Oproep tot eenheid in Hervormde Kerk Kerk Samenleving Scheuring dreigt in hervormd Coevorden Acht Mei Beweging nodigt bisschoppen uit O WOENSDAG 26 JANUAR11994 BUITENLAND KORT Kerksluiting Door een gebrek aan gelo vigen worden twaalf angli caanse kerken in. het finan ciële centrum van Londen met sluiting bedreigd. Zij zullen mogelijk worden omgebouwd tot kantoren of worden overgedaan aan de Rooms-Katholieke Kerk. Dat maakte het Britse dag blad The Times gisteren be kend. De 'City', zetel van de grootste financiële instellin gen, telt niet meer dan 5000 kerkgangers. De twaalf ker ken in deze wijk zijn stuk voor stuk historische mo numenten. Sommigen heb ben de grote brand in 1666 of de Duitse bombarde menten tijdens de Tweede Wereldoorlog overleefd. Niet alle kerken zullen vol gens The Times worden omgebouwd tot kantoor- of vergaderruimte. Saint Mary Aldermary kan door de rooms-katholieken worden overgenomen. De toekomst van de middeleeuwse St. Ethelburga-the-Virgin is nog onzeker. Vorig jaar werd dit gebouw voor de helft vernietigd door een aanslag van hel Ierse Repu blikeinse Leger (IRA). Commerciële toer De veertig paters van de be nedictijnenabdij Niederal- taich in Beieren proberen met een uniek commercieel concept hun klooster te be houden. Zij bieden sympa thisanten de mogelijkheid een aandeel in de abdij te kopen. Bovendien beraden de monniken van het kloos ter, dat sinds 731 bestaat, zich in de commissie eco nomische vraagstukken met vrienden over andere mogelijkheden om het klooster draaiende te hou den. In de NV Abdijbedrijf zijn de likeurkelder, de ab dijwinkel en de gastrono mische afdeling van het klooster ondergebracht. Vroeger brouwden de mon niken ook bier, maar die ac tiviteit werd in 1969 ge staakt. De schulden zijn in middels afgelost, de afzon derlijke onderdelen van het abdijbedrijf leveren winst teringen kunnen worden gedaan. Antisemitisme Het aantal antisemitische incidenten in de Verenigde Staten is in 1993 met acht procent toegenomen, zo heeft de Anti-Laster Liga (ADL) bekendgemaakt. De Liga, een joodse organisatie tegen het antisemitisme, heeft becijferd dat het ge weld tegen individuele jo den en joodse organisaties met 23 procent is gegroeid. Het vandalisme tegen jood se gebouwen is met acht procent verminderd. Vol gens ADL-directeur Abraham Foxman hebben zich het afgelopen jaar 1079 incidenten voorgedaan die direct tegen joden of joodse organisaties waren gericht. Hij is zeer verontrust door de toename van deze vorm van antisemitisme, die hij een typische uiting van de jaren negentig vindt. Künstroof Het aantal kunstdiefstallen in Tsjechië heeft in 1993 een hoogtepunt bereikt. In 768 kerken, 171 kapellen, 22 kloosters, 395 pastorieën, 44 musea, 24 sloten en burchten en 4 opslagplaat sen voor kunst werd inge broken. Dat heeft de cen trale recherche in Praag be kendgemaakt. In totaal werden 12.000 kunstobjec ten ontvreemd. Slechts on geveer een vijfde van de de licten is opgehelderd. Visitatoren betreuren dreiging met afscheiding LEIDSCHENDAM De visitatoren-generaal, die de hervormde gemeenten pastoraal begeleiden, roepen de leden van de Nederland se Hervormde Kerk op de eenheid te bewaren. Zij betreu ren het dat de tegenstanders van Samen op Weg met een scheuring van de kerk dreigen en menen dat het gesprek tussen de Gereformeerde Bond en de andere modalitei ten binnen de kerk moet worden geïntensiveerd. meerde Kerken in Nederland en de Evangelisch-Lutherse kerk. Zij hebben begrip voor degenen die moeite hebben met de ver anderingen als gevolg van Sa men op Weg, maar betreuren het dat de tegenstanders zo weinig een beroep op de bijbel doen. Bovendien vrezen zij dal degenen die over een scheuring spreken, onvoldoende beseffen waar zij mee bezig zijn. „Besef- De visitatoren zien daarvoor goede mogelijkheden in de nieuwe classes (regionale kerk vergaderingen) en wijzen de vorming van aparte classes van bijvoorbeeld leden van de Bond af. De visitatoren zijn verontrust door de grote spanningen bin nen de