_,EIDEN 'Controle wordt stuk moeilijker' Kritiek op politie Op naar de rookschadeverkoop' Meneer blijft een ramp op dat 'Dit is pas het begin van de film' Getuigen met foto's laten het afweten Bewoners: 'Nieuwe inspraakronde' Opknapbeurt Vrouwenkerkplein begint Symbolisch y< «3 De Leiderdorpse ac- I Z tiviste Riet Dekkers is gisteren door de politie rechter symbolisch ge straft. Dekkers weigerde vorig jaar een raadsverga dering te verlaten. Dubbel lesgeld >3 Muziekvereniging I J Liefde voor Harmo nie verdubbelt de lesgel den omdat het carnaval dit jaar veel minder geld in het laatje brengt SDAG 25 JANUAR11994 HANS KOENEKOOP, 0 De huizen tegenover de Di- gros hadden tijdens de brand van zondagmorgen ontruimd moeten worden. Dat vindt bewoner H. Tuinhof de Moed van de Stevenshofdreef. „Op het moment dat de politie meldde dat ramen en deuren gesloten moesten worden was het kwaad al gebeurd. Ons huis stonk en de kinderen be gonnen heftig te hoesten." Tuinhof de Moed belde snel de politie om te vragen of de rook schadelijk was voor de gezondheid. „Er werd mij ver teld dat ik mij geen zorgen hoefde te maken. De volgen de dag las ik in de krant dat er chloor- en zoutzuurdampen waren vrijgekomen. Dat is toch onbegrijpelijk? De wind stond pal op ons huis en de dampenkwamen onder de deur door." Door niet te ontruimen heeft de politie 'een flinke vergissing' gemaakt, vindt Tuinhof de Moed. „Maar als ik de politie daarover wil spreken verwijzen ze naar de brandweer, en die verwijst weer terug naar de politie." De politie kan van de Ste- venshofbewoner nog een kri tische brief verwachten. „Bij ons is het leed al geleden, maar misschien kan er lering uit worden getrokken voor de toekomst." Laken veroordeeld voor mishandeling ïelkraak bij sportzaak en Inbrekers hebben vannacht toegeslagen uit een een jrtzaak aan de Haaarlemmerstraat een nog onbekende hoe- elheid sportartikelen meegenomen. De inbrekers kwamen nen door een ruit van de voordeur in te slaan. De daders zijn jorloos. Parkeerproblemen voorzien in autoluwe binnenstad romfietsster valt over bal )EN Een 22-jarige bromfietsster uit Oegstgeest is gisteren ge- nd geraakt bij een valpartij op de Willem de Zwijgerlaan. De uw kreeg een voetbal voor haar wielen, die spelende jongens straat schopten. Ze is overgebracht naar het Academisch Zie- ïhuis Leiden. rouw praat inbreker huis uit 3ENEen bewoonster van de Trompstraat heeft gistermorgen inbreker uit haar huis weten te werken. De vrouw was even arde buren gelopen, maar had de achterdeur niet afgesloten. terugkeerde stond er een inbreker voor haar neus. De ifhad nog geen tijd gehad om goederen buit te maken. De juw praatte enige tijd op hem in, waarna de man de woning liet. De gewaarschuwde politie kon hem niet meer vinden. olitie zoekt getuigen brand pen» De Leidse politie is op zoek naar getuigen van het begin de brand bij Digros in Stevensbloem op zondagmorgen. mannen zouden zich in de nabijheid van de container heb- n bevonden, die later werd aangestoken en leidde tot de and die uiteindelijk vier miljoen gulden schade opleverde. Met me de man die de brand als eerste heeft gemeld en wiens am mogelijk 'Ouwerkerk' luidt, wordt verzocht contact op te men, tel. 071-258888. !afé voor lesbische vrouwen den» Het Caecilia-café wordt zondag 30 januari geopend door •thouder Koek. Het café is bedoeld voor lesbische vrouwen dertig jaar en ouder. De kroeg is voortaan iedere laatste zon- van de maand geopend. Een heleboel automobilisten zullen straks proberen om toch nog in het autoluwe gebied van de stad een parkeer- plaatsje te vinden, verwacht hoofd parkeerbeheer Gel derman. ,,Dat is het logische gevolg van het niet plaatsen van slagbomen." Het overzicht is weg, de controle wordt moeilijker. „Zeker als de gemeente ook nog eens de weg- blokkerende paaltjes uit het wegdek gaat halen." leiden hans koenekoop Getuigen die op oudejaarsnacht foto's en video-opnames heb ben gemaakt van de vernielin gen op de kruising Marnix- straat/Willem de Zwijgerlaan, hebben zich niet gemeld bij de politie. Toch zijn er volgens po litiewoordvoerder T. Stuifber gen voldoende aanwijzingen om binnenkort de jongelui te grijpen die onder meer stenen en illegaal vuurwerk gooiden naar voorbijrijdende auto's. inkeliers nemen gevolgen van brand nuchter