Leiden Verzorgingshuizen worden veelzijdiger »j Raadsleden worden kamerleden 'Je kon er natuurlijk op wachten' Leiden gaat verder scheiden L5Q* MULTICOPV i i PvdA heeft nieuw bestuur 'Autosolisten' gestraft Fietsen in de rij BOUWPLANNEN? MAANDAG 24 JANUAR11994 sne ïctie ii Indü ie hoi Rijnoord 9 Alphense ouderen hebben er maar weinig begrip voor dat Rijnoord een stuk kleiner wordt, zo blijkt uit een onderzoek. Voorbereiden op een toekomst met andere eisen leiden 3.1! J-8®! direct aartc ienh 'ermii els zij "eg. mkel. /erlaif diens biede i stiel g zoi krijg. De PvdA afdeling Leiden heeft op haar jaarvergadering een nieuw bestuur gekozen. Het bestuur zal tot en met 1996 zitting hebben. Voorzitter is Tan Toan Hok, secretaris Gerard Broekmans, penning meester Hans Schuurmans, hoofdredacteur Partijgenoot Besim Jawad, vertegenwoordiger rayonzaken Bart Werk, vertegenwoor digster Rooie Vrouwen Sandra Pellegrom, vertegenwoordigster jon ge socialisten Yvonne Jansen. De overige bestuursleden zijn Ellen van de Hout, Christa de Boer, Reini Hulsker, Roos Berends, Said Bellari en Dick Wijfje. leiden hans koenekoop Autorijdende ambtenaren die in Leiden werken, maar buiten de stad wonen, verliezen hun reis kostenvergoeding als ze solo van en naar hun werk rijden. Met deze maatregel hoopt het Leidse college van B en W te be vorderen dat deze ambtenaren de bus of trein pakken of over gaan op carpoolen. Een verkeerscoördinator gaat de komende tijd aan het werk om het solo autorijden te ont moedigen. Ambtenaren die wil len carpoolen kunnen zich bij hem melden. Ook zal de coördi nator proberen goedkope abon- nementem voor het openbaar vervoer te regelen. Ambtenaren die met de fiets naar hun werk komen - zo'n beetje de helft van het totale aantal - krijgen van het college geen fietsvergoeding. In het ge meentelijk vervoersplan werd wel op aangedrongen om het vervoer per fiets te stimuleren. Het college vindt echter de 130.000 gulden, die met de in voering van zo'n vergoeding ge paard gaat, te veel. Wel gaat de gemeente iets doen aan het comfort van de ambtenaren die met de fiets ko men. Douches en kleedhokjes worden mogelijk aangelegd om hen de gelegenheid te geven zich wat op te frissen na een zweterig of nat fietstochtje. Ver der worden stallingen beter be veiligd en voorzien gereed schappen, zodat ambtenaren zelf kleine reparaties kunnen uitvoeren. Het klassieke verzorgingshuis van nu bestaat straks niet meer. In Leiden en omgeving zullen alle verzorgingshui zen zich moeten voorbereiden op een toekomst, waarin andere eisen aan de ouderenzorg worden gesteld. Ze die nen vooral veelzijdiger te worden en zich te richten op hun doelgroep. Dat blijkt uit de Toekomstvisie Verzor gingshuizen Leiden en omgeving. Dit rapport is in op dracht van de samenwerkende verzorgingshuizen opge steld door Deloitte Touche Management Consultants. huizen hebben besloten te gaan samenwerken. Het gaat om Roomburgh, Van der Willigen- hof, Groenhoven, Lorentzhof, Robijnzicht, f Huis op de Waard, Rijn en Vliet en Zijioever in Leiden en Hofwijck en Rus- tenborch in Oegstgeest. Daar entegen hebben Haagwijk en f frank buurman De verzorgingshuizen in Leiden en omstreken hebben te maken met een teruglopende vraag naar de verzorgingshuisplaat sen. Dit maakt het voor hen noodzakelijk tot veranderingen over te gaan. Tien verzorgings- Hofflants Huys (Voorschoten) ervoor gekozen niet mee te doen. Door samen te gaan wer ken kunnen de verzorgingshui zen de toekomstige ouderen zorg beter op elkaar afstemmen. Dat is nodig omdat de verzor ging van ouderen de komende jaren meer inspanningen zal gaan vergen. De bevolking ver grijst, ouderen blijven langer zelfstandig wonen - mede als gevolg van de afnemende capa citeit van verzorgingshuizen - en hebben bij opname intensie vere zorg nodig. De leeftijd van de ouderen neemt toe, waar door de zorgvraag stijgt. Ook de geestelijke zorg voor ouderen begint door de toename van de mentie steeds groter te worden. De verzorgingshuizen zijn daar niet op ingesteld. Inmiddels wordt in de Leidse regio hard