Geen steun Frans plan IIERI# Buitenland Geen monopolie Zjirinovski op nationalisme Technocraat en manager Conferentie Algerije gedoemd te mislukken Oostenrijkse president wil aanblijven KOFFIEPmJSVERHOGING? RHOGING? -a|C DINSDAG 25 JANUAR11994 Lancering Ariane-raket mislukt kourquDe lancering op het ruimtevaartcentrum Kourou van de 63ste Europese Ariane-raket, die twee satellieten aan boord had, is gisteren mislukt. Kort na de start weigerde de derde trap van de raket om nog onbekende redenen te functioneren. De ra ket is daarna voor de kust van Frans Guyana in zee gestort. Miljarden voor Franse rivierbewaking parijs Na de ernstige overstromingen in verscheidene delen van Frankrijk heeft de regering in Parijs gisteren besloten tot een miljardenplan om dergelijke natuurrampen te voorkomen. De komende 10 jaar wordt daarvoor 11 miljard franc, ruim 3 miljard gulden, ter beschikking gesteld. Het grootste deel van het geld wordt besteed aan beter onderhoud van rivierlopen. Olietanker bij Hong Kong ontploft hong kong Gevreesd wordt dat tien opvarenden van een in Malta geregistreerde olietanker zijn omgekomen nadat het schip gisteravond voor de kust van Hong Kong was ontploft en in tweeën gebroken. Passerende schepen hebben 6 Griekse en 19 Indonesische bemanningsleden opgepikt. Een van hen overleed later. De oorzaak van de explosie was niet bekend. Griekse bankier na aanslag overleden athene» De oud-topman van de Nationale Bank van Grieken land, Michalis Vranopoulos (48), is gisteren na een moordaan slag overleden. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is op geëist door de extreem-linkse terreurorganisatie 17 November. Vranopolous was verwikkeld in een schandaal rond de verkoop van een cementbedrijf, waarin zijn bank een meerderheidsbe lang had. 17 November heeft al vaker aanslagen gepleegd op topfunctionarissen! die werden verdacht van financiële malver- Arafat in Saudi-Arabië riyad PLO-leider Arafat is gisteren voor het eerst sinds de Golf crisis van 1990 ontvangen in Saudi-Arabië. Arafat ontmoette in Riyad de Saudische koning Fahd in de hoop politieke en finan ciële steun te krijgen. De hulp werd ingetrokken toen de PLO be sloot Irak te steunen in de Golfcrisis. Arafat bracht ook een kort bezoek aan Mekka. Godal nieuwe Noorse minister Oslo» De Noorse premier Gro Harlem Brundtland heeft Björn Tore Godal benoemd tot minister van buitenlandse zaken. De 49-jarige Godal, die minister van handel was, is de opvolger van de kort geleden overleden Johan Jorgen Holst. De nieuwe minis ter van handel wordt Grete Knudsen (53) die in die functie met de Europese Unie (EU) zal onderhandelen over de toetreding van Noorwegen. Hongarije doet kastelen in aanbieding Boedapest Hongarije gaat 'onproduktieve' gebouwen veilen als onderdeel van de privatisering die het land doormaakt. Onge veer 250 kastelen, huizen, boerderijen, herbergen en apparte mentsgebouwen komen vanaf eind maart onder de hamer. De Hongaarse staat hoopt met de opbrengst van de onproduktieve eigendommen andere architectonische monumenten te kunnen behouden Sloppenwijk in Myanmar brandt af yangon Een grote brand heeft gisteren 700 sloppenwoningen aan de rand van de Myanmarese (Burmaanse) hoofdstad Yang on (Rangoon) in de as gelegd en zeker 5.000 mensen dakloos ge maakt. De brand was te wijten aan 'onzorgvuldigheid in de keu ken' en tegen de verantwoordelijke personen zullen maatregelen worden genomen, aldus een Myanmarese krant vanmorgen. Nederlanders oefenen met Tsjechen praag De Tsjechische Republiek houdt in het voorjaar geza menlijke militaire oefeningen met Nederland en Frankrijk. Ne derlandse en Tsjechische gemotoriseerde infanteriecompagnie- ën oefenen in maart in het Middeneuropese land. Soortgelijke Franse eenheden komen in juni Belangstelling voor The Independent londen Het Britse krantenconcern Mirror Group heeft plannen om mee te doen aan een reddingsplan voor The Independent, een krant met veel meer aanzien dan de populaire bladen van Mirror Group. Het