Muziekvereniging verdubbelt lesgeld Het huwelijk is een carrière' Politiek Alphen wil meer werk voor eigen bevolking Rechter buigt zich over ontuchtige stoeipartij Googermolen krijgt snel opknapbeurt Rijn- en Veenstreek Informatietelefoon voor gehandicapten Beheerder sporthal dreigt met proces Handelaren in heroïne aangehouden alphen aan den run De Alphense politie heeft gisteren in een huis aan de Elzenstraat twee personen - een 42-jarige Alphenaar en een 22-jarige Hagenaar - aangehouden die worden verdacht van handel in he roïne. In het pand werden vijftien zakjes met heroïne door de politie in beslag ge nomen. De straatwaarde van het spul is niet bekend. Negen personen, allen Alp- henaren, werden in de loop van de dag ingerekend om dat zij mogelijk drugs bij de twee hoofdverdachten heb ben gekocht. De politie kwam in actie na klachten uit de omge ving over overlast. Ook de contactpersonen van de politie - de voormalige wijkagenten - hadden al in formatie over de handel in verdovende middelen bij een gegaard. Gisteren werd besloten om in actie te ko- In de loop van de avond werden negen verdachten weggestuurd. De twee hoofdverdachten bleven in DINSDAG 25 JANUAR11994 Nieuwe school moet al uitbreiden De basisschool is nog geen drie jaar oud, maar de Kinderbrug aan de Oud Adeselaan in Rijp- wetering is nu al toe aan uit breiding. Het wachten is op toe stemming van het ministerie van onderwijs voor twee nood- lokalen. Intussen betaalt de ge meente Alkemade, waaronder Rijpwetering valt, alvast één lo kaal. En geen dag te laat. vol gens directeur A. van der Poel. ,,We hebben nu alle zeven loka len, het handarbeidlokaal én het speellokaal voor de kleuters in gebruik." Wanneer het eerste noodlo- kaal is geplaatst, kan de groep uit het speellokaal voor de kleu ters meteen een eigen ruimte krijgen. De kinderen in het handarbeidlokaal moeten nog even geduld hebben tot het tweede lokaal er komt. Volgens Van der Poel was tijdens de bouw van de school al duidelijk dat de Kinderbrug snel uit zijn jasje zou groeien. „We zouden zes lokalen krijgen, maar tijdens de bouw bleek al dat dat onvol doende zou zijn. Daarom is er toen al een extra lokaal bijgeko men." De gemeenteraad beslist op 31 januari of de 138.000 gul den voor het eerste noodlokaal wordt voorgeschoten. Dat kost de gemeente 6500 gulden, om dat ze dan rente misloopt. joost panhuysen Er moeten concrete afsprdken worden gemaakt met bedrijven die zich in Alphen willen vesti gen over banen voor Alphena- ren. H.C. Brand (GPV) stelde gisteravond tijdens het politiek café over werkgelegenheid voor in contracten met aannemers die woningen mogen bouwen ook vast te leggen dat de bouw vakkers uit Alphen en omgeving afkomstig moeten zijn. „Zeker met sociale woningbouw moet dat mogelijk zijn", aldus Brand. Alphen aan de Rijn maakte gisteravorld ruimschoots ge bruik van de gelegenheid om de plaatselijke politiek te bestóken met telefonische vragen over werkgelegenheid. In een recht streekse radio-uitzending vanuit het Parktheater legde burgemeester M. Paats de vra gen voor aan de aanwezige poli tici. De gemeenteraadsverkiezin gen naderen en dus konden de vragenstellers rekenen op een extra warm oor. Menig beller was van mening dat nieuwe be drijven en instellingen in Al phen aan de Rijn vooral werk moeten verschaffen aan de plaatselijke bevolking. D66-raadslid F. Dales onder steunde dat pleidooi. Ook hij wil dat er 'concrete afspraken over banen voor Alphenaren' worden gemaakt bij de vesti ging van elk groot bedrijf in de forensengemeente. Veel kritiek was er op het ar beidsbureau, dat vooral voor hoger opgeleiden en 50-plus- sers te weinig initiatieven zou ondernemen. „Leeftijd mag nooit een criterium zijn voor het arbeidsbureau", stelde wet houder T. A. Viezee (RPF/GPV). De wethouder gaf toe dat de ge meente ambtenaren aanmoe digt om na hun 57ste ontslag te nemen. Viezee: „Het afschaffen van de VUT en de grote werk loosheid onder jongeren zijn politiek niet met elkaar te