Schrijvende Lezers CD betekent AD: Anti-democratie Recensie is tendentieus en beledigend Ongerust? Van der Graaf schiet met losse flodders Vakbond voor RWW'ers De Stemming De verkiezingen voor een nieu we gemeenteraad naderen. Voor sommige lezers is dat re den om in de pen te klimmen. Een belangrijke dag, 2 maart 1994. Waarom? Omdat er dan een nieuw stadsbestuur moet worden gekozen. Maar bet is toch lood om oud ijzer, hoor je veel zeggen. Ze beloven van al les, maar als ze er eenmaal zit ten. doen ze wat ze zelf willen. Nu moeten we wel goed onder scheiden dat actiegroepen, be langenpartijen enz. maar heel oppervlakkig bezig zijn. Het is voor het gemeentebestuur wel even ingewikkelder om het ge heel naar vermogen te besturen. Er is echter momenteel wel een ander gevaar, zoals wij ou deren reeds in 1938-1945 heb ben ervaren. Toen noemde men het de NSB. Blank, stoer ras en geen joden, dat waren de ver schoppelingen en die moesten dus de gaskamer in. Hitler is dood, maar zijn geest steekt al om de kop weer op. Men noemt zich nu Centrum Democraten of Centrum Partij. Racistische en fascistische elementen voe ren de boventoon. Weg met de zwarten, Polen, Turken, Marok kanen. Geen vluchtelingen meer. Zij zijn de schuld van de verloedering iri Nederland en in Europa. Werken doen ze niet. Ze wor den gewoon in de watten ge legd. ze plegen criminaliteit en zijn aan drugs verslaafd. Ja, dat is zo ongeveer de draagwijdte van deze partijen. Vele mensen willen uit onvre de deze groepen gaan steunen. Maar besef dal u dan wel bezig bent met het onheil over u uit te roepen. Als christenen kan je dat natuurlijk niet doen. Gods Grote Gebod verloochenen, dat kan niet. Humanitair ben je niet meer als je anders gekleurden of andere culturen niet meer kunt accepteren. Je kunt je er gemak kelijk vanaf maken door niet te stemmen, dan ben je overal vanaf en draag je geen verant woordelijkheid. Dit is toch geen fiere Nederlandse houding. Breng daarom uw stem uit op een democratische partij, spreek die aan op haar fouten, laat daar je stem horen. Speel de anti-democraten niet in de kaart, want de naam CD bete kent AD: anti-democratie. Wij ouderen hebben de les toch ze ker geleerd en we zijn nog mon- dig. Daarom breng uw stem uit op 2 maart, zodat ons groot goed. zoals we dat nu hebben, behou den blijft. Oei, hoe vernietigend is Leidsch Dagblad van 19 januari van Onno Schil- stra over de tentoonstelling 'Kunst Op Gang' in Kunstcentrum Haagweg4. En hoe beledigend is de recensie voor de door Schilstra gesignaleerde 'zeer, zeer weinige serieu ze artiesten', waarvan hij er drie met name noemt. Je zou verwachten dal hun werk een stra lende oase vormt temidden van de door prutsers ervaardigde brij. Niets is, volgens Schilstra, min der v het werk de r blijft het juist in die brij ten onder. Op die m dan ook onduidelijk hoe het verdei welgemeende raad van Schilstra om, teneinde Haagweg 4 als Kunstcentrum te behouden, de be zem te halen door de gelederen van de er geves tigde kunstenaars. Zelfs al zouden we alleen de 'zeer, zeer, weinige serieuze artiesten' willen handhaven, en de 'pseudo-kunstenaars' eruit gooien, dan nog blijkt het moeilijk om de ene ca tegorie tegenover de andere te traceren, erkent ook Schilstra duidelijk. En zelfs als het wel zou lukken om het kaf van het koren te scheiden, dan vergt de instandhouding van zoiets als Haagweg 4, zo is gebleken, een langdurig in de slag gaan met vergaderhaaien bij een keur aan (overheids)instanties. Getuige Schilstra's artikel zijn het nu net die zeer getalenteerde kunstenaars die daar niet van gediend zijn. Nogmaals beledigt Schilstra de in zijn ogen wel getalenteerden door, zij het verkapt, te stellen dat zij zo stom zijn om genoegen te nemen met een door de gemeente verstrekte duur hok, losgekomen in een eindeloze burocratische martelgang, waar, uitgezet tegen als nachtmerrie ervaren overleg, de romantische droom van 'kunst om de kunst' met meer succes is te realiseren dan in een adekwaat en betaalbaar lokaal aan Haagweg 4. Als een van de op Haagweg 4 gevestigde kun stenaars (en, naar mag worden aangenomen, een van de prutsers in Schilstra's ogen) heb ik wel de noodzaak ingezien om door middel van ook mij geregeld de strot uitkomende vergaderingen te trachten het gebouw als ateliercomplex te behou den. Het verwijt 'vergaderen om te vergaderen' mag ik mij dan ook enigszins aantrekken.... Geregeld vergaderen leidt ertoe dat je een zeke re handigheid ontwikkelt in het op de juiste meri tes beoordelen van stukken en artikelen. Toege past op de recensie van Onno Schilstra kan ik niet anders dan concluderen dat het hier gaat om een inconsistent en tendentieus stuk, het Leidsch Dagblad onwaardig. Namens het bestuur van Stichting de Leidse School, Willem Vermaase Leiden. Bloemenveiling Flora volgt de ontwikkelingen bij andere veilingen op de vóet. Dat bepaalde vernieuwingen (nog) niet zijn doorgevoerd komt om dat ze niet voordelig zullen uitpakken voor het Rijnsburgse bedrijf. Het heeft niets te maken met conservatisme, stelt de publiciteitsmedewerker. ARCHIEFFOTO DICKHOGEWONINC Er wordt in Leiden een vak bond voor langdurig werklo zen opgericht, zo meldde de krant op 10 januari. In het artikel van Erna Straats- ma wordt de indruk gewokrdat de heren P. den Hollander en S. van Bruggen bezig zijn met de oprichting van een aparte vak bond. Beide heren zijn bestuursle den van respectievelijk de Voe dingsbond FNV afdeling Leiden en de AbvaKavo afdeling Duin streek. Zij zijn en blijven actief in het vakbondswerk en in het uitkeringsgerechtigdenwerk van beide bonden binnen de FNV. Wat bij beide heren voorop staat is het tot ontwikkeling brengen van activiteiten op het gebied van belangenbeharti ging, door, voor en met uitke ringsgerechtigden. De redenen om te komen tot oprichting van de vereniging voor RWW'ers in Leiden zijn: - Het merendeel van de doel groep (RWW'ers en WW'ers) is niet lid van een vakbond: - De yakbondsstructuur wordt door potentiële leden van de RWW-vereniging als te ingewik keld en hoogdrempelig ervaren; - Een*'plaatselijke, laagdrem pelige organisatie kan zich di rect richten op belangenbehar tiging van haar doelgroep. Dit onder meer in samenwerking met de FNV en FNV-jongeren. P. den Hollander en S. van Bruggen, Koppenhinksteeg 2, Leiden. Indien u reageert op een arti kel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het alge- me eh in deze krant onderte kend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren.. Het Rijnsburgse raadslid J.C. van der Graaf verklaarde onlangs dat de veiling Flora kansen dreigt te missen doordat ze niet alert genoeg op nieuwe ontwikkelin gen inspeelt. Flora, aldus het RPF/SGP- raadslid, is te conservatief. Beschuldigd worden van conservatisme door een vertegenwoordiger van de RPF/SGP. Dat overkomt je als bedrijf niet elke dag. Maar heeft het Rijnsburgse RPF/SGP raadslid J.C. van der Graaf gelijk met zijn opmerkingen in het Leidsch Dag