n - Geen keuze president van Algerije Clinton wil duur uitkering beperken Belgische ex-vice-premier Coëme in de tegenaanval ^ectqr(ltioil Buitenland Indiaas voorstel Kashmir Silvio Berlusconi doet mee aan Italiaanse verkiezingen Carpooling. Daar schiet iedereen mee op. Krabbel voor eerlijke verkiezingen Kq Ukhetho Staking Spanje betekent breuk regering en bonden Geheime notities Brandt bevatten niets belastends Oostenrijkse president besluit tot dame-offer Maarschalk Ogarkov (76) overleden WOENSDAG 26 JANUAR11994 Romeinse munten nabij Jericho gevonden Jeruzalem» Tijdens opgravingen even buiten Jericho hebben ar cheologen munten gevonden die aangeven dat joodse rebellen Romeinse munten hebben vervalst. Er zijn in de Sandaalgrot na bij Jericho ook gouden oorringen en bronzen ringen gevonden. In de grot. zo genoemd omdat daar eens de overblijfselen van een Romeinse sandaal zijn gevonden, verborgen zich joden uit Jericho die tussen de jaren 132 en 135 deelnamen aan de Bar- Kochba-opstand tegen de Romeinen. Noordafrikanen zwemmen naar Italië AGRICENTOOngeveer 200 Noordafrikanen zijn maandag Italië binnengezwommen. De illegale immigranten zwommen van vissersboten op zee naar een eilandje bij Sicilië. Meer dan 100 Noordafrikanen, de meesten uit Tunesië en Marokko, werden aangehouden nadat op verscheidene stranden van Lampedusa waren terechtgekomen. Sleeswijk-Holstein sluit kust na gifalarm kiel» De regering van de Duitse deelstaat Sleeswijk-Holstein heeft gisteren de stranden afgesloten nu ook daar zakjes land bouwgifzijn aangespoeld. Op de Oostfriese eilanden voor de kust van Nedersaksen waren al 127 zakjes gif aangespoeld, af komstig van een overboord geslagen container van de Franse vrachtvaarder Sherbro. Op de stranden van Sleeswijk-Holstein zijn 134 zakjes gevonden. Martic wint verkiezingen in Krajina Belgrado Milan Martic, beschermeling van de Servische presi dent Slobodan Milosevic, heeft de presidentsverkiezingen in de 'Servische republiek' Krajina gewonnen. Martic haalde zondag bij de tweede stembusronde 51 procent van de stemmen. Milan Babic, een tegenstander van Milosevic, kwam ondanks een goed resultaat in de eerste ronde niet verder dan 49 procent. Staakt het vuren in Lesotho maseru Rivaliserende militairen in het Zuidafrikaanse konink rijk Lesotho zijn gisteren een wapenstilstand overeengekomen. De regering bemiddelt tussen de twee rivaliserende groeperin gen binnen het leger. De tegen de regering in opstand gekomen militairen eisen een loonsverhoging van 100 procent. Afgezan ten van het Britse Gemenebest zullen de gesprekken in Maseru bijwonen. Eerste Maanmissie VS sinds 1972 vandenberg De VS hebben gisteren voor het eerst sinds de laatste bemande Maanlanding van de Apollo 17 in 1972 een klein, onbemand ruimtevaartuig richting Maan gelanceerd. De Clementine komt op 26 februari in een baan om de Maan, om gedurende twee maanden het oppervlak daarvan in kaart te brengen. Hoofdtaak van de vlucht is beproeven van sensors voor mogelijk gebruik voor defensiedoeleinden. Pravda schort publikatie op moskou De Pravda heeft de uitgave gisteren opgeschort na een ruzie met de Griekse zakenman Yannis Yannikos die een meerderheidsaandeel van 55 procent in de Russische krant heeft. Volgens hoofdredacteur Viktor Linnik eist Yannikos alle ei gendomsrechten over de krant op, wil hij zeggenschap over het personeelsbeleid en wijzigingen in de redactie en de politieke lijn van het blad doorvoeren. Linnik zei dat het blad een week niet zal uitkomen en dat gepoogd zal worden om Russische in vesteerders te vinden die het aandeel van de Griek willen kopen. India heeft Pakistan zes voor stellen gedaan om de spannin gen aan hun gemeenschappelij ke grens, die in het verleden drie maal tot een oorlog hebben geleid, te verminderen. De