EK-loting stemt Advocaat tevreden Nederlaag Lisse zit Bröring heel hoog Goud weekeinde Van Harskamp Sport Knieoperatie Gert van Beelen MAANDAG 24 JANUAR11994 983 17 1j 35646 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-356464. PLV ■CHEF ROB ONDERWATER, 071-3EM63 GROEP 1 Roemenië polen Israel Slowakije Azerbeidzjan GROEP 2 Macedonië Cyprus Armenië Noorwegen, Tsjechië, WitRusland, Malta, Luxemburg... Moet kunnen, oordeelden Frank en Ronald de Boer, Ed de Goey en Arthur Numan onafhankelijk van elkaar. ,,Ik denk niet dat we mogen klagen", vatte Ronald de Boer de mening van de Oranje-klanten over de loting van de voorronde van het EK in Manchester kernachtig samen. MANCHESTER GROEP 3 GROEP 4 Oekraïne Kroatië Litouwen Estland Slovenië GROEP 5 Nederland Noorwegen Wit-Rusland Malta Luxemburg GROEP 6 Noord-Ierland Oostenrijk Letland Liechtenstein GROEP 7 Duitsland Wales Bulgarije Georgie Albanië Moldavië GROEP 8 Rusland Griekenland Schotland Finland Far Oer San Marino Ook Dick Advocaat was in zijn sas met de tegenstanders die zaterdag in de Britse industrie stad uit de 'soepkom' werden gevist. Hij liet, zoals het een goed bondscoach betaamt, een vreugdesprong evenwel achter wege en waarschuwde voor al te groot optimisme. ,,Want er zit ten toch drie vrij lastige ploegen bij". Van Noorwegen, zo legde Ad vocaat enkele opponenten van Oranje onder het vergrootglas, is inmiddels bekend dat het een uitermate serieus te nemen te genstander is. „Van onderschat ting zal nu geen sprake meer zijn. En dat is een voordeel", oordeelde hij, verwijzend naar de drie punten die het Neder lands elftal in de aanloop naar de eindronden van het WK in Amerika aan de Vikingen kwijt raakte. De kracht van de jonge staat Tsjechië moet volgens Ad vocaat na de afscheiding met Slowakije worden afgewacht. „En WitRusland is Minsk, daar komen altijd goede ploegen vandaan en dat zal nu niet an ders zijn". Over Malta en Luxemburg repte Advocaat, die van Man chester inmiddels is neergestre ken in Las Palmas, waar het Ne derlands elftal onder achttien jaar een toernooi afwerkt, met geen woord. Die landen beho ren tot de kabouters van het Eu ropese voetbal en zullen, mits de Oranjeschutters voldoende gemotiveerd zijn, 'straks' onge twijfeld dienst doen als kanon- nenvoer. Om met Ronald de Boer te spreken: „Tegen Malta en Luxemburg kunnen we het doelsaldo mooi opvijzelen". De aanvalsleider van Ajax vond dat de loting voor het Ne derlands elftal veel slechter had kunnen aflopen. „De groepen 1 (met Frankrijk, Roemenië en Polen) en 2 (met Denemarken, Spanje en België) zien er een stuk lastiger uit en we mogen ook blij zijn dat we niet in groep 4 (Italië treft daarin louter ver velende Oosteuropese tegen standers) zijn terecht gekomen. Samen met Noorwegen moeten wij het in onze groep kunnen halen". Ronald de Boer had er overi gens geen flauw benul van dat de loting van de EK-kwalifica- tiewedstrijden afgelopen zater dag op het programma stond. „Ik was in het spelersho Ajax. Daar stond de televisie aan en toen zag ik het toeval lig". Zijn tweelingbroer Frank wist er evenmin van. „Ik had de radio aan staan en toen hoorde ik het, maar het interesseert me op dit moment eigenlijk ook nog weinig tegen welke landen we straks moeten spelen. Ik ben nu bezig met het WK, daarna ga ik wel eens aan het EK denken". Ver weg Ed de Goey ('het EK is nog zover weg') en Arthur Numan ('het EK leeft nog niet echt') dachten daar precies zo over. Met Noor