'Het waren elke dag aardappels' 'Die jongen kan hier zo lekker scheppen De lucht in Banenmarkt in trek Personenauto's gestolen Verkeerslichten Papelaan springen sneller op groen Brandstichters ingerekend Slechts een enkeling waagt zich op het afgesloten strand noordwuk/katwuk roza van der veer Zondagmiddag drie uur. Het strand voor de Katwijkse boule vard is volkomen verlaten. De zeemeeuwen die met veel ge krijs in de schuimende bran ding duiken, hebben vrij spel. Geen mensen en geen honden komen hun jacht op voedsel verstoren. Alleen bandensporen verraden dat het strand er niet altijd zo idyllisch bij ligt. De felgele borden met 'Verbo den het strand te betreden' en de dranghekken die de strandopgangen versperren, blijken afdoende te werken. De wandelaars blijven keurig op de boulevard, dik ingepakt en veel al stevig gearmd de koude wind trotserend. Het enige dat ver raadt dat het geen gewone rus tige winterse dag is, zijn de mensen die vanuit geparkeerde auto's het verlaten strand gade slaan. „We wilden even kijken of er nog wat gebeurt", verklaart een echtpaar uit Leiden door het op verzoek opengedraaide raampje. „Maar het is hartstikke stil. Niemand gaat het strand op." Zelf blijven ze lekker warm in de auto zitten. Twee oudere Leidse dames zijn met de bus naar Katwijk ge komen. „Nee, niet uit nieuws gierigheid maar om lekker uit te zetten." Ook zij wagen zich niet op het strand. „Want dat is toch verboden?" Een Katwijker die zijn auto parkeert op het voor 99 procent verlaten terrein in de Noordduinen, is ook niet van plan het strand op te gaan. „Niemand doet het, gisteren was het ook doodstil. Ie ziet het, Katwijkers zijn gezagsgetrouwe mensen", constateert hij voor dat hij met rugzak en verrekij ker voor een paar uur het duin gebied intrekt om 'de spieren wat soepel te houden'. Op de Noordwijkse Koningin Wilhelminaboulevard is het drukker. Gezinnen met kinde ren en talloze hondenbezitters lopen over de boulevard om vervolgens een terrasje op te zoeken. Ook hier niemand op het strand. Erg lijkt niemand het te vinden. Voor de kinderen in de klimrekkenleeftijd zijn de dranghekken gewoon een nieu we attractie. „Normaal gaan we het strand op en ik was dat van daag ook van plan. Ik wist niet dat de strand vandaag nog afge sloten was", meldt een Leidse vader met een zoontje op zijn nek terwijl een ander zich ver maakt in het zand van de zeereep. Wijzend op de oudste spruit: „Die vindt het zand hier net zo prachtig om lekker te scheppen." De politie bevestigt het beeld Discotheekbezoekers mishandeld nieuwveen» Twee mannen uit Rijnsaterwoude zijn in de nacht van zaterdag op zondag mishandeld in Nieuwveen. De twee be zochten een discotheek, waar een 17-jarige Wouwenaar enkele klappen kreeg van een nog onbekende bezoeker. De dader werd door personeel uit de discotheek gezet. Toen het tweetal uit Rijnsaterwoude rond twee uur de zaak verliet, sloeg de man op nieuw toe. Hij deelde toen enkele klappen en schoppen uit aan een 18-jarige Rijnsaterwoudenaar. Ruit van bus vernield alphen aan den run» Een zijruit van eén bus van Centraal Neder land is vrijdagavond rond acht uur ingegooid of kapotgeschoten met een katapult. De bus reed over de Prins Bernhardlaan in Al phen aan den Rijn toen de ruit sneuvelde. Niemand liep letsel Wassenaarse gewond bij botsing Een 67-jarige v t Wassenaar is zaterdagavond met borstletsel'opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. De vrouw zat in een auto die op de Van Zuylen van Nije- veltstaat in botsing kwam met een personenauto, die werd be stuurd door een 24-jarige Wassenaarder. De auto waarin het slachtoffer zat werd bestuurd door haar 69-jarige echtgenoot. Deze chauffeur wilde linksaf de Wiegmanweg inrijden maar hield volgens de politie geen rekening met de auto die rechtdoor reed. Het slachtoffer raakte bekneld in het wrak en moest door de brandweer worden bevrijd. Snelle rijder betrapt wassenaar De Wassenaarse politie heeft vannacht een 31-jarige Hagenaar aangehouden die met een snelheid van 140 kilometer per uur over de Rijksstraatweg reed. Na een korte achtervolging werd de man in Den Haag klemgereden en overgebracht naar het politiebureau. Daar kreeg hij een