Velzeboer nationaal kampioen Timman heeft nog vol punt nodig Sport Sanne van Kampen zet opmars voort Van Delft naar NK Jeugd Nijdam rijdt puntenkoers op WK baan Alkmaarse marathon ook voor Arnold Stam Het gevoel is terug j MAANDAG 24 JANUAR11994 b onderwater, 0 Rob Scholtes stuit op Fransman Tran parus De Fransman Tran heeft Rob Scholtes gedwarsboomd in de Grand Prix kunststoten. In Parijs hield Tran de Voorschote naar zaterdag met een 3-2 overwinning uit de kwartfinales. Scholtes, die aanstaande vrijdag om 12.30 uur in zijn woon plaats tegen Fred Groen uitkomt in de eindronde van de natio nale Masters, voegde in Parijs drie punten aan zijn puntentotaal HDC klimt naar derde plaats leiden De dammers van HDC heeft een inhaalduel benut om op te klimmen naar de derde plaats in hoofdklasse Midden-Hol land. Boskoop verloor met 10-6 van de Alphenaren. Arie Brunt, Willem Verboom en Arie van Diggele zorgden voor de Alphense overwinningen. Erik Jan van Reenen daarentegen verspeelde verrassend zijn ongeslagen status door te verliezen van Henk van Klaveren junior. Walter Scheltens toont kwaliteit warmondIn de 13e ronde van het snookerkampioenschap van Warmond toonde koploper Walter Scheltens dit weekeinde zijn kwaliteiten. Geen van zijn tegenstanders wist een frame bij hem te scoren. Leendert van der Kolk en Paul Romijn moesten met 2- 0 het loodje leggen. Tegenstrever in de finale Steven Toal had het beduidend zwaarder. Zijn opponenten Mark Dencker en Thomas Lay wisten hem een frame afhandig te maken. In de fi nale liet Walter Scheltens zien wie de meeste aanspraak mocht maken op de dagprijs. Met een 2-0 werd Steven Toal naar huis gestuurd. Op de algemene ranglijst neemt Scheltens met 108 punten de eerste plaats in. Harold Fleurke is goede tweede (100). De verliezersronde was een prooi voor Milco Schermer. Hij ver sloeg Henk Campioni. Van der Broek en Reitsma geschorst oegstgeest De tafeltennissers Herman van der Broek en Friso Reitsma, beiden uitkomend voor eerstedivisionist Pecos/Oegst- geest, zijn door de tuchtcommissie van de Nederlandse tafelten- nisbond voor een competitiewedstrijd geschorst. Beide spelers liepen een officiële waarschuwing op in het eredivisieduel vorig seizoen tegen de Blaeuwe Werelt. De Oegstgeestenaren zullen hierdoor het openingsduel in de eerste divisie Salamanders moeten missen. Blair in topvorm west allis Schaatsster Bonnie Blair heeft bij de wereldbeker wedstrijden in eigen land topvorm getoond. De 29-jarige Ameri kaanse, drievoudig Olympisch kampioene, was op de nieuwe, overdekte baan van West Allis ongenaakbaar op de 500 en 1000 meter. Dan Jansen, sinds december met 35,92 de snelste man ter we reld, leed zaterdag op de 500 meter een nederlaag tegen de Ja panner Yasunori Miyabe die 36,59 liet noteren. Zijn landgenoot Manabu Horii (36,66) was ook nog iets sneller dan de Amerikaan (36,68). Jansen nam revanche op de 1000 meter. Met 1.14,01 versloeg hij Miyabe's jongere broer Yukinori die na 1.14,24 fi nishte. den haag rob b turnmedewerker De achtjarige Sanne van Kam pen van Nieuw Brunhilde (Lei den) zet haar opmars zonder aarzelen voort. Zij behaalde tij dens de D en C wedstrijden keuze-oefenstof, die afgelopen zaterdag in Overbosch in Den Haag werden gehouden, een schitterde