is de bedoeling samen te werken met de uit gevers van de Spaanse krant El Pais en de Italiaanse La Repub- blica. Deze twee hebben nu elk een deelneming van 18,3 pro cent en zouden dat moeten vergroten. Mirror Group wil ook een belang nemen, maar zal de redactionele onafhankelijkheid van The Independent die samenwerkt met deze krant waar borgen. VS willen geen troepen in Bosnië PORTRET: WILLIAM PERRY Als de Amerikaanse Senaat de benoeming van William Perry bekrachtigt, krijgt het ministerie van defensie een technocraat en manager als hoogste baas. Pre sident Bill Clinton wees Perry gisteren aan als opvolger van Les Aspin, nadat ex-vice-direc- teur van de CIA Bobby Ray In- man vorige week zijn kandida tuur introk. De 66-jarige ingenieur zal zijn talenten als ondernemer, amb tenaar, wetenschapperen high tech-goeroe goed kunnen ge bruiken om het ingewikkelde militair-industriële complex te herstructureren, nu de Koude Oorlog voorbij is. Perry bevindt zich niet op onbekend terrein: sinds maart vorig jaar was hij al als plaatsvervangend hoofd van het Pentagon het Amerikaan se ministerie van defensie verantwoordelijk voor de dage lijkse gang van zaken. Perry begon zijn „militaire" loopbaan buiten het Pentagon, toen hij in 1964 een firma voor militaire elektronica oprichtte. In 19'76 stapte hij over naar de regering van de Democraat Jim my Carter als ondersecretaris van defensie voor onderzoek. Hij zorgde ervoor dat de ont wikkeling van de op radar on zichtbare Stealth-bommenwer- pers ingezet tijdens de Golf oorlog van 1991 werd voort gezet. In 1981 stapte Perry over naar de investeringsbank Hambrecht and Quist, om vervolgens direc teur te worden van Technology' Strategies and Alliances Califor nia, een bedrijf dat nauw sa- De Amerikaanse president Bill Clinton luistert als William Perry kandidaat voor het minister schap van defensie de pers te woord staat. foto reuter ira schwarz men werkt met het Pentagon. Daarnaast werd hij in 1988 di recteur van het Centrum voor Internationale Veiligheid en Ontwapening aan de gerenom meerde Stanford universiteit in California, waar hij ooit als wis kundige afstudeerde. Perry zal nog te maken krijgen met moeilijke internationale politieke kwesties als de inzet van Amerikaanse troepen in Bosnië en Somalië. Met name deze laatste kwestie dwong Les Aspin in december tot aftreden. Maar: „De militairen houden van hem en dit gebouw houdt van hem", aldus een hoge func tionaris binnen het Pentagon over Perry. WASHINGTON AFP-Rtr ACHTERGROND BARCELONA RUUD DE WIT CORRESPONDENT De Algerijnse verzoeningsconferentie, waarvoor alle politieke partijen en belangengroepen in het land zijn uitgenodigd met uitzondering van het verboden Islamitische Heils- of Reddingsfront (FIS), moet proberen het eens te worden over een nieuwe president. Ook zal de conferentie de weg moeten uitstippelen naar een democratische toekomst voor het land. Om gematigde fundamentalistische leiders alsnog over te halen om aan de conferentie mee te doen, besloten de autoriteiten in Algiers gisteren 60 radicale moslims vrij te laten. Vorige week kregen 1.000 andere aanhangers van het FIS, die in de concentratiekampen Ain M'Guel en Oued Namous in de Sahara zonder proces werden vastgehouden, om dezelfde reden toestemming om naar fyun woonplaatsen terug te keren. Maar de belangrijkste eis van nagenoeg alle politieke partijen was gisteravond, nog geen 10 uur voor het begin van de conferentie, niet ingewilligd. Dat is de onmiddellijke vrijlating van alle veroordeelde FIS-leiders, waaronder sjeik Abasi Madani en imam Ali Belhadj. Vrijdag publiceerde de Franse krant Libération overigens een uit de gevangenis van Tizi Ouzo gesmokkelde brief van Belhadj, waarin deze radicale imam iedere dialoog afwees, zolang 'de verantwoordelijken voor de ingreep in het democratische proces in Algerije, twee jaar geleden, niet terecht hebben gestaan'. Nu de belangrijkste politieke partijen in Algerije niet deelnemen aan de Nationale Conferentie voor de