kerk over het eenwor dingsproces met de Gerefor- fen deze hervormden wat een scheuring betekent in de ge meenten, de gezinnen en in het innerlijk van de mensen zelf?", zo vragen de visitatoren zich af. Nu al hebben de visitatoren ge hoord van mensen die van de spanningen niet kunnen slapen. „Gaat het hier om zulke heilige zaken dat je dit alles mag riske ren?" De visitatoren krijgen soms de indruk dat de bezwaarden onvrede van vroeger over de gang van zaken in de Hervorm de Kerk, projecteren op de situ atie van nu. Daarmee wordt naar hun mening weinig recht gedaan aan Samen op Weg en in het bijzonder aan de partners in Samen op Weg. COEVORDEN In de Nederlandse hervormde gemeente van Coevorden dreigt een scheuring nu de kerkeraad zijn vertrouwen heeft opgezegd in ds. E. Kol- kert. De 34-jarige predikant zou te star zijn en te zwart-wit denken. De kerkeraad heeft de Provinciale Kerkvergade ring (PKV) van Groningen- Drenthe gevraagd te bemid delen. De ruim 3000 leden van de gemeente hebben zich in twee groepen gesplitst. De ene groep staat achter het be sluit van de kerkeraad, de an dere steunt de predikant. Geen van de betrokkenen is bereid het conflict nader toe te lichten. Volgens Kolkert heeft de PKV hem en de ker keraad een spreekverbod op gelegd. Vanaf de kansel is af gelopen zondag ook de kerk gangers verzocht over de kwestie te zwijgen. Kolkert wil wel kwijt dat de problemen niet te maken hebben met kerkelijk-ethische kwesties of geloofszaken. De predikant, die vier jaar geleden uit Friesland (St. Jo- hannesga-Delfstrahuizen) naar Coevorden kwam, meent zijn ambt naar beho ren te vervullen, maar wil zo snel mogelijk naar een andere gemeente vertrekken. In het conflict zou hij de steun heb ben van zowel orthodoxe als vrijzinnige kerkleden. De voorstanders van de predi kant hebben vorige week de 'onchristelijke en onmenselij ke manier' waarop Kolkert door de kerkeraad wordt be handeld, veroordeeld. In het kader van de bemid delingspoging van de PKV hebben twee predikanten vo rige week met beide partijen gesproken. Zij hopen binnen kort met aanbevelingen voor een oplossing van het geschil te komen. De Acht Mei Beweging heeft de bisschop pen opnieuw uitgenodigd deel te nemen aan haar manifestatie, die dit jaar op zater dag 7 mei in Zwolle wordt gehouden. „Juist in het kader van de dialoog die de bisschop pen op gang willen brengen, is uw aanwe-' zigheid een belangrijk teken", schrijft voor zitter H. Wasser aan de bisschoppen. De kans dat de bisschoppen, die nog nooit een manifestatie hebben bijgewoond, aan de uitnodiging gehoor 'geven is uiterst gering. Kardinaal Simonis heeft al laten we ten niet naar Zwolle te reizen. Hij wal eerst de aanbevelingen afwachten van de Com missie Dialoog, die de voorwaarden formu leert voor een dialoog tussen de bisschop pen en kritische groeperingen als Acht Mei. In de uitnodiging onderstreept Wasser dat 'in deze tijd van snelle en ingrijpende veranderingen' de behoefte groeit aan be zinning op de verhouding tussen spirituali teit en het leven van alledag. De tiende ma nifestatie wil deze bezinning stimuleren. Op allerlei manieren zal aandacht worden be steed aan de vraag waarom mensen eigen lijk solidair met anderen zijn en welke rol het geloof daarbij speelt. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Beerzerveld: C.H. van Campenhout, eervol ontheven predi kant, thans werkzaam als bijstand in het pastoraat te Dorkwerd; te Woerden: J.E. de Grootte Gorinchem; te Haren (buitengewone wijkgemeen- te): mevr. E.J. de Ridder te Wartenga- he die dit beroep heeft aangenomen; te Groningen: R. Fortuin te Rolde; te Delft: M.A. Aangeenbrugte Barne- BOEKBESPREKING De weg naar erkenning De beschrijving van 'één van de meest tragische hoofdstukken uit de geschiedenis van de godsdienst' - de periode dat de christelijke kerken, en dan met name de rooms-katholieke, oog in oog stonden met Israël - kent in 'De weg naar erkenning' van André Chouraqui nog een open einde. De auteur besluit zijn in drukwekkende