Politiek heeft buik vol van CD Onze Top 5 van deze week. Binnenland B()nden en werkgevers: meevaller voor meer werk Vervolging voor verkoop racistisch computerspel Undercover-agenten en informanten al langer ter discussie cm Britse koppelbazen verdienen goud geld 7.99 e (INSDAG 25 JANUAR11994 D66 claimt open plek Amsterdam niet nosTZAAND66 zal het burgemeesterschap van Amsterdam niet claimen. Volgens fractievoorzitter Van Mierlo zullen wel D66- ;s de grqkandidaten meedingen naar de burgemeesterspost die is vrijge- te ere- Komen nu Van Thijn minister is geworden. Maar de D66-voor- die maiman liet gisteravond in Oostzaan weten 'dat de beste moet wor- !en vooijden gekozen, en die kan heel wel uit de PvdA komen'. De lijst trekker van D66 zei zelf geen aspiraties voor het burgemeesters- )remier,ambt in de hoofdstad te hebben, g. Chuaj heipén O Weer stap in samenwerking met België erzoe- p£N bosch Een grote stap voorwaarts in de samenwerking tus sen de drie Zuidnederlandse provincies enerzijds en de vijf ^Vlaamse provincies en de Vlaamse deelregering anderzijds. Zo 1 nnpmrlp rif» Rr tngkok ?ns ver- riteiten )ij de zo gezet, jmstre- it hoofi de kop Burma neen n door ainder- >g zijn le, vaal s, die anpasii i, maar lie na- hner noemde de Brabantse commissaris van de koningin Houben gisteren de afspraken over de aanpak van een groot aantal grensoverschrijdende projecten, die gisteren werden bekendge maakt. Een van de projecten is een onderzoek naar de mogelijk heid van een luchtkwaliteitsmeetnet. Waarborgfonds voor kinderopvang apeldoorn Als er een waarborgfonds komt dat zich garant stelt 'oor eventuele verliezen, zullen banken vaker bereid zijn geld te lenen voor de bouw van nieuwe kindercrèches. Daarom over weegt het ministerie van WVC zo'n fonds in te stellen. Dat zei minister D'Ancona gisteren bij de opening van vijf kinderdag- 'erblijven in Apeldoorn. De minister beloofde vorig jaar uitbrei ding van het aantal opvangplaatsen, maar die wordt grotendeels door ouders of bedrijven betaald. Banken blijken namelijk nau welijks geneigd te zijn leningen te verstrekken. Als de kinderop- -ang mislukt, is het bijna onmogelijk een nieuwe bestemming ■oor het pand te vinden, zo redeneren zij. Justitie weigert akkoordje middelburg» De Middelburgse officier v n justitie D. van der Bel en hasj-smokkelaar in gestolen Van Gogh- is niet van plan zijn hoger beroep tegen i trekken in ruil voor de teruggave van t schilderijen. Volgens persofficier D. Veurink wijkt het openbaar ministerie niet voor chantage. De Amsterdammer die de gesto len Van Goghs in zijn bezit zegt te hebben, zit in de Bijlmerba jes. De rechtbank in Middelburg veroordeelde hem in december anderhalfjaar cel. Officier Van der Bel had vier jaar geëist en g in hoger beroep. het fcjOngevraagd advies over besteden geld tnaf ïlier- rerk de twef n, poli- of n Werkgevers en werknemers wil len dat het kabinet de belasting- aller besteedt aan lagere arbeidskosten voor de werkge- Dat levert op de kortste ter mijn het hoogste aantal nieuwe banen op. Met dat ongevraagde advies willen vakcentrales en werkgevers een eind maken aan het 'sinterklaasspel' rond de laats miljardenmeevaller, oene- Vandaag zouden ae sociale nde partners een advies aan het ka- maal bidet sturen. Gisteren bereikten eer op ze in de Stichting van de Arbeid was .vrijwelovereenstemming over szeteneen plah om ongeveer drie mil- :te jard gulden, het blijvende deel randtsvan de meevaller van vier mil- t jard, te besteden aan lagere ar- tot beidskosten voor de werkgever. I Ze kiezen daarbij voor verla- tsbe- [ging van de overhevelingstoe- >Rau, slag, een toeslag van 11,6 pro- rtij de cent op de Ionen die de werkne- igittejmers sinds 1990 krijgen omdat e ho- ze sinds dat jaar zelf hun pre- ege- 1 mies AAW en AWBZ betalen. De I fout raten 1978, r Ruth rige vindt het niet racistische. De verdachte zelf begrijpt niet waarom bijvoorbeeld een com puterspel als Wulfenstein wèl wordt toegestaan. In dat spel