gewerkt aan het realiseren van plaatsen voor de zogenaamde psycho-geriatrische patiënten. Nieuwe mogelijke doelgroe pen voor de ouderenzorg zijn de allochtone ouderen, oudere (ex)-psychiatrische patiënten, oudere lichamelijk gehandicap ten, oudere verstandelijk ge handicapten en bejaarde dak en thuislozen. Deze groepen vragen een specifieke deskun digheid. Uitgangspunt In het rapport worden diverse toekomstmogelijkheden van het verzorgingshuis geschetst. Het uitgangspunt is nog steeds een plaats voor het verzorgingshuis als woonvoorziening, omdat er altijd ouderen zullen blijven be staan die daaraan behoefte heb ben. Die groep zal echter steeds meer zorg op maat behoeven. In het verpleegzorgscenario ontwikkelt het verzorgingshuis zich in de richting van het ver pleeghuis. Dat betekent dat er veel meer deskundigheid nodig zal zijn. Het woonzorgscenario houdt in dat het verzorgingshuis zorg gaat verlenen aan ouderen in een zelfstandige woonomge ving. Zorg op maat en inspraak van de ouderen zijn kenmer kend. De zorgvrager moet zijn of haar behoefte aangeven, de zorgverlener doet niet meer of minder dan wordt verlangd. In het dienstverleningsscena rio zal het verzorgingshuis voor al naar buiten gericht zijn. Het krijgt dan met name een functie voor de omliggende wijk. Het wordt een ontmoetingsplaats voor ouderen en biedt diensten in de wijk aan. Dit verzorgings huis is makkelijk toegankelijk en moet een uitgebreid en aan sprekend aanbod van diensten en activiteiten bieden. Volgens de opstellers van het raport dienen de verzorgings huizen te kiezen voor één van de scenariós, maar voordat de keuze wordt gemaakt dient er eerst de nodige ervaring opge daan te worden. Leiden-Noord 30-kilometerzone Een groot gedeelte van Leiden-Noord wordt binnenkort ingericht als 30-kilometergebied. Op verschillende kruispunten worden extra verkeersdrempels aangelegd om de toegang tot het dat gebied te markeren. De gemeente hoopt alle werkzaamheden in het voorjaar af te ronden. De maximale rijsnelheid van dertig kilometer per uur gaat gelden in de Mamixstraat, Bernhardkade, Johan Willem Frisostraat, Bonai- restraat, Javastraat, Sieboldstraat, Ringkade en Sumatrastraat. De Leidse D66-raadsleden Th. de Graaf en J. Hoekema maken grote kans op een plaatsje in de Tweede Kamer. De Graaf staat achttiende op de kandidatenlijst van zijn partij, J. Hoekema 23ste. D66 heeft nu twaalf Kamerleden, maar hoopt minstens vijfentwintig zetels te halen. Hoekema ver klaart dan ook 'weinig twijfels te hebben' over zijn verkiezing. Toch zegt hij zijn baan bij Buitenlandse Zaken pas na 3 mei op, de dag van de Ka merverkiezingen. Hoekema heeft dertien jaar en De Graaf vier jaar in de Leidse raad gezeten. Op de kandidatenlijst voor de ko mende raadsverkiezingen staat hij, samen met De Graaf, op onverkiesbare plaatsen. ,,We wilden nooit op twee paarden wed den, maar wel een steentje bijdragen in de gemeenteraadsverkiezingen en de college onderhandelingen", geeft hij als verklaring. „Als oude, wijze mannen kunnen we over de schouder van Pex (Langenberg, de lijst trekker) meekijken. Ook willen we de nieu we fractie bijstaan, als daar tenminste be hoefte aan is." Hoekema heeft er nooit een geheim van gemaakt wethouder te willen worden. ,,Het zat er echter, door de politieke omstandig heden, niet in", kijkt Hoekema terug. Nu hoopt hij in de Tweede Kamer 'iets te mo gen doen in de buitenlandse hoek'. D66-fractieleider en oud-minister Van Mierlo zal zijn partij bij de komende kamer verkiezingen opnieuw door de achterban met sprong op de eerste plaats gezet. De leden volgden ii stemadvies dat is afgegeve commissie onder leiding Dik. Het was voor het eersl dergelijke en ruime "oor 'an de kamerlijst grote lijnen het i door een partij- an PTT-topman aan wie van de kandida ten bij de eerste 25 op de lijst moesten ko men. Een tweede groep werd naar de plaat sen 25 tot 35 verwezen. De D66-achterban zette twee mensen uit de tweede groep toch bij de eerste 25: oud-tv-joumalir.te Marijn de Koning (19) en de voormalige Utrechtse wethouder