Nood Leiden p wordt groter Slechte generale TOP blijft zonder gevolgen Sport Tijdstraffen deren Saturnus niet Bollenstreek rijgt ook PSV aan de zegekar Vrouwen Grasshoppers duwen deur naar play offs verder open Fides Pacta slaat laat toe jlAAA NDAG 24 JANUAR11994 ROB ONDERWATER. 071-3 pure nederlaag tegen koploper PSV |De wolken die zich boven de Vijf Meihal samenpakken worden steeds donkerder. Na het verlies tegen PSV/ Al monte (63-68) van afgelopen zaterdag komt het degrada tiespook voor de basketballers van BS Leiden steeds dichterbij. Enige vooruitgang zit er wel in het spel van BS Leiden. De resultaten blijven echter uit. De thuisclub was over de gehele wedstrijd gezien minstens gelijkwaardig aan de koploper in de promotiedivisie, maar werd uitein delijk geveld door één man. ook hem een pijnlijke knie op, zodat Van Weeren de wedstrijd niet kon uitspelen. Juist tegen het eind had Lei den hem nodig. PSV sloop, on der andere door een serie van veertien punten op rij van Mack, dichterbij. Leiden was de vat op de wedstrijd kwijt en be zweek onder de hoge druk. Sco ren was er niet meer bij, terwijl Mack de ene na de andere verre score uit zijn hoge hoed tover de. Vier minuten voor tijd kwam PSV langszij: 54-54. Een kleine opleving aan Leidse kant van Martin Gilliot zorgde voor de laatste voorsprong voor de thuisploeg. Gilliot wilde daarna echter te veel. Hij daagde Mack uit, die zich niet liet passeren. De break die eruit volgde zette Leiden op vier punten (60-64), te veel om in te halen. Het verlies was typerend voor de situatie waarin Leiden zich bevindt. Het geluk in de slotfase ontbreekt, waardoor de ploeg zich maar niet uit de gevarenzo ne kan bevrijden. Met nog elf wedstrijden te gaan komt Lei den de concurrentie (in een uit wedstrijd) nog tegen. Twee ploegen degraderen nog na het terugtrekken van Basketiers. Maar het is bijna pikzwart bo ven de Vijf Meihal. BASKETBALMEDEWERKER vas Kendall Mack. De wa- tervlugge guard van PSV trok in zijn eentje de wedstrijd, die 36 minuten lang door Leiden was gedomineerd, naar zich toe. Mack maakte in de tweede helft in zijn eentje meer punten dan Leiden bij elkaar - 31 om 30 - en daar mochten zijn medespe lers hem dankbaar voor zijn. De rest van PSV wekte geen moment de indruk dat zij mee hielpen aan de koppositie van de ploeg uit Eindhoven. Zeker in het eerste deel van de wedstrijd, toen Mack het rustig aan deed. Leiden kon zowaar ruim aan de leiding komen. Het schoot uit de startblokken (7-0) en bouwde langzaam toe naar een comfortabele voorsprong bij rust: 33-21. Na de basketwisseling moest Leiden de tol betalen voor de zware inspanningen. De ploeg Tiemen Winkel kampt nog steeds met een personeelste kort. De Bosniër Damir Brdja- novig, die zich vorige week aan meldde, is nog niet speelge rechtigd, terwijl Maarten Wals en Theo de Bruyn nog steeds hersteld zijn van hun knie blessures. Daardoor maakte Erik-Paul van Weeren overuren op de guardplek. Het leverde HANDBALMEDEWERKER i Saturnus heb ben in de tweede divisie in Nieuwegein van Attila met 17- 16 (rust 8-8). Halverwege de tweede helft leidde Attila nog met 15-13. Die voorsprong was te danken aan de twee tijdstraf fen die Saturnus achter elkaar te incasseren kreeg, waardoor de verdediging met vier spelers stand moest houden tegen de Attila-aanval. Dat lukte