9 D Ehrens blijft in 'winning-mood' Sport r EB ZEI DAT William Besse de nieuwe skikoning van Zwitserland Rentree Hooman zonder hoofdprijs MAANDAG 24 JANUAR11994 Rob Ehrens heeft de 'win ning mood' die op vrijdag gedurende de eerste selec tierondes van Jumping In- door Lisse (JIL) over hem kwam vast weten te hou den. Gisteren lukte het hem met Devereaux de fi nale van de 1.30m rubriek binnen te halen en een eervolle zesde plaats te be zetten met het paard Wun- derknabe. Daarmee is de voorspelling die Piet Ray- makers, de meest populai re ruiter van het neder- landse gouden olympische team van Barcelona op vrijdagmiddag deed, uitge komen: dat Ehrens een goede kans zou maken bij de finales. Zijn tweede voorspelling, name lijk dat er in Lisse nog wel eens 'rare dingen' zouden kunnen gaan gebeuren, kwam niet uit. Rare dingen in de betekenis van nieuwe, onbekende namen die de gevestigde orde in de spring- wereld omver zouden kunnen werpen. De veelbelovende jon ge ruiters die Raymakers langs de kantlijn de revue had zien passeren en die zijn bewonde ring hadden afgedwongen scoorden goed, maar haalden het toch uiteindelijk niet bij de klassieke giganten, allen aanwe zig op deze grootste nationale Indoor-wedstrijd in Lisse. Gi ganten zoals hippisch Olympic' Jos Lansink, allrounder Albert Voorn, broer en zus Zoer en Ga briel Coumans. Terug En Rob Ehrens dus, die nu defi nitief terug is in de schijnwer pers na een vijftal vrij stille ja ren. Dat waren de jaren na 1988, toen zijn succespaard Olympic Sunrise werd verkocht en er niet onmiddelijk een ver vanger van het zelfde kaliber klaarstond. In de jaren daarna Indoor Lisse in beeld: ruiters en paarden. had Ehrens te kampen met het complete scala van onzekerhe den en noodlottigheden die al tijd als een zwaard van Damok- les boven het hoofd van een springruiter hangen: hij was tij delijk uitgeschakeld door een voetbreuk, beschikte wel over goede paarden maar niet over die ene topper, had turbulenties met werkgevers en bedrijfsvesti ging en onzekerheden op het gebied van sponsors. Met het vinden van een nieuw bedrijfs pand en een nieuwe sponsor is er nu weer rust, en het lijkt alsof dat ook een uitstraling heeft op de paarden. Alles zit dus weer mee voor de springruiter, die dan ook aan een indrukwek kend comeback bezig is. vooral ik heb i peet 1 C Groningen-trainer Theo Vonk in VI: Ik heb Djurovski zijn waarde gelaten en •oor gezorgd dat hij res- me kreeg. Ik heb met Milko wat psychologische dingetjes gedaan, waar ik verder niet over wil uitweiden. Hij werd in elk geval weer helemaal scherp. Co Adriaanse, hoofd opleidin gen van Ajax, in Nieuwe Revu: „Louis van Gaal, die heeft de kracht van een ziener. Ongeloof lijk zoveel kwaliteiten hij heeft verenigd binnen één persoon. Bettine Vriesekoop in Vrij Ne derland: „Ik groei liever op in een gezin van negen dan in zo'n eng gezin van één of twee kin deren. Kinderen die altijd maar alles krij gen, niet meer blij kunnen zijn met klei ne dingen, vreselijk! Ik heb overal voor moeten vechten, daar ben ik blij om. Als Idem over lezen: „Lezen vind ik heel belangrijk. Tanita Ti- keram zingt een lied je, Twist in My So briety, en daarin kom t de regel voor: All Good People Read Good Books. Een fan tastische je niet leest, hoe kan het leven dan interessant zijn?" Idem over agressie: „Soms staat je hoofd op sprin gen. Vanwege het paradoxale. Aan de ene kant moet je heel subtiel en ingehouden spelen, maar je moet ook heel explosief en agressief zijn. Vandaar dat afreageren, die vertrokken ge zichten. Want de agressie die je niet in je spel kunt leggen, moet toch ergens heen. Idem over de perfecte wed strijd: „Dan trilt het tikje van een bal letje op mijn batje door tot mijn elleboog. Net alsof het batje mijn hand is. Dan wordt elke slag een streling, een touch. Als het slecht gaat, als dat gevoel er niet is, is het net alsof ik tegen loden ko gels sla. Tafeltennisschoolhouderjan Vlieg in O.K: Kom gerust eens langs, de koffie staat toch nooit klaar. johan Derksen, adjuncthoofd