Sociale ongelijkheid grootste bedreiging 'Eenheid Hervormde Kerk in gevaar' Kerk Samenleving Ook oecumene begint met een kopje thee 'We moeten praten over seks, meneer de voorzitter, seks' Dienst voor de eenheid x - wql MAANDAG 24 JANUAR11994 BUITENLAND KORT Gebedsdag Op de rooms-katholieke We reldgebedsdag voor de vrede op de Balkan heeft paus Jo hannes Paulus II de her nieuwde opkomst van het nationalisme veroordeeld. Hij riep op tot nieuwe in spanningen om een einde te maken aan de oorlog in het voormalige Joegoslavië. Na de val van de Berlijnse Muur in 1989 zijn 'nieuwe muren opgericht, die Europa verde len', nieuwe 'barrières uit haat en bloed' ontstaan, al dus de paus op het St. Pie tersplein. Hij veroordeelde vooral de 'wreedheden legen vrouwen en kinderen, oude ren en hulpeloze mensen'. Opnieuw riep de paus de in ternationaal verantwoordelij ken ertoe op. in ex-Joegosla vië het uiterst mogelijke te doen om 'de agressor te ont wapenen en de voorwaarden voor een rechtvaardige en duurzame vrede te schep pen'. Het christendom als 'religie van universele vrede' veroordeelt iedere vorm van haat, vijandigheid en wreed heden tussen mensen en na ties. Ex-Joegoslavië De Wereldraad van Kerken zal vanuit Johannesburg geen verklaring over de oor log in Bosnië-Herzegowina uitgeven. Een suggestie daar toe van de Duitse oud-bis schop Werner Krusche werd weggeblazen toen secretaris generaal dr. Konrad Raiser het geen formeel voorstel noemde. „Zwak", zo reageer de ds. W.R. van der Zee van de Raad van Kerken in Ne derland. „Een verklaring over Joegoslavië kunnen we ver geten." Zaterdag had al de commissie, die verklaringen opstelt, met zeventien tegen één zich tegen een uitspraak over het vroegere Joegoslavië gekeerd. In de Duitse delega tie was desondanks afgespro ken de zaak aan de orde te brengen. Krusche sprak van een crisis van de Europese vredesbeweging, die zich steeds minder houdt aan uit spraken van de Wereldraad (Amsterdam 1948 en Seoul 1989), dat oorlog tegen Gods wil is. Drugshandelaar De aartsbisschop van Lima, Augusto Vargas Alzamora, heeft zijn ongenoegen geuit over het suggereren van een verband tussen de Heilige Stoel en een Peruaanse drugsbaas met de bijnaam Vaticaan in een groot aantal kranten. „Het is onverant woordelijk de naam Vaticaan in dit verband te hanteren zonder verdere toelichting", aldus de kardinaal. Hij riep journalisten op hun beroep eer aan te doen en de volle dige waarheid te schrijven. Drugsbaron Demetrio Cha vez Penaharrera, beter be kend onder de bijnaam Vati caan, is vorige week gearres teerd. Billy Graham De Amerikaanse evangelist Billy Graham gaat een twee de reis maken naar Noord- Korea. Hij kondigde aan het evangelie te zullen verkondi gen in het land, waar de Sta linistische leider Kim 11 Sung wordt vereerd als een god. Graham vertrekt komende donderdag voor zes dagen naar Pyongyang. Hij zal daar preken, lezingen houden en een interview geven op de te levisie op uitnodiging van de officiële Koreaanse Christelij ke Federatie. In de Chinese hoofdstad Peking kondigde Graham aan in kerken daar te zullen preken en 'hoge Chinese functionarissen' te zullen ontmoeten, alvorens naar het officieel atheïstische Noord-Korea te vertrekken. Wereldraad komt met verklaring over Zuid-Afrika 's Ochtends hadden ze uiteenlopende kerken bezocht. Sommigen waren te gast in keurige, blanke kerken in bij voorbeeld Pretoria. Anderen werden even warm onthaald in zeer eenvoudige kerkjes in Soweto. 