overigens wonder wel. André van Leeuwen nivel leerde de stand (16-16), waarna Voorschotenaar Peter Innemee, die in het Leidse gezelschap steeds beter gaat spelen, de winst veilig stelde: 17-16. Saturnus speelde overigens geen beste wedstrijd. De op- bouwspelers gingen herhaalde lijk diep de Attila-defensie in en verspeelden vervolgens de bal. Attila beheerste de breakout niet zo goed als Saturnus, an ders zou de winst waarschijnlijk in Nieuwegein zijn gebleven. Voor Saturnus scoorden: Inne mee (5x), Winfried van Bohee- men (3x), Van Leeuwen, Hans Blansjaar, Dan Olson en Jasper Olierook (allen 2x) en Dirk Klok. Bij de vrouwen was de brea kout van Hellas 2 te machtig voor Stompwijk '92. Met dat als vanouds gevreesde wapen van de Haagse ploeg werd Stompijk naar een nederlaag gespeeld, die met de marge van vijf tref fers wel geflatteerd was. Als Stompwijk zuiniger met de vrije kansen zou zijn omgesprongen had zelfs de breakout Hellas niet op winst gezet. Maar afma ken was er ditmaal niet bij. Voor Stompwijk scoorden: Sylvia Hoevers (5x), Eugenie van Geylswijk (4x), Lenie van der Bosch (2x) en Irma van der Bosch. In de afdelings eerste klasse wonnen de vrouwen van Fore- holte niet zonder moeite van het stug verdedigende AHC '28: 16-12 (rust 8-6). De Voorhoutse ploeg blijft daardoor de kans op het kampioenschap behouden, al zal de uitwedstrijd tegen de medekandidaat Wesdandia 2 een moeilijke opgave worden. Voor Foreholte scoorden: Elly Spreeuw (7x), Ellen Warmer dam (4x), Esther Hoek (3x) en Linda Rotteveel (2x). MSV leek in den Haag op weg naar een verrassende winst op HEC, maar liep stuk op de stevi ge verdediging van HEC die met de breakout de winst ten slotte nog binnenhaalde: 14-12 (rust 8-7). Voor MSV scoorden: Jac queline Knijnenburg, Joke Knij- nenburg en Karin van Schie (al len 3x), Ingrid Knijnenburg, Anita Spreeuw en Nelleke Barn- hoom. HW '70 maakte in Delft geen fout en won met 10-3 (rust 4-1), van een met vijf junioren uitko mend EDH. De breakout van HW met een weer herstelde Monica Zeeuw van der Laan in een hoofdrol was de Delftse ploeg te veel. Voor HW scoor den: Monica Zeeuw van der Laan (3x), Astrid de Nijs, Anne ke Gijsman en Ilona Broekhui zen (allen 2x) en Esmee Kooi- stra. Westlandia 2 was te sterk voor Oase 15-5 (rust 8-1). Voor Oase scoorden: Anita van der Poel (3x), Lesley van der Fits en Jose van der Poel. Bij de mannen verpletterde Saturnus 2 het Rijswijkse Her cules 2, 25-6 (rust 15-5). Voor het oppermachtige Saturnus scoorden: André van Es (lOx), Jan Wolter Yssel de Schepper en Bart van de Boogaard (4x), lan Tielemans (3x) en Ab Dieben en Arnold Nieuwenhuyzen (2x). Rijnstreek liet zich verrassen door een defensief goed spelend HW: 17-15 (rust 8-7). Voor Rijnstreek scoorden: Bas van Rijn en Gerard Rijn (4x). Coen Olders en Mark Stigter (2x) en Remco van I^atum. Rene Dui- venbode en Mark Harummucih. Erik-Paul van Weeren (links) viel halverwege de wedstrijd BS Leiden - PSV/ Almonte uit met e re. De derde in het rijtje. De kwetsuur valt echter mee. foto Bollenstreek heeft zich in Eind hoven nog eens duidelijk laten gelden als de nummer twee van de eredivisie. PSV, in eigen huis nog altijd een moeilijk te bespe len tegenstander, kwam er gis teren niet aan te pas (16-11). Een hoog tempo, gepaard aan een voor Nederlandse maatsta ven goede