Ver zoening, die vandaag in de hoofdstad Algiers is be gonnen, lijkt de kans op een snelle beëindiging van de verkapte burgeroorlog in dit Noordafrikaanse land ui terst minimaal geworden. Tot de conferentie is beslo ten door de Hoge Staatsraad, het collectieve presi dentschap dat de afgelopen twee jaar Algerije met steun van de militairen heeft geleid. Het FIS is echter niet de enige partij die het op de verzoenings- conferentie laat afweten. De vroegere eenheidspartij Nationaal Bevrijdingsfront (FLN), dat Algerije voorging in de onafhankelijkheidsoorlog tegen de Franse kolonisator en het land bijna 30 jaar heeft geregeerd, heeft eveneens besloten van deelname af te zien. Het Front van Socialistische Krachten (FFS)'van Hocin Alt Ahmed, die een week geleden nog 150.000 Berbers op de been wist te brengen uit protest tegen het terrorisme in het land, had al eerder laten weten niets in de conferentie te zien zonder de FIS-leiders. Zondag besloten ook het vooral door Berbers gesteunde kleine Verbond voor Cultuur en Democratie (PCD) van Said Saadi en de Beweging voor Democratie (MDA) van ex-president Ahmed Ben Bella zich bij de boycot aan te sluiten. Samen behaalden deze partijen inclusief het FIS bij de na de eerste ronde voortijdig afgebroken, vrije verkiezingen van december 1991,90 procent van de stemmen. De partijen die vandaag wel zijn aangeschoven op bij de verzoeningsconferentie, kunnen nauwelijks een vuist maken. Deze. deels meer gematigde islamitische partijen, hebben nooit kunnen bogen op een brede steun onder de bevolking. Meer invloed hebben de Vakbond voor Algerijnse Arbeiders (UGTA) en de Nationale Organisatie van de mujahidien, die wordt geleid door de huidige president- in-functie, Ali Kafi. Maar dit zijn geen politieke partijen, dus naar hun feitelijke electorale aanhang kan men slechts gissen. Met zo n geringe basis kan dus reeds bij voorbaat worden gesteld, dat de Nationale Conferentie gedoemd is op een fiasco uit te lopen, ook al besluiten de aanwezigen tot het aanwijzen van een nieuwe president. Deze nieuwe president kan slechts twee dingen doen om Algerije weer perspectief te bieden op een vreedzame samenleving. Dat is: de FIS-leiders, die nu nog gevangen zitten, in vrijheid stellen en vervolgens democratische verkiezingen uitschrijven, waaraan het FIS kan deelnemen. Geen steun Zuid-Afrika voor Lesotho JOHANNKBURG Pv.NUUSENBURG CORRESPONDENT De Zuidafrikaanse minister Bo tha (buitenlandse zaken) is niet ingegaan op het verzoek van de regering van het bergstaatje Lesotho om daar de rust te her stellen. Het geheel door Zuid- Afrika omringde land wordt sinds tien dagen geplaagd door gevechten tussen twee rivalise rende legereenheden. Minister Botha zei gisteren dat hij militair ingrijpen bij een verslechtering van de situatie- niet uitsluit, maar voorlopig de voorkeur geeft aan internatio nale bemiddeling. Zuid-Afrika, de VS, de Verenigde Naties en het Britse Gemenebest probe ren momenteel te bemiddelen. Maar Zuid-Afrika zou in geen geval een staatsgreep dulden, aldus Botha. Artillerie en luchtdoelgeschut maakten gisteren een ein de aan de betrekkelijke rust die de afgelopen twee weken in Sarajevo heerste. In het diplomatieke zwarte-pieten- spel rond Bosnië-Hercegovina bleken de VS en Frankrijk van mening te verschillen over daadwerkelijk ingrijpen in deze voormalige Joegoslavische republiek. De Franse minister Juppé (bui tenlandse zaken) besprak in Pa rijs met zijn Amerikaanse ambt genoot Christopher de moge lijkheid een vredesregeling in Bosnië op te leggen maar Was hington wees dit idee van de hand. Er kan voor de Amerika nen geen sprake zijn van het sturen van troepen. Wel is Was hington in principe bereid met de NAVO luchtacties uit te voe- Functionarissen in Parijs zei den dat Juppé zijn teleurstelling over de besprekingen niet ver hulde. Hij zou verklaard hebben dat Frankrijk mogelijk gedwon gen zal zijn de 6.000 aan de VN- operatie deelnemende troepen terug te trekken indien er geen einde aan het