redacteur VI, in de Volkskrant: De aandacht van de media voor voetbal is toch vaak buitenpro portioneel. Laten we wel wezen, het is toch alles met elkaar een behoorlijk niveauloos wereldje. Elke week weer vind ik liet een godswonder dat wij bij VI tachtig bladzijden kunnen vul len. Trainersvrouw Henriëtte Not- ten in VI: „De voetballerij is een vrouw- en gezinson vriendelijke bedrijfs tak. René Notten in VI: „Ja, dat heb je mooi geformu leerd. Je privé-leven heeft er heel wat onder te lijden. Onze kinde ren zijn opgegroeid in Den Haag en opeens moest papa naar Em- men. Ze zeiden: Emmen, waar ligt dat?" Ajacied Ronald de Boer in Nieuwe Revu: „Het valt mij ook wel eens op dat bij de drie topclubs toch be paalde types spelen, waarvan je zegt: Dat is typisch een Ajax-spe- leren dat typisch een PSV-speler. Wij zullen inderdaad wel wat beschaafd zijn, gele kaarten krijgen we nooit zo veel... Als ik vroeger een jeugdteam van PSV zag, dacht ik wel eens: Hé, daar lopen weereen stel Barry van Aerie's rond. Jos Staatsen, voor zitter sectiebe- stuur betaald voetbal, in NRC Handelsblad over een RTL 5- interview met Cruijff en Van Basten: „Ik werd er een beetje triest van. Als je zag hoe onbevangen Van Basten zich opstelde en als je hoorde, wat voor antwoorden hij kreeg van Cruijff. Dat stemde mij droevig. Het was de persoon die aan de ene kant graag wilde en aan de andere kant gehin derd werd door het zakelijke as pect. Dan denk ik: Goh had dat eerder afgewogen. Dan had je wellicht een boel ellende kunnen besparen. Waren we eerder in kaart gaan brengen wat zakelijk verantwoord was. Formule I-coureur Ayrton Sen na in Algemeen Dagblad: „In deze goddeloze wereld zijn vele, vele mensen op zoek naar het geloof Ik ben er één van. Op sommige vragen is geen logisch antwoord te geven. Dat vind je alleen maar in het geloof. Bokser Regilio Tuur in Nieuwe Revu: ,Als een Amerikaan wat dan ook doet waar ook ter wereld, staat er een Amerikaan achter die Amerikaan. Hoeveel van die halve dwazen heb je hier niet, die zeggen: 'Dat wordt toch niks. Dat vind ik jammer. Gabriel Coumans pakte de prijs in de 1.40m finale, na een spannende barrage. Die barrage moest hij in met vijf andere foutloze combinaties die over waren gebleven uit een veld van dertig deelnemers: Frans van der Ent, Peter Geerink, Albert Zoer en Sander van Laar. Hij moest als eerste opdraven, en dat is niet de gemakkelijkste start in een barrage: er is geen houvast aan eerder neergezette prestaties. Coumans moest op zeker spelen en koos voor de taktiek liefst foutloos te blijven. Dat lukte, maar zonder dat dat van tevoren zijn opzet was, luk te het hem daarbij ook nog een razendsnelle tijd neer te zetten die achteraf zelfs bij benadering door niemand n kon worden. Ook niet door Frans van der Ent, die als enige ook foutloos bleef. Overtroffen Als organisatie heeft de Stich ting Jumping Indoor Lisse zich zelf overtroffen. Of de HO- BAHO-hallen volgend jaar nog in capaciteit zullen voldoen is nog maar de vraag. Het aantal inschrijvingen heeft alle voor spellingen overtroffen, en dat alles is bereikt in minder dan drie jaar. JIL schrijft dus ge schiedenis terwijl er na drie jaar nog amper sprake kan zijn van enige historie. Ook bouwt JIL een reputatie op in het maken van onverwachte noodsprongen foto united photo's de boer die wonder boven wonder goed aflopen. Vorig jaar moest er we gens de enorme aanloop op de valreep een grotere locatie ge vonden worden, dit jaar besloot de organisatie te elfder ure toch voor een andere dan de geplan de bodem te kiezen. Dit puur om de kwaliteit te waarborgen, want de bodem is de achilles hiel van ieder paardenconcours. Het leverde aanzienlijke meerkosten voor de organisatie op, maar het rendement van deze investering was een uiterst tevreden ruitervolk. „De sfeer was puntgaaf', wil Coumans graag nog kwijt. „Een sfeer waarin de sport zich van haar beste kant kan laten zien." WENGEN ANP Met zijn overwinning in de klassieke Lauber- hornrennen van Wengen, heeft William Besse zich tot nieuwe