proces-verbaal. Inbraak met behoorlijke buit wassenaar Uit een woning aan de Victorialaan in Wassenaar zijn vrijdagavond een antieke zilveren theestel, geld, een hand tas en girobescheiden gestolen. De dader had de achterdeur opengebroken. De bewoners werden gewekt door lawaai maar de dader bleek al gevlogen. De politie zette een speurhond in maar ook die kon de dader niet opsporen. hazerswoude-dorpDe nieuwe bluswagen van de Hazerswoudse brandweer was de aanleiding voor de open dag. Maar de ladderwa gen die voor de gelegenheid van de Alphense collega's was geleend, was ongetwijfeld de grootste attractie. Met één brandweerman en een stuk of vier kinderen het bakje in, en dan de lucht in, genieten van het uitzicht. De vele ouders met jonge kinderen konden zich af gelopen zaterdag ook vergapen aan de gloednieuwe Hazerswoudse bluswagen. Ook de wagentjes van Gemeentewerken die bij de brandweergarage aan de Gemeneweg geparkeerd stonden, konden zich verheugen in een warme belangstelling. foto De felgele borden met 'Verboden het strand te betreden' van de stille stranden. „De sur veillance heeft een enkeling wegsturen. Maar dat kan het gevolg zijn van het feit steld. Daarna hebben we ook dat bij één afzetting het lint was geen last meer gehad vertelt verdwenen. Dat hebben we her- A. Gravekamp van de Katwijkse Kleine aanpassingen helpen Molukse ouderen over brug politie. Ook van de Noordwijkse stranden moest een enkeling worden weggestuurd. Lekkende truck leeggepompt Eenvoudige aanpassingen zorgen er soms voor dat Mo lukse ouderen wél gebruik maken van voorzieningen, constateert de Leidse onderzoekster G. Palenéwen. 'Zorg op maat' is wat de Molukse gemeenschap in Alphen aan den Rijn volgens haar nodig heeft. wen in de Nederlandse overhe den speelt een rol. De Molukse ouderen - veelal voormalige KNIL-militairen - voelen zich nog steeds 'belazerd en afge dankt' nadat ze, eenmaal in Ne derland gearriveerd, werden ontslagen uit het leger. Overi gens maken de Molukse oude ren in Alphen ook nauwelijks gebruik van typisch Molukse voorzieningen, zoals 'bewegen voor ouderen' en Molukse dagopvang in verzorgingshuis Rijnzate. In sommige gevallen kan de 'onderconsumptie' van Moluk- kers, zoals Palenéwen het annet van aarsen Zes straten in de bomenbuurt - die samen de Molukse wijk vor men - waren het afgelopen jaar het werkterrein van de Leidse onderzoekster. In dit sterk ver grijzende buurtje interviewde ze tal van ouderen. Het resultaat is een lijst redenen waarom de ouderen huiverig zijn om bij of ficiële instellingen om hulp te vragen: cultuurverschillen, taal barrières en typisch Molukse karaktertrekken ('hard zijn voor jezelf) en ideaalbeelden. Maar ook een gering vertrou- Verkleining ziekenhuis is pijnpunt voor ouderen alphen aan den run Tegelijkertijd met het onder zoek 'Molukse ouderen in Al phen aan den Rijn', leverde het Leids Instituut voor Soci aal Wetenschappelijk Onder zoek ook het rapport 'Komt tijd, komt raad' af. Ruim vijf tig Alphense ouderen werden hiervoor ondervraagd over thema's als gezondheid, hulp en steun uit de naaste omge ving, hun ervaringen met de professionele hulp en wonen in een verzorgingstehuis. Uit het onderzoek, waaraan ook de Wetenschapswinkel deelnam, blijkt dat de verklei ning van het ziekenhuis Rijnoord een pijnpunt is bij de ouderen. „Het stuit op veel onbegrip", aldus de onder zoekers. „Voor de bezoekende partner is de grote afstand tot Leiden of Leiderdorp een te zware belasting." De Alphense oudere is over het algemeen tevreden over het woningaanbod, de zorg- mogelijkheden en de 'verma kelijkheden' die in hun ge meente worden geboden. De traditionele verzorgingstehui zen zouden echter - zo stellen de onderzoekers - wat meer aandacht kunnen besteden aan „sfeerbepalende aspec ten". „In het algemeen zou men moeten streven naar een vriendelijker uitstraling van het gebouw. Wat betreft de individuele wooneenheden is een verruiming van de bouw- normen dringend gewenst", meldt het rapport. noemt, makkelijk worden opge lost. Een treffend voorbeeld in dat verband is de maaltijdvoor ziening van Tafeltje Dekje, hoe wel dit juist wel een instelling is die bij veel Molukse ouderen bekend