komen Duitse kampbewakers, hakenkruisen, nazi's en Hitier- portretten voor. „Nintendo heeft een heel populair pro gramma waar je Chinezen moet opdrijven. Dat is in feite toch precies even erg". Een 35-jarige man uit Dwinge rs loo (Drente) moet voor de rech- he- ter tornen voor het in omloop is hel brengen van een racistisch ,e_ computerspel waarbij onder [en_ j meer op joden en negerpoppet kon worden geschoten. Justitie ?n nam vorig jaar honderden spel- diskettes bij het bedrijf Ami- comp in het Drentse Koekange in beslag na een klacht uit Alk maar. Directeur Meppelink van Amicomp vindt dat zowel zijn bedrijf als de ex-werknemer het slachtoffer zijn geworden van een overijverige officier van jus titie. Het spel is al drie jaar we reldwijd te koop en is nog steeds volop verkrijgbaar. Mep pelink erkerjt dat het „mis schien niet smaakvol" is, maar Twaalf jaar cel voor moordenaar van Turks meisje amsterdam Het gebruik van infiltranten en informanten staat al enige tijd ter discussie. Onder leiding van de Bredase hoofdofficier van justitie De Wit be kijkt een werkgroep in opdracht van het ministe rie van justitie of deze recherche-methode moet worden veranderd. Infiltranten en informanten worden vooral ge bruikt in de strijd tegen grote bendes. Een infil trant is als regel een politieman die probeert binnen te komen in een verdachte organisatie. Een informant is iemand die al lang en breed in de onderwereld zit en informatie levert aan de politie. Het is echter niet de bedoeling dat een informant onder leiding van de politie criminele activiteiten ontplooit, benadrukt De Wit. En dat is nu precies wat binnen het Interregionaal Re chercheteam Noord-Holland/Utrecht (IRT) zou zijn gebeurd. In Haarlem zou een informant er op uit zijn gestuurd om strafbare feiten te plegen om tot de top van een misdaadsyndicaat door te dringen. De inzet van infiltranten is al langer een om streden werkwijze. Deze politiemensen moeten wel heel sterk in hun schoenen staan om niet te vallen voor de verlokkingen van het criminele werk - vooral het grote geld. Juist via deze con tacten bestaat het gevaar dat informatie via de politie uitlekt naar criminelen. Dat het mis kan gaan bleek begin vorig jaar, toen de zogeheten pseudo-koopteams (politie mensen die zich voordoen als kopers van partij en drugs) in opspraak kwamen omdat ze een deel van de verdovende middelen achterover drukten. Dat gebeurde ondanks de waarborgen waarmee het undercoverwerk was voorzien: een strenge selectieprocedure, een speciale training en een in tijd beperkte infiltratie. Vanwege de gevaren en de psychische druk mochten de un dercover-agenten hun werk slechts drie jaar doen. Bovendien moesten ze onder begeleiding staan van een psycholoog of een andere vertrou wenspersoon. Een van de belangrijkste uitgangs punten voor hun werk was dat ze geen criminele activiteiten mochten uitlokken. De werkgroep onder leiding van hoofdofficier De Wit moet duidelijkheid verschaffen over de bruikbaarheid van infiltranten en informanten in de toekomst. Een belangrijke vraag is in hoe verre via deze personen verkregen gegevens bruikbaar zijn bij de rechter. Volgens De Wit is dit aspect 'nog niet uitgekristalliseerd Het onderzoek moet verder verhelderen hoe ver informanten en infiltranten bij hun politie werk mogen gaan en in welke situaties inzet zin vol is. Infiltreren is soms te omslachtig. De Wit: „Het plaatsen van microfoons in huizen kan soms veel gemakkelijker zijn. Als iemand er twee jaar voor nodig heeft om te infiltreren, kun je voor veel minder een microfoon plaatsen Ook de duur van de infiltratie komt aan de orde evenals de eraan verbonden risico's. Voorzitter Kruizinga van de Algemeen Christe lijke Politiebond ACP wil meer aandacht voor de begeleiders van infiltranten. Zij worden volgens hem langzaam weggesaneerd terwijl ze een waarborg zijn voor de betrouwbaarheid van de undercoverteams. De Wit vraagt zich af waarop Kruizinga deze uitlatingen baseert. Hij