suggesties, waaronder een wederzijdse belofte om niet als eerste kernwapens te gebruiken, werden maandag aan Pakistan gestuurd, de dag waarop de Pakistaanse premier Benazir Bhutto haar landgenoten opriep op 5 februari te gaan staken uit solidariteit met de door India bestreden militante moslims in de deelstaat Kashmir. De Indiase boodschap maakt deel uit van een briefwisseling die de twee landen onderhou den sinds onderhandelingen tussen hen op 3 januari zonder resultaat werden afgebroken. Twee weken geleden stuurde Pakistan India een aantal richt lijnen voor een referendum dat India volgens Pakistan zou moeten houden onder de over wegend islamitische bevolking van Kashmir, om te horen of deze bij India dan wel bij Pakis tan wenst te horen. India wijst een referendum van de hand en zegt zijn deel van Kashmir Pakistan beheert ongeveer een derde van het vroegere gebied nooit te zullen prijsgeven. rome Rtr in maart af te houden van een overwinning. Begin deze week liet hij weten er niet meer van uit te gaan dat de verdeelde centrum- en centrum-rechtse partijen nog een effectief verkie zingspact zullen sluiten. Berlusconi zegt geïnspireerd te zijn door de politiek van de Amerikaanse president Reagan en de Britse premier Thatcher, met het accent op de vrije markteconomie en verlaging van de belastingen. Volgens een opiniepeiling van gisteren vindt 71 procent van de Italianen het onjuist dat iemand met zulke grote belangen in de media een politieke partij leidt. Mediamagnaat Silvio Berlusco ni maakt vandaag formeel zijn intrede in de Italiaanse politiek. Aan het hoofd van zijn cen trumrechtse partij Forza Italia zal hij deelnemen aan de alge mene verkiezingen op 27 en 28 maart. De 57-jarige ondernemer zal aftreden als hoofd van zijn media-imperium Fininvest om zich op de verkiezingen voor te bereiden. Berlusconi bezit drie nationa le TV-zenders, een uitgeverij, een winkelketen en voetbalclub AC Milan. Hij dreigde al weken de politiek in te gaan om links ISTUUR MIJ s.v Carpooling - hoe werkt 't? Hoe regel je 't? Wat zijn de voordelen voor werkgevers J en werknemers, en hoe zit iNaam; het met de fiscale aspecten? i Adres: Dat staat nu allemaal in een 'pncimHp praktisch boekje, 't Ligt 1 u klaar. l'laats. BOVAG-RAI1 Postbus 7389. 1007JJ Amsterdam Duidelijk ir ^envelop sti Staatsraad zet conferentie buitenspel De 'verzoeningsconferentie', die een einde moet maken aan de burgeroorlog in Algerije, begon gisteren in Algiers al meteen met een teleurstelling. Algemeen werd aange nomen dat de conferentie de nieuwe president van Alge rije zou kunnen aanwijzen, die op 1 februari aanstaande de macht moet overnemen van de Hoge Staatsraad. De huidige machthebbers besloten echter zelf een president aan te wijzen. washington hans de bruun barcelona ruud de v correspondent De Staatsraad, het door militai ren gedomineerde collectieve presidentschap, onder leiding van Ali Kafi, heeft de afgelopen twee jaar Algerije met harde hand geleid, maar moet formeel op 31 januari terugtreden. Als meest waarschijnlijke kandidaat voor het president schap wordt de 59-jarige Abde- laziz Bouteflika genoemd, die twintig jaar geleden al eens mi nister van buitenlandse zaken was. Uit protest tegen deze gang van zaken verliet de kleine Verzet wil met Mexicaanse regering praten Het Nationale Zapatista Bevrij dingsleger (EZLN) heeft de Mexicaanse regering laten we ten bereid te zijn tot overleg. De verzetsbeweging eist wel duide lijkheid over de status van de EZLN 'vijandelijke macht of politieke beweging' en ga ranties voor hun veiligheid. De Mexicaanse president Sa linas vloog gisteren naar de zui delijke provincie Chiapas, waar de EZLN begin dit jaar enkele dagen zes steden bezet hield. Bij die opstand zijn zeker hon derd mensen omgekomen. Sinds 12 januari is een