skikoning van Zwitserland ge kroond. Tot zijn eigen verbazing. „Ik had onder weg een lekker gevoel", zei de verrassende win naar na afloop. „Maar aan winnen heb ik nooit gedacht." Besse was wel degelijk kanshebber. Een week geleden gaf hij met zijn derde plaats in de Hah- nenkammrennen in Kitzbühel aan de Zwitserse kroonprins te zijn. De 25-jarige boerenzoon uit Bruson was in 2.28,88 over de 4230 meter vier honderdste seconde sneller dan de Luxembur ger Girardelli, die gisteren in 1.41,30 in Wengen zijn eerste Super G van dit seizoen won, en de Italiaan Runggaldier. Met een honderdste se conde meer eindigde de Italiaan Ghedina als vierde. Daarmee werden zaterdag op de Lauberhorn de kleinste verschillen sinds '80 gemeten. Des tijds won Besses landgenoot Müller met twee honderdste voor de Canadees Read. De winnaar stond zaterdag als versteend achter de finish te kijken hoe de ene na de andere „grote" van de afdaling een aanval op zijn tijd inzette en mis lukte. Een van de „groten" meldde zich een dag la ter tijdens de Super G nadrukkelijk op de voor grond: Mare Girardelli. Op de Jungfrau liet de Luxemburger in beide manches de beste tijd re gistreren voor de Noor Thorsen, winnaar van de reuzenslalom in Crans Montana dinsdag, en diens landgenoot Skaardal. Kjetil-André Aamodt, leider in het wereldbekerklassement, werd gediskwalificeerd omdat hij een poortje miste. Het had geen gevolg voor de koppositie „Nadat ik had gezien wat met Aamodt was gebeurd, heb ik super-precies gereden. Op de afdaling en de Super G heb ik de vorm te pak ken, maar op de slalom en reuzenslalom ben ik nog niet in goede doen", vertelde de vijfvoudige winnaar van de wereldbeker achteraf. In Maribor werd de 19-jarige Urska Hrovat zaterdag de derde Sloveense winnares van een alpineski-evenement. Zij frustreerde aanvanke lijk in de slalom Vreni Schneider. De Zwitserse had de leiding in het wereldbekerklassement willen nemen. Ze moest een dag wachten. Gis teren schudde de 29-jarige in de slalom de te leurstelling van zich af. De race stond aanvankelijk vorig jaar novem ber in Garmisch op de agenda, maar werd we gens regen afgelast. Door haar zesde overwin ning in Maribor stootte Schneider Pernilla Wi- berg van de eerste plaats. De Zweedse eindigde als tweede voor Hrovat. Schneider boekte gisteren haar 48e overwin ning in de wereldbekercompetitie. Hrovat had nog nooit gewonnen. Haar beste prestatie was de derde plaats in de slalom van Santa Catarina in november. In Maribor volgde zij het goede voorbeeld van haar landgenotes Katja Koren en Alenka Dovzan, die eerder dit seizoen hun eer ste overwinning in de wereldbeker behaalden. In Sapporo sloeg de Duitser lens Weissflog af gelopen weekeinde een dubbelslag. Zaterdag won hij vanaf de 90-meterschans, gisteren vanaf de grote schans. Daarmee bracht hij zijn totaal op vijf zeges in wereldbekerwedstrijden schans springen dit seizoen. Zaterdag ging hij met 290,5 punten de Oos tenrijker Andreas Goldberger (221,5) vooraf. Met sprongen van 86,5 en 90,5 meter. Zondag maakte hij sprongen van 125 en 118 meter. Bre- desen (244) werd tweede. De Noor bleef met 969 punten leider in het wereldbekerklasse ment. DUELMEN SID/DPA De rentree van Mirjam Hooman in de nationale tafel tennisploeg heeft bij het eerste vrouwentoernooi om de Eu ropese beker voor landenteams niet tot een hoofdprijs geleid. Nederland werd gisteren in de halve finale met 3-1 uitgescha keld door Hongarije. De ploeg van kopvrouw Csilla Batorfi ver loor later in de finale met 3-2 van Duitsland, dat een winst premie van ruim vijfduizend gulden opstreek. De nederlaag van Oranje in het duel met Hongarije was op merkelijk. Vijf dagen eerder had het team van bondscoach Dusan Tigerman in het kader van de Europese vrouwenliga nog met 4-2 van de gerenom meerde tegenstander gewon nen. Dat gebeurde in Den Hel der zonder Mirjam Hooman. die zich twee weken geleden weer beschikbaar stelde voor het nationale team. De 27-jarige speelster had na overleg met topsportmanager Carel Deken besloten pas in Dülmen haar