op heer het autoverkeer beter kan 'geleiden en begeleiden'. Gel derman: „Het accent listen als het ware al opvangen aan de rand van de autoluwe binnenstad en ze verwijzen naar de parkeergarages. Aan die service werken we trouwens met succes. Het is de bedoeling dat we in Leiden, net als in Den Haag en Dordrecht, een elektro nisch parkeerwijzersysteem gaan invoeren. Dat geeft snel en overzichtelijk aan waar de vrije parkeerplaatsen zijn. Alleen op die manier kun je voorkomen dat auto's gaan dwalen in dat autoluwe gebied." Uitbreiding van de dienst parkeerbeheer lijkt Gelderman noodzakelijk om straks het par keren in de binnenstad te kun nen controleren. „Onze taak wordt zwaarder. Niet alleen is meer toezicht nodig in de auto luwe binnenstad, we breiden ook nog steeds het gebied voor betaald parkeren uit. De ko mende maanden worden de Oude Morsch, de Academiewijk en Noordvest toegevoegd aan het restrictiegebied." Gelder man twijfelt er ten zeerste aan of hij ook meer mensen krijgt. „Het is in elk geval niet de wens van het gemeentebestuur. Op steun van de politie bij het controleren hoeft hij in ieder geval niet te rekenen. Verkeers- deskundige De Vries: „Van extra surveillances in de binnenstad zal het niet zo gauw komen. Daar heeft de politie de tijd niet meer voor. Het lijkt me trou wens ook niet de opzet van een autoluwe binnenstad om er meer mensen in uniform in te pompen." Bij die aanwijzingen zitten dus geen foto's of videobeelden van de gebeurtenissen. In een advertentie die vorige week in deze krant stond, riep het vuur werkteam van het korps Leiden - /Voorschoten getuigen op van de wantoestanden op de Mar- nixstraat. „We hadden begre pen dat er mensen foto's en vi deo-opnamen hadden gemaakt. Daar wilden we graag mee in contact komen", licht Stuifber gen de bijzondere advertentie leiden hans koenekoop In de wijk Pancras West heerst teleurstelling. De slagbomen zijn weliswaar uit de college voorstellen van de autoluwe binnenstad verdwenen, maar de bewoners vinden het maar een onbelangrijke concessie. „Alsof dat de angel in het con flict is", zegt secretaris R. van Son van de wijkverenging. „In de kern zet de gemeente gewoon de eigen zin door en gaat ze voorbij aan ernstige kri tiekpunten. Neem de Kaas markt. De concessie is dat pas in de eerste fase het plein open blijft voor vergunninghouders. Maar na 1996 is de kans groot dat de Kaasmarkt bebouwd wordt. En dan is het de bedoe ling dat de bewoners van Pan cras West hun auto parkeren in de Driessengarage. Voor velen betekent dat dus meer dan 300 meter lopen naar hun auto." Wat Van Son betreft kan de gemeenteraad deze voorstellen zo niet overnemen. „Alle con cessies moeten weer in de in spraak. Een autoluwe binnen stad wordt pas een succes als de inbreng van ondernemers en bewoners serieus wordt geno men. Daar merken we in de voorstellen bijna niets van." Ook wijkvereniging Mare- dorp/De Camp is nog niet te vreden. De bewoners van de Apothekersdijk en omgeving blijven het vervelend vinden dat ze hun auto niet voor de deur kunnen parkeren. „Wij zijn niet degenenen die hun auto ergens anders moeten neerzetten. Ie betaalt toch geen 240 gulden per jaar om honderden meters naar je parkeerplaats te moeten lopen. Als bewoners van de bin nenstad vinden wij dat je altijd een plekje dichtbij huis gereser veerd moet hebben", zegt voor zitter mevrouw E. Verhoef van de vereniging. Het benoemen van de Stille Rijn tot autovrij deel doet Mare- dorp/De Camp nog het meeste zeer. „De mensen die daar in het appartementencomplex wo nen, hebben een parkeerdek. Ik vraag me af hoe zij straks weg komen." leiden hans koenekoop „Dit is pas het begin van de film", reageert voorzittei Palm van zowel de Samen werkende Ondernemers Leiden (SOL) als het Cen trum Management op de collegevoorstellen van de autoluwe binnenstad. „Gelukkig hebben de wet houders de plannen al genu anceerd. Ze zijn minder strak, hetgeen betekent dat hebben geluisterd naar bewoners en ondernemers." Maar van een fraai eind plaatje wil Palm niet spreken. „Wat ons betreft is dit plan i aanzet om stap v stap, in overleg met bewo- s en ondernemers, de plannen verder in te vullen. zie de autoluwe binnen stad als een legpuzzel. De itouren zijn zichtbaar, i kunnen we stukje voor stukje gaan passen." Het