Leiden Leidse topambtenaar in opspraak Leiden krijgt 3,5 ton voor openbaar vervoer 'Het zal wel een hoop gegiechel worden' SKIL onontwarbare kluwen' Nieuwbouw Parmentier-complex in volle gang PvdA: 'Ambtenaren hebben voor hun beurt gesproken' CHTERGROND /OENSDAG 26 JANUAR11994 Weinig zwemmers /t a Zwembad De Does 11 in Leiderdorp trok vorig jaar 50.000 bezoe kers minder dan begroot Er komt een onderzoek naar de oorzaak. Windmolens a r Ter Aar heeft er I J geen bezwaar te gen als in de polder Nieuwkoop 18 windmo lens komen van 45 meter hoog. Diefstal gereedschap uit bestelauto ifiDENDe bestelauto van een 50-jarige storingsmonteur uit Lei den is maandagavond vrijwel leeggeroofd. De auto stond gepar keerd aan de Boshuizerlaan. De monteur mist kostbaar gereed schap zoals een spoelmeter, tangen, een voelerset, een accu boormachine en een slijptol. Babbeltruc kost bejaarde geld leiden De 67-jarige bewoonster van een pand aan de Oude Rijn is maandagmiddag in de babbeltruc van een onbekende jonge man getrapt. De jongeman belde aan en vroeg de vrouw of hij ven mocht rondkijken in de woning, waar hij volgens zeg gen vroeger had gewoond. De vrouw gaf toestemming. Na het bezoekje miste ze haar portemonnee, waar ruim honderd gul den in zat. Ondergoeddief gepakt leiden Winkelpersoneel van warenhuis V&D aan de Aalmarkt heeft gistermiddag een 26-jarige Rotterdammer aangehouden en overgeleverd aan de Leidse politie. De man had 28 stuks on dergoed gestolen. De Leidse top-ambtenaar N. Smulders, hoofd van de ge meentelijke facilitaire dienst, is in opspraak geraakt door een publicatie in het Algemeen Dagblad van dinsdag. In het laante-artikel wordt beweerd dat de gemeente Am sterdam Smulders in 1990 een grachtenpand heeft ver kocht voor een 'vriendenprijs' en dat hij na verkoop daarvan een winst van 422.500 gulden heeft gemaakt. Ook zou Smulders de koopakte met onwaarheden heb ben ingevuld teneinde het voormalige bedrijfspand snel in appartementen te kunnen splitsen. leiden wim koevoetten in Noord-Holland namens de PvdA. Hij was tussen 1979 en 1982 voorzitter van het PvdA- gewest Amsterdam, dat het be wuste grachtenpand tot 1986 huurde. Smulders was in het begin van de jaren tachtig ge Smulders, die nog altijd in Am sterdam woont, is behalve amb tenaar bij de gemeente Leiden ook lid van de Provinciale Sta- meente-ambtenaar in Amster dam. Volgens Smulders klopt er weinig van het krante-artikel. „Alleen de van mijn vrouw af komstige citaten zijn juist. Voor het overige is de informatie on juist." De Leidse gemeente ambtenaar beraadt zich samen met zijn advocaat op juridische stappen tegen het ochtendblad. Hij sluit niet uit dat iemand hem probeert te beschadigen. „De journalist van het Alge meen Dagblad moet een aanlei ding hebben gehad om zich zo vergaand met mijn privé-zaken te bemoeien." Smulders zegt niet te weten wie zijn naam zwart zou willen maken. Hij verbaast zich erover dat een Rotterdamse krant als eerste met berichten komt over een Amsterdamse affaire. Hoewel Smulders het verhaal voor het grootste deel ontkent, is hij niet bereid te vertellen hoe de vork dan wel in de steel steekt. „Ik heb er geen behoefte aan om op grond van een on juiste publicatie allerlei privé- zaken uit de doeken te doen. Ik heb er ook geen zin in om me zelf nu te verdedigen als ge meente-ambtenaar van Leiden. M'n huidige werk en m'n vroe gere huis staan letterlijk en fi guurlijk erg ver van elkaar af en houden geen enkel verband met elkaar." En: „Ik begrijp best dat m'n goede naam in het geding is ge bracht en dat dat hinderlijk is voor m'n functies als statenlid en gemeente-ambtenaar maar daaraan probeer ik in overleg met m'n advocaat wat te doen." In het Algemeen Dagblad staat dat Smulders het pand aan de Keizersgracht samen met een kennis voor 3,5 ton kocht terwijl de marktwaarde enkele hoger zou zijn. Smul- as aJ huurder van het ■n dat is volgens zijn - die volgens hem dus goed is geciteerd - een van de redenen van de lage koopprijs. Op de koopakte staat echter een ander woonadres. ders v pand Volgens Smulders' vrouw was deze 'constructie' nodig om het pand