Apparaat van 3,5 ton ongebruikt in kelder 'Vis verkoopt nog goed ondanks de zakjes gif Eetl VISjeopgeslokt door een grote VIS van bewoners Bijlmermeer Randstad Dijkgraaf kapittelt wethouder Arbeidsomstandigheden havens verbeterd door speciaal project Te weinig huisartsen: meer studenten medicijnen Ti» Onderzoek naar gezondheid DINSDAG 25 JANUAR11994 Politieagenten hebben geen tijd voor schietoefeningen Vervolg van voorpagina Hij staat al zes maanden ingepakt in de kelder van het hoofdbureau van het politiekorps in de regio Hollands Midden: de 350.000 gulden kostende schietbioscoop. Niemand heeft tijd om met het ding 'te spelen'. Dood zonde, vindt vuurwapendocent T. Passchier. „Training met de bioscoop is nodig om de schietvaardigheid van de agenten op peil te houden. Oefenen op stilstaande schietschijven alleen is daarvoor niet genoeg." MONICA WESSELING Hollands Midden heeft, net als alle andere politieregio's, een half jaar geleden van het minis terie van binnenlandse zaken een schietbioscoop gekregen. De uit Amerika afkomstige FATS (Fire Arms Training System) moet agenten trainen in het beoordelen van vuurge- vaarlijke situaties. De agenten zien op een bioscoopscherm een scène met een boef en moeten beslissen of ze al dan niet schieten. Trekken ze hun lasergestuurde Walther P5 en vuren ze; dan valt de boef dood neer (of niet, als ze missen). Volgens Passchier is deze trai ning hard nodig om de agenten scherp te houden. De vuurwa pendocent: „Training in vuur wapengebruik is veel méér dan weten hoe je de trekker moet overhalen. We hadden al de training in benaderingstechnie ken, de geweldsinstructies en het vuren op statische doelen. Nu komt de Fats erbij. Een goe de aanvulling, althans, als hij zou worden gebruikt." Passchier heeft de animo om aan schietoefeningen mee te doen de afgelopen jaren steeds verder zien dalen. Het korps Hollands Midden heeft de be schikking over vijf schietbanen, onder meer in Alphen aan den Rijn, Leiden en Leiderdorp. „Genoeg banen en genoeg do centen, maar de agenten kun nen onmogelijk tijd vrijmaken. Ze moeten al veel uren in trai ningen steken zoals geweldsin- structie." Uit de doos De schietbioscoop staat inge pakt, en Passchier verwacht niet dat het apparaat snel uit de doos zal komen. „Ik weet niet waar de mannen en vrouwen plotseling de tijd vandaan zou den moeten halen. De korpslei ding moet dat inzien en gewoon tijd voor hen vrijmaken. Er staat nogal wat op het spel." Het gaat de docent te ver om nu al te twijfelen aan de schut- terscapaciteiten en het inschat tingsvermogen van de agenten. „Maar dat niveau blijft niet au tomatisch op peil. Daar moet je wel wat voor doen. En vijf uur op een schietschijf schieten is nu niet bepaald een ruime en afdoende training." Mochten de agenten tijd krij gen om te oefenen, dan nog is Passchier niettevreden. Eén FATS voor de hele regio is te weinig. „Het lukt je nooit om ie dereen daar geregeld op te laten oefenen." Voor korpschef S. van Hulst van Hollands Midden is het geen nieuwtje dat 'zijn' mannen niet voldoende uren op de schietbaan doorbrengen. De re organisatie van de politie en het extra werk dat dat met zich mee heeft gebracht, zijn hiervan vol gens hem de oorzaak. Van Hulst is ervan overtuigd dat de schiet- kwaliteiten van de agenten nog voldoende is. „Anders waren ze er bij de instructies wel uitge plukt en bijgeschoold. Van Hulst verzekert dat de schietbioscoop heel binnenkort wordt uitgepakt en gebruikt gaat worden. Sterker nog: voor dit jaar staat een