geniet. „Ik heb een hele maand Ta feltje Dekje gehad", zegt een van de geïnterviewde ouderen. „Maar toen ik weer kon koken heb ik meteen weer afgezegd. Ia, het was elke dag aardappels. Ik lust het wel, maar het is toch niet zoals rijst. Daarom heb ik mijn naaste buurvrouw ge vraagd om gewoon op een klein bordje wat voor mij te maken, ik heb gezegd dat ik haar er best voor wilde betalen. Gewoon wat safoer ofzo. Dat vind ik toch veel lekkerder." Palenéwen: „Een simpele aanpassing, door het invoeren van rijstmaaJtijden een a twee keer per week, zou het gebruik van deze voorzie ning kunnen bevorderen. Sterke familie-tradities zijn eveneens een grote belemme ring voor het aanvragen van professionele hulp. Molukkers blijven, net als overigens Neder landse ouderen, het liefst zo lang mogelijk zelfstandig wonen en verwachten dat de Idnderen of kleinkinderen bijspringen als dat nodig is. Maar volgens Palenéwen klopt dit ideaalbeeld niet met de werkelijkheid. Veel jongeren zijn niet in staat om voor hun ouders te zorgen en ook van buurtbewoners is geen structurele hulp te verwachten. Zorgverleners hebben wat dat betreft, aldus Palenéwen, vaak ten onrechte de indruk dat 'Mo lukkers hulp prima onder elkaar regelen'. De hulpverlening aan de Mo lukse ouderen moet aangepast worden, concludeert Palenéwen. „De overheid zou nog enige tijd rekening kunnen houden met de specifieke om standigheden waarin de Mo lukse ouderen verkeren." De Voorschotense brandweer heeft gisteren de tank moeten leegpompen van een vrachtwa gen die stond geparkeerd aan het Frans Halsplantsoen. De tank was diesel aan het lekken, waardoor het wegdek al aardig besmeurd begon te raken. De eigenaar van de vrachtwagen was gisteren onvindbaar. De ge meente doet vandaag onder zoek naar de schade. COMMENTAAR Schuldig De politiek in Warmond wordt de komende vier jaar saai. Het dorp aan de Leede telt elf raadszetels en die moeten worden ge deeld door twee partijen: WD en CDA. Een van de twee krijgt dus de absolute meerderheid en zal de dienst uitmaken. Dat is te wijten aan Progressief Warmond (PW), dat verscheurd door inter ne twisten, het allerbelangrijkste vergat: een correcte inschrijving voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dat Progressief Warmond niet meedoet aan de raadsverkiezin gen op 2 maart staat vrijwel vast. Vrijdag besliste het hoofdstem bureau dat de lijst van PW ongeldig is, omdat ze 31 minuten te laat is ingeleverd. Het was de enige juiste beslissing, zo leert de Kieswet. Te laat inleveren van een op zichzelf goede lijst leidt tot ongeldig-verklaring. Alleen indien de gemeente aanwijsbare zou hebben gemaakt in de procedure, kan de lijst alsnog geldig worden verklaard. Maar dat is hier niet het geval. Al halverwege vorig jaar kregen de poli tieke partijen van de gemeente Warmond een brief over de pro cedure die moest worden gevolgd om in te schrijven voor de ver kiezingen. De verwijten van PW-vertegenwoordigers richting gemeente zijn dan ook onterecht. Vooral de kritiek dat de gemeente meer infor matie had moeten geven, snijdt geen hout. Het is toch niet de eerste keer dat PW aan de verkiezingen meedoet? Aan de in schrijvingsprocedure is in wezen niets veranderd. Ook in het ver leden moest de lijst door iemand persoonlijk op het gemeente huis worden getekend. Vrijdag hadden sommige PW'ers nog hoop. Met steun van CDA en WD, de twee partijen die wel deelnemen aan de verkiezingen, en van burgemeester G.W. van der Wel hoopt PW de Raad van State te overreden het besluit van het hoofdstembureau te ver nietigen. Op die manier kunnen de progressieven alsnog mee doen aan de verkiezingen. Maar die pleidooien zullen geen indruk maken, het zijn niet meer dan morele steunbetuigingen. Burgemeester Van der Wel en de twee andere partijen zullen, mocht de Raad van State ze willen aanhoren, niets anders kunnen verklaren dan ze tot op heden hebben gedaan: De gemeente heeft geen fout gemaakt, het is niemand anders dan PW zelf te verwijten. En dus zal de Raad van State, evenals het hoofdstembureau, geen keus hebben en de lijst van PW ongeldig verklaren. Voor de mensen die op PW hadden willen stemmen, is het wrang. Zij hebben niemand die hen