'Ik heb in mijn familie geen nomadenbloed' Ontbinding van IRT koren op de molen van advocatuur Nordholt, Wiarda en Hessing moeten over de knie Feiten &Meningen WOENSDAG 26 JANUAR11994 152 NS Elsevier publiceert letterlijke tekst interview Janmaat Het weekblad Elsevier pu bliceert vandaag integraal de uitspraken die het CD- kamerlid Janmaat heeft ge daan in een interview dat vorige week in het week blad is verschenen. Het tijdschrift had met die pu- blikatie gedreigd als Jan maat zou blijven volhou den dat zijn uitlatingen over minister Hirsch Ballin (justitie) en staatssecretaris Gabor (landbouw) onjuist zijn weergegeven. DEN HAAG ANP-NPA Janmaat heeft in een reactie El sevier gedagvaard en eist een rectificatie van het artikel. Het gesprek met het CD-kamerlid van 2,5 uur is op band opgeno men. De band geeft Elsevier niet prijs, maar de gewraakte passages zijn deze week volledig en letterlijk in het blad te lezen. Volgens Janmaat zijn in het arti kel zijn uitspraken uit hun ver band gerukt. Het kamerlid is te gen het volledig publiceren van delen van het interview. „Ik kan niet beoordelen of dat delen uit de originele opnameband zijn en of die delen in de juiste volg orde worden geplaatst. Met mo derne technieken kun je daar een hoop mee rommelen.'' Zijn uitlatingen over hel PvdA-ka- merlid van Griekse afkomst, Apostolou, heeft Janmaat terug genomen als „een te emotio neel gedane uitlating". Hieronder volgt de letterlijke weergave van een gedeelte van de bandopname van het vraag gesprek van Arendo Jonstra en Jan Hoedeman met Janmaat: Over joden spreekt u nooit hè? Janmaat: „Laat ik zeggen, dat zijn volgens mij en vqlgens de partij geen bijzondere mensen. We praten over Nederlanders als we over Nederlanders pra ten, maar ik dacht dat de heer Van Thijn tot een joodse min derheid behoort, wat we leuk vinden, maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat we geen kritiek mogen hebben op z'n politieke optreden." Maar niet onulat hij joods is? „Nee, nee. Maar om hetgeen dat hij doet." En om het aantal generaties dat hij in Nederland zou wonen of niet in Nederland woont, bij voorbeeld... „Ik moet zeggen dat ik het to taal niet weet." Hirsch Ballin. „Die komt hier niet..." Die komt uit Duitsland. „Ja maar die is nu katholieke - Gimk-je - TEKENING TOM JANSSEN geworden hè? Hahaha." Maar hij komt uit Duitsland. „Ja, maar er zijn er toch veel meer. Ik heb altijd al zo'n moei te met die Duitse namen. Want er zitten er veel in het parle ment." Maar dat maakt niet uit? „Nee." Een Gabor, in Hongarije ge boren? „Gabor, tsja. Ja, u weet dat in het CD-partijprogramrqa staat, het wordt niet toegespitst op deze mensen, maar dat je over heidsfuncties pas in derde ge neratie zou mogen bekleden." Ach jé. „Jaaa." Hoe moet dat? „Hirsch Ballin terugtreden! Hahahaha." Hirsch Ballin ook? „Ja natuurlijk, die is toch geen derde generatie Nederlander? En Gabor obk? „Ja." —Allebei? „Ja, dat vinden wij." Want dat kan niet? „Nou, kijkt, als de heer... Waar om niet? De heer Apostolou het is overigens een idee dat ik uit mijn studietijd over heb ge houden van de Verenigde Sta ten. Daar geldt dat." De president moet in Amerika geboren zijn. „Nee, ik dacht dat die ook zo veel generaties..." Hij moet daar gewoon gebo ren zijn. Meer niet. „Meer niet? Nou?" Wedden? „Nee ik wed niet. Ik wil u best het voordeel van de twijfel ge ven, maar het zou me verba zen." Werkt u het idee eens uit? „Nou, laat ik zeggen, Apostolou, die zit nog steeds