gelooft dat de huidige waarborgen redelijk zijn, hoewel ze van korps tot korps verschillend zijn vormge geven. „Er is geen uniforme wijze. Er werken korpsen met vertrouwenspersonen en er werken korpsen met psychologen. Aan elk infiltratie team is een begeleidingscommissie verbonden onder voorzitterschap van het Openbaar Minis terie. Bovendien wordt elke handeling van een infiltrant vastgelegd, zodat de rechter bij een zit ting exact kan nagaan wat is gebeurd." Fractievoorzitters noemen uitspraken Janmaat 'ongehoord brutaal' overhevelingstoeslag kan dan omlaag met ongeveer twee pro cent, zodat de werknemers t procent minder bruto-loon krij gen. Om hen netto niet achter uit te laten gaan. willen werkge vers en vakcentrales de belas tingdruk met'eveneens drie mil jard gulden verlagen. Met hun voorstel kiezen de sociale partners voor het CDA, dat eerder bepleitte om de be lastingmeevaller geheel bruiken voor lagere arbeidskos ten. PvdA-leider en minister van financiën Kok wilde de meeval ler gebruiken voor een belas tingverlaging. Daardoor ont staan op termijn ook extra ba nen zij het aanzienlijk i der dan bij een verlaging van de overhevelingstoeslag maar wordt de koopkracht van de laagste inkomens beter op peil gehouden. Naar verwachting le veren de minima dit jaar ruim twee procent in, terwijl de meeste Ioontrekkenden rond de nullijn blijven of er zelfs wat op vooruit gaan. i als gevolg Recente uitlatingen van CD'er H. Janmaat in het week blad Elsevier over minister Hirsch Ballin, staatssecretaris Gabor en kamerlid Apostolou zijn 'ongehoord brutaal'. De suggestie dat deze bewindslieden vanwege hun bui tenlandse afkomst maar moeten opstappen, slaat hele maal nergens op. den haag npa-anp zich met zijn racistische praat vorige week 'buiten elke discus sie geplaatst'. Janmaat zegt in Elsevier dat 'de jood' Hirsch Ballin maar moet aftreden omdat joden 'no maden zijn die rondtrekken en die daarom niet geschikt zijn voor openbare functies.' Staats secretaris Gabor moet zijn ambt ook neerleggen vanwege zijn opspraak geraakte CD-lijsttrekker Janmaat. Deze affiches hangen op Dat staat verklaring en gezamenlijke de acht fractie- de politieke par tijen. Ze hebben hun 'buik meer dan vol' van Janmaat. De brief schrijvers zijn niet van plan in de toekomst nog te reageren als Janmaat weer dergelijke opmer kingen maakt. Janmaat heeft Hongaarse afkomst en de Griek PvdA-kamerlid Apostolou kan ook maar beter vertrekken. Janmaat ontkent dat hij dat allemaal heeft gezegd en vindt de woede van de politici niet op zijn plaats. Elsevier heeft ge dreigd het hele interview, cfat op band staat, letterlijk af te druk ken. Het gesprek zou volgens Elsevier nog veel schokkender uitspraken bevatten. Volgens de politici suggereren Janmaats uitspraken 'een vol strekt onrechtvaardig onder scheid tussen Nederlanders aan de hand van hun familiege schiedenis'. De verklaring is on dertekend door CDA, JA'dA, WD, D66, GroenLinks, SGP. GPV en RPF. Bolkestein pakt Janmaat niet aan in het parlement, zoals hij dit weekeinde beloofde, vanwe ge 'prtiktische bezwaren'. Het kamerreglement staat namelijk niet toe dat kamerleden elkaar rechtstreeks mondelinge vragen stellen. Dat kan alleen indirect via een bewindspersonen. Ver volgens zijp kamerleden niet verplicht op vragen van colle ga's te antwoorden. Verder wordt vandaag de twee weken geleden overleden minister Da- les herdacht. Bolkestein vindt het niet gepast juist op die dag met Janmaat te praten. Janmaat schoffeerde iedereen ook al door net na Dales' dood te zeg gen dat hij 'geen traan om haar zou laten'. Volgens Bolkestein kosten de uitspraken van Jan maat de CD zeker stemmen, omdat zelfs verstokte CD-kie- zers inmiddels 'de schellen van de ogen zijn gevallen'. Als de CD na de verkiezingen slechts één of twee zetels haalt, stelt Janmaat zijn voorzitter schap ter discussie, zo zei hij gisteren. Maar de CD'er rekent eerder op vijf zetels. Janmaat ontkende dat hij iets tegen jo den heeft. Hij