intensievere schiettraining op het program ma. De agenten gaan weer meer uren de baan op. Nieuw is de combinatie van sport met schieten. De agenten worden getraind in het gebruik van een vuurwapen nadat ze net een zware lichamelijk inspanning hebben geleverd. Eerst de stormbaan over, en dan gecon fronteerd worden met een 'vuurgevaarlijk individu'. „Een perfecte oefening. Daarmee ver groot je echt de veiligheid van burger en politieagent", aldus voorlichter Van Egmond. AMSTERDAM ANP H. van Alderwegen, oud-wet houder voor D66 en dijkgraaf bij het waterschap De Water landen, kapittelt zijn Amster damse partijgenoot R. ten Have over diens standpunt over de Volgermeerpolder. Wethouder Ten Have vindt dat sanering van de gifbelt best kan wachten omdat er geen sprake zou zijn van gevaar. Alderwegen be strijdt dit in een kwade brief aan dewediouder. Vorige week bleek dat er spra ke was van een controverse tus sen de provincie Noord-Hol land en de gemeenten rond de Volgermeerpolder aan de ene kant en de gemeente Amster dam aan de andere kant. Am sterdam heeft de sanering van de zwaar vervuilde voormalige vuilstort niet hoog op de priori teitenlijst staan, omdat er min der mensen blootstaan aan eventuele nadelige effecten van het gif. Rond de Volgermeer zijn dat er 2600, terwijl 28.000 men sen rond de locatie van een voormalige gasfabriek in de Wa tergraafsmeer worden bedreigd. Ten Have stelde dat in de Vol germeerpolder het gif redelijk geïsoleerd ligt en er geen ver spreiding van verontreiniging plaatsheeft. Na acht jaar onderzoek weet Ten Have wel beter, zegt Alder wegen. „Als dijkgraaf kan ik je verzekeren dat het gif zich met de grondwaterstromingen door de hele omgeving verspreidt." ROTTERDAM ;C.S1 De arbeidsomstandigheden in de Nederlandse zeehavens zijn de afgelopen jaren verbeterd dankzij het speciale project Zeehavenstrategie. Hier zijn alle betrokken partijen, zoals vak bonden, Arbeidsinspectie, werkgevers en het ministerie van sociale zaken, het duidelijk over eens. Dit blijkt uit een eva luatierapport van het project dat gisteren in Rotterdam is aangeboden aan minister De Vries van sociale zaken. De zeehavens waren de eerste in een reeks van bedrijfstakken die door de Arbeidsinspectie zijn uitgelcozen voor een lande: lijke aanpak. Daarbij werden de problemen niet alleen door de bedrijven aangepakt, maar ook door werkgevers- en werkne mersorganisaties. Het project is van 1990 tot en met 1993 uitge voerd. L. Jansen, directeur van de Rotterdamse vereniging van ha venwerkgevers SVZ, meent dat er dankzij de gekozen aanpak op een groot aantal punten concrete verbeteringen zijn aangebracht in de arbeidsom standigheden van de havenwer kers. „Ik denk daarbij bijvoor beeld aan de introductie van beschermingsmiddelen en vei- ligheidskleding. Op het terug dringen van het ziekteverzuim heeft de strategie zeker een prikkelende werking gehad", al dus Jansen. Ook K. van Nimwegen van de Vervoersbond FNV vindt dat er op de bedrijven een en ander is verbeterd. „Vroeger namen de werknemers de slechte arbeids omstandigheden in de havens erbij. Nu zijn ze daar veel alerter op." N HAAG/LEIDEN Het komende studiejaar mogen er meer studenten medicijnen worden toegelaten bij de acht universiteiten die deze opleiding aanbieden. Staatssecre taris Cohen van onderwijs heeft toe stemming gegeven voor een uitbrei ding met 130 plaatsen het komende studiejaar. In 1996 mogen zich in totaal 1750 eerstejaars-geneeskunde inschrij ven tegen 1485 op dit moment. De uit breiding