half met zijn gedachten in Griekenland. Die iserintirsseivalweereëns'eerï - keer een tijdje heen geweest en dat is hem daar niet meer be vallen, maar als het hem wel be vallen was, was hij dus geble ven. Nou wil ik hem dat niet kwalijk nemen, dat is zijn eigen recht, maar als hij zo twijfelt, vind ik hem dus niet geschikt om een verantwoordelijke posi tie in het ambtenarenapparaat van Nederland in te nemen, want dat bestuurt ons land als het goed is. En dat bepaalt hier de situatie waaronder mensen moeten werken. En dan zou er door dat soort mensen te licht vaardig over gedacht kunnen worden." Maar hij is geen ambtenaar. „Hij is toch een volksvertegen woordiger? Je kan het Neder landse volk toch niet vertegen woordigen als jij je daar niet in hoge mate aan gebonden voelt? En dat blijkt hij toch niet?" En Hirsch Ballin? „Ja nou, laat ik zeggen, dit geldt niet op de persoonlijke toer, dat zou een algemene regel zijn, dus die geldt dan ook voor Hirsch Ballin. Als u zegt: wat mankeert eraan Hirsch Ballin, dan wil ik daarwel wat op zeg gen. Ik zou niet weten of Hirsch Ballin anders was als families die hier al honderd jaar leven, dus dat kan ik niet zeggen. Maar wij zeggen dit dus vooral omdat men in Nederland een tendens heeft gehad en daar is het eerder een reactie op dat Marokkanen en Turken bur gemeester zouden kunnen wor den. Dan moet je eerst drie ge neraties hier wonen. Dat vinden wij." Maar wacht even, ons inte resseert het n iet hoor, maar C waarom Turken en Marokkanen nieten Hirsch Ballin wel? „Nee, dat geldt ook voor Hirsch Ballin. Tuurlijk, als dit de alge mene regel zou zijn, geldt die ook voor Hirsch Ballin. Waarom niet? Dat staat nog los van dat wij vinden dat Hirsch Ballin so wieso eigenlijk geen minister moet zijn..." Exact. „...Want het is een zeer zwak minister, het is een weten schapper, het is geen minister." Precies, schande. Maar waar om mag hij het niet worden vanwege dat generatiegedoe? „Nou, omdat wij vinden dat dat veel te snel is. Kijk, die mensen zijn naar Nederland gekomen en eh, ja, uit Duitsland gevlucht. Dat is wel allemaal makkelijk voor te stellen, maar er is hele maal niet duidelijk gemaakt waarom naar Nederland. Lag dat dichterbij of sprak ze dat aan? Dat is helemaal nooit ge zegd. Of alleen maar omdat ze hier terecht konden? En als ze het hier dan weer niet bevalt, dan gaan ze ook weer verder. Janmaat eist een rectificatie van het artikel grale tekst van het interview. Dat mag dan allemaal, maar dan moet je hier geen openbare ambten gaan vervullen." Dat geldt toch niet voor de jo den? Nou ja, die leefden in dia spora waarin ze altijd voortgaan van het ene naar het andere land. Van Rusland naar Israël, van Israël naar Amerika. „Een beetje nomadentrekkers." Precies. „Maar dat wil ik ze niet kwalijk nemen, maar dan vind ik niet dat ze in openbare functies moeten komen. Dat slaat niet op die groep alleen, dat mag Gabor ook niet. Ik weet niet of hij een jood is, maar..." We vroegen ons even af, want u maakt zo'n duidelijk onder scheid voor joden... Maarzoals u het nu zegt, geldt dat dus ook voor die groep. „Voor die groep maken we geen uitzondering. De mensenrech ten gelden voor de joodse min derheid als voor iedereen, maar ze hebben niet meer rechten dan een ander. Dus als een an der dat niet zou mogen, dan mogen zij het ook niet. In Ne derland geldt dit verbod hele maal niet, maar wij zouden daar een voorstander van zijn. Maar ik zie ons daar geen parle mentaire minderheid