staakt- het vuren van kracht. Volgens de mensenrechtenor ganisatie Amnesty International heeft het Mexicaanse leger zich bij zijn jacht op leden van de EZLN schuldig gemaakt aan ernstige schendingen van de mensenrechten. Op basis van een bezoek half januari aan Chiapas meldde de organisatie gisteren dat Mexicaanse militai ren zich te buiten gaan aan martelingen, willekeurige arres taties, moord en het bestoken van burgerdoelen. Schoten op prins Charles Prins Charles is in een park in Sydney vandaag 'beschoten' met een startpistool toen hij op het punt stond een toespraak te houden. De Britse kroonprins bleef ongedeerd. Over het mo tief van de dader, die het start pistool drie maal afvuurde, is niets bekend. Hij werd onmid dellijk ingerekend. Charles, die momenteel een 12-daags officieel bezoek aan Australië aflegt, stond op een podium in het park, waar zich ruim 10.000 belangstellenden hadden verzameld om de prins te zien en deel te nemen aan de festiviteiten in het kader van Australie's nationale feestdag. De man sprong plotseling vanuit de menigte op het podi um en liet zijn startpistool knal len. Na het incident hield de prins alsnog zijn toespraak. Nederlanders in Srebrenica De 21 militairen die in Oost- Bosnië de komst voorbereiden van 1200 extra Nederlandse VN- militairen, hebben gisteren zon der noemenswaardige proble men de moslim-enclave Srebre nica bereikt. De twee versper ringen op de weg tussen Tuzla en Srebrenica werden vrijwel onmiddellijk voor de verken ners opengesteld. De eenheid was dezelfde dag vanuit het on geveer honderd kilometer zuid oostelijk gelegen Tuzla vertrok ken. Nu de verkenningsmissie suc ces lijkt te boeken, heeft het mi nisterie van defensie het licht op groen gezet voor de bevoor rading van het bataljon van de Luchtmobiele Brigade en de on dersteuningstroepen die naar Bosnië moeten worden uitge zonden. Beweging voor een Islamitische Samenleving gisteren alsnog de conferentie. Vijf van de zes belangrijkste politieke partijen in het land lie ten het al eerder afweten. Zij protesteerden hiermee tegen de weigering van de Hoge Staats raad om ook het verboden Isla mitische Heils-of Reddingsfront (FIS) voor de conferentie uit te nodigen. De machthebbers zouden echter tot het laatst toe hebben geprobeerd het FIS tot deelname te bewegen. Zo werd de afgelopen dagen een groot aantal gevangen genomen FIS- aanhangers vrijgelaten. Het dreigement met een veto was opmerkelijk, omdat Clinton als een van de weinige presi denten van de laatste decennia in zijn eerste jaar nog niet een keer een veto heeft hoeven ge bruiken. Maar Clinton be schouwt de hervorming van de gezondheidszorg dan ook als het belangrijkste dat hij tijdens de resterende drie jaar van zijn presidentschap wil bereiken. Nauw verband daarmee houdt het verminderen van het beroep op sociale voorzienin gen. Hij wil dat niemand langer dan twee jaar een uitkering kan krijgen. Daarna moet hij aan het werk, of in het bedrijfsleven of ten dienste van de gemeen schap", zei Clinton. „Wie kan werken moet werken. Leven van een uitkering mag geen norma le levenswijze worden." Verder pleit de president voor een harde aanpak van geschei den vaders die weigeren voor hun kinderen onderhoudsgeld te betalen. De staat betaalt nu jaarlijks 34 miljard dollar (68 miljard gulden) ten behoeve van alleenstaande ouders. Tie ners met kinderen moeten voortaan opgevangen worden door hun ouders. Zij krijgen geen uitkering meer om zelf standig te gaan wonen, zei Clin- Behalve levenslange gevange- President Bill Clinton neemt de gelukwensen in ontvangst v zijn kabinet nadat hij zijn 'troonrede' heeft uitgesproken. nisstraf voor wie drie gewelds misdrijven pleegt een idee dat in Amerika in korte tijd gro te aanhang heeft gekregen De Belgische ex-vice-premier Guy Coëme