Bosnië wenst luchtaanval op Sarajevo Buitenland Assad toont Syrië zijn emoties bij de dood van zijn zoon Onderzoek: Brit is een monogame heteroseksueel Peres en Arafat tevreden over gesprekken in Oslo Vispuree met de voet Lesotho presenteert Zuid-Afrika de rekening van de jaren tachtig Italiaanse partijen op zoek naar allianties lAAANDAC 24 JANUAR11994 'Koerden gebruikten chemische wapens' 'p/aats zeten, igen' ictanbul Bij aanvallen van de Koerdische Arbeiderspartij PKK op twee dorpjes in de Turkse provincie Mardin zijn afgelopen weekeinde 16 burgers gedood. Er zijn sterke aanwijzingen dat de PKK hierbij chemische wapens heeft gebruikt. Oogetuigen spra ken van 'een stinkende wolk'. Gouverneur Unal Erkan van de elf provincies waar de uitzonderingstoestand heerst, verklaarde dat autopsie zal worden verricht om de doodsoorzaak van een aan tal slachtoffers vast te stellen. Moordaanslag in Athene athene De voormalige president van de Nationale Bank van Griekenland, Mihalis Vranopoulos, is vanochtend in Athene ern stig gewond geraakt bij een moordaanslag. Vranopoulos en een bankemployé werden door twee mannen op een motorfiets be schoten. Beiden zijn er slecht aan toe. Volgens de politie gaat het om een terroristische aanslag. Vranopoulos trad af als hoofd van de grootste Griekse commerciële staatsbank, nadat de socialis ten de verkiezingen in oktober hadden gewonnen. Hij werd eer der ondervraagd over een Griekse smeergeld-affaire. Bloedbad in Colombia: zeker 35 doden bocota Gewapende mannen hebben gisteren in Colombia een slachting aangericht onder mensen die op straat een feestje hiel den. Ongeveer 35 feestgangers zijn daarbij om het leven geko men. De autoriteiten hebben de aanslag onmiddellijk toege schreven aan linkse rebellen en gezegd dat dezen het gemunt hadden op afvallige kameraden die de Partij van Hoop, Vrede en Vrijheid (ÈPL) hebben opgericht. Bewoners van Apartado, de stad waar de aanslag plaatsvond, hebben dat echter ontkend. Zij zeiden dat de bijeenkomst van de Partij van Hoop, Vrede en Vrijheid in een 800 meter verder gelegen school plaatsvond. Vijf doden bij busongeluk Duitsland Rosenheim Bij een verkeersongeluk op de autosnelweg tussen München en Salzburg zijn gisteren 5 inzittenden van een auto- •m het leven gekomen. Twintig passagiers liepen ernstige verwondingen op. De bus was op weg van Beieren naar Oosten rijk, toen de chauffeur de macht over het stuur verloor. Het voer tuig raakte van de weg, kantelde en schoof nog 40 meter onder steboven verder. Ruim 21 doden bij bosbrand Argentinië puerto madryn Bij een felle bosbrand in Zuid-Argentinië zijn afgelopen zaterdag minstens 21 brandweerlieden om het leven gekomen. Meer dan 100 blussers waren bezig een bosbrand te bestrijden toen een deel van hen door draaiende winden inge sloten raakte in de beiroet» robert fisk the independent In Syrië gebeurt niets belang rijks zonder de goedkeuring van de 'Leeuw van Damascus' behalve dan het overlijden van zijn oudste zoon en beoogde opvolger, maar dat was Gods wil. Het moet dan ook president Hafez al-Assads eigen beslissing zijn geweest om het land zijn grote verdriet te tonen. Nooit eerder mocht de Syrische televisie zulke intieme beelden uitzenden van de man die de Syrische Arabische Republiek al bijna een kwart eeuw met ijze ren hand regeert. Terwijl hij voor de kist stond, verloor hij voor het oog van de camera's even zijn energie en kracht. De oude man van wie in heel Syrië propaganda posters han gen die nog op Sovjet leest zijn geschoeid met een strenge blik maar tegelijkertijd met een bestudeerde glimlach van be schermende welwillendheid was toch mens. In de Boeing 727 die hem voor de begrafenis naar de stad Qurdaha bracht, waar zijn familie woont, liet As sad de mahoniehouten kist naast hem in de passagierscabi ne plaatsen. Zijn vrouw. Aniseh. met witte sjaal en donkere bril. klopte hem zachtjes op de schouder