CDA nadert VVD over bezuiniging „Rente op m'n 13e maand? Prima idee!" Rivaliteit tussen Nordholt en Wiarda bereikt climax Binnenland Bolkestein ziet Brinkman ook al niet als premier Fazantenjacht binnenkort weer afgeblazen KNOV wil geen wet op aannemen minderheden Politie pakt gewelddadige roversbende BAANDAG 24 JANUAR11994 Nederlandse Pers Assooal Peuter komt om bij brand hoqgezandBij een brand op een zolder in Hoogezand is zater dag een driejarig jongetje om het leven gekomen. De politie moedt dat het slachtoffertje samen met zijn zesjarige zusje en vierjarige broertje op zolder met vuur aan het spelen was. Waar schijnlijk is kleding die daar lag in brand geraakt en zag de jong ste geen kans te vluchten. De andere kinderen bleven onge deerd, net als hun moeder die beneden in de woonkamer lag te slapen. Herbouw Zaans restaurant De Walvis zaandam Ahold gaat het op nieuwjaarsdag deels afgebrande befaamde drie-sterrenrestaurant 'De Hoop op d'Swarte Walvis' op de Zaanse Schans in Zaandijk herbouwen. Dat staat in het Aholdblad Flitsen. De Walvis staat op de monumentenlijst. De brandschade is ongeveer anderhalf miljoen gulden. Ahold wil deze zomer openen. Man gedood in Amsterdam-Zuidoost Amsterdam Een 29-jarige Amsterdammer is dit weekeinde in Amsterdam-Zuidoost neergestoken. Hij overleed in het zieken huis. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. Een ruzie om drugs is de vermoedelijke achtergrond van de steekpartij, aldus de poli tie. Het slachtoffer heeft nog kans gezien zwaar gewond in zijn auto naar het politiebureau te rijden. Hij strompelde naar bin nen en viel neer in het portaal. arnhem. rik it Ook WD-leider Bolkestein be twijfelt of CDA-fractievoorzitter Brinkman geschikt is om pre mier te worden van het volgen.- de kabinet. „Men moet als poli tiek leider en als leider van een regeringsploeg tegenslagen kunnen incasseren. Dat heb ik de heer Brinkman de laatste weken niet zien doen. Boven dien heb ik bij hem nog geen vi sie ontdekt". Bolkestein sprak die harde woorden zaterdag na afloop van het tweedaags verkiezingscon gres van zijn partij in Arnhem. „Ik ben collega van Brinkman geweest in twee kabinetten. Ik ken hem als een betrouwbare, eerlijke, fatsoenlijke en aange name collega. Maar dat is nog iets anders dan het drukken van een stempel op een hele partij of straks op een heel regerings beleid", aldus Bolkestein'. Voor de KRO-televisie rea geerde Brinkman gisteravond laconiek op de ongezouten kri tiek van Bolkestein maar ook PvdA-kroonprins Wallage, en zijn partijgenoten De Vries en Heerma. ,,Ik denk dat het woon een kwestie van is. Met elke wisseling van de wacht in de politiek heeft de kiezer moeite". Dat premier Lubbers hem alsnog zal assiste ren in de campagne voor de ko mende kamerverkiezingen, is volgens Brinkman niet het ge volg van een afnemenmd ver trouwen in zijn persoon. „Hij assisteert mij omdat ik niet overal tegelijk in het land kan optreden. Bovendien kun je Lubbers toch niet van de ene dag op de andere aan de kant zetten?", aldus Brinkman. WD-leider Bolkstein is wel bereid onder Brinkman in een kabinet te gaan zitten. Maar dan op voorwaarde dat Brink man de visie van de liberalen overneemt. Bolkestein heeft daar wel vertrouwen in. Hij ver geleek het CDA met een glas water. „Dat is van zichzelf kleurloos. Gaat er wat rood (PvdA, red.) in, dan neemt het die kleur aan. Gaat er wat blauw (WD, red.) in, dan wordt het blauw. Dat laatste zou ik uiter aard een goede ontwikkeling vinden." utrecht. taco si Zelden zijn twee hoofdcommissaris sen van politie zo ernstig met elkaar in conflict geraakt als dit weekeinde Wi arda en Nordholt. De karaktertegen stellingen, diep gewortelde achter docht en grote meningsverschillen over de aanpak