tweede plaats in de categorie meisjes 11/12 jaar D. Zij plaatste zich daarmee tevens voor deelname aan aan de Pro vinciale kampieonschappenn die op 26 februari in Gorinchem zullen worden gehouden.DOS uit Alphen liet op C niveau zijn concurrenten met zes ereplaat sen ver achter zich. De sporthal Overbosch in het Haagse Mariahoeve was maar matig bezet met toeschouwers. Het leek aanvankelijk wel of het geringe enthousiasme van het publiek ook zijn weerslag vond in de prestaties van de turn sters. Er hing een matheid over' de deelneemsters die duidelijk in de scores te merken was. Bij de meisjes 13/14 jaar D en 15/16 jaar D bleek het mogelijk om met scores net boven en zelfs beneden de 30 punten het ereschavot te bereiken. Geluk kig laten de ware talenten zich niet door een matte stemming beïnvloeden. Sanne van Kam pen (8 jaar) van Nieuw Brünhil- de is zón talentje. Nog maar nauwelijks twee jaar in de turn- wereld actief en ze dartelt als het ware naar de ereplaatsen. Vorig jaar promoveerde ze van E naar D. Nu bereikte ze een tweede plaats in de categorie meisje 11/12 jaar. Daarmee ver zekerde zij zich niet alleen van deelname aan de Provinciale- kampioenschappen D maar bo vendien - voor volgend seizoen - van een promotie naarn iveau C 11/12 jaar. De andere Leidse vereniging die deelnam was Groen-Wit (Leiden). Van de vier deelneem sters in de categorie 11/12 jaar tennismedewerker Bart van Delft en Niels van Geer hebben zich zaterdag in Almere geplaatst voor het hoofdschema van de nationale overdekte jeugdkampioenschappen tot en met 12 jaar. De junior van De Rijnkanters, uit Rijnsburg trof in de eerste kwalificatieronde in Richard Heyink (Overijssel) een lastige tegenstander, die hij in drie sets bedwong. De tweede ronde te gen Rick van der Krabben (Noord Brabant), die in de eer- Mare Velzeboer uit Oud- Ade, lid van ijsclub Alke made, heeft een nieuw Ne derlands record gereden op de 3000 meter. De oude tijd die sinds 17 januari 1988 in Boedapest op vijf minuten en zeven secon den stond, verbeterde hij het afgelopen weekeinde in Groningen met zes secon den. De nieuwe toptijd is slechts een fractie verwij derd van het mondiale re cord, dat met vijf minuten en acht honderdste op naam staat van een Zuid- koreaan. groningen «jeroen alkemade schaatsmedewerker Velzeboer won in Groningen niet alleen de 3000 meter en de 500 meter, hij werd ook de nieuwe Nederlands kampioen. Hij onttroonde het lid van de Leidse ijsclub IHCL Erik Duy- velshoff. De onttroonde kam pioen was niet opgewassen te gen Velzeboer en zijn igen trai ningsmaatje Jan Hoogeveen uit Woubrugge. Hoogeveen reed sterk: hij won e'e'n afstand en werd drie keer derde. De Wou- bruggenaar werd in het eind klassement tweede, vlak voor zijn Duyvelshoff. Het vrouwenkampioenschap werd overspoeld door blessures. Esmeralda Ossendrijver startte slechts op twee van de vier af standen. De Haagse Priscilla Ernst, overigens wel lid van de IHCL is herstellende van een enkelblessure, die zij vorige week in het Belgische Brugge bij wedstrijden aldaar opliep. Drie van de vier afstanden waren dan ook een prooi voor de Delftse Pennelope Di Lella. De vierde afstand werd gewonnen door Anke Jannie Landman uit Groningen. Mare Velzeboer (rijdend op de tweede