balvaardigheid, le verde in de eerste tien minuten al een aanwijzing voor het ver loop van de wedstrijd. Bollen streek dicteerde het spel en nam een voorsprong van vier treffers: 8-4. Maar nog duidelijker werd het krachtsverschil toen achter eenvolgens Genie van Jaars veld, in topvorm, en Manja van der Klaauw een tijdstraf moes ten incasseren, waardoor Bol lenstreek met vier speelsters de PSV aanval moesten proberen in toom te houden. Dat lukte niet alleen maar PSV zag de tus senstand zelfs oplopen tot 11 -4. Dat was eigenlijk de beslis sing. Na de hervatting probeer de de ploeg uit Eindhoven het nog wel, maar - net als afgelo pen vrijdag bij Quintus het ge val was - de bezieling en het ge loof in eigen kunnen waren er uit. Bollenstreek kon zijn wissels inzetten. Ingrid Besseling, Betty Renfem en Nicole Donners mochten laten zien dat zij even min voor een kleintje vervaard zijn. Met 16-11 was het over wicht van Bollenstreek eigenlijk mager tot uitdrukking gebracht. Voor Bollenstreek scoorden: Van Jaarsveld (6x), Nicoleta Bo- riceanu en Angelique Schonk (beiden 3x), Jorinda Koster (2x) en Elly van Leeuwen en Don- LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER basketbalsters van Grasshoppers hebben de eerste stap gezet op weg naar de vier de plaats in de elite A-poule van de eredivisie. Concurrent BV Groningen, dat met vier punten voorsprong de elite A inging, werd met ruim verschil versla gen: 68-47. BV Lisse leed een verwachte nederlaag in Haaks bergen tegen Tonego. De lands kampioen en koploper zege vierde simpel: 73-41. MSV staat sinds dit weekeinde weer alleen op kop in de elite B. Zelf boek ten de Noordwijksen een zege op BCA '60 (86-78), terwijl Or- ca's zich vrijdag al verslikte in Landslake Lions: 63-55. Bij Grasshoppers kon er gela chen worden. Na het matige spel van de afgelopen weken legde de ploeg eindelijk weer eens een goede pot basketbal op de mat. En dat was hard no dig, want opnieuw een neder laag zou de kansen op het beha len van de play-offs tot niets hebben gereduceerd. Gronin- .gen miste in Katwijk guard Lau ra Schaap, één van de belang rijkste speelsters in de ploeg. Jeugdinternational Calliste Kraak nam haar taak waar, maar bleek niet goed bestand tegen de pressie van Grasshop pers. In de slotfase van de eerste helft sloeg Grasshoppers het eerste gaatje (32-21), wat ge noeg bleek om de tweede helft onbezorgd uit te spelen. Zeker ook omdat Petra Weeda haar schot weer lijkt te hebben her vonden. Scores Grasshoppers: Weeda 20, Allers 17, Driessen 11. De vrouwen van Lisse konden niet profiteren van het speler stekort bij Tonego. In de eerste minuut al ging guard Daphne Berends door haar enkel en hal verwege de eerste helft ook Hei di Veneman. De Haaksbergse ploeg speelde zo de wedstrijd met vijf speelsters uit. Tot 9-9 hield Lisse gelijke tred, daarna was het over. Na rust (38-21) kwam Lisse nog even in de buurt (38-29), maar veel leverde het offensief niet op. Via 58-34 finishte Tonego ruim voor de ploeg van Roy Emanuels. Vlak voor tijd werd de wedstrijd nog ontsierd door een incident. Lida Hoogervorst kreeg na een op stootje met Crystal Coleman wegens vermeend discrimine ren een diskwalificerende fout. Hoogervorst was zich van geen kwaad bewust. De scheidsrech ters waren echter resoluut. Sco res Lisse: Keur 16. Bij de mannen in de