voor ha len... meerderheid voor halen." joods was, geloof ik? „Ja, maar wij zijn geen noma den, dus ik ga nergens anders We leven in een dictatuur', lazen we ergens. Dat begrepen we niet helemaal. „De CD leeft in e?n dictatuur." Dat is het verhaal van de B\HD (eerder in het gesprek heeft Janmaat verteld dat de Binnen landse Veiligheidsdienst de Cen trumpartij heeft proberen 'stuk te spelen'; JH/AJ). „Van de BVD, van de strafwet, van het niet mogen vergaderen- van het regelmatig volgen." Het mag wel, maar... „Nee het mag niet. U moet het niet omdraaien." Het mocht wel, maar het kon niet, vanwege de aanslagen. Het mag wel. „Maar dan steken ze een hotel letje in de brand. Dat is toch een uitmuntende democratie hier. Petje af!" U kan toch ergens anders heen? „Ik heb in mijn familie geen no madenbloed." Ik dacht dat uw grootmoeder Maar de joden waren toch nomaden volgens u? „Dat weet ik niet." Dat zei u net. „Dat zou kunnen, dat moet u bij de joodse minderheid vra gen, niet bij mij. Ik heb alleen gezegd met betrekking tot Hirsch Ballin dat hij niet zo snel minister zal worden, volgens het partijprogram. Die mensen moeten eerst maar eens kijken dat ze ergens aarden. Maar je kan natuurlijk niet iemand het land laten besturen en als het misloopt dan'gaat hij weer naar het volgende land toe. Laat ik zeggen: dat trekken van het ene land vanwege persoonlijke pro blemen is nog tot daaraan toe, maar van hoge functies moeten ze uitgesloten worden, gewoon hun kwaliteiten ontplooien in vrije beroepen of weet ik waar." AMSTERDAM THEA V „De ruzieachtige sfeer tussen twee politiechefs krijgt nu veel aandacht, maar de wezenlijke waag in deze kwestie is hoe het opgeheven Interregionaal Re chercheteam heeft geopereerd. Zolang we niet weten welke on toelaatbare methode door dat team is toegepast, kun je die ook niet juridisch aanvechten. Vandaar dat strafpleiters steeds opnieuw opheldering vragen." De Utrechtse advocaat mr. P. Bovens is er een in het rijtje van strafpleiters dat de afgelopen twee maanden de werkwijze van het Interregionaal Recher cheteam (IRT) voor Noord-Hol land en Utrecht heeft aange kaart. Op 8 december vorig jaar werd dit IRT ontbonden op last van de Amsterdamse hoofd commissaris Nordholt, hoofdof ficier van justitie Vrakking en de toenmalige burgemeester Van Thijn. Sindsdien lijkt de advoca tuur erop gebrand alle belang hebbenden onder ede te horen. De onderste steen moet en zal boven komen, in het belang van de (criminele) cliënt. Al twee dagen na de opheffing van het IRT stonden Nordholt, Vrakking en de voormalig team leider van het IRT, A. Lith, in het getuigenbankje bij het hoger beroep in de grote XTC-zaak. De advocaten van de acht ver dachten wilden opheldering over de omstreden opsporings methode die door het IRT was toegepast. Immers, het was niet uitgesloten dat diezelfde me thode ook was gehanteerd bij hun cliënten. De getuigenverhoren leverden nauwelijks iets op. Als het mid del en de wijze waarop dat werd toegepast in de openbaarheid gebracht zou worden, dreigde er levensgevaar voor bepaalde mensen, zo betoogden Nord holt, Vrakking en Lith. Met in stemming van het Hof hulde het trio zich in stilzwijgen. Sindsdien passeerde er een aan tal rechtszaken waarbij advoca ten om opheldering vroegen over het ontbonden recherche team. In al die zaken was het Noordhollands-UtrechtseIRT betrokken. Volgens de Utrecht se advocaat mr. P. Doedens, is in een aantal van die zaken ge bleken dat het IRT opsporings