plaats) werd gisteren Nederlands kampioen shorttrack. Morgen beslist het NOC of Velzeboer ook n Olympische Spelen mag. FOTO De eindoverwinning was overduidelijk voor Di Lella, ruim voor Landman die tweede werd. De mannen estafette-race was een prooi voor IHCL. Het kwartet bestond uit Duyvels hoff, Hoogeveen, Dave Versteeg en Patrick Vergeer. Uitzending Het Nederlands Olympisch Co mité' maakt morgen de short- track-afvaardiging voor de Olympische Spelen bekend. Tot dusver is alleen Erik Duyvels hoff aangewezen. Bondscoach Gijs Rijneveld zal bij het NOC/NSF pleiten voor de uit zending van Mare Velzeboer, Jan Hoogeveen en het aflos singskwartet voor de vrouwen. Op de Olympische Spelen staan echter alleen de 500 en de 1000 (individueel) op het program ma. De kans dat Velzeboer en Hoogeveen worden uitgezon den is uiterst gering. Het aflos singskwartet van de vrouwen moest na voornominatie nog vormbehoud tonen. Vorig weekeinde werden de vrouwen met de aflossing in Brugge keu rig tweede ondanks de gebles seerde Ossendrijver. Ook die uitzending is dus nog niet hele maal zeker. Pupillen De pupillen van de IHCL train- ster Joelle van Koetsveld deden het afgelopen weekeinde ook goede zaken. Bij de junioren C was er een overwinning voor de Woubrugse Chantal Boer en derde werd Maureen de Lange. De junioren B overwinning was voor Karine Slingerland. Bij de jongens junioren C won Leide- naar Harald Jansen volgens ver wachting. Tweede werd zijn clubgenoot Dick van Gozen. D behaalde Daphne Marchand in een veld van 48 deelneem sters een 8ste plaats. Niet on verdienstelijk, maar te weinig voor plaatsing voor de Provinci ale, want slechts de beste vier mochten door. Sonja Warmer dam van Excelsior uit Roelo- farendsveen zag met het beha len van de vierde plaats wel kans zich voor de provinciale teplaatsen. Voor de provinciale plaatsten zich uit Leiden en omgeving verder: bij de meisjes t/m 10 jaar D: Marlous van der Kamp, (Excelsior, Roelofarendsveen). Bij de meisjes 11/12 jaar D: Sanne van Kampen (Nieuw Brünhilde). Bij de meisjes 13/14 jaar D: Emely Bulk en Tamara Schrama (DOS, Alphen) en Masja van Reijn (OGAV,Oegst geest). Bij de meisjes 15/16 jaar D: Eveline de Grijff (SJZ, Zoeter- woude), Sylvia Vogelaar (Avanti, Voorschoten). Bij de turnsters 17 jaar en ouder: Natascha van der Steen (Avanti, Voorscho ten), Esther Bulk (DOS, Alphen), Jeanette van der Voort(OGAV, Oegstgeest), Annemarie Beurse (Groen-Wit), Jolanda Luksen- burg (Nieuw Brünhilde). C-niveau De turnsters in het C niveau hadden het niet gemakkelijk. De juryleden hadden net een bijscholing achter de rug in ver band met het op een aantal punten vernieuwde FIG-regle- ment. Dat was te merken. Er werd streng gejureerd. Toch werd er met veel talent en uit straling geturnd. De 34.20 pun ten die Joyce Zuidam van DOS Alphen bij de meisjes 11/12 jaar verdiende geven haar uitsteken de mogelijkheden aan. Haar sprankelende creatieve vloeroe fening was goed voor 9.00 pun ten en hetzelfde gold voor haar brugoefening. De meisje van DOS uit Al phen deden het in de C-catego- rie uitstekend en zagen kan om zes ereplaatsen in de wacht te slepen. Jan Timman concentreert zich voor zijn partij tegen Lautier. Van der Sterren verkijkt zich opnieuw n zee hans bouwmeester