toen ze aan boord van het vliegtuig gingen. Tot ieders verbazing verscheen Assad 30 seconden later weer. Hij leunde uit het raam van de cockpit, hief zijn armen omhoog en sloeg zijn handen boven zijn hoofd ineen, alsof hij een verkiezing had gewonnen in plaats van een zoon verloren. Wees niet be vreesd. luidde de onmiskenbare boodschap, Assad is nog steeds jullie leider. Toen de televisiecamera's vanuit helikopters de begrafe nisstoet in Qurdaha in beeld brachten, greep de Egyptische president Hosni Mubarak de arm van Assad, die even leek in te storten. In de moskee die hij voor zijn dorp had laten bou wen, stond hij met uitgestrekte handen in islamitisch gebed, maar zijn gezicht was grauw weggetroldcen. Als aan de grond genageld staarde de autocraat zonder met zijn ogen te knippe ren naar de kist, naar de vergan kelijkheid. vertaling: margreet heslinga Overleg tussen regering en oppositie Japan tokyo AFP-Rtr Dc coalitieregering van pre mier Morihiro Hosokawa in Ja pan en de belangrijkste oppo sitiepartij in het land hebben vandaag de eerste stap gezet in de richting van een compromis over politieke hervormingen. Er komt een gezamenlijke commissie uit beide kamers van het parlement, die gewij zigde wetsvoorstellen moet uitwerken. Die voorstellen wil len de regering en de opposi tionele liberaal-democratische partij LDP nog voor zaterdag, wanneer de zittingsduur van het parlement afloopt, voor leggen aan een plenaire geza menlijke vergadering van bei de kamers. De hervormingen behelzen onder meer een her indeling van de kiesdistricten en strenge maatregelen tegen corruptie. De door de regering ingediende wetsontwerpen voor de hervormingen waren vrijdag met onverwacht grote meerderheid verworpen door het Hogerhuis. Het Lagerhuis had twee maanden geleden wel ingestemd met de plannen. londen cees van zweeden NG correspondent Hoewel hun politici het seksue le. experiment niet schuwen, nebben de meeste Britten een seksleven dal tamelijk traditio- is. Homoseksualiteit en overspel zijn zeldzaam, zo blijkt lüt het grootste onderzoek dat ooit is gedaan naar het intieme (even van de eilandbewoners. De toeqjnalige premier Mar garet Thatcher poogde in 1989 het onderzoek te verbieden, omdat 'iedereen wel weet dat de Britten seksueel veel vrijer zijn geworden'. Maar nu de doopceel van 19.000 onder vraagde Britten is gelicht, blijkt e veronderstelling onjuist. Slechts één op de 16 mannen een op de 29 vrouwen heeft Dit een homeseksuele ervaring gehad, die bovendien vaak tot kussen beperkt bleef. Iets meer 'én procent van alle man- ei in het laatste jaar een seksuele partner van hetzelfde geslacht te hebben gehad. De uitkomst, die gisteren werd gepubliceerd, leidde on middellijk tot heftige van homo-organisaties. „Stieke me homoseksuelen zullen hun geaardheid niet gauw toegeven als een volslagen vreemdeling aanbelt", zei Peter Tatchell van de organisatie OutRage. Maar dr. Anne Johnson, een van de leiders van het onder zoek, verdedigde de juistheid van de uitkomst. „Het is niet zo dat onze mensen door de stra ten liepen en schreeuwden 'Bent u een homo'? De inter views werden gehouden achter gesloten deur en het woord 'ho moseksueel' werd niet eens ge bruikt. We vroegen alleen naar seksuele ervaringen met andere mannen of vrouwen." Behalve hetero is de door snee-Brit ook monogaam. Slechts één op de acht mannen bleek de laatste vijf jaar een bui tenechtelijke relatie te hebben gehad. Maar niet alle Britten •voldoen aan het stereotype. Eén procent van de mannen in de leeftijdsgroep 45-60 jaar zei in het leven 1.100 verschillende bedgenoten (m/v) te hebben gehad. Eén Brit gaf zelfs een aantal van 4.500 partners op. Na gewelddadige dood van zes kinderen: De Bosnische regering heeft de Verenigde Naties opge roepen tot luchtaanvallen op Servische stellingen rond Sarajevo. Ze deed dat nadat zaterdag zes spelende kinde ren waren omgekomen