relaas met de verzuchting dat het toch te dwaas is dat de Heilige Stoel nog steeds weigert normale di plomatieke betrekkingen met de Joodse staat aan te gaan. Het is nog maar enkele weken geleden dat de relatie Vaticaan- Israël in een stroomversnelling kwam, uitmondend in de on dertekening van een akkoord op 30 december en het over en weer benoemen van speciale vertegehwoordigers. Dat is on getwijfeld een hoofdstuk waar mee Chouraqui zijn boek had willen besluiten. Nu eindigt hij met een oproep aan paus Jo hannes Paulus II, die de vurige wens heeft ooit nog eens als pelgrim naar Jeruzalem te gaan. „Komt u dus, Heilige Vader! Je ruzalem, hoofdstuk van Israël en bakermat van de universele Kerk wacht nog op u!" Maar on getwijfeld niet lang meer. 'De weg naar erkenning' heeft Chouraqui ook opgedragen aan deze paus, als 'broederlijk en dankbaar huldeblijk'. Ongetwij feld in de overtuiging dat het Jo hannes Paules II zou zijn die de brug met Israël zou slaan. Voor zijn boek putte de auteur - een vermaard bijbel- en korankenner - uit bronnen in zowel Rome als Jeruzalem. Het eindresultaat mag dan in de actuele hoofdstukken enigszins achterhaald zijn, wat overblijft is een indrukwekkend historisch document waarin Chouraqui de voornaamste gebeurtenissen beschrijft in de 'jacht op de joodse mens in alle landen en in ieder tijdperk waarin de Kerk regeerde'. Het boek is opge splitst in drie delen, de 'Confrontratie in de middeleeu wen', 'De Heilige Stoel en het zionisme' en 'De Heilige Stoel tegenover Israël'. Na de beschrijving van 2000 jaar waarin kerk en sy nagoge elkaar bestreden, wordt in de epiloog de weg naar erkenning aangegeven. Chouraqui besluit met een opdracht aan beide partijen: „Broederlijk verenigd, zul len zij geen aanspraak mogen maken op de wereldwij de strekking van hun roeping zonder elkaar hun mis drijven te bekennen, en gezamenlijk ten opzichte van andere wereldgodsdiensten." En speciaal aan het adres van het Joodse volk: „Nu het zaad, de taal en de cultuur van het volk van de Bijbel is gered, wordt het Israëls op- heroriëntatiebeweging in een gemeente moet worden opgezet en verder moet worden ontwik keld. Ook de weerstanden die dit kan oproepen blijven niet onbesproken, evenmin als het 'ondergronds' volharden van de vernieuwers wanneer de ge meente de vernieuwing afwijst. Kist was in 1945 één van de op richters en eerste directieleden van 'Kerk en Wereld' in Drieber gen. In de Leidse regio geniet hij bekendheid als directeur van het oecumenisch vormingscen trum 'Oud-Poelgeest' in Oegst- geest, een functie die hij 20 jaar bekleedde. In 1971 promoveer de de auteur aan de Leidse uni versiteit in de theologie en trad vervolgens toe tot de rechterlij ke macht. Kist werd als vice- president van de Rechtbank in Arnhem gepensioneerd. Omwenteling brieven over geloofs vernieuwing, kerkvernieuwing en maatschappijvernieuwing A.W. Kist. - Baarn Ten Have, 1993. - 216 p. IS BN 90-259-4562-7. Prijs 24,90 gul- De omslag van 'De weg naar erkenning'. gave zich voortaan open te stellen voor het christen dom en Jezus, voor de islam en Mohammed, en, in rui mer perspectief, voor andere geestelijke stromingen en religies op deze 'voorrangskruising': Jeruzalem, plaats van hun uiteindelijke verzoening." De weg naar erkenningde Heilige Stoel, de joden en Israël An dré Chouraqui. - Baarn Gooi Sticht, 1993. - 271 p. ISBN 90- 304-0695-X. Prijs49,00 gulden. Omwenteling De maatschappijvernieuwing in de westerse samenle ving zou gepaard moeten gaan met een gelijktijdige vernieuwing van geloof en kerk. Een landelijke 'her oriëntatiebeweging' - die door 'voortdurend locaal, messiaans-geïnspireerd vormingswerk-voor-iedereen wordt gevoed - zou de geestelijke crisis binnen de ker ken en de verwereldlijking van onze cultuur moeten bezweren en omzetten in 'een hernieuwd gelovend en in de samenleving getuigend leven van de gemeente'. Vanuit dat perspectief schrijft dr. mr. A.W. Kist (1915) in 'Omwenteling' heel gedetailleerd hoe een dergelijke Mystiek en magie