kan dan ook volgens Palm niet zo zijn dat de ge meenteraad de voorstellen i het college, die uitgaan i een binnenstad met al leen overdag autovrije autoluwe delen, lukraak overneemt. „Kwaliteitsverbe tering van de binnenstad met publiekstrekkers willen allemaal. Maar dat moet de politiek niet alleen doen, moet samen met onder- ners en bewoners. Dat noem ik politieke verni wing." Officier van justitie J. van Ek wilde wel toe geven dat hij lang getwijfeld had. Hij had serieus overwogen voor eigenaar M. Laken van de Lakenhoeve een onvoorwaardelijke celstraf te eisen om voor eens en altijd een einde te maken aan diens 'bedreigende ac ties' jegens zijn huurders. Van Ek hield het uiteindelijk op een fikse boete en een voor waardelijke celstraf, een eis die gisteren door de rechter gisteren grotendeels werd overgenomen. Met de regelmaat van de klok treffen La ken en zijn huurders elkaar voor de rechter. Na een reeks van rechtzaken over zakelijke geschillen, stond Laken gisteren voor de Leidse politierechter, omdat hij met de auto zou zijn ingereden op een huurder die ach ter de kinderwagen over het park wandelde en omdat hij een huurster zou hebben aan gevallen. Beide kwesties dateren uit de pe riode dat de spanningen op het terrein hoog opliepen omdat Laken de toegang tot het park had geblokkeerd. De zaak spitste zich toe op de mishande ling omdat al snel duidelijk werd dat van het eerste incident betrouwbare getuigen verklaringen ontbraken. De tweede kwestie speelde op 18 maart toen een huurster zich aan de voordeur van het woonhuis van La ken meldde en hem verzocht de toegang vrij te maken opdat zij met de auto naar haar huisje kon. Over wat er toen gebeurde, liepen de lezingen totaal uiteen. Vaas Volgens Laken drong de vrouw het huis binnen waar zij een vaas met bloemen ka pot sloeg en trachtte hem met een flesje koffiemelk van het leven te beroven. Slechts met behulp van een grote ijzeren sleutel waarmee doorgaans putdeksels worden ge opend, wist hij zich de lastige huurster van het lijf te houden. De lezing van de vrouw, die met haar echtgenoot al zeventien jaar een tuintje op het terrein huurt, stond haaks op die van Laken. Zij verklaarde tegenover de politie dat Laken nadat hij de deur had geopend, vrijwel onmiddellijk was begonnen te du wen en trekken. Toen de parkeigenaar naar zijn vrouw schreeuwde 'ga het halen, je weet waar het ligt en goed richten' had zij mevrouw Laken gegrepen om te verhinde ren dat zij het vuurwapen zou gaan halen waarop Laken volgens haar doelde. Vervol gens zou zij met de ijzeren sleutel diverse malen zijn geslagen. De politie maakte uit eindelijk een einde aan de onenigheid. Laken zou later verklaren dat zijn vrouw geen geweer maar de videocamera moest gaan halen waarmee hij alle schermutselin gen op zijn terrein nauwkeurig pleegt vast te leggen. „Een spraakverwarring", noemde zijn advocaat het die betoogde dat Laken geen blaam trof omdat de huurster was be gonnen. Hij ging ook nog in op het optre den van de Leidse politie die na de scher mutseling Laken vroeg om op het bureau een getuigeverklaring af te leggen maar na aankomst hem onmiddellijk in de cel gooi de. Naar onder meer dit optreden van de politie doet de rijksrecherche momenteel onderzoek. Stoppen Voor officier van justitie Van Ek was het op treden van Laken geen incident. „De heer l.aken moet met zijn bedreigende acties stoppen. Meneer blijft een ramp op dat parkje. Hij haalt de mensen het bloed onder de nagels vandaan. Het zal je maar gebeu ren dat je er een huisje hebt gehuurd en je mag het terrein niet op." Hij eiste voor bei de vergrijpen een voorwaardelijke celstraf van vier weken en 1000 gulden boete. Rechter Kamp sprak [.aken vrij van het inrijden op de huurder maar veroordeelde hem wegens een poging tot zware mishan deling tot een boete van 750 gulden en twee weken voorwaardelijke celstraf. Het verzoek om schadevergoeding en smartegeld van het slachtoffer wees hij van de hand. Laken gaat in hoger beroep tegen deze uitspraak. „Hoe is de situatie nu op het park", wilde de rechter nog weten. „Niet best", was het antwoord van Laken die na afloop verklaar de dat de spanningen wel weer hoog zullen oplopen wanneer bij de huurders de nieu we en nogal forse huurverhoging op de mat valt. DOtgrutter Digros neemt