te kunnen splitsen. Voor bewoners geldt een langdurige procedure. Vandaar dat Smul ders deed voorkomen alsof hij ergens anders woonde. Het ge meentelijke grondbedrijf van Amsterdam zou hebben toege stemd in deze 'constructie'. Smulders en zijn kennis ver kochten een van de drie na splitsing ontstane appartemen ten voor 280.000 gulden. In 1992 heeft hij volgens het Alge meen Dagblad zijn eigen wo ning voor ruim 422.500 gulden verkocht. Volgens de Leidse ambtenaar kloppen deze bedra gen niet. fan Bochove voelt niets voor interventie )e stichting Sociaal Kultureel Verk in Leiden (SKIL) is voor wethouder A. van Bochove CDA/welzijn) langzamerhand en onontwarbare kluwen ge worden. „Ik vind het heel moei- jk te ontdekken wie bij die tichting waarvoor verantwoor- lelijk is", vertrouwde Van lochove gisteravond de ge- neenteraad toe. Het hervatten de gestaakte fusiegesprek- met de stichting welzijn en levrijwilligerscentrale is, meent !m Bochove, eén taak van de iKJL. Van Bochove heeft weinig ertrouwen in de stichting SKIL, lie onlangs het fusieproces op losse schroeven zette. „Ik wan trouw het vermogen van de stichting SKIL om zelf een goed personeelsbeleid te voeren," zei hij. De wethouder vindt dat de SKIL zo snel mogelijk de fusie besprekingen, die volgens de gemeente al per 1 februari af grond zouden moeten zijn, moet hervatten. Volgens Van Bochove heeft de stichting voor sociaal cultureel werk geen helder zicht op de ei gen financiële positie. „De di rectie van de SKIL heeft het nog steeds over de noodzaak van gedwongen ontslagen, terwijl ik in 1992 al gezegd heb dat daar geen sprake van hoeft te zijn. Het bestuur van de stichting heeft zelfs een vacaturestop in gesteld na hardnekkige geruch ten over financiële tekorten. Ge ruchten die door de gemeente inmiddels zijn ontzenuwd. Die vacaturestop is volkomen over bodig en niet aan de orde." Van Bochove vindt dat het bestuur van de SKIL, dat van avond vergadert, moet beslui ten de fusiebesprekingen te her vatten. „Dan hoeft de gemeente geen interventie te plegen", al dus de CDA-wethouder. „De sleutel voor het oplossen van de problemen ligt bij de SKIL." De stichting schortte onlangs haar medewerking aan de fusiege- sprekken op. Dat was ook voor de fusiemanager reden om zijn werkzaamheden te staken. leiden Het Parmentier-complex is allang gesloopt en achter de schuttingen langs de Lammermarkt en de Molenwerf - nabij molen de Valk - is de nieuwbouw in volle gang. Aan de straatkant zijn straks de woningen en winkels (op de begane grond) te zien. Op de binnenplaats komt een disco-bunker, waar de nieuwe Koets-o-theek wordt gevestigd. Deze tekening geeft aan hoe het er in de toekomst uit ziet.foto henk bouwman OT )e gemeente Leiden krijgt rincie Zuid-Holland nog e gilden om het openbaar leteren. Twee ton is bestemd voor de mtwikkeling van een zogeheten dyna- nisch reizigers-informatiesysteem DRIS) op het Stationsplein. De Ie 150.000 gulden is een bijdrage kosten van de aanleg van busstroken op de Lammenschansweg. Bij de opknapbeurt van het station en het busstation, een miljoenenproject, moet bij de busperrons een elektronisch informatiesysteem worden aangelegd. Reizigers kunnen op informatieborden, die doorlopend worden aangepast, mak kelijk kunnen zien welke bus op welk tijdstip waar naar toe gaat. De spoorwe gen en bijvoorbeeld de trams bij het Centraal Station in Amsterdam hebben al een dergelijk informatiesysteem. Op de Lammenschansweg worden twee busstroken aangelegd waardoor het busverkeer uit beide richtingen voorrang kan krijgen. De aanleg van die stroken is vertraagd doordat de gemeente de finan ciering nog niet rond kon krijgen. Ook in de gemeente Alkemade krijgt het openbaar vervoer 'een duwtje in de rug'. De provincie geeft 40.000 gulden leggen op In totaal trekt Zuid-Holland dit jaar 2,5 miljoen gulden uit aan de verbetering van het openbaar vervoer. Meer dan de helft van dit geld wordt besteed aan het opknappen van de bushalten. Voor zes tig haltes in de regio's van Centraal Ne derland en de NZH is 1,3 miljoen gulden gereserveerd. koevoet Taiwanese schoolkinderen bezoeken