's Middags bogen de leden van het Centraal Comité (breed bestuur) van de Wereldraad van Kerken in Johannesburg zich over een verklaring waarin de diepgewortelde economische en so ciale ongelijkheid een gevaar voor het nieuwe Zuid-Afri ka wordt genoemd. JOHANNESBURG WIM SCHRUV In de verklaring, die later deze week defintief zal worden vast gesteld, heet de door de apart heid veroorzaakte grote onge lijkheid in Zuid-Afrika een hard nekkiger uit te roeien kwaad dan het huidige politieke sys teem. Tegelijk toont de Wereld raad zich dankbaar 'dat God het licht van hoop heeft laten bran den onder de land, tijdens de diepe, donkere nacht van apartheid'. De tweede verklaring die de Wereldraad zal aannemen be treft de enorme klimaatsveran dering op de aardbol, die op dit moment op een kritiek punt is aanbeland, aldus de Wereld raad. De kerken in het noorden worden in het stuk opgeroepen een soberder levensstijl te pro pageren met minder energie verbruik en de kerken in het zuiden wordt gevraagd om daarvoor ideeën aan te dragen. Ten slotte wordt de hele inter nationale gemeenschap aange sproken. De Wereldraad maakte afge lopen zaterdag de tussenstand op van het 'oecumenische de cennium: kerken in solidariteit met vrouwen', dat vijf jaar gele den van start is gegaan. „Het decennium heeft wortel gescho ten", zo werd geconstateerd. Maar tegelijkertijd werd opge merkt dat er nog een lange weg te gaan is. Veel kerken doen nog te weinig aan met name het ge weld tegen vrouwen, ook bin nen de kerkgemeenschap zelf. De Wereldraad ging echter niet verder dan het project nadruk kelijk 'aan de kerken terug te geven'. JOHANNESBURG WIM SCHRUVER Het gaat goed met de relatie tussen de Wereldraad van Kerken en de RK Kerk. Ten minste, die indruk werd ge wekt in de discussie over dit onderwerp tijdens de zitting van het Centraal Comité (be stuur) van de Wereldraad in Johannesburg. Goed, er zijn best wel wat problemen, maar er is toch ook veel voor uitgang geboekt, zo was de te neur. Toch durfde niemand te voorspellen wanneer de RK Kerk eindelijk tot de Wereld raad zal toetreden. Wie had gehoopt dat de Wereldraad op z'n minst een verklaring zou aannemen waarin er bij Rome zou wor den aangedrongen op verdere toenadering, kwam gisteren bedrogen uit. De paar uur die voor de moeizame relatie tus sen de Wereldraad en het Va ticaan waren uitgetrokken, waren slechts bedoeld 'als oe fening in het leren naar elkaar te luisteren'. Er blijven grote verschillen van inzicht tussen Rome en veel kerken van de Wereld raad over de betekenis van de RK Kerk als de 'moederkerk' of de plaats van de paus. Bo vendien, zo bleek gisteren uit diverse reacties van afgevaar digden, zijn er ook nog heel wat landen waar de oecume ne met Rome ook op lager ni veau niet bijster goed gaat. Mgr. John Mutiso-Mbinda, één van de rk waarnemers bij de Wereldraad die mocht uit eenzetten hoeveel er in de af gelopen decennia is bereikt, gaf toe dat op veel plaatsen het echte gesprek nog van de grond moet komen. Maar daar is tijd voor nodig. „Ook oecumene begint met een kop thee. Natuurlijk moet je dan verder komen, maar het moet van de grond af begin nen. Eerst moet je het ijs bre ken." JOHANNESBURG Een jonge Australiër, gekleed in een antracietkleurig t- shirt, wist afgelopen zaterdag in Johannesburg de aan dacht van de 158 leden van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken te trekken door in een pro gramma over aids onomwonden op de samenhang tus sen aids en seks te