in Tibet De Franse ontdekkingsreizigster Alexandra David-Neel besteed de een deel van haar lange le ven - ze stierf m 1969, meer dan honderd jaar oud - aan reizen door onherbergzame streken in India, China en Tibet. Ze was onder meer de eerste westerse vrouw die Lhasa, de hoofdstad van het verboden Tibetaanse rijk, wist binnen te dringen. Ze leefde als een kluizenaar in afgelegen grotten en medi teerde en bestudeerde heilige geschriften in Boeddhis tische kloosters. De overtuigde boeddhiste David-Neel legde haar er varingen vast in een reeks boeken die in Nederland ver schenen bij de Haagse uitgeverij Sirius en Siderius. De meest recente is 'Mystiek en magie in Tibet', waarin de ontdekkingsreizigster verslag doet van haar ontmoetin gen met lama's en magiërs en de occulte en mystieke theoriën en de spirituele oefeningen van het Tibetaans boeddhisme beschrijft. Het boek, waarvan de eerste uitgave al in 1929 in Frankrijk verscheen, houdt het midden tussen een boeiend geschreven reisverslag en een inwijding in de Tibetaanse folklore, de grote boeddhistische leraren, hun discipelen en allerlei geestelijke oefeningen. Mystiek en magie in Tibet Alexandra David-Neel. 's-Gravenhage Sirius en Siderius, 1993. - 330 p. ISBN 90-6441-099-2. Prijs 44,50 gulden. COLOFON DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck CN ALS IK NU EENS DENK PAT IK U IOO 6ULPEN g<36TF &EEF, HOEVBEL ÏJ06T6 PENKT U PAH PAT U WGRKeWK KKD&T Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate DIRECTIE: B.M. Essenberg, C P. Arnold HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw, tel. dag. 9 30 uur 071 -356215, of per post ADVERTENTIES ma. -vrij. van 08 30-17 00 uur. Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij van 8.30-17.00 uur: Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN per kwartaal per jaar '329.30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125.50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij 18 00-19 30 uur. zat. 10.00-12 00 uur. Tel. 071-143 85.55 84,55 HET WEER S VA[,_ Wispelturig Raai De satellietfrlm van gistermiddag liet onze dynamische atmosfeer weer eens in volle glorie zien. De regenzone van een frontensysteem lag nog over de oostelijke helft van het land als een egale wolkenband. terwijl meer naar het westen een brede wolkenvrije strook was te zien. Je ziet dat vaak vlak na de passage van een koufront; er heerst daar een dalende beweging, die de bewolking doet oplossen. Er was dus even ruimte voor opklaringen, waarbij een lente-achtige tempera tuur van 9 tot 12 graden werd ge haald. Maar de weersatelliet toon de ook een vlokkige wolkenstruc tuur, die op de sterke stroming snel via Engeland naderbij kwam. Een beeld dat past bij de achterzijde van een depressie, waarbij de lucht vol raakt met stapelwolken die weldra het buienstadium bereiken. Deze plots oplevende onstabiliteit heeft te maken met een koude-in- val in de hogere lagen van de at mosfeer. Naast elkaar vinden ster ke opwaartse en neerwaartse stro mingen plaats, wat zich uit in dat typische buiige weertype met gro teske buienwolken (stijgbeweging) en daar tussenin ook felle opklarin gen (dalende beweging). De de pressiekern trok vanmorgen over Zuid-Noorwegen naar het zuidoos ten, waarbij ons land sterk windveld uit het noordwes kwam te liggen. Het is een kortstondige gure uitval, die ko mende nacht weer snel wordt Ve vangen door een nieuwe partij-' zachte en vochtige oceaanlucht. In grote lijnen lijkt het morgen op dat van dinsdag. Het gezegde 'vrijdagsweer is zondag weer' is hier van toepassing; iet wat natuurlijk voor elke andere van de week gebruikt kan wordei De achterliggende gedachte is cyclus van ongeveer 48 uur in i periode met sneltrekkende depr De R de bc over De ki tijdspanne van 2 da (WOl e je de gebruikelijke opeenvol-|' j ging van frontale regen, post-fro ,- tale opklaringen en vervolgens d losse buien, op de voet gevolgd door de cyclus van de volgende t pressie. De buien van morgen kondigen f portie hoogrerkende kou op vrijdag