Leidse Houtschool leiden valerie leenheer Er moet nog veel georgani seerd worden, de kinderen hebben hun schaduwspel nog niet helemaal onder de knie en de toneelattributen zijn ook nog niet klaar. Maar de leiding en de kinderen van de Leidse Houtschool in Leiden zijn vast besloten om van maandag 7 februari een geweldige en leer zame dag te maken. Op die dag komt er namelijk hoog bezoek uit Taiwan: een groepje school kinderen van de Hsin Chuang Elementary School uit het Tai wanese Taipeh. De Taiwanese schoolkinde ren maken deel uit van de Ju nior Hsiao Hsi Yuan Classic Puppet Theater van de Hsin Chuang Elementary School. Zij komen een week naar Neder land voor optredens in Amster dam, Rotterdam en Utrecht, én voor een bezoek aan de Leidse Houtschool. Het Classic Pup pet Theater doet de optredens in de grote steden samen met de Hwa Cho Yuan Shadowplay Troupe, een schimmenspel- groep met kinderen van een jaar of zestien. Deze groep be zoekt op dezelfde maandag ook de Warmondse Ooster- geestschool. Het bezoek van de Taiwane se kinderen is een initiatief van het Institute of Culture Deve lopment Taiwan. Dat instituut wil de Taiwanese cultuur in Europa introduceren en orga niseert daarom allerlei culture le uitwisselingen. Via de SKKV - de Stichting Steunfunctie Kunstzinnige Vorming vari de provincie Zuid Holland - is de Leidse Houtschool gevraagd om aan dit project mee te doen. De Taiwanese kinderen brengen bijna de hele maan dag door op de Leidse Hout school. „De Taiwanese kinde ren geven eerst een voorstel ling", vertelt schoolhoofd Ben Heijink. „Daarna krijgen zij een typisch Nederlandse lunch, compleet met pinda kaas, hagelslag en pannekoe ken. Ook geven de kinderen van groep 6 en 8 een (tegen- )voorstelling. Zij gaan het 3-ok- toberverhaal vertellen door middel van een schaduwspel. Tenslotte geeft 'puppet master' Hsu Wang, één van de bekend ste poppenspelers van Taiwan, een workshop waar de Leidse ert de Taiwanese kinderen aan mee doen. We hopen natuur lijk ook dat de kinderen tussen door nog leuk met elkaar kun nen praten. Maar de taal kan mistisch. wel een probleem worden.' Taalprobleem Over het taalprobleem maken de leraren zich veel zorgen. „De kinderen uit Taipeh spre ken alleen maar Taiwanees", weet Ben Heijink. „De tolk ver taalt dit in het Engels en wij moeten het weer in het Neder lands vertalen. Dat wordt dus een hele vertaalslag en vooral voor de gesprekken tussen de kinderen kan dat problemen geven. Het zal wel een hoop gegiechel worden. Maar we doen ons best,", zegt hij opti- Nu wordt er op de zolder van de Leidse Houtschool nog druk geoefend voor het schimmen spel. Al maken de kinderen zich wel druk over de profes sionaliteit van de Taiwanese kinderen. „Zij oefenen elke dag, dus zij zijn veel «beter", roept een jongetje bezorgd. Maar André Kok van de SKKV weet de groep te sussen. „Veel oefenen en stil zijn tijdens het optreden", roept hij hen toe. De kinderen zijn erg nieuws gierig naar de Taiwanese gas ten „Ik wil wel van die kinde ren weten hoe het in Taiwan is," zegt Karin uit groep 8. „En we willen natuurlijk weten wat ze van ons schimmenspel vin den", zegt Wandana uit dezelf de groep. „We moeten nog veel oefenen maar het gaat vast hartstikke goed," klinkt het en thousiast. De kinderen van de Leidse Houtschool verwerken de erva ringen van de dag intekenin gen en plakwerkstukken. Deze kunstwerkjes zijn vanaf don derdag 10 februari te zien in het stadhuis in Leiden. De kritiek van het hoofd van de dienst parkeerbeheer H. Gelder man en verkeersdeskundige C. de Vries van de politie op de plannen voor de autoluwe en - vrije binnenstad is 'niet rele vant'. Dat antwoordden gister avond burgemeester C. Goe- koop en verkeerswethouder J. Walenkamp (CDA) op vragen van het PvdA-raadslid A. de Vries. De PvdA'er liet doorscheme ren dat hij het eigenlijk maar niks vindt dat ambtenaren zich zo nadrukkelijk bemoeien met de discussie over de binnen stad. Beide functionarissen zei den in deze krant van gisteren dat ze ongelukkig zijn met de plannen die burgemeester en wethouders eind vorige week bekendmaakten. Ook het mo ment