bij Servische beschietingen op de Bosnische hoofdstad. De Serviërs hebben de artillerie- aanval ontkend. d bloemendaal correspondent Israël is dicht bij overeenstemming met de PLO over een regeling voor Palestijns zelf bestuur in de Gazastrook en Jericho. Dat zei minister van buitenlandse zaken Shimon Peres gisteren. Peres zal komend weekeinde in Zwitserland opnieuw een ontmoeting hebben met PLO-voorzitter Arafat. De twee spraken elkaar afgelopen zater dag in Oslo en bij die gelegenheid is aan zienlijke vooruitgang geboekt. Beiden woonden de begrafenisplechtigheid bij van Johan Jorgen Holst, de Noorse minister van buitenlandse zaken die een belangrijke rol heeft gespeeld bij de totstandkoming van de principeverklaring. In een reactie op de jongste ontwikkelin gen zei premier Rabin gisteren dat Israëls 'nadruk op veiligheid als een principiële zaak' resultaat begint op te leveren. Hij zei dat met de Palestijnen op een aantal pun ten overeenstemming bestaat, maar nog niet over het toezicht op de grensovergan gen. Het Israëlische leger zal zich overigens niet vóór 13 april uit de Gazastrook en Jeri cho hebben teruggetrokken. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger laat de aftocht nog minstens één tot twee maanden op zich wachten. sarajevo/kuala lumpur De kinderen, in de leeftijd van zes tot twaalf jaar, waren aan het sleetje rijden op een mo ment dat het rustig leek aan het oorlogsfront. Volgens Radio Sa rajevo kwamen de dodelijke granaten uit de naburige wijk Nedzarici, die in handen is van de Serviërs. In Mostar werden gisteren drie kinderen tussen de 10 en 13 jaar oud gedood en raakten twee gewond bij een aanval van moslims. Dat meldden de Bosnisch-Kroatische strijd krachten. Een granaat ontplofte op een speelplaats in het weste lijk stadsdeel, op het dat nog geen alarm wa: ven. In totaal werden mt 20 granaten afgevuurd moslim-stellingen in het oosten van de stad. De Bosnische president Alija Izetbegovic, die in de Maleisi sche hoofdstad Kuala Lumpur een conferentie over Bosnië- r dan Hercegovina bijwoonde, bena drukte dat de druk op de VN moet worden opgevoerd om een einde te maken aan de be legering van Sarajevo. De Veilig heidsraad heeft tot nu toe meer dan dertig resoluties aan de oorlog gewijd. Slechts één daar van, de instelling van een wape nembargo tegen de Bosniërs, is uitgevoerd, constateerde hij. De Bosnische president wil dat dit embargo onmiddellijk wordt opgeheven. De vertrekkende comman dant van de VN-vredesmacht in Bosnië, de Belgische generaal Briquemont, trok gisteren fel van leer tegen zijn politieke ba zen en pleitte voor meer troe pen. Tijdens een afscheidsre ceptie, georganiseerd door de Bosnische regering, verklaarde hij dat de blauwhelmen in ver trouwenscrisis verkeren. „De politici maken en nemen ik- weet-niet-hoeveel resoluties aan, maar we hebben geen middelen om ze uit te voeren." Hussein vertelde Israël over aanval Syrië in 1973 maseru-johannesburg IPS-Rtr-AFP-DPA Rivaliserende legerheden in het bergachtige zuidelijk Afri kaanse koninkrijk Lesotho zijn gisteren in de hoofdstad Mase ru slaags geraakt. Ongeveer 600 militairen uit de Makonya- ne-kazerne vielen kleinere le gerplaatsen en het ministerie van defensie aan. De aanlei ding is volgens waarnemers de eis van de militairen om hun soldij met 100 procent te ver hogen. Maar in werkelijkheid zouden politieke motieven de reden zijn voor de felle gevech ten. In Lesotho wordt al meer dan een week gevochten tus sen getrouwen aan de vorig jaar maart gekozen premier Ntsu Mokhehle en manschap pen van generaal Justin Lckha- nya die voor hem de macht had. Met een legeropstand in Leso tho lijkt Zuid-Afrika de rekening gepresenteerd te krijgen van de politiek van destabilisatie die het in de jaren tachtig voerde in dit mini-koninkrijk. Hoewel Lesotho geheel omgeven door Zuid-Afrika een onaf hankelijke staat is, hangt het mede van Pretoria