is noodzakelijk omdat er in de toekomst een tekort aan huisartsen wordt verwacht. De Leidse faculteit geneeskunde heeft eind vorig jaar een verzoek inge diend het aantal eerstejaars-studenten te verhogen met 15. De medische fa culteit heeft nu 165 eerstejaars-studen ten. „We kunnen maximaal 15 plaatsen erbij hebben. Meer studenten opleiden is financieel niet op te brengen", aldus een woordvoerder van de medische fa culteit. Cohen voelt er voorlopig niets voor de technische studies aan de algemene universiteiten te verlengen van vier tot vijfjaar. De studieduurverlenging dient op praktische gronden vooralsnog be perkt te blijven tot ingenieursopleidin gen aan de technische universiteiten en wellicht ook de landbouwuniversi teit te Wageningen. De minister wordt daarin aarzelend gesteund door een kamermeerderheid van CDA, PvdA en WD. Eigenlijk vindt de meerderheid van de Tweede Kamer dat ook voor andere studies dan die aan de technische uni versiteiten de vierjarige studieduur ter discussie moet worden gesteld. Cohen wil die discussie ook voeren, maar zij kost veel tijd en is ingewikkeld. Zo kun nen de uitgaven voor studiefinancie ring fors oplopen wanneer al te gemak kelijk vijfjarige cursussen worden toe gestaan. Verlenging van de studieduur van de ingenieursopleidingen kan ech ter geen uitstel dulden, aldus Cohen. CDA, PvdA en WD hebben daar wel begrip voor. Cohen zegde toe dat voorstellen om studenten van 27 jaar en ouder finan cieel zwaarder te belasten, gedeeltelijk worden ingetrokken. Alleen degenen die na hun 27ste met een studie begin nen zullen meer collegegeld moeten betalen. Een eerder voorstel om de rijksbijdrage daarvoor aan de instellin gen te verminderen, gaat niet door. De genen die al studeren wanneer zij 27 jaar worden, kunnen helemaal gerust zijn. Cohen trekt onder druk van de Ka mer het voorstel in om voor hen een hoger collegegeld te vragen. 'Kleine' verkopers wantrouwen Staatsloterij VERVOLG VAN VOORPAGINA Met nieuwjaar een zaak overne men en vier dagen later 1500 gulden uitbetalen op valse staatsloten. Een slechter begin kon A. Nek zich niet indenken met zijn sigarenzaak annex postagentschap in de Oegst- geester De Kempenaerstraat. Maar wat hij erger vindt: „De nazorg van de Staatsloterij schiet aan alle kanten tekort." Hij kreeg geen antwoord op zijn klaagbrief en 'verrekenen' zit er ook al niet in. Met andere woorden: eerst moet hij betalen voor de loten over januari en vervolgens is het maar afwach ten wanneer hij de ten onrechte uitbetaalde 1500 gulden terug krijgt. En dat valt de beginnen de ondernemer flink tegen, want: „Hoewel ik de zaak van mijn schoonvader heb overge nomen (Van der Salm -red.), kost zo'n overname altijd geld." Volgens het geluksbedrijf stelt het verrekenen de administratie voor onoverkomelijke proble men. Er lijkt echter ook goed nieuws voor verkopers als Nek. Als ze kunnen aantonen dat ze toegroeien naar een omzet van 500 loten, kunnen ook zij een computer krijgen waarmee val se loten er wat makkelijker uit gepikt worden. Nu is die 500 nog een harde grens. De Oegstgeestenaar blijft 'heel erg sceptisch'. Of het nu om computers of uitbetalen gaat, hij gelooft beloften van de Staatsloterij pas als hij ze zwart op wit heeft. Mevrouw Van Gent die ook een winkel aan de De Kem penaerstraat heeft is zelfs rond uit wantrouwend. Ze heeft sterk de indruk dat de Staatsloterij probeert af te komen van de kleine verkopertjes als zij. Ver kopers die maandelijks zo'n 360 tot 400 staatsloten omzetten en