methoden hanteerde die moge lijk strijdig zijn met de wet. Doedens verwijst daarbij naar valse processen-verbaal en ob servaties met videocamera's die nergens in de processtukken zijn terug te vinden. Ook was er op grote schaal sprake van het afluisteren van auto en zaktele foons via scanners, het plaatsen van telefoonprinters zonder toestemming van de rechter commissaris en het op ontoe laatbare wijze gebruik maken van een infiltrant. Het Amsterdamse gerechtshof buigt zich op 1 februari op nieuw over de XTC-zaak. Doe dens wil dat daarbij opnieuw Nordholt, Vrakking en Lith als getuige worden gehoord. Hij staat niet te kijken van de be schuldigingen van Wiarda inza ke corruptiegevallen bij de poli tie. „In strafzaken zie je regel matig dat gepoogd wordt tegen betaling informatie te krijgen van politiemensen. In een zaak bleek een verdachte zelfs over papieren te beschikken die al leen maar afkomstig konden zijn van de politie. Doedens is niet de enige advo caat die de diverse betrokkenen wil horen als getuige. Ook Bo vens voegt zich in die rij. Eerder was hij de raadsman van de in middels geliquideerde Belgische arts Danny Leclerc in het XTC- proces. Nu verdedigt hij een verdachte uit een grote hasj-or- ganisatie die op 7 februari bij de rechtbank in Utrecht terecht staat. Bovens: „Als advocaat ben ik bij drie strafzaken betrokken waar bij de lijnen lopen naar het IRT. In die verschillen zaken lopen ook weer lijnen naar de ver dachten onderling. Bij de ont binding van het IRT werd ge steld dat in die ene omstreden zaak het onderzoek werd stop gezet. Onduidelijk blijft of deze verdachten ook niet waren be trokken bij dat omstreden on derzoek. Die onduidelijkheid leidt iedere keer weer tot het oproepen van die getuigen. Het zijn zaken die volstrekt met el kaar in verband staan". Volgens Bovens is het zaak hel derheid te krijgen over hoe het IRT heeft gefunctioneerd en hoe de controle op dat team was door de verantwoordelijke lei ding. Van belang daarbij is wel ke omstreden methode werd toegepast en om welke zaken het nu precies ging." Ook mr. J. Plasman overweegt de betrokkenen bij het IRT te la ten getuigen in de zaak tegen het Amsterdams hasjsyndicaat. „Het is niet zo dat advocaten over het IRT zeggen: brandt maar los. Maar er komen wel steeds meer feiten over het IRT naar buiten." Hoofdofficier Vrakking heeft bij de Amsterdamse rechtbank alle zaken opgesomd waarbij het IRT betrokken was. In totaal gaat het om zo'n 25 verdachten in een tiental zaken. Bij al die zaken zou de omstreden opspo ringsmethode niet zijn toege past. Plasman plaatst daarbij zo zijn vraagtekens. Zo bleek tij dens de behandeling vorige week van deze zaak rond het hasjsyndicaat-dat er een vals proces-verbaal gemaakt was over een verzonnen telefoonge sprek. De verdachte kwam vrij en werd buiten vervolging ge steld. Plasman: „Op zijn minst kun je dus concluderen dat ook Vrakking het niet altijd weet". ROTTERDAM PIM FORTUYN MEDEWERKER Met de regelmaat van de klok stel ik de laatste jaren het zwaar gepolitiseerde optreden aan de kaak van de hoofdcommissarissen van politie in de drie grote ste den Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Alle drie de steden beschikken over eigenzinnige, ambitieuze, pu- bliciteitsbeluste en ijdeltuiterige korpschefs, die zich bij voortduring in politieke wateren begeven. Zij worden in dit politieke optreden onvoorwaardelijk gesteund door hun politieke chefs, de burgemeesters van de drie grote