ste schifting pas in de tiebreak van de derde set Frederik de Beer versloeg, vergde van Van Delft slechts twee sets. Van Geer (Botesa) startte met een eenvoudige eerste ronde, maar had voor de plaatsing drie sets nodig. Ronald Verdegaal (Voorhout) en Ralph de Boer (Sassenheim) dolven in de eer ste ronde het onderspit. Bij de meisjes kon Esther Kulk (Nieuw Vennep) haar goede spel van de eerste set niet handhaven en boog in drie sets voor Inge de Geest (Oostzaan). npa-verslaggever Na zes ronden komt er duidelijkheid bij de strijd van de kandidaten voor de wereldtitel schaken. Als eerste plaatste zich Valery Sa- lov voor de kwartfinales. Hij versloeg Alexander Khalifman op niet mis te versta ne wijze met 5-1. Vrijwel zeker zijn ook Vishwanathan Anand, Gata Kamsky en Vla dimir Kramnik. Zij leiden met 4-2 en heb ben dus nog een half punt uit twee partijen nodig om zich te kwalificeren. Boris Gelfand moet vandaag nog een to reneindspel proberen te redden tegen Mi chael Adams. Algemeen wordt aangenomen dat Adams die partij wint, maar in elk geval behoudt Gelfand zijn voorsprong. Middenspel Jan Timman kan met tevredenheid op het weekeinde terugzien. Zaterdag versloeg hij Joel Lautier in een gedegen positiepartij. Evenals de derde partij werd het een Aange nomen Damegambiet, maar ditmaal ging Timman veel nauwkeuriger te werk. In het moeilijke middenspel veroverde de Neder landse grootmeester een pion, die hij in de slotfase keurig verzilverde. In de zesde par tij kreeg Timman het zwaar, maar gelukkig bleef zijn verdediging overeind. Er is nog een vol punt uit twee partijen nodig om de match tot een goed einde te brengen. Leonid Judasin begon zaterdag tegen Kramnik vier uur later dan gewoonlijk. De Israëliër speelt op grond van zijn geloof niet op sabbath. Kramnik, de jongste deelnemer maakte er geen probleem van en speelde een gemakkelijke partij. Judasin voelde zich niet geheel fit en maakte al in een vroeg sta dium een blunder die onmiddellijk de partij kostte. De zesde partij werd hier reeds na 11 zetten remise gegeven. Schijnoffer Paul van der Sterren overspeelde Kamsky in de vijfde partij opnieuw geheel vanuit de opening. Alle analyses in de perskamer kwamen op winst uit, maar in de partij ging het anders. Kamsky kon met een verrassend schijnoffer van de koningin remise maken. Het ontbreekt Van der Sterren geenszins aan kennis of inzicht. Als hij op dit niveau meer ervaring opdoet zal hij stellig nog groeien. Ondanks zijn jeugd is Kamsky een ervarén, harde schaker. Hij moet zich in Amerika in een vijandige schaakwereld staande houden en slaagt daar tot nu toe goed in. Vishwanathan Anand is de lieve ling van het publiek. Zijn overwinning op Artur Joesoepov in de vijfde partij was een goed voorbeeld van het profijt trekken van betere theoretische kennis. Wit: V. Anand Zwart: A. Joesoepov Wijk aan Zee 1994, vijfde matchpartij Spaanse Siesta-variant Nu al heeft Jelle Nijdam beslist, dat hij dit jaar deelneemt aan de wereldkampioenschappen baanwielrennen. die in augus tus in Sicilië worden verreden. Nijdam is van plan uit te komen op de onderdelen puntenkoers en ploegenachtervolging. die beide volgens de open formule verreden worden. Leon van Bon. ploegmakker van Nijdam bij WordPerfect, start ook in