daarom niet in aanmerking lij ken te komen voor een termi nal. Verkopers ook die er net voor lijken te zorgen dat andere verkopers onder de magische omzet van 500 blijven steken. Ook is het aan deze 'kleintjes' te danken dat er t\ AMSTERDAM BILL MEYER De GG GD in Amsterdam gaat op verzoek van de stadsdeel raad Amsterdam-Zuidoost na of er in de Bijlmer sprake is van een toename van het aantal ge- zondsheidsklachten na de ramp met de El Al Jumbo. Het onder zoek wordt niet onder buurtbe woners gehouden, maar onder huisartsen en wijkverpleging. De GG GD verwacht niet dat er sprake zal zijn van een buitensporig aantal geregi streerde klachten. Volgens woordvoerder Dirk van de Woude is uit onderzoek naar de gezondsheidstoestand van brandweer en politie, die weken op de plek des onheils hebben gewerkt, niets bijzonders naar voren gekomen. Hij acht het dan ook onwaarschijnlijk dat dat bij buurtbewoners wel het geval zal zijn. De GG GD heeft met het onderzoek echter ingestemd om eventuele ongerustheid in de buurt weg te nemen. Bij de ramp zijn verschillende schade lijke stoffen vrijgekomen. Een huisarts beweert zelfs dat van negen hem bekende zwanger schappen er zeven abnormaal zijn afgelopen. Van der Woude benadrukt dat al voor de ramp in de wijk allerlei problemen waren, ook op het gebied van gezondheid. De betrokken arts zoekt bovendien vaker de publi citeit op, aldus Van der Woude. Er zijn ook hulpverleners die een nauw verband leggen tus sen het aantal en de aard van de klachten en de aanwezigheid van Amerikaanse advocaten in de Bijlmermeer. Veel bewoners van de wijk hebben nog claims lopen bij Boeing en El Al. De advocaten beloven de slachtof fers miljoênen. Hoe ernstiger de klacht, des te meer geld, zo spiegelen zij hun cliënten voor. loten in omloop zijn. Aan de ene kant loten die door de com puter zijn afgegeven en van die computer een cijfer hebben kre gen dat correspondeert met het lotnummer. En aan de andere kant loten met alleen een streepjescode onderin: „En die kan ik met het blote hoofd niet lezen", zegt de 'computerloze' verkoopster mevrouw J. van Gent. Aan de andere kant kunnen verkopers met een computer weer niet zomaar 'gewone' lo ten lezen, merkte Leidenaar J. Azier tot zijn schande: „Pas toen ik er een blauwe lamp bij pakte, merkte ik dat er valse lo ten waren ingeleverd." De woordvoerster van de Staatsloterij ontkent dat haar bedrijf aanstuurt op een uitster- vingsbeleid onder de lotenver- kopers: „Ons is er juist alles aan gelegen om de klant te laten kiezen waar hij zijn loten koopt. We zien dus liever twee ver kooppunten dan een. Neem nu Zwolle. Daar heeft een goed verkooppunt andere punten mee omhoog getrokken. Hoe het ook zij, de 60-jarige mevrouw Van Gent is blij dat ze niet afhankelijk is van de Staat sloterij: „Dan was het niet best met me geweest." Toch zou zij de loten niet graag willen mis sen: „Allicht dat mensen wat meer kopen, als ze eenmaal in de zaak zijn." Aan de loten zelf verdient ze niet zoveel: „Één gulden achtentwintig per lot. Nou, als u weet hoeveel ellende ik daarvoor al heb moeten mee maken." Tien jaar geleden vroeg me vrouw Van Gent of ze staatslo ten mocht verkopen. „Jarenlang hoorde ik niks. Maar opeens kreeg ik een telefoontje van de Staatsloterij. Of ik de volgende dag kon langskomen. En wie zat daar? Van der Salm, bij mij uit de Kempenaerstraat. We moch ten allebei tegelijk loten gaan verkopen. Gelukkig heb ik het altijd goed met hem en zijn op volger kunnen vinden, maar je vist natuurlijk