heeft gisteren zelf om een openbaar proces door het Hof van Cassatie gevraagd om zich te verdedigen tegen beschuldigingen van corruptie. Volgens de ex-bewindsman is zijn reputatie door 'lekken' in de pers over de Agusta-smeergeldaffaire te grab bel gegooid. Hij wil zo snel mogelijk klaarheid over de zaak. Een speciale kamercommissie, die Coëme gis teren hoorde, wil hem wel zijn zin geven. Volgens haar zijn er voldoende aanwijzigingen dat er om koping is gepleegd bij de aankoop van Italiaanse Agusta-helikopters in 1988. Coëme was destijds minister van defensie namens de Parti Socialiste (PS), die van de steekpenningen zou hebben ge profiteerd. De commissie ging niet zover de vrij- on Fair and till W-.Kl "ill «liiciplini' am m ti>IUm (l Khululekil nolu MOSKOU Rtr Maarschalk Nikolaj Ogarkov, die in september 1983 het wereldnieuws haalde toen hij het neer schieten verdedigde van een Zuidkoreaans bur gervliegtuig, is zondag op 76-jarige leeftijd overle den. Dat is vanmorgen bekend gemaakt. Ogarkov was een van de laatste maarschalken van de Sov jetunie. De maarschalk werd bekend als de man die in september 1983 het neerschieten van de Zuidko- reaanse Boeing 747 boven het Verre Oosten van de Sovjetunie verdedigde. Deze actie kostte het leven aan alle 269 inzittenden. Ogarkov was meer dan zeven jaar hoofd van de Generale Staf van de Sovjet-strijdkrachten en eer ste onderminister van defensie. wil Clinton honderdduizend ex tra politie agenten op straa brengen en het bezit van mili taire wapens verbieden. Het land wordt volgens hem o spoeld door geweld. „We n ten nee zeggen tegen de i daad." barcelona» ruud de v dag afgetreden bewindsman valsheid van ge schrifte of het gebruik van valse documenten ten laste te leggen. Tegenover de commissie drong Coëme er giste ren vergeefs op aan de naam van een tweede anonieme getuige vrij te geven. Een commissie lid, de Vlaamse socialist Renaat Landuyt, onthul de dat dat ex-voorzitter Carol Gluza van de Luikse socialistische metaalbond is. Gluza heeft volgens Landuyt gisteren een raadsheer van het Hof ver teld dat de in 1991 vermoorde PS-voorman André Cools de onderhandelingen over de smeergelden had gevoerd. De andere getuige is ex-PS-vice-premier Philip pe Moureaux, die afgelopen vrijdag al een bezwa rende verklaring over Coëme's bemoeienissen bevestigde tegenover het Hof. De bonden vinden dat de maat regelen de zekerheid van werk nemers ondergraven. De hervormingen zijn inmid dels door het parlement met overgrote meerderheid aange nomen. Slechts de fractie van het door communisten gedomi neerde Verenigd Links en de nog kleinere Canarische Coali-1 tie stemden tegen. De breuk tussen Gonzalez', socialistische PSOE en bonden is opmerkelijk, omdat juist de georganiseerde arbeiders ervoor hebben gezorgd dat de PSOE de afgelopen twaalf jaar onafge 1 broken aan de macht kon blij ven. Of een en ander Gonzalez' en de PSOE ook electoraal zal' benadelen, zullen de verkiezin gen voor het Europese parle- ment en die voor het parlement' j van de autonome regio Andalu- sië, later dit jaar, uitwijzen. De EVO, de belangenorgani- I satie van Nederlandse trans portbedrijven, vreest dat de handel met Spanje veel schade zal lijden door de nationale sta king. Dagelijks rijden ruim dui-.J zend Nederlandse vrachtwa gens van en naar Spanje. 