wijzen. „Seks, meneer de voorzitter, seks", zei Simon Moglia. „Het is een onderwerp dat ons kwetsbaar maakt, maar we móéten er over praten." Zoals wel vaker in kerkelijke kringen heeft de Wereld raad nog nooit openlijk het debat over seksualiteit aan gedurfd. De bijzondere zitting over aids was voor som mige aanwezigen aanleiding om zonder enige schaam te over het thema te praten. Moglia, aids-werker voor de Australische Raad van Kerken, wond er geen doekjes om. „We moeten praten over seks van mannen en ;r seks van mannen met mannen en over seks van vrouwen met vrouwen." De kerk moet niet veroordelen, maar de betrokken mensen pastorale zorg verlenen, was één van de con clusies. Verder is een openhartige discussie in de ker ken over aids, de oorzaken en de gevolgen ervan, drin gend noodzakelijk. Die discussie moet worden gevoerd in het bredere kader van seksualiteit. „Wij moeten pra ten over seks, meneer de voorzitter, over seks." warmond Dominee J.M. de Klerk (links) en pastoor C. Spruit van respectievelijk de hervormde gemeente en de rooms-katholieke paro chie in Warmond leidden gistermorgen gezamenlijk een oecumeni sche dienst voor de eenheid in de plaatselijke hervormde kerk. Het thema van de dienst, die werd opgeluisterd door het grootkoor van de RK Matthiasparochie, luidde 'Het huis van God: geroepen om één te zijn van hart en geest'. Ook in andere gemeenten in de Leidse re gio werden gisteren, aan het begin van de week van het 'Gebed voor de eenheid', oecumenische samenkomsten gehouden. FOTO HIELCO KUIPERS Maso benoemd tot rector humanistiek utrecht anp» Prof.dr. I. Maso is benoemd tot rector van de Universiteit voor Humanistiek in Utrecht. Hij volgt prof. dr. D. van Houten op, die sinds de oprichting van de universiteit in 1989 het rec toraat heeft uitgeoefend. Ilja Maso (50) is sinds 1 sep tember 1989 aan de universiteit verbonden als hoogleraar we tenschapsfilosofie, methodolo gie en onderzoeksleer. Tot 1 no vember vorig jaar combineerde hij deze functie met die van di recteur van het onderzoeksin stituut van de universiteit. Voordat Maso naar Utrecht kwam was hij universitair hoofddocent aan de Rijksuni versiteit Leiden en de Erasmus- universiteit in Rotterdam. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV. KERK Beroepen: te Wommels-Hijaard: J.H. Strubbe te Kootstertille-Twij- zel. Bedankt: voor Harderwijk (toez.): C. Blenk te Amsterdam; derkerk aan den Amstel (wijk West): M. Baan te Nijkerk. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Bunschoten-Oost: A.H. Driest te Buitenpost. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Rotterdam-Cen trum: A.J. Gunst te Tholen. ir Ou- Scheidende synodevoorzitter Van de Graaf heft waarschuwende vinger De innerlijke eenheid van de Nederlandse Hervormde Kerk is in gevaar. Dat zei scheidend sy nodevoorzitter G.H. van de Graaf gisteren voor de IKON-ra dio. „We zijn op de grens geko men van pluriformiteit en plu raliteit", meende hij. Van de Graaf vreest dat zijn kerk een plurale kerk aan het worden is, 'waarin je langs elkaar heen leeft en niets met elkaar te schaften hebt'. Hij heeft ter linker en ter rechter zijde van zijn kerk uiter sten meegemaakt waarvan hij denkt: „Kan ik dat nog meema ken? Dit is zo onherkenbaar. Is dit ook nog hervormd?" Hij duidt op enorme verschillen in gebruik van de liturgie en het vieren van de dienst. Volgens hem is de oorzaak hiervan dat de synode wel besluiten heeft genomen maar deze niet in de kerkorde heeft vastgelegd, waardoor