loopbaan als international op te pakken. Hooman kreeg van Tigerman weinig speeltijd. De nationale kampioene kwam voornamelijk uit in het dubbelspel met Betti ne Vriesekoop. Zowel in de wedstrijd tegen Roemenië als tegen Hongarije bleef de her nieuwde samenwerking tussen de twee nationale toppers zon der succes. Baske tb allvere niging Leiderdorp wil ho gerop. De vroeger zo succesvolle vereninging is het zat dat de jeugd bij de eigen club geen toekomst heeft. Een maal senior valt de jeugd in een gat, omdat de seniorenteams inmiddels niet meer in de Top sportliga (TSL) uitkomen. En dat was een aantal jaar geleden wel anders. De mannen ston den op het punt te promoveren naar de promotiedivisie, terwijl de vrouwen promotie naar de eerste divisie hadden bereikt. En dat ging toen niet door. Voor de promotiedivisie was geen geld, met het gevolg dat bijna het voltallige eerste team over stapte naar concurrent BS Lei den. Voor de vrouwen kon geen coach worden gevonden, zodat ook daar de meeste speelsters hun heil ergens anders zochten. Het leidde de vrije val in van BV Leiderdorp. vrouwen spelen tegenwoordig hun wedstrijdjes in de Kern-competitie, terwijl de jeugd in de hoogste divisies meedraait en de exponenten van de jeugdopleiding de ver eniging de rug toekeren. In de eredivisie bij de mannen speelt een nagenoeg compleet Leider dorp-team (Marcel en Erik Huy- bens, Jeroen van Veen, Daan van Egmond en tot vorig jaar Henk-Jan Piket), terwijl bij Lei den in de promotiedivisie Maarten Wals, Diederik Hofste de en Loet de Ruyter acteren. En ook in de vrouweneredivisie loopt met Simone van Meurs, Caroline van der Salm, Pauline Mensen en tot vorig jaar Elise van der Zon wat ex-Leiderdorp rond. Dat is het huidige bestuur on der aanvoering van voorzitter Rinus Kroon een doorn in het oog. BV Leiderdorp moet terug naar de top. Na de vorig jaar af geketste fusie met BS Leiden gaat de club het op eigen houtje proberen. Daarvoor kwam afge lopen week op uitnodiging van het bestuur een club van wijze mannen bij elkaar. Een bont ge zelschap van zakenmensen, ge meentefunctionarissen en en thousiaste leden werd gevraagd om mee te denken over de toe komstplannen. Plannen, die overigens volledig overeenko men met de plannen van de Nederlandse Basketball Bond. Die wil in de toekomst door heel het land een aantal basket- balbolwerken opzetten. Leider dorp zou daar met zijn meisjes- en jongensjunioren in de eredi visie een van worden. Plan is om regionale talenten naar zo'n bolwerk toe te lokken, waardoor het niveau stijgt. Maar inherent daaraan zouden ook de senio ren hoog moeten spelen. Bij voorkeur natuurlijk in de eredi visie, maar in ieder geval in de TSL (de promotie- of eerste di visie). Zaaleisen verhinderen echter sowieso dat BV Leider dorp daarin uit mag komen. Sporthal 'Op Dreef is te klein en dus te gevaarlijk om topsport in te bedrijven. Dat was jaren geleden ook al het geval. Toen week de club uit naar 'De Does'. Dat werd geen onverdeeld suc ces. De hal werd ongezellig ge vonden door het publiek, waar door er bijna nooit een hond op de tribune zat, terwijl 'Op Dreef altijd uitpuilde bij een thuis wedstrijd. Bovendien derfde de club baropbrengsten, een nood zakelijke inkomstenbron om de begroting te dekken. Terug naar 'De Does' wil de club dus niet. Daarom vatte het bestuur het plan op om analoog aan een Haagse handbalclub een eigen sporthal, eventueel met volleybalvereniging Ley- thon, te bouwen. Een plan dat hooggegrepen lijkt, maar seri eus bestaat. De kosten daarvan worden geschat op drie vier miljoen gulden. Dat lijkt veel, maar moet te halen zijn. Alleen al de jaarlijkse kosten aan zaal- huur (zo'n 55.000 gulden voor de basketballers) zouden uitge spaard worden. Als het aan BV Leiderdorp is in 1997 zowel het bereiken van de TSL als de nieuwe sporthal een feit. Voor het eerste krijgt de club steun van de NBB. Voor het laatste hoopt het bestuur geldschieters te vinden. Daar staat of valt het hele verhaal In de Top-50 van de groot ste korfbalclubs van Ne derland