eerste di visie B is MSV nog vier zeges af van het kampioenschap. De ploeg van Frank van Mastrigt liet opnieuw een concurrent achter zich. ASVU dolf in Am sterdam het onderspit: 84-61. ,,Na een serie zwakke wedstrij den ging het eindelijk lekker", zei Van Mastrigt na afloop. „Al leen in de tweede minuut heb ben we achter gestaan." Van Mastrigt kon tot zijn vreugde weer beschikken over center Bart Driessen, die de afgelopen weken node gemist werd. Broer Rick Driessen was echter afwe zig vanwege zijn coach-ver- plichting bij de vrouwen. Verde digend had MSV de zaakjes goed voor elkaar. ASVU kwam al snel in de problemen. Via 38- 27 bij rust freewheelden de be zoekers naar een ruime zege. Als alles goed loopt kan MSV zich over vier weken in de wed strijd tegen Azimma tot kam pioen kronen. Scores MSV: Driessen 17, van Velzen 16, Koek 15, Dogo 13. Lisse misten voor het duel met Rotterdam 2 vakantievierders Peter ter Haak en Rob Wubben. Bovendien kampt Pascal Verhaar met een dijbeenblessure. Toch kon de winst worden behaald: 87-80. Omdat Rotterdam nogal wat lengteoverwicht had, besloot Gerard van der Worp zijn man schappen veel te laten rennen. Rotterdam liep achter de feiten aan. Ondanks het lengtetekort aan Lissese zijde pakte de ploeg wel meer rebounds dan de op ponent. Het record-aantal vrije worpen (38, waarvan er 30 ge maakt werden) gaf uiteindelijk de doorslag in het voordeel van Lisse. Scores Lisse: Van Schijn- del 26, Van den Akker 15, Ruy- grok 14, Koot 13. LEIDEN» MICHEL V TOP heeft een slechte generale repetitie afgewerkt voor de ko mende confrontatie tegen naas te achtervolger Trekvogels. De lijstaanvoerder van de eerste klasse F won uiterst moeizaam van Sporting West (16-15). Ook de andere titelkandidaten Fides Pacta en Crescendo kregen het dit weekeinde zwaar te verdu ren tegen Olympiek (12-11) en Aurora (17-17). Pernix is aan een wisselvallig seizoen bezig, want na de knap pe winst op Nieuwerkerk volgde een domper tegen HKC(Ha). De beginaanval was gevaarlijk ge noeg, omdat Robin Arnoldus (zes goals) door het sterke af vangen van Casper de Rooij veelvuldig kon aanleggen. De problemen lagen in het andere vak, waar Erick Lepelaar en Bert Vanhaelen zich door hun fysiek sterkere tegenstanders lieten wegdrukken. Alleen Vanhaelen benutte twee strafworpen. Des ondanks hielden de oranje-wit ten tot 10-9 gelijke tred. Daarna liep de thuisploeg in acht minu ten uit naar 15-9, om op 17-12 te eindigen. Bijna de gehele wedstrijd stond Fiks bij Nieuwerkerk op achterstand, die na 3-2 zelfs tot 8-3 en 10-6 opliep. Het achttal van Henny Piket toonde dit maal wel de nodige bezieling om terug te vechten. De aanval lers trachtten lang balbezit te houden om het lengte-voordeel van de koploper te neutralise ren. Deze tactiek wierp in de laatste negen minuten haar vruchten af, want Matthijs de Visser (3), Henrik Hooimeijer en Jaap Rietdijk maakten toen als nog gelijk (11-11). Direct na rust leek Tempo de finitief afstand te nemen van RODA, aangezien Marjan Wielinga, Arianne Verweij en Joke Boot de voorsprong van 7- 6 tot 10-6 vergrootten. De Alp- henaren kregen het toch nog moeilijk, omdat de thuisploeg alles in de strijd wierp om terug te komen. Onder deze druk hielden de geelhemden goed stand, met name omdat de top scorers Ronald Drieduite (4) en Ruud de Jong (3) zuiver