af of de re bellie zal uitmonden in een staatsgreep. Lesotho heeft pas tien maanden weer een democratisch gekozen regering. !n 1986 ensceneerde Zuid-Afrika een staatsgreep in Lesotho waarbij een militare junta aan de macht kwam. Pre toria maakte op die manier een eind aan de regering van Lea- bua Jonathan, die toestond dat de zwarte verzetsbeweging Afri kaans Nationaal Congres (ANC) de enclave gebruikte als spring plank voor militaire operaties tegen het apartheidsbewind. Het militaire regime van gene raal Justin Lekhanya maakte in maart 1993 plaats voor de rege ringvan Nusu Mokhehle. wiens Basutoland Congres Partij (BCP) een grote overwinning behaalde bij de eerste democra tische verkiezingen in tien jaar. Nu, tien maanden nadat hij de verkiezingen won, voelt Mokhe hle de macht van het koppige militaire establishment, dat tij dens de dictatuur betere tijden beleefde. „Onder generaal Lek hanya kregen de militairen al tijd hun zin", zegt Greg Mills, een Lesotho-deskundige die verbonden is aan het Instituut voor Internationale Betrekkin gen in Johannesburg. Volgens hem kan het leger van Lesotho maar moeilijk wennen aan de nieuwe democratische verhou dingen. Mills vindt de klachten van de militairen op zichzelf le gitiem. Maar voor de regering te van het koninkrijkje is het doenlijk om op die eisen ii Premier Mokhehle erfde van het militaire bewind een rampzali ge economische situatie. De meeste mannen in Lesotho werken als gastarbeiders in de Zuidafrikaanse goudmijnen. Het geld dat zij naar huis stu ren, was tot voor kort goed voor de helft van het Bruto Nationaal Produkt. Maar de recessie en de ontslagen in de Zuidafrikaanse industrie hebben in Lesotho een zware economische crisis veroorzaakt. De regering-Mokhehle probeert wanhopig om de cultuur van militarisme die nog altijd in Lesotho heerst, uit te roeien. Volgens Mills wordt het belang daarvan door een deel van de strijdkrachten wel ingezien. Maar volgens Joe Latakgomo, een lokale journalist, hebben de leiders van de oppositionele Basotho Nationale Partij (BNP) duidelijk geprobeerd de onvre de in het leger te voeden. Ironisch genoeg was het de Zuidafrikaanse minister Botha (buitenlandse zaken), die vorige week tijdens een bezoek aan Lesotho openlijk de kant koos van premier Mokhehle en de zijnen. Het was dezelfde Botha die in de jaren tachtig de om standigheden schiep waaronder generaal Lekhanya in Lesotho de macht kon grijpen. Maar nu waarschuwde de bewindsman zijn oude bondgenoten dat zij op geen enkele steun van Zuid- Afrika hoeven te rekenen als zij de regering-Mokehle afzetten. De Jordaanse koning Hus sein heeft enkele dagen voor het begin van de Jom Kip poer oorlog in 1973 de toen malige premier Golda Meir gewaarschuwd dat Syrië op het punt stond de joodse staat aan te vallen. F schrijft Naphtali Lau-Lavie, in 1973 woordvoerder van toenmalige Israëlische de fensieminister Moshe Dayan. „Meir lichtte onmiddellijk Dayan in, maar de militaire top bleek niet geïmponeerd door de waarschuwing", dus Lau-Lavie. Op 6 oktober 1973 lanceerden Syrië Egypte een verrassingsaanval op Israël. Het Israëlische leed aanvankelijk hevige verlie zen, maar herstelde zich snel en won uiteindelijk de c log. phnom penh In Cambodja worden geen druiven met de voet verpulverd maar vissen fijn gestampt. De vispu ree die overblijft, is een belangrijk basisingrediënt voor een heleboel Cambodjaanse gerechten. Tijdens het visseizoen komen dan ook vanuit heel Cambodja mensen naar de hoofdstad Phnom Penh om vis te kopen en tot puree te stampen. ACHTERGROND ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De twee partijen die voortkwamen uit de vorige week ten grave gedragen christendemocratische DC, de Italiaanse Volkspartij (PPI) en het Christendemocratisch Centrum (CCD), hielden het afgelopen weekeinde hun 'constituerend congres'. PPI-voorman Martinazzoli hield zijn gehoor voor niet te