er verschillen zijn ontstaan per gemeente, bijvoor beeld in de deelname van kin deren aan het avondmaal. Samenvoeging van de boven plaatselijke organisaties van de drie Samen op Weg-kerken (ge reformeerden, hervormden en lutheranen) zou wat Van de Graaf betreft in 1996 gereali seerd moeten zijn. „Een derge lijke fusie met een bedrijfsmatig karakter moet niet al te lang du ren en dat doet deze al wel erg lang. Werknemers komen daar door in een onzekere positie. Het is belangrijk om te weten, of hun functie wel of niet blijft bestaan." De eenwording op basis van een gezamenlijke kerkorde verwacht Van de Graaf kort na het jaar 2000. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON DIRECTIEBM^Essenffi&GP Arnold(adj).J. HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R D Paauw, tel. dag 9 30- 11.30 uur071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR: 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vnj. van 8.30-17 00 uur: per kwartaal Advertenties071-323508 oruitbet. (incl. BTW) per acc.giro autom bet 29.30 85,55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederlander kwartaal 125,50 KLACHTEN BEZORGING38 ma t/m vrij: 18.00-19.30 uur, zat. 10.00-12.00 uur. Tel. 071 -143241 HET WEER Uitdiepende depressies Tijdens het weekeinde behield de Atlantische Oceaan zijn greep op het West-Europese weer. Op zater dag bevonden we ons in een kalm- te-zone achter een wegtrekkend front. Na twee saaie motregenda gen scheurde het wolkendek tegen zonsondergang open. Er werden golfvormige strukturen zichtbaar in de bewolking achter het front. Aan de grond stond niet veel wind, maar aan de snel voorbijtrekkende luchten was te zien dat er hogerop in de atmosfeer een beste storm woedde. De avondrust duurde maar even,- de straalstroom, op 5 tot 10 kilo meter hoogte, duwde een herfst achtige storing over ons land. Striemende regen en zware wind vlagen lieten niet lang op zich wachten. Zondagochtend waren de regenglazen goed gevuld. Het natst werd het in Utrecht en op de Velu- we met ruim 20 milimeter. De Hol landse kustregio bleef wat achter: Santpoort-Noord noteerde 14 millimeter, Katwijk hield het op 7 millimeter. Zondagmiddag lagen we onder een 'vluchtheuvel' van mooi weer aan de achterzijde van de frontale regenband; even bij een wat geluwde wind en moo opklaringen. De gebeurtenissen volgen elkaar in snel tempo op ei vanavond trekt weer een nieuwe Atlantische storing aan de bel. De weerkaart toont een beeld dat helemaal past bij een zachte ter. Het grote temperatuurverschil tussen noord en zuid op de oceaar laat de straalstroom nog wel paar dagen op volle toeren draaier We zien een sturend hogedrukge- bied ten westen van Portugal, dai aan zijn noordflank steeds nieuwe golven warme lucht laat opglijden tegen de polaire luchtmassa's in< noordelijke Atlantische Oceaan. Keer op keer resulteert dat in uit diepende depressies met de be kende gevolgen voor het Neder landse weer. Misschien dat de strc ming later deze week ietsje meer noordwest wordt. Dat kan dan uit lopen op een winterse bui. Een noordwest-circulatie is geen slech uitgangspunt voor kou met meer allures. Maar de ervaringen met deze winter hebben geleerd dat stromingen uit de IJsland-regio steeds ontoereikend waren als ir leiding tot een vorstsituatie. MAAt Slee HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig weer met meestal veel bewolking en keleiA Maxi ongeveer 7 graden, ii Ierland en Cornwall onge veer 10 graden. België en