'We moeten ze tegenhouden'. Met deze leus gaan de twee grootste Spaanse vakbonden, de socialistische UGT en de marxistisch georiënteerde CCOO, morgen de algemene staking in. De actie is een pro test tegen het economisch be leid van de socialistische pre mier Gonzalez. De vakbonden besloten eind vorig jaar tot de staking, nadat de onderhandelingen over een sociaal pact op niets waren uit gelopen. Vooral de regerings plannen om de werkloosheid aan te pakken, zijn voor de bon den onbespreekbaar. De door de regering gewenste hervorming van de arbeids markt behelst een pakket van veranderingen. Die variëren van het invoeren van een leerlin genstelsel voor jongeren tussen de 16 en 25 jaar, maar met sterk gereduceerde salarissen, tot de verruiming van de mogelijkhe den voor bedrijven om perso neel te ontslaan of te vervangen door tijdelijke arbeidskrachten. BERLUN HANS HOOGENDUK De zogenaamde geheime noti ties van wijlen Willy Brandt die de Duitse krant Frankfurter All - gemeine Zeitung vandaag af drukt, bevatten niets belastends voor de vroegere SPD-fractielei- der Herbert Wehner. Dat bleek gisteravond uit de eerste druk proeven. Met de publicatie van de handgeschreven notities die Brandt direct na zijn aftreden in 1974 maakte, wilde zijn wedu we Brigitte Seebacher-Brandt aantonen dat Wehner in sa menwerking met de DDR de val van de kanselier had bewerk stelligd. De weduwe zwakte vanmorgen haar aantijgingen af. Ze beschuldigde Wehner niet meer direct van samenwerking met de DDR, maar sprak van I suggesties die Brandt in die I richting had gedaan11 De krant had de Britse Duits I land-expert Gordon Ash ge-»l vraagd de notities in te schat- I ten. Hij kwam tot de conclusie I dat de notities het principiële J wantrouwen van Brandt tegen- IJ over Wehner en diens nauwe jj contacten met de vroegere I DDR-leider Honecker duidelijki maken. Van een DDR-Wehner j complot tegen Brandt blijktl j niets, aldus Nash. SPD-voorzitter Scharping I heeft de aanvallen van de we I duwe Brandt scherp veroor-' deeld. „Wie archieven als muni- tiedepot voor goedkope discus- 1 sies wil misbruiken of voor par tijpolitiek moddergooien, stuit op het vastberaden verzet van de SPD", zei Scharping. WENEN Rtr-DPA pretoria De Zuidafrikaanse president De Klerk ondertekent namens zijn Nationale Partij een verklaring waarin deze belooft mee te werken aan eerlijke, vrije, non-raciale verkiezingen. Op 27 april mogen alle bevol kingsgroepen in Zuid-Afrika voor het eerst naar de stembus. De voorlopige Grondwet, waarin wordt uitge gaan van gelijke rechten voor blank en zwart en een regering die een afspiegeling vormt van de Zuidafrikaan se samenleving, wordt na de verkiezingen van kracht. Pogingen van rechtse blanke partijen en de Zulu-bewe- ging Inkatha om zelfbeschikking te krijgen in een eigen 'thuisland', zijn mislukt, foto afp phiuputtleton De Oostenrijkse president Tho mas Klestil (61) heeft gisteren na onthullingen over zijn lief desaffaire een einde gemaakt aan zijn huwelijk èn aan zijn buitenechtelijke relatie. Als bit tere afsluiting van hef schan daal boog hij voor de druk om zijn 39-jarige vriendin en naaste medewerkster, Margot Löffler, naar een post in het buitenland te sturen. Na vijf dagen waarin de pres sie toenam, kondigde KGestil aan dat herstel van zijn 37-jari ge huwelijk met zijn echtgenote Edith, die hem eerder deze maand verliet, onmogelijk is en dat zij voortaan gescheiden le ven. Tegelijk deelde zijn bureau mee dat Margot Löffler had ver zocht om voor het ministerie van buitenlandse zaken naar een buitenland te worden ge zonden. Haar verzoek werd in gewilligd. De affaire, volgens de Weense burgemeester Helmut Zilk een 'staats-operettc, bracht Klestils presidentschap aan de rand van de afgrond. Media eisten zijn af treden, verontruste politieke vrienden riepen hem op zijni carrière niet weg te gooien en een vooraanstaand weekblad vroeg zich af of hij 'zijn politieke gevoel of zijn verstand had ver loren'. Maar de verontwaardiging in' de Oostenrijkse pers werd niet door het publiek gedeeld. In opiniepeilingen in de twee grootste kranten. Neue Kronen Zeitung en de Kurier. sprak 79 procent zich uit voor de presi dent en vond 82 procent zijn af treden niet nodig.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5