehouden van 19.30 tot 21.30 uur op donderdagavond. Het lespakket kost 85 gulden. Voor informatie: 071-149180. Bibliotheek verkoopt boeken leiden In de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat worden komend weekeinde de Elfgeschreven boeken uit de collectie ver kocht, een jaarlijks terugkerend gebeuren. In het zogeheten Heerenlogement van de bibliotheek worden zaterdag en zondag de gebruikte boeken aangeboden voor een rijksdaalder of voor een gulden. De bibliotheek is zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur en 12.00 tot 16.00 uu willigerscentrale. Het bestuur voorzitter R. Bochardt. van SKIL is tot de slotsom geko- Nü tijdelijk ƒ5,- korting op elke CD vanaf 39,95 bij inruil van twee willekeurige elpees*. Ruil ie één elpee in, ontvang je 2,50 korting. Profileer zo vonk je will! Leiden, Haarlemn rooien van bomen nogal eens onrust zaait in een buurt. Zeker bij kappen op grote schaal is het dan verstandig om burgers ruim van tevoren te informeren over deredenen." De bescherming van de Leid se bomen is neergelegd in de Bomennota, die gisteravond i door de raadscommis sie werd goedgekeurd. In die nota is opgenomen dat de ko mende tien jaar zo'n zesdui zend bomen worden vervangen en ruim drieduizend bomen nieuw geplant. Inhaalslag Het is in feite een inhaalslag omdat Leiden onder de landelij- ren. Hoe ouder en unieker de boom, hoe hoger de prijs. Betrouwbaar De raadscommissie sociale za ken en milieu stelde gister avond voor om net als bij waar devolle gebouwen een monu mentencommissie voor bomen in het leven te roepen. Wethou der J. Laurier (GroenLinks) ziet de noodzaak van zo'n adviesor gaan niet: „Het berekenen van de geldwaarde van een boom verloopt volgens vaste normen. Dat lijkt me een betrouwbare toetsing." Wel overweegt Laurier om bomen die om wat voor reden dan ook in aanmerking komen voor kap, op te nemen in de ge meentelijke mededelingen in de Stadskrant. „Ik besef dat het Wat WD-raadslid M. Wijnbergen-van Dobben de Bruijn en CDA-raadslid C. Kramp-Heitink betreft moet de linde zoveel mogelijk uit het stadsbeeld verdwijnen. De zo geurige oerhol- landse boom, die vele stekjes heeft in Leiden, heeft volgens het duo een vervelend trekje. Hij scheidt een kleverige hars af die volgens Kramp 'auto's hinderlijk beschadigt' en die volgens Wijnbergen 'straattegels gevaarlijk glibberig maakt'. Concreet stelde Kramp gisteravond in de raadscommisie milieuzaken voor om lindes vooral uit straten te weren waar au to's gedwongen zijn onder bladeren te parkeren. Wijnbergen raadde de gemeente aan lindes weg te halen bij bejaardenhui zen en'in drukke straten „De kans is aanwezig dat mensen, die uitglijden over zo'n tegel, de gemeente een proces aandoen." ke 'boomnorm' (0,35 per inwo ner) zit. Elke Leidse wijk krijgt er extra bomen bij. Ook het as sortiment wordt aangepast. In het westen van Leiden, dat grenst aan bossen en landgoe deren, moeten eiken, kastanjes, beuken en esdoorns de boven toon voeren. Wilgen, iepen en elzen zullen beeldbepalend worden in het oosten van Lei den, dat meer affiniteit heeft met water- en veenweidegebie- den. De binnenstad is gereser veerd voor uitheemse als de plataan. Miljoenen guldens zijn nodig om de stad groener te maken. Eenmalig is een bedrag van vier miljoen vereist. De jaarlijks te rugkerende kosten bedragen negen ton. Wethouder Laurier is er niet in geslaagd om voor 1994 voldoende fianciële dek king te vinden. Toch ging de raadscommissie akkoord met het tekort van 260.000 gulden. De politieke partijen schuiven de discussie over het dichten van dat gat op naar de behan deling van de voorjaarsnota. FOTO ARCHIEF „Mensen zullen hun dozen met glas minder snel bij de bak neerzetten." Mogelijkheden in Breestraat en Haarlemmerstraat Ergernissen over zwervend glas rond de glasbakken in Leiden behoren binnenkort tot het ver leden. Wie daarover een klacht heeft, meldt het de firma Klui vers en binnen vijf minuten zijn de scherven opgeruimd. Het is volgens milieu-ambtenaar W. van der Vlugt een van de voor delen van het inzamelcontract dat de gemeente heeft afgeslo ten met de Leidse firma, die ge vestigd is in industriegebied De Waard. „Kluivers behoort als inzame laar het glas dat om de bakken ligt op te ruimen. Omdat het bedrijf in Leiden zit, wordt dat een stuk gemakkelijker. Ze kan er snel bij zijn. Bovendien is Kluivers in