rij- CDA en PvdA toonden zich uiterst tevreden over de pogin gen van de gemeente om werk gelegenheid aan te trekken: wethouder A. Kromhout sprak van 650 nieuwe banen, die ove rigens niet allemaal door Alphe naren zullen worden vervuld. De gemeente heeft wel afspra ken met Justitie gemaakt dat veel bewakings- en schoon maakpersoneel in de nieuwe gevangenis zal worden gewor ven onder de plaatselijke bevol- king. Kromhout ontkende dat door sociale woningbouw de ruimte voor toekomstige bedrijven in het gedrang komt. Kromhout: „Er is nog 75 hectare beschik baar, en dan reken ik de eventu ele kantoorruimte rondom het station niet eens mee. Boven dien vallen de prijzen van onze bedrijfsterreinen in vergelijking met andere gemeenten niet hooguit." oude wetering De Googermolen in Oude Wetering moet zo snel mogelijk een opknap beurt krijgen. De gemeente Alkemade krijgt daarvoor wel subsidie van het ministerie van wvc, maar wil niet wachten tot daar vandaan genoeg geld binnen is om de restauratie te betalen. Voor de restauratie is ruim 1,2 mil joen gulden nodig. Het ministerie betaalt jaarlijks ongeveer 70.000 gulden, zodat het 17 jaar zou duren voor de molen weer in zijn oude glorie is hersteld. En dat is de molen volgens de gemeente waard, want de Googermolen 'heeft 239 jaar lang trouw zijn oorspronkelijke werk gedaan'. Daarom stelt het college van B en W voor een krediet te verschaffen. Via de Rijnlandse Molenstichting kan ze een lening sluiten van 1,5 miljoen gul den. De gemeente hoeft dan alleen de 14.000 gulden rente te betalen, foto ben de bruyn Vier kelderboxen opengebroken alphen aan den run In de Plutostraat in Alphen zijn gisteren dit weekeinde vier kelderboxeri opengebroken. Wat er uit de boxen is gestolen is nog niet bekend, omdat de bewoners met vakantie Fjordenpaarden ontsnapt alphen aan den run De Alphense politie heeft vanmorgen vroeg een half uurtje werk gehad om twee uit een weiland ontsnapte fjordenpaarden weer achter het hek te krijgen. Voorbijgangers ontdekte rond zes uur de beesten op de Kortsteekteweg. Zij waarschuwden de politie die snel op jacht ging voordat het ver keer op gang zou komen en er ongelukken zouden gebeuren. Diefstal uit verenigingsgebouw woubrugge Uit het verenigingsgebouw De Wijk aan de School straat in Woubrugge is in de nacht van zondag op maandag ste reoapparatuur gestolen. De spullen stonden in de ruimte van de biljartvereniging Jacobswoude. De inbrekers zijn via de dakkoe pel het gebouw binnengekomen. Was het een stoeipartij of meer? Een 51-jarige Hazerswoudenaar houdt het op het eerste. Het Openbaar Ministerie en het Buro Slachtofferhulp duidelijk niet. Zij spreken van onzedelijke betastingen. De politierechter deed gisteren nog geen uit spraak. De 51-jarige moest voor de politierechter in Leiden ver schijnen omdat de ouders van een jong Hazerswouds meisje aangifte tegen hem hebben ge daan wegens ontucht met hun dochter. Hij zou het meisje on der meer bij haar achterwerk en haar borsten hebben gepakt. De ouders stapten overigens pas een jaar na de gebeurtenissen naar de politie. Tot die tijd heeft hun dochter het verhaal ver zwegen. Uiteindelijk is ze gaan praten tegen een vriendin, die het relaas doorbriefde aan haar eigen ouders. Die namen op hun beurt weer contact op met de ouders van het slachtoffer. Volgens de verdachte is er niets gebeurd. Althans, niets opzettelijk. „Ik stoei wel vaker met kinderen uit de buurt. Daarbij raak je per ongeluk wel eens wat." Van enige opzet is volgens hem geen sprake ge weest. Officier van justitie J. van Ek dacht hier duidelijk anders over. „Dit was zeker niet per ongeluk. Mijnheer spreekt zelf ook van 'toevallig betasten'. Nou, tijdens een stoeipartij betast je nou eenmaal niet." Van Ek eiste vier maanden celstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Verder wil de officier dat een schadevergoe ding van 1500 gulden wordt be taald aan het meisje. Tijdens de zitting pleitte een vertegen- woordigster van het Buro Slachtofferhulp