wat dieper Ei trekt. De harde tot stormac tige wind is dan weer doorgeruin noordwest, waarbij de buiei den i wat winterser worden met hagel mogelijk natte sneeuw. Preciest schema arriveert tijdens het wee - gelijk einde de volgende depressie, zot qj| uiterst wispelturigl aanb| ren, afgelc -Van d de W Er z rakter houdt. de At HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland. Schotland, Wales en Ierland: Vandaag eerst enkele op klaringen, later in Ierland en Schotland regen. Mor- land perioden met regen, in Schotland half tot zwaar bewolkt en regen- en ha gelbuien. Nu en dan veel wind. Maxima van 6 gra den in Noord-Schotland tot 10 in Ierland en Zuid- Engeland. België en Luxemburg: Vandaag half tot zwaar be de Ardennen met sneeuw. Morgen regen. Tamelijk veel wind. Middagtempe- de Ardennen enkele gra- Noord- en Midden-Frank- Vandaag af en toe zon en var uit droog. In de Vogezen en bewolkt en van tijd tot tijd regen, boven 500 meter sneeuw. Morgen in de noor delijke streken perioden met regen, ver der zuidwaarts droog en af en toe zon. Maxima van 5 graden in het oosten tot ongeveer 10 aan de kust. Spanje: Vandaag in het noorden enkele wolken velden en aan de Golf van Biskaje plaat selijk wat regen. Elders droog en zonnig. Middagtemperaturen aan de Costa's van 14 graden bij Barcelona tot 18 graden plaatselijk ten zuiden van Benidorm. Canarische Eilanden: Droog en flinke zonnig perioden. Maxi ma aan de zuidstranden ongeveer 21 graden. Marokko: Westkust: Droog en flinke zonnige perio den. Maxima ongeveer 20 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag naar het oosten wegtrekkende regen, gevolgd door opklaringen. Mor gen droog en perioden met zon. Er waait een stevige mistral. Maxima in het laag land van 6 graden bij Limoges en Lyon tot rond 13 graden aan de zuidkust. In de Pyreneeën vandaag boven 1000 me ter plaatselijk wat sneeuw, morgen vrij zonnig. In de Alpen valt vandaag plaat selijk veel neerslag, de sneeuwgrens zakt daarbij geleidelijk tot in het dal. Morgen wordt het droog, temperatuur op 2000 meter ongeveer min 6 graden. Plaatselijk waait het hard in de Alperi, vooral vandaag op de hogere gedeelten. Italië: Vandaag half tot zwaar bewolkt en plaat selijk regen. Morgen meer zon en droog, maar in het zuiden nog een enkele re gen- of onweersbui. Plaatselijk veel wind. Maxima dalend naar 9 tot 13 gra den. In de Alpen en Dolomieten vandaag plaatselijk sneeuw en op de hogere de len veel wind, morgen droog en meer zon. Temperatuur op 2000 meter van daag min 5 graden, morgen iets hoger. Turkije en Cyprus: Vandaag droog en vrij zonnig. Morgen van het westen uit perioden met regen. Middagtemperatuur ongeveer 17 gra den, morgen aan de Turkse westkust een stuk koeler. Duitsland: Vandaag enkele buien, boven 500 meter met sneeuw. Morgen bewolkt en op veel plaatsen geruime tijd regen, in de Harz ook sneeuw. In de Beierse Alpen en het Zwarte Woud op beide dagen meest be wolkt en vooral vandaag sneeuw. Maxi ma in het laagland ongeveer 5 graden, in de Beierse Alpen op 1500 meter hoogte temperatuur rond min 4,graden. Zwitserland: Vandaag veel bewolking en perioden met sneeuw, in de dalen plaatselijk re gen. Morgen aan de zuidflank van het Alpenmassief droog en perioden met zon, aan de noordzijde nog bewolkt en af en toe sneeuw. Temperatuur op 2000 meter dalend naar min 7 graden in het zuiden en min 9 in het noorden, morgen iets hogere temperaturen. Oostenrijk: Veel bewolking en perioden met sneeuw, in de dalen plaatselijk regen. Morgen in Karinthië droog en opklarin gen. Temperatuur op 2000 meter da lend naar min 9 graden, morgen iets Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DONDERDAG 27 JANUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.27 Zon onder 17 Maan op 17.41 MaanonderÜ7. Waterstanden Katwijk Weerrapporten 25 januari 19 u Madrid onbew Malaga onbew Mallorca onbew Malta half be Moskou half be Buenos Aires regen Casablanca onbew./ Johannesburg regen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12