bleven aanleggen: 13-10 winst. De Danaïden liet bij KVR een goede mogelijkheid liggen om ruimer afstand te nemen van de degradatie-plaatsen. De forma tie van Ruud Schreuder stond voortdurend achter (10-7 rust, 13-11), reden voor de oefen- meester uit Amsterdam om Casper van Nierop in te zetten. De nieuwe aanvaller zorgde slechts voor een kortstondige opleving (13-13 en 17-13). In de slotfase konden Heiko Locher, Richard Dikken en Marcel Keij- zer dit gat niet meer dichten: 17-16. De start van TOP tegen Spor ting West was veelbelovend, want Gerco Langelaan was al na amper zes seconden succesvol. De Sassenheimers putten geen inspiratie uit deze flitsende start, al werd de voorsprong nog uitgebouwd tot 8-4 en 9-5. Zij vielen te traag aan en gaven de vijandelijk vrouwen te veel kans hun schotvaardigheid te tonen. Langelaan zette zijn ploeg weer in het goede spoor (11-11, 13- 12, 14-12 en 16-14), maar het was louter aan de sterke verde diging te danken dat 16-15 de eindstand werd. De Algemene behaalde een afgetekende 13-9 zege op hek- kesluiter ZKC'31. De Leidenaars blijven zo meedoen in de titel strijd, terwijl zij als debutanten bescheiden op handhaving hadden gemikt. Invalster Jea- nette Ruygrok, Remco Molloy en Alfred Lambooy zorgden na 3-3 voor 6-3. De marge bleef klein door een slechte afwer king, maar op cruciale momen ten (7-6 en 8-7) werd wel steeds gescoord. KZ Leiden treurde niet lang na over de 16-19 nederlaag te gen Excelsior, want er waren ge noeg lichtpuntjes. „Het gaat weer de goede kant op, ieder een is tenminste weer bereid voor elkaar te werken", zei coach Herman Godefroij tevre den. Hij had zijn ploeg danig moeten omgooien, want Sandra Verhorik en Aldo Spadon waren geblesseerd, terwijl Ronald van Leeuwen uit de selectie was ge zet. Els van Lunteren, Eddy Dubbeldeman en Wil de Wit toonden zich echter goede plaatsvervangers. Zesentwintig minuten lang werd de ongesla gen koploper met verve bijge houden (5-3, 6-4, 8-7). De acht van Godefroij liet zich zelfs door vijf tegengoals op rij (8-12) niet uit het veld slaan en kwam drie maal tot op één doelpunt terug, maar de gelijkmaker wilde niet vallen. Met vijf invallers maakte Crescendo bijna een lelijke uit glijder in de topper tegen Auro ra: 17-17. Anita Alberts, Debbie Blogg en Wijnand Alberts waren de enige basisspelers die aan wezig waren, de overige leden van de selectie waren op win tersport. Het 'versterkte tweede' bouwde door Henk Alberts (3), Peter van Leeuwen (2) Anita Al berts, Marlies Brouwer, Moni que Kooien en Wijnand Alberts na 6-5 (rust) een voorsprong van maximaal zeven punten op (15-8). In de laatste negen mi nuten ging het door veelvuldig balverlies bijna mis, maar Henk Alberts redde nog bijtijds een punt. „Het water staat nu aan onze lippen", zei coach Klaas Bos man van Velocitas met gevoel voor dramatiek vast na het 14-8 verlies tegen mede-tobber KVO. Zijn ploeg had totaal geen ver weer op het achterverdedigen van de tegenstander, die ook fy siek meer in huis had. Na acht- /as het nog 3-2, gestadig opliep tot 10-4. Paul Meerburg en Ste ven de Ronde, beiden goed voor een hattrick, haalden op tot 10- 6, maar twee tegentreffers op rij beslechtten de strijd. De derde klasser uit Leiderdorp staat door dit verlies stijf onderaan de ranglijst. LEIDEN BRAM V KORFBALMEDEWERKER Met een 12-11 