conflict komt. De VN voeren volgens de op perbevelhebber van de VN-vre- desmacht Unprofor, Jean Cot, verbeteringen door om hun vre destaak in het voormalige Joe goslavië beter uit te voeren. Dit zei Cot bij de beëdiging van de Britse luitenant-generaal Sir Mi chael Rose als opperbevelheb ber van de VN-troepen in Bos- moskou andrew higgins the independent De Russische nationalist Vladimir Zji rinovski brengt deze week een driedaags privébezoek aan Polen. Hij is daarvoor uitgenodigd door de Poolse nationalist Ja- nusz Bryczkowski. Zjirinovski zal onder meer 'uit nieuwsgierigheid' een bezoek brengen aan het voormalige Duitse ver nietigingskamp Auschwitz. Vladimir Zjirinovski heeft gisteren overi gens zijn gelijke gevonden een ultra-ultra nationalist die hem bestempelde als onzui ver van ras, een nazi, een als een computer geprogrammeerde bedrieger en een agent van een wereldwijde samenzwering tegen de 'verheven cultus van de Ene Goddelijke Heer'. „We hebben niets met Zjirinovski van doen", zegt Dmitri Vasilijev, de leider van het Nationaal Patriottisch Front Pamjat, een kleine, extreem-militante groep en een restant van het Sovjet-fascisme. „Vladimir Zjirinovski noemt zichzelf graag Russisch, maar als we eerlijk zijn, is hij dat niet. Hij spreekt namens het Russische volk, maar is zelf geen Rus." Zjirinovski, de grote winnaar van de recente parlementsverkiezingen, is vaag over zijn afstamming. Hij beschrijft zijn moeder als Russisch en zijn vader, die vrijwel zeker joods was, als een advocaat. Maar de be langrijkste aantijging van Pamjat jegens Zji rinovski luidt dat hij een nazi is, geen fas cist: „Zjirinovski predikt de ideeën van het nationaal-socialisme, dat niets met fascis- hoeveel leden Pamjat telt. Pamjat werd in het begin van de jaren '80 opgericht om de Russische architectuur en literatuur te beschermen, maar de organi satie sloeg al snel om naar aggressief natio nalisme. Ondanks Pamjats aanvankelijke roem en latere beruchtheid is de partij voorbijgestreefd door andere groeperingen die nationale redding beloven, met als suc cesvolste groep Zjirinovski's Liberaal De mocratische Partij. Vasilijev verwerpt Zjirinovski's droom van Russische troepen in zomeruniform die 'hun laarzen in het warme water van de In dische Oceaan wassen'. Volgens Vasilijev ligt de toekomst van Rusland niet in uitbrei ding naar het zuiden, maar langs een ande re as: „Wij propageren de Berlijn-Moskou- Tokyo lijn als een realistische basis voor po litieke stabiliteit." Vasilijevs voornaamste doel is echter het herstel van de monarchie, het dienen van God, een halt toe roepen aan de 'slaafse dienstbaarheid aan multi-nationale onder nemingen' en het dwarsbomen van een ge heim Amerikaans complot dat in 1959 door Eisenhower werd gelanceerd. „We worden geacht als Amerikaanse indianen in reser vaten achter prikkeldraad te leven als een attractie voor toeristen: 'Dit zijn Russen, de ze speelt accordeon en die daar doet wat anders'. Dit maakt ons woedend en wekt een ongelooflijke weerstand op in het diepst van de Russische ziel, een monster lijkeweerstand." vertaung: aaa rg reet hesunga Weer doodstraf geëist tegen lid Haemers-bende Voor een rechtbank in Brussel is gisteren de doodstraf geëist te gen Basri Basjrami, een van de leden van de zogeheten Bende van Haemers. Basjrami is echter sinds zijn ontsnapping uit een Brusselse gevangenis in mei vo rig jaar voortvluchtig. De man brak uit samen met bendelid Philippe Lacroix. De laatste liep al snel tegen de lamp en werd vorige week sa men met een andere medever dachte ter dood veroordeeld. Een straf die in België automa tisch wordt omgezet in levens- lang. Basjrami zou ervoor verant woordelijk zijn dat de bende steeds gewelddadiger optrad. Dat culmineerde in een overval op een geldwagen in 1989 waar bij een dode en een zwaarge wonde vielen. Bendeleider Pa trick Haemers pleegde kort na de uitbraak van Basjrami en La croix zelfmoord. Frankrijk voor uitbreiding Europarlement Het Franse parlement heeft