Militaire operaties torpederen vredesproces Angola Macabere dodendans van Srilankaanse skeletten Feiten &Meningen MAANDAG 24 JANUARI 1994 Een zware mortieraanval op Fluambo heeft ook het kantoor van het Rode Kruis niet gespaard. Door de kracht van de inslag is een auto over het hek geslingerd en in de voortuin beland. Pakistaanse ei drugbestrijders rijp voor carrière Ëf in Hollywood LONDEN RAYMOND WHITAKER Het lijkt een Indiana-Jo- <J£*, nesfilm: drugsmokkelaars M op kamelen die raketwer- BUa pers afvuren in een verbe- ten gevecht tegen de held- j haftige agenten van de icjf A** Pakistaanse anti-drug- brigade. Het enige verschil élsCwi is dat Indiana Jones niet Év- alleen de illegale waar zou hebben buitgemaakt, maar ook de smokkelaars, g i Het verhaal van de Pakis- I taanse douane luidt als volgt: de kersverse, door de VS gefinancierde anti- drugbrigade van de Pakis taanse douane kreeg e tip over 400 kamelen die 50 ton hasj over de wette loze woestijnen van Ba luchistan vervoerden. Toen ze de karavaan ov vielen, brak een hevig vuurgevecht uit. De smokkelaars waren zo zwaar bewapend, dat ze al lemaal konden ontsnap pen. Ze lieten hun kame len, hasj en wapens achter, maar wisten zelf te ontko men. Precies hetzelfde was ook al gebeurd bij een eer dere schermutseling in Ba luchistan, toen er bij een overval op een drugkara vaan een felle strijd los barstte. De autoriteiten wisten beslag te leggen op een gemengde buit van he roïne en hasj toevallig ook 50 ton. Maar de smok keiaars maakten zich uit de voeten. Wat valt hieruit af te lei den? Dat de gemiddelde Baluch zo slim is dat hij ie dere vervolger kan af schudden? Jammer genoeg! is deze uitleg ev schijn lijk als de van Spielbergs heroïsche actiefilms. Pakistan expor teert 30 procent van alle heroïne ter wereld en heeft daarnaast een fiks aandeel in de hasjhandel. Het land wordt overspoeld met druggeld. Drugbaronnen hebben connecties tot in de hoogste bestuurlijke ge ledingen en kunnen vrij wel alles gedaan krijgen. De Verenigde Staten en andere westerse landen zetten Pakistan al vele ja ren onder druk om einde lijk orde op zaken te stel len. Verscheidene landen, waaronder Groot-Brittan- nië, hebben zelfs drugbe strijders in het land gesta tioneerd om de strijd tegen de smokkelaars beter te coördineren. Maar in Pakistan tiert de corruptie en de drugbestrijders vechten een verloren strijd. Af en toe, wanneer de in ternationale roep om een effectiever optreden oor verdovend wordt, regelen de autoriteiten weer een 'record inbeslagname' met de smokkelaars. Maar de tientallen tonnen die dan worden 'onderschept' vor men slechts een fractie van de totale drughandel. Voor zowel de autoriteiten als de smokkelaars is dit slechts een onbeduidend zoenoffer om iedereen, met name het buitenland, tevreden te houden. En als bepaalde hooggeplaatste douanefunctionarissen ooit van carrière zouden willen veranderen, kunnen ze waarschijnlijk direct aan de slag als scriptschrij- ei ver in Hollywood. VERTALING: MARGREET HESLINGA Bij de inname van Huambo door Unita werden alle gebouwen doorzeefd. Hoewel Unita 80 procent van Ar gola controleert, is Huambo de enige grote stad die het rebellenleger in handen heeft. Achttien jaar woedt de burgeroorlog in Angola nu al voort. Keer op keer loopt het vredesoverleg tussen de regerende MPLA en het rebellenleger Unita vast en barst de strijd weer in alle hevig heid los. Meer dan één miljoen slachtoffers heeft de oorlog in middels gemaakt. Angola is op de vlucht. Angola hongert. Angola sterft. Even leek het erop dat de voormalige Portugese kolonie zich zou ontworstelen aan de spiraal van geweld. Op 31 mei 1991 onder tekenden president José Eduardo dos Santos van de MPLA en Unita-leider