zou zelf joods bloed hebben; de moeder van zijn moeder was namelijk joods. ACHTERGROND DEN HAAG CAREL GOSELING CU Vanillevla, pak 1 liter jLserl.49 Uit-de bedieningsafdeling: Geroosterde achterham, 100 gram De Amsterdammer die vorig jaar de twaalfjarige Zülbiye Gündüz in de Vrolikstraat doodsloeg met een tafelpoot, is gisteren in hoger beroep ver oordeeld tot twaalf jaar cel met dwangverpleging. Advocaat-ge neraal Fehmers had twee weken geleden vijftien jaar cel geëist. Op de bewuste dag in maart zou Zülbiye de man hebben be ledigd door hem uit te lachen, zo verklaarde hij tegenover het hof. In het vonnis hield het hof er rekening mee dat de man psychotisch is en derhalve sterk verminderd toerekeningsvat baar. De kans op herhaling is volgens deskundigen van het Pieter Baan Centrum groot. De rechtbank veroordeelde de man in augustus al tot twaalf jaar cel en TBS met dwangverpleging. 01 2 hele kippen op schaal, ca. 1700 gram 4 halen, 3 betalen: Pepsi Cola, regular; light of max of Seven Up, regular®* of light r -tj- 4 flessen naar keuze a 1.5 I JK D./D Selection Clémence, rode of witte wijn, 3 flessen 1 a 0.75 liter 1^75' lU.- Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 29 januari a.s.. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Verder speurwerk bracht de herkomst van de goedkope arbeidsmachten aan het licht: Nederlandse koppelbazen bleken vervangen door buitenlandse. De truc is eenvoudig. In de Nederlandse bouw- en metaalsector bestaat een tekort aan vaklieden. In Groot- Brittannië en Portugal zijn die er te over. Volgens de EG-regels mag iedere Euroburger in elk EG-land werken mits aan alle verplichtingen wordt voldaan, zoals de betaling van belastingen en premies. En dat gebeurt dus niet. De vooral Britse koppelbazen bieden Nederlandse ondernemers arbeidskrachten aan tegen een uurtarief dat iets lager ligt dan dat van de Nederlandse concurrenten. Het is dus aantrekkelijk voor een Nederlandse ondernemer deze arbeidskrachten in te huren. Omdat het voordeel maar klein is, koesteren de ondernemers geen argwaan en vertrouwen ze erop dat de Britse ondernemer netjes de werkgeverslasten afdraagt. Maar dat doet (le koppelbaas niet. Hij steekt de verschuldigde belastingen en premies in eigen zak. Het gaat daarbij om veel geld. Het laagste belastingtarief is 38 procent. Op een jaarsalaris van pakweg veertig mille verdient de koppelbaas zo ruim vijftienduizend gulden. Zelfs als daarvan nog de kosten van het Eigenlijk zijn ze er bij de Belastingdienst toevallig op gestuit. Bij de normale con troles bleken ineens tal van Nederlandse ondernemingen buitenlanders in dienst te hebben, vooral Britten en Portugezen. Op de vraag waarom antwoordde de Neder landse ondernemer steevast: „Omdat die goedkoper zijn". iets lagere uurtarief voor de nietsvermoedende Nederlandse ondernemer wordt afgetrokken, blijft nog genoeg aan de strijkstok hangen. De handel is zo lucratief dat de koppelbazen allerlei juridische constructies bedenken en zich zelfs in belastingparadijzen vestigen. De buitenlandse koppelbazen zijn voor de Nederlandse belastingdienst moeilijk aan te pakken. Pas als identiteit en vestigingsplaats zijn achterhaald, kan betrokkene worden getrakteerd op een naheffing. Of dat helpt is de vraag. Het is al eens voorgekomen dat een buitenlandse koppelbaas spontaan de stroom van het faxapparaat uitzette toen de Nederlandse belastingaanslag binnenrolde. Als niet wordt betaald, staat de Belastingdienst voor het blok. Er zijn wel internationale belastingverdragen, maar die voorzien niet in regelingen voor het invorderen van belastingschulden in andere landen. Na een paar maanden wachten pakt de dienst dan maar de goedgelovige Nederlandse ondernemer aan die de buitenlandse arbeidskracht te goeder trouw werk gaf. Op basis van de wet Ketenaansprakelijkheid, die ooit de Nederlandse koppelbazen de nek omdraaide, is uiteindelijk de Nederlandse ondernemer aansprakelijk. Bij de Belastingdienst is inmiddels