hiervoor. „Het meisje heeft nu nog geen moei lijkheden, maar kan die krijgen op het moment dat ze een rela tie aangaat. Verder is ze nog al tijd in paniek als ze de verdach te tegenkomt." De raadsman van de Hazers woudenaar vond dit allemaal wat ver gezocht. „Ze zou er wel iets van kunnen krijgen, zegt deze mevrouw. Dat is koffiedik- kijkerij. Er is nu geen aantoon bare schade, dus de vordering moet worden afgewezen." Ver der vroeg hij om vrijspraak voor zijn cliënt. „Het verhaal zou in de loop van het jaar kunnen zijn aangedikt. Er is nooit een des kundige aangesteld om de uit spraken van dit meisje na te trekken. En daarbij zouden de feiten zijn gepleegd in bijzijn van zijn echtgenote. Allemaal hoogst onwaarschijnlijk. Politierechter M. Kamp deed niet onmiddellijk uitspraak. „Ik wil deze kwestie nog even nader op me laten inwerken." Provincie kapt 100 bomen in Hazerswoude Workshop om obstakels in relatie te overwinnen Carnaval levert Liefde voor Harmonie nu veel minder geld op Vijftig populieren langs de Ge- meneweg ten noorden van Ha zerswoude-Dorp en vijftig essen langs de provinciale weg ten zuiden van Hazerswoude-Dorp worden deze week door de pro vincie gekapt. De bomen zijn inmiddels zo groot geworden dat ze een gevaar opleveren voor de verkeersveiligheid. Bo vendien kunnen bij storm ge makkelijk grote takken of hele bomen omwaaien. Het kappen gebeurt op ver zoek van de gemeente Rijnwou- de. Op de plaats van de gekapte bomen worden nieuwe populie ren en essen geplant. wachten." Wethouder Van der Laan had op deze uitbarsting geen weerwoord, dat verlangde Couperus ook niet van hem. De overige commissieleden onder aanvoering van E. Heyers raad den de wethouder aan om op zeer korte termijn met het be heerdersduo rond de tafel te gaan zitten. Zij vinden dat er spijkers met koppen moeten worden geslagen. Ook als het gaat om de gebrekkige schrob- machine, de primitieve geluids installatie, en de vloerafdekking. Couperus was blij met steun van die zijde. „AJle neuzen moeten eens dezelfde kant op gaan staan in het belang van de Vlinder. De tendens van trage besluitvorming moet doorbro ken worden en dat kan als ie dereen meewerkt", aldus de be heerder. alphen aan den run/gouda kees van kuilenburg Mensen die pas verliefd zijn moeten nog even wachten. De workshop partner-dialoog voor paren is bedoeld voor mensen die getrouwd zijn of samenwo nen. Zelfs al is dat nog maar en kele dagen „Dan begint de machtsstrijd al. Op dat moment ontdek je de negatieve kanten van de partner. Eigenlijk moet je er dan al samen aan gaan werken", zegt Fiona Brouwer. Brouwer is relatietherapeut en houdt zaterdag 29 januari de workshop voor paren in Avifau na in Alphen. De workshop is ontwikkeld op basis van de zo genoemde imago-therapy van dr'. Harville Hendrix uit de Vere nigde Staten. Fiona Brouwer zegt dat zij de enige therapeut in Nederland is die volgens de ideeën van Hendrix werkt. De Goudse gaf tot nu toe alleen cursussen: de workshop in Al phen is de eerste volgens de Hendrix-methode. Tijdens de bijeenkomst moeten mensen zich ervan bewust worden wat nodig is om obstakels in een re latie te overwinnen. De Goudse is afgestudeerd in de psycho-therapie. „Daar heb ik nooit echt iets mee gedaan. Je praat met iemand, haalt oude wonden open, maar je weet niet waar dat toe leidt. Vandaar dat ik op een gegeven moment communicatiecursussen ben gaan geven en de psycho-thera pie min of meer heb losgelaten. Ik kon er naar mijn idee weinig mensen afdoende mee helpen", aldus de 37-jarige Fiona Brou- Oprah Winfrey Bij toeval ontdekte zij de me- thode-Harville-Hendrix. Dat ge beurde tijdens een televisiepro gramma van Oprah Winfrey, waarin dr. Hendrix liet zien hoe hij werkte. „Hij is baanbrekend bezig op dat gebied. Dr. Hen drix heeft een nieuwe vorm van relatie-therapie ontwikkeld op basis van oude methoden en zijn eigen inbreng. Op basis van die therapie ging het aantal suc cesvolle 'behandelingen' met 35 procent omhoog naar 90 pro