wegen opnieuw als tegenstan der toonden beiden zich noch tans verheugd. De Goey: „Tegen de Noren hebben wij nog wat recht te zetten". Numan: „De Noren hebben geen geweldige ploeg. Nederland heeft meer kwaliteit. En nu krijgen we mooi nog een keer de kans dat ook Over de kracht van de Tsjechen en de Witrussen zei den de keeper van Feyenoord en de middenvelder van PSV slecht te kunnen oordelen. En Malta en Luxemburg? Tsja, dat waren, wisten beiden, uitgele- HUIZEN GERT-JAN ONVLEE Ruud Bröring was zaterdag in Huizen beter op dreef dan zijn elftal. „Nog een paar van dit soort wedstrijden en ik word damcoach", zo liet de aan het eind van dit seizoen bij de Fu sieclub vertrekkende Bröring di rect na afloop weten. En: „Zie je hoe hoog die tribune hier is? Ik zou die bal er niet eens meer overheen krijgen. Die jongens van Huizen lukt het tien keer in één wedstrijd." Of: „Typisch ge val van afbraakvoetbal in een onderontwikkeld gebied. Ik wist niet dat er tegenwoordig nog 'zo werd gespeeld." Voor wie het nog niet duide lijk is: de 2-1 nederlaag die zijn FC Lisse in en tegen Huizen had geleden, zat Bröring hoog. Heel hoog. En echt vreemd was dat niet. Als kampioenskandidaat verliezen van een matige ploeg bevalt geen enkele oefenmees- ter. En zeker niet als de tweede nederlaag van een seizoen zo schlemielig tot stand komt en zo onterecht is als zaterdag in Huizen het geval was. Want er was in het Gooi immers maar een ploeg geweest die wilde voetballen. FC Lisse dus. En er was ook maar een elftal geweest die dat niet wilde en daarbij ook nog eens heel wat geluk aan z'n zijde had gehad: inderdaad, Huizen. Een constatering die de Lisse- se Fusieclub overigens absoluut niet vrijpleit. Zoals Bröring zelf ook al snel constateerde. „Als je pretendeert kampioen te willen worden, moet je ook als het te genzit gewoon winnen van ploegen als Huizen. Niet met 1- 0, maar zeker met een nulletje of vijf." De start van FC Lisse wees za terdag ook in die richting. On danks het ontbreken van een viertal basis-spelers wegens blessures of ziekte (Arno en John Vermeulen, Emiel Wajer en de later nog wel ingevallen Jelle Visser) mocht de opening er zeker zijn. Lisse combineerde er lustig op los, plantte Huizen voor het eigen doel en het wachten was slechts op de eer ste goal van de bezoekers. Daar echter ging het fout. Een zested hoekschoppen leverde slechts halve kansjes op en de enige echte mogelijkheid werd door Marc Ens verprutst. Ook nadat de eerste uitbraak van Huizen direct de eerste treffer van het duel had betekend - Erik Wim de Gooyer zag een slap schot via Stefan Spruijt in het doel verdwijnen - was er in de Lissese gelederen geen spra ke van paniek. Het krachtsver schil was zo groot, Lisse had al zo vaak dit seizoen tegen een achterstand aangekeken en Huizen was al zo vaak met dik ke nederlagen geconfronteerd dat het wat Lisse betreft gewoon niet fout kon gaan. Hoewel. De 1-0 was bij de elf in het veld blijkbaar wel hard aangekomen. Er werden weliswaar nog wel kansen gecreëerd (René Ras, Bert van Duivenbode, Leon van der Zwet), maar het spel werd er niet beter op. Een ontwikke ling die zich in de tweede helft voortzette. De Lissenaren kre gen steeds meer problemen met het type (anti)voetbal dat de thuisploeg op en vooral hoog boven de mat legde en tot over maat van ramp liep de Fusie club al snel in dat tweede part tegen nog een vijandelijke tref fer op. Doelman Werner Kooi- stra kreeg de bal na een vrije