Van 't Riet (16). De lijst van D66 ziet er in de top als volgt uit: Van Mierlo, Wolffensperger (kamerlid), Kohnstamm (kamerlid), Tommei (kamer lid), Groenman (kamerlid), Huis (kamerlid), Scheltema (kamerlid), Schimmel (kamer lid), mevrouw Jorritsma (statenlid Zeeland), Lambrechts (statenlid Brabant), Ybema (ka merlid), Versnel (kamerlid), Dittrich (rech ter in Alkmaar), Ter Veer (kamerlid), Fermi- na (wethouder Dordrecht), Van 't Riet (oud wethouder Utrecht), Augusteijn (vice-voor- zitter van de partij), De Graaf (raadslid in Leiden en topambtenaar Binnenlandse Za ken), De Koning (oud-journaliste), Van den Bos (Eerste Kamerlid D66), Bakker (schrij ver van het verkiezingsprogramma, voor lichter bij de SER), Hoekema (raadslid en ambtenaar Buitenlandse Zaken), Giskes (gemeenteambtenaar Haarlem) leiden De overlast van fietsen blijft het Leidse station achtervolgen. Nu de voorgevel van het stationsgebouw wordt gesloopt en leidingen en kabels op het Stationsplein wor den verlegd, zijn fietsers gedwongen uit te wijken naar andere stallingsmogelijkheden. De stationstunnel bij de Rijnsburgerweg is daar een goed voorbeeld van. Een dikke rij de gehele lengte gepar- foto loek zuyderduin Man komt onder bus leiden» Een 37-jarige man heeft zaterdagavond zijn been op ver schillende plaatsen gebroken doordat hij onder het achterwiel van een bus belandde. Het ongeval gebeurde omstreeks 23.00 uur bij de halte op de Steenstraat. Een NZH-bus ging vertrekken toen de chauffeur een klap op de zijkant van de bus hoorde. Hij dacht dat het iemand was die nog meewilde maar tot zijn ont steltenis zag hij toen de bus had stilgezet dat een man met zijn been onder het achterwiel lag. De man is naar het AZL vervoerd. Chauffeur zorgt voor ravage leiden Een 47-jarige vrachtwagenchauffeur uit Zaandam heeft zaterdagmorgen voor een forse ravage gezorgd op de parkeer plaats bij de AH-vestiging aan de Stevensbloem. In tegenstelling tot wat de meest van zijn collega's doen, reed de man omstreeks 9.00 uur niet achteruit de plaats op, maar met met de neus naar voren. Hierdoor kon hij lastig manoeuvreren. Binnen enkele ogenblikken ramde de man twee geparkeerde auto's, twee ver keersborden en maar liefst negen paaltjes. Na het opmaken van de schade is de man weer met zijn combinatie vertrokken. Warmonder beledigt agent leiden Wegens het beledigen van en ambtenaar in functie en het maken van beledigende opmerkingen is zaterdagavond een 19-jarige Warmonder door de politie opgepakt. De man maakte deel uit van een groepje jongeren die zich op de Steenstraat op hield toen een politie-agent passeerde. In eerste instantie wer den er nog vriendelijk opmerkingen gemaakt, maar toen de 19- jarige grappen over de huidskleur van de agent, een kleurling, maakte, werd hij ingerekend. Na het opmaken van een proces verbaal kon hij weer vertrekken. Bewoners: winkelpassage Stevensbloem had afgesloten moeten zijn frank buurman „Als de winkelpassage afgesloten was ge weest was dit nooit gebeurd. We hebben er al zo vaak bij de gemeente op aangedron gen. Maar het zal nu toch echt moeten ge beuren", stelt J. Visser, voorzitter van de winkeliersvereniging Stevensbloem. Vol gens hem was het nu mogelijk voor de brandstichters om bij de container te ko men en die in brand te steken, waardoor zondagmorgen de bakkerij van supermarkt Digros uitbrandde. „Je kon er op wachten dat dit zou gebeu ren", aldus bewoner P. Schoute, die boven de supermarkt woont en zondagmorgen uit zijn flat werd gehaald toen de isolatie tus sen flats en winkels begon te smeulen. Dit zorgde voor een enorme rookontwikkeling. „Er lopen hier altijd jongeren rond, die enorm veel overlast geven. Dit moest wel een keer gebeuren." Volgens Schoute heb ben de flats veel rookschade opgelopen. „En het stinkt hier verschrikkelijk, daar zijn we voorlopig nog niet van af. Directeur N. Schrik van Digros stelt dat de supermarkt onbruikbaar is geworden. „Alles is zwartgeblakerd, bedekt met een dikke laag roet. Digros is wat je noemt 'total loss'. Het zal tussen de drie en zes maanden duren om