staat de glasbakken vaker te legen, dus zal het ook De etages boven honderd win kels in de Leidse binnenstad zijn al verhuurd. Dat aantal kan nog met honderd a honderdvijf- tig worden uitgebreid, meent W. de Wolf van de gemeentelij ke dienst Bouwen en Wonen. Met name in de Breestraat en de Haarlemmerstraat zouden meer bovenwoningen kunnen komen. Leiden is al drie jaar doende met het propageren van wonen boven winkels in de binnen stad. Het is een van de manie ren waarop de gemeente van dalisme en kleine criminaliteit in de winkelstraten wil tegen gaan. Hoewel de panden over het algemeen prijzig zijn, is het geen enkel probleem om ze te verhuren. „Er is gelukkig grote belangstelling voor wonen in de binnenstad", aldus De Wolf. „Wonen boven winkels maakt de 's avonds verlaten winkel straten weer levendig. En er is meer sociale controle. Veel moeilijker dan het ver huren van de woningen boven winkels is het de eigenaren van de panden te overtuigen, dat bewoning van de bovenverdie- geconfronteerd zijn doen daar wel aan mee, bij anderen ligt het vaak moeilijk", zegt De Wolf. „De verbouwing is ook niet altijd even gemakkelijk, want meestal moet er een apar te opgang worden gemaakt." De gemeente heeft aan het wonen boven winkels een ten toonstelling gewijd. Die is tot 4 maart te zien in de hal van het Stadsbouwhuis aan de Langeg- racht. In februari verschijnt een boekje over het project. Scholieren uit zeventig landen bespreken wereldproblemen De lijsttrekkers van zes Leidse politieke partijen gaan woens dag 9 februari in discussie over de 'zwakke' groepen in de Leidse samenleving. A. Geert- sema (WD), T. van Rij (PvdA), J. Walenkamp (CDA), P. Lan- genberg (D66), J. Laurier (Groen Links) en C. Vergeer (SP) zijn te gast in het Antoni- us Zalencentrum aan de Lange Discussieleider T. van Duin (kaderlid AbvaKabo) leidt het debat waarin acht stellingen ter sprake komen. Alle stellin gen gaan in op de problemen van minderheden, werklozen, uitkeringstrekkers, invaliden en ouderen. De forumdiscus sie is voor iedereen toeganke lijk en begint 20.00 uur. den haag alice v SKIL hervat fusiegesprekken leiden men, dat de gemeente niet be reid is extra geld beschikbaar te De stichting Sociaal Kultureel stellen voor de nieuwe welzijns werk Leiden (SKIL) hervat de instelling. „We staan met de rug gesprekken over een fusie met tegen de muur. Ons nog langer de stichting Welzijn en de Vrij- verzetten heeft geen zin", aldus Zo'n 2500 leerlingen van 168 scholen uit de hele wereld, be spreken deze week de wereld problemen in het Congresge bouw in Den Haag tijdens de The Hague International Model United Nations (THIMUN). Er wordt druk gedebatteerd over onderwerpen als mensenrech ten, milieu, ontwapening en de economische ontwikkeling. „Scholieren leren zo omgaan met wereldproblemen en leren daarover te overleggen. Ze leren ook van elkaar en maken vrien den", aldus J. van de Velde, do cent aardrijkskunde aan het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest en mede-organisator van de THIMUN. Jongens in colbert met strop das en meisjes in keurige man telpakjes lopen door het Con gresgebouw. Dossiermap onder de arm en koffertje in de hand. Sommigen zijn verdiept in de stukken en bereiden zich voor op één van de vele vergaderin gen die vandaag op het pro gramma staan. Overal wordt Engels gesproken, want dat is de officiële voertaal op de con ferentie. „De meeste deelnemers ko men van internationale scho len", vertelt Van de Velde. „Maar we proberen daarnaast steeds meer scholen uit Oost- Europa hierheen te halen. Nu hebben we twee Tsjechische scholen en een Russische school. Zij worden gesponsored om te kunnen deelnemen." Overleg Het Rijnlands Lyceum in Oegst geest doet al elf jaar mee. Er wordt veel tijd gestoken in de voorbereidingen. „De leerlingen moeten zich kunnen inleven in de politieke standpunten van het land dat zij vertegenwoordi gen. Hier op de THIMUN moe ten zij niet alleen die standpun ten verdedigen, maar ook pro beren om door overleg tot een oplossing te komen", legt Van de Velde uit. Georg Jungunger en Audrey Theunisz van het Rijnlands Ly- Kinderen, afkomstig uit vele landen, bespreken de wereldproblemen tijdens de model-Verenigde Naties in het h deren uit de Leidse regio nemen ook deel aan het debat. minder vaak voorkomen dat mensen hun glas in dozen bij de bak neerzetten." Volgende