de regenboogstrijd op de baan. Buffalo Bills voor vierde keer op rij finalist De ploeg van de Buffalo Bills heeft zich gisteren voor de vierde achtereenvolgen de maal geplaatst voor de Super Bowl. de finale van de competitie in het Ameri can Football. De formatie kwam zo ver door een over winning van 30-13 op de Kansas City Chiefs. De tegenstander van de Bills in de finale, die 30 ja nuari wordt gespeeld in At lanta, is de winnaar van het duel tussen de Dallas Cow boys, titelhouder, en de San Francisco 49ers. De voor gaande drie jaar verloor de Buffalo Bills van New York Giants. Washington Redskins en Dallas Cow boys. I.e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 a6 4. I.a4 d6 5. c3 f5 6. exf5 Lxf5 7. 0-0 Ld3 8. Tel Le7 (Ver moedelijk is hier 8...e4 sterker. Op 9. Te3 Le7 10. Pel kan dan 10....Lg5 11. Th3 Pf6 volgen en na 9. Lc2 is 9...Kd7?! een aardig ant ivoord.) 9. Lc2! Lxc2 (Nu is 9...e4 10. Lxd3 exd3 11. Te3 gunstig voor wit, zoals uit de theorie bekend is.) 10. Dxc2 PfB 11. d4 0-0 12. d5 (Een analyse van Keres gaat verder met 12. dxe5, maar de tekstzet is misschien nog beter. De pion kan niet worden geno men wegens 13. Db3 met stukwinst.) 12...e4 [Eenvoudiger en heter lijkt 12—Pb8 13. Pg5 Dc8 14. Pe6 Te8 15. c4 Pbd7.) 13. Pg5 Pe5 14. Pe6 Dd7 15. Pd2. (Anand dacht hier voor zijn doen lang over na. Met 15. Pxf8 TxJB 16. Pd2 kon hij een kwaliteit winnen, maar na 16...Dg4 ont wikkelt zwart tegenspel.) 15...e3 (Doorzet ten. Na 15...Tfe8 16. c4 Pd3 17. Te3 wint wit een gezonde pion.) 16. Txe3 Pxd5 17. Pxf8 Pxe3 18. Dxh7+ Kxf8 19. £xe3! (Te gevaarlijk was 19. Dh8+ KJ7 20. Dxa8 Pc219...Te8 20. e4 d5 (Zwart heeft niet veel compensatie voor de pion, maar met 20...LJ6 en 21...Ke7 kon hij zich voorlopig handhaven.) 21. Pb3 dxe4 22. Le3 Lf6 23. Tfl (Dreigt 24. Txj6+ gxjE 25. Lh6+) 23...Pg4 (Een fout in verloren stelling.) 24. Ld4 Dc6 (Er dreigde 25. Lxf6 PxjB 26. Txj6+. Op 24...De6 was 25. Pc5 Dc6 26. LxfB dodelijk geweest.) 25. Lc5+ (Het spel is uit, want 25...Kf7 26. Dh5+ kost een stuk.) Zwart geeft op. rot Piet Kleine en Arend Veen- hof wisten hem te achterhalen. „In de laatste bocht maakte ik een misslag. Dat scheelde me een paar meter. Anders was ik nog dichtbij de overwinning in de buurt gekomen. Toch heeft hij verdiend gewonnen", aldus De Marreiros. De Marreiros laat niets aan het toeval over. In december werkte hij een speciale trai ningsstage af. deels als voorbe reiding op de NK afstanden. Op 28 december werd hij door een foute wissel gediskwalificeerd op de 10 kilometer. Exact e'e'n jaar eerder trof het noodlot hem ook in Heerenveen. Pezen en enkelbanden werden daar door een collega schaatser door mid den gesneden. Zodoende was zijn optreden van vorig jaar maar van korte duur. ..De laatste weken is mijl! vorm alleen maar beter gewor den. Ik ga in elk geval vol ver trouwen naar de Oostenrijkse Weissensee", zei De Marreiros. Bij de verreden marathon in Alkmaar afgelopen zaterdag werd Van Kempen achtste. De Nieuwveener miste net de slag met de vier man uit de kop groep. De zeventiende plaats was weggelegd voor Jan Dirk Corts uit Koudekerk, regio schaatser Rik van der Hoorn uit Ter Aar werd uiteindelijk twin tigste. Bij de vrouwen was de over winning voor Klasina Seinstra. De