van de georganiseerde criminaliteit bereikten het afgelopen weekeinde een climax. Nordholt heeft Wiarda na diens uitspraken over ver meende corruptie in de top van de Amsterdamse politieleiding de oorlog verklaard. De aanleiding van deze ruzie is het jarenlange gehannes rond het Interre gionaal Rechercheteam Noord-Hol- land/Utrecht (IRT). Deze club van toprechercheurs uit de verschillende korpsen die de georganiseerde mis daad moest aanpakken, werd eind vo rig jaar door de Amsterdamse hoofd officier van justitie Vrakking in sa menspraak met Nordholt en burge meester Van Thijn ontbonden. Vrak king kon zich niet vinden in de werk methode van het IRT. Haarlemse re chercheurs zouden een informant tot strafbare feiten hebben aangezet om zo in de top van een criminele organi satie door te dringen. Wiarda, die blijft volhouden dat hij van de werkelijke reden tot ontbinding nimmer op de hoogte is gesteld, was erdoor 'over donderd'. In werkelijkheid moet hij zich belazerd hebben gevoeld door Amsterdam', in casu Nordholt, Vrak king en de Amsterdamse procureur- generaal Van Randwijck. Ooit stond ook Wiarda aan de wieg van het IRT. Hij en Nordholt vonden dat met name de verweving van drugsyndicaten met de 'bovenwereld' en de maffia-achtige vormen die de georganiseerde misdaad had aange nomen, hard moesten worden aange pakt. Utrecht kreeg de leiding over dit 'superteam' in de persoon van recher chechef Van Baarle. De supervisie van Utrecht zette al snel kwaad bloed bij de Amsterdamse rechercheurs in en buiten het IRT, die hun collega's uit de andere korpsen maar beginnende boerenkinkels vonden. Vanaf dat mo ment werd het IRT vanuit Amsterdam gedwarsboomd, overigens zonder in grijpen van de Amsterdamse korpslei- ding. Aanvankelijk boekte het IRT geen grote successen. Geen wonder, want een geheel nieuw terrein moest met onbeproefde methoden worden be treden. Maar het irriteerde 'Amster dam', vooral omdat Van Baarle en operationeel conmmandant Lith had den bepaald dat er zeer omzichting met criminele informatie moest wor den omgesprongen. Bang als ze waren voor onbedoeld, maar ook opzettelijk lekken naar het criminele circuit. De Amsterdamse recherche pikte dat niet en bond begin 1991 al de strijd aan met de Utrechtse IRT-chefs. In 1992 stelde Amsterdam samen met de douane-recherche en het hoofdstedelijk Openbaar Ministerie de integriteit van commandant Lith ter discussie. Door toedoen van de Utrechtse commissaris zou een grote hasj-zaak zijn 'stuk gemaakt'. Het OM eiste zijn hoofd en de Rijksrecherche begon een onderzoek. Alles bleek op een misverstand te berusten. Wiarda was des duivels. Net als Nordholt nu, vond hij dat het Utrechtse korps te schande was gezet. Het gedoe rond het IRT hield echter niet op. Door een nogal ingewikkelde organisatievorm hadden veel korpschefs en burgemeesters via com missies iets over het IRT te vertellen. Dat werkte niet. Ook Wiarda vond dat het anders moest, maar hij weigerde zonder slag of stoot het beheer, beleid en de bedrijfsvoering naar Amsterdam te laten overgaan. Net als zijn com missarissen Van Baarle en Lith was hij als de dood dat de korpsleiding van Amsterdam en in het bijzonder Nord holt zijn kindje de nek zou omdraaien. Het aloude wantrouwen tussen Wiar da en Nordholt, dat stamde uit de schoolbanken van de Politie Acade mie, laaide hoog op. Maandenlang ruzieden de heren over de onvermijdelijke overgang van het IRT van Utrecht naar Amsterdam. De discussies liepen zo uit de hand. dat uiteindelijk procureur-generaal Van Randwijck ingreep. Op zeer be sliste toon riep hij de Utrechtse hoofd commissaris tot de orde. De 'slagvel den', zoals hij dat noemde, rond het IRT was hij meer dan spuugzat. Mor rend gehoorzaamde Wiarda. maar de teerling