maand worden de huidige containers vervangen door 150 groene glasbollen die drie verschillende openingen en compartimenten hebben voor respectievelijk wit, groen en bruin glas. leiden loman leefmans Een delegatie van de PvdA-frac- tie in de Leidse gemeenteraad treedt zaterdagmorgen opnieuw in gesperk met verontruste buurtbewoners in Leiden- Noord. Tijdens een eerdere, tu multueuze bijeenkomst begin november lieten diverse, van huis uit PvdA-stemmende buurtbewoners weten bij de ko mende verkiezingen op de CD te zullen stemmen. Dit omdat de PvdA niets zou hebben ge daan om het aantal buitenlan ders in de wijk tot een aan vaardbaar percentage terug te brengen. Het ging er op die zaterdag morgen emotioneel aan toe in buurthuis 't Spoortje. De voltal lige fractie inclusief wethouders van de sociaal-democraten wer den door diverse inwoners van Noord op de korrel genomen. Van een 'thuiswedstrijd' in deze oude wijk was zeker geen spra ke voor de plaatselijke politici. De PvdA werd verweten de buurt 'vol te stoppen' met bui tenlanders en als reactie zouden de autochtonen nu de kant van de CentrumDemocraten kiezen. In het Noorderkwartier is veer tien procent van de bevolking niet Nederlands, het hoogste percentage in Leiden. Wethouder T. van Rij verde digde zich toen door te stellen dat er in Noord nu eenmaal veel goedkope woningen zijn: „En als we maar blijven praten over wij en zij dan komt het nooit goed en als jullie CD gaan stem men dan worden de inkomnen- sverschillen echt niet kleiner. Alleen de PvdA wordt zwakker", zei Van Rij. Omdat de partijen lijnrecht tegenover elkaar bleven staan, is door bestuurslid B. Pater van het wijkcomité een 'herkansing' georganiseerd. Dezelfde lAfdA'ers en dezelfde buurtbe woners zijn zaterdag weer uit genodigd. Ook andere wijkbe woners die met de plaatselijke PvdA in discussie willen, zijn om 11.00 uur in 't Spoortje wel kom. Digros vervoert klanten gratis ceum in Oegstgeest doen voor de derde keer mee aan de THI MUN. Zij vertegenwoordigen met hun medescholieren het land Marokko. Audrey zit voor Marokko in de Veiligheidsraad. „We hebben jn de Veiligheids raad unaniem besloten dat Kroatië het stemrecht moet worden ontnomen", vertelt ze. Audrey heeft een speciale moti vatie om aan de conferentie deel te nemen. „Ik wil dit werk later gaan doen, dus dit is een goede oefening", verklaart ze. Georg vindt vooral de sfeer belangrijk. „Het omgaan met anderen en het luisteren naar elkaar, daar leer je veel van", vertelt hij. Beide Oegstgeestse scholieren hechten veel waarde aan de voorbereidingen. „We halen informatie bij de ambas sade, lezen elke dag de krant, kijken naar CNN en lezen de Charters van de VN", laat Aud rey weten. „Vanaf september komen we elke week bij elkaar om aan de voorbereidingen te werken." De Engelse taal is voor haar geen probleem. „Ik heb een paar jaar in het buitenland gewoond." Indrukwekkend „Heel indrukwekkend", noemt Coenraad de Vos van Steenwijk de conferentie. Hij zit op het Rijnlands Lyceum in Wassenaar en vertegenwoordigt samen met vijftien medescholieren het land Sri Lanka. „We proberen het natuurlijk zo goed mogelijk te doen, iedereen is best fana tiek. Dat houdt het levendig. Maar de Amerikanen zijn wel weer erg fanatiek. Zij krijgen cij fers voor hun deelname en pro beren je hun mening op een overdreven manier op gen", vindt hij. „Niet iedereen kan meedoen", weet de Wassenaar- se Ellen Das. „Er wordt gekeken of je je een beetje kunt uitdruk ken in het Engels en je cijfers moeten over het algemeen ook goed zijn. Ie mist namelijk een hele week school." Ellen doet voor de tweede keer mee aan de THIMUN. „Je merkt dat ieder een heel enthousiast is. Ik vind het heel leuk. En de 'dance' van zaterdag, als afsluiting van de THIMUN, daar verheug ik me nu al op." De afgebrande Digroswinkel in De Stevenshof zet vanaf van daag bussen in die klanten gra tis naar de vestiging aan de Lan- gegracht brengen. De bussen zijn geleend van de NZH en rij den van 10.00 tot 16.00 uur om het kwartier. Digros hoopt over twee weken een noodwinkel te openen bij de verwoeste super markt in winkelcentrum Ste- vensbloem. Het duurt nog zeker drie maanden voordat de su permarkt weer opgeknapt is. Een uitslaande brand vernietig de zondagochtend in alle vroeg te het interieur van Digros.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15