steden. Ook de gemeenteraden vinden het niet nodig corrige rend op te treden, zodat de heren alle ruimte krijgen die ze nemen. Alleen wijlen Ien Dales gaf hen als het haar al te gortig werd zo nu en dan op hun falie, maar ook zij liet disciplinaire maatregelen achterwege. Waar schijnlijk het enige middel waarnaar de heren luister den. Net kinderen, ware het niet dat het hier zo'n seri euze aangelegenheid betreft. Om het geheugen op te frissen. Absolute koploper in publicitair-politiek optreden is Nordholt van Amster dam. Hij scoort er ook nog hoog mee bij een deel van de bevolking, dat hij met dat optreden een gevoel van veiligheid geeft in een niet zo veilige stad. Nordholt Hessing. won op punten met zijn voortdurende roep om meer cellen en meer agenten op straat. Hij bracht de PvdA en de WD in rep en roep door te spreken over infiltratie van de georganiseerde misdaad in hun partijen. Bewezen is ondertussen nog steeds niets, maar er zijn al wel een paar reputaties geknakt door onbewezen verdachtmakingen. Ook haspelt Nordholt onbevangen welzijnswerk en politiewerk dooreen met zijn projecten voor Marokkaanse jongeren. Wiarda van Utrecht scoor de hoog met zijn honkbalknuppel voor bedreigde win keliers en de Rotterdammer Hessing met zijn nog altijd onbewezen verhaal van 211 Turken op een en hetzelfde adres, allen genietend van de bijstand en kinderbijslag. Kenmerkend voor het optreden van de heren is dat nooit bewijzen bij hun stellingen worden geleverd. Als ze er achteraf gezien naast zitten volgt nimmer een ex cuus, maar je kunt er vergif op innemen dat het volgen de sterke verhaal in de maak is om de eerdere misser te camoufleren. De als immer op de vierkante centimeter hijgerige Nederlandse pers loopt daar gretig achteraan en vergeet ondertussen nog eens te informeren naar de afloop van de vorige affaire. Wij zouden om het komische trio, dat immer in van die rare uniformen optreedt, nog kunnen lachen als zij niet bezig waren onze rechtsorde te ondermijnen. Zij doen dit door hun optreden, zowel qqa uitdossing als qua Nordholt. geval-creatie. De uitdossing in uniform, bij voorkeur op TV en voor de fotograferende pers, doet mij zo nu en dan denken aan een politiestaat en daar wil ik eenvou dig niet wonen. Hun geval-creatie heeft tot gevolg een verharding van het beleid, de aantasting van de rechten van verdachten en het opjagen van de uitgaven voor criminaliteitsbestrijding, terwijl daar geen grotere effec tiviteit, laat staan grotere arbeidsproduktiviteit tegen over staat. Nog steeds wordt slechts 27 procent van de politiekracht besteed aan het directe politiewerk. Een schaamteloze vertoning. De echte schuldige is evenwel de politiek, die zoveel ruimte laat aan uitvoerende politiefunctionarissen. De politiek grijpt niet in, bang als zij is voor dë publieke opinie en schuldig als zij zich voelt over het achterwege blijven van echte veiligheidsgaranties voor de goedwil lende burger. Momenteel presenteren de commissaris sen Nordholt en Wiarda elkaar een koekje van eigen deeg. Mogelijk is de politie van Amsterdam zelf corrupt. De enigen die van al dit gedoe profiteren zijn de geor ganiseerde misdaad en natuurlijk de partij van Jan maat. Het wordt tijd dat de heren Nordholt, Wiarda en Hessing hun uniformen definitief uittrekken. Alleen wanneer Ien Dales nog leefde, had ik iets anders aanbe volen: broek naar beneden, over de knie bij moeders en billenkoek!

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2