blad van 14 januari? Voor wie de materie kent, kan er maar één conclusie zijn: Van der Graaf heeft vooral met losse flodders geschoten. Het klopt niet, dat Bloemenveiling Aalsmeer on langs is begonnen met televeilen. In Aals meer is begonnen met informatieveilen en dat is iets heel anders. Bij informatieveilen worden produkten op monster geveild. Bloemenveiling Flora gaat (nog) niet over tot informatieveilen omdat die veilmethode alleen kostenbesparend werkt als er sprake is van grote uniforme partijen voor grote af nemers. Grote partijen zijn in Rijnsburg wel voorhanden, maar het type koper, dat zich met name op Flora richt, werkt kleinschali ger. De telers zouden dan hun produkten volgens zeer veel uiteenlopende specifica ties moeten leveren en dat werkt niet posi tief uit op de kosten. Dus wordt er in Rijns burg nog niet aan informatieveilen begon- Bij televeilen, dat overigens in de bloe misterij helemaal niet wordt toegepast, is er sprake van een computerverbinding tussen (groente)veilingen. Het produkt, dat op de ene veiling aanwezig is, wordt ook op de klok van de andere geveild. Daardoor wordt het koperspubliek, dat in de markt is voor het produkt, sterk vergroot. Kopers van bloemen en planten willen het produkt zien, alvorens het te kopen. Daarom is het beeldveilen ontwikkeld. Door Bloemenveiling Holland en niet doorjiloe- menveiling Aalsmeer, zoals Van der Graaf ons wil doen geloven. De bedoeling daar van is eveneens dat het verwerkingsproces binnen de veiling wordt ontlast. De produk ten komen niet meer langs de Wok. Er wordt een monster van elke partij zichtbaar gemaakt op een beeldscherm. Waarom kiest Bloemenveiling Flora op dit moment voor geen van de drie syste men? Daar is een simpele reden voor: het Florabelang is er niet mee gediend. Het beeldveilen blijkt vooralsnog een dure op lossing, die nog niet goed werkt. Vandaar dat je er na de eerste publiciteitsgolf weinig meer over hoort. Het televeilen blijkt evenmin de panacée voor alle problemen. In een interview met het Agrarisch Dagblad op 14 januari geeft directeur Kees van Beek van de groente- en bloemenveiling in het Limburgse Grubben- vorst toe, dat het televeilen niet heeft ge bracht wat er van was verwacht. De derde nieuwe vermarktingsmethode, het informatieveilen. werkt in de vorm waarin dat in Aalsmeer gebeurt voor Bloe menveiling Flora waarschijnlijk kostenver hogend, in plaats van kostenverlagend. Dat alles neemt niet weg, dat Bloemen veiling Flora de ontwikkelingen bij collega veilingen nauwkeurig volgt. Waar verande ringen in het voordeel van teler en hande laar zijn, zullen ze zeker worden toegepast. De veiling heeft een lange traditie van op vallende vernieuwingen op haar naam staan en is zeker niet ingedommeld. De opmerkingen van Van der Graaf over dit onderwerp kunnen dus bij de afdeling kretologie worden ondergebracht. Daar passen ook zijn verwijten als zou Bloemen veiling Flora te weinig inspanning verrich ten om bloemen uit goedkope landen voor de Rijnsburgse klok te brengen. Geïmpor teerde bloemen uit landen met een mild klimaat maken een wezenlijk bestanddeel uit van het klokaanbod in Rijnsburg. Het aandeel daarvan in de totale aanvoer ligt (over het hele jaar genomen) op ongeveer 15%. Zijn slotopmerking in het Leisch-Dag- blad-artikel is helemaal een mooie. Van der Graaf vindt het doodzonde dat het World Flower Trade Center niet in Rijnsburg zit, maar in Leiden. Tot zijn en uw geruststel ling: het World Flower Trade