was geworpen. Het mag dan ook niet verbazen dat Wiarda de opheffing van het IRT tot op het bot wantrouwde. Maar was dat omdat Nordholt hem het kunstje had geflikt waar hij al die tijd zo bevreesd voor was geweest? Of had de Utrecht se korpschef steekhoudender argu menten om aan de werkelijke redenen voor de ontbinding van het IRT te twijfelen? En is dat uiteindelijk zijn motief geweest om, althans volgens NRC Handelsblad, rechtstreeks naar de minister van justitie te lopen en het Amsterdamse korps van corruptie te beschuldigen? Wiarda liet dit weekeinde vanaf zijn vakantieadres weten dat zijn woorden in de krant „uit hun context zijn. Door mij zijn geen beschuldigingen met be trekking tot corruptie naar welk korps dan ook geuit". Onduidelijk blijft of hij uit rancune tegenover Nordholt heeft gehandeld. Wel is duidelijk dat beiden elkaar voor geen cent vertrouwen. Want waarom heeft Wiarda zich met zijn aantijgin gen niet eerst tot de Amsterdamse korpsleiding gewend. Hij had toch in elk geval in één IRT-zaak, die van de Utrechtse Cafinex BV, kunnen aanto nen dat de grootscheepse inval bij dit frauderende en in softdrugs hande lende netwerk, door een ingewijde was verraden? CDA: Geen cent erbij voor uitkeringen De WD en het CDA zijn elkaar dit weekeinde dicht gena derd bij de financiële paragrafen van hun verkiezingspro gramma's. Het CDA wil nu zeventien miljard bezuinigen in de komende kabinetsperiode, de WD een kleine twin tig miljard. Dat is veel meer dan PvdA en D66, die respec tievelijk acht en tien miljard willen ombuigen. den haag anpburger wat minder lastenver lichting te beloven. De vermo gensbelasting en de over drachtsbelasting voor huizen kopers worden niet geheel afge schaft, zoals de bedoeling was, maar slechts gedeeltelijk. Verder komt er slechts 250 miljoen (in plaats van één miljard) beschik baar voor bijzondere bijstand. Ook het aantal extra banen in de criminaliteitsbestrijding is verlaagd van 30.0000 naar 20.000. Het grootste deel van hun be zuinigingen halen de liberalen binnen door de invoering van een ministelsel in de sociale ze kerheid. Alle uitkeringen behal ve de AOW gaan naar 60 pro cent van het minimumloon. WD-leider Bolkestein voor spelde tijdens zijn slotrede dat de overige partijen gedwongen zullen zijn dichter naar de zijne toe te kruipen in hun verkie zingsdoelstellingen. Wat het CDA betreft werd hij enkele uren later op zijn wenken be diend. De WD was bij de pre sentatie van het conceptpro gramma enkele maanden gele den nog verweten zich met de toenmalige bezuinigingsdoel stelling van 17 miljard wel heel erg te isoleren ten opzichte van de overige drie grote partijen. Bolkestein zaterdag: „In dat zo genaamde isolement van ons wordt het dan nog knap gezel lig" De CDA-programcommissie besloot zaterdag het ontwerp programma drastisch bij te stel len door het bezuinigingsbe drag bijna te verdubbelen van negen naar zeventien miljard. Die extra miljarden willen de christendemocraten bij elkaar sparen door de uitkeringen de komende vier jaar geen cent te verhogen (vijf miljard) en nog eens vier miljard te bezuinigen door loonmatiging bij de amb tenaren en trendvolgers. Ook de kinderbijslag en een aantal an dere subsidieregelingen worden bevroren. Om de minima te helpen die daardoor in de pro blemen komen, wordt 700 mil joen extra ingezet voor bijzon dere bijstand. Het CDA wil het vrijkomende geld besteden aan milieu, infra structuur, meer veiligheid op straat en verlaging van de ar beidskosten. Al met al denkt het CDA op deze manier 100.000 banen per jaar extra te schep pen. De WD stelde haar verkie zingsprogramma zaterdag in Arnhem definitief vast. Daarbij werd het bezuinigingsbedrag met drie miljard verhoogd door de VUT voor ambtenaren