alles te herbouwen. Ik schat de schade op bijna twee miljoen gulden. Het ergst vind ik het nog voor de bewoners, die een tijd met de ellende blijven zitten. Ik heb ze allemaal een bloemetje laten brengen om te laten merken dat ik met ze meeleef." Digros zet binnen enkele weken een nood- winkel neer. Volgens Schrik zijn er geen fouten gemaakt bij de bouw van de super markt. „Het isolatiemateriaal is goedge keurd en volgens de voorschriften aange bracht. Het heeft ook een brandvertragende werking. Maar als het eenmaal begint te smeulen, dan gaat dat ook nog een hele tijd door." Als gevolg van de brand zijn behalve Digros ook een aanpalende groentewinkel, een slagerij, een slijterij, een sigarettenwin- kel en een kledingboetiek voorlopig dicht. De rest van het winkelcentrum weer gewoon geopend. ORANJE, ROOD, PAARS, GEEL, ROSE, BLAUW, GROEN, BRUIN, LILA... DE MOOISTE KWALITEITS-KLEURKOPIEËN NU VANAF Canon kwaliteits-kleurkopieën in diverse formaten en oplagen. Van overhead-sheets, foto's tot full-color omslagen. Leiden-C, St. Jorissteeg 22-34, tel: 071-146291 Leiden-Z, Rooseveltstraat 74, tel: 071-321101 Noordwijk, Van Panhuysstraat 2, tel: 01719-12645 Sassenheim, Hoofdstraat 210, tel: 02522-15099 O De schade door de brand in het filiaal van de Digros in winkelcentrum Stevensbloem wordt geschat op twee miljoen gulden, foto hielco kuipers Hergebruik van glas loont de moeite voor honderd procent. Gebruikte flessen en potten zijn eindeloos opnieuw in te zetten als grondstof voor glasverpak kingen. Voor een optimaal her gebruik is scheiding van wit, groen en bruin glas echter een vereiste. Leiden krijgt daarom volgende maand nieuwe glas bakken waar wit en bont glas gescheiden ingaat. Glas wordt al meer dan twin tig jaar apart ingezameld. Niet om milieuvriendelijke, maar om economische redenen. Voor fa brikanten is gebruikt glas een goedkoop verpakkingsmateri aal. Een deel van de flessen en potten wordt tegen statiegeld teruggegeven aan de winkelier, het overgrote deel verdwijnt in de glasbak. Van alle scherven die daar in terecht komen wor den splinternieuwe flessen en potten gemaakt. Jaarlijks wordt in Nederland zo 450.000 ton glas ingezameld. In Leiden werd vorig jaar 2.000 ton glas in de bakken gegooid. De hoeveelheid ingezameld glas haalt het overigens bij lan ge na niet bij de jaarlijkse pro- duktie van glas. In Nederland produceren de gezamenlijke glasfabrieken jaarlijks ruim 800.000 ton glas. Dat de pro- duktie de inzameling ruim schoots overstijgt wordt veroor zaakt door de export vail drank en en levensmiddelen. Kleur- scheiding is nodig omdat er een grote behoefte is aan wit glas. Voor de produktie van wit glas kunnen uitsluitend witte scher ven worden gebruikt. Dat geldt ook voor groen en bruin glas. Leiden gaat daarom het glas verder scheiden. De 150 groene glasbollen die in februari de ou de glasbalcken vervangen heb ben drie verschillende openin gen en compartimenten voor respectievelijk wit, groen en bruin glas. Het legen van de bakken ge schiedt door de Leidse firma Kluivers, die speciale eveneens gecompartimenteerde wagens gebruikt voor het transport. Kluivers brengt het gebruikte glas naar een bedrijf in Moer dijk: Kotrac. Daar worden de glasscherven verder gesorteerd, schoongemaakt en voor verwer king in de glasfabrieken gereed gemaakt. Langzamerhand gaan meer ge meenten over op de kleurschei- ding van gebruikt glas. Wasse naar ging onlangs over op dit nieuwe systeem, Leiden volgt binnenkort. In heel Nederland wordt zo'n 35 procent van al het gebruikte glas apart ingeza meld. OP NAAR VAN DER PLOEG I Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nietiWbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceunlnck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig r gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certiflciit. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. ni Acz* MTLVCW- r Fabnefc en showroom De Lasso 60, Roetotarendsvccn, tel. 01713-15361 - tetefax 01713-15202 deceunincK B

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7