schop van Mark Schipper niet onder controle, waarna Ray mond Brandes het leer vanuit een lastige hoek op bijna onna volgbare wijze (onder, tussen en boven Kooistra door) in het doel (Visser), Ens, Vermin. SASSENHEIM Gert van Beelen, middenvelder van Ter Leede, heeft vrijdag een operatie aan zijn knie ondergaan. Het gewricht werd 'schoongemaakt'. Trainer Wim van Harskamp denkt Van Beelen weer over drie weken te kunnen gebruiken. „Gelukkig maar, want Gert is goud waard voor Ter Leede." FIFA-bons Aigner(l) en de ex-voetballer Tom Finney halen de balletjes uit de koker. Voor Nederland had de loting een gunstig resultaat. foto epa zen mogelijkheden het doelsal do flink op te krikken. „Al win je tegenwoordig niet meer zo ge makkelijk met grote cijfers", bouwde Numan toch enig voor behoud in. De acht poulewinnaars plaat sen zich direct. De rangschik king van de nummers twee wordt bepaald aan de hand van de resultaten van de wedstrij den in de eigen poule. De uit slagen tegen de als vijfde en zesde geeindigde ploegen telt daarbij niet mee. In de kwalifi- catiegroep 3, die uit vijf teams bestaat, geldt dat vanzelfspre kend voor alleen de als vijfde geklasseerde ploeg. Finishen twee landen met een gelijk aan tal punten op de eerste plaats, dan geeft het doelsaldo van alle poulewedstrijden de doorslag. Voor de kwalificatieduels, die van september 1994 tot en met november 1995 moeten worden afgewerkt, heeft de UEFA vaste speeldata aangewezen. „Voor ons is dat een voordeel", stelde Jan Huijbregts, secretaris be taald voetbal van de KNVB, in Manchester vast. „Wij kunnen daardoor alle wedstrijden gelijk afwerken met landen als Spanje en Italië. Daardoor ontstaan er geen problemen met het vrij- krijgen van onze buitenlan ders". Binnen twee maanden moe ten de landen in onderling over leg hebben vastgesteld hoe het wedstrijdprogramma er uit gaat zien. De KNVB wilde daarbij in Amsterdam als gastheer optre den, maar dat voorstel werd weggestemd. Plaats van hande ling wordt waarschijnlijk de Maltese hoofdstad La Valeria, waar de landen in de poule van Nederland op 10 en 11 februari rond de tafel plaatsnemen. Nederland wil in 1994 graag twee kwalificatie-interlands af werken. De KNVB hoopt in ok tober verschoond te blijven van officiële verplichtingen. Op de twaalfde van die maand staat in eigen land de oefeninterland te gen Duitsland op de rol. Huij bregts: „We hebben met de Duitsers afgesproken dat we zullen trachtten die datum overeind te houden". Jong Oranje in dezelfde poule MANCHESTER ANP Jong Oranje zal in de strijd om de Europese titel, tevens geldend als kwalificatie voor de Olympische Spelen van Atlanta in 1996, tegen dezelf de landen spelen als het Ne derlands elftal in de kwalifi catie voor de EK'96. Dat betekent dat de natio nale jeugdploeg in principe uitkomt tegen Noorwegen, Wit-Rusland, Malta, Luxem burg en Tsjechië. De inschrij ving voor dit evenement is echter nog niet gesloten zo dat de poule-indeling niet definitief is. De wedstrijden van Jong Oranje worden steeds een dag gespeeld vóór de duels van het A-elftal. De data daarvoor zijn nog niet be kend. Competitie-leider Jan Huijbregts van de KNVB heeft de betrokken landen uitgenodigd voor overleg in Amsterdam over het schema. Ook Tsjechië heeft zich aan gediend als plaats van han deling voor het vaststellen van de kalender. Het land dat de bijeen komst organiseert, geldt te vens als voorzitter van de vergadering. „Dat heeft altijd voordelen", beweert