Jonas Savimbi een vredesakkoord. Het vredesak koord behelsde een staakt-het-vuren, ontbinding van de legers en vrije verkiezingen. Angola had hiermee het voorbeeld moeten worden voor de democratisering van zuidelijk Afrika. Maar na de vrije verkiezingen in september 1992, die door de MPLA werden gewonnen, laaiden de oude tegenstellingen feller dan ooit op. Unita erkende de stembusuitslag niet en trok moordend over het platteland. Na anderhalfjaar relatieve rust was de wapenstil stand ten einde. Unita heeft nu 80 procent van het land in han den. Unavem, de onderbemande VN-vredesmissie in Angola, is er niet in geslaagd vrede af te dwingen. De VN kampen met fi nanciële beperkingen en de lidstaten staan niet te trappelen om de VN-macht in het land uit te breiden. Eind vorig jaar leek een nieuw vredesakkoord tussen de strijden de partijen opnieuw haalbaar. De vredesonderhandelingen wer den evenwel gestaakt, omdat Unita vond dat de MPLA niet ge noeg politieke concessies heeft gedaan. Dit jaar zijn de onder handelaars niet veel verder gekomen; de voortgaande militaire operaties dreigen het vredesproces te torpederen. Ondertussen lijdt de Angolese bevolking. De afgelopen 14 maanden zijn meer dan 100.000 mensen omgekomen. Dagelijks sterven naar schat ting 1.000 Angolezen. Miljoenen zitten zonder voedsel. Fotograaf Kadir van Lohuizen reisde door het geteisterde land en maakte een fotoreportage. Een slachtoffer van de hongersnood wordt begraven in een vluchtelingenkamp buiten de hoofdstad Luanda. Niet droogte is de oorzaak van de honger, maar het feit dat de akkers onbereikbaar zijn geworden als gevolg van de oorlog. Murw wachten de mensen in lange rijen voor de gaarkeuken van Unita in Huambo. Voor de MPLA of voor Unita, iedereen lijdt honger. COLOMBO TIM MCGIRK THE INDEPENDENT De meeste politici houden hun duis tere geheimen liever verborgen, maar in Sri Lanka zijn regering en oppositie verwikkeld in een maca bere dodendans. Het begon alle maal toen oppositieleiders van de Srilankaanse Vrijheidspartij op 3 ja nuari op een mistige, hooggelegen bergtop 3 massagraven ontdekten waarin maar liefst 300 lichamen la gen, onder andere van schoolkinde ren en boeddhistische monniken. De massagraven bevinden zich op het terrein van een politiekamp en de slachtoffers behoren waarschijn lijk tot de 30.000 Srilankanen die tij dens de meedogenloze oorlog van 1989-'90 tegen communistische op standelingen vermist zijn geraakt. Slechts één Srilankaanse krant, The Island, durfde de overheidscensuur te omzeilen en publiceerde het nieuws over deze gruwelijke ontdek king. Korte tijd later vond Dharmadasa Wanniarachi, lid van de oppositie en betrokken bij het blootleggen van de massagraven, een schedel tegen zijn voordeur aangeleund. Hij vat dit op als een dreigement dat hij zijn eigen hoofd wel eens zou kunnen verlie zen. De skelettenoorlog escaleerde een week na de vondst, toen gewapende bendes 3 begraafplaatsen overvie len, waarbij 7 skeletten werden buit gemaakt. Een van deze skeletten eindigde weer op de stoep van de inmiddels doodsbenauwde politicus Wanniarachi. De meeste Srilanka nen slaan deze ontwikkelingen met afgrijzen gade. De 4 jaren die voorbij zijn gegaan sinds de terreurcampag- ne van de regering tegen de com munisten, zouden evengoed eeu wen kunnen zijn: de Srilankanen willen het zo snel mogelijk vergeten. Zoals een buitenlandse hulpverlener het zegt: „Het lijkt alsof de Srilanka nen alle schande en horror uit hun geheugen hebben gewist." Veel leger- en politieofficieien die waren betrokken bij de tienduizen den verdwijningen, bekleden nu vooraanstaande functies. En on danks de grote verontwaardiging in oppositiekringen verwachten weini gen dat er een serieus