de -olgen van de brand, die de lermarkt zondag in een paar tijd in een zwartgeblakerde ie veranderde, nuchter op- Voor de vertrouwde Digros- opjes kunt U terecht bij de tigingen aan de Langegracht, Diamantplein en Wasse- r", staat er op een stuk kar- te lezen. De bewoners van 'enshof kijken nieuwsgierig r binnen, want aan de bui- kant valt er eigenlijk niet zo- te brand begon in een afval- ntainer, trok via de bakkerij Digros naar binnen, ver- ïroeide het isolatieplafond en uiteindelijk, aangewak- d door de storm, een grote eveelheid brandstof *in de m van kunststof kratten die de binnenplaats waren op- te lucht van het verbrande 4351 nststof is allesoverheersend, brandweer stelt dat herbe- ining op het gebruik van nststof op zijn plaats is, aan zien door het vuur chloor en utzuurdampen werden ge- rmd, die veel irritatie bij de kaari twonenden hebben opgele- rd. Zondag trok de brand veel be- ks. Onder de bewoners doen wildste geruchten de ronde, weten ze te melden dat de litie al drie jeugdige brand stichters heeft opgepakt, maar de politie zelf weet van niets. Beter Winkelier J. Visser, die een die renspeciaalzaak heeft en voor zitter is van de winkeliersvere niging, wil de beschuldigende vinger niet direct in de richting van de jeugd steken. „Het ging net beter met de jeugd, ik zou de jongeren niet zo maar de schuld willen geven. Maar dat het winkelcentrum in het week einde en 's nachts beter afgeslo ten kan worden staat voor mij buiten kijf." Bij kledingwinkel Panic Fashion zijn de gevolgen van de brand onzichtbaar, maar des te beter te ruiken. „Op last van de verzekering moet de zaak an derhalve week dicht blijven, to- dat alles is uitgezocht", vertelt mevrouw L. Westerbeek, die in de winkel van haar zoon Nick staat. „Mijn zoon is op vakantie in België. Ik heb hem bewust niet gewaarschuwd, anders zou hij toch maar zijn vakantie on derbreken en zich hier druk ko men maken." De klanten van Panic Fashion, hoofdzakelijk bewoners van Stevenshof, heb ben al belangstellend geinfor- meerd naar een eventuele rook schadeverkoop. „De rook is tot in de verste hoeken doorge drongen. Zelfs de koffiefilters zijn aangetast. Ik vermoed dat mijn zoon de spullen straks voor de halve prijs gaat verko pen. Of alles gaat naar een op koper, maar ik denk dat hij het dan toch liever aan de mensen hier verkoopt. De opruiming was trouwens toch al begonnen, want de voorjaarsmode komt er aan. Maar vervelend blijft het, wantje schiet er altijd geld bij in en je bent in een keer je hele in ventaris kwijt", vertelt Wester beek. Ook Panic Fashion wil de schuld niet bij de jongeren leg gen. „Het zijn onze klanten en die overlast, dat valt nogal mee. Ik geloof er niet zo in dat de passage wordt afgesloten. Dan zou Philips, de eigenaar van Stevensbloem, aardig wat geld moeten gaan investeren en dat zie ik niet zo gauw gebeuren." leiden Sommigen dachten het niet meer mee te maken, maar deze week is dan toch een begin gemaakt met de herinrichting van het Vrouwenkerkplein achter de Haarlem merstraat. De woesternij van straatstenen, kerk- en muurresten maakt plaats voor het onderliggende zand. Uiteindelijk moet op het plein een gebouw komen dat bestaat uit acht appartementen met daaronder een grote winkel aan de kant van de Haarlemmerstraat (waar waarschijnlijk het kledingconcern Hen nes Mauritz zich vestigt) en een horeca-ge- legenheid aan de kant van het plein. Meer dan tien jaar lang duurde het touw trekken tussen gemeente, projectontwikke laar, omwonenden en buurtvereniging om van het plein iets te maken. Iedere keer wan neer de start van de bouw dichtbij leek, bleek er wel een juridisch addertje onder het gras te zitten, waardoor uitstel noodzakelijk werd. Pas vorige week werd de laatste hindernis genomen. Toen lag de weg vrij om met de werkzaamheden te beginnen. Naar verwach ting zal de bouw een jaar in beslag nemen. Tegen het einde van deze periode zal ook het overgebleven deel van het plein aan de kant van het Vrouwenkerkhof met sierstenen, bo men en een standbeeld gereed worden ge maakt voor openbaar gebruik. Als laatste wordt met de eigenaren van de noordzijde een 'opknapplan' voor hun panden uitge voerd, zodat het Vrouwenkerkplein een vol ledig nieuw gezicht krijgt. k FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9