waarop De Vries en Gel derman hun mening kenbaar maken - namelijk nog voordat de gemeenteraad zich heeft uit gesproken - bevalt PvdA'er De Vries niet. „Het college zou zich moeten afvragen of ambtenaren zich zo maar in de discussie mogen mengen", zei hij. De ambtenaren hebben on der meer gezegd dat politie en de dienst parkeerbeheer de na leving van de nieuwe verkeers regels in de binnenstad onmo gelijk kunnen afdwingen omdat er voor verschillende deelgebie den verschillende parkeerregi- mes gaan gelden. Volgens Walenkamp en Goe- koop hebben Gelderman en De Vries niet de standpunten van de dienst parkeerbeheer en de politie vertolkt. „Zij hebben spontaan geantwoord op grond van hun persoonlijke inzich- door; Hans Koenekoop Huur op maat: geen weldaad voor milieu Het nieuwe autoverhuur- systeem werpt met deze kreten de cruciale vraag op: is het initiatiefin de Leidse regio slechts een commerciële truc van vier samenwerkende autoverhuurbedrijven of toch een nobele poging om het milieu een dienst te bewijzen? Een ding staat vast. Veel mensen overwegen inderdaad hun auto voorgoed aan de kant te zetten. Een landelijk martkonderzoek van bureau Inter View heeft uitgewezen dat 500.000 huidige autobezitters te kennen geven uit hun eigen auto te willen stappen. Of ze dat ook echt doen, hangt vooral af van de prijs en het gemak van alternatieve vervoersmogelijkheden. Omgerekend naar de Leidse regio zijn er in potentie 6500 autobezitters die hun auto wel kwijt willen. Het huren van een auto is voor deze mensen zeker een alternatief. Maar is het een gemakkelijk en prijsbewust alternatief? Bedenker van 'Huur op maat', B. Elshout van Kamsteeg Auto Rental, meent van wel. „Wie meer dan drie dagen per week een auto rijdt, moet er niet aan beginnen. Dan is een auto huren duurder. Als je dus minder vaak de auto gebruikt, is een auto huren via huur op maat absoluut goedkoper." Het openbaar vervoer De Leidse binnenstad is vorige week bestookt met informatiefolders over een vernieuwend systeem van autohuren. 'Huur op maat' moet de bewoners van de binnenstad ertoe zetten hun eigen auto van de hand te doen. Ze dienen de overstap te maken naar het huren van auto's via een jaarcontract. De steekwoorden luiden: milieuvriendelijk, goedkoop, gemakkelijk en minder auto's op straat. beschouwt Elshout niet als serieus alternatief, ook al is het in vergelijking met autohuur toch goedkoper. „Bus en trein brengen je niet van A naar B. Lopen naar de halte of het station, de wachttijden. Voor iemand die een auto gewend is, spelen dat soort aspecten een belangrijke rol." Dan rijst de vraag of huur op maat een weldaad is voor het milieu, zoals de folder voorspelt. Elshout windt er geen doekjes om. Voor hem telt het zakelijk aspect zwaarder. „Huur een aanvulling op de losse verhuur. We willen gewoon dat ons wagenpark optimaal wordt benut. Als ik nu naar buiten kijk en nog zes auto's vrij zie staan, dan denk ik, dat hoort niet." Toch meent de directeur dat de autoverhuurbedrijven wel aan het milieu hebben gedacht. „We verhuren nieuwe modellen auto's, zuinig in verbruik, met katalysator en met materialen die in de recycling kunnen. Daar hebben we bewust voor gekozen." Het blijkt dat vooral de gemeente Leiden hooggespannen verwachtingen koestert ten aanzien van het systeem. De hoop is dat veel binnenstadbewoners willen profiteren van'de huuraanbiedingen. Als stimulans geeft dc gemeente een parkeersubsidie aan elke bewoner die zijn auto de deur uit doet. Iq dit geval is een nieuw rekensommetje nodig, gebaseerd op de onderzoeksresultaten van ibureau Interview. Van de ongeveer 2800 autobezitters in het centrum zijn 280 in potentie bereid om uit hun voertuig te stappen. Als we directeur Elshout mogen geloven, zal ongeveer eenvijfde huur op maat als een goed alternatief beschouwen. Dat zijn dus 56 bewoners. Het antwoord op de cruciale vraag is daarmee duidelijk. Huur op maat is een commeriële truc met een flinterdun milieuvriendelijk laklaagje. De kinderen van groep 6 de Leidse Houtschool oefenen hard voor de grote dag. foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11