Center zit ner gens meer, want het is ter ziele. Wat wel in Leiden zit, is het Flower Center, waar ver schillende overkoepelende organisaties van de sector zijn ondergebracht. Overigens doet Bloemenveiling Flora er het nodige aan om Rijnsburg te laten uit groeien tot een centrurn van de bloemen handel. Samen met de gemeente wordt er aan gewerkt om de gehele Kamphuizerpol- der de bestemming veilingterrein te geven. Het Florabeleid is er op gericht handels- en aanverwante activiteiten rondom de veiling te stimuleren. In dat kader past ook de ver koop van gronden aan de Laan van Verhof aan een drietal aan de bloemisterij verwan te ondernemingen uit Rijnsburg. Het is een goede zaak, dat politici (ge meentelijk, provinciaal en landelijk) bedrij ven kritisch volgen. Vaak zetten de woorden van een buitenstaander je aan het denken. In dit geval is daarvan geen enkele sprake. Als Van der Graaf nog eens zijn licht over de Bloemenveiling Flora wil laten schijnen, doet hij er goed aan zich eerst eens van de feiten op de hoogte te stellen. Zo voorkomt hij, dat hij zichzelf ongeloofwaardig maakt. Piet Kralt, publiciteitsmedewerker Bloemenveiling Flora, Rijnsburg. Naar aanleiding van de oproen van burgemeester Goekoop orn niet op de CentrumDemocrateij te stemmen zou ik gaarne eei opmerking willen maken. Hoi komt het dat de politici zich z< ongerust maken? Is het omda ze niet goed geregeerd hebben Dat het grote publiek zeer onte vreden is blijkt al uit de opinie cijfers. Ik geef een opsommin] van wat er zoal mis is gegaan De WAO en AWW werden een hoop gegooid. De wegenbe lasting werd een stuk hoger, ne zoals energie, gemeentelijke ta rieven, onroerend-goed-belas ting, afvaltarieven, gezond heidszorg, het meer betalei voor geneesmiddelen. Voora mensen met alleen AOW krijger daarmee mee te maken, zoals met de huurverhoging Zestig procent wordt uitgegeven aan vaste lasten. Steeds mensen komen diep i schulden te zitten door de toe nemende verhogingen. Politic zien steeds kans om elk jaar op een sluwe wijze van alles en nop wat te verhogen. Als pleister op de wonde wordt er - in verkie zingstijd - gepraat over belas tingverlaging. Dit is natuurlij! een sigaartje uit eigen doos! De PvdA is de partij vai armoede geworden. Geachte burgemeester, zijn volmondige en verstandige n, wij zullen uitmaken op wij zullen stemm 1 hebben wij beslist A. Kluivers, De Goejestraat 55, Leiden De collegepartijen in Leiden willen niet met de WD regeren en dus is het de vraag of D66 er gewoon bij komt in het college of dat een van de andere colle gepartijen moet wijken, luidt de stelling in de politieke rubriek De Stemming. Uw rubriek De Stemming stemt mij het gevoel de rubriek Stemmingmakerij te laten he ten. Blijkens het artikel ve terdag 15 januari is het vc ondertekenaars H. van Egmond en W. Koevoet een vaststaand gegeven: de WD piest bij de verkiezingen buiten de pot. Ge makshalve wordt aan het eind van het verhaaltje met een door henzelf bepaalde woordaanpas-; sing de SP met de CD geassoci eerd. Deze twee, wellicht zeer ge-1 studeerde en uiterst intelligente columnisten (verdient het nou nog wat?) hebben zichzelf uit de onschuldige luier geworsteld en constateren, dat het speculeren over de zetelverdeling groteske vormen aanneemt en wordt hei; woord papierverspilling noemd alsof zij er hun billetjes nog mee zouden moeten vegen. Kennelijk hebben zij hun po litieke voorkeur willen uiten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18