cent", weet Brouwer. Ze vertelt dat ze vervolgens cursusboeken over zijn manier van werken kocht en vier keer Fiona Brouwer: „Vijf tot tien procent van de mensen is gelukkig getrouwd. Al wil dat niet zeggen dat de rest ongelukkig is." foto ben de bruyn naar de VS ging om meer van zijn methode te weten te komen en trainingen te volgen. Hendrix gaat volgens Brouwer uit van drie statia. De eerste fase is die van de romantische liefde, waarin alles fantastisch is. Daar na komt, als er een vaste ver bintenis volgt, de zogenoemde onbewuste relatie. „Onbewust vechten mensen met elkaar dingen uit. Veel mensen blijven in die fase steken. Bij oudere mensen gaat dat gekibbel ook nog steeds door. Die zijn heel hun leven al in een machtsstrijd gewikkeld", legt de therapeut uit. „Vijf tot tien procent van de mensen is gelukkig getrouwd. Al wil dat zeker niet zeggen dat de rest ongelukkig is." Volgens Fiona Brouwer is het mogelijk om samen uit die machtsstrijd te komen: de der defase. „Met elkaar praten, de ander erkennen en herkennen, leren wat zijn of haar gevoelens zijn en in eikaars schoenen gaan staan. Uiteindelijk ben je eikaars beste therapeut. Naar mijn idee wordt er ook veel te snel gescheiden. Het huwelijk is een carrière. Ook daar moet je aan werken. Probeer er eerst sa men uit te komen. Niet door apart met een therapeut dan ta fel te gaan zitten, want dan moet je wat je tijdens dat ge sprek hebt ervaren later weer aan de partner kwijt. Dat werkt niet." Toeval Dat de eerste workshop in Al phen wordt gehouden is toeval, omdat in Avifauna een geschik te ruimte is. Inmiddels heeft Brouwer voor de workshop al een groot aantal reacties bin nen. Voornamelijk uit Den Haag en Gouda en omgeving. „Het maximum is 20 paren, an ders wordt het te massaal. Pa ren die nu niet geplaatst kun nen worden komen volgende maand aan de beurt." De kosten voor de workshop bedragen 200 gulden. Inlichtin gen over de therapie geeft Fiona Brouwer telefonisch: 0182(V 24143. Muziekvereniging Liefde voor Harmonie uit Roelo- farendsveen heeft het lesgeld verdubbeld, omdat het dit jaar carnaval minder groots kan vieren dan vorige jaren. Daardoor heeft de vereniging veel minder inkomsten. Liefde voor Harmonie vierde het carnaval de afgelopen 24 jaar met 3000 mensen in de hal van de bloemen- en plantenvei- ling. Dit jaar moet de vereniging noodgedwongen kiezen voor het eigen muziekcentrum aan het Noordeinde. Omdat die zaal ruimte biedt aan slechts 400 mensen, vreest de vereniging een forse inkomstenderving. Liefde voor Harmonie mocht tot nu toe tegen betaling van verwarming, verlichting en schoonmaakkosten gebruik ma ken van de veilinghal. Het feest was jaarlijks goed voor duizen den feestgangers en een op brengst van tussen de 20.000 en 40.000 gulden. Dit jaar wilde het veilingbe- stuur echter ook huur vragen. „Ze vroegen 15.000 gulden, rriaar dat is bijna net zoveel als onze verdiensten. We vieren carnaval niet om het feest, maar om de inkomsten. Dus doen we het nu maar in eigen huis", al dus voorzitter K. van Gerwen. De vereniging hoopt in de voormalige Ignatiusschool toch nog zo'n 1600 mensen te kun nen verwelkomen, verspreid over vier carnavalsbijeenkom sten. Van Gerwen: „Maar ik weet niet of het dit jaar wel zo in trek zal zijn. In de veilinghal kwamen mensen verkleed en met enorme toestanden. Ver kleden kan dit jaar ook nog wel, maar de toestanden moeten ze thuis laten. We hopen dat dat geen aanslag op de feestvreugde zal doen, maar ik denk het ei genlijkwei." Hij verwacht nog geen kwart van de inkomsten van vorige ja ren binnen te halen. „Zelfs als het een succes is, verdienen we niet meer dan 5000 gulden. Ver geleken met andere jaren is dat een enorme aanslag op het werk bij de harmonie." En dus werden de lesgelden verhoogd. „Nu betalen de leer lingen een tientje per uur; het is meer dan verdubbeld. Dat bete kent dat ze zo'n 400 gulden per jaar aan lesgeld kwijt zijn. En dan kan het dus zijn dat we hierdoor minder leerlingen krij gen", beseft