onderzoek zal worden ingesteld naar de moorde naars van de schoolkinderen die in de massagraven zijn gevonden of naar het waarom van de massa moord. Hoewel het zuiden van Sri Lanka in de afgelopen jaren vrij rustig is ge weest en de buitenlandse toeristen weer zijn teruggekeerd naar de vele kilometers wit strand onder kokos palmen, nemen de verontrustende bewijzen toe dat de veiligheids dienst haar oude, smerige praktijken weer oppikt. Dit keer heeft ze het echter voorzien op de honderddui zenden etnische Tamils die in de hoofdstad Colombo wonen. Anders dan de meerderheid van de Srilankaanse bevolking, die boed dhistisch is, zijn de meeste Tamils hindoes. Veel Tamils zijn naar Co lombo gevlucht om te ontsnappen aan de burgeroorlog die al 10 jaar in het noorden en oosten van het ei land woedt tussen afscheidingsge- zinde Tamils en regeringstroepen. Buitenlandse diplomaten en men senrechtenactivisten benadrukken dat de onderdrukking van de in Co lombo woonachtige Tamils welis waar minder massaal en geweldda dig is dan de vervolging van de com munisten, maar dat er toch on heilspellende overeenkomsten zijn. Duizenden Tamils zijn gevangen ge nomen en ondervraagd, vaak door mannen in burger in wagens zonder nummerbord. Bij wegversperringen van de politie moeten Tamils vaak 25 gulden smeergeld betalen om door de verschillende delen van Co lombo te mogen rijden. In Colombo en de 35 kilometer noordelijker gele gen badplaats Negombo een po pulaire bestemming voor buiten landse toeristen zijn sinds okto ber de ontzielde lichamen van 10 Tamils gevonden. Tamil-advocaat Neelan Tiruchelvan verklaart: „Het is allemaal erg ver ontrustend. Tamils worden zonder aanleiding blootgesteld aan wille keur en intimidatie. Zelfs vrouwen en oude mannen worden opge pakt." De huidige golf van onderdrukking vindt zijn oorsprong in groeiende frustraties in het leger en de politie over 2 pijnlijke tegenslagen in de strijd tegen de separatistische Tamil Tijgers: de moord in mei van het vo rig jaar op president Premadasa en het verlies van een strategisch be langrijk legergarnizoen op het schiereiland Jaffna, waarop 13 no vember 1.300 soldaten tijdens een 36 uur durende slachtpartij het le ven lieten. De angst van de huidige president Wijetunga dat er in Colombo nog meerTamil-moordenaars schuilen, is waarschijnlijk terecht. De kans is groot dat de president zelf op de do denlijst van de Tamils staat. Onder de Tamils bestaat een cultus van martelaarschap en in de afgelopen 3 jaar hebben fanatieke Tamils tevens een minister van defensie, een ad miraal en de oppositieleider Lalith Athulathmudali vermoord. Onlangs vond de politie in het vakantieoord Mount Lavinia aan de rand van Co lombo een tuig om een bom op het lichaam te dragen, dat veel leek op de tuigen die waren gebruikt bij de moordaanslag op de voormalige president van Sri Lanka en in 1991 bij de aanslag op de Indiase ex^pre- mier Rajiv Gandhi, die ook een vij and was van de Tamil Tijgers. Noch de Tamil-separatisten noch de regering in Colombo willen vredes onderhandelingen, hoewel de oor log het eiland economisch aan de grond heeft geholpen. Wijetunga be stempelt de Tijgers als 'terroristen' en weigert toe te geven dat het ge wapende conflict in feite een etni sche burgeroorlog is. Van de kant van de Tijgers is even min een compromis te verwachten. Hun geheimzinnige en meedogen loze leider, Prabaldiaran, heeft zijn 3 topcommandanten onder huisarrest gezet, omdat ze onlangs hebben deelgenomen aan onderhandelin gen met Colombo voor een wapen stilstand. Waarschijnlijk zullen de commandanten op korte termijn door Prabakharan worden geëxecu teerd. VERTALING: MARGREET HESLINGA

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2