gis teren ingestemd met uitbrei ding van het aantal zetels van het Europees Parlement. De Franse volksvertegenwoordi ging had aanvaarding opgehou den tot de regering de garantie zou krijgen dat het Oostfranse Straatsburg ook in de toekomst een grote rol blijft spelen in het Europese vergadercircuit. Als gevolg van de Duitse her eniging was besloten tot uitbrei ding van de zetels in de Europe se volksvertegenwoordiging met 49 tot in totaal 567. De nationa le parlementen moesten deze uitbreiding echter nog goedkeu ren. De Franse regering had die goedkeuringsprocedure aange grepen om het verzet binnen het Europarlement tegen Straatsburg de Europarle mentariërs vergaderen liever in het Europese bestuurscentrum Brussel definitief te breken. Het besluit het Europees Par lement uit te breiden, betekent dat Nederland zes zetels meer krijgt en daarmee op 31 komt. Schandaal over maltresse van Thomas Klestil President Klestil en zijn echtgenote Edith (links) tijdens een verkiezingsbijeenkomst. Met zonnebril Klestils naaste medewerkster en omstreden vriendin Margot Löffler. foto reuter peter bader De Oostenrijkse president Thomas Klestil (61) is niet van plan af te treden na onthullin gen over een buitenechtelijke liefdesaffaire met zijn 39-jarige naaste medewerkster Margot Löffler. Hij wordt daarin ge steund door zijn conservatieve partij ÖVP. „Ik zal dit overle ven", zegt Klestil in een van daag verschenen interview met het blad Die Presse. Met de uitlatingen verbreekt de president een twee dagen du rend stilzwijgen over wat som migen in Oostenrijk als het grootste schandaal zien sinds Klestils voorganger Kurt Wald- heim van oorlogsmisdaden werd beschuldigd. Terwijl de president eerder in de Weense Hofburg crisisover leg voerde over de situatie, kreeg hij de volledige steun van zijn conservatieve partij. ÖVP- leider Erhard Busek wees sug gesties dat de zaak Klestils rol als staatshoofd van Oostenrijk schaadt als 'totale nonsens' van de hand. De Weense boulevardpers onthulde onlangs de geheime relatie, tot grote ontsteltenis van veel Oostenrijkers die vinden dat het presidentschap moet worden hekleed door iemand van onbesproken gedrag. Ook vinden zij het belangrijk wie de 'first lady' is. En bovendien: wie zal de president begeleiden tij dens het staatsbezoek aan Egypte begin volgende maand. En nog belangrijker, wie hangt aan zijn arm bij het bal van de Weense Opera op 10 februari, het hoogtepunt van het sociale leven in de hoofdstad? Klestil verklaarde zondag in de Neue Kronen Zeitung (NKZ) de zaken zo spoedig mogelijk te zullen regelen. Maar de kranten eisten uitleg over de affaire met Löffler. Zij eisen vooral ophel dering o\ er een vermeend 'lief desnest' in het Hofburg-paleis zelf. Volgens de NKZ een sober ingerichte kamer die kan wor den gebruikt bij militaire nood toestanden. Klestils echtgenote Edith zei het afgelopen weekeinde dat ze haar man na 37 jaar heeft verla ten omdat zij meent dat haar rol als first lady' is overgenomen door Löffler. Op de vraag wat een einde kan maken aan de huwelijkscrisis antwoordde Edith: „Het zou helpen als Löf fler naar het buitenland wordt overgeplaatst." Een eventueel aftreden van Klestil, die in 1992 de omstre den Waldheim opvolgde, zou leiden tot nieuwe verkiezingen. En dat in een politiek jaar dat al zeer vol is met algemene verkie zingen, deelstaatverkiezingen en een referendum over toetre ding tot de Europese Unie. nans beF$2 Riante" Dmitri Vasilijev, leider van de fascistische Pamjat samen met een non voor portretten van de Russische tsaar Nicolaas II. foto ap boris yurchenko me te doen heeft. Hij brengt het ideaal van nationale hereniging en wedergeboorte in diskrediet." Op een van zijn zeldzame persconferenties werd Vasilijev gisteren begeleid door een zwijgzame non en twaalf jongemannen in tsaristisch uniform. Hij weigerde te zeggen CSSH5 Franse sperzie- i t Franse Sperziebonen JJJ* fritessaus 1 - emmertje rwTEssAw:---^...

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5