Van Gerwen. Hij erkent dat Liefde voor Harmonie financieel erg op het carnaval is gaan drijven. „Nu dat geld wegvalt, kunnen we wel kiezen om terug te gaan naar de situatie van vroeger. Maar eerlijk gezegd stelde dat niet zoveel voor." De gemeente Alphen aan den Rijn en de stichting welzijn ou deren (SWO) stellen vanaf 1 fe bruari een speciaal telefoon nummer open voor vragen over de Wet voorzieningen gehandi capten (WVG). De informatie lijn (01720-93600) is bedoeld voor gehandicapten uit Alphen, Rijnwoude, Jacobswoude, Ter Aar, Nieuwkoop en Nieuwveen en van 1 februari tot 1 april op werkdagen van 9.00 tot 16.00. uur bereikbaar. Op 1 april wordt de WVG van kracht. Vanaf dat moment zijn de gemeenten verantwoordelijk voor onder andere aangepast vervoer en aanpassingen van huizen voor mensen met een .handicap. Ook voor het ver strekken van rolstoelen moeten gehandicapten zich dan tot de gemeente wenden. De invoering van de WVG be tekent niet alleen dat de klanten zich ergens anders moeten mel den. Bij het overdragen van de taken krijgen de gemeenten geld van de rijksoverheid: overi gens minder dan er op dit mo ment via de Algemene Arbeids ongeschiktheidswet (AAW) aan speciale voorzieningen voor ge handicapten wordt uitgegeven. Om dat tekort op te vangen, wordt er voor deze voorzienin- gefï vanaf 1 april een eigen bij drage berekend. Voor mensen met een minimum uitkering bedraagt die bijdrage maximaal 186 gulden per jaar. Mensen met een hoger inkomen betalen Nog een verandering is dat onder de AAW alleen gehandi capten tot 65 jaar gebruik kon den maken van de voorzienin gen. De WVG is er ook voor 65- plussers. Vooral op het aange past vervoer wordt ingrijpend bezuinigd. Om dit weer enigszins goed te maken, is het de bedoeling dat de gemeente met aangepast openbaar ver voer komt. Maar door de snel heid waarmee de WVG moest worden ingevoerd, is het nog niet zo ver gekomen. Degenen die willen weten of hij of zij beter voor of na 1 april een rolstoel kan aanvragen, kan vanaf volgende week terecht bij de informatietelefoon. Ook wie wil weten of men straks nog in aanmerking komt voor wo ningaanpassing of aangepast vervoer kan bellen. Algemene vragen kunnen direct worden beantwoord. Specifieke vragen van mensen van buiten Alphen worden doorgegeven aan de contactpersonen in de regioge meenten. ter aar jos hoogervorst „Als u voor het einde van deze week niet zorgt .voor een com puter met software om de boe kingen van sporthal de Vlinder te doen, doe ik u als gemeente Ter Aar een proces aan wegens contractbreuk." Deze dreigende woorden uitte het beheerders- duo Couperus/Kant gisteravond tijdens een vergadering van de beheerscommissie voor over dekte sportaccommodaties. Couperus is het zat: bij zijn aantreden negen maanden ge leden zijn volgens hem harde afspraken gemaakt over een zo optimaal mogelijk functioneren van de nieuwe beheerders. Maar in de praktijk is er nog maar weinig geregeld. De be heerder zegt dat hij wethouder Van der Laan geregeld aan zijn jasje trekt. „Ik heb meermalen tegen hem gezegd: Wees loyaal, steek je nek eens uit om mijn werk ook volgens afspraak te kunnen doen. Wij zijn als be heerders verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van de sporthal. Door al die negatieve spanningen stoot de gemeente ons het brood uit de mond. Wat hier gebeurt raakt kant noch wal. Hier in de beheerscommis sie wordt alleen maar ruzie ge maakt. De positieve steun on dervinden we slechts van de ge bruikers en de sporters zelf. Dat doet ons nog doorgaan. Van alle afspraken hebt u als gemeente nog geen tien procent waar ge maakt", aldus een zeer boze Couperus. Even voor de uitbarsting had zijn rechterhand, mevrouw Kant, reeds de boekingsformu lieren en het afsprakenboek bij dè wethouder op tafel gelegd met de woorden: „Hier zijn alle afspraken in deze ordner, ver werk ze maar in dit gemeente huis op de computer waar ik negen maanden op heb moeten

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13