zullen zwichten voor de 'avances' van de Lega Nord en Berlusconi's 'Hup Italië', maar ook niet voor die van de linkse alliantie rond de ex-communistische PDS. Hij wil dat zijn PPI een centrumpartij blijft, die een coalitie aangaat met de vorig jaar uit de DC getreden Mario Segni, initiatiefnemer van de Twee maanden voordat Italië, met nieuwe regels, naar de stembus gaat, is de race om de gunst van de kiezer losgebarsten. Alli antievorming is het credo, en daarom be snuffelen oude en nieuwe partijen elkaar dat het een lieve lust is. referenda die het kiesstelsel ingrijpend hebben veranderd. De rechtse katholieken van de CCD zal volgens coördinator Cassini bouwen aan het 'gematigd alternatief voor de linkse alliantie. De CCD is klaar voor een alliantie met de Lega Nord, TV-magnaat Berlusconi en ook Segni. De CCD'er Mastella zei gisteren dat de partij tot taak heeft rechts Italië, ofwel de neo- ffcscistische MSI, uit het verdomhoekje te halen. De partij begroette zaterdag dan ook met veel applaus de geboorte van de Nationale Alliantie, het rechtse geesteskind van MSI-secretaris Fini. In deze alliantie huizen behalve de MSI rechtse christendemocraten en liberalen. Fini ziet mogelijkheden voor een coalitie met Berlusconi en zelfs met de Lega Nord. De vorming van een rechts blok wordt verder vergemakkelijkt door de aarzelende houding van Segni, die is georiënteerd op een alliantie met Martinazzoli's PPL Belgisch kabinet blijft overeind na vertrek ministers brussel peter de vries correspondent De Belgische regering-Dehae- ne heeft voorlopig de zware politieke crisis overleefd die vrijdag ontstond toen drie vooraanstaande ministers van de Waalse Parti Socialiste (PS) over een corruptieschandaal struikelden. Premier Dehaene en de partijvoorzitters van de rooms-rode coalitie hebben de PS beloofd geen munt te slaan uit de affaire. Het aftreden van vice-premier Guy Coëme. de Waalse minis ter-president Guy Spitaels en regionaal minister Guy Mathot werd zaterdag in spotprenten in veel Waalse kranten vergeleken met een onthoofding door 'dc Guyliotine'. justitie wil de drie verhoren over de betaling van smeergeld door het Italiaanse bedrijf Agusta om zo de op dracht voor 46 helikopters in de wacht te slepen. Voor dc PS is het extra pijnlijk dat justitie beschikt over een belastende verklaring van oud- PS-voorman Moureaux, die de smeergeldzaak uitgespit wil zien omdat ze wellicht leidt tot de oplossing van de moord op partijleider André Cools in 1991. De PS voerde gisteren een be scheiden reorganisatie door. Nationaal vice-premier Coëme wordt vérvangen door F.lio Di Rupo, de 42-jarige zoon van een Italiaanse mijnwerker. Hij staat bekend als een pragmatisch en daadkrachtig politicus. Bhutto: Staken uit solidariteit met Kashmiri's islamabad ap De Pakistaanse premier Benazir Bhutto heeft de bevolking opge roepen op 5 februari te gaan staken uit solidariteit met de moslims van de Indiase deel staat Jammu-Kashmir die in op stand zijn tegen de regering in New Delhi. Stakingen zijn in Pakistan een gebruikelijk mid del geworden om solidariteit met militante moslims in Kashmir te tonen. India en Pakistan hebben al twee keer een oorlog gevoerd om Kashmir, de enige Indiase deelstaat met een moslim meerderheid. Bhutto heeft her haaldelijk gewaarschuwd dat de relatie tussen beide landen er niet beter op zal worden als de status van Kashmir niet defini tief wordt geregeld volgens een 46 jaar oude VN-resolutie, die stelt dat de Kashmiri's zelf over hun status mogen beslissen. Kashmir werd in 1947 bij de onafhankelijkheid van Brits In- dië verdeeld tussen India en Pakistan. Een jaar later raakten de twee landen slaags om het gebied en in 1965 was Kashmir opnieuw de inzet van een oor log tussen hen. In 1971 vochten India en Pakistan ook nog een oorlog uit om Bangladesh, tot dat moment Oost-Pakistan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5