af te schaffen, maar dat is volgens het Centraal Planbureau toch nog te weinig om alle WD- wensen te realiseren. Vandaar dat de liberalen besloten de beesd De hoornblazer heeft de jacht op de fazantenhanen na een dag weer afgeblazen. Er wordt deze week nog volop gejaagd op deze vogel, daarna is het weer verboden. Een maand geleden waren de hazen hun leven niet zeker. De jagers zeggen nauwelijks last te ondervinden van alle amateur-fotografen die elk dood dier vastleggen voor de dierenbescherming. foto anp cor de kock 'Animo bedrijven vermindert alleen maar' Het wetsontwerp dat onderne mers verplicht meer minderhe den in dienst te nemen zal ave rechts werken. Bedrijven die nu nog wel allochtonen in dienst willen nemen, zullen daarvan afzien als ze opgezadeld worden met administratieve romp slomp. Dat stelt het onderne- mersverbond KNOV na een on derzoek onder zijn leden. De Eerste Kamer behandelt morgen het initiatief-wetsont werp 'Bevordering Evenredige Arbeidsdeelname Allochtonen' van WD, D66 en Groenlinks. Bedrijven met meer dan 35 werknemers moeten in hun personeelsbestand streven naar een evenredige afspiegeling van de beroepsbevolking in hun gio. Daardoor zouden meer lochtonen aan de slag komen De bedrijven moeten een stratie bijhouden over de af komst van hun werknemers, daarvan verslag doen aan dé" Kamers van Koophandel en bo vendien in een werkplan aange ven hoe ze de situatie denken te verbeteren. De werkgeversorganisatie constateert op grond van een peiling onder duizend leden/bedrijven dat de animo voor extra inspanningen voor allochtonen door de wet alleen maar zal afnemen. Volgens het KNOV is de wet bovendien gro tendeels ovrbodig, omdat sinds 1989 in het midden- en kleinbe drijf (tot honderd werknemers) het aandeel van allochonen al is gestegen van anderhalf naar zes procent. De werkgeversorgani satie denkt dat de overheid er beter aan doet meer geld uit te trekken voor scholing, onder andere in de Nederlandse taal. king met de bedrijfstakken meer werkervaringsplaatsen ko Vrouwenkwestie splijtzwam Eurolijst RPF-GPV-SGP De kans is klein dat de drie klei ne christelijke partijen SGP, GPV en RPF er nog in slagen op één lijn te komen voor een ge meenschappelijke lijst bij de Europese verkiezingen In juni. De RPF heeft namelijk een vrouw op de kieslijst gezet. Dat is voor de SGP zo onverteerbaar dat de samenwerking voor de Europese verkiezingen waar schijnlijk niet door gaat. Een RPF-woordvoerder .zei zaterdag na afloop van een ver gadering in Nunspeet dat er in gesprekken met de SGP-top geen enkel perspectief is gebo den dat wouwen in de toe komst ooit mogen meedoen in de politiek. De RPF plaatste in november partijgenoot me vrouw Visser op de zevende plaats bij de eigen kandidaten voor het Europees Parlement. Op de gezamenlijke lijst zou Visser op een 21ste plaats uitko men. De SGP had echter princi piële bezwaren. In het gedach- tengoed van de meeste SGP'ers is voor vrouwen geen taak weg gelegd in parlement, provinciale staten of gemeenteraad. Rege ren is een uitsluitend een man nenzaak. Hasjsmokkelaar wil Van Goghs ruilen voor straf Heeft u zojuist maand ontvangen en weet u nog niet direct wat u daarmee gaat doen? In zo'n geval is het zonde om dat geld zomaar op uw girorekening te dertiende laten staan. U kunt i ntrekkelijke rente. Plusrekening'. Vanaf dat spaart u op de Plusrekening. Met een prima rente (4%*), terwijl u toch steeds over uw spaargeld kunt beschikken. En heeft u al een Plusrekening, of bijvoorbeeld een Leeuwrekening (5%*) of een Postbank Kapitaal rekening (5,6%*), dan stort u uw dertiende maand natuurlijk daar op. ook profiteren Meer informatie? Bel Klantenservice Girosparen: (020) 591 82 20. Op werk- Een man die is veroordeeld