Friese blondine toonde zich verrassend sterk in de massa sprint. De Rijnsburgse Jolanda Grimbergen eindigde als twee de voor Alida Pasveer en ver sterkte daarmee haar leidende positie in het KNSB-cup klasse ment. Arnold Stam was afgelopen za terdagavond uit het Brabantse Kaatsheuvel weer niet bij te houden. Voor de vierde maal dit seizoen wist de 25-jarige Stam een marathon op zijn naam te schijven. Alleen Richard van Kempen heeft dit seizoen reeds twee overwinningen op zijn naam staan. De andere acht tri omfators scoorden allemaal slechts e'e'n keer. Stam is dit seizoen van onna volgbare klasse en nog lang niet verzadigd. In het algemeen klassement deed Stam zaterdag goede zaken. Officieel staat Stam nu tweede achter Frans de Ronde in het algemeen klasse ment, maar met de gedachte in het achterhoofd dat aan het eind van het klassement de twee slechtste resultaten mogen worden afgetrokken, staat hij aan kop. Aan het klassement had Stam lange tijd een broertje dood. Hij wilde rijden voor wat hij waard was. „Ik weet van mezelf ook wel, dat ik ontzettend dom rijd. Voor de Klerk's-ploeg is dat niet altijd even mooi. Onze sponsor wil nu eenmaal dat we de cup pakken aan het eind van het seizoen", zei Stam achteraf. In de bijzonder levendige wedstrijd van zaterdagavond viel de Amsterdammer Fausto de Marreiros het meest op. De marathonrijder, die heeft ge probeerd als Portugese schaat ser deel te nemen aan de ko mende Winterspelen, maar zijn verzoek niet ingewilligd zag, perste de ene na de andere de marrage uit zijn tanige lijf. De Marreiros sloeg in korte tijd een fors gat. Alleen Stam, de oude innsbruck anp Anderhalve centimeter kortere buizen, luttele millimeters rech ter onder de schoen. De schaat sen van Bart Veldkamp zijn al zeven jaar oud en zichtbaar versleten, maar met summiere aanpassingen lijken ze als nieuw. De Hagenaar, de enige olympische kampioen die Ne derland sinds Albertville 1992 bezit, rijdt weer op zijn gevoel. De basis voor zijn successen. Tijdens de wereldbekerwed strijden in Innsbruck werd Veldkamp zaterdag zesde op de 1500 meter, gisteren derde op de 5000. Nog geen reden voor grootspraak, wel voor hervon den zelfvertrouwen. „Dit lijkt weer op de Bart Veldkamp die ik ken", zei Veldkamp. „Bart heeft goed gereden", was de nuchtere reactie van coach Ab Krook. In Davos belde Veldkamp aan bij Jaap Havekotte. directeur van de Viking-fabriek en vaste klant in het Zwitserse winter sportoord. De oorzaken voor zijn ondermaatse presteren dit seizoen bleken in de techniek noch tussen de oren te vinden. „Ik houd niet van het gezeur dat het wel aan het materiaal zal liggen", zei Veldkamp. „Mis schien had ik wel eerder actie moeten ondernemen Na een uitgebreide controle vond Veldkamp met nieuwe ijzers onder de voeten snel de bevestiging. „Ga maar skiën, het zit goed", vertrouwde hij Havekotte toe. Krook: „Hij schaatste nog geen twee meter en wist het. Bij Ban gaat het vooral om het gevoel. Hij heeft weer die fijncoördinatie in zijn slag terug." Waarom het tech nisch mankement niet eerder werd ontdekt? Met die vraag houden Veldkamp en Krook zich niet langer bezig. De coach: „Op het oog zat het goed. het zijn ook maar kleine details."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23