in dezelfde vijver. Oegstgeest is best een beperkt gebied." „Gelukkig staat mijn vaste klantenkring achter me", zegt ze. „Alleen de pian die in Gro ningen een. lot heeft gekocht, kan het bij mij vergeten. Het is niet klantvriendelijk, dat geef ik direct toe. Maar als de Staatslo terij daar een oplossing voor heeft, hoor ik het graag. Pro bleem is alleen dat ze puur za kelijk bezig zijn. En de rest inte resseert ze geen moer." „Ik voel me als zo'n visje dat wordt opgeslokt door een grote vis", zegt collega-verkoper Van der Salm, niet toevallig verwij zend naar het logo van de Staat sloterij. KATWUK/LEIDEN PAUL DE TOMBE Het landbouwgif dat nu al bijna een week ronddrijft op de Noordzee en aanspoelt op de stranden, heeft nog nauwelijks invloed gehad op de verkoop van vis. De omzet in viswinkels en viskarren zou volgens be richten in de grote steden met zeker 60 procent zijn afgeno men, maar groothandelaren en handelaren in de regio ontken nen dat eendrachtig. „Nog niets van te merken", is ook de reactie van J. Newton, woordvoerder en adjunct-secre taris van het Produktschap voor vis in Rijswijk. „En we hebben gisteren toch speciaal bij de de tailhandel geïnformeerd. Ook waar het gaat om de export, is nog geen sprake van een echte reactie. Komt die er wel en is de schade groot, dan zal het Pro duktschap die proberen te ver halen op de eigenaar van het schip." De omvang van het milieu schandaal is inmiddels wel doorgedrongen tot de handel in het buitenland, zeker nu nog al tijd zoveel zakjes worden ge vonden dat de stranden in Kat wijk („We bekijken het van dag tot dag") en Noordwijk („Tot •■nader order") gesloten blijven voor het publiek. „Er wordt ook in het buiten land intussen over dat gif ge praat", zegt Katwijke.r L. Haas noot jr, eigenaar van twee sche pen en handelaar, „maar of het echt invloed heeft op de export, moeten we nog afwachten. Na tionaal zijn er natuurlijk altijd mensen die ervan schrildcen en de verkoop valt momenteel ook wel een beetje tegen, maar dat kan ook aan het slechte weer liggen." „En aan het feit dat het maandag was. Dan is het altijd rustiger in de winkel", aldus P. Schuitemaker uit Katwijk. „Maar de tehuizen bestellen nog de normale hoeveelheid en daarvan is nog niets afgebeld." „Wij hebben het gisteren ge woon nog druk gehad", zegt mevrouw Schaap, van de gelijk namige viswinkel aan de Leidse Herenstraat. „Maar we ver wachten wel dat het een paar dagen rustiger zal worden. Want leuk zijn zulke berichten natuurlijk nooit, maar ach, de mensen vergeten ook snel." Schouders Zo laconiek reageren meer de taillisten. „De meeste winkeliers halen de schouders op", heeft de Katwijkse groothandelaar L.E. Ouwehand gemerkt. „Er is ook nog geen verband te leggen. Dat het een negatief effect zal hebben, is logisch, maar ander zijds, wij verkopen haring en makreel die bij Schotland en de Shetlands worden gevangen. En de meeste vis komt uit de cen trale Noordzee en van voor de Deense kust, dus dat heeft alle maal niets met dit verhaal te maken. Al blijft het natuurlijk wel een schande dat zulk spul vervoerd wordt in een container aan dek." Vandaar dat het Produkt schap sterk denkt te staan bij een schadeclaim bij de eigenaar van het schip. Woordvoerder Newton: „De binnenvissers is het een paar jaar geleden ook gelukt. Na een giflozing op de Rijn hebben ze hun schade met succes geclaimd bij de giflozer." A. Nek: „De nazorg van de Staatsloterij schiet aan alle kanten tekort. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15