voor hasjsmokkel wil twee ge stolen schilderijen van Van Gogh teruggeven als de officier van justitie het hoger beroep te gen hem intrekt. Volgens de Amsterdamse advocaat Kraal kan de man meteen over de schilderijen beschikken. Er zijn foto's gemaakt waarop de schil derijen zijn te zien samen met een recente krant. Het gaat om de schilderijen 'raderen van de watermolen te Gennep' en de 'zittende boe renvrouw met daagse muts'. Deze schilderijen zijn in 1990 samen met 'de spittende boe rin' uit het Noordbrabants Mu seum in Den Bosch gestolen. Het laatste schilderij werd in 1991 teruggevonden in een kluis in een bank in het Belgi sche Eeklo. Voor deze diefstal zijn vorig jaar twee mannen veroordeeld. Kraal weet niet hoe zijn cliënt aan de schilderijen komt. De man is in december vorig jaar wegens hasjsmokkel veroor deeld tot anderhalf jaar cel waarvan een half jaar voorwaar delijk, en een ton boete. De offi cier van justitie had vier jaar ge ëist en is iri beroep gegaan. Kraal ziet geen reden waarom het openbaar ministerie niet op het aanbod zou ingaan. ..Als de officier zich neerlegt bij de uit spraak van de rechtbank en niet in beroep gaat, kunnen de schil derijen gewoon tenig naar het rotterdam anp Een thuisbankier zonder girospaar- dagen bereikbaar rekening pakt dan zijn giroboekje, vult e zaterdag t< bedrag schrijft girorekening 12.00 i PO NK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. 'Rentevergoeding per 23 december 1993 Met de aanhouding van een achtste verdachte heeft de Rijn- mondse politie een reeks ge welddadige overvallen opgelost. De overvallen op bedrijfjes en inbraken in woningen zijn in de tweede helft van vorig jaar voor namelijk in Rotterdam-Zuid ge pleegd. Daarbij is een paar keer bruut geweld gebruikt. Zo is de eigenaar van een me taalbedrijfje aan de Charloise Lagendijk afgelopen zomer ge schopt en met een vuurwapen bedreigd. De buit bestond meestal uit geld, sieraden en autosleutels. De auto's van de slachtoffers werden later ook ontvreemd. Ook werd een paar mensen onder bedreiging van een vuurwapen gedwongen hun auto af te staan. De recherche kwam de hoofdverdachte, een 22-jarige Rotterdammer, op het spoor na een schietpartij in een huis in de Walchersestraat. In de wo ning ontstond een ruzie over een drugstransactie tussen de verdachte en een ontsnapte ge detineerde. waarbij beiden ge wond raakten. Tijdens het onderzoek kwam de recherche ook een partij van zes kilo cocaïne op het spoor, die op 2 december vanuit Cura sao op Schiphol aankwam. De drugs werden in beslag geno- De 22-jarige Rotterdammer heeft volgens de politie de meeste misdaden op zijn gewe ten. De overige verdachten, twee vrouwen en vijf mannen uit Rotterdam, Schiedam en Amsterdam variëren in leeftijd van 20 tot 29 jaar. Bij huiszoe kingen zijn zes vuurwapens met bijbehorende munitie in beslag genomen. Vier man, onder wie de hoofdverdachte, zitten nog in voorarrest. geulle Ruim tweehonderd vrijwilligers hebben zaterdag e i gemaakt met het opruimen van de achtergebleven rommel, ontstaan door de wateroverlast in december. Het karwei dat niet in een dag te klaren is, wordt binnenkort afgemaakt. foto anp paul stolk Aantal nieuwe AIDS-gevallen gedaald den haag Er is vorig jaar een daling geweest van het aantal nieuwe AIDS-gevallen. In 1993 kregen 345 mensen AIDS, het jaar daarvoor 497, blijkt uit cijfers van het ministerie van WVC. Het is niet bekend waardoor de daling wordt veroorzaakt. Er raakten minder homo- en biseksuele mannen besmet. In 1992 kregen 367 homo's AIDS, vorig jaar nog maar 230. Bij de hetero seksuelen steeg het aantal AIDS-gevallen van 48 in 1992 tot 54 vorig jaar. Sinds 1982 hebben 2.683 r AIDS gekregen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3