Luxemburg: In het algemeen veel be wolking en perioden met regen. Middagtempera- tuur ongeveer 7 graden, morgen zachter. Noord- en Midden-Frank rijk: Bewolkt en vooral in het Naar he! op enkele opklaringen. Middagtemperatuur onge veer 10 graden. Portugal: Zonnig en droog. Middag- temperaturen aan zee ongeveer 15 gra den. in de Algarve enkele graden hoger. Wolkenvelden, ook af en toe zon en waarschijnlijk droog. Maximumtempera tuur ongeveer 18 graden. Spanje: Zonnig en droog. In het noordwésten fat-? X TsX ^Vl3 W e Y >7 -™"\ 14 G-kh bewolkt onwee regen sneem T lagedruk dÈi opklanngcn hage| H hogedruk zonnig 19 tempe atuur '100°' is op wat regen. Warmer met middagtemperatu- ren aan de Costa's in het zuiden oplo pend naar ongeveer 18 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidstranden perioden met zon, aan noordzijde van de eilanden wolken velden. Droog. Maxima aan de zuids tranden ongeveer 19 graden, later iets Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. vard zeem krijs ding Geen kome versti verra altijd De stran blijkt want bouli al stt trots raad tige men auto slaai of er WEERRAPPORTEN 16 e Westkust: Overwegend zonnig e Maxima oplopend naar tussen d 19 graden. Tunesië: Eerst wolkenvelden, ook geregeld zon en een enkele bui. Morgen wat meer zon en afnemende neerslagkansen. Maxima van 15 graden bij Tunis tot 18 bij Sous- Zuid-Frankrijk: Droog weer met flinke zonnige perioden, in het westen ook wolkenvelden. Maxi ma ongeveer 12 graden, aan de Cöte d'Azur enkele graden hoger. In de Pyre- neeën ligt de temperatuur op 2000 me ter rond het vriespunt, in de Franse Al pen enkele graden lager. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma oplopend naar ongeveer 18 graden. Italië: Geleidelijk steeds meer zonnige perio den maar ook wel eens wolkenvelden. Droog. Maxima oplopend naar ongeveer 9 graden in de Po-vlakte en 16 graden ten zuiden van Napels. In noordelijke bergen meest zonrrig en temperatuur op 2000 meter oplopend naar ongeveer plus 5 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 15 graden. enkele wolkenvelden. Maxima aan zee ongeveer 15 graden. Turkije en Cyprus: Aan de westkust flink wat zon en droog. Naar het oosten toe aan de Turkse zuid kust en op Cyprus wolkenvelden en voor al morgen kans op een bui. Middagtem peratuur van ongeveer 13 bij Izmir tot 18 langs de Turkse zuidkust en op Cy- Duïtsland: Wisselend bewolkt en in het noorden een enkele winterse bui, in het zuiden veelal regen. Eerst boven de 800 meter 1000 m waUneeuw^Maxima van4 gra* den bij Hamburg tot ongeveer 8 graden bij München. Zwitserland: In de bergen in het zuiden zonnig en droog. Aan de noordzijde van het Alpen massief, in Grauböndën wolkenvelden en nu en dan sneeuw. Temperatuur op 2000 meter in het noorden ongeveer min 4 graden, in het zuiden rond het vriespunt. Oostenrijk: Vandaag toenemende bewolking en op veel plaatsen af en toe sneeuw. In Ka- rinthië droog en waarschijnlijk zonnig. Temperatuur op 2000 meter ongeveer min 4 graden. DINSDAG 25 JANUAR11994 Zon o6" maa08ta29e* Zon onder 17. IC Maan op 15.14 Maan onder06.3< Waterstanden Katwijk Hoogwater01.37 13.52 Laag water 09.52 22.11 Weerrapporten 23 januari 19 uur: Cyprus wl 18 9 0.2 no 9 19 15 0. iw 3 12 7 1 Luxemburg motregen HEINZ EEA/ ZAAEM/EEEVPE ZWALUW PAT 0£TP/t:&SSr PAT A/£T&AAT E&5EMEA/ E/v£>£ PzEA/ZE// LAE/£KO£Z< B/J6£iOOFf PET ZAAT Z/C/Z AZLEEA/ MX>/5£/>£Z£EP M£T BEPC//P {/AA/ SATELZ/ETE/Z

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8