zege op Olym piek is Fides Pacta een belang rijk stuk verder op de terugweg naar de eerste klasse. De ploeg van coach Steven Tims ging daarbij wel langs de rand van de afgrond, want pas in de aller laatste minuut scoorde Dimitri IJzerman de winnende treffer. Daarmee werden de Leidenaars 'virtueel koploper' met een voorsprong van vier punten op WION en Olympiek, de naaste concurrentie in de strijd om de twee promotieplaatsen in 2F. Geruime tijd leek het erop dat Fides Pacta afstevende op de eerste nederlaag van het sei zoen. Geen moment kreeg het achttal greep op het aanvalsspel van de Haagse fusieclub, die traag combinatiespel afwisselde met flitsende versnellingen. Ook aanvallend ging het de Leidse ploeg, die het lage tempo niet kon doorbreken en bovendien te kampen had met een hape rend afstandschot, niet voor de wind. „Ze zijn zo onberekenbaar", verzuchtte coach Steven Tims na afloop, „In het begin van de competitie hebben ze goede wedstrijden gespeeld. Maar ze moeten de ruimte krijgen en hebben moeite met tegenstan ders die dat niet geven. Vorige week ging het ook erbarmelijk en liepen ze tegen zichzelf te vechten. Dan komt plotseling het schot en zijn alle problemen vergeten. Nu bleef het veel te lang weg." Resultaat was een achterstand van drie punten in de slotfase van de eerste helft, waarin tus sen de eerste goal van Frank Pe ter de Haas en de tweede van René van der Vooren een perio de van welgeteld achttien mi nuten lag. Via 2-3 werd het 2-5 en pas in de slotminuut van de eerste helft verkleinde Jan Wil lem Meijer vanaf de stip de ach terstand tot 5-7. Het duurde tot ver in de tweede helft voordat Fides Pacta zich kon loswerken uit de greep van de tamelijk in timiderend verdedigende Hage- Grote man aan Leidse zijde was René van der Vooren, die zware duels uitvocht om de paalbezet- ting, veel afving en ook drie doelpunten meepikte. Hij zorg de voor 8-9, waarna De Haas vanaf de stip gelijkmaakte. De Haas zorgde twee minuten voor tijd ook voor de eerste Leidse voorsprong (11-10), maar nau welijks een minuut later was het weer gelijk. In de allerlaatste se conden was de afstandstreffer van IJzerman wél beslissend: 12-11. Leidse korfbalselectie zonder TOP KORFBALMEDEWERKER In de Leidse selectie die woensdag 2 februari aantreedt tegen het Nederlands korfbalteam, zijn de Leidenaars een minderheid. Doordat de keuze-commissie van de LKF ook spelers van de Delftse hoofdklasser Fortuna, KIOS uit Nieuw Vennep en het Al- phense Tempo uitnodigde voor de twaalfkoppige senioren-se lectie, bleven nog slechts vijf plaatsen over. De uitverkorenen zijn Lian Tieleman (Pernix). Diana Hoppenbrouwer en Alfred lambooy (De Algemene), Heiko Locher (De Danaïden) en Jan Willem Meijer (Fides Pacta). Opvallende afwezige is TOP-per Anne van der Zaag, die wegens een weigering een oefenwed strijd te spelen door de keuze-com missie werd gepasseerd. Omdat in de Leidse senioren-selectie geen enkele speler van TOP werd gekozen verwees de LKF Ruud van der Horst, jaren lang coach van leiden, naar de tribune en \Toeg Peter Kuipers (KIOS) voor deze functie. De selectie voor Leiden bestaat verder uit Anja Smelt (KIOS) Joke Boot (Tempo), Susan van Oosten. Mireille Wiepking. Taco Brouw, Eric Snaphaan (allen Fortuna) en Gaby Kool (KIOS).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19