een computernetwerk opgezet om de voornamelijk Britse koppelbazen een halt toe te roepen. Daarbij wordt samengewerkt met het GAK. de Sociale Verzekeringsraad en collega-belastinginspecteurs aan de overkant van de Noordzee. Sommige buitenlandse arbeidskrachten blijken hier al jaren te wonen. Veelal hebben zij naast hun werk ook nog een uitkering, hetzij van de Nederlandse overheid hetzij van de Britse. Maffia-achtige constructies is de Belastingdienst overigens nog niet op het spoor gekomen. Desalniettemin willen de betrokken belastingambtenaren liever niet met naam en toenaam in de krant. Wel willen zij door middel van publiciteit deze misstand aanpakken. Onder meer door de Nederlandse ondernemers te waarschuwen zich niét met dit soort praktijken in te laten. Want zij blijven uiteindelijk met de brokken Boer in de cel na mishandeling van zijn knecht den bosch anp Een 48-jarige agrariër uit het Brabantse Someren-Heide heeft 3,5 jaar cel gekregen wegens ja renlange mishandeling en uit buiting van zijn knecht. De offi cier van justitie had vijf jaar ge ëist. De man heeft steeds ontkend dat hij op zijn boerenbedrijf ja renlang zijn knecht mishandel de en uitbuitte. Hij ontkende ook dat hij in de omgeving van zijn bedrijf vee roofde of door de knecht liet roven. De be schuldigingen zijn volgens hem een wraakactie van jaloerse kleine boeren uit de buurt. Twee weken geleden op de zitting liet de verdediging ze ventien mensen getuigen dat zij in al de jaren dat zij op het be drijf in Someren-Heide op be zoek kwamen, nooit iets van de mishandelingen hadden ge merkt. De rechtbank achtte dat echter wel bewezen, mede op grond van de rapportage over het slachtoffer door gedragsdes kundigen. De knecht heeft door de mishandelingen vermoede lijk onherstelbare psychische schade opgelopen. Ruim 67 miljoen steun van kabinet voor bedrijven den haag »n pa Het kabinet trekt meer geld uit Limburgse bedrijven die zijn getroffen door de waters nood. De totale steun komt uit op een bedrag van ruim 67 mil joen gulden. Daarover bereikten minister Andriessen (economi sche zaken) en vertegenwoordi gers van het Limburgse bedrijfs leven gisteravond een akkoord. Voorzitter Van Zeil (buig^ meester van Heerlen en oud- staatssecretaris van economi sche zaken) van de Stichting Watersnood Bedrijven Limburg toonde zich tevreden over het resultaat. De Stichtiqg schat de waterschade bij bedrijven op circa tachtig miljoen gulden. Andriessen zegde de onder nemers toe 65 procent van de schade aan machines, gebou wen en goederen geheel te ver goeden. Volgens de minister kost dit het rijk circa vijftig mil joen gulden. Tien procent van de schade komt voor rekening van de ondernemer zelf. Voor de overige 25 procent kunnen de bedrijven een beroep doen op de kredietregeling voor het midden- en kleinbedrijf. Daar is nog eens tien miljoen gulden mee gemoeid. JWG'ers krijgen wachtdagen bij ziekmelding Jongeren die aan de slag zijn via de Jeugdwerkgarantiewet (JWG) krijgen straks de eerste één of twee dagen van hun ziekte geen loon meer. Staatssecretaris Wal lage van sociale zaken reageert met dat voornemen op kamer vragen over het hoge ziektever zuim bij JWG'ers. Onlangs werd bekend dat het ziekteverzuim bij jongeren die via het JWG een deeltijdbaan bij overheid of semi-overheidsin- stelling hebben, op zes procent ligt. Dat is aanzienlijk hoger dan het ziekteverzuim van leeftijds genoten met een 'echte' baan. Wallage gelooft overigens niet dat JWG'ers zich vaak ziek mei den omdat ze hun werk als wei nig zinvol ervaren. Hij denkt dat dat eerder komt omdat ze on voldoende zijn gewend aan het arbeidsproces. Wallage laat de Kamer verder weten dat hij niet van plan is de vergoeding van 330 gulden per maand voor jongeren die wach ten op een plaats in de JWG te verhogen. Hij wijst er op dat de ze jongeren eventueel een be roep kunnen doen op aanvul lende bijstand of bij hun ouders kunnen aankloppen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3