die het Neder lands Korfbalblad het afgelopen weekeinde presenteerde, prij ken maar liefst vier verenigin gen uit de Leidse regio. Ruim achter de traditionele koploper PKC (727 leden) bezet Tempo een tiende plaats met 409 leden (stand 1 december 1993), drie leden meer d^n nummer elf TOP. Bij de vorige telling in 1991 bezette TOP een 20e en Tempo een 29e positie. In aan tallen spelende leden wint de Sassenheimse club het nog al tijd ruimschoots van de Alphen- se streekgenoot: 365 om 337. Tempo is met een leden-stijging van 27,4% in twee jaar wel de sterkste groeier in de Top-50 van NK. TOP bezet hier met een Mats Wilander heeft het weer ouderwets naar z'n zin op de tennisbaan. In Melbourne bereikte de 'oude' Zweed inmiddels de laatste zestien van het Grand Slam-toernooi dat hij in zijn jeugd al drie keer op zijn naam schreef. Dat Wilander zich tussen het tennissen door ook nog eens met het edele voetbalspel bezighoudt, maakt helemaal duidelijk dat hij nog lang niet afgeschreven is. foto epa groei van 18,4 een vierde stek. Pernix bezet met 320 leden de 28e positie, terwijl de nieuw bakken fusieclub KZ Leiden (306 leden) met een vette stip binnenkomt op positie 39. Ter vergelijking de ledenstanden van de overige clubs uit de re gio: De Danaïden (272 leden en net buiten de Top-50), Velocitas (214), Fides Pacta (211), Fiks (205), Madjoe (194 leden), Fluks (176), De Algemene (149) en Crescendo (133 leden). e grootmeesters Gelfand, Adams, Lautier, Van der Sterren en waarschijnlijk Tim man zijn deze zomer ook in Ne derland actief. Vier van deze vijf deelnemers aan de kandidaten matches in Wijk aan Zee. zijn al gecontracteerd voor de Donner Memorial, die van 19 tot en met 28 augustus in de Amsterdamse RAI wordt gehouden. Zoals de naam al zegt is het opgezet als eerbe toon aan de in 1988 overleden Nederlandse grootmeester Jan Hein Donna Hij was niet al leen een sterk schaker, maar ook schrijver en columnist. Vooral die laatste kwaliteiten zullen worden belicht in een boek van Alexander Münning- hoff dat tijdens het toernooi wordt gepresenteerd. De eerste invitatiegroep wordt gevormd door Van der Sterren. Piket, Gelfand, Lautier, Adams. Lobron, Benjamin. Sokolov.Xie Yun en waarschijnlijk Timman. Het gaat daarbij om een hoofd prijs van 15.000 gulden. In de B-groep worden spelers uitgenodigd die in vroeger jaren tot de tegenstanders van Don ner behoorden. Velimirovic, wiens naam verbonden is aan het beroemde stukje over de pion op a2, Larsen, Bronstein, Ree en onder meer oud-wereld- kampioen Smyslov. Daarnaast worden open toer nooien gehouden waarbij aan de strijd in de hoogste categorie de Open Nederlandse titel is verbonden. De organisatiekos ten van zes zeven ton worden gedragen door een particulier die het evenement voor drie jaar heeft gegarandeerd. Roger Milla voelt zich op 42-jarige leeftijd fit genoeg voor een plaats in de nationale voetbal selectie van Kameroen voor het WK. De oudste van de Ontem bare Leeuwen liet de krant „la Nouvelle Expression" uit Dou- ala afdrukken: „Ik voel me goed, ik ben fit." Milla, al aanwezig tijdens de WK van 1982 in Spanje, maakte eerder een rentree voor de we reldtitelstrijd in Italië, vier jaar geleden. Als vaste invaller was hij de sensatie van het toernooi. Hij scoorde vier keer. Milla. en kele jaren geleden tijdelijk me dewerker van de Wereldom roep, kondigde dit weekeinde aan dat hij in dienst zal treden van Tonneré Yaounde, een van de grootste clubs in Kameroen. Op 30 januari speelt hij moge lijk de derby tussen Tonneré en Canon. Gevraagd naar zijn relatie met de nieuwe generatie internatio nals, antwoordde Milla dat hij klaar was om de nationale ploeg onder leiding van de Franse bondscoach Henri Michel te dienen. Milla vertelde in de krant tevens dat de organisato ren van de wereldtitelstrijd druk hebben uitgeoefend op hem en de Kameroenese autoriteiten om te voetballen in de eindron de. Kameroen vormt in de eer ste ronde een groep met Brazi lië. Zweden en Rusland.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21