Huij bregts. Voor de Olympische Spe len van Atlanta zijn overigens vijf plaatsen voor Europese landen beschikbaar. Die zijn voor de vier halve finalisten van het EK en de „beste" af gevallen kwartfinalist. Als restrictie geldt wel dat hoog uit Groot-Brittannië als geza- inelijk Brits team deelneemt. Aspiraties Lisse restte vanaf dat moment nog 33 minuten om de aspira ties waar te maken. Geen on mogelijk ogende opdracht, ook al niet omdat Huizen kort erop tot een tiental werd geredu ceerd nadat Gerard Kuntz zijn tweede gele kaart van zeker niet slecht leidende Van der Herik uit Ridderkerk had mogen ont vangen. Die man-meer-situatie bleek zaterdag echter ook al niet aan de Lissenaren, inmiddels met Visser voor tegenvallende Leon Hoep in de ploeg, besteed. Het overleg verdween steeds meer uit het spel en het was zelfs het nu nog sterker op de counter mikkende Huizen dat de betere kansen kreeg. Omdat De Gooijer en Henk Rebergen die buitenkansjes lieten liggen, mocht Lisse blijven hopen. De 2-1 van René Ras (zijn tiende goal al weer dit seizoen) viel echter te laat om tenminste nog een puntje aan het onbevredi gende duel over te houden. Waarna het aan Bröring was om het karwei verbaal af te maken. Dat lukte de coach, die vandaag weet of hij volgend seizoen bij Noordwijk werkzaam is, heel aardig. Maar liet het feit onver let dat Lisse in Huizen het niet spelende Katwijk in een riante koppositie had gespeeld. Wat ook Bröring besefte. „Zaterdag spelen we tegen Quick Boys. Dat is nu een wedstrijd om de tweede plaats geworden. Alleen maar omdat we hier niet ge woon van die uienploeg hebben gewonnen." Huizen - FC Lisse 2-1 (1-0). Scorever loop: 21. De Gooijer 1-0, 57. Brandes 2- 0, 91. Ras 2-1. Scheidsrechter: Van der Herik. Toeschouwers: 1250. Geel: Troost, Kuntz (2x) (Huizen): Opdam (FC Lisse). FC Lisse: Kooistra, Spruijt, Van Dui- Barry van der Zwart (I) van Ter Leede raakt zijn tegenstander op een gevoelige plek. foto loek zuyderduin ROB ONDERWATER Wim van Harskamp lachte na Ter Leede - SDC Putten zijn tanden bloot. In de eerste plaats bracht hem de zege van de Sas- senheimse tweedeklasser in op perbeste stemming en in de tweede plaats had de oefen- meester de zekerheid van een nieuwe werkgever (w Oegst- geest) in het nieuwe seizoen. Een weekeinde met een goud randje. Dat de overwinning de schoonheidsprijs niet verdien de, ach, daar wilde Van Hars kamp weinig woorden over vuil maken. „We hebben dit seizoen ook wedstrijden verloren waarin we uitstekend speelden. Nu zit er een mindere tussen die we dan winnen. Dat mag toch"? Dat mag. Ter Leede strijdt dit seizoen nog om e'e'n prijs: een periode- titel. Met de winst van zaterdag deed de ploeg goede zaken, want met 6 uit 4 doet Ter Leede volop mee om het tussensuc- ces. Dat is al heel wat, want een kampioenschap is teveel ge vraagd van deze ploeg, die de kwaliteiten ontbeerd om in de eerste klasse te komen. Vreemd is dat niet, want twee jaar gele den was Ter Leede nog vierde klasser. Toch kan het Ter Leede niet snel genoeg gaan. De Sassen- heimers willen hogerop en ma ken geen geheimen van hun ambities. Vorige week kwam de Menneweg-club rond met Freek Rienks, een trainer die in het bezit is van het diploma oe- fenmeester 1. Zo'n iemand trek je natuurlijk niet aan voor een 'anoniem' bestaan in de tweede klasse. Als het aan Ter Leede en Rienks ligt, wordt de eerste klas se zo snel mogelijk bereikt. Maar niet ten koste van alles. Voorzitter