in het gemeentebestuur ver tegenwoordigt tijdens de komende vier jaar. Het zou goed zijn als PW de interne problemen zou overwinnen. Progressief Warmond is het aan zijn kiezers verplicht de komende vier jaar actief te blij ven in de gemeentepolitiek, zodat het progressieve geluid in het Warmondse gemeentehuis niet helemaal verstomt. wassenaar Grote drukte afgelopen zaterdag bij de banenmarkt in Duinrell. Honderden jongeren kwamen naar het Wassenaarse attractiepark in de hoop een leuk vakantiebaantje te bemachtigen. FOTO LOIK ZUYDERDUIN VRIJE TIJD Rommelmarkt In de zaal van speeltuinvereni ging Kindervreugd is zaterdag 5 februari een rommelmarkt. Wie thuis nog spullen heeft, kan contact opnemen met Rinus, tel. 01720-92649 of Gerard, tel. 72306. Kindervreugd staat aan de Hugo de Grootstraatt 100 in Alpen aan den Rijn. Kaarten Bij Drumfanfare Tamarco wordt op zondag 23 februari het kaart spel klaverjassen gespeeld in het clubgebouw aan de Splin terlaan 89a in Leiderdorp. Aan vang 14.00 uur. Inlichtingen: 071-897254. Portefeuille weg Uit de kleedkamer van zwem bad De Thermen in Alphen is zaterdag een portefeuille gesto len. De portefeuille was eigen dom van een 41-jarige Alphe- naar die op dat moment een baantje trok. I^ater is de porte feuille in de bosjes bij het bad teruggevonden. Alleen het rijbe wijs was eruit gehaald. Motor knalt op remmende auto voorschoten Een 40-jarige motorrijder uit Den Haag en zijn passagiere (33) zijn gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de Leidseweg in Voorschoten. De motor reed vlak achter een auto in de richting van de Voorscho- terweg. De bestuurder, een 34- jarige Leidenaar, moest plotse ling remmen. Dit had de motor rijder te laat in de gaten en hij botste in volle vaart op de auto. De motorrijder moest met verwondingen aan zijn linker voet en knie worden opgeno men in het ziekenhuis. Zijn pas sagiere kwam daar terecht met een pijnlijk linkerbeen. regio een VW Golf gestolen van een parkeerplaats aan de Klimop- Bij een bedrijf aan de Orionhof zoom in Leiderdorp. Van een in Hazerswoude-Rijndijk is van- parkeerterrein aan de leitje de nacht een Simca Voyager gesto- Bosch-Kemperstraat in Alphen len. De waarde bedraagt onge- is vannacht een personenauto veer 50.000 gulden. In de nacht ter waarde van ongeveer 20.000 van vrijdag op zaterdag werd gulden gestolen. voorschoten Automobilisten hoeven bij de tunnel Papelaan West/Dobbe- weg in Voorschoten niet zo lang meer te wachten voor het ro de verkeerslicht. De provincie heeft de stoplichten opnieuw i bovendien worden ze 's nachts uitgezet. De verkeerslichten waren een bron van ergernis. De wacht tijden voor het verkeer in de richting Wassenaar liepen op tot vier minuten. Veel automobilisten reden door na even ge wacht te hebben waardoor gevaarlijke situaties ontstonden. Bovendien viel de installatie geregeld uit. Nieuwe detectoren opstoppingen en ergernis voorkomen. De lichten knipperen voortaan tussen 19.00 uur en 7.00 uur. Dat is omdat de omwonenden last hebben van remmen de en weer optrekkende auto's in de vroege ochtenduren. Volgens T. Dijksman van de gemeente Voorschoten is het he lemaal niet nodig dat de lichten 's nachts aan staan. Alle ver keerslichten van de gemeente knipperen 's nachts. roelofarendsveen Twee 19-jarige Oude Wetering zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag aange houden omdat zij benzine in brand hadden aangestoken op een parkeerterrein bij jongeren- De twee hadden een jerrycan gestolen uit een vrachtwagen en vervolgens lieten zij die vollo pen met benzine uit de tank van een andere vrachtwagen. Politie betrapt bende van vijf zoeterwoude-rundukwaren een kluis open te breken in een loods aan de Industrie weg in Zoeterwoude. De kluis stond in een gestolen vrachtwa gen. De politie nam ook enkele personenauto's in beslag die waarschijnlijk zijn gestolen. Iven van de mannen was in het bezit van een vuurwapen. De politie heeft in de nacht vrijdag op zaterdag vijf i ingerekend die worden ver dacht van het stelen van auto's en van het plegen van inbraken in auto's. De politie greep de verdach ten op het moment dat ze bezig

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9