Van Ginhoven, oud- -speler van Ter Leede 1, zou zijn cluppie het liefst persoon lijk in de zaterdagtop willem dumpen, maar de praeses blijft realistisch. „Ter Leede gaat geen elftal kopen. Daar is nie mand mee gebaat. We zoeken versterking, dat moeten we ook wel, maar binnen onze moge lijkheden. We hebben een goe de sponsor en ook de stichting Vrienden van Roodgeel zorgt er voor dat we aandacht aan het randgebeuren kunnen schen ken." Van Ginhoven gelooft niet dat Ter Leede door de zuig kracht van omliggende toppers zich met het tweede garnituur tevreden moet stellen. „Weet je wat ik denk? Dat al die verhalen over betalingen overdreven zijn. Er wordt wel geschoven, maar niet overdreven veel." Volgens yan Ginhoven is er daarom wel degelijk plaats voor een zesde zaterdagclub in de re gio. De voorzitter spiegelt zich aan de ontwikkeling van de w Katwijk. „Want die club stelde ooit toch ook niet veel voor." Er rust dus een schone taak op de schouders van Freek Rienks. Toch stelt Van Ginho ven dat het misssen van promo tie geen ramp is, „want wat heb je er aan als je geen basis hebt om in de eerste klasse uit de voeten te kunnen. Dan maar een jaartje in de wachtkamer en dan toeslaan." Met die woorden slaat Van Ginhoven de spijker op zijn kop. Een treedje hoger vraagt aanzienlijk meer kwaliteiten. Ter Leede heeft het voordeel dat de ploeg aan aantal jonge talen ten in zich herbergt. Zaterdag presenteerde Floor Immink zich als aangename verrassing. De eerste treffer scoorde hijzelf, de tweede legde Immink panklaar voor de weer in genade aange nomen Eric Grosman. Vorig sei zoen speelde de spits de pan nen van het dak. maar dit sei zoen worstelt hij zich voorna melijk met zichzelf in het twee de elftal. Zaterdag evenwel za gen de 300 toeschouwers een glimp van de oude Grosman. De eerste goal viel op een voor Ter Leede bijzonder gun- De ploeg werd aan alle kanten weggespeeld door de gasten uit Putten, die de meest simpele kansen ver kwanselden. Op het moment dat Ter Leede onder de druk leek te bezwijken, was daar Floor Immink, die profiteerde van uitstekend voorbereidend werk van Grosman. Vijf minu ten voor rust waren de rollen omgedraaid (nu scoorde Gros man op aangeven van Immink) en keek Ter Leede tegen een comfortabele 2-0 voorsprong aan. Onverdiend, maar wie scoort heeft nu eenmaal recht van spreken. De tweede helft viel Ter I.eede alleen in negatieve zin op. De thuisploeg liet het initiatief aan de tegenstander en dat kwam roodgeel bijna duur te staan. Maar doelman Jan Blanken- spoor verdedigde zijn veste op schitterende wijze. Daarom bleef het bij 2-0. En was iedereen, vooral Wim van Harskamp, blij aan de Men- neweg. Ter Leede - SDC Putten 2-0 (2-0) 25. Immink 1-0, 40. Grosman 2-0. Scheidsrechter Van Veluw. Toeschou- mn «in Qeel Dmb en Van der Zwart (Ter Leede). Ter leede: Blankenspoor; Van der Zwart. Faher, Natzijl. Keuning; Vonk (Batenburg). Desar, van Beelen; Sehel- tus (Carter). Immink. Grosman Tsjechië bestaat nog niet als voetbal-land AMSTERDAM Op het dak van de Praagse flat van Vaclav Jezek staan veertien schotelantennes. Daarmee kan Jezek 90 televisiestations ont vangen. Tsjechië hoeft daarom zeker niet minder goed voorbe reid aan de EK-kwalificatie te beginnen dan Nederland, Noor wegen. Wit-Rusland, Malta of Luxemburg, de andere vijf in de poule. De 70-jarige oud Feyenoord coach Jezek was tot voor enkele maanden bondscoach van Tsje chië, toen nog met Slowaakse 1 inbreng. Op 17 november viel het doek voor de VTS, zoals het elftal na de scheiding der staten per 1 januari 1993 te boek stond. Jezek hield het meteen voor gezien, al zal hij de Tsje- chische bond met raad terzijde I blijven staan. Tsjechië werd onlangs door de FIFA als lid geaccepteerd en i ingeschreven. Tsjechoslowakije stond, net als Oranje, twee keer in de finale van het WK: in 1934 werd van Italië verloren, in 1962 v van Brazilië. Net als Nederland werd het land een keer Euro- I pees kampioen, in 1976. Het laatste Tsjechoslo waakse elftal was vooral van Tsjechi- 1 sche origine. Slechts keeper ]j Molnar, de snelle Moravcik en 9 spits Peter Dubovski (Real Ma- I drid) zijn straks niet meer te se- I lecteren voor de nieuwe bonds- I coach Dusan Uhrin. overigens I een Slowaak van geboorte. Ge- I nua-aanvaller Skuhravy. ploeg- genoot van Marciano Vink en John van 't Schip, kan er echter B tegen Oranje bij zijn, zoals ook g Hasek. Kadlec, Nemecek, Ha- I pal. Kuka en de topscorer van I de Tsjechische eredivisie, Siegl. I Over het voetbal in Wit-Rusland I is nog weer minder te zeggen. Zestien ploegen spelen er in de hoogste divisie. hoofdstad Minsk levert de beste clubs, Di- {i namo en Dinamo '93. Een Inter land is er in het land, ruim twee I keer zo groot als Nederland, I nog niet gespeeld. Excelsior geeft ARC voetballes ARC is weer teruggekeerd op aarde. De Alpheuse eersteklas ser leed bij Excelsior Maassluis een even duidelijke als verdien de nederlaag. Het verlies kwam hard aan bij roodzwart. Na de goede prestaties van voor de winterstop, is de Alphense Ra cing weer teruggeworpen in de grauwe middenmoot van IA. Daar zag het in eerste instan tie niet naar uit. ARC hield gelij ke tred met de thuisploeg, ster ker, de bezoekers kregen zelfs een aantal kansen (Key) in de schoot geworpen. Het duurde tot de 40ste minuut, toen het eindelijk raak was. Topscorer Jacques Key rondde een schitte rende. op tempo uitgespeelde aanval koeltjes af. ARC dacht ongeschonden de rust te halen, maar pal voor de dampende thee bezorgde Exce- slior de tegenstander nog even snel een koude douche. F.dgar van der Roer werd verkeerd ge dekt en mocht ongehinderd de 1-1 laten aantekenen. Die tegenvaller kwam aan als een mokerslag. In de tweede helft presteerde ARC hoege naamd niets meer, ook al om dat dezelfde Van der Roer net na de rust Excelsior op 2-1 bracht. De ploeg van Eric Gud- de pakte het initiatief en gaf dat niet meer uit handen. Vooral in verdedigend opzicht liet ARC steken vallen en het mag een wonder heten dat de voor Maassluis bevrijdende 3-1 tot vijf minuten voor tijd uitbleef. Marinus Dijkhuizen maakte aan alle onzekerheid uiteindelijk een einde. Dezelfde speler, overgekomen van 's Graven- zandse SV, scoorde in blessure tijd 4-1. In de kleedkamer likte ARC de wonden. Trainer Wim van Zwam: „We moeten maar niet al teveel conclusies aan de ne derlaag verbinden, maar het blijft zaak alert te zijn. Uit gangspunt is en blijft handha ven in de eerste klasse, ook al hebben we voor de winterstop leuk gespeeld. De ervaring leert dat de verhoudingen na de win terstop anders liggen. Dan pas worden de prijzen verdeeld. Ik blijf onverminderd vertrouwen houden in mijn ploeg, maar nog een paar van dergelijke nederla gen en je staat onderaan. Dat moet ARC hoe dan ook voorko- F-Xcelslor